Neurážejte múzy

30.04.12 | autor Ada

* nahled.jpg

Umíte se obléct do divadla? Víte, co byste měli mít na sobě, a dodržujete to? Věřím, že slušného člověka ani nenapadne chodit do divadla v džínách a kurvích šatičkách z Redialu... přesto však vídám při divadelních návštěvách ledacos. Shrnula bych to asi takhle: lidi tušej, že by se měli oblíct slušně a společensky - ale prostě to společenský oblečení doma nemaj.

A co oblečení - hlavně obutí. Pár náhodných snímků z různých představení v brněnských divadlech to dokazuje dostatečně.

Mladého muže v džínách a teniskách raději ani nebudu komentovat; ostatně zase tolik jich v divadle nevídám, zaplaťpámbu. Většina mužů má oblek (že jim občas moc nesedí jsem ochotná odpustit - detaily ať si pořeší třeba muzivcesku.cz, já vím, že se po českých chlapech nesmí chtít moc najednou!) nebo společensky přijatelnou kombinaci nedžínových kalhot, košile a saka. Ale dámy na fotce jsou čítankovou ilustrací společenské bezradnosti. Majitelko nohou vlevo, to, že to má podpatek, ještě neznamená, že je to společenská bota. Ano, podobné přeplácané bufáky, většinou v šedé nebo khaki barvě, tvoří velkou část nabídky českých obchodů s obuví, což dost dobře nechápu, protože se prakticky k ničemu nehodí. Řemínkové sandály vpravo jsou ještě horší - styl, barva, provedení, nic z toho se do divadla nehodí. Děsí mě představa, že slečna doma nic společenštějšího nemá. Co tvoří zbytek jejího botníku? Kecky?

Další chorobou českých dámských botníků je tohleto: boty tak usedlé, že bych je ani já na sebe nevzala. Neurčitá béžovo-tělová barva, řampulácké špičky, to je vážně pro něčí diabetickou babičku, ne pro mladé nohy.

A opět kecky. Zatímco slečna měla malé černé a skutečně společenské, jednoduché černé lodičky, její doprovod se vyfiknul do džín a kecek. Ach jo.

Takže, dámy všeho věku: měly byste mít doma jedny klasické, nijak nezdobené, úplně obyčejné černé lodičky na středně vysokém podpatku. Možná je to na pohled nuda, ale člověk, který potřebuje jen jedny společenské boty, což je asi většina z nás, by se měl uchýlit právě ke klasice.

Takhle vypadá dámská univerzální společenská bota:

(obojí Baťa, www.bata.cz)

Tohle rozhodně nejsou společenské boty:

(vše Baťa, www.bata.cz)

Pánská univerzálně použitelná společenská (obleková) bota vypadá podobně: černá, hladká, bez serepetiček, co možná nejkvalitnější.

(oboje Baťa, www.bata.cz)

Zoufalec, který si neumí koupit boty k obleku, se pozná třeba podle takových modelů, nejlépe ještě z nějaké východoasijské umělé hmoty:

(vše Baťa, www.bata.cz)

S oblečením je to dost podobné. Jásám, když v divadle zahlédnu návštěvnici v jednoduchých černých šatech ze slušného materiálu, v délce po kolena, přiměřeně lichotících postavě, doladěných decentním doplňkem, například univerzálním perlovým náhrdelníkem. Možná to zní nudně, ale ve skutečnosti to vypadá elegantně (zvlášť je-li nositelka i jinak upravená).

Místo toho ovšem často vídám kreace nasvědčující, že dotyčná ani ty pitomé univerzální malé černé v šatníku nemá. To je vážně takový problém mít je doma? Je fakt nutné nosit do divadla letní barevné šaty a sukně?

Kostičkovaná halenka, kozačky - to není společenské oblečení, to se nosí do kanclu nebo na courání po městě. Džíny jsou do divadla fuj na obou pohlavích.

Tmavé kalhoty s halenkou nebo vhodným tričkem jsou alternativou malých černých pro ženy, které nechtějí nosit sukně. Naproti tomu paní v pestrobarevné haleně tomu dala na frak; to je taky na courání po venku, ne na kulturní událost. Chápu, že korpulentní dáma v letech se té krabicovité haleně nemůže dost dobře vyhnout, ale když už, tak psychedelické strakatiny nechte doma, děkuji.

"Malé černé" můžou být i světlé, takže slečna v popředí ok, ale kostkované plátěné šaty? Stejný případ jako boty o pár fotek výš: to, že to má sukni, ještě neznamená, že se to hodí do společnosti. A stejně zoufale ohozených paní a slečen potkáte na každém představení desítky.

Krátké letní šatičky na špagetových ramínkách (ale aspoň pod nimi nečumí podprsenka! hurá!) do divadla nejsou to pravé. Navíc - na fotce to není dobře vidět - byly v dost mizerném stavu, z lemu sukně čouhala spousta praním vytřepaných nití. Když se něco takového stane, je potřeba to opravit, případně šaty nosit tam, kde nebude vadit, že už jsou trochu jeté.

Celkově vlastně nic, co by člověka nějak zásadně urazilo... ale všechno takové nějaké zmačkané, bezradné, usedlé, zaprané. Naučíme se někdy oblékat do společnosti vkusně a přiměřeně?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Tal
7 příspěvků 30.4.12 11:02
divadlo

Vždycky když jdu do divadla, tak je mi do pláče. Lidi v dnešní době kašlou úplně na všechno. Nejhorší je, že jsou i individua, kteří si tohle oblečou do Národního…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:03
pánský společenský boty

V Čechách neni jednoduchý sehnat kvalitní pánský společenský boty, který vypadají dobře a zároveň nejsou kožený…

Lenicka07
74 příspěvků 30.4.12 11:18

A proč by, proboha, „kvalitní pánský společenský boty“ neměly být z kůže?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:19
RE: pánský společenský boty

KVALITNÍ pánský společenský boty, který VYPADAJÍ DOBŘE a zároveň NEJSOU KOŽENÝ??? To je snad protimluv, ne? Kvalitní boty dle mého soudu nemůžou být plastové nebo gumotextilní (pak už mě napadají snad pouze dřeváky :-)) Nemluvě o tom, že plastové boty po chvilce nosení rozhodně NEVYPADAJÍ DOBŘE, a to ani, pokud se jim věnuje náležitá péče. Poučte mě, jaký zázračný kvalitní materiál mi v obuvi unikl, prosím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.12 10:48

Ale Ada přeci v článku píše, že gumotextilní boty si vezme do divadla jen zoufalec.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:20
...pánský společenský boty

To myslíte vážně? „Kvalitní pánské společenské boty, které nejsou kožené“?! A z čeho by tak ty KVALITNÍ boty měly být? Z umělé hnoty?

ciernykocur
132 příspěvků 30.4.12 11:28
vegetariani

moj problem to teda nie je, ale co ma robit clovek s etickymi vyhradami voci kozi?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:36

Koupit si plastové boty, ale nečekat, že jsou kvalitní.

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 12:13

@ciernykocur To je hodně dobrá otázka! Nekuřáctví se už v moderní etiketě etablovalo, plivání máme vyřešeno snad od Druhé světové, multikulturalismus moc hezky rozebírá Špaček ve své velké etiketě, ale jak se vypořádat s člověkem, jenž odmítá týrat kravičky (+ případně rovněž odmítá vrtat do panenského mořského dna, nechat unikat jedovaté uhlovodíky, provozovat náročné zpracovatelské závody a nakonec to celé po opotřebování spálit na dioxiny)?
Jestlipak existují nějaké pánské mokasíny z textilu a podrážkou z přírodního kaučuku?

aapricot
51 příspěvků 30.4.12 14:57

Ja si myslim, ze je to dost nemistne, si delat legraci z nekoho, kdo ma budto nabozenske a nebo eticke problemy s nosenim neceho co je vyrobeno ze zvirat. Takovych lidi je pomerne dost, treba k.d. lang a nebo Woody Harrelson.

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 15:02

Já si nedělám legraci.

Lenicka07
74 příspěvků 30.4.12 15:17

Je to svatá pravda. Kráva zemře tak jako tak a toho marasu co se nadělá kvůli plastovým věcem…

aapricot
51 příspěvků 30.4.12 15:55

To je fakt, toho marastu co nadelate nez zemrete :-)

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 30.4.12 17:21

a co chudáčkové týrané kaučukovníky?

honza
403 příspěvků 2.5.12 02:10
Mr.Green

A coz teprve pestovani bonsaji, tot jest jednou z nejvetsich sadistickych surovostli, lidstvem dnes pestovanych!!!

Nevinne stromky jsou opakovane mrzaceny tak, ze u nich dochazi k zakrneni ne nepodobnem trapeni kompraciku jak lze cisti v romanech Viktora Huga. Jest vedecky dokazano ze citlivymi pristroji a snimaci zvuku lze zachytit upenlive kriceni mrzacenych stromu, pri kretem hruzou tuhne v zilach krev kazde mirumilovne bytosti.

Pryc s mrzacenim zelene!!!

katango
1356 příspěvků 2.5.12 10:12

No a vůbec, co týrání ubohých rostlin, které s vypětím všech sil vykvetly a přinesly plody a my je o ty plody obíráme! To vám není líto jabloní, hrušní…

Oveeec
2820 příspěvků 2.5.12 12:53

A připadáte si hodně vtipný/drsný, když si zase jednou rejpnete do někoho, komu leží na srdci zvířata?

katango
1356 příspěvků 2.5.12 13:18

Helejte, mně taky leží na srdci zvířata, ale to neznamená, že je nebudu jíst. Co můžu chtít, je slušné zacházení a slušné pdmínky pro zvířata, která se jedí, včetně nevystressování před porážkou. Taky stojí za úvahu názor vědců, že člověku se rozvinul mozek i zásluhou toho, že jedl maso. Tedy pravěký lovec-sběrač. I šimpanzi si koneckonců maso dají, když na nějaké narazí. Existuje u nich i kanibalismus.

Oveeec
2820 příspěvků 2.5.12 21:19

Já neříkám, že je nejím. Ale zvedlo mě ze židle, když tady někdo zmínil, že by kvůli svýmu přesvědčení radši boty nekožený, a snesla se na něj hromada pošklebků „chudáci kytičky“ apod. Nemyslím to teda konkrétně na vás, a navíc tohle ještě jde, bejvá to horší. Jako proč?!

katango
1356 příspěvků 2.5.12 21:53

Jako proč se veganští krasoduši snaží implantovat lidem stud z požívání jedné ze základních potravin? To nevím. Proč mi připadá pitomé (prot ta moje reakce s jabkama) nenosit kožené boty, když kůže je ze zvířat zabitých kvůli masu a ne kvůli té kůži? Kůži radši kvůli principu vyhodit? A nosit něco, co se v přírodě nerozloží stovky let, kde při výrobě i likvidaci vznikají škodlivé zplodiny? Račte prominout, ale to je pokrytectví.

Oveeec
2820 příspěvků 3.5.12 10:46

Není to pokrytectví, protože oni chtějí, aby se zvířata vůbec přestaly zabíjet, ne asi? A zpracování živočišných produktů taky není ekologicky bez závady, zvlášť kožešiny. Navíc masnej průmysl sám o sobě je obrovská ekologická zátěž. To jenom k tomu pokrytectví. Už se fakt nechci opakovat, že já maso jím, protože je to prostě přirozený, a nesnáším, když se někdo nutně musí na adresu ochránců zvířat uvtípnout, ať to stojí, co to stojí.

katango
1356 příspěvků 3.5.12 11:06

Jéžiši, tak co za ty vegetariány bojujete? Asi se shodneme v tom, že se zvířaty se má zacházet slušně a jejich usmrcení má probíhat tak, aby zvíře co nejméně trpělo. Tečka. Jo a vygradovat nějaký výrok/tvrzení ad absurdum je dobrá metoda, jak poukázat na chyby, omyly a logické lapsy. Já to teda tak dělám. Primárně nejde o uvtípnutí se. Kapišto?

Oveeec
2820 příspěvků 3.5.12 12:33

Takže to vygradujete ad absurdum, vložíte někomu do pusy, co neřek, a pak to sarkasticky shodíte s tím, že je to přece úplně absurdní. Obdivuhodná metoda.

katango
1356 příspěvků 3.5.12 14:12

Ne, je t jen změna světlejší růžové na růžovou, aby tu barvu viděl každý, nejlépe i barvoslepý. Vám neříkají nic pojmy nadsázka, ironie a tak?

Oveeec
2820 příspěvků 3.5.12 16:22

Říkají, a v tomhle případě mi vadí. Kruh se uzavírá.

kurzatko
230 příspěvků 2.5.12 19:42

Jabloní mi líto není, protože ty plody jsou sladké právě proto, abychom si je utrhli, snědli a ohryzek se semínky zahodili někam daleko :-) Bonsají mi ale líto je, i když je to „jenom stromeček“.

MP Barbucha
3716 příspěvků 2.5.12 16:47

No Honzo, Vy si děláte legraci, ale mně se právě proto bonsaje nelíbí. Je mi jich líto, nemůžu si pomoct:-)

LuciaWein
2 příspěvky 3.5.12 15:06
...

pojďme řešit radši módu, né moralistický názory:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.5.12 02:37

…a co lidi alergický na chrom, kterým je každá kůže činěná?

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 12:27

Tak můj případ to zrovna je - ač si uvědomuju, že ani výroba nekožených bot není zrovna ekologická, tak nebudu nosit něco, co nejím. Vegetariáni v kožených bundách a botách jsou nejlepší. A omyl, dají se sehnat i nekožené kvalitní boty, jen jsou dražší a v ČR zrovna výběr není (ale čeho je, že?). Jsou firmy zabývající se přímo výrobou vegetariánské obuvi.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:26

A víte, kolik kvůli ropným haváriím už zemřelo ptáků? Plasty taky nemají zrovna pěknou ekologickou stopu…

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 17:22

To nepochybně nemají, ale to nemá nic. Jde o to, že když vyřadím vše kožené, tak nebudu mít některé boty a bundu. Když vyřadím vše plastové, půjdu bydlet do papundeklu pod most nebo kamsi do lesa. A i když se přestanou vyrábět nekožené boty, tak se ropa těžit nepřestane, takže tam tu minimalizaci vlivu tolik nevidím.

Crisie
26 příspěvků 30.4.12 15:27

A to, že jsem vegeterián a smrdí mi maso, znamená, že nemůžu nosit kožené boty? Ne všichni vegetariáni jsou zarytí humanisté nebo aktivisté. Vlastně byhc řekla, že takových je minimum. Jen o sobě dávají nejvíc vědět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:06

no, jste taková bledá…

Crisie
26 příspěvků 1.5.12 18:30

Zbarvení kůže a maso má společného co? Navíc si mimochodem bělím kůži..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.12 16:18

Zbarvení kůže s masem souvisí, protože bledost je jedním z příznaků anémie, tedy nedostatku červených krvinek, na jejichž tvorbu tělo potřebuje železo - a to právě lidský organismus získává nejvíc právě z masa (pověra, že ho je hodně ve špenátu, je už dávno překonaná).

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 17:17

Tak záleží, proč jste vegetarián - pokud proto, že Vám maso nechutná, tak noste co chcete, ale pokud proto, že nechcete jíst zvířata, tak je nošení koženého oblečení trochu divné. Nepatří sem rozebírat něčí životní styl, nikomu vegetariánství nevnucuji, jen mi jde o to, že nechci podporovat takové zacházení se zvířaty. To, že to nemůžu zvrátit vím, ale snažím se to minimalizovat. Viděla bych rozdíl mezi vegetariány a mezi lidmi, co nejí maso. Nejíst maso je o chuti, být vegetarián je o názoru. A být vegetarián v kožených botách je tedy nemožné, leda, že by dotyčnému vadilo zabít zvíře kvůli jídlu, ale zabít zvíře kvůli bundě nevadí. Ale můj příspěvek byl hlavně o tom, že existují i celkem kvalitní nekožené boty.

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 17:19

A ještě upřesním - nejsem žádnej aktivista. Na první pohled to na mě nepoznáte a nebojkotuju to, že jiní maso jedí. Aby to nevypadalo, že jsem nepřející všechny masožrouty zavrhující vegetarián, co chodí bos a poutá se ke stromům v lese.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:46

Chov hovězího moc ekologie v sobě sice taky nemá, ale pořád pro mě osobně přijatelnější než neeko výroba z plastu, přičemž ten plast nehoví ani mým nohám, boty míň vydrží a rozpadat se asi budou taky delší dobu, než ty kožené. Takže já volím kuži. A můžu si myslet, že když to zvíře někdo živila zabil i z jiných důvodů, že je užitečné využít co nejvíc.
Ale když se vrátím k původnímu tématu - oblékání do společnosti - mám takový smutný pocit, že si lidi neumějí udělat svátek a užít si ho se vším všudy, a pak si stěžují, jak je běžný život nudný. Dobře nám tak.

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 20:07

To já tu samozřejmě nikomu neberu. Když už zabít, tak využít vše je taky jasné. Jen to tak bohužel moc nefunguje, vadí mi spíš plýtvání.
Ale přidám, pro představu:
http://www.vegetarian-shoes.co.uk/…13044_p.html
mám od téhle firmy glady - nosím je velmi nešetrným způsobem a drží lépe než klasické Steelky (teda vydržely mi delší dobu, než kamarádovi, co měl kožené Steel).

Meenoo
2 příspěvky 1.5.12 12:02

„tak nebudu nosit něco, co nejím.“

Bez komentáře. Jako kdyby se plasty daly jíst a zelenina nosit.

Nejím maso, koženému oblečení se vyhýbám, ekluje se mi nosit na zádech nebo přes rameno půl metru čtverečního hovězího zadku. U bot ale sklopím uši, bohužel funkčnost je neoddiskutovatelná ve prospěch kůže. Ono té kůže na jeden pár bot na celý život zase tolik nepadne a jestli není člověk vegetarián od narození, už mu za oběť stejně hodně zvířat padlo a budiž třeba i ty boty připomínkou, že nikdo není „čistý“.

blacken
2464 příspěvků 1.5.12 12:40

Nepřekrucujte ten výrok - je to myšleno tak, že když někomu vadí zabít zvíře kvůli potravě, tak by mu mělo vadit i zabití kvůli oblečení (troufnu si tvrdit, že ta potrava by měla být dokonce důležitější, takže nechápu lidi, co se čílí - jéé, chudák kravička, jíst jí nebudeme, ale pak si vezmou kožené oblečení). Nevztahovala jsem to na zeleninu ani plasty, protože plasty ani zeleninu nezabíjíte eventuelně netrpí špatnými podmínkami v chovu (pokud jste zároveň zastánce toho, že i zelenina trpí, tak se omlouvám) A čisté není nic, to jsem nikde netvrdila - ono stačí v tomhle smyslu použít mýdlo. Šlo opravdu jen o to, že jsou i alternativy a když je člověk zastánce podobného životního stylu, neznamená to, že musí chodit bos nebo ve lněných botách.

Linie
2020 příspěvků 1.5.12 21:28

Prosím Vás, již se to tu v nějaké starší diskuzi probíralo, tak nezačínejte znovu.

Parwi Nawari
353 příspěvků 14.8.12 12:22

Taky pár takových znám. Nejí maso a nic, co s tím má cokoliv společného, ale nejradši kožené bundičky, lodičky a kabelky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:15
ECCO

Pre panov doporucujem nakuknut do ECCO predajne. Priatelovi sme tam ulovili dokonce 2 modely. Klasicke, snurky, kozene a dokonca v nadmernej velikosti. Pre vyhodnejsiu cenu zajdite do Fashion Areny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:57

myslím si, že nekožené a na první pohled celkem slušně vypadající boty nabízí Rieker. Ale nic od nich nemám, takže nemůžu soudit, jak je to s tou kvalitou.

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 14:05

Rieker má hezkou botu tak jednu ze sta. Dá se to nosit, není to co do pohodlnosti žádná tragédie, ale není to pěkné a není to dobré. Vyměnil jsem Riekery za Ecco a připadal si jako v ráji. Síš než se smířit s naprostým základem (Rieker), je lepší počkat na výprodeje a slevy v Eccu. Má to design, má to styl a má to antistress podrážky.
Nekožených Ecco není mnoho, ale myslím, že jsem jich pár viděl.

Příspěvek upraven 30.04.12 v 14:06

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:09
to snad

ani není možný sehnat, dobře vypadající boty, které nejsou z kůže, to si trochu protiřečíte, ne?

KláraN
42 příspěvků 8.5.12 14:54

To chápu! Protože i pro ženské sehnat kvalitní nekožené lodičky je makačka. Já jsem šťastná, že jsem sehnala poměrně kvalitní černé lodičky v H&M. Nosím je celkem pravidelně a stále drží a jsou pohodlné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.12 09:20

bože, nějaké překlepy v diskusích neřeším, ale ten češtinec: pánské, jednoduché, společenské boty, které nejsou kožené.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:04
hlavne, že vôbec prišli

Je to všetko pravda pravdoucí, ale ja si u nás pri divadle častokrát vravím, že nevadí čo majú tí ľudia na sebe, hlavne, že vôbec prišli.. Pritom pri dotazníkoch častokrát najmä u mladých ľudí vychádza, že do divadla nechodia práve preto, lebo sa spoločensky obliekať nevedia, poprípade sa im jednoducho nechce.
(áno, študujem divadlo..)

