Podprsenkové dotazy s odpověďmi

07.03.15 | autor Ada

Cca před měsícem jsem uveřejnila článek, ve kterém jsem vás vyzvala, abyste posílaly své dotazy k podprsenkám, na které vám potom odpovědí děvčata z Caresse. Domnívala jsem se, že jich bude pár, takže za týden je vezmu, Klára napíše odpovědi a bude hotovo... Ale pod článkem se strhla nevídaně dlouhá diskuze a další dotazy chodily e-mailem, takže to nakonec vypadá, že články budou nejméně dva. V tom dnešním najdete necelé dvě desítky otázek a odpovědí; na koho se nedostalo, bude v příští várce; a kdo si právě teď vzpomněl, že by se taky chtěl na něco zeptat, nechť tak učiní v komentářích nebo opět pošle dotaz na můj e-mail.

Do proměny přišlo několik desítek přihlášek, ze kterých právě vybíráme. Příjem dalších přihlášek už je proto zastaven.

A teď k vašim dotazům. Odpovídaly na ně Klára a Lucie z Caresse.

1. Zajímala by mě nabídka podprsenek větších velikostí bez kostice. Ještě dva a půl roku po porodu nesnesu na žebrech kostice, takže přesto, že původní podprsenku v pohodě obléknu a zapnu, drží, jak má, nic nepřetéká, tak mám za půl dne na žebrech jelita. Nemám tam až tolik špeku (tedy ne víc než dřív). Obvody mám 95/126. Nějaké podprsenky bez kostic jsem sehnala v M&S, sedí dobře, ale zase moc dobře nepodpírají – prsa mám rozteklá do stran. Existuje nějaká, která tvaruje, drží a nemá kostice, nebo se to prostě vylučuje?

Zcela bez mučení přiznávám, že sehnat bezkosticovou podprsenku s větší velikostí košíčků, která by kromě pohodlí ještě dobře tvarovala, považuji za téměř nadlidský výkon. Ty, které mají šanci pěkný tvar udělat, zpravidla končí na košíčku menším (asi tak u britského G), než by mi podle naměřených obvodů pro Vás vycházel jako optimální (cca 38J). Ve Vaší velikosti se vyrábí např. Panache Sophie, která je moc hezká, ale u těžšího poprsí už to také tvarově není žádná hitparáda. Kvalitní podprsenky bez kostic pak vyrábí značka Anita (řada se jmenuje Comfort), ale nejsem si jistá, jestli byste se velikostně vešla. Nicméně Anitu prodává v ČR poměrně hodně obchodů, tak můžete vyzkoušet a třeba budete mít štěstí.

Na Vašem místě bych zkusila navštívit obchod, který má dostatečně širokou nabídku velikostí a kvalifikovaný personál a ověřila, zda problém přeci jen není v nevhodně zvolené velikosti či typu podprsenky. Každý typ podprsenky sedí jinak a i samotné kostice se chovají u různých podprsenek různě s ohledem na tvar a použitý materiál.

Podprsenka Anita Comfort Manhattan, zdroj: http://www.anita.com/shop/en_global/products/bra/comfort-bra-manhattan-78b22d.html

2. Zajímalo by mě, jak si vybrat podprsenku, aby dobře seděl spodní obvod, nikam se neposunovala, a zároveň aby se v ní dalo pohodlně dýchat do hrudníku. Zjišťuju totiž, že se správným obvodem dýchám docela mělce…

Asi byste se docela pobavila, kdybyste mě sledovala při odpovídání na tuto otázku, zkouším doslova psí kusy :-D Obávám se, že ale zcela uspokojivá univerzální odpověď neexistuje, neboť každé tělo je jiné a reaguje jinak. Osobně se mi velmi osvědčilo vybírat podprsenky, které mají co nejširší boční panel (a zádovou část) z pevného materiálu. U těch, které mají pevnou zejména gumu na lemech, ale materiál samotný příliš pevný není (případně je materiál pevný dostatečně, ale podprsenka se směrem k zapínání výrazně zužuje, aniž by byl tah správně rozložen), jsme já i některé mé klientky na tento problém také narážely. Jde tedy zejména o co nejrovnoměrnější rozložení tlaku na co největší plochu.

