Oscar de la Renta

23.10.14 | autor Ada

oscarv.jpg

Před několika dny, v pondělí 20. října, zemřel slavný návrhář Oscar de la Renta. Pro módní svět je to nenahraditelná ztráta. Oscar de la Renta ovlivňoval tvář módy po mnoho desetiletí a stal se legendou už za svého života.

Oscar, jediný syn Oscara Avelina Renty a Carmen Marie Antonie Fiallové, se narodil 22. července 1932 v Santo Domingu v Dominikánské republice. Byl jediným synem, ale rozhodně ne jediným dítětem: měl šest starších sester. Očekávalo se od něj, že převezme otcovu pojišťovací firmu, mladý Oscar však toužil studovat umění a v devatenácti letech odjel do Španělska. Sestry mu tajně posílaly peníze na přilepšenou ke kapesnému od otce a mladý Oscar je utrácel za kvalitní obleky. Už tehdy totiž zastával názor, že šaty dělají člověka, a dbal na to, aby všude chodil dobře oblečen.

Při studiích si přivydělával kreslením módních ilustrací pro časopisy a oděvní firmy.

Kresba od Oscara de la Renty. Puntíky se pravidelně objevovaly v návrhářových kolekcích.

Zdroj: http://2.bp.blogspot.com/-kqrmDTe-BvM/UCtHIZ6qcXI/AAAAAAAAOJg/waGCAclk6fM/s1600/203_7913044875_6977_n.jpg

První úspěch zaznamenal, když se jeho ilustrace zalíbily Francesce Lodgeové, manželce amerického velvyslance ve Španělsku. Požádala Oscara, aby navrhl šaty pro její dceru, která se v roce 1956 chystala na svůj debutantský ples. Beatrice Lodgeová se pak objevila na titulní stránce magazínu Life a uvnitř ji můžeme spatřit v bílých šatech od de la Renty. Vlevo dole je sám návrhář, jak šaty zkouší na nositelce. Jeho jméno se zde zatím nezmiňuje, Oscar je teprve bezejmenným začátečníkem. To se však mělo brzo změnit.

Magazín Life, 19. července 1956, str. 118. Zdroj: http://books.google.cz/books?id=6UgEAAAAMBAJ&printsec=frontcover&hl=cs&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Po úspěchu šatů pro Beatrice zaměstnal Oscara madridský návrhář Cristóbal Balenciaga. Oscar tu, jak později vzpomínal, dělal různé drobné práce a postupně získával zkušenosti. Toužil se přesunout do Balenciagovy pařížské pobočky, návrhář to však odmítal, protože mu učedník zatím nepřipadal dost zkušený. Oscar se proto vydal do Paříže na vlastní pěst. Vyplatilo se mu to: dostal nabídku zaměstnání od Balenciagova soupeře Christiana Diora a vzápětí také od Antonia del Castilla, který navrhoval v salonu Lanvin. Protože de Castillo nabídl větší plat, Oscar šel k němu. Mělo to jeden háček: při pohovoru se totiž de Castillo Oscara zeptal, zda ovládá krejčovské řemeslo. Oscar pohotově zalhal, že ano, přestože byl stále jen kreslířem a šít vůbec neuměl. Rychle se přihlásil do krejčovského kursu a během dvou týdnů, které zbývaly do nástupu v salonu, se pokusil zvládnout to, co by se jinak musel učit celý rok. Naštěstí to vyšlo a Oscar pak dva roky působil u Lanvinů. Pak ho čekal důležitý životní zlom. De Castillo ho přesvědčil, aby se vydal do Ameriky.

V roce 1963 se tak Oscar de la Renta ocitl v New Yorku. Navázal zde spolupráci s Elizabeth Ardenovou a seznámil se také se šéfredaktorkou Vogue Dianou Vreelandovou. New York byl plný úspěšných žen, které potřebovaly oblečení do práce i do společnosti. Po dvou letech práce pro paní Ardenovou si Oscar založil vlastní firmu. Původně v ní měl působit jako návrhář, majitelka této firmy, Jane Derbyová, však ještě téhož roku zemřela a de la Renta podnik převzal.