Chany
928 příspěvků 30.4.12 22:42

Hm, „slevování“ se mi vlastně obecně nelíbí.Vede k degradaci a té je kolem dokola pořád víc a víc…( rozuměj - no a co, že se lidi ve frontě předbíhali, nadávali si, poprali se- hlavně, že se NEPOVRAŽDILI. No a co, že v restauraci byl pocintaný ubrus,nevrlý číšník a smrad - hlavně, že jsme se aspoň NAJEDLI …a tak bych mohla pokračovat.)
Chybí nám v podstatě určitá výchova a řád, jinak bychom třeba jenom s tím výše uvedeným oblečením a obutím problém neměli…

alibabaalibaba
14 příspěvků 30.4.12 11:06
Státní opera

Článek mi mluví z duše! Tento víkend jsem s rodiči a sestrou navštívila Státní operu Praha. V šoku jsem nebyla, protože jsem už viděla, co si jsou schopní lidé obléct na balet/operu z mé předchozí návštěvy, nicméně to nemění nic na faktu, že se to nehodí. Oni tam opravdu přišli lidi v riflích - a to nejen chlapi!!! Neřeknu, když jdu do Divadla Bolka Polívky, ale Státní opera?!?! Ještě jsem nedokázala odhadnout, zda se jedná pouze o pražský komplex, neboť v Třebíči jsem dosud potkala pouze dobře oblečené diváky, ale vzhledem k tomu, že fotky budou asi z Brna…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:01

Pražský komplex?Uvědomujete si, že jako burani se oblékají především účastníci zájezdu, kteří jedou do Prahy autobusem, vezou si svačiny a řízky dojídají ještě v hledišti?

alibabaalibaba
14 příspěvků 30.4.12 12:18

Zájezdy mi přišly v pořádku. Je pravda, že Japonky většinou doplnily šaty punkovou obuví, ale otřesně vypadaly spíše páry - a ty jsem tipovala na místní.

Verito
1 příspěvek 30.4.12 14:34

Upřímně řečeno, já jsem z Prahy a často chodím například do Karlínského divadla, kde před vchodem zastaví autobus (kdyby jeden) a vyhrnou se davy z horní dolní. A teda pardón, ale na jejich „hrozně-moc-chci-být-společenský-když-jedu-do-té-Prahy-do-divadla“ styl nemá ani nejriflovatější Pražák! Když vedle mě seděli dva postarší páry a oba pánové své flanelové košile ozdobili vestičkami, jeden fleesovou a jeden rybářskou, tak to už byl vážně vrchol :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:29
pražáci se neumí oblíkat

Musím oponovat. Vždy když jede nějaký zájezd či školní výlet od nás (ze Zlína) do Prahy do divadla, jsou všichni společensky oblečení. Když jsem byla na gymnáziu, tak nám dokonce třídní učitelka říkala, že to s tím společenským oděvem nemáme tak přehánět. Minulé ročníky se tam totiž mezi pražákama oblečenýma jak do hospody fakt necítily. Po návštěvě Národního jsem to fakt pochopila. Hrůza co si lidi z HLAVNÍHO MĚSTA dokázali vzít na sebe.

Robena
1257 příspěvků 8.5.12 11:29

Mate pravdu, nektere skoly se umeji do diadla obleci. S takovymi divaky je radost sdilet predstaveni a aniz si to uvedomuji, casto pozvednou vecer o „tridu vys“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.12 16:28

Já jako úplně největší hrůzu vnímám, když se účinkující ještě klaní a v hledišti jim už někteří diváci ukazují záda při úprku k šatně. To je prostě vrchol nevychovanosti. Právě v Janáčkově divadle v Brně mají pak operní pěvci takovéhle nevycválané diváky jako na dlani. A jak jsem několikrát zjistila, vůbec to nesouvisí s kultivovaností oděvu - jednou se přes nás z řady sápala ven dvojice, kde pán byl v obleku a paní v krásných dlouhých večerních šatech. Bylo to na představení opery Nabucco, všichni účinkující podali úžasný výkon - a tohleto jim bylo odměnou. Kamarádka, která byla se mnou, to nevydržela a té rádobydámě ve chvíli, kdy se sápala přes ni, řekla: „To je teda úroveň!“ Ani to s ní nehnulo. Když už si udělám čas na to, abych strávila tři hodiny na opeře, tak mě pět minut navíc u šatny nezabije. Jenže to je i otázka výchovy v rodině, když jim to nikdo neřekne už jako dětem, že tohle se nedělá, těžko čekat, že jim to docvakne samospádem…

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:31

Moji spolubydlící z různých koutů Evropy se rozhodli jít do Edinburghu na operu Carmen. Poněkud jsem se z toho vymluvila, ale hlavní důvod jsem jim neřekla: Nemám tady s sebou do opery vhodné oblečení, a i kdybych něco sehnala vím, že oni by tam klidně vyrazili v džínách. A to je prosím mezi nimi jeden Pařížan, tak tam by člověk možná očekával, že bez obleku do opery jít odmítne. Bohužel ne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 15:45

Tak odepřít si divadlo, který chci vidět jen proto, že zrovna nemám dokonalé oblečení nebo nedej bože, že bych tam byla s lidmi špatně oblečenými, mi přijde jako zbytečné. Ale jsou to priority, no. Já bych raději šla i hůř oblečená, protože kulturní zážitekje (nevíc dost možná neopakovatelný, pokud jste třeba na erasmu nebo dovolené) je pro mě důležitější.

kurzatko
230 příspěvků 1.5.12 20:03

Oni ve skutečnosti chtějí jít na Carmen jenom proto, že se tak jmenuje španělská spolubydlící. Mě opera zas tak moc nezajímá, takže to není, že bych si ji „odpírala“. Kdyby chtěli do kina na film, který mě moc nezajímá, řekla bych si „Ale co, proč ne?“ V opeře bych se akorát cítila blbě v riflích, takže „proto ne.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 19:51

Kamaratka z Francuzska studovala rok v Brne kombinaciu divadlo-cestina. Do divadla chodila pravidelne a zverila sa mi, ze nechape preco sa Cesi tak stroja. Z jej pohladu to bolo prehnane, kedze sa nejednalo o premieru a navstevu divadla povazovala za beznu udalost porovnatelnu s navstevou kina.

Kamarat z Argentiny chodil na filharmonicky koncert kazdy tyzden (bolo to vo Francuzsku) a z presvedcenia nosil rifle. Smoking/oblek povazoval za snobizmus, ktory odradzuje mladych a vyclenuje nizkoprijmove vrstvy.

Netvrdim, ze sa vsetci teraz maju vybrat to Narodneho divadla v zabkach, ale chcela som priblizit pohlad z druhej strany.

Karin
3948 příspěvků 2.5.12 09:01

To, že je někdo Francouzka nebo Argentinec, ještě neznamená, že má vždy automaticky správnější pohled na věc nebo že si - my ubozí Češi nebo Slováci - před jeho názory musíme sednout na zadek, protože je to cizinec, ergo je to něco lepšího než my…
My zkrátka žijeme v určitém kulturním prostředí, kde máme nějaké zvyklosti, jejichž dodržování by IMHO pro průměrně vzdělaného a náležitě vychovaného člověka nemělo být žádným nepřekonatelným problémem. Názor člověka z jiného kulturního prostředí si samozřejmě můžeme pro zajímavost vyslechnout, ale nevím, proč bychom hned měli kvůli němu zahazovat svoje zvyklosti.
Víte, když sem přijede třeba Japonec, tak bude považovat za nechutné naše smrkání (u nich je zvykem popotahovat) a u jídla zase bude srkat, mlaskat a krkat, neb je to prostě u nich běžný standard.
V jiných zemích zase lidé chodí doma ve stejných botách jako po venku. Nebo pro ně není běžné pouštět v MHD sednout staroušky.
Chci říct, že zvyklosti cizinců nemusejí být automaticky lepší než ty naše. Nevím, proč bychom měli přebírat jejich zvyklosti, nevidím jediný důvod.
Proč je pro některé naše občany tak strašně těžké vyrovnat se s tím, že u nás se do divadla nechodí v džínách a keckách ani v letních šatech a sandálech? Proč je pro ně takový obrovský problém pořídit si jedno slušné společenské oblečení (ve kterém pak můžou léta létoucí chodit do divadel, na koncerty, na svatby etc.) Odpovím si sama: protože někteří lidé jsou prostě křupani. Ať už je to nedostatečnou výchovou nebo „přesvědčením.“
Nesnažme se je předělat. Člověka změnit nelze. Změna může vyjít vždy jen z nitra dotyčného. Proto raději změňme vlastní postoj, netrapme se existencí křupanů, ale buďme rádi, že je alespoň rozpoznáme na první pohled podle stejnokroje :-))

Sibyla
2646 příspěvků 2.5.12 10:06

Karin, absolutně! A pořád je naděje, že nějaká zanedbaná rostlinka pochopí a změní se.

Rosalyn
925 příspěvků 2.5.12 11:58

Však taky nikdo netvrdí, že zrovna oni mají pravdu. Na druhou stranu, i zvyky se mění, jestliže většina chodí do divadla v džínách, tak je to nový zvyk a s tím se nedá dělat nic (maximálně snažit se získat lidi na svou stranu).

blacken
2464 příspěvků 2.5.12 13:42

Jestli ono to není tak trochu o tom, že člověk, který chodí do divadla několikrát do měsíce a nebo dokonce týdně na tom nic svátečního nevidí, tak se podle toho oblékne…Kdežto člověk, co tam jde jednou za čas má pocit, že dělá něco vysoce kulturního, tak se strojí. Já teda nejsem zastánce orvaných džín v divadle, ale zase mi návštěva třeba Celetné nepřijde na malé černé. Jiná věc je Národní divadlo, ale pořád raději uvidím někoho v sedících černých džínách, než v umolousaných černých šatech, které na nositelce vypadají jako hadr. Asi jsem teda kulturní barbar. To samé boty - nevidím nic špatného na letních botách (pokud to nejsou žabky). Návštěva divadla je určitě příležitost obléknout se hezky, ale ne nutně společensky. Nekamenovala bych někoho, kdo jde do divadla v letních šatech s páskovými botami na klínku, nedejbože vzorovanou sukní. Ale naopak bych někoho v teplákách s klidem nepustila dovnitř. Pro mě by asi bylo peklo vejít do divadla a zjistit, že mají všichni malé černé/vínové/tmavomodré/ ke kolenům a k tomu lodičky - a to i když mám malé černé a lodičky moc ráda.

Karin
3948 příspěvků 2.5.12 15:03

Když vás s prominutím chytím za slovíčko, tak pokud člověk dělá dejmetomu recitátora na pohřbech nebo zpívá na svatbách, čili absolvuje třeba desítky svateb či pohřbů do měsíce, tak už to pro něj taky není vůbec nic svátečního, takže bychom se neměli divit, když tam bude chodit v džínách nebo v létě v kraťasech a keckách? :-) Ne. Z úcty k ostatním se oblékne hezky společensky. A vo tom to je. Z úcty k ostatním.
Já vím, že někteří lidi jsou křupani, ale i tak mi stejně pořád tak úplně nejde do hlavy, proč je pro některé lidi takový problém přijmout, že pro každou příležitost se hodí jiné oblečení… A už vůbec mi nejde do hlavy, proč je některým lidem tak odporné pomyšlení na to, že by se měli hezky obléknout.

Já vím, že v dnešní době je herec (pěvec) vděčen za každého platícího diváka, ale stejně - i ten umělec je určitě rád, když jeho vystoupení lidé vnímají jako výjimečnou událost a podle toho si dají záležet i na svém zjevu, čímž dají najevo, že to pro ně není tak úplně běžná věc, nýbrž sváteční chvíle.

Samozřejmě - není divadlo jako divadlo, do Národního se obléknu jinak než na návštěvu nějaké alternativní scény, ale to je přece jasné, o tom se snad vůbec nemusíme bavit. Jednou jsem sakra kulturní člověk (jako že snad jo, když chodím do divadla), tak mám snad nějaký cit pro situaci a vím, jak se mám kam obléknout. A pokud mě to nenaučila maminka nebo škola, tak si to nalistuju ve Špačkovi nebo se podívám na internetu, abych nebyla za husu. Ne, lidi nejsou křupani, lidi jsou hlavně strašlivě LÍNÍ. Než by se namáhali vybrat si pěkné oblečení a hezky se učesat nebo - pokud tápou - si někde vyhledat nebo se zeptat, jaké je vůbec adekvátní oblečení pro danou situaci, tak si raději narazí osvědčené džíny a kecky a budou to okecávat vším možným.

Chari
541 příspěvků 2.5.12 18:12

Recitátory bych do nepletla, pro ně je to svým způsobem práce, patří k personálu a prostředí, takže je to úplně jiná kategorie:)

Cimrwoman
42 příspěvků 15.5.12 16:33

Souhlasím! Před pár lety jsem si na letní dovolené koupila žabky, které měly na páscích štrasové proužky. No, byl to úlet, vzhledem k tomu, že byly kožené a pěkně vypracované, tudíž ne úplně levné - kámošky hned „a jako kam to budeš nosit, prosimtě“. „Třeba do opery“, byla moje odpověď. Nakonec je nosím moc ráda, vypadají skvěle na opálených a upravených nohách, když se blyští pod sukní dlouhou až na zem… Asi 14 dní po návratu jsem dostala pozvání do Stavovského divadla jako host jedné známé herečky, která v představení hrála. Bylo hrozné vedro, Praha byla rozpálená, lidi chodili skoro nahý. A já jsem si to štrádovala do divadla v koktejlkách, lodičkách a punčochách. No jo, teplo mi bylo, ale to bylo i ostatním. A tam jsem bohužel musela konstatovat, že i kdybych nakrásně vzala vtípek se štrasovými žabkami vážně, pořád by to nebylo takový peklo. Žabky totiž taky přišly a jedna tam měla pod šatama dokonce plavky!!! Takže souhlasím, jsme prostě líní tyhle situace řešit!

kurzatko
230 příspěvků 2.5.12 19:50

Za takový nový zvyk teda pěkně děkuju. Takže až budu chodit po městě v letních šatech, to abych se před večerním představením skočila domů převléknout - do džínů a gumových žabek, abych zapadla.

Rosalyn
925 příspěvků 2.5.12 20:37

Dá se to zakázat, ale evidentně to nikdo nedodržuje. :-)

Rosalyn
925 příspěvků 2.5.12 20:39

Zapomněla jsem dodat důležitou věc: mně se tento nový zvyk taky nelíbí, džíny do divadla nenosím. :-)

Robena
1257 příspěvků 8.5.12 11:36

To je zvlastni, Francouzi se v pokladnach pred nakupem listku vetsinou ptaji, jestli je nutno dodrzovat dress code. Zrejme zalezi i na kultivovanosti jednotlivce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.12 16:32

Myslím si, že oblek (nebo slušné kalhoty a sako) má v šatníku každý muž. A není problém, aby jedny slavnostnější šaty měla i žena. Pamatuji se, s jakým potěšením jsem se dívala kdysi v hledišti Janáčkova divadla na baběnku v tmavomodrých jednoduchých šatech s bílým krajkovým límečkem. Byla neuvěřitelně úhledná a bylo na ní vidět, jak moc se na představení těší. Kam se na ni hrabe vámi zmíněná Francouzka nebo Argentinec… :-))

Chany
928 příspěvků 30.4.12 22:47

Taky jsem vloni v Národním divadle zírala, v čem jsou lidi schopni přikvačit. Rifle, „norské“ svetry z tržnice…uvaděčka sice převracela oči, ale to nepomůže…

Andriz
18 příspěvků 30.4.12 11:06
Overdressed

V městském divadle jsem byl před týdnem a v černém obleku s kravatou a ne-gumová podrážka botách jsem si připadal overdressed.

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 12:24

Vy jste nebyl overdressed. To ostatní byli naopak underdressed. ;-) Vždyť je to gentleman, kdo určuje styl! Nenechte se zviklat stádní uniformitou a před příští návštěvou divadla si pořiďte hezký, ladící kapesníček. :-)

Andriz
18 příspěvků 30.4.12 13:19

Nebojte, kapesníček sem měl. Mám jich doma několik, trochu si na tom ujíždím ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:55
overdressed x underdressed

stále si připadám overdressed…naposledy zahradní oslava na svatbě, kde se většina vysvlékla z obleku do vytahaných triček, já jsem zvolil šedivé chino, košili a barevný bavlněný motýlek :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:16

Tak to vám gratuluji! Vždycky se mi líbili muži, kteří jakoby vypadli z filmů pro pamětníky :)

hanabanana76
160 příspěvků 30.4.12 15:14

Vzdy budu radeji overdressed, nez opacne.
A palec nahoru za boty s kozenou podrazkou, to se na muzich nevida casto!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 15:47

chm, nebývá overdressed považováno za největší trapas?

kurzatko
230 příspěvků 1.5.12 20:07

To možná v případě velké večerní róby na odpolední grilovačku… Já si někdy připadám overdressed i v obyčejné sukni, když se mě spolužačky ptají, kam se chystám. A doufám, že není „největší trapas“ přijít do školy v sukni místo džínů :-(

KláraN
42 příspěvků 8.5.12 14:56

Já bych to neviděla tak dramaticky…

honza
403 příspěvků 2.5.12 04:00

Jako kde overdressed, v Cechach?! Haha, zde tohle nebezpeci myslim nehrozi vubec nikde. Dobry vtip.

Kdyz jsme ale u toho, tak NAPROSTO VZDY je lepsi varianta over nez under. Prijdeme-li na zahradni grilovani v robe nebo smokingu se vsim vsudy, bude to nejvyse povazovano za dobry, vystredni vtip.
Prijdeme-li na kralovskou svatbu v rejoyckach, za dobry a vystredni vtip to povazovano v zadnem pripade nebude.

Ver
53 příspěvků 30.4.12 11:08

Oblečení do divadla už musí být opravdu na pováženou, když si i moje drahá polovička tuhle všimla v divadle davu v riflích a keckách s tím, že ho nikdo neinformoval o tom, že se do divadla už může i v tomhle…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:08
cele zle

milujem navstevy divadla…je to jedno z mala miest kde mozem vytiahnut vsetky svoje spolocenske saty…a ze ich je dost :)…ziadne letne saticky ale cipka, saten, sifon, vysoke opatky a nejaka ta trblietava bizu (hlavne decentne)…ale vazne, ked som minule videla chalana v tielku a kratasoch to uz som mala dost! :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 23:52

šatičky máte možno krásne, ale že samochvála smrdí, to vám už niekto prezradil?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 23:53

ale ak to nebolo tak celkom vážne myslené, tak pardón…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 09:49

a predstavte si, ze to bolo myslene vazne! preco by som sa mala hanbit za to, ze nosim spolocenske saty a do divadla sa viem obliect primerane? vas prispevok mi potom vyzneje ako vykrik zufalcov ktori tu bezne prezentuju, ze si nevedia nic pekne do divadla obliect lebo nevedia kde si to maju kupit a preboha!!! urcite to stoji cely majetok. spolocenske saty sa daju kupit aj lacne a nevyzeraju ako od cinana. pak krat som natrafila na dobre vypredaje v butiku alebo aj v sekaci sa da, len sa treba poobzerat a troska sa posnazit a nie silu mocou kritizovat niekoho, kto sa pekne oblecie a ukazovat na neho prstom a vysmievat sa mu :D potom presne o tom je cely tento clanok ;)

Sibyla
2646 příspěvků 4.5.12 23:00

Však tralalac netvrdí, že byla ze všech nejkrásnější a že všichni padli na zadek, prostě konstatuje, že měla společenské šaty. To není žádná chlouba, to je sdělení faktu.

Lenajs1
1 příspěvek 30.4.12 11:09

Přesně toto jsem nedávno řešila. Ovšem problém byl, že jsme jeli do Prahy na celý den a až večer jsme šli do Semaforu. Takže jsme potřebovali něco pohodlného na celý den courání po Praze bez větších zavazadel.
Taky by mě zajímalo, jestli se liší dress code do kamenných divadel a menších alternativních scén.
Díky.

Příspěvek upraven 30.04.12 v 11:13

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 19:13

Samozřejmě. Do velkého divadla večerní oblek, na alternativní scénu něco neformálního - klidně pestré barvy, hippie, džíny, pánové bez saka… Záleží na divadle, Semafor má nakročeno k těm kameným, ale samet a perly se tam nehodí.

Linie
2020 příspěvků 5.5.12 09:28

Je možné se řídit i interierem divadla: Pokud jdu do divadla s plyšovými sedadly a zlaceným štukem, beru tmavé šaty a perly. Do střízlivějšího interieru se hodí jednodušší oblečení, ale vždy z kvalitních látek, čisté a vyžehlené, raději jednobarevné. Pánové i v horku mají košili s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a sako.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:14
řampulácké

Můžu jen tipovat, že ty boty alá „Neurčitá béžovo-tělová barva, řampulácké špičky, pro něčí diabetickou babičku“ jsou svého času docela drahé lodičky Sally O'Hara ze světlé pravé kůže, které mám sama stále v botníku a k letním světlejším šatům a opáleným nohám je vytáhnu stále mileráda a to je mi 28. Paní má jen trochu silnější kotník, takže nevypadají moc pěkně, ale na štíhlejší noze, v lepším stavu onošení a vhodné kombinaci oblečení vypadají pěkně. Ale těžko říct jestli jsou to fakt ony s té rozmázlé fotky a pak samozřejmě souhlasím, že to není do divadla..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:24
řampulácké

Já si tedy nedokáži představit, že by tyhle boty vypadaly dobře na komkoli a v jakékoli kombinaci. To, že jsou drahé a kožené, ještě neznamená, že jsou taky pěkné a vkusné.

Jan1čka
10 příspěvků 30.4.12 11:44

Něco v tom smyslu jsem chtěla říct, díky. :)

Rahja
164 příspěvků 30.4.12 13:18

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:47

Jan1čka
10 příspěvků 30.4.12 16:50

To je mi opravdu upřímně líto. :)

honza
403 příspěvků 2.5.12 04:08

Cokoli militantniho se mi se mi z duse prici, natoz kdyz je nekdo na tento postoj jeste hrdy.

Klidek, jo? Aby se tu jeste za chvili nezacaly cenzurovat ikonky, pac je nejake militantni typky budou nahlasovat adminovi.

„Smazte mu to, kouri, ma na sobe kozenej kabat a zere steak pri svitu neekologicky zarovky“!

Rahja
164 příspěvků 2.5.12 09:29

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:46

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:19
ale třeba ta nositelka

byla fakt diabetička. Zkusili jste sehnat elegantní botu, která by byla vhodná pro diabetičky? Vím o čem mluvím, píchám si inzulín od 27 let. Jedině díky tomu, že mám úzkou nohu, mohla jsem si dost dlouho kupovat normální lodičky, aniž bych riskovala nebezpečné otlaky, ale teď už je nosím pouze do toho divadla a do práce kupuji boty medikus, santé apod.