Když se opravdu zhluboka nadechnete, tak samozřejmě o podprsence vždy budete vědět, neměla by Vás ale omezovat v možnosti tak učinit. Pokud Vám ve správně provedeném nádechu takováto podprsenka i po nějaké době nošení stále brání, vyzkoušejte obvod o číslo větší, jestli by přeci jen nestačil. Nemusíte hned kupovat novou podprsenku, pro tento pokus postačí i prodlužovátko, kterým si obvod o patřičný počet centimetrů nastavíte. Pokud i tak sedí na těle pevně a ňadra podpírá, je výběr „té správné“ varianty ryze otázkou osobních preferencí, jen je možné, že budete dříve potřebovat novou, neboť povolí rychleji.

3. Zajímalo by mě, jestli se dá v obchodech jako Caresse sehnat bavlněná podprsenka, tedy myslím tím opravdu bavlněná podprsenka, ne něco, co má nahoře bavlnu a vespod polyester. A dále bych ráda věděla, jestli se na malá prsa vyrábějí nevyztužené podprsenky, v poslední době mám zkušenost, že se v obchodech se spodním prádlem prodavačky divily, že nechci push-upku nebo aspoň vypodloženou podprsenku a jiný typ mi nebyly schopné nabídnout. Chápu, že v zimě je fajn, když se nerýsují bradavky, a ta trocha materiálu navíc asi nevadí, co ale nosit v létě?

Pokud sháníte klasickou podprsenku (běžná podprsenková konstrukce s kosticemi), tak bohužel spíše nedá, neboť výrobci tento druh zboží velmi často ani nevyrábějí. V bavlněných verzích jsou zpravidla nabízeny jen tzv. lambády (v hezkých provedeních je nabízejí např. někteří švýcarští výrobci). Důvod je ten, že bavlna je obecně materiálem na podprsenku celkem nevhodným kvůli svým vlastnostem. Životnost takové podprsenky je pak velmi krátká.

Co se sehnat dá (i v Caresse), to jsou podprsenky, které mají svrchní část např. z polyamidu, vnitřní část košíčku pak v bavlněném provedení.

Pokud byste sháněla celobavlněnou podprsenku pro menší obvod i menší ňadra, vhodnou volbou by mohlo být dívčí prádlo z některých větších módních řetězců. Velikosti bývají dost často do výšky kolem 176cm, nebývají vycpané, dají se sehnat i bez infantilních obrázků a bavlna je zastoupena poměrně hojně (právě díky tomu, že se počítá s tím, že jde o prádlo na přechodnou dobu).

Nevyztužené podprsenky se samozřejmě vyrábějí i v menších velikostech, jen po nich není příliš velká poptávka, tak nebývají zastoupeny v sortimentu obchodů ve větším množství. Skoro každý lepší obchodník Vám ale nabídne buď možnost objednání, či Vás alespoň někam nasměruje podle toho, co zjistí, že by Vám mohlo sedět.

Snad jsem Vám dotazy zodpověděla alespoň trochu uspokojivě, bohužel u takhle konkrétních požadavků opravdu záleží na každém naměřeném centimetru, neboť nabídka se v každé velikosti diametrálně liší.

4. Co koupit, když se vám velikost prsou mění během měsíce až o dvě čísla… mám to tak týden v měsíci, kdyby mi tahle velikost aspoň zůstala stále :D

Tento jev je v ženské populaci zastoupen velmi hojně. Pokud je rozdíl opravdu patrný, tak bohužel nedokážu poskytnout funkčnější radu, než pořídit jednu podprsenku na období, kdy se velikost zvětší. Myslete na to již při nákupu a naplánujte si jej tak, abyste prádlo v tomto období mohla pořádně vyzkoušet. Vzhledem k tomu, že tento stav obvykle trvá až čtvrtinu času, domnívám se, že jde o investici, která se dlouhodobě vyplatí.

Pokud další podprsenku kupovat nechcete, doporučuji uchýlit se spíše k nevyztuženým či spacerovým (typ velmi měkké výztuže) podprsenkám, které se lépe přizpůsobí. V období, kdy jsou prsa větší, je pak dobré ramínka trochu povolit a obvod posunout na zádech třeba o 2 centimetry výš, košíčky tak poskytnou více prostoru. Tato varianta ale není vhodná, pokud už nepříjemně cítíte kostice po stranách či ve středu podprsenky.

Spacerová podprsenka Jay od Marie Jo L’Aventure, zdroj: http://www.jolielingerie.co.uk/lingerie-page/bras/spacer-bra/jay-spacer-bra-marie-jo-l-aventure

5. Ráda bych věděla, jestli se dá podprsenkou vyrovnat výrazná asymetrie velikosti prsou. Setkávám se s tím občas u zákaznic a někdy je s tím dost problém.

Není výrazná asymetrie jako výrazná asymetrie. Existují podprsenky, se kterými se dá doslova kouzlit, ale existují i takové, které nemilosrdně ukáží jakoukoliv nesouměrnost (těm bych se vyhnula už tak nějak z principu). Jiný postup je vhodný pro asymetrii u menších ňader a jiný u větších. Někdy se i relativně velký rozdíl dá vyrovnat pouhým nastavením ramínek (větším utažením u košíčku, který sedí na menším ňadru), jindy je nutné sáhnout po vycpávce. Některé podprsenky se s kapsičkou na vycpávku už přímo vyrábějí i ve větších velikostech, ne nutně kvůli zvětšení, ale právě kvůli možné korekci. Nejsnáze se asymetrie skrývá v podprsenkách vyztužených, které ale mají vyšší střed a ňadro více zakrývají.

6. Vždycky jsem měla s výběrem podprsenek problém, nakonec mi nejlíp seděly z New Yorkeru, ani jsem o nich nevěděla. Ale po kojení jsem se jaksi smrskla na asi malinký áčka a vůbec nevím, kam teď jít. Pod prsy mám 75 cm, přes prsa asi 81 cm – trochu víc od sebe, takže i 75A mě dost tlačí. Zatím to řeším tak, že nosím bezešvé "bolerko" bez kostic anebo vůbec nic. Což se teď v zimě dá. Ale co budu dělat v létě, to netuším. Přece jen to vypadá líp, když je pod trikem normální podprsenka, aby nekoukaly bradavky.

S takhle konkrétním problémem se na dálku radí poměrně těžko, protože zpravidla záleží na mnoha různých faktorech. Pokud Vás podprsenka opravdu tlačí i v obvodu, který by Vám měl teoreticky být velký, pak je pravděpodobné, že je problém ve zvolené velikosti. Nejsou výjimky, že se zákaznice z přesvědčení, že mají širokánský hrudník a malinká ňadra (nosily třeba právě tu 75A nebo 80AA) dostanou k tomu, že by měly nosit třeba 65D nebo 65DD, na kterou po chvíli už nedají dopustit. Sice je obvod menší, ale kostice širší a prostor v košíčku velkorysejší. Velmi záleží i na tom, jestli máte podprsenku správně oblečenou. Pak samozřejmě existuje i varianta, že Vám skutečně klasické kosticové podprsenky už nebudou vyhovovat. Pokud ale netrváte např. na bavlně, což asi ne, pokud jste byla spokojená s prádlem z New Yorkeru, pak mnoho obchodů nabízí krásné prádlo bez kostic (zrovna včera jsem viděla dva krásné modely v Intimissimi, jehož nabídka velikostí je sice celkem zoufale malá, ale Vy byste tam tu svou najít mohla).

Ada dodává: Na menší prsa, na která ani není potřeba podprsenka, spíš je potřeba uhladit profil a zakrýt bradavky, se taky hodí trojúhelníkové podprsenky bez kostic. Dělá je třeba Calvin Klein, La Perla, někdy jsou v Tezenisu, v Intimissimi.

Podprsenka Gooseberry Intimates, zdroj: http://www.dollskill.com/donna-triangle-bra.html


7. Mám miery 68/80 – chudý, kostnatý hrudník, a môj problém je, že mi správne sediace obvody (65 a nižšie) kvôli citlivej koži robia otlaky a nevydržím ich nosiť viacako pár hodín. Nakoniec tak vždy skončím s veľkosťou 70B, ktorá mi trochu uteká hore, ale otlaky nie sú zďaleka tak veľké…

Vzhledem k tomu, že Vaše podprsenka nemusí podpírat těžší poprsí, není úplně nutné, aby seděla hodně pevně (ale vyjíždět vzhůru by neměla). V případě úzkého pevného hrudníku hraje velkou roli materiál, ze kterého je podprsenka ušita. Běžně dostupné prádlo mívá docela často obvodovou část řešenou poměrně nešťastně. Pro velikosti kolem 65C/D doporučuji podívat se na nabídku značek Marie Jo L’Aventure či Simone Pérèle. Člověk si sice připlatí, ale získá prádlo, které skvěle sedí, je krásné a žádné nepříjemné pocity nezpůsobuje.

8. Chtěla bych se zeptat, jestli se dělají (příp. kde se dají pořídit) nevyztužené podprsenky (případně i bez kostic) ve velikosti 75F (tuhle velikost mám u Comeximu – mmch. super prádlo!).

Nevyztužené podprsenky s kosticemi nabízejí asi všichni výrobci, které v obchodě máme, ve Vaší velikosti namátkou třeba právě Comexim, ale i další – Freya, Fantasie, Curvy Kate, Parfait, Panache…

Co se týče nabídky prádla bez kostic, je to horší, málokdy se najde podprsenka bez kostic, která by kromě pohodlí dělala i hezký tvar. Nicméně bezkosticové podprsenky samozřejmě existují také. Pokud ne skladem, pak na objednávku určitě.

9. Mám jeden dotaz k Freye bez ramínek (resp. s odepínatelnými) – mám od vás vel. 70FF a při nošení se mi dělaly puchýře – asi od těch silikonových pásků? Nebo je příliš malý obvod? Co s tím?

Tato komplikace mě mrzí, bohužel je to problém, kterému se ne vždy dá vyhnout a není lehké zjistit jeho pravou příčinu. V mnoha případech je to alergická reakce pokožky na silikon, která se do té doby nemusela projevit (u někoho už je ale podráždění, byť v menším měřítku, patrné i při nošení samodržících punčoch). Samotná pevnost obvodu zpravidla takto dramaticky nepůsobí, spíše při pevném obvodu může být kontakt na některých místech intenzivnější a může tak reakci urychlit. Lehké uvolnění pak problém vyřešit může, ale nemusí, za pokus to ale každopádně stojí. Napište nám prosím email na obchod@caresse.cz s Vaší adresou a zašleme Vám prodlužovátko, abyste mohla vyzkoušet, zda bude toto řešení pro Vás funkční.

10. Dobrý den, mám velikost podprsenky kolem 75 D, E a v této velikosti se dá ve slušném obchodě koupit podprsenka, např. Triumph mi celkem sedí, ale nemám šanci sehnat plavky, ze kterých by mi nevypadávala prsa. Všude mají velikosti max. do italské 4, což je pro mě malé. V moderním designu nejsem schopná plavky sehnat. Velké velikosti košíčků prostě nemají a to si o sobě nemyslím, že bych měla nějaká obří prsa, přijdou mi celkem běžná. Nechápu, kde ostatní ženy nakupují plavky. Koukala jsem na nabídku na webu Správná podprsenka, ale tam taky není moc slavná nabídka. Máte nějaký typ, kdy sehnat plavky?

Na tuto otázku není úplně jednoduché odpovědět, neboť „moderní design“ je pojem, který může zahrnovat ledacos. Obecně většina vyloženě designových kousků ve větších velikostech než cca C-D neexistuje, a to jak u prádla, tak u plavek. To je bohužel smutná pravda. Pokud je skutečně Vaše velikost 75D - 75E, pak se můžete zkusit podívat po plavkách třeba v Marks & Spencer, kde by tato velikost odpovídala zhruba britskému 34DD, které běžně mívají. Pokud jste pražská, designovější plavky můžete sehnat např. v obchodě DessousDessus. Ve stejné velikosti se dají sehnat krásné plavky také na internetu – např. na Asos.com. U nás v Caresse máme plavkový sortiment podobný jako ve Správné podprsence, takže nepředpokládám, že by to byl Váš šálek kávy. Každopádně bych ale, být Vámi, zvážila i osobní návštěvu obchodu s kvalitním poradenstvím a ověřila, zda velikost 75D-75E je skutečně ta pravá.

11. Chci se zeptat: mám několik podprenek z různých obchodů a každá má jinou velikost, ale sedí mi stejně. Mám jednu z H&M a ta je 75B a sedí mi uplně skvěle. Pak mám jednu z Lindexu 80A a také mi sedí celkem dobře. Nedávno mi máma jako dárek koupila jednu z Tchiba 75B a je úplně obrovská, hlavně košíčky mi odstávají. Nevíte čím to je? Může snad každá značka mít jiné velikosti, nebo je to stylem podprsenky?

Možností je hned několik. Za prvé má vliv střih podprsenky, za druhé každý výrobce prádlo šije trochu jinak a v neposlední řadě i v případě jedné značky mohou existovat rozdíly mezi jednotlivými modely, ať už v pevnosti obvodu, nebo ve velikosti košíčku. Svoji roli také sehrává to, zda je velikost opravdu vybrána správně (což v případě velikostí jako 80A nebývá příliš časté) a zda je podprsenka správně oblečena (špatnou velikost správně neoblečete, ale může to být důvod, proč některý střih ve stejné velikosti zdánlivě sedí a jiný je úplně mimo).

12. Zajímalo by mě, jestli se dá v obchodech jako Caresse najít nevycpaná, nevyztužená podprsenka bez kostic. Bavlněná nebo krajková. A třeba v jiných barvách, než v obligátní černé a bílé. Mám pocit, že je to obchod cílený spíš na majitelky většího poprsí, případně na ty, které chtějí trošku přidat na objemu, respektive jim nevadí nějaká ta vycpávka a výztuž navíc. Oblíbila jsem si podprsenky trojúhelníkového střihu, jen se blbě shání. Mám dvě z nějakých řetězců, ale nemají je jako stálý sortiment. Podprsenkoví experti prominou, ale většina podprsenek mi přijde prostě jako pancíř. Sama sobě se v tom pak nelíbím, necítím se v tom, připadám si vysloveně disproporčně, jakmile je někde trocha molitanu nebo té výztuže.

Bohužel podobný typ podprsenek je ryze módní záležitostí, v některých sezónách je, v jiných není, ale obecně obchody jako Caresse tento typ prádla běžně nevedou. Caresse určitě není obchod, který by mířil jen na větší poprsí nebo na ženy, které chtějí přidávat na objemu, ale právě kvůli mnohem větší nabídce velikostí jsme oproti běžné konfekci limitovány, co se počtu modelů týče, což se týká (samozřejmě v poněkud větším měřítku) i výrobců, od kterých převážně odebíráme. Takto specifické kousky prádla si tak najdou místo v nabídce spíše výjimečně. Pokud máte postavu jako modelka z Vámi postovaného obrázku, doporučuji sledovat nabídku obchodu Intimissimi, nevyztužené krajkové prádlo bez kostic se nejčastěji objevuje právě tam a s Vaší velikostí byste tam mohla mít slušný výběr. Pokud se nebojíte objednávání ze zahraničí, doporučuji pak Asos, tam je výběr podobných kousků velmi rozmanitý a do ČR doručuje zdarma.

13. Pokusím se zformulovat svůj dotaz nějak srozumitelně. Nosím Freyu Deco, ale obvzlášť u té tělové, kterou peru ručně v dětském šamponu, mám takovej vnitřní pocit (obsesi?), že ji nevyperu úplně dočista. Že je zkrátka ten dětský šampon moc slabý svou prací schopností, i když peru často. Nechci tělovku nosit jen pod bílé vršky, nosím ji tedy i pod barevná i černá trička, protože pokud je gramáž trička nízká, nedostatečná, tak i černá podprsenka pod černým tričkem je vidět a mě to rozčiluje a vadí mi to (proto nosím tělovku i pod barevné vršky). Můžete mi opravdu zaručit, že i když vložím vyztuženou podprsenku do pracího sáčku, zapnutou na háčky, hodím do pračky na šetrný program a teplotu (bez aviváže), že se skutečně vyztužení podrsenky nijak nezdeformuje? Mohu ty nejvíc namáhavé části podprsenky (=kostice, obvod) vyčistit napěněnou houbičkou (tou jemnou částí) jak jsem se dočetla v jedné diskuzi?

Stoprocentně zaručit Vám to samozřejmě nemohu, náhoda je blbec, ale pokud dodržíte popsaný postup, pak je riziko poničení opravdu velmi malé a srovnatelné s praním v ruce (zvláště pokud nebudete prolamovat košíčky, ale podprsenku přehnete ve středové části napůl a vnitřní prostor košíčků vyplníte např. tričkem). Všechny mé Deco podprsenky si už pračkou prošly mnohokrát a vždy bez újmy.
Co se týče postupu pro nejvíce namáhané části (ramínka, kostice, podpaží…), pak doporučuji žlučové mýdlo nebo mýdlo s jelenem, na podobné úkony není silnějšího spojence. Popsaným postupem rozhodně nic nezkazíte.

A jen drobné varování na závěr – pokud budete tělovou (či jinak světlou) podprsenku nosit pod tmavé či výrazně barevné oblečení, je pravděpodobnost, že na některých místech ztmavne a už nepůjde vyprat zcela do původní barvy, takřka hraničící s jistotou. Většina látek pouští drobné, pouhým okem těžko viditelné "nitky", které se při opakovaném kontaktu s materiálem podprsenky rády "zažírají".

Podprsenka Freya Deco, zdroj: http://www.elegantsecrets.co.uk/freya-deco-underwired-moulded-plunge-bra-red.html

14. Za jak dlouho po skončení kojení se prsa obvykle dostanou do konečné podoby a má smysl si koupit novou podprsenku?

Je dobré si uvědomit, že prsa nic jako konečnou podobu nemají, mění se celý život. Novou podprsenku má smysl si koupit hned, jakmile dokojíte (či v období, kdy odstavujete). Poprsí je v tuto dobu dosti náchylné k různým vlivům (zejména k vlivu proklínané gravitace), takže následky špatně vybraného prádla se s Vámi mohou táhnout už napořád. Sice je možné, že budete za nějakou dobu kupovat jinou velikost, ale můžete si ji pořídit s čistým svědomím, protože ta předchozí rozhodně nebyla zbytečná.

15. Existuje podprsenka pro ženy s úzkými, "spadlými" rameny, u které by takové ženě nepadala ramínka? Podprsenky se sepnutými nebo překříženými ramínky sazmozřejmě fungují, ale dají se nosit pouze pod oblečení s malým výstřihem, pod obyčejné tričko většinou ne, protože ramínka lezou do výstřihu. A ne, utahování ramínek nepomáhá, problém je dán tvarem ramen, ne délkou ramínek.

Existuje, ale je potřeba ji pečlivým zkoušením najít. Utahování ramínek skutečně řešením není, ba naopak může fungovat zcela opačně. Obecně je dobré koukat po podprsenkách, které mají ramínka blíže ke středu (a to jak vepředu, tak vzadu). Např. oblíbený balkonetový střih je pro tento tvar ramen zcela nevhodný, protože má ramínka hodně na kraji. Dále je dobré koukat i na materiál ramínek a vyzkoušet si, jak moc snadno se po kůži posouvá.

Sepnutí ramínek bych zcela nezavrhovala ani pro nošení pod běžnými tričky, existují podprsenky, u kterých se háček na sepnutí ramínek dá posunout hodně dolů na záda, což nepřiblíží ramínka tolik k sobě v místech, kde by mohla vykukovat. Pokud najdete dobrou švadlenu a zvolíte podprsenku, u které je takové řešení možné, tak Vám může ramínka přešít blíže směrem k zapínání, pak nebudou mít takovou tendenci sklouzávat.

16. Je možné někde v kamenném obchodě sehnat poprsenku velikosti 65 B, tělovou, hladkou, ale nemyslím v Praze, nevím, jestli je tu třeba někdo z Hradce králové. Když jsem jednou někde četla, že Lindex má obvod 65, tak jsem tam hned přiběhla, ale ouha, bylo to až od košíku D a větší, to se mi stává v každém "podprsenkovém" obchodě – když už výjimečně mají obvod 65, tak je košíček moc velký.

Je to možná taková hraběcí rada, která neřeší samotný problém nedostatečné nabídky, ale v případě velikosti 65B, pokud je to skutečně ta správná, bych se osobně asi v zájmu zachování nějaké možnosti výběru z více designů uchýlila spíše k variantě kupovat 70A (zkoušet na nejpevnější háček), kterou mají prakticky všude, a najít si dobrou švadlenu, která Vám obvod zkrátí na požadovanou délku.
Pravdou je, že 65B není velikost, která by byla v běžném sortimentu obchodů zrovna frekventovaná, objevuje se spíše nárazově a zcela náhodně, takže se vyplatí chodit na číhanou opakovaně (jak ve zmiňovaném Lindexu, tak třeba v Marks&Spencer či jiných řetězcích – nebojte se zabrousit i do oddělení dívčího prádla).

Další variantou jsou pak samozřejmě české i zahraniční eshopy (doporučuji třeba Asos s doručením zdarma), kde je možnost nesedící prádlo vrátit, takže riziko se dá eliminovat, ale samozřejmě už je to komplikace navíc a člověk si prádlo nevyzkouší rovnou. A v neposlední řadě to neodpovídá na Vaši otázku.

17. Je zdravotně problematické nosit sportovní podprsenky? Většinou nosím takové poměrně utažené, které prsa poněkud splácnou, ale nikdy mě nebolí, ani poté, co si podprsenku sundám. Je mi to pohodlné, nosím je i doma, taky se mi líbí, že nemají vzadu zapínání, tak netlačí, když ležím na zádech. Ptám se tedy čistě