Vlněný plášť s kožešinou od de la Renty, 1967. Ze sbírky Metropolitního muzea v New Yorku.

Zdroj: http://www.metmuseum.org/collection/the-collection-online/search/110066?rpp=30&pg=1&ft=de+la+renta&pos=9

Jeho kariéra od té chvíle strmě stoupala. Oscar byl velmi společenský, uměl navazovat kontakty, a to mu spolu s jeho úžasnými návrhy brzo zajistilo dobrou klientelu (svůj podíl na tom měla i jeho první žena Françoise de Laglandeová, která ho představila přátelům - jako bývalá šéfredaktorka francouzské Vogue jich měla víc než dost). Jeho šaty nosily dámy ze společnosti, manželky prezidentů (Jackie Kennedyová, Nancy Reaganová, Laura Bushová, Hillary Clintonová), herečky i zpěvačky.

Oscar de la Renta s herečkou Penelope Cruzovou na galavečeru v Metropolitním muzeu v roce 2011.

(Reuters)

Přestože se Oscar de la Renta narodil v Dominikánské republice, zpočátku působil v Evropě a americkým občanem se stal až v roce 1971, je pokládán za amerického návrháře. V USA obdržel první návrhářská ocenění Coty Award (americký návrhářský "Oscar"), a to hned v letech 1967 a 1968. V letech 1973-1976 a 1986-1988 byl prezidentem organizace Council of Fashion Designers of America (Americké rady módních návrhářů).

V roce 1993 se de la Renta vrátil do Paříže, kde vytvořil kolekci pro značku Balmain, jež se tenkrát snažila vydobýt si opět místo na slunci. De la Renta u ní působil až do roku 2002.

Přestože v nabídce de la Rentovy značky najdeme i jednoduché pouzdrové šaty, sukně, business kalhoty a sáčka, návrhář nejvíc proslul svými krásnými a elegantními šaty, do nichž dokázal i v 21. století vpašovat ducha haute couture z dob Audrey Hepburnové (i ta nosila Oscarovy šaty, přestože jejím "dvorním" návrhářem byl Hubert de Givenchy). Tím pravým místem pro de la Rentovy šaty je červený koberec; když potřebujete něco na Oscary, de la Renta je sázkou na jistotu.

Herečka Amy Adamsová v de la Rentově róbě na Oscarech v roce 2013.

(AP)

Návrhář rád používal výšivky, aplikace a krajky, především s květinovými vzory.

(AP)

Oscar de la Renta pravidelně vytvářel také kolekce šatů pro nevěsty a družičky.

Ze svatební kolekce 2014.

Zdroj: http://imagesecod.ctscdn.com/images/0/0/2a1374a4-9068-4748-a3a5-b6b373eca5b5.jpg

Oscar de la Renta navrhoval své modely na přehlídky sám. Ještě 9. září jsme ho mohli vidět s modelkami v závěru přehlídky šatů na příští jaro.

Zdroj: http://media.style.com/image/fashion-shows/spring-2015-ready-to-wear/new-york/oscar-de-la-renta/collection/1366/2048/LUX_3990.jpg

Před přehlídkou na jaro 2013: návrhář provádí v zákulisí poslední úpravy.

Zdroj: http://imagesecod.ctscdn.com/images/0/0/d7207fb2-7d65-4799-8245-beb81a54fc43.jpg

Oscar de la Renta zemřel ve věku 82 let. Týden před smrtí jmenoval jako svého nástupce britského designéra Petera Coppinga, který dříve působil jako kreativní ředitel u Niny Ricci. Pokračovat ve šlépějích legendy ale nebude snadné...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Co na hory aneb jak být v teple a nevypadat jako sud

Autor: Andrea

Ženy z fotografie pravděpodobně na lyžích nikdy nestály a v tu... Celý článek

Nová norma hrbatosti

Autor: Channah

Bývala to jedna z nezastupitelných výsad maminek a babiček –... Celý článek