Palazzo kalhoty S/S 2014

12.09.13 | autor Ada

Jestli ještě někdo pochyboval, že široké kalhoty slaví návrat, přehlídky na jaro/léto 2014 ho rychle přesvědčí. Na módním týdnu v New Yorku předvedl aspoň jedny palazzo kalhoty snad každý druhý návrhář.

Co přesně jsou palazzo kalhoty? Pod nedávným článkem o typech kalhotových střihů jste diskutovali, jak se liší palazzo či zvonáče, ke zmatku jsem ještě přispěla termínem "marlene" kalhoty. Takže: palazzo jsou široké kalhoty, rozšiřující se už od pasu (na rozdíl od zvonáčů, které se rozšiřují až od kolen a na stehnech jsou přiléhavé). V módě se objevily v 60. a 70. letech 20. století a byly částečně inspirovány kalhotami ze 30. a 40. let. V té době se ještě na kalhoty na ženách pohlíželo úkosem, ostatně i v poválečných letech, kdy už ženy nemusely pracovat v průmyslu a v armádě, byla žen v kalhotách pořád menšina. Zahýbala s tím až sexuální revoluce šedesátých let.

Marlene Dietrichová byla jednou z těch odvážných, které nosily kalhoty už ve 30. letech. Když si vygooglujete obrázky "marlene trousers", uvidíte, že jsou to kalhoty široké, podobné palazzům, obvykle s puky a s vyšším pasem, někdy se záložkami na nohavicích (ty už se dnes moc nenosí). Kdybyste někdy potřebovali specifikovat, jaký typ širokých kalhot máte na mysli, můžete použít tento termín. Marlene Dietrichovou v kalhotách na nějaké staré fotce viděl snad každý.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na kalhotovou sukni, anglicky culottes; to jsou hodně volné palazzo kalhoty s tak širokými nohavicemi, že připomínají sukni. Znají je i starší ročníky, kterým moderní módní terminologie uniká. Po babičce radši chtějte ušít kalhotovou sukni a ne palazzo kalhoty.

Letní rozevláté

Rozevláté kalhoty z lehkých materiálů (krep, šifon, žerzej) krásně zvýrazňují pohyb, chrání před sluncem a také chladí. V době Marlene Dietrichové se takovéhle kalhoty nosily na pláž jako součást plážového pyžama. Celek může vypadat retro (Adam Selman), sportovně (Brandon Sun), rozverně (Mishka) i moderně čistě (Philosophy).

Adam Selman, Brandon Sun; zdroj: style.com

Mishka, Philosophy; zdroj: style.com

Nerozevláté, ale uvolněné

Tyto dva modely jsou užší než předchozí rozevláté kalhotové sukně, ale stále vypadají velmi ležérně. Černobílé jsou podle všeho ušité z tužší látky (bavlněné plátno?). Jasně červené kalhoty z lehkého materiálu, zkombinované s ležérní tunikou s výrazným potiskem, jsou na letní vycházky jako dělané.

Catherine Malandrino, Whit; zdroj: style.com

Sportovní ladění

Lampasy, bundička nebo plášť z barevných bloků dávají celku sportovnější vzezření.

Tommy Hilfiger, Pamella Roland; zdroj: style.com

Elegantně v kostýmu

Široké kalhoty mohou být i součástí kostýmu. Kontrast ležérnosti (volné široké nohavice) a pracovní strohosti (sako, puky jako břitva) posouvá klasický kostýmek do moderní doby.

L.A.M.B., Rachel Roy; zdroj: style.com

Výrazně vzorované

Psychedelický pastelový vzor se hodí do šatníku ctitelkám boho a disko stylu; s bílými platformami to bude vtipné retro - a zase jiné retro než oblíbená "stepfordská panička". Kalhoty s černobílým geometrickým vzorem nabízejí spoustu kombinačních možností: s bílou, černou i barvami, s geometrickými doplňky.

Tribune Standard, Edun; zdroj: style.com

Jako Katharine Hepburnová

Kalhoty z naprosto klasické, tlumeně šedé látky a zajímavými sklady rozšiřujícími nohavice by si určitě oblékly i divy ze stříbrného plátna: nenápadnější a slušnější model těžko najdete, střihové řešení ovšem jasně napovídá, že to nejsou učitelské gatě z Tesca. Modré kalhoty mají dole záložky, jak bývalo zvykem v první polovině minulého století.

Michael Kors, Jil Sander Navy; zdroj: style.com

Poznámka na závěr: palazzo kalhoty mají podle současné módy být co nejdelší, ideálně až na zem. Není to samozřejmě moc praktické. Doporučuji kompromis, nohavice kousíček nad zem. Když budete někde chtít předvést, že to máte jako z přehlídkového mola, stačí zaujmout uvolněný postoj s lehce pokrčeným kolenem :)

A za druhé: mnoho modelů na fotkách (Jil Sander Navy, Tommy Hilfiger, Pamella Roland, Edun) jsou bokovky, navíc ještě hodně volně sedící na bocích. Pokud nemáte hubenou modelkovskou postavu, zůstaňte u běžného nebo vyššího (viz puntíkované od Mishky) pasu. Kalhoty volně plující na bocích se nehodí pro každého. O zařízlých se ani nebudeme bavit.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion Week New York: co mě zaujalo

Autor: Ada

Newyorský módní týden skončil, cirkus se přesouvá do Londýna. Co ze... Celý článek

Šití: střih na dámské kalhoty

Autor: Ada

Chtěly jste si někdy ušít kalhoty úplně od základů, to znamená... Celý článek