Rosalyn
925 příspěvků 2.5.12 12:10

Mám širokou nohu a sehnat padnoucí klasické lodičky je pro mě téměř nemožné. V botách, co mi sedí na délku, mi stejně brzy začnou odumírat prsty, a v těch, co jsou delší, mi plandá noha. Možná by pomohla šířka H, ale nevím, zda se mi podaří nějaké takové sehnat, aby zároveň vypadaly elegantně. Je to můj sen, mít klasické obyčejné lodičky, a až takové najdu, beru je všemi deseti (pokud na ně budu mít).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.12 20:23

Rosalin - nesmysl, že nejdou sehnat široké boty - hledejte mezi značkami Gabor, Ara - ve studiích zdravého obouvání, zdravotní boty, atd. Prodávají se boty různých šířek pro naprosto široké nohy. Do běžného obchodu ani nechoďte

Meenoo
2 příspěvky 1.5.12 12:04

Drahé a kožené jsou i ortopedické pantofle.

Konvalinka
244 příspěvků 30.4.12 13:21

Mně se taky líbí. Pod slovem řampulácký si představuju něco jiného. Tento tvar špičky je naprosto v pohodě, akorát není zrovna třeskutě IN. Nevím, co je to za značku, je mi to jedno, ale taky se mi zdají kvalitně zpracované. Pro diabetickou nohu jsou absolutně nevhodné a nejsou o nic víc usedlé, než Adiny navrhované baťovky. Naopak, je to příjemné retro, připomínají mi boty, ve kterých chodila babička za mlada a jak byla elegantní. Pravda, barva je ošemetná. Tyto boty se nedají nosit ke všemu, oblečení je jim potřeba přizpůsobit. Že dotyčné paní se silnějšími kotníky nesluší není jejich vina.

Jiná Realita
13791 příspěvků 30.4.12 13:36

nezlobte se, ale tyhle boty budou vypadat strašně na každé noze. jsou totiž prostě ošklivé a nemoderní.

ano, kdysi možná byly in, ale to byl i květák na hlavě, fialová saka s vycpanými rameny a modré monokly stínů kolem očí.

teď už je to všecko, včetně střihu těchto bot (i kdyby byly z jehněčí kůže a s diamantovou přezkou), jen dost hnusné.

silně vám je doporučuji vyhodit.

Konvalinka
244 příspěvků 30.4.12 13:58

Mně nepřijdou zase tak zoufale nemoderní. Jsou klasické, žádné peklo a podpatek mají současný. Čím déle se na ně dívám, tím víc se mi líbí. Mají určitý šmrnc. Nechápu, co je na nich konkrétně tak nevkusného.

Jiná Realita
13791 příspěvků 30.4.12 22:56

to pádlo vepředu :-/

copak ti, kteří se mnou nesouhlasí, nevidí, jak nemožně prodlužují nohu?

domnívala jsem se, že ideálem krásy vždycky byla malá, jemná a proporční noha…

Konvalinka
244 příspěvků 30.4.12 23:47

Já bych zrovna jemné zašpičatění brala hned, protože mám velikost 34 a když si vezmu boty na podpatku s kulatou špičkou, vypadám jako bych měla místo nohou kopýtka :)
Tato konkrétní špička není delší než u klasické lodičky, má jenom jiný tvar. Protože jsou tyto boty méně vykrojené, možná můžou opticky působit lehce prodlužujícím dojmem, ale to zase koriguje podpatek. Pokud nemá nositelka obrovská chodidla v poměru k výšce postavy, není na tom nic ošklivého.
Každopádně je to otázka vkusu každého jednotlivce, nemá cenu se tady o tom dlouze hádat a plevelit.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:36

Boty stejného střihu včetně té „řampulácké špičky“ jsem měla do tanečních. Kdyby nebyly v šílené růžově-perleťové barvě a nebyly by tak okopané, nosím je doteď. Měly koženou podrážku a byly úžasně pohodlné. Černé jsem tehdy bohužel nesehnala a nemůžu je sehnat ani teď. Mám dost úzkou nohu s dlouhým palcem a klasické lodičky mě vepředu tlačí a vzadu padají - nutně potřebuji pásek přes nárt.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:31
A co ty ponozky?

Mne tedy ty boty taky nepripadaji nijak hrozne. Spis mne zarazila ta druha bota na stejne fotce vykukujici pod zrejme spolecenskou dlouhou sukni. Fotka je rozmazana, ale pripada mi to jako dost desne sandale a navic s ruzovobilou ponozkou??? ))))

MP Marianna
64 příspěvků 30.4.12 11:18
džíny...a už i tepláky

Ve Státní opeře jsem si jednou všimla ženský v TEPLÁKOVÝ SOUPRAVĚ. Ne, nebyla to paní uklízečka ani osvětlovačka. Divačka. Jsou to už dva roky, ale pořád nevím, co si o tom mám myslet.

Lenicka07
74 příspěvků 30.4.12 11:20

:-D Tomu nezbývá než se zasmát… V teplácích doma poklidím, do obchodu zajdu, na poštu, pro děti do školy a teď už i dokonce do divadla…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:18

To je článek, co mi mluví z duše. Chodím do divadla opravdu hodně často a z toho, co tam na lidech vidím, je mi smutno, někdy až zle.
U většiny převládá černá v kombinaci s vyblitou béžovou, na starších podivné tržnicové vzory a pytlovitý střih, mladší bych si v noci ve městě někdy spletla s „pracujícími na ulici“. Chlapi se většinou donutí do obleku, ale džíny a kecky nejsou žádnou výjimkou. A jako by nestačilo, že se neumí vhodně obléct, lekce společenského chování by většině taky jen prospěly.

milie
3 příspěvky 30.4.12 11:21
jj

Když jsem začínala chodit do divadla cca před 5 lety, tak jsem také patřila mezi takové případy, co si nevěděly rady. Postupně jsem si oblékání do divadla změnila k lepšímu, nosím pravidelně lodičky, nosím sukni s halenkou, a snažím se být upravená. Ono mamka vám řekne, jak máte správně vypadat, ale je na vás jestli poslechnete nebo si zkrátka dáte něco jiného.

lenka.hnizdilova
6 příspěvků 30.4.12 11:22
Národní divadlo

Je to tak půl roku kdy jsme dostali lístky do Nárovního divadla na představení od sedmi hodin - tedy večerní představení. Na sebe jsme si vzala černý korzet a k tomu černou krajkovou sukni po kolena a na nohy boty s plnou špičkou černé vyšívané zlatou nití - prostě jsem se snažila, kamarádka na sobě měla vínové šatičky po kolena z takového lesklého materiálu, její přítel vojenskou uniformu. Ovšem jakmile jsme vlezli do vestibulu byli jsme za exoty a téměř všichni na nás zírali. nejen, že tam velká část osazenstva byla v džínách, děvčata v tílečkách s lezoucíma „podprdama“ boty radši neřešit, už jen ten hořejšek byl u obou pohlaví strašnej. A to prosím i lidé dole v přízemí (tedy nejlepší místa)byli děsivě oháknutí, po chvíli už mi i psychedelická halenka přišla jako společenský oděv oproti zbytku. Zaregistrovala jsem akorát dvě dámy ve velké večerní a pách chlapů mělo kvádra. Ale fakt to byla dost hrůza.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:24

mam vystudovanou divadelni teorii a kritiku na DAMU a praci v oboru se z vetsi casti zivim.. take proto nejsem stale schopna pochpopit, proc ma i mlada generace nutkavou potrebu zachovavat mrtvolnost divadla a namisto kvality predstaveni resit, co meli ostatni divaci na sobe.. at se kazdy obleka do divadla jak je mu pohodlne, je totiz daleko dulezitejsi to, ze ho inscenace zajima.. spolecenska roba do divadla je zkostnately prezitek hodici se tak do narodniho divadla, nebo statni opery.. nejdebilnejsim a nejsnobstejsim nesvarem jsou pak „mestanska divadla“ typu. mestske divadlo brno, fidlovacka etc. kde je uplne jedno na jakou pitomost se jde, hlavne aby se clovek nacancal a mohl o tom potom kafrat.. ve studiovych divadlech (napr. husa na provazku, hadivadlo, fidlovacka) vypadaji pak oblek nebo spolecenske saty vylozene smesne.. uprimne doufam, ze jednou dojdeme do faze, ktera je napr. v nemecku a rusku jiz nekolik let a kde se chodi do divadla klidne v monterkach z prace.. tedy do faze, kdy bude lidi zajimat samotne divadlo a ne nejake hloupe obleceni, ktere maji na sobe.. verte mi totiz (mnohaleta zkusenost), ze ani muzy, ani herce dziny a tenisky nijak neurazi, oni jsou totiz vdecni za kazdeho platiciho divaka..

lenka.hnizdilova
6 příspěvků 30.4.12 11:27

souhlasim(oceňuju když se lidi vykopou za kulturou), ale do toho národního by se snad trošku snažit mohli :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:30

mohli :) ale ja se priznam, ze pokud by tam nebyl nekdo vylozene v teplakovce nebo naopak podvazkach, tak si toho ani nevsimnu.. mozna je to tim, ze do divadla chodim koukat primarne na neco jinyho :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:39

předpokládám, že ta fidlovačka patří jenom do první skupiny?=)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:44

jako mezi narodni a operu? ne, to fakt nepatri :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:02

Dobrý, dotyčný…ne, nebudu se rozčilovat! Máme úroveň a vychování, nebo ne? Ještě v 60.letech i dělník ve fabrice nosil bavlněné kalhoty a sáčko, byť hodně obnošené. Divadlo bylo vždy zábava a umění a událost! A k tomu je potřeba se umět oblíknout, studiové divadlo stačí například chino a košili, ale velká divadla vyžadují oblek a šaty!!! Je to také o neúctě a pohrdání.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 19:37
Sáčko ne!

No, tak v 60. letech se do většiny fabrik sáčko opravdu nenosilo. V 50. letech byl tenthle trend, že je jedno v čem se do divadla jde, důležité na co (třeba Rudá záře nad Kladnem nebo tak) a dělníci byli programově vyzýváni, aby si nebrali obleky, ženy samozřejmě taky žádné večerní (mimochodem někdo se tu divil, že v ND viděl/a jen dvě velké večerní - podle mne do ND velká večerní nepatří, jen na premiéry nebo slavnostní představení). Existuje fotka - nemohl jsem ji na netu najít - jak trojice dělníků v pracovním sedí v lóži ND, čeká na představení a svačí. Tím ovšem nijak netvrdím, že by se do divadla nemělo oblékat na úrovni. Do La Scaly je na premiéry povinné sako a kravata (a vůbec do ní nesmí děti pod 6 let, což je taky fajn), ale jinak to dost upadá. Džíny a kecky uvidíte i ve vídeňské Staatsoper - ale jednou (jedinkrát) jsem viděl, že tam nepustili mladého muže v kraťasech nad kolena a sandálech. Z jiného soudku - máme tady třetí den horka - a proč jsem si na ulicích v Praze připadal jak na pláži?

Karin
3948 příspěvků 2.5.12 14:29

Protože našinec se v horkém dnu prostě neumí obléknout jinak, než jako kdyby šel na pláž… Mě bolej nohy jen z toho koukání na ty žabky na té tvrdé pražské dlažbě!
Ale ještě není tak zle, ještě jsem neviděla chundelatou pánskou hruď :-) Zato jsem viděla mladýho kluka v obleku. A pak mi docvaklo, že začaly maturity, protože jsem těch mladých hochů v obleku potkala víc. A bývalo by jim to nesmírně slušelo, kdyby 1.) si koupili oblek ve své velikosti (a ne o dvě čísla větší) a 2.) kdyby jim někdo vysvětlil, že k obleku se jako zavazadlo nehodí odrbaný bágl. Ale já jsem ochotná nad tím přimhouřit oči a spokojit se s tím, že si vzali oblek. Nakonec se na to mohli taky vykašlat a jít k té maturitě v kraťasech a žabkách, když je takový vedro, no ne? :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 19:05

Já už jsem si říkal, že tu obuv budu fotit. Bačkory (roz. pantofle) všeho druhu, žabky pochopitelně také, trekkingové sandále (tyhle považuji za nejděsivější, snad se mi někam povedne přilípnout fotku, ještě jsem to nezkoušel), s ponožkami i bez, kraťasy, co vypadají jako plavky (takové ty surfařské šortky). A nahou hruď už jsem viděl, ale myslím, že nebyla chlupatá. A taky už jsem spatřil několikeré prakticky celé dámské poprsí - a to jsem se nedíval (bylo mi ve volném tílku strčeno pod nos). Bydlím v centru Prahy a je to stejné u Čechů i cizinců a napříč pohlavími. Pár hezkých letních modelů jsem viděl taky, ale minimum.

Karin
3948 příspěvků 2.5.12 20:41

Jé, přesně tyhle boty mám, jen v jiném barevném provedení :-D Ale měla jsem je akorát na dovolené, tuším v Krkonoších, jinak je neužiju. Že bych je začala nosit i do města, když už stály takový hříšný peníze a jsou tak pohodlný… ? :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:05

Zde musím pozvednout svůj hlas za konzervativní část populace. Nemyslím si, že je jedno, v čem se jde do divadla. To by pak bylo jedno, v čem jdu kamkoli a Peklo může zavřít krám, protože lezoucí tanga ze špinavých džínsů jsou v pohodě, neboť je to pohodlné.
Každý z účinkujících v divadle musí podat soustředěný výkon naživo, který nejde vzít zpět, vystřihnout, přetočit apod. a myslím, že je vyjádřením elementární úcty k jejich práci, pokud se do divadla neobleču stejně, jako když si skočím za roh do sámošky, nýbrž úměrně tomu, jak jsou oblečeni sami účinkující. Čímž nemám na mysli pohádkové a historické kostýmy, ale to, že pokud má operní pěvkyně při svém recitálu na sobě velkou večerní, je vrcholem buranismu vzít si džíny, a pokud má dirigent na sobě frak, nepůjdu v kostkované sukni.
Nepokládám to za žádnou zkostnatělost divadla, ale za vyjádření toho, že jde o kulturní událost, to jest i divák by se měl chovat kultivovaně.
Pokud se na koncert České filharmonie a operní premiéru bere velká večerní, tak absolvování muzikálu v Městském divadle v Brně v koktejlkách není debilní snobismus, ale oblečení úměrné události, stejně jako nepovažuji za jakkoli směšné si na Provázek vzít upravené vycházkové oblečení typu světlých kalhot s halenkou a šátkem kolem krku.
My zkostnatělí se totiž slušně oblékáme i na dětské představení místní základní školy. Někteří tatínci sice mají třeba džíny, ale k ním košili. Nikoho pokrokového v montérkách jsem tam ještě neviděla.

Příspěvek upraven 30.04.12 v 12:06


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:49

spravne, jde o kulturni, nikoliv spolecenskou udalost, tudiz spolecensky odev neni nutnosti.. znova opakuji - bezte si v cem chcete a misto pohorsovani se nad ostatnimi radeji sledujte vyzdobu divadla ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:03

výzdobu divadla, nebo to, co se děje na jevišti?

aapricot
51 příspěvků 30.4.12 15:13

Vyzdobu divadla mohu pozorovat i v odevu, pro tuto udalost vyrobeny. Na plaz taky chodim v plavkach a ne ve velke vecerni,ze?

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:55

Možná je to moje konzervativnost, ale mám pocit, že v případě divadla o společenskou událost jde. Minimálně v případě, kdy tam člověk nejde sám, ale se společností (rodina, přátelé…). To, že ostatní diváky neznám a nemůžu tedy hodnotit, co měla paní továrníková na sobě, jako tomu bývalo dřív, přece neznamená, že tam půjdu v džínách a keckách.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:51

Naprosto souhlasím. Zpívám ve sboru a jsme nabádáni k tomu, abychom se na koncerty oblékli slušně. Účinkující svým oblečením vyjadřují úctu k interpretovaným skladatelům a jejich dílu, sboristky stráví koncert ve stoje ve společenských botách, které nejsou vždy zrovna pohodlné - a to i v případě, kdy zpíváme v prostorách, kde nám na nohy ani není vidět. Oblečení diváků moc nesleduju, v prvních řadách většinou sedí nějaká honorace (rektor a podobně), takže ti bývají oblečeni slušně. Ale jak by se asi cítil divák v teniskách a ošoupaných džínách, kdybychom byli oblečeni stejně jako on, protože je to přece pohodlné a zpíváme jenom v Karolinu, ne ve Státní opeře?

Kerstin
516 příspěvků 30.4.12 12:07

Jestli je slušné oblékání v divadle jen a pouze buržoazní přežitek, pak lození do divadla v montérkách mi připomíná hádejte co. Ano - platící divák je super, ale nebylo by bezva, kdyby návštěva divadla byla společenská událost?

Jo, mimochodem - nedávno jsem šla do jazzového klubu. Saténové šaty, peří ve vlasech, špička na cigaretu, rukavičky, … a lidi (v riflích a montérkách, jak jinak) se mě ptali, co tam dělám tak oblečená. Já jsem si vážně myslela, že se tak do jazzového klubu chodí. Achjo, asi se moc koukám na staré filmy :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:52

myslm, ze by nebylo bezva, kdyby se divadlo stalo spolecenskou udalosti, nebot by tim forma zvitezila nad obsahem.. burzoazni jste pouzila vy, ne ja.. a hadejte co, rusove v monterach vedi o divadle vic, nez cesi v koktejlkach.. ze by to nebylo v tom oblekani?

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 14:16

No tak tohle zrovna je o tom, že ruský divadelní kritik doma zdechne hlady, zatímco v Česku může aspoň kopat ty kanály, nicéně to je extrém, jehož vztah k poselství „Do divadla se oblékáme slušně, neboť jde o významnou společenskou událost“ je poměrně slabý.

Kerstin
516 příspěvků 30.4.12 14:45

No, myslím, že kdokoliv, kdo leze do divadla v montérkách, je buran. I kdyby to byl inteligent, který „o divadle ví víc, než Češka v koktejlkách“, tak to nic nemění na tom, že je to buran.

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:38
můžete, prosím,

nám, nevystudovaným tupcům, vysvětlit rozdíl mezi kulturní a společenskou událostí a pomoci nám pochopit, proč na společenskou událost můžeme jít ve společenském oblečení a na kulturní, asi abychom si tu kulturu víc užili, v montérkách? V jídelně, kam občas chodím na oběd, mají pro omontérkované občany připravené spešl sedáky, aby neumazali židle těm, co nemají to „štěstí“, že se můžou celý den pohybovat ve špíně. Co pak dělají v těch německých a ruských divadlech, když se jim tam poválejí diváci v montérkách po sametových sedadlech?

hanabanana76
160 příspěvků 30.4.12 15:21

Uplne si Te dokazu s tim perim ve vlasech a rukavicich predstavit.A moc me ta predstava potesila…ze je jeste nadeje, ze si lide daji trosku prace a vysnori se na specialni akci, at je to jazz club, divadlo nebo nobl restaurace.

aapricot
51 příspěvků 30.4.12 17:34

No podle vas by mozna bylo dobre vyrabet jenom monterky. Mne nektere prispevky prijdou jak z jineho sveta. Co je spatneho na tom, ze kdyz jdu na nejakou spolecenskou udalost a divadlo spolecenska udalost je, tak se podle toho obleknu. Byt oblecen do Narodniho divadla v jeans o mne rekne vic, nez bych si prala…

Vasa
170 příspěvků 30.4.12 12:34

Takže do státní opery na louskáčka klidně v džínách?? jako fakt??


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:53

jo, fakt, klidne.. nevidim rozdil mezi budovou divadla a treba kina..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:05

Pardon, nemám žádné rifle a do kina na Harryho jsem byl opravdu v bavlněných kalhotách a košili

Lenicka07
74 příspěvků 30.4.12 15:25

Vemeno jedno, val pryč z Módního pekla!

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 16:05

Opravdu nevidíte? Co takhle začít prodávat ke sledování baletu popcorn a coca-colu?

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:41
dejte sem, prosím,

odkaz na nějaké Vaše odborné články a kritiky, docela ráda si počtu, jak nekonvenční názory má moderní český kritik :-))

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 19:42

Bůh nás chraň doby, kdy vy budete určovat kulturu! Tou poznámkou o ruském montérovi jste to dorazila, připomíná to hlášky salóních amerických bolševiků ve třicátých letech.
Podívejte: tohle je módní blog, řeší se tu oblékání. Bezpochyby existují i blogy řešící divadlo, co kdybyste radši obšťastnila je?

Jirkátor
1569 příspěvků 2.5.12 07:20

Pokud nevidíte rozdíl mezi budovou divadla a kina, tak je mi Vás líto a nechápu jak se můžete profesně zabývat kulturou.

Sibyla
2646 příspěvků 2.5.12 10:08

Proboha, kozel zahradníkem!

Farah
9 příspěvků 30.4.12 13:16

To bych se dost divila, že by zrovna Rusky vyryzily do divadla v monterkách či v něčem podobném. Ani ty džíny, tenisky nebo pytloidní hadry mi u nich nepřijdou moc pravděpodobné.

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:43
Rusky

chodí ve společenském a podpatcích i na pláž, aspoň co jsem viděla, jen nepůsobit jako chudina.

Lenicka07
74 příspěvků 4.5.12 18:37

Prý v nich vylezly i na horu Sinaj. Známýma byly viděny.

sibam
1 příspěvek 30.4.12 13:40
Společenská etika

Jít do divadla je pro mě nejen společenskou ale i kulturní záležitostí. Podle toho mi připadá na výsost nevhodné,když do Národního divadla přijde pán v maskáčích a k tomu si vezme černou košili s vyšitým drakem a dovrší to kanadami …
Vždyť je to naprostá neúcta k prostředí, k umělcům, ke společenské etice… Pokud lidé nemají v sobě krapet slušného chování, tak ať si v těch teplákách či montérkách zůstanou doma, otevřou si lahváče a pustí si záznam divadelní hry v televizi.

