Neurážejte múzy

30.04.12 | autor Ada

nahled.jpg

Umíte se obléct do divadla? Víte, co byste měli mít na sobě, a dodržujete to? Věřím, že slušného člověka ani nenapadne chodit do divadla v džínách a kurvích šatičkách z Redialu... přesto však vídám při divadelních návštěvách ledacos. Shrnula bych to asi takhle: lidi tušej, že by se měli oblíct slušně a společensky - ale prostě to společenský oblečení doma nemaj.

A co oblečení - hlavně obutí. Pár náhodných snímků z různých představení v brněnských divadlech to dokazuje dostatečně.

Mladého muže v džínách a teniskách raději ani nebudu komentovat; ostatně zase tolik jich v divadle nevídám, zaplaťpámbu. Většina mužů má oblek (že jim občas moc nesedí jsem ochotná odpustit - detaily ať si pořeší třeba muzivcesku.cz, já vím, že se po českých chlapech nesmí chtít moc najednou!) nebo společensky přijatelnou kombinaci nedžínových kalhot, košile a saka. Ale dámy na fotce jsou čítankovou ilustrací společenské bezradnosti. Majitelko nohou vlevo, to, že to má podpatek, ještě neznamená, že je to společenská bota. Ano, podobné přeplácané bufáky, většinou v šedé nebo khaki barvě, tvoří velkou část nabídky českých obchodů s obuví, což dost dobře nechápu, protože se prakticky k ničemu nehodí. Řemínkové sandály vpravo jsou ještě horší - styl, barva, provedení, nic z toho se do divadla nehodí. Děsí mě představa, že slečna doma nic společenštějšího nemá. Co tvoří zbytek jejího botníku? Kecky?

Další chorobou českých dámských botníků je tohleto: boty tak usedlé, že bych je ani já na sebe nevzala. Neurčitá béžovo-tělová barva, řampulácké špičky, to je vážně pro něčí diabetickou babičku, ne pro mladé nohy.

A opět kecky. Zatímco slečna měla malé černé a skutečně společenské, jednoduché černé lodičky, její doprovod se vyfiknul do džín a kecek. Ach jo.

Takže, dámy všeho věku: měly byste mít doma jedny klasické, nijak nezdobené, úplně obyčejné černé lodičky na středně vysokém podpatku. Možná je to na pohled nuda, ale člověk, který potřebuje jen jedny společenské boty, což je asi většina z nás, by se měl uchýlit právě ke klasice.

Takhle vypadá dámská univerzální společenská bota:

(obojí Baťa, www.bata.cz)

Tohle rozhodně nejsou společenské boty:

(vše Baťa, www.bata.cz)

Pánská univerzálně použitelná společenská (obleková) bota vypadá podobně: černá, hladká, bez serepetiček, co možná nejkvalitnější.

(oboje Baťa, www.bata.cz)

Zoufalec, který si neumí koupit boty k obleku, se pozná třeba podle takových modelů, nejlépe ještě z nějaké východoasijské umělé hmoty:

(vše Baťa, www.bata.cz)

S oblečením je to dost podobné. Jásám, když v divadle zahlédnu návštěvnici v jednoduchých černých šatech ze slušného materiálu, v délce po kolena, přiměřeně lichotících postavě, doladěných decentním doplňkem, například univerzálním perlovým náhrdelníkem. Možná to zní nudně, ale ve skutečnosti to vypadá elegantně (zvlášť je-li nositelka i jinak upravená).

Místo toho ovšem často vídám kreace nasvědčující, že dotyčná ani ty pitomé univerzální malé černé v šatníku nemá. To je vážně takový problém mít je doma? Je fakt nutné nosit do divadla letní barevné šaty a sukně?

Kostičkovaná halenka, kozačky - to není společenské oblečení, to se nosí do kanclu nebo na courání po městě. Džíny jsou do divadla fuj na obou pohlavích.

Tmavé kalhoty s halenkou nebo vhodným tričkem jsou alternativou malých černých pro ženy, které nechtějí nosit sukně. Naproti tomu paní v pestrobarevné haleně tomu dala na frak; to je taky na courání po venku, ne na kulturní událost. Chápu, že korpulentní dáma v letech se té krabicovité haleně nemůže dost dobře vyhnout, ale když už, tak psychedelické strakatiny nechte doma, děkuji.

"Malé černé" můžou být i světlé, takže slečna v popředí ok, ale kostkované plátěné šaty? Stejný případ jako boty o pár fotek výš: to, že to má sukni, ještě neznamená, že se to hodí do společnosti. A stejně zoufale ohozených paní a slečen potkáte na každém představení desítky.

Krátké letní šatičky na špagetových ramínkách (ale aspoň pod nimi nečumí podprsenka! hurá!) do divadla nejsou to pravé. Navíc - na fotce to není dobře vidět - byly v dost mizerném stavu, z lemu sukně čouhala spousta praním vytřepaných nití. Když se něco takového stane, je potřeba to opravit, případně šaty nosit tam, kde nebude vadit, že už jsou trochu jeté.

Celkově vlastně nic, co by člověka nějak zásadně urazilo... ale všechno takové nějaké zmačkané, bezradné, usedlé, zaprané. Naučíme se někdy oblékat do společnosti vkusně a přiměřeně?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Športy style!

Autor: Ada

Design nepřipouští pochybnosti: tohle jsou boty na sport! Solidní... Celý článek

Nákupy ve Vídni

Autor: Ada

Místo abych psala slíbený článek o hedvábí (ale pracuji na něm,... Celý článek