Návrháři z Designbloku

15.10.12 | autor Ada

Dneska tu mám něco pro ty, kteří si píší o články o mladých českých návrhářích. Byla jsem se podívat na Designbloku a tam se to jimi jen hemžilo.

Jindra Jansová

Teprve letos dostudovala pražskou VŠUP, ale je to jasný talent: mimo jiné vyhrála "černou kartu" na Dreft Fashion Week, cenu určenou pro mladé návrháře, která jí umožnila představit kolekci v rámci DFW. Kolekce vznikla původně jako diplomová práce, jmenuje se Basic a najdete v ní převážně minimalistické modely z vlny a hedvábí ve velmi střídmé barevnosti. Bílá, šedá, černá, víc netřeba.

Foto Jiří Herman, Dreft Fashion Week

Foto Jiří Herman, Dreft Fashion Week

Foto Jiří Herman, Dreft Fashion Week

Modely jsem na Designbloku viděla zblízka a odcházela jsem spokojená: materiály jsou opravdu krásné, vypracování perfektní.

Zblízka také najdete zajímavé detaily, kterých si jinak nevšimnete, například tohle použití pevného kraje jako ozdobného prvku mě dostalo:

Muset - Radana a Pavel Invačic

Radana a Pavel nejsou žádní začátečníci, mají za sebou spoustu kolekcí (např. Venus as a Boy. Ve svém pokojíku ve Šporkovském paláci (který hostil největší část Designbloku) představovali především zimní kabáty. Materiály pěkné, vypracování taky.

jsem - Lenka Štěpánková

Značka jsem je úplně nová, ostatně Lenka Štěpánková letos dokončila studium na VŠUP v Praze. Její aktuální kolekce je v umírněných barvách, béžové, černé, šedé, mezi nimiž tu a tam svítí jasně oranžová. Materiály? Hedvábí, vlna, bavlna, kůže.

Zdroj: http://www.jsem.name

Jakoby - Kristýna Javůrková

Kolekce Reset v jedné barvě a jednom materiálu - neběleném bio bavlněném žerzeji - chce být kontrastem k povrchní módě dnešní doby. V doprovodném textu ke kolekci Kristýna Javůrková uvádí, že toto zdánlivé omezení ji ve skutečnosti osvobodilo; nerozptylovaly ji barvy a široká škála různě průmyslově zpracovávaných materiálů a mohla se tak soustředit na to podstatné.

Jestli není stroze ekologický přístup váš šálek čaje, podívejte se na web návrhářky na další kolekce. Minimalismem jsou ovšem nasáklé všechny.

Zdroj: http://kristynajavurkova.com/

mayamay - Mária Štraneková

Kolekce slovenské návrhářky Márii Štranekové byla ušitá z materiálu, který bychom si stejně dobře mohli vystavit na zeď jako grafiku. K tomu si přičtěte zajímavé střihy, kvalitní zpracování - a jestli v tom vidíte trochu vliv Alexandera McQueena, vidíte dobře, Mária Štraneková totiž byla v jeho dílně několik let na praxi. (To se tak dělá - když chcete být dobrým módním návrhářem, seženete si stáž u někoho, kdo už jím je. Sám McQueen se učil u vyhlášených pánských krejčích na londýnské Savile Row, kam chodili ti nejnáročnější klienti včetně členů královské rodiny, a pak byl na praxi v Itálii u Romea Gigliho.)

Belka - Andrea Lojkásková a Martina Malá

Značka Belka přivezla na Designblok kolekci inspirovanou atmosférou parforsních honů. Loden, tvíd, prošívání do čtverců, plst, ale i slavnostnější materiály.

Ano, i tady jsem obracela naruby. Víte, že mám na neumětelské takynávrháře spadeno, takže mi neušlo nic; u Belky jsem se pokochala například úhlednou vnitřní lištou skrytého zapínání. Někteří návrháři, kteří vystavovali na Designbloku, šijí sami, jiní (Belka patří mezi ně) spolupracují s krejčovskou dílnou. Obě možnosti jsou správné, a některým nejmenovaným tvůrcům by jedině prospělo, kdyby si přiznali, že jim to s jehlou moc nejde a bude lepší svěřit práci někomu šikovnějšímu.

Plstěné psaníčko se třpytivým zapínáním navozuje zimní náladu:

VOŠ oděvního návrhářství v Praze

Modely z této školy jsem chválila v článku ze Stylu a budu chválit zas. Dbá se tu na nápady i vypracování. Naživo byl na Designbloku bohužel vystavený jen jeden model, ostatní byly představené jen na velkých plakátech. Šlo o modely z kolekce World... by denim, která vznikla na téma mezinárodní soutěže Jeansation 2012. Modely na plakátech se zúčastní listopadového světového finále soutěže v Monaku.

(Aby to bylo poctivé, dodávám, že všichni uvedení návrháři mi za tento článek samozřejmě tučně zaplatili. Takže mazejte nakupovat jejich výrobky a já si zatím dám pár bazénů v penězích!)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Made in Italy

Autor: Ada

Když jsem předevčírem řekla pekelné A, řeknu i nepekelné B. Dnes... Celý článek

Šeříkové šaty

Autor: Ada

Po minulém veledíle mám pro vás dnes takový oddechovější článek:... Celý článek