Oveeec
2820 příspěvků 30.4.12 13:49

Já vám rozumím…no kdyby někdo (konkrétně teda vystudovaní divadelníci) potřeboval poradit, jak být ještě originálnější, alternativnější, avatgardnější, tak: chodit do divadla v montýrkách, v restauraci žrát z papírovejch talířů nebo rovnou z ruky, a v žádným případě se nemejt. A nezdravit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:01

Sice jste o něco „militantnější“ než já, ale vpodstatě s vámi souhlasím. Celá dnešní doba je postavená na designu, forma je pro většinu důležitější než obsah. Do divadla se samozřejmě chodí ve slušném, vkusném a čistém oděvu (jako kamkoli jinam). To úplně stačí. I v dobách národního obrození takto chodili lidé (zvlášť české obyvatelstvo - služky, chůvy, kuchařky, vozkové…)do divadla - ve svém nejlepším slušném a na svou dobu moderním oblečení. Problém je, že dnes jdou lidé do divadla jednou za uherský rok a řeší oblečení místo představení…

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 15:05

Dobrý design není jen forma, je to obsah sám o sobě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:07

Jo a tomu hraní si na vysokou kulturu návštěvníků divadel Horních Dolních se taky směju…„My jsme byli včera v divadle.“ „Jo a o čem to bylo? Co scéna, kostýmy…?“ No hrála tam ta z toho seriálu, dobrý, ale ty lidi, si to představ, chodí do divadla v džínech, to já jsem si zašla před tím i ke kadeřníkovi!!!" :-))

Oveeec
2820 příspěvků 30.4.12 15:19

Může mi někdo (pokud možno experti, co se rozčilujou nad tím, že lidi řeší oblečení místo představení, ačkoli i to je otázka kultury a estetiky - světe div se, dá se to i studovat) vysvětlit, proč by nemohli řešit obojí zároveň? Oblečení, než tam jdou, a představení, když tam jsou? A obojí, když jdou odtud? A pokud to takhle nelze, jak dlouho po představení se smí začít řešit méně intelektuální záležitosti?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 19:47
Obrození

S obrozením a oblečením a úrovní vůbec bych byl opatrný. V 90. letech 18. století bylo v (dnešním) Stavovském divadle zakázáno hrát hry v češtině, neboť „po služkách a řemeslnících, hlavním to publiku českých her, zůstával prý v divadle smrad“.

Lief
14 příspěvků 3.5.12 00:30

Tak já bych ještě dodala, že třeba v alžbětinských divadlech publikum běžně jedlo, pilo ( většina taky stála), házela pod sebe slupky z oříšků (doloženo i archeologicky), divadlo navíc bylo nejlevnější zábavou - jo a taky se tam občas předváděli medvědi a zápasníci, když se zrovna třeba nehrálo něco od Shakespeara nebo jiných dramatiků. Prostitutky tam lovily svoje zákazníky. Ostatně dost podobně to podle všeho bylo ve starém Římě. Taktéž v 19 . století byl parter obvykle pěkný, živě reagující a po všech stránkách neuspořádaný kotel, zatímco z lóží se odcházelo do restaurací a cukráren přímo v průběhu představení, tato zařízení byla přímo v divadle. To jen pro zajímavost, je vlastně docela zajímavé, jak se z divadla stal ten symbol čehosi vznešeného, nedotknutelného, vysokého..Aby nedošlo k mýlce, já divadlo miluju, snad o něm i něco málo vím, často do něj (i několikrát týdně) chodím. Ale z divadelní historie se dozvíte mnoho zajímavého..a zdá se, že múzy se zpravidla urazit nenechaly.

Příspěvek upraven 03.05.12 v 00:32


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.12 08:43
Zase pindám...

Milá Leif!
(Téměř) naprosto s Vámi souhlasím – a představte si, že přesně toto jsem přesně před týdnem přednášel! Divadlo bylo ve Vámi zmiňované době (alžbětinské a dále) především zábava, na to snad ani nepotřebujeme archeologické výzkumy, máme to v písemných a obrazových pramenech (ale podle příspěvků se evidentně vyznáte). A totéž se týkalo hudby, koncert, jak ho známe dnes, neexistoval, na většině zobrazení, kde se provozuje hudba, společnost konverzuje, popíjí, hraje karty… V 17. a 18. století se v italských operních divadlech u lóží budovaly i pokojíky, kde se dalo hodovat, aby publikum nebylo rušeno, případně lidé jedli přímo v lóžích, a to včetně panovníků. Samotné lóže občas mívaly někdy okenice – opět aby panstvo nebylo rušeno, když nechtělo. Charles Burney ve druhé polovině 18. století zaznamenává, že v divadlech byl neskutečný hluk, nebylo slyšet vlastního slova a publikum ztichlo jen při několika áriích. Vzniká tzv. „aria di sorbetto“ – méně náročná árie určená pro seconda donnu po přestávce. Název je odvozen od skutečnosti, že se při ní podávala zmrzlina. Naše chápání divadla vzniká v osvícenství, hlavně v poslední třetině 18. stol., kdy je chápáno jako „mravní škola národa“, vzdělávací instituce atp. Ale i Lessing, když otevíral Nationaltheater, tak musel po představení zařadit „letecké kousky“ (= akrobacie), aby přitáhl publikum.

Popis parteru by zasloužil jistě podrobnější zmínku, v mnoha (veřejných) divadlech byl ženám do parteru vstup zakázán, evidentně právě proto, že nebyl považován za vhodné místo pro dámu. U nás pak nedotknutelnost divadla korunovala instituce Národního divadla, které Palacký při poklepu na základní kámen nazval svatyní a našel jsem krásný citát ve V. V. Štechovi, kde píše, že zde se „představení mění v obřad“. Čímž kruh svým způsobem pěkně uzavřel.

Ale myslím, že minimálně pro některé vrstvy (museli bychom asi také rozlišit divadla šlechtická, veřejně přístupná, vyloženě lidová a ještě dobu) bylo divadlo i příležitostí se „jinak“ obléknout. Jednou z funkcí divadla od 17. stol. nebylo jen vidět, ale i být viděn (na divadelní architektuře ještě z 19. stol. se o tom můžeme přesvědčit). Je ale samozřejmě absurdní chodit do Rubínu v obleku.

Dovoluji si připojit tři výjevy z divadla, první je z 18. stol., zbylé z poloviny 19. stol. Všechny jsou, myslím, výmluvné.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 15:40

A co takhle vyházet z Národního divadla všechny ty sametové a zlaté krámy, aby se tam lidi cítili ve svých teplákovkách uvolněně - jako doma v obýváku před televizí. Pak by třeba návštěvnost stoupla :-/

Lenicka07
74 příspěvků 4.5.12 18:34

Jo, a před přestavením by mohly hrát reklamy, tak jako v Cinestááru. Juchůůů


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:44
Melpamene?

Pokud začneme místo adekvátního oblečení diváků řešit obsah kusu, resp. divadlo obecně, zajímalo by mne, proč sama sebe titulujete teatrologicky „blbě“. Múza tragedie se nazývá Melpomene. Ale slovíčko sem, montérky tam, že…

MP Marianna
64 příspěvků 30.4.12 16:59

Už jen ta věta, že někdo působí ve společenském oděvu v divadle směšně, dokazuje, že jste pokrytec. Posmívat se někomu, že se hezky a vhodně oblékl, je zase ten náš typický český mindráček, kterým trpíme.

Slušné oblečení je důkaz toho, že nejsem buran a vážím si sebe, svých blízkých, lidí okolo mě a koneckonců i těch herců na jevišti.
Jestli je vhodné oblečení do divadla přežitek a zbytečnost, tak proč se prostě nevykašleme na úplně všechno? Na vzdělání (k čemu to), na kulturu (k životu to nepotřebuju), na cestování (proč se někam tahat), na kvalitní jídlo (stejně zhebneme) atd., atd., atd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:02
konečně

konečně rozumný názor..
Do Zlatý kapličky, Státní opery, Rudolfina a podobně společenské oblečení ok. Ale takové pseudoscény typu MDB si to snad ani nezaslouží.
Prosím aspoň 100 červených ramínek :-D

Chany
928 příspěvků 30.4.12 22:56

Do divadla klidně v montérkách??? Tak to je nářez. Už chybí jen odér potu, piva a cigaret .Dík, ale takovou „kulturu“ si mileráda odpustím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 01:54
FUJ!!!

To už tu jednou bylo, v montérkách se chodilo do divadla v padesátých letech. Moje máma na to vzpomíná - prý se v nich lidi i brali. To, že jste vystudovala divadelní teorii vás neomlová, když propagujete buranství a nevychovanost. To je spíš vidět, že jste se asi minula povoláním. Návštěva divadla by měl být zážitek včetně slušného oblečení, ne že odpoledne zryju záhony, pak oklepu montérky a holínky od bahna a jdu do divadla. Fuj, měla byste se stydět a zamyslet se nad tím, jestli by vaše babička za první republiky také měla takhle hloupé názory!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 22:44

teda vy vážně máte vystudovanou uměnovědu? Já také a takové bláboly bych z huby nevypustila. I do toho kina jsem chodila líp než v monterkách - a to jsem někdy viděla i tři projekce denně. Kultura je na jevišti i v hledišti… tak mě napadá, proč vlastně film i divadlo zaměstnává kostymérky a kostýmní výtvarníky, maskéry, kadeřníky.Vždyť jde vlastně o obsah díla, které předvádějí, ne o to, jak jsou ti herci oblečení. Když by herci z Dekameronu nakráčeli v tom, jak přišli z domova a jelo se. Opomíjím různé alternativní pokusy…

Příspěvek upraven 01.05.12 v 23:01

Jirkátor
1569 příspěvků 2.5.12 07:13

To přece nemůžete myslet vážne!?

Sibyla
2646 příspěvků 2.5.12 10:11

Já pořád nechápu, že vy zřejmě pokládáte za nemožné mozkem obsáhnout zájem o hru plus zájem o oblečení. Někteří lidé to dokáží, víte, ale netrapte se. Ale hlavně, prosím, nesmrtelnými slovy Stroupežnického: „Nepište mi více, a hlavně, prosím, nepište vůbec!“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 10:43

U vousu z brady prorokovy! Kdy jste, melpamene (mimochodem, nemělo to být spíš „melpOmene“, když už?!), tu školu studovala?
V padesátých letech - kdy i ten dělník v montérkách a rádiovce, i ta dojička v pracovní zástěře měli nárok se kulturně povznésti a slušný, společenský oděv byl známkou přežilé buržoazní degenerace, přímo vedoucí k ostrému napomenutí z uličního výboru?!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:25
Někteří lidé se opravdu neumějí společensky obléct

Nedávno jsem navštívila představení v Mahenově divadle v Brně a nestačila sem se divit, co si někteří dokázali vzít na sebe. Neříkám, že půlka divadla vypadala, jako když právě vyleze z hospody, to zase ne, přesto přidám popis toho, co mě dorazilo nejvíc. Dáma, tak 45 let, troufla bych si říct velikost oblečení 44, měla na sobě poplé černé šatky s měděnými třpytkami, které příliš nelichotily postavě dotyčné dámy, délka byla ke kolenům, a výstřih až na břicho (myslím, že k ženě jejího věku se tohle nehodí ani na normální nošení, natož do divadla). Celé to bylo doplněno černou kabelkou (ta mi přišla jako jediná schopná z toho, co měla na sobě) a třpytivými stříbrnými botami na jehlovém podpatku. Největší fackou ovšem byly deseticentimetrové nehty na rukou.

Petishee
51 příspěvků 30.4.12 11:26

Já bych se nutně potřebovala dozvědět, kde si mám koupit klasické lodičky na širokou nohu (ideálně za přijatelnou cenu). To se to řekne, vemte si lodičky, ale já v tom neudělám víc, jak tři kroky…

Jan1čka
10 příspěvků 30.4.12 11:48

Já mám docela hodně rozpláclý chodidlo, obyčejný černý lodičky na přiměřený jehle jsem sehnala bez větších problémů v CCC.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:37
boty

solidní botky na typicky českou nožku - tedy šířky G a H se dají koupit od výrobce Jana shoes - http://www.aw-shoes.com/#…

Karin
3948 příspěvků 2.5.12 20:59
Jana shoes

Tuhle značku můžu vřele doporučit, mám od nich nádherné šedé lodičky s decentní mašličkou, jednoduché, elegantní a hlavně nesmírně pohodlné. Koupila jsem si je za necelou tisícovku v Globusu na Čerňáku :-)

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 12:39

Já mám zase úzkou nohu a o to větší problém s velikostma - 38 mi tlači na prsty,39 se vyzouvá a v půlkových velikostech jsem nesehnala nic, co bych si byla ochotná vzít, nebo jen s moc špičatou špičkou, kterou nemám ráda

Sapphir
1 příspěvek 30.4.12 13:19
Úzká noha

Mám stejný problém, 38 málo, 39 moc - vyřešila sem to zatím 38 z Mixeru s tím, že se stejně trochu vyzouvají (zčásti pomohly kožené „zarážky“ na patu, nevím, jak se to normálně jmenuje :-D ) a hold ty zmáčklý prsty vydržím. Ale opravdu ráda bych někde sehnala lodičky na vysokém podpatku na úzkou nohu - ve všech si připadám jak ve vaně a při druhém kroku se pata vyzuje. Nejvíc v těch z CCC - takže to bude pro širokou nohu dobrá volba :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:13

http://www.shoesofprey.com/
není to nejlevnější, ale působí to solidně… údajně se do objednávky může vepsat i pár požadavků navíc (to se může týkat právě té velikosti)

blacken
2464 příspěvků 30.4.12 15:16

Tak to já nevydržím, vlastním jen boty, ve kterých jsem schopná vydržet 12h v práci nebo celej den ve městě…a jako na potvoru mám prsty jako ploutev, takže to dře dost… Takže do 39 mám nacpanou gelovou vložku, na tom gelovou vložku na špičku a k tomu výstelku paty…ale to už je dost krajní řešení. Přitom mi nedělá problém chodit na vysokých jehlách, ale musí mi to držet na noze, ale sehnat takový je skoro zázrak:-/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 08:43
padající lodičky

A co takhle lodičky, které jsou nahoře „do gumičky“Teď v nabídce Schutz na Fashiondays.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:50

Já mám nohu pěkně rozťáplou jednačtyřicítku a klasické černé lodičky mám značky Tamaris - jsou neuvěřitelně pohodlné a hlavně - na moji nohu.

Petishee
51 příspěvků 8.5.12 21:04

To by mohl být můj kůň - taky mám rozťáplou 41 :mrgreen:


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:30

Tak já jsem v divadle ještě nebyla,ne že bych vyloženě nechtěla,ale nějak nebyla příležitost (je mi 18 let,tak mám ještě snad čas) nechápu ty boty-nevím jak je nazvat (ty od Baťi,jsou na obrázcích) to jsou tak hnusné boty,že bych si je nekoupila ani na vynášení koše za 50 korun..prostě to jsou vážně takové katastrofy že vážně nechápu,jak si to může někdo kupovat..natož si je vzít do divadla! Vrchol!
Docela mě překvapilo, že slečně s ramínky nelezou ramínka od podprsenky,to vídám dost často např. na plesech,já mám dost velká prsa a podprsenky bez ramínek v mojí velikosti nedělají a koupila jsem si přesně šaty se špagetovými ramínky tak jsem šla do galanterie a přišila si tam tlustá ramínka z lesklé stuhy a když jsem šla na ples,ramínka od podprsenky si k nim přišila,tudíž ramínka vůbec neutíkala kam neměla a nikdo je nespatřil…Nechápu,proč to některé holky neudělají také tak..
A boty na podpatku nenosím a ani do divadla bych si je nevzala,jednak v nich chodím jak kachna a vážně nevím co na nich všechny ženské tak vidí (možná kdybych byla malá tak to pochopím) navíc mám malého partnera,takže další důvod.Vezmu si jednoduché černé lesklé balerínky bez aplikací a mám vystaráno.(i když byla fuška je sehnat,nechápu proč musí ve všech obchodech být všechny boty tak přeplácané..kde se ztratila jednoduchost?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:42

to totiz maju v nasich obchodoch vsetko take - najst jednoduche jednofarebne tricko - ine ako tie neforemne od vietnamcov sa skoro nemozne

Jan1čka
10 příspěvků 30.4.12 11:50

Jednoduché jednobarevné, to by ještě bylo dobrý. Ale nějaký v tomhle stylu, který vydrží víc jak jedno vyprání.. Občas se mi zadařilo v Jeans Clubu, ale jelikož nám udělal pápá, tak mám už asi smůlu.

Atlacoya
2790 příspěvků 30.4.12 12:13

V 18 nemáte věk na divadlo? Se spolužačkami na gymplu jsme si od primy kupovali abonentky do divadla, čili do divadla jsem nejvíc chodila právě mezi 12 a 18 lety. A velmi mi to pomohlo při maturitě z češtiny, spoustu věcí jsem nemusela číst, protože jsem je viděla.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 16:16

Taky jsem do divadla chodila nejvíc na gymplu, ať už „povinně“ se školou, tak s rodiči. 18 je už věk pomalu na maturitu a maturovat bez shlédnutí jediného divadelního představení je trochu divné. Asi nová doba…

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 12:52

Do divadla choďte teď, později v životě na to už nebude čas. Mě naštěstí vytáhla paní třídní učitelka do divadla už na základce, a byl to veskrze pozitivní zážitek, ačkoliv strach z nutnosti se pěkně obléci si pamatuji dodnes. No, nebylo to tehdy snadné, ale dnes jsem tomu vděčný.
Podpatky nejsou určeny pro to, aby „na nich ženské něco viděly“, ale proto, aby na jejich nositelce mohli muži oči nechat - přidávají pěkných pár bodíků do hodnocení přitažlivosti.

Enka_N
328 příspěvků 30.4.12 14:33

Eh? Za celých osmnáct let „nebyla příležitost“ jít do divadla? Žijete snad v mongolské stepi? Ale vážně- to ani rodiče Vás tam nikdy nevytáhli, nebo snad škola nepořádala divadelní představení? Pro mě je divadlo jedním z nejhezčích zážitků už asi od dvanácti, a Vám to taky vřele doporučuju :-)

MP Janka
774 příspěvků 30.4.12 17:04

Já teda musím za sebe říc, že v divadle jsem s rodiči nebyla nikdy. Radši jsme si koupili chleba, aby jsme měli co jíst, než lístky do divadla pro 4 lidi. Ve škole jsem chodila ale naštěstí do Klubu mladého diváka

Rosalyn
925 příspěvků 2.5.12 18:32

Já jsem byla v divadle jen se školou, s rodiči nikdy (z finančních důvodů). Divadlo je fajn, ale třeba můj koníček to není. Není přece žádná povinnost chodit do divadla, když se kulturně obohacujete jinak.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 16:13

To je docela smutné, nemít v tomhle věku za sebou jedinou návštěvu divadla. To jste nikam nešli ani se školou? A kulturní deník si vést nemusíte? Co jste dělali, když jste probírali Shakespeara - pouštěli vám jeho hry na videu?

MP Marianna
64 příspěvků 2.5.12 00:11

Do divadla by měl člověk začít chodit od útlého dětství, 18 je teda trochu pozdě, promiň…

Jirkátor
1569 příspěvků 2.5.12 07:47

„Tak já jsem v divadle ještě nebyla,ne že bych vyloženě nechtěla,ale nějak nebyla příležitost (je mi 18 let,tak mám ještě snad čas)…“ To je smutné, rychle s tím něco udělejte!
„… nechápu ty boty-nevím jak je nazvat (ty od Baťi,jsou na obrázcích) to jsou tak hnusné boty,že bych si je nekoupila ani na vynášení koše za 50 korun..prostě to jsou vážně takové katastrofy že vážně nechápu,jak si to může někdo kupovat..natož si je vzít do divadla! Vrchol!…“ Mluvíte o těch klasických černých společenských lodičkách? Doufám že ne, jinak nad Vámi asi začnu plakat.
„…koupila jsem si přesně šaty se špagetovými ramínky tak jsem šla do galanterie a přišila si tam tlustá ramínka z lesklé stuhy …“ Vrchol elegance s těmi „…Vezmu si jednoduché černé lesklé balerínky bez aplikací a mám vystaráno…“ to musí být vskutku něco.
„…A boty na podpatku nenosím a ani do divadla bych si je nevzala,jednak v nich chodím jak kachna a vážně nevím co na nich všechny ženské tak vidí (možná kdybych byla malá tak to pochopím)…“ Možná tak nejen chodíte, Vy se tak nejspíš snažíte i vypadat. Vždy jsem říkal, že do vysokých podpatků musí žena nejen dorůst, ale i dospět.
Zdá se, že jste ten typ člověka, který je zde posílán do módního pekla.
A o Vašem psaném projevu se ani nezmiňuji ( offtopic ).

Příspěvek upraven 11.05.12 v 06:28

Malatí d.d.
67 příspěvků 30.4.12 11:34

A to měla Ada ještě štěstí, viděla jsem mnohem horší kreace. Jezdívala jsem každodenně kolem Karlínského divadla těsně před začátkem představení. To, co před ním bylo nastoupeno, by vydalo na deset pekelných článků. Zlaté béžové boty!

P.S. Ado ta paní v džínech na hromadné fotce přece JE elegantně společensky oblečená. Má boty na podpatku :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:34

Můj bratr zhruba před 8 lety pozval na návštěvu ČR dvě japonské sestry, se kterými si dopisoval. V rámci exkurze po zdejších pamětihodnostech si děvčata přála navštívit i představení v Národním divadle v Praze (šlo o balet). Bohužel podcenili teplotu a Japonky se klepaly zimou. Jedna s sebou měla naštěstí vhodné sako, ale druhá s povděkem přijala bratrovo nouzové řešení: vytáhl z auta olezlý pánský béžový svetr s poměrně divokým vzorem, který s sebou vozí jako záchranu pro případ, kdy se jede na výlet do lesa a ukáže se, že je chladněji, než se zdálo ve městě, případně se přehodí přes božíhodové oblečení, pokud je potřeba na cestě něco opravit na autě. Milá Japonka v něm zhlédla balet v ND, a bohužel, v obecenstvu příliš nevynikala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:38

Zdravím, díky za článek! Souhlasím, že lodičky neodmyslitelně patří do botníku každé ženy. Nicméně kde je sehnat pro úzkou nohu??? Já vyzkoušela xx lodiček v různých obchodech, v různé cenové relaci…a ze všech vypadávám. Při pokusu o chůzi se mi prostě bota okamžitě vyzuje. M.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:39

mam presne ten isty problem, vyriesila som to kupu lodiciek s tenkou prackou


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:01

Mám tentýž problém a „řeším“ ho tak, že klasické lodičky prostě nevedu. Už se je ani nepokouším shánět, je to ztráta času. Místo toho mám jednoduché černé boty á la lodičky se dvěma tenkými pásky přes nárt. Nebýt jich, vypadnu z nich při prvním kroku. Kupodivu balerínky ze mě některé ani bez „záchranných pásků“ nepadají, nechápu.

Hanc.xxx
103 příspěvků 30.4.12 12:44

To máte dobré… Já nemohu nosit lodičky ani ty balerýny. Ještě jsem nenašla takové, které by mi neodpadávaly z nohy hned při prvním kroku. Takže boty jedině s páskem přes nárt a ty se mi zase z 90% nelíbí… Je to složité :))

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 16:20

Taky jsem majitelkou úzké nohy, je to na nic… Moje nejspolečenštější obuv jsou momentálně černé baleríny s páskem kolem kotníku. Normální nazouvací baleríny mi padají, lodičky taky a jediné boty s páskem přes nárt, které mi zatím seděly, měly zase podpatek ála pluh a podrážku ála traktor.

Konvalinka
244 příspěvků 30.4.12 13:39

Já to mám taky tak a navíc velikost 34. To je pak kumšt sehnat jakékoliv boty, které by nespadly a zároveň vypadaly trochu k světu. Sehnala jsem jedny v podměrkách, s páskem přes nárt, do kterého jsem si musela udělat další dírku!

Lenicka07
74 příspěvků 30.4.12 15:33

Bohužel, moje boty, ať kožené a hezké by se taky zařadily mezi „do divadcla nevhodné“ jsou to totiž jakoby lodičky s širokým pásem přes nárt. Z normálních bych také vypadla. No jo… Prostě budu navždy out.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:39
je to aj o peniazoch

som z chudobnejsich pomerov. viem, ze mi teraz vsetci zacnete vycitat, ze slusne sa da obliect aj lacno, ale ked clovek rozmysla, ci si kupit kondicioner na vlasy, alebo penu na holenie, lebo na oboje nema tak si spolocenske oblecenie kupovat nebude. sama som slusne cierne topanky na opatku (maju tenku pracku, mam uzke chodidla, vsetky tie klasicke topanky by som cestou stratila) dostala az na promocie. dovtedy som do divadla ( cca raz za rok, dva) nosila kozacky, lebo to bolo naozaj to najslusnejsie co sa v mojom satniku nachadzalo. inak len tenisky - jedny, slapky na leto - jedny a zimne bagandze - ano trekove turisticke topanky. aktualne uz mam (vdaka tupritomnej pekelnej osvete) aj normalne zimne topanky. male cierne som mala uz davnejsie, lenze vlnene a tak smo mohla chodit do divadla len v zime. ale je pravda, ze ked si clovek kupuje oblecenie stylom - jedny dziny na trznici ked sa mi tie stare uplne rozpadli, teda stylom kupim si oblecenie aby som nebola naha - tak sa naozaj v slusnom obleceni nevyzna. preto ked uz nahodou take kupujem, snazim sa aby bolo co najjednoduchsie a dalo sa kombinovat s hocicim. takze dik za clanky, budem sa snazit, ale prosim o trpezlivost, chvilu (rozumej par rokov) to bude trvat kym na to vsetko nasetrim.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:19

no pravda…finance…já většinou košil a to kvaltních o renomovaných značek koupil v sekáči a kravaty ve výprodeji sice od AMJ, ale za 50,–


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:42
áno

Bohužel naprosto souhlasím :-/ Jako oplácanější holka vím, že není jednoduché sehnat padnoucí společenské kousky, když chce člověk vypadat pěkně, ale už mě štvou věčné výmluvy na peníze, nedostatek zboží apod. Kdo chce, tak se může pěkně oblékat za ceny ještě lepší než v kdejaké tržnici…Miluji anglické weby a kvalitní české sekáče…a investice trocha času do toho, abych mohla na ulici/do práce/do divadla vyjít v padnoucím a odpovídajícím oblečení mi za to stojí ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:09

Jsem na tom stejně. V létě jdu na svadbu. Již nyní řeším oblečení. Oplácaná ženská nemá šanci. Naštěstí existují second handy a tam se občas dostane i pěkné oblečení pro silnější. Nebýt second handu nevím v čem by moje rodina chodila. Bydlíme ve městě KV. Je problém jít do obchodu a koupit normální oblečení. Stojí to hodně peněz a není to extra kvalitní. Mám pro celou rodinu na oblečení 2000 měsíčně a mám dvě dospívající slečny. Mám velké problémy nakoupit oblečení pro celou rodinu . Takže vždy skončím v sekáči. Připadám si jako socka, ale u nás je vše tak hodně drahé.

Pavel
106 příspěvků 30.4.12 18:41

Takhle si pripadat nemusite. Myslim, ze hodne lidi nechodi do SH jen kvuli tomu, ze na nove obleceni nemaji, ale kvuli tomu, ze hledaji originalni a kvalitni kousky. Proc si nekoupit vlneny svetr za hubicku, ze?

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 19:58

Já se oblékám výhradně v SH a připadám si jako lovec nebo archeolog. Vždyť je to vzrušující, ulovit něco nečekaného a podceněného! Nač chodit do velkých obchodů, tam je prostě naservírované to, co nosí všichni! (A stejně je to šunt) Berte to sportovně!

Harmonika
244 příspěvků 30.4.12 11:43
Malé černé

Souhlasím s Adou, lidé ví, že by se měli obléci slušně, ale to slušné oblečení doma nemají. Do divadla třeba nechodí často, v práci nemají dresscode, takže jim nákup vhodného oblečení přijde jako zbytečná investice. Vnímají to tak, že proč si něco kupovat kvůli jedné návštěvě divadla…
I já kdysi patřila mezi ně. Měla jsem jednu slušnou sukni, jedny černé společenské kalhoty, halenku a lodičky, co jsem podědila po sousedce. Pak přišlo pozvání na ples od milého a začaly se dít věci. Najednou jsem chtěla vypadat elegantně, aby byl na plese pyšný, že mě má po svém boku. Koupila jsem si „malé černé“ (nepouzdrového typu nad kolena) a i když s přítelem už spolu nejsme, dodnes právě jemu vděčím za jednu z nejlepších investicí do mého šatníku. :-)
Ty šaty jsem od té doby měla na sobě víckrát. Na plese s perličkami ala Audrey Hepburn, do práce jsem k nim na jaře nosila barevné punčocháče a svetříky, měla jsem je i v baru. Takže ano, malé černé by měla mít v šatníku každá žena, je to přesně ten základní kousek, který se dá nakombinovat pro spoustu jiných příležitostí. Nebyla to zbytečná investice, ač jsem se také zpočátku bála, že si je vezmu jen na zmiňovaný ples a pak už šaty nevyužiju. Opak je pravdou.

MuglerWitch
32 příspěvků 30.4.12 11:46

Článků tohohle typu není nikdy dost, neboť to, co člověk občas uvidí v divadle (a to nejen v provinčním maloměstském divadélku, ale třeba v opeře), je k uzoufání.
Muži si často myslí, že ačkoliv mají džíny a sneakers, košile to zachrání, takže do divadla v klidu mohou v kročit. Ženy to zase někdy přeplácají indiánskými, čarodějnickými a kdovíjakými náhrdelníky a zapomenou na to, že v divadle by člověk měl vypadat taky vkusně.

A co se týče těch bot, bufáky jsou fakt odporný, navrch mají snad už jenom kurví superšpičatý boty na jehle. Na druhou stranu si myslím, že když vejde do společnosti muž v kvádru, většinou má správné boty a ne mokasíny nebo něco mezi polobotkami a keckami.

adilah
29 příspěvků 30.4.12 11:47
Cizinci na baletu

Asi nejhorší zážitek mám z baletu ve Státní opeře. Nikdo neměl velký problém se aspoň pokusit vypadat slavnostně, ale ti co vypadali jako by přišli z fotbalu, byli jen a pouze cizinci. Měli teplákovky, běžecké boty a ani se nesnažili aspoň se chovat nenápadně. Váleli se v křeslech jako by sledovali Labutí jezero doma z gauče.

MuglerWitch
32 příspěvků 30.4.12 11:55

Skoro bych se vsadil, že to byli Němci… Pokud se od trika přes tepláky k botám táhly tři proužky adidasu, tak jsem vyhrál.

Robena
1257 příspěvků 3.5.12 01:10

Nemci chodi do divadla obleceni slusne. Horsi pripad jsou Italove a Spanele.

MP Janka
774 příspěvků 30.4.12 12:01

Já mám dost podobnou zkušenost, co vidím, tak většina lidí se aspoň snaží (chlapi si vezmou aspoň nějakou košily než aby šli v triku a ženy tahají halenky a svetříky), ale většinou nejhůř jsou na tom opravdu cizinci. (a jestli bude někdo oponovat tím, že celý den chodí po městě a pak jdou rovnou do divadla, ještě dost živě si vzpomínám na článek o tom jak se pozná Čech v zahraničí…)

MuglerWitch
32 příspěvků 30.4.12 12:15

Cizinci celej den bloumají poměstě v teplákovkách, což by taky nemuseli - kdyby měli „normální“ outfit, ač třeba trochu pekelnej (prostě džíny a triko), tak je výsledek lepší, než tahle adidas uniforma… Taky vypadá odporně, když mají adidas teplákovku a na hlavě čepici s nápisem PRAG, PRAGUE popř. PRAHA (v azbuce), co si koupili v takovým tom origoš echt českým obchodě pod Václavákem (tyhle obchody by měli zrušit a zakázat zákonem, jen tak by the way).

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 20:07

No, dneska jsem šla kolem Staromestského náměstí. Cizinci uvaření v těsných džínech, utahaní, nerozlišitelní. A já si pěkně pohodlně povlávala vzdušnou sukní. Neumím si představit, že bych se celý den vláčela v tom krunýři!

misial
1396 příspěvků 30.4.12 11:50

Mně se chtělo brečet, když jsem šla v zimě na koncert Janáčkovy filharmonie ve slušných šatech po kolena ve světle fialové, kozačky jsem v šatně přezula na černé lodičky, a partner dorazil v džínách a nepadnoucím svetru se zipem, že by mu byla v tramvaji zima…

( docela mě štve, že mě místní pravidla nepustila poslat příspěvek i s odkazem na šaty, přestože jsem odkaz nevložila přímo do textu, ale použila jsem „vložit odkaz“ )

MP susie
3 příspěvky 30.4.12 11:53

Super článek! Vzpomněla jsem si při jeho čtení na mou první návštěvu Burgtheater ve Vídni. Jako ne zrovna častý návštěvník divadla to pro mě byla událost, na kterou se je třeba vkusně a hezky obléci. Několik dní dopředu už jsem přemýšlena, co si obléknu, jak to zkombinuji.. Mou první verzí byly již zmiňované malé černé s obyčejnými černými lodičkami a malou kabelkou stejné barvy (obojí bez těch hnusným rádoby zdobítek). K tomu opět již zmiňovaný perlový náhrdelník s náušnicemi. Po poznámce mého přítele „Jdeme do divadla, ne na pohřeb“ ze mě mé nadšení velice rychle opadlo a já stála bezradně před otevřenou skříní. Vytočená s diskuze, co a kam se obléká, jsem rezignovala na klasicke černé kalhoty a světlou blůzku. Kabelka, boty i doplňky zůstaly. O oděvu mého přítele raději pomlčím, sama jsem se za něj poněkud styděla. Ale to jen do momentu, když jsem na místě sama viděla, v čem přišli na Fausta ostatní návštěvníci. Já se svými malými černými bych byla skoro za hvězdu, s kalhotami to byl průměr, ale většina si vzala tu skvělou „sportovní eleganci“. Opravdu fuj! Když už se lidi neumí nebo nechtějí „strojit“ ve všední den, tak ale přeci do divadla!!!! Já tohle fakt nechápu a rozčiluje mě to, že v dnešní době člověk, co se vkusně a přiměřeně situaci obléká, je pomalu za exota!!!! I když při dnešní nabídce běžných obchodů se není čemu divit.. Achjo, je to opravdu k pláči! :-( Jinak hezký den všem! Susie


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:16

Pamatujete si vše kolem oblečení, dopředu jste se chystala několik dní…Pamatujete si i to představení, připravovala jste se dopředu na to, co zhlédnete? Pročítala kritiky, text?…Proč jste tam šla? Odškrtnout si, že jste byla v divadle? Ukázat své oblečení?

MP susie
3 příspěvky 30.4.12 22:56

Co je to za s prominutím nesmyslný příspěvek? Nějak jsem bohužel nepochopila, co mi jím chcete sdělit. Ale ano, o představení jsem si sehnala dostatek informací a i kritiky jsem četla a ne, nešla jsem se tam vystavovat. Vnímaví čtenáři mé přirovnání „byla bych za hvězdu“ jistě pochopili správně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 10:02

Číst si předem kritiky? Vážně? A nemohla bych si třeba na hru/operu/balet udělat vlastní názor při jejich zhlédnutí? Opravdu se musím předem nechat ovlivňovat názorem kritika? Jinak předpokládám, že kulturní člověk obsah klasických her/oper/baletů zná, a na moderní věci chodím proto, abych se s nimi seznámila a užila si příjemný večer, pokud možno i s pointou představení, tedy nerada čtu text či shrnutí děje předem. Tedy pro mě víceméně stačí předem vědět, o co se přibližně jedná.
Pro mě je divadlo příležitostí příjemně si užít večer, který je výjimečný právě tím, že někdo hraje naživo pro nás, pro diváky, a dává do toho kus sebe, a k tomu patří i lepší oblečení, podtrhující výjimečnost večera. Nepřemýšlím týden předem o tom, co si vezmu na sebe, i díky tomu, že služebně se občas účastním akcí s dress code black tie, tak mám ve skříni několikery společenské šaty i malé černé a vlastním i vhodné lodičky, společenskou kabelku a sadu bižuterie.

MP susie
3 příspěvky 2.5.12 20:23

Já kritiky čtu docela ráda ke všemu - filmu, knihám, atd. Ale samozřejme ne za účelem dozvědět se pointu. V tomhle případě šlo o Fausta, kterého sice znám, ale jelikož šlo o netradiční pojetí, chtěla jsem tak trochu vědět, co je tím myšleno. A k tomu plánování outfitu dopředu - právě že jsem tak nějak měla povědomí, že divadlo dnes už není tak moc v kurzu (příznávám, že i já chodím jen velmi zřídka), a s oblečením to asi nebude taky žádná sláva, tak jsem byla v rozpacích, co na sebe. Jestli klasiku v černém, nebo snad narychlo dokoupit nějaké světlé šaty atd. Prostě jsem chtěla být vkusně oblečená. Ano, někomu stačí nakouknutí do skříně a hned ví, co si na takovou příležitost vezme (protože třeba na takové akce chodí často a ono „vkusné ošacení“ vlastní). Ostatním sice asi taky stačí rychlé nakouknutí, žádné dlouhé přemýšlení, ale pak se nemůžeme divit, že si na sebe vezmou to, co nám Ada v článku prezentuje.

Kerstin
516 příspěvků 30.4.12 11:55

Malé černé jsou naprostý základ! Sice jsem je neměla až do loňského roku (ano, stydím se za sebe), ale zato mám teď dvoje (po osmi stovkách) - jedny opravdu jednoduché, černé, v klasickém „hepburnovském“ střihu, druhé ty samé, jen z jiného materiálu, tmavě modré a se vzorem. A nosím k tomu oxfordky na podpatku (koupené dřív, než byly děsně cool, kožené a v butiku, kde na ně byla šílená sleva, po které mě stály asi jenom tisícovku.) Myslím, že to byla nejlepší investice, kterou jsem do svého šatníku vložila.

Myslím, že není těžké, ani drahé se obléct slušně - je to jenom otázka toho, jak moc je nám lhostejný nějaký dresscode.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 11:57
V Národním...

Občas (zhruba 2× za rok) si uděláme radost a zajdeme si do ND (případně do Stavovského nebo Státní opery) na nějakou krásnou operu nebo balet. Je to pro nás svátek, který si chceme užít, protože klasickou hudbu máme opravdu rádi. K tomu samozřejmě patří, že se i náležitě oblékneme. Za poslední roky jsem už trochu otrnuli, ale přesto nás stále překvapuje (a trochu i uráží), když vedle nás sedí člověk v lyžařském svetru (lyže naštěstí nechal v šatně), džínách (většinou rozdrbaných, aby ukázal, jak je „in“) a k tomu i nevonící… O vkusu některých návštěvnic ani nemluvě. A tak vedle lidí, kteří vědí, na co vlastně šli a co to obnáší, tam sedí týpci (a týpky), kteří si asi myslí, že Carmen je docela dobrá diskoška…
Kdysy bylo dobrým zvykem, že uvaděčky měly v divadle i ten úkol, že nevhodně oblečeného člověka prostě do hlediště nevpustily… Dnes to bohužel už nedělají…

Saphirka
1 příspěvek 30.4.12 12:01
divadlo

Mě by hanba fackovala, kdybych si tohle oblékla:( v riflích a teniskách opravdu ne.. to bych tu vstupenku raději prodala:-/

Ems
1482 příspěvků 30.4.12 12:01
Nejhorší jsou chlapi

Když přijde někdo do menšího divadla tak mi nevadí chybějící společenské oblečení, samozřejmě s mírou… i můj 11 letý bratr vytáhne alespoň košili a černé kalhoty. Ale po nedávné návštěvě Národního divadla jsem byla zhrozena. Jak je možné si vzít do národního divadla džíny? Jak je možné si nevzít kravatu a ještě hůř zapomenout na sako ? Ženy se většinou snaží, pánové ale nemají tušení že jim košile má vykukovat,a že boty mají být čisté. … Děs a hrůza to byla…brrr
Na druhou stranu se objevil i homosexuální pár, oba navoněný, pěkně upravený, padnoucí obleky čisté boty no radost se na to podívat…
Myslím že to je problém našich pánů, oni se asi bojí že když se upraví tak budou vypadat „teple“..

Příspěvek upraven 30.04.12 v 12:33

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 13:26

Tragédie pak vynikne, když si uvědomíte, že dle etikety má muž určovat styl oblečení a žena se má obléci podle něj. :-(

Ems
1482 příspěvků 30.4.12 23:23

Asi naštěstí že se tohoto pravidla dámy nedrží…:))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:06
A ještě...

…v divadle a pokud možno ani na veřejnosti se holkám nešahá na zadek ani na jiná místa, prosím…

Atlacoya
2790 příspěvků 30.4.12 12:42

A holk yklukům můžou? Taky se mi to moc nelíbí, ale vždycky si říkám, že to je lepší, než kdyby se hádali.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:15
Národní

V divadle Bolka Polívky v Brně nebo v Metru na představení Na stojáka proti keckám a džínám v zásadě nic nemám. Koncekonců, s herci se pak potkám buď v Poslední leči nebo na Bláhovce a přece tam nebudu strašit v obleku. Ale jít na Sluhu dvou pánů do Prahy do Národního a potkat frajera v riflích a ošoupanym tričku bez límečku, tak si říkám, jestli ho pořadatelé neměli vyrazit už u vchodu…

blue orange
12 příspěvků 30.4.12 12:24

S článkem plně souhlasím, jen mám jednu podstatnou výhradu. On je opravdu problém mít ve skříni malé černé. Já je sháním už pět let. A to mám poměrně konfekční postavu. Prostě jen bydlím v Olomouci a tady žádné rozumné obchody s podobným zbožím nejsou. Mám celkem dost společenských věcí, ale malé černé jsou pro mě nedobytnou pevností.

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 20:13

Ale no tak prostě hladké béžové, modré, jakékoliv šaty klasického střihu, které se dají „odpíchnout“ šperky nebo hedvábným šátkem. Přinejhorším i jednoduchá černá sukně a ozdobnější blůza.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:26
Pracuji...

V divadle (klasické velké divadlo, ne žádná alternativní scéna)jako uvaděčka a už to ani nemá smysl komentovat, je to jedna velká katastrofa - až na světlé výjimky, abych nekřivdila. To co několikrát do týdne vidím by vydalo na velkou encyklopedii nevkusu. Dokonce i na divadelní ples! což je velká událost, který byl navíc ve stylu 30. let, přišli někteří jedinci jak na vesnickou zábavu v horní dolní (letní průhledné šaty, bez punčoch apod.). Jediný kdo se opravdu umí důstojně obléknout do divadla jsou zpravidla důchodci, ale spíše ten starší ročník (70 let a výše). Umí se obléknout slušně, čistě, žádné špinavé boty, vezmou si hezkou kabelku, doplňky, šátek, je to úměrné jejich věku a přesto nejsou usedlí, nudní a šedí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:29

většinu článků Pekla beru s mírnou rezervou - jak je výše řečeno, každý jsme osobnost a ne každý styl je možné takto škatulkovat - ale kam jinam bychom měli jít „za dámu“ než do divadla? Jako maminka dvou dětí hledím spíš na praktičnost oděvu (kojení a běhání po hřišti prostě nejde ve všem) a právě proto si návštěvu divadla náležitě užívám a i do Městského na muzikál pro děti jsem šla v malých černých. Ovšem taky bojuju s podpatky a tak už taky uvažuju o nějakých ozdob prostých černých balerínkách, které snad aspoň nebudou úplně trčet. Pro mně radši lehce vedle s balerínkami, než trapas na podpatkách!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:14

pretoze dochodci sa vo svojej mladosti obliekali elegantne na bezny den. a rodicia ich ucili, ze „do kostola“ sa treba obliect inak ako do skoly a podobne. kdezto moju generaciu (mam 23), to neucil nikto. cely zivot chodime v rifliach a tricku. a preto ked ideme za za par rokov do divadla si nemame co obliect. lebo divadlo je jedina!!! udalost, kde treba byt slusne obleceny ( pre mna - na plesy nechodim, na svtbe som nebola nikdy, na pohrebe asi 3 krat)

Lanevra
371 příspěvků 30.4.12 12:31
Lanevra

Babička mi když jsem byla malá říkala že se do divadla nehodí sukně nad kolena, tenká ramínka a pod sukni nosíme vždy punčochy. Co nevidím když se rozhlížím po lidech na muzikálovém představení? Kratičké šaty s tenkými ramínky, doplněné bolerkem v barvě dětského hovínky a páskové boty, prakticky bez podpatku, na nahých nohách. Já vám nevím, ale mě by přišlo neomalené sednout si v něčem takovém k jevišti, když si uvědomím že chudáci herci mají chtě nechtě celé představení výhled na mé spodní prádlo. A to prostě jednou vykoukne. V dnešní době už ženy neumí dvě hodiny sedět s koleny u sebe a bez pohybu. Že jsem viděla dva batohy pohozené vedle sedadel to snad ani nemůžu rozebírat. Proč tahají batoh do divadla? A když už ho tam nutně musí vzít, proč ho nenechají v šatně?
Stejně… Jak tak koukám na ty fotky, tak já bych opravdu mohla z celodenní procházky přijít rovnou do divadla a budu vypadat lépe než drtivá většina těch, co se na tuto příležitost speciálně oblékli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:34
Ypsilon

Shodou okolností jsem s partnerem byla ve čtvrtek v divadle Ypsilon. Představení bylo od půl osmé, tak jsem vyrazila v pudrově růžových pouzdrovkách, černém saku, punčochách a černých lodičkách, do vlasů pudrovou čelenku s látkovými květy. Přítel dostal pokyn dorazit v obleku, ale protože to „není Stavovské jako minule“, vzal si pod sako místo košile bílé tričko. Trochu jsem se na něj za to ze začátku mračila. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem viděla ostatní návštěvníky! Polo trička a džíny, tuniky jako na pláž, trička s potiskem, světlé pláťáky… A já se ptám: Je to normální? Protože jsem v poslední době začala do divadla znovu po nějaké době chodit a myslím si, že i v „malém“ divadle se sluší přijít společensky oblečený.

hanabanana76
160 příspěvků 30.4.12 15:39

Naprosty souhlas, pro me taky plati divadlo(mestske, vesnicke, muzikal..) = slusne, spolecenske obleceni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:35

Děkuju. Připadala jsem si trochu divně a říkala jsem si, jestli se v tom dělá nějaký rozdíl. Přítel se mě po chvíli zeptal: „Jak tomu v pekle říkáte, když je někdo ustrojenej o dvě třídy líp než všichni ostatní?“

Lanevra
371 příspěvků 1.5.12 12:24
Lanevra

„Slušný a vychovaný člověk“? Tak bych do nazvala já. Mimochodem pudrově růžová je strašně krásná barva.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 22:19

To je :) Ale zjevně náš názor všichi nesdílí, viz ostatní komentáře.

Acrobaleno
1018 příspěvků 30.4.12 12:36
Ha.

Nechcem nič hovoriť, ale ja som sa vedela obliecť do divadla ešte keď som chodila na strednú. Veď kedysi aj bolo dané, čo si treba obliecť na takéto príležitosti, síce nie písomne, ale predsa to existovalo. Dúfam, že sa ľudia lepšie obliekajú do opery.

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 20:22

Na balet určitě - nedávno jsem byla na odpoledním představení ve Státní opeře, a bylo to slušné. A opera, ano, v zimě v Národním - neurážlivé, něco i hezké. Jen jeden dobráček si během představení musel odložit sako, on by se totiž jinak nejspíš uškrtil.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 12:43
Kožené společenské boty

Koupila jsem si nedávno v místní prodejně obuvi kožené černé boty, klasické, od slovenského výrobce HUJO (http://www.hujo.sk/). Mají celkem výběr a botky nebyly ani nijak drahé. Myslím, že 999Kč je za koženou kvalitní botu dobrá cena.

Ema_SN
148 příspěvků 30.4.12 17:04

Ďakujem ďakujem ďakujem!!!

Dadumilka
13 příspěvků 30.4.12 12:47
Muži v Česku

Díky za tip na muzivcesku.cz, vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. Další módní počtení, díky!

sally7
2 příspěvky 30.4.12 13:16

Byla jsem nedávno v Národním Divadle, s přítelem a jeho maminkou. Maminka se divila, že nemám dlouhé šaty.(Šaty byly kousek pod kolena, z tmavě fialového saténu, bez ozdob a cerepetiček, drobný štras na krku, černé lodičky). Viděli jsme o přestávce asi jediné česky mluvící lidi (dvě paní, tak 25-30)a ty zase měly poznámky, že jsem vyfiknutá jak na ples v opeře. Samozřejmě měly obě strakatou sukni, jinak strakaté tričko a sandále.
I když jdeme na představení ochotníků, amatérského divadla nebo ZUŠky, tak si beru šaty (na odpolední venkovní představení dětských souborů barevné, ale společenské), nebo hladké černé kalhoty a sako, a lodičky. V zimě si holt vezmu ještě jednu větší kabelu, kterou pak nechám v šatně, a z kozaček se přezouvám hned za dveřmi. Tohle bohužel vidím v každém divadle, kam vkročím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:21

ono dost záleží, ve kterém divadle člověk je. Něco jiného je opera v Národním, a něco jiného, pokud jde člověk do Rubínu (tuší asi pražští). Pracuju v divadle, a tenhle článek mi přijde, jak to říct… poněkud jednoduchý a neakceptující různorodost - ztotožnění mi přijde pouze na velká, kamenná divadla (tj. v Praze ND, SOP či Vinohrady…)

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 13:56

Také si myslím, že něco jiného je Národní divadlo a něco jiného je Rubín. Do Rubínu chodím v obleku. Do Národního bych si sehnal smoking (před přečtením tohoto článku, teda.)

Lief
14 příspěvků 3.5.12 00:06
Vážně jste byl v Rubínu

Vážně chodíte do Rubínu v obleku? Do scény, které vznikla v 80. letech jako sklepní underground, jistá opozice vůči kamenným divadlům? A jdete tam třeba na hru, která začíná slovy „strkal jste penis do této slečny“ a končí písní „je v prdeli“ (v tomto případě mluvíme o postavě, s první větou inscenace to nesouvisí). Ano, jde o konkrétní titul - jmenuje se Med. A opravdu se tam mezi lidmi v neformálním oblečení cítíte jako mezi svými? A víte, že se tam občas - když je velký nával třeba na politický kabaret - sedává i na zemi? Odpusťte, již to tu mockrát zaznělo, ale Adin článek skutečně pojednává jen o konzervativních, měšťanských scénách, kde je dress code skutečně jaksi podvědomě vyžadován, i publikum samo mezi zlatými portály cítí, že by se nějak odít mělo, byť se mu to často nedaří. Nemyslím, že člověk má všude chodit v džínech nebo zmiňovaných montérkách, ale stejně tak je mi protivná tato uniformní představa divadla, které je spíše událostí společenskou než kulturní, divadla ducha obstarožního - kam se, což je nejpikantnější, chodí začasto na primitivně zrežírované a leckdy i zahrané, průměrné kasaštyky..Prostě divadlo má dneska mnoho tváří, nejen tu, kterou máme spojenou s jakousi představou „hoch kultury“. Divadlo je živé umění a jako k takovému je třeba k němu přistupovat. Včetně zvoleného outfitu.

Příspěvek upraven 03.05.12 v 00:09


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:25
bez podpatků

Poradíte někdo typ obuvi, jako bych do divadla měla volit, když nemůžu nosit podpatky (ze zdravotních důvodů) a naopak musím nosit kompresní punčochy?

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 30.4.12 23:30

zdobnou halenku, širší společenské kalhoty a boty ve stylu http://www.oblectese.cz/…ky-sofft.jpg, pokud by ani to zdravotní stav neumožňoval, pak vysloveně pánský styl kalhot s polobotkami, sakem, hedvábným šátkem a pěknu broží na klopě, nebo k rovným kalhotám a botám bez podpatku střízlivá halenka a perly… těch možností je mnoho


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:26
Na plesech je to stejné

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:47

Tohle byl ještě slabý odvar. Mně se podařilo v Mahenově!!!! divadle potkat slečinku v Converskách a černé SPODNIČCE. Spodnička končila těsně pod zadkem, k tomu měla nějaké tričko na ramínka a lezla z pod něj podprsenka ve fialové barvě s nějakým leopardím vzorem. Pohrdavě koukala na mé malé černé, které jsem doplnila sakem, protože mám silnější ruce. Absolutně jsem nechápala, rovnou mohla přijít jen v kalhotkách a podprsence. Do divadla chodím celkem často a nestačím se divit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 13:52

To sou kecy…to se má do divadla vždy chodit jako an pohřeb? Vždyť se tam občas hraje i něco zábavného a neformálního, tak není důvod k tomu, aby se dodržovala přísná formálnost vždy.

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 13:58

Do divadla jako na pohřeb, na pohřeb jako do divadla. Je v tom ukryto poměrně velké moudro o životě. ;-)

Chari
541 příspěvků 30.4.12 14:53

Asi jste dlouho nebyli na pohřbu, já jeden musela absoluovat nedávno. Bylo tam spousta lidí a někteří z nich vážně měli džíny. Na druhou stranu je to chvíle, kdy si toho člověk jakožto pozůstalí vážně moc nevšímá a neurazí ho to, protože má jiný starosti.
Ad divadlo, základ je samozřejmě formální, ale jak už tu bylo několikrát řečeno je rozdíl mezi ND nebo třeba Cimrmany. A i do toho Stavovského na bidýlko vyrážím sice formálně, ale radši v černých balerínkách, protože stát bych v klasických lodičkách celou dobu nevydržela a nejdu tam trpět, ale sledovat představení.
A poslední, módně kacířská myšlenka. Je sice smutný, že se do divadla lidi často neumějí obléct, ale na druhou stranu, aspoň že chodí. Stejně tak, pokud si někdo do knihovny chodí půjčovat jen romantiku, tak je dobrý, že aspoň čte a využívá knihovnu. Neříkám, že je to tak správně, ale stejně díky za každýho návštěvníka divadla, i kdyby měl na sobě papuče. Přeci jen je nejde o ples, kde je oblečení základní požadavek, ale v prvé řadě o trochu jinou kulturu, která by se lidem měla taky očkovat. Osobně doufám, že časem u lidí, co chodí do divadla aspoň občas se následkem toho, že tam chodí odrazí nějaká kultura i na oblékání, ne u všech, ale i kdyby u pár, tak je to super.
A jo jsem optimista.

Příspěvek upraven 30.04.12 v 14:54


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:17

ale to je pravda… je divadlo a divadlo… např. ostrava… jinak se člověk obleče do Dvořáka a jinak do Arény… V Praze jsem byla V Dlouhé a malé černé by se nehodily… Pro ty co to neznají, jsou prostě i ne až tak formální divadla i situace, např. derniéry nevážných kusů mohou být velmi neformální a tak tam člověk v malých černých nebude vypadat nepatřičně, vždyť jde do divadla, ale bude si připadat jako mulo:) Prostě když mám lístek, tak se zajímám o to co to je nebo kde to je…protože ne vždy je to jít do divadla, jak na pohřeb. JO A NEJVĚTŠI faux - pas V DIVADLE JE ZVONICÍ TELEFON !!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:23

jo a ta slečna v dlouhých fialových šatech a černých sandálech má silonky?

modra_kocka
903 příspěvků 30.4.12 18:25

Zrovna Dlouhá je přesně divadlo na malé černé :) Na džíny to moc není, na velkou večerní taky ne.

katango
1356 příspěvků 2.5.12 14:43

Mezi džínama a malými černými snad ještě existují nějaké mezistupně.

modra_kocka
903 příspěvků 2.5.12 15:55

Existuje spousta mezistupňů, ale nevidím přidanou hodnotu v jejích vyjmenovávání. Smysl sdělení je popření toho, co píše pisatelka výše - že Dlouhá není divadlo na malé černé. :)

Crisie
26 příspěvků 30.4.12 15:40

Takže na komedii si máme vzít červené nosy a převléknout se za klauny?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:52

a vy tam budete hrát?

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 16:54

No právě! :-)
quest: Na derniéru nevážného kusu si vezmu veselou kravatu, vtipný kapesníček a žertovné manžetové knoflíčky s motivem odcházející hry (výroba veselých knoflíčků na zakázku: http://www.atelierdareen.cz/…nofliky.html ), k tomu třeba barevné tkaničky do vyleštěných kožených černých polobotek. Společenské oblečení si dokáže poradit s každou společenskou událostí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:57

tak jak říkáte;)

milana ziková
1 příspěvek 30.4.12 13:56
boty jsou základ

Pláču! Lidé zapomněli, že divadlo je kulturní událost a měli by tomu přizpůsobit oblečení. Každý by měl mít v šatníku jedny „pěkné“ šaty a boty. Někdy mi připadá, že jsou lépe oblečení starší dámy a panové než mladí lidé.

Cendrillon
20 příspěvků 30.4.12 13:57
Díky za článek!

Konečně! Na tenhle článek jsem už dlouho čekala. Škoda, že si ho ti, kterých se to týká, stejně nepřečtou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:08
Boty

Zrovna nedávno jsem se rozhodla, že vyměním své staré černé lodičky za nové. Myslela jsem, že černou botu na rozumném podpatku po návštěvě cca 15 obchodů s obuví seženu. I přesto, že má velikost patří k nejhojněji se vyskytujícím, se mi to v Brně nepodařilo.

Atlacoya
2790 příspěvků 30.4.12 16:46

Mně náhodou jo, u Svoboďáku v pasáži Rozkvět (v 1. patře je Albert) - v přízemí je obuv M2 Shoes, mám lodičky Marco Tozzi - černé, nezdobené, kůže, chodící podpatek - průměrně vysoký, nejehlový.

Dahllie
2222 příspěvků 30.4.12 14:20
divadlo

A já byla v zimě špatná z toho, že jsem do opery šla v kalhotech a ne v dlouhé večerní. :-D Protože už jako malou mě babička cepovala, že na různé typy představení je potřeba různé oblečení a obutí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:29
Ve škole

Hm, když jsem jezdila ze školou do divadla, tak bylo jedno, jestli je sukně károvaná nebo černá, hlavně že to byla sukně a ne rifle 8D
A otázka rpo hádače, co mám do divadla nosti já, když po operaci mám jednu nohu menší a tak nemůžu mít, jak boty s otevřenou špičkou (rozdíl, je mezi nohama velyký, něco kolem 1,5-2 cm) a ani Adiny oblíbené černé lodičky, protože ty se mi za a) buď vyzouvají (když si zkusím správnou velikost na jednu nohu) a nebo za b) jedna noha se mi v botě krčí (když si zkusím správnou velikost na druhou nohu). A vycpávání vatou nepomůžu, vypadá to ještě hůř. Já se hold bez pásků, pokud chci hezké boty na podpatku a ne tenisky, neobejdu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:33
rifle - no a?

rifle mi vůbec nevadí, myslím si, že jestli je divadlo „společenská událost“ tak jde o to, aby se člověk oblékl hezky - at už jsou to džíny nebo sukně, šaty… to, co maj tihle lidi na sobě bych si nevzala nikam… špinavý, umlousaný, nesedící, nekvalitní věci v tom se přece necítím dobře ani ve škole ani když jdu koupit rohlíky… povzneste se nad to, že jdete „ZA KULTŮŮROU“ a tak se teda vyšvihnete,když tam jdete jednou za měsíc, ale radši se vyšvihávejte pořád a bude vám to slušet v divadle i v džínách

Dahllie
2222 příspěvků 30.4.12 17:06

A čistý montérky jsou taky OK? Džíny jsou prostě pracovní, či volnočasový oděv a ten nemá na kulturní akci co dělat. Možná tak na představení amatérského vesnického spolku v sokolovně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 14:36
revoluce

S tím začali levicoví proletáři, že se do divadla chodí v teplákách.. zde bych viděla i počátek rozkladu citu k tomu, co nosit. Jesle - punčocháče + flanelka, školka - punčocháče + zástěra, škola - pionýrská minisukně… Matky uštvané z práce už neměly moc sil předávat vkus.. Jak Ada podotkla, že lidi si vzali to svoje nejlepší, protože nic onačejšího doma nemají…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:30

a proč nemají? protože si myslí že je to jedno, nestojí to za to apod. Chybí ta kulturní osvěta nebo jak to říct. Je pravda to s těmi komunisty. Dobré vychování a jíst příborem to bylo pro buržousty „my jíme řízek lžící a nestydíme se za to soudruzi“ Proto se nestydíme jít v džínách do divadla.

Oveeec
2820 příspěvků 30.4.12 17:20

Ale prosím vás.

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 20:54

Ne, je to tak. Vaculík vzpomíná, že když v padesátých vedl nějaký amatérský pěvecký soubor, tak všechny ostatní soubory si dávaly záležet, aby byly okázale nenastrojené: montérky, svetr zadem dopředu. Demonstrovali tím, jak jsou proti měšťákům. A Vaculíkovi, klukovi z chudé ale slušné rodiny, z moravské vesnice, kde lidi na sebe drželi, to bylo protivné, a ty své svěřence cepoval, aby se na vystoupení oblékali slušně.

Oveeec
2820 příspěvků 2.5.12 13:00

Od těch dob už uplynulo dost času na to, aby se všichni otřepali a začali zase chodit slušně oblíkaný. Kór když tou tehdejší úrovní všichni tak trpěli. Kdo je slušně vychovanej a má nějakou úroveň, nešel by do divadla v teplákách ani tenkrát, ani dneska. A jestli dřív někdo někoho nutil chodit do divadla v teplákách (jo?), dneska nikdo nikomu orvaný džíny pod pohrůžkou perzekuce nenutí.

Petishee
51 příspěvků 30.4.12 14:51

@Jan1čka Tak zrovna v CCC si myslím, že jsem si zkoušela a prostě nešlo… I když ruku do ohně za to nedám (já jsem ten obchod donedávna neznala, u nás není), kamarádky mě kdesi protáhly v Praze a bylo toho moc :lol: Každopádně jít jsem v tom nemohla, i když to široké vypadalo :lol:

Spaky, díky za odkaz, ty obchody mám v dojezdné vzdálenosti, tak na to mrknu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:25
SND

Bola som pred týždňom v SND v Bratislave a pod vplyvom Pekla som sa obzerala na všetky strany. Drvivá väčšina prítomných bola oblečená krásne a vhodne. Nevhodne oblečené boli najmä deti, ktoré si myslím, že tam ani nemali čo robiť (Labutie jazero, s prestávkami 3 hodiny). Bola som potešená.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:19

slovaci se vzdycky oblekali lepe nez cesi :)

Sibyla
2646 příspěvků 30.4.12 21:00

Slováci mají jinou mentalitu, jsou citlivější k reprezentaci. Slovenky jsou obecně ženštější, stejně jako Polky. My si zakládáme na tom, že ze sebe nic neděláme, že jsme otevření, nestrojení, ženy že jsou kamarádky do nepohody… Ve skutečnosti je to velmi často plebejství, které je ve výškách nejisté, tak se drží při zemi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:26

Mi přijde že nejhorší jsou ti co si myslí že MAJÍ NA SOBĚ oblečení dobře se hodící do divadla, koncert slavnostní večer. Ať už ženy v barevných halenách a černých kalhotách nebo muži co mají džíny a k nim rolák a sako nebo světlé sako a tmavé kalhoty nebo dokonce kožený oblek celý nebo jen část. Ale jim to vůbec nevadí a myslí si že když na ně lidi koukají tak že asi s obdivem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:32

Jakožto příslušnice něžného pohlaví, která má vyloženě chlapskou nohu si musím postěžovat. Sehnat pěknou společenskou obuv v maloměstě a ještě navíc v čísle 42 (dámská obuv v naprosté většině případů číslem 41 končí) je opravdu nadlidský výkon.
Kdo má podobný problém, dámy? U nás se nadměrné velikosti prodávají jen v Deichmannu. Znáte ještě nějaké jiné obchody?
A zajímalo by mě, proč výrobci dělají boty tak směšně úzké, když už je tedy udělají dostatečně dlouhé. V mých lodičkách si připadám jako ve španělských botách. Malíčky po několika hodinách končí bez kůže…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:54

Doporučujem zásielkový obchod Klingel, moja mama so svojou širokou 42 si tam už kúpila niekoľko veľmi pekných párov topánok.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:00

Jsem mimo ČR a nevím, zda jste z Prahy, ale v Karlíně je obchod Nadměrná obuv, s 42 jsem si vždy krásně vybrala (teda pokud mi nebylo všechno malý…)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:10

V Deichmannu teď měli asi troje krásné 42ky. Já mám 40 a fakt mě mrzelo, že v mé velikosti byly rozebrány :(

meejja
391 příspěvků 30.4.12 22:46

Možná mi to nebudete věřit, ale číslo 42 Vám závidím, sama mám 44… A doporučuju amazon.de , nebo javari.de . Ještě znám tři kamenné obchody v Praze, na Černínově (Žižkov), Hájích a Jana Masaryka (Vinohrady? )


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 18:10

Děkuju za tipy :). Z Prahy nejsem, ale když bude příležitost… A na těch stránkách mě taky jeden páreček zaujal :).

Blair
359 příspěvků 30.4.12 15:34

Docela by mě zajímalo, jestli si to ti lidé uvědomují. Uvědomují si, že jsou špatně oblečeni? Nebo jsou naopak na sebe hrdí, jak se vyfikli?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:15

podle mě jsou lidi jen líní, a už je jim všechno jedno… z toho by člověk až brečel… :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:50

taky mě napadá, že to není o oblečení, ale o vychování. Že se lidi nezajímají kam a na co chodí je něco co se projeví v oblečení do divadla. Přísutp k životu je pravděpodobně stejně laxní, lidi serou na to co na sebe kamkoli nejen do divadla s je to srovnatelné jako s tím co si dají na talíř… já nejím paštiky (většinu) a nekupuju polívky v prášku, ale i z mála peněz se dá uvařit dobře, stejně tak nakoupit v sekáči. Lidi dnes vůbec nemyslí, jsou konzumní. Ti co příjdou do divadla v riflích pravděpodobně lístek dostali v práci a tak je to se vším, jako krávy v americe, nepotřebujou vědět jak vypadá nebe a seno, maj na hubu napojenou trubku s kukuřicí a pak je sežerem my. KONZUM KAM SE PODÍVÁM


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:55
Moc nechápu

Já když jdu do divadla, tak tam jdu, protože chci vidět představení…prostě čistě za tou věcí. Fakt tam nechodím ukazovat svůj vohoz. A že bych asi jako měl? Blbost. Vždycky mě baví šampónci a dámičky, který jsou sice velice vhodně oblečeni, ale divadelním vrcholem je pro ně muzikál Kat Mydlář apod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:07

Mimochodem…nadpis „Neuráejte múzy“ je taky dost mimo. Už vidím autora hry nebo režiséra, jak si neustále říká „…notyvoe, doufám, že mi na to nepřijde nikdo v džínách“. Fakt spatřuju smysl divadla v něčem úplně jiným.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 16:36

Když si muž do Národního divadla vezme oblek místo džínů a trička s potiskem, tak je „šampónek“? Máte zajímavá měřítka…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:58

Ne, tak jsem to skutečně nemyslel. Chtěl jsem označit lidi, kteří chodí do divadla hlavně pro to, aby se mohli doma dvě hodiny strojit. A o divadlo jako takové jim moc nejde…a znám jich docela dost.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:08

Možná už začínám chápat, proč se na vhodně oblečené lidi v divadle dívají džínaři s opovržením - džínaři jsou ti skuteční znalci umění, které zajímá podstata věci, slušně oblečení lidé jsou povrchní a chodí se do divadla jenom předvádět. Aha. Radši budu považovaná za tu, která se v šatech předvádí, než za burana, který si nevšiml, že není u sebe v obýváku před televizí. Pořád ještě žijeme (nebo alespoň já, nevím jak vy) ve společnosti, kde platí určitá pravidla oblékání. Jednou z příležitostí pro lepší oblečení je třeba divadlo. Jinou příležitostí je například svatba - ale proč se strojit do bílých šatů, vždyť ta podstata celého svatebního obřadu je přece v něčem úplně jiném. Pryč s povrchností, choďme v uniformě (rozuměj džíny a tričko), tak nejlépe vyniknou naše názory, postoje a brilantní myšlenky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:35

Takže to jak jste oblečená, je důležitější než to, co se bude dít na scéně? Super.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:45

Říkám něco takového? Ne, ale když jdu do většího divadla, obléknu se vždycky slušně, bez ohledu na to, na jaké konkrétní představení jdu. Co je v tom za problém? Neznamená to, že celý večer zálibně sleduji své šaty a s opovržením zahlížím na džínaře - když zhasnou světla v sále, obvykle sleduji jeviště. Opakuji, že si nemyslím, že by džínaři byli divadelní nadšenci, které by ten obsah představení zaujal natolik, že by se doma zapomněli převléknout.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:58

Jojo, naprostej souhlas. Muj point je v tom, že džínař v divadle se nerovná neuctivému hovadu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 11:01

Ne, džínař v divadle se rovná křupanskému hovadu.
Jestli se někdo chce „ukazovat“ v pěkném obleku/šatech, může tak činit každý boží den - na to nemusí chodit do divadla.

nick_ita
32 příspěvků 30.4.12 18:53

To určitě ne, ale návštěva divadla je přece společnenská událost. Fakt, že někdo zvolí odpovídající oblečení (a věřte mi, že ne bždy musí dvě hodiny řešit, co si vezme na sebe, např. já umím sladit oblek s košílí a kravatou umím zcela automaticky), přece neznamená, že ho nezajímá hra. Nebo Vy si to opravdu myslíte?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 19:46

Nemyslím…a naprosto dokonale obracíte moje slova. Máte pocit, že jsem i jen naznačil, že společensky obleeného člověka nezajímá hra? Nebo jen nechcete pochopit, co se snažím říct? Takže polopatě - to, že je v divadle někdo v džínách neznamená, že je kulturní neznaboh a Hitler.

nick_ita
32 příspěvků 1.5.12 10:14

A Vy děláte úplně to samé.
Já zase jen tvrdím, že ne každý, kdo se do divadla oblékne adekvátně řeší svoje oblečení, jak bylo naznačeno.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 16:54

Jo a to je taky problém, nevím kolik vám je a nehodlám se vás tím nijak dotknout,ale… Má rodina neměla nikdy moc peněz, ale díky bohu mě má máma naučila nakupovat a šít a obléci se vhodně na danou příležitost. Odmalička jsme se sestrouch chdily oblečené dobře, ale máma šila jak divá a pletla, když na to vzpomenu byly to krásné věci. Vrátím se k problému… KONZUM… dnešní lidé jsou trochu víc než konzumní (viz.redial), ale především si ničeho neváží, lidí, věcí, divadelní hry, dobře odvedené práce… Omlouvám se dnes za své příspěvky, ale připadá mi že žiju v nějaké bublině, kde si ceníme „hvězdy“ typu hanychová, u tncz chřoupeme výrobky z ropy,a řveme, že zase zvedli daně, ale na samostanost, nápaditost a slušnost se zapomělo? (slušností myslím i to, že se neobleču jako ku*rva ani se smetím, i kdyby to neměl nikdo vidět a do divadla nepudu v riflích a tílku ať je to jak neformální chce)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:01

Jo, já vašemu názoru naprosto rozumím, a myslím, že svým příspěvkem mu ani neodporuji. Já jen říkám, že podstata divadla je v něčem jiném, než v oblečení diváků. Je mi 29 a nemám nic proti obleku. Vůbec nic. Jen si prostě nemyslím, že je to to nejdůležitější. Když bude chtít jít nějáký nadšenec do Činoheráku (třeba) na něco, co touží vidět a nemá „vhodné“ oblečení, měl by raděj zůstat doma? Nemyslím si.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:10

Dobrá přihrávka:)
Myslím, že všechno souvisí se vším, že je potřeba přemýšlet, že každý dokáže, třeba s pomocí kamarádky vykouzlit vhodný oděv pro každou příležitost.
Polopatě: Přece by jste nešla na svatbu přítelkyně v riflích jen proto, že lidi se přece berou furt, chtěla byste být na její svatbě hezká a chtěla byste, aby ste jí nekazila celkový dojem, jen proto, že o nic nejde.
Pokud vám na něčem záleží tak chcete, aby i lidem kteří příjdou na tom záleželo a nedali by vám najevo svou neuctu nevhodně zvoleným oděvem?
Není to jen divadlo a jen se smetím a jen tam a prostě to není jedno…
Jde o celkový dojem a ten jako individuality nemusíme kazit jen proto, že nám nevštípili soudnost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:14

1. jsem muž :) 2. vy o koze, já o voze. Pořád říkám, že oblečení přece není to hlavní, když chci vidět hru svého oblíbeného autora v režii svého oblíbeného režiséra. Co s tim má společného oblečení? A s tou svatbou…naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří když mě chtějí mít na svatbě, neřeší oblečení. A jasně - mám soudnost a neukážu se tam v kapsáčích.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:22

jojo, kritik:) jo o voze:) někteří lidé jdou do divadla a tam vidí nevychovanou neupravenou zvěř co oplývá pravděpodobně penězi a neůctou… tak to prostě bývá viz. vyšisované rifle, špičaté boty, malbora, redial obluda, těm nejde a ni o divadlo, jako být vidět…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:29

No jasně no…ale tady už se bavíme o tom, proč lidi do divadla chodí. Když je to idiot, kterýmu nejde ani o divadlo, ani o společnost, tak je to prostě idiot no.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:14

Já s vámi v podstatě souhlasím, jenom mi připadá, že většina těch „džínařů“ opravdu nejsou divadelní nadšenci. Většinou mi připadá, že se v divadle ocitli skoro omylem, možná dostali nějaké lístky v práci nebo je vyhráli v tombole. Když je někdo divadelní nadšenec, chodí do divadla dost často na to, aby se mu vyplatilo pořídit si aspoň tmavé džíny místo světlých odrbaných.
A konkrétně třeba v Národním divadle je opravdu dost cizinců, kteří berou návštěvu představení jako jednu z pražských atrakcí. Na jednu stranu chápu, že s sebou nic lepšího na sebe nemají - ale v tom případě nechápu, proč do toho divadla vůbec jdou. Myslíte, že cestují přes půl Evropy, aby shlédli tu a tu konkrétní inscenaci? Pochybuju.

Oveeec
2820 příspěvků 30.4.12 17:28

Nevěřím, že kdo je takovej drban, že si vezme do divadla rozervaný džíny a kecky, má takový estetický cítění a lásku k umění, jakou mu tady někteří přisuzujou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:32

Ale já tu mluvím o lidech, kteří určité přestavení prostě chtějí vidět. Jo, já jsem byl v Národním v džínách. Proč? Protože mi kolegyně dala lístek na něco, co jsem fakt toužil vidět. A neměl jsem čas jet z práce domů a převlíct se. Jasně, že jsem asi tak hodinu přemýšlel, jestli tam vůbec jít. Ale nakonec jsem si řekl „nasrat, já to chci prostě vidět“.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 18:03

Dobře, vy jste byl jednou v divadle v džínách, protože jste opravdu chtěl vidět konkrétní představení a neměl jste příležitost se převléknout. Myslíte, že u všech ostatních džínařů a teplákářů je to stejný případ? Že všichni dostanou shodou náhod lístek na vytoužené představení zrovna ten den dopoledne, takže si nemůžou ráno obléci něco aspoň trochu univerzálního (tmavé kalhoty místo odřených džínů například)?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:20

Ne, to si nemyslím!! A vůbec tyhle lidi neobhajuju…já tu celou dobu mluvím o tom, že divadlo je víc, než jen hadry. To je celý.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 18:52

To s vámi samozřejmě souhlasím, ale tady jsme na Módním pekle, takže se tu logicky řeší, co si do divadla obléci a co radši nikoliv. Neznamená to ovšem, že šaty do divadla=jenom se předvádět. Kvalita divadelních představení se řeší zase na jiných diskuzích. Souhlasím s tím, že mezi džínaři se může vyskytnout kulturní člověk, který se nestačil převléknout a přišel opravdu kvůli tomu představení. Ale připadá mi škoda, že kultura oblékání upadá do té míry, že spousta lidí do divadla přijde v džínech z lhostejnosti „Vždyť je to jenom divadlo, přece se nebudu cpát do obleku.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 11:03

Máte v práci dress code, vyžadující nošení džín?

Dahllie
2222 příspěvků 30.4.12 17:03

Na pohřeb taky nepůjdu v barevných minišatičkách s holými rameny. I do toho divadla se prostě chodí v určitém vhodném typu oblečení. A fakt nejde o módní přehlídku, ale obyčejnou slušnost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:10

Srovnávat pohřeb a divadlo je trošku mimo, nemyslíte? A právě ta slušnost je docela relativní. Vůči komu? Tvůrcům? Myslíte, že je to zajímá? A nejde hlavně o ten zážitek z představení, který má snad právo si užit naprosto každý (oblek neoblek)? Asi by bylo nejlepší do divadla nevhodně oblečené lidi vůbec nepouštět…

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:20

„Právo užít si představení“ - to už zavání populistickými výkřiky o právu na vzdělání, práci a kdovíco ještě. Myslím, že doba, kdy by vás do Národního v džínech nepustili, nebyla tak špatná. Ostatně podle oblečení se někde diskriminuje pořád - kupříkladu nemůžete plavat v bazénu nahý, ani v tričku a džínech, jsou vyžadovány plavky. Co na tom, že se mi lépe plave bez nich - musím se přizpůsobit společenským požadavkům.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:27

A to nechtějte vědět, kolik stojí slušné dvojdílné plavky! Rozhodně víc, než slušné šaty ze sekáče…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:39

Tohle je děsná demagogie…srovnáváte divadlo s pohřbem a s plavaním na Adama. Zkuste pochopit, že divadlo se hraje pro to, aby se na něj lidi koukali. Ne proto, aby se všichni hodily do gala. Možná to je tak teď, ale ta základní podstata to rozhodně nebyla. Divadlo bylo pro lid.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:40

(za hrubku se omlouvám) :)

motiva
128 příspěvků 30.4.12 18:01
to není demagogie,

divadlo je pro mě vyjímečná událost, chci si ji užít a k té vyjímečnosti patří i to vyjímečné oblečení, jinak si ten zážitek degraduji na úroveň návštěvy oblíbené hospody IV. cenové, tam je někdy vidět taky „pěkné divadlo“, to je fakt


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:05

No jasně, proč ne. Je to pro vás výjimečná záležitost, chcete si to udělat po vašem od A až do Z. Ale co je špatnýho na lidech, který to mají stejně (možná se na to těší víc, než vy) a jdou tam v džínách? Proč jsou horší a proč se na ně má někdo dívat z patra?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:45

Tak vy máte právo užít si představení v libovolných hadrech? OK, jak je libo.

Je ovšem pozoruhodné, že za největšími světovými tragédiemi včetně válek, devastujících hospodářských krizí a ekologických katastrof stálo právě skálopevné přesvědčení: „mám právo na …“ (namísto tří teček dle libosti doplňte lebensraum, levnou ropu, maximalizaci svého zisku, vlastní dům se zahradou, plazmovou televizi, vzdělání zdarma atd…).

Kdy už sakra konečně uslyším něco o tom, že máme i nějaké povinnosti (a to i společenské)?

Příspěvek upraven 30.04.12 v 17:46


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:01

No tak jestli je podle vás pilířem hodnot to, jestli je někdo v divadle v obleku, tak fajn :)

modra_kocka
903 příspěvků 30.4.12 18:20

spíš to vypadá, že pro tebe je pilířem hodnot, že do divadla můžeš jít v džínách :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:43

Vlastně jo, je to pro mě docela důležitý. Do divadla by měl mít přístup každý. A nikdo by se tam neměl nad nikoho povyšovat.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 18:56

Bohužel tu z několika příspěvků vyplývá, že se džínaři povyšují nad slušně oblečené a dívají se na ně pohrdavě jako na „overdressed“. Dokonce tu byl jeden nejmenovaný diskutující, který slušně oblečené lidi v divadle označil za „slečinky a šampónky“. Zas tak lidová zábava divadlo pořád ještě (naštěstí) není - není to silvestrovská estráda, ani Ordinace v růžové zahradě.

Blair
359 příspěvků 30.4.12 19:11

Ano bohužel, pořád převládá ten názor, že kdo je slušně (elegantně, vkusně) oblečen, je automaticky slečinka nebo šampónek, kteří nemají celé dny nic jiného na práci, než postávat před skříni a přemýšlet, co si vezmou nebo nevezmou na sebe. Přitom pro někoho, koho móda baví, rád/a se hezky obléká, je toto otázkou pár minut. Samozřejmě jsou i tací, kteří se o módu nezajímají, ale i ti by v šatníku měli mít alespoň jeden reprezentativní kousek, který lze použít právě pro takové příležitosti jako je návštěva divadla apod.

Příspěvek upraven 30.04.12 v 19:12

MP Barbucha
3716 příspěvků 30.4.12 20:21

Já se nad burana v džínách klidně povyšovat budu. A jeden z důvodů, proč ráda chodím do divadla, je příležitost pěkně se obléct. Pro mě to k tomu patří, v džínech bych si to neužila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:18

„V džínech bych si to neužila“ :D …jasně, šaty dělají kvalitu představení.

MP Barbucha
3716 příspěvků 1.5.12 16:20

Malejdráho, proč tedy chodíš na web, jehož filosofií je, že na tom, co máme na sobě záleží. Neříkej mi, že stejné víno Ti chutná stejně z broušené skleničky a ze zavařovačky. Takových příkladů bych mohla uvést mnohem víc.
Pro mě je prostě být pěkně a společensky oblečená součástí celého toho zážitku. A moji známí, kteří divadlo milují a chodí do něj opravdu vemi často, ti se vždy obléct umějí.
Jsme zhruba stejně staří, tak mi neříkej, že žijeme v době, kde chudáci lidi nemají ani na to, mít jedno slušné oblečení. A na rebelii ve smyslu - nebudu trapnej buržoust a jdu v džínech, na to jsme už přecejen staří, nemyslíš?

Oveeec
2820 příspěvků 30.4.12 20:59

Teoreticky má. Ale odebrala bych mu ho, jakmile začne řvát, že chtít po něm, aby aspoň jednou vypadal representábl, je diskriminace.

modra_kocka
903 příspěvků 30.4.12 21:07

A proč bych se měla řídit tvým názorem na to, v čem se má chodit do divadla?
Do divadla se všichni mají oblékat tak, jak to vyžaduje společnská úroveň této události. Na operu do Operního nebo Národního půjdu v velké večerní (už jenom proto, abych ji měla na sobě, juch juch, kvůli tomu si klidně koupím lístky na operní!), na odpolední představení do Stavovského si vezmu malé černé (ale asi v jiné barvě, než černé, já ji zas tak moc neholduju), na večerní tamtéž dlouhé večerní, do Dlouhé opět koktejlky nebo i společenské kalhoty s halenkou, a na představení, které secvičily děti sousedů u nich na zahradě, si vezmu obyčejné letní šaty.
Džíny si vezmu na intelektuální večírek, spolený s alternativním divadelním představením. Budou černé, vezmu si k nim dlouhé pruhované černo-šedé triko, hipsterské brýle a možná baret.
V čem půjdeš ty, je mi zcela jedno, ale vyhrazuji si právo vrhat opovržlivé pohledy na ty, kteři přijdou nevhodně oblečeni!

modra_kocka
903 příspěvků 30.4.12 21:09
nekrmte troly

a ještě chci říct - nekrmte troly! ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:19

Kdo tu komu nařizuje, jak se má oblékat?

chekotay
411 příspěvků 30.4.12 17:08

No, jenže svým oblečením dáváte najevo svůj postoj k události, asi nějak takto:
Obyčejné oblečení, ve kterém jsem přišel z venčení psa: „Tuž hergot, hrajte! Chcu se bavit!“
Oděv pro slavnostní chvíle: „Vážení umělci, děkuji vám, že mi dáte shlédnout vaše představení a poctíte mne svým umem.“
Je to také o postoji ega k okolnímu vesmíru.

kurzatko
230 příspěvků 30.4.12 17:24

Připomíná mi to povídku od Šimka a Grossmanna „Jak jsem se zúčastnil kulturního školení“: „Večer jsme šli do divadla. Mnozí kulturníci byli už předtím na pivu a o to více se těšili. Než jsme se stačili usadit, zhaslo se v sále. "Zase šetřej,“ zavolal rýpal Tenk. „Co to hrajou?“ informoval se někdo. Žádostí o ticho přibývalo většinou z řad lidí fádně oblečených v černém. Z jejich dychtivých pohledů jsme poznali, že jsou to prosťáčci."


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 20:01

WTF? Jasně, umělci určitě cítí tu energii z vašich šatů. Nebo komu tím oblečením dáváte najevo svoji úctu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 20:04
Nechci být poctěn!

„Vážení umělci, děkuji vám, že mi dáte shlédnout vaše představení a poctíte mne svým umem.“
Neděkuji oblečením, ale potleskem odstupňovaným podle toho, jaký byl výkon. Nikoliv proto, že mne někdo „poctil“ svým umem. Za to jsem zaplatil. Tohle vnímání umělců a umělkyň je dost nebezpečné. Oni nám - diváctvu - nedělají žádnou službu nebo poctu nebo něco jiného. Oni dělají svou práci a jsou za ni placeni. Většina z nich blbě, ale to v tomhle nehraje roli (ostatně kdo by řekl, že je placen skvěle…). Část z nich pak má dojem, že publiku skutečně dělá nějakou milost, případně že jsou dokonce „svědomím národa“ atp.
Jen na okraj: do divadla a na koncerty tzv. vážné hudby chodím opravdu často (průměr tipuju 3× týdně), většinou v obleku. Neděkuji jím, prostě ho považuji za adekvátní události. Když bez obleku, mám nějakou modelovou kreaci. Ale do Komedie bych v obleku opravdu nešel.

chekotay
411 příspěvků 1.5.12 07:37

Jsme my to ale krásně rovnostářská země! Kopat kanály nebo hrát divadlo, cello nebo krumpáč, však to je jedno, stejně všichni děláme jen pro a za peníze.
Právě jste urazil múzu, pane! Na mém domovském diskusním fóru by vám bylo sděleno, že váš příští sex bude smrtelný; jaké kletby se vrhají zde, netuším. :-D
Každopádně vám závidím vaše možnosti kulturního vyžití a děkuji, že svým oděvem nekazíte povznášející chvíle nám, občasným uctívačům.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 08:53

Vážený pane chekotay(i), v mém příspěvku, pokud vím, nebylo nic o tom, že „stejně všichni děláme jen pro a za peníze“. Jistě jste se svou schopností porozumět textu postřehl, že hlavním sdělením bylo: do divadla se oblékám „slušně“ nikoliv kvůli umělcům, ale kvůli tomu, že se jedná o zvláštní příležitost, k níž je jiný oděv (slavnostní) jednoduše vhodný, „slušný“. Nyní by mohla následovat úvaha o tom, že divadlo je vybočením z běžného života, že vzniklo v souvislosti s náboženskými obřady, že ty měly herní charakter, ale tu si rádi ušetříme, jen si uvědomíme, že všechny tyto činnosti vyžadují zvláštní oděv, řekněme znovu „slušný“, abychom neurazili Múzy – na rozdíl od Vás volím plurál, neb umělce jich má pod patronací více, a velké písmeno, protože na začátek patří a nevím, nevím, pane chekotay(i), zda jste tu Vaši neurazil Vy.

Sekundárním sdělením pak bylo: Umělci – a umělkyně ovšem také - (máme zde, předpokládám, na mysli tzv. výkonné), nám nedělají žádnou poctu, když můžeme z(!)hlédnout jejich představení, protože to je jejich práce. A každý bychom měli svou práci vykonávat dobře, ať už ji děláme pro peníze, či nikoliv. Úvahu o tom, že podle mého názoru není nic špatného na tom vykonávat práci za peníze, si opět odpustím. A v tomto – nazvěte to klidně rovnostářstvím – opravdu nevidím rozdíl mezi kopáním kanálů a hraním divadla.

Vaše kletba mne, myslím, mine, ona m/Múza ví, že ji ctím, a ví také, že jsem pro ni udělal – a stále dělám – dost, což vy vědět nemůžete, neb mne neznáte.

A na závěr mého nestydatě dlouhého příspěvku, navíc mimo téma: je zvláštní, že s argumentem „peníze“ přichází právě často umělecká veřejnost sama. Zejména ta hudební a zpěvácká ráda své slabé výkony omlouvá nízkými platy. Tady je pěkný shrnující článek http://operaplus.cz/…rat-falesne/ Můžete si najít i recenzi, na základě níž vznikl, nebo se podívat na jiné, je to na Opera Plus leitmotiv všech diskusí o výkonech. Ale možná kdyby na jevišti a v orchestřišti věděli od začátku, že máme na sobě obleky a róby, tak by hráli (na nástroje) a zpívali lépe. U činohry rozdíly tolik nepozoruji. A omlouvám se (upřímně!!!) všem umělcům a umělkyním, kteří odvádí svou práci skvěle bez ohledu na to, že za ni opravdu moc nemají, a bez ohledu na ošacení publika. P.

Příspěvek upraven 01.05.12 v 09:02

Oveeec
2820 příspěvků 1.5.12 15:04

Takže na ochotníky se slušně neoblečete, jo? A do Národního je zbytečný se slušně oblíkat, protože herci tam hrajou, aby měli z čeho žít. No, pane, za tohle teda klobouk dolů a potlesk ve stoje. Mně by jenom strašně zajímalo, kde se v lidech bere, že musí všechno přepočítávat na to, kolik kdo za co dostane a jestli někdo za svoje peníze dostává nebo nedostává dost. Kdo je tohle učí?!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 17:58

Co to, prosím Vás, melete? Napsal jsem, že do Komedie (DIVADLO KOMEDIE V PRAZE!) si oblek neobléknu - protože tam budu nejen overdressed, ale navíc mám pocit, že se to ode mne ani neočekává ze strany ansámblu divadla. Zhlédněte tam všechno jako já a třeba Vám to dojde. V bílých keckách tam ovšem nechodím. Vaše peněžní úvahy už jsou zcela mimo mísu a nemá cenu je komentovat.

Oveeec
2820 příspěvků 1.5.12 18:07

Pokud vím, o penězích mlít jste začal mlít vy, něco v tom smyslu, že slušně se oblíkat do divadla nemá cenu, protože herci stejně hrajou pro peníze, a ne pro publikum.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 20:42

Čtěte pozorně: mlel jsem o tom, že do divadla se neoblékám „slušně“ kvůli hercům/herečkám (ani těm v orchestru, ani technickému personálu), ale kvůli tomu, že to je přiměřené události. Vyslovil jsem se proti tomu, že mi účinkující prokazují poctu a že bych se kvůli tomu měl obléci (a to zcela stranou ponechávám skutečnost, že mnohdy před představením vůbec není jisté, že bude být za co vděčný). Výkonní umělci a umělkyně jsou za svou práci odměněni nikoliv ošacením publika, ale finančně a (především?) potleskem, případně jeho absencí (anebo bučením, zažil jsem v evropských divadlech takové, že si to u nás málokdo dokáže představit). Trochu demagogie a pro někoho (ne)oblíbeného rovnostářství: oblek jsem neměl ani před měsícem při návštěvě instalatéra, který mne poctil tím, že mi opravil kohoutek (a opět čtěte pozorně: neříkám, že by se lidé neměli slušně oblékat do divadla. Měli, protože to je adekvátní události. Návštěva instalatéra takovou událostí není).
Nepsal jsem ani, že „herci stejně hrajou pro peníze, a ne pro publikum“, i když je to docela dobře možné. Znovu se podívejte, že jsem tvrdil, že jsou to právě oni, kdo někdy přichází s tím, že mají málo (viz link). Mám mezi výkonnými umělci/umělkyněmi hodně přátel, snad všichni berou své povolání jako práci a nemají dojem, že někomu dělají poctu – a pokud, tak spíše autorům a autorkám skladeb a her tím, že je oživují. Publika si samozřejmě cení a jsou rádi, když je spokojené, občas jim je ale ukradené, viz např. oblíbený citát mého známého hudebníka: umění není pro lidi, a pokud je něco pro lidi, tak to rozhodně není umění. A ještě na okraj: nebrojím proti výkonným umělcům/umělkyním a neříkám, že se v jejich výkonech nemůže objevit božské. Několikrát jsem po představení tleskal skoro půl hodiny a zážitky budu mít do konce života. A oblek jsem měl taky.

Oveeec
2820 příspěvků 2.5.12 09:53

Máte pravdu, už mlčím


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 21:08

No a co třeba si jít užít představení a zároveň se obléci slušně?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:57

Myslim , ze ne vsechna divadelni predstaveni vyzaduji formalni obleceni, je prece rozdil jestli jde o operu nebo Narodni ci klubovou cinohru
h.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 15:59

Myslíte, že ty boty do divadla vážně musí být vždy na podpatku? Měřím 178 a podpatky mně nikdy nelákaly…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:09

Za mě tedy není úplně nutné, aby žena v divadle měla bezpodmínečně podpatky. Stejně tak na jiných formálních příležitosti. Třeba já jsem zastáncem balerín, ať se to někomu líbí nebo ne, když jsou vkusné a hodí se k oděvu, tak nevidím důvod, proč by nemohly být. Taky jsem vysoká, podpatky mám ráda, ale když jdu do divadla po práci jako třeba minulý týden, tak rozhodně odmítám, aby mi pražské kostky zničily další boty na podpatku a tahat s sebou tašku s přezůvkami na večeři a procházku, která představení vždy předchází, to ani omylem.

hanabanana76
160 příspěvků 1.5.12 14:19

Nemusi, hlavne at jsou ciste a elegantni.

Harmonika
244 příspěvků 30.4.12 17:07

Možná je to výchovou? Vzpomínám si, že mě mamka nechtěla do školy pustit v teplácích, i když jsme měli sportovní den. Na cestu do školy jsem musela být slušně oblečena a do teplákové soupravy jsem se převlékala až ve škole. Jak já to obrečela a přišlo mi to nespravedlivé při pohledu na spolužáky, kteří přišli v teplákovce rovnou. ;)
Zrovna tak mi bylo vtloukáno do hlavy, že do divadla se nechodí v džínách. U nás v MB máme nádherné divadlo a i kdyby tam bylo dvacet lidí v džínách (a bylo to považováno za normální), tak já si to chci užít v elegantním, právě kvůli prostoru, kde se nacházím. A hlavně z jiného důvodu: Vždyť v dnešní době je opravdu málo příležitostí či společenských událostí, kdy skutečně můžeme být za „dámu“ se vším všudy, a proto vždycky budu ples, divadlo, svatbu vnímat jako sváteční událost, na kterou se ráda nastrojím… Navíc mám tu zkušenost, že i muži se najednou ke chovají galantněji. Kterou ženu by tohle nepotěšilo?
A jak se říká, raději budu moc našňořená (v malých černých ve společnosti, kde všichni mají džíny) než aby tomu bylo naopak (jediná v džínách tam, kde ostatní jsou ve společenském). Zkrátka raději „přestřelit“ v pozitivním slova smyslu, než být „nedostrojen“.

motiva
128 příspěvků 30.4.12 17:52
to s těmi tepláky

jsem měla obdobně a musím říct, že dodneška bych nešla do města v nějaké teplákovce byť třeba adidas a teniskách, a že na trhu takových sportovců potkávám desítky, takové oblečení si vezmu do lesa na vycházku se psem, a to jen proto, že k němu mám jen 50 m, tak mi ty tepláky nevadí

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 30.4.12 17:15
malá scéna

Do Semaforu určitě není nutné (ani vhodné) chodit ve večerních šatech. Tudíž řešení vhodného oděvu pro celodenní výlet spojený s kulturním zážitkem je v tomto případě jednoduché. Pohodlné kalhoty nebo sukně, boty na nízkém podpatku, nemačkavá halenka/střízlivé tričko, svetřík nebo sáčko. Do tašky lze přibalit a na večer přidat výrazný šperk, sponu do vlasů, šátek, brož… Případně i tu halenku, protože není příjemné strávit 12h v jednom triku a místa moc nezabere. Kdo není zvyklý prochodit celý den v „dámských“ botách, byť i na malém klínku (nebo takové nevlastní), může přibalit nějaké „lepší“ boty. Když to nejsou lyžáky, tak se taky moc nepronesou.

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 30.4.12 17:40

oujé, to měla být reakce na lenajs1, se tu moc zatím neorientuju:-(
každopádně si myslím, že člověk by se měl oblíct vždy adekvátně k dané příležitosti. do národního stejně jako se smetím - proč ne, ovšem je to vyjádření neúcty k ostatním divákům i k hercům. dali si práci, a já ji respektuji, proto se vhodně obléknu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 17:33

Třetí obrázek odspoda ukazuje to, z čeho mi rostou parohy. Bodré poplácávání slečny po hýždích („Tahle ke mně patří, čumte!“) mi vždy připomínalo trh s hovězím dobytkem a větu „Stračenko, hou, neboj, půjdeš na jatka.“ U ženy, která má partnerovu ruku kdesi mezi nohama, je už téměř jedno co má na sobě. Jinak nevím, co řeší nejmladší účastnice této diskuze… já jsem v raném mládí chodila do divadla v šatech z tanečních, které vypadaly dostatečně večerně. Teď chodím do divadla častěji a také využívám příležitostí k tomu se vyfiknout.

motiva
128 příspěvků 30.4.12 17:46
a víte,

že před lety jsem tak pohastrošené vídala v divadle (Smetanovo, Národní a pod.) hlavně cizince? O těch jsme si mysleli, že jsou tak oblečení, protože s sebou nemají v kufru společenské oblečení. Dokonce byly i odvážné uvaděčky, které některé „mládežníky“ sprdly, že nejsou dost slušně oblečení. Měli jsme už na základce partu ve třídě, chodili jsme společně v Liberci do divadla, máti mi ušila černé sametové šaty pošité perličkami, pak jsem měla černou sukni s krajkovou halenkou a později lila žoržetové šaty ( v té době bylo vše mini)a k tomu páskové boty kombinované stříbrné s černým semišem nebo bílé lakovky. Taky jsme jezdili pravidelně do Prahy do divadel a třídní by nás nikdy nenechala jít do národního v nějakých obyčejných hadrech, to se vždycky předem vyptala, co budeme mít na sobě. Pro nás to byla taková událost, že bychom se styděli, jít v obyčejném každodenním oblečení.

V.speed
11 příspěvků 30.4.12 17:48
rifle

Díky za tento článek. Už rok se hádám s kamarádama že ani do malého městského divadla RIFLE OPRAVDU NEPATŘI a když si to vezme někdo do Národního tak by ho měli hned ve dveřích vyhodit, lístek nelístek…

Blair
359 příspěvků 30.4.12 17:51

Souhlas, všude platí nějaký dress code. Mám pocit, že je to i výslovně napsané na vstupenkách.

ajuna
106 příspěvků 2.5.12 11:21

Souhlasím, například státní opera to má i na webu ( http://www.sop.cz/…a_opery.html ) a myslím, že když se prohledá web každého divadla, tak to tam člověk najde… jenže řídit se tím už většina nebude. Škoda, chlap v obleku má vždycky něco do sebe a naopak žena v pěkných šatech zaujme muže (minimálně toho svého).

katango
1356 příspěvků 2.5.12 14:49

Jo, chlap, kterej UMÍ nosit oblek, kabát pod kolena, klobouk apod. je velmi sexy. I´m Sherlocked (doufám, že to je dobře).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 18:47

Mít doma černé lodičky jako základ, bych si taky přála, ale zkuste si sehnat boty na podpatku ve velikosti 34..

Rahja
164 příspěvků 30.4.12 19:18

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:47

Konvalinka
244 příspěvků 30.4.12 23:15

Taky mám velikost 34. A právě společenská obuv na podpatku je to jediné slušné, co se u nás dá v podměrkách sehnat. V ostatních kategoriích je výběr mnohem horší, viz odkaz na diskusi. Já mám třeba problém i se sportovní obuví. Dětská nevyhovuje mým nárokům a dámská se v mojí velikosti nevyrábí. Shánění bot do divadla je proti tomu pohoda.

Dena JBC
9 příspěvků 30.4.12 19:05
školka v divadle

taky se přidám s troškou do mlýna… syn, když měl školkový věk, tak se chystali hromadně do místního divadla. Celá třída tím žila asi týden dopředu, bavili se o slušném chování, oblečení atd. Syn vyrazil v košili, kravatě, tmavé kalhoty, vestička, boty které nebyly sportovní a byly jednobarevné(o nabídce společenských bot pro děti asi nemá cenu se rozepisovat), holčičky dorazily v punčoškách a šatech, s kabelkama, no prostě návštěva divadla že by i Ada jásala.
V divadle je osobně vítal pan ředitel - ve vyšisovaných džínách a plandavé košili.

blanick
39 příspěvků 3.5.12 21:41

u bohémského divadelníka by se to mohlo tolerovat

MAbool
3 příspěvky 30.4.12 19:16
Všeho s mírou

Před dvěma lety jsme jeli s druhou maturitní třídou na několikadenní výlet do matičky Prahy. Chodili jsme na maloměstské gymnázium, a protože jsme pravidelně jezdívali do MDB, měli jsme alespoň trochu potuchy, jak se tak do divadla obléct. Byla jsem dosti překvapena již na nástupišti na vlak - spousta kolegyň ze sousední třídy se vypravila v sandálkách na podpatku a takto obuty pak tahaly přes půl Prahy své narvané cestovní kabele. Inu, proč ne, řekla jsem si, asi tam mají ty krásné róby a ještě krásnější botky do toho divadla a chtějí být za dámy i cestou. Ale jak jsem se mýlila! Ty stejné slečny pak vyrazily do divadla v džínách a botaskách. No koukala jsem jak puk, co si budem vykladát.
Jinak vřele souhlasím s tím, že návštěva divadla či koncertu si žádá dostatečně slavnostní oblečení. Ale zase bych to nepřeháněla - opravdu je rozdíl jít do Národního, a pak třeba do HaDivadla či k Bolkovi a čas od času se nějaký ten prohřešek odpustit může. Zrovna včera jsme vyrážely se spolužačkou do Reduty a chuděře se rychlík zpozdil o půl hodiny, takže už neměla čas se stavit převléknout. A ve chvíli, kdy člověk řeší, jestli do divadla nejít (nebo přijít pozdě) a nebo tam holt jít krapet za buránka, volím možnost A. Nicméně jak už tady spousta z vás podotkla, těžko to bude případ všech nevhodně oblečených diváků.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 20:18

Jednou za čas si udělám radost a koupím si opravdu něco šik do divadla. A i když brněnské Národní divadlo není jak Státní opera ve Vídni, není to důvodem k tomu jít oblečený jak řup. Přítele jsem donutila si vzít oblek do Janáčkova divadla a ten pak frfňal, že tam ten chlap přišel v botaskách a manšestrácích a tam ten v tričku, tak co to s tím společenským odíváním hrotím. A spolužačce jsem půjčila dlouhé šaty antického střihu do Mahenova d. a ta se cítila nejistá a až moc vyfiklá, protože kolem byly slečny v leginách, balerínách s a zlatým páskem na tričku. A je ostuda, když pořadatelé musejí psát na letáčky: Prosíme o zachování konvence společenského oděvu. To by snad měla být samozřejmost. Ještěže v divadle vidím i milé důchodové páry ze staré školy, společensky upravené.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:34

tohle je hodně přísnej článek toto :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 21:41

Ta tendence omlouvat muzskou neschopnost se obleci („Ja od nich nic necekam a to si poresi jinde.“) a neustale zamerovani se na zeny, ktere na rozdil od panu vetsinou projevi alespon elementarni snahu, uz zacina byt krapet podezrele.

janiiiv
781 příspěvků 30.4.12 21:55

Už jsem se lekla, že se tu najdu! ;) Dobrý, Ada asi Velikonoční festival duchovní hudby nenavštívila. Moje stylizace na provedení Dvořákovy Stabat Mater byla kompromisem mezi vážnou kultůrou v Janáčkově divadle a následným křestem CD kapely Poletíme? v Metru. Ať žije Coco :) Akorát nemám ty kapsy na kalhotách a dogu… Třeba časem ;) Jinak se snažím být opravdu jó kulturní, kalhoty, halenka, podpatečky… Ovšem na tom Dvořákovi jsem se u jedné své známé pokochala nááádherně bordelově rudou podprsenkou, takže zlatý moje proužky.

modra_kocka
903 příspěvků 30.4.12 23:17
kultůrou?

Opravdu řampulacké „kultůra“ ve spojení Janačkovým divadlem? To už raději ty džíny v Národním, než tohle odporné rádobyvtipné buranské slovo, které přesně vystihuje to, proč se chodí v džínách do Národního - přece tam nepůjdu jako pán, mámo, no né? Však ta kultůra je i pro vobyčejny lidi jako my dva, když to ROH platí, žejo mámo?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 22:00
Jo!

Ó ano. Tenhle článek mi mluví z duše víc než normálně. Přijde mi, že lidi tím, jak se oblíkají do divadel, dávají najevo úctu-neúctu k umělcům.
Ale vrchol je, když jsem potkala jednou v Mahence Davida Krause jako diváka - měl kecky, rifle a pruhovanej svetr k tomu. To už mě pak neudivuje nic.

YI
5 příspěvků 30.4.12 22:01
Ado,

pracuji v divadle, velkém, největším…pláču na každé premiéře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.12 22:11
Boty

Jaká je tedy vhodná společenská obuv do divadla bez podpatku? Měřím 190 cm, takže u mě byť jen malý podpatek nepřipadá v úvahu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 17:47

jestli je to vhodne nevim, ale ja nosim boty tohoto typu:

http://www.zalando.de/…02l-802.html

dalsi mozne reseni je nosit kalhoty a „kalhotove“ boty, posledne jsem si koupila jakoby panske polobotky z cerne lakove kuze a vypada to opravdu moc dobre. Nemyslim, ze hlavni podminkou elegantnich bot je podpatek, kdyz jsou boty osklive, tak je podpatek nezachrani.

Oliva
55 příspěvků 2.5.12 00:01

Můžou lakové boty navlhnout? Naposledy jsem měla lakovky jako dítě a teď mám jedny vyhlídnuté (je to kvalitní laková kůže) a váhám, protože nevím, jestli nejsou moc choulostivé. Ty, co chci, jsou na běžné nošení a nechci dopadnout tak, abych s sebou tahala náhradní boty, kdyby třeba zapršelo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.12 12:08

uprimne receno - nevim. Nejak si nevzpominam, jestli jsem ty lakovky mela na sobe za deste, mozna jo, ale asi ne pravidelne. Nevim, proc by se mely destem nejak zvlast znicit, rozhodne jsou i choulostivejsi boty, treba semisove. Je fakt, ze opotrebeni (takove ty ryhy, ktere vzniknou ohybanim) na nich bude asi rychleji videt, nez na botach s „normalnim“ povrchem, takze na opravdu kazdodenni provoz jsou asi min prakticke.

Oliva
55 příspěvků 2.5.12 22:46

Děkuju, takhle mi to stačí. Něco takového jsem potřebovala vědět.

Rabbit-Heart
644 příspěvků 30.4.12 23:39
Klínky?

Přidám také svou trošku do mlýna - jít do divadla v džínách a keckách je vrchol křupanství. Ámen.
Mám dotaz - co si myslíte (Ado a ostatní) o botách na klínku - ano či ne? Myslím do divadla :)

hanabanana76
160 příspěvků 1.5.12 14:13
MP lucas
17 příspěvků 1.5.12 00:31
Kde se to bere

Kde se to bere, je jasné. Když jdou děti do divadla se školou, nemají oblek. Samozřejmě nemůžeme po nikom chtít, aby kupoval rostoucímu děcku každý rok nový oblek. Zvlášť rodině s dětmi se hodí každá koruna. No a tak to jde až do puberty, kdy jsou všichni free (nebyli jsme jiní). Potom se mládež rozdělí na tři části:

První do ani divadla nechodí, maximálně do (multi)kina = nemají společenské oblečení, neboť nemají potřebu ho mít. Pokud už jsou tito donuceni jít do divadla, přemýšlí o oblečení stylem „zaplatil jsem lístek, co byste chtěli víc?“. Takové nelze změnit.

Druhá část do divadla jednou za rok i zajde, ale jelikož z dětství nemá zakořeněno, jak se obléct, vezme prostě na sebe cokoliv. Když se rozhlédne kolem, vidí stejně bezradné duše (a naše celebrity na TýTý). Neví, kde se zeptat na správné společenské oblečení a pokud už mají snahu, je hned v začátcích zmařena rádoby stylisty a hrůzbými blogy. Takovým nemůže mít nikdo špatné odění za zlé.

Třetí se elegantní oblečení líbí odjakživa (jsou k němo vedeni v rodině), či jsou z druhé skupiny a překonali prvotní nezdary, případně z nutnosti např. kvůli zaměstnání byli donuceni společenské oblečení znát a nosit. Takoví se obléct umí. Škoda, že jich je málo…

Moje oblíbené divadlo píše přímo na vstupenkách „Společenské oblečení vyžadováno, džíny, prosím, nechte doma“. To je jedna z cest.
Jenže co s hříšníky? Vykazovat? Co když se budou soudit, kdo soud vyhraje? Nebo je to stejné jako v MHD, že lze např. opilého člověka vykázat i když má platnou jízdenku?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.12 00:47

Samozřejmě je lze vykázat - stačí si to dát do návštěvního řádu nebo jak se tomu u nás říká (Hausordnung). Muselo by se ovšem definovat, co ještě ano, co už ne. Ale nebojte, neprorazíte. Skoro všechna divadla a koncertní síně u nás na vstupenkách a v tiskovinách píší: Po začátku nebude umožněn vstup (v různých variantách) - a stejně to nedodržují a opozdilí ruší ty, kdo přišli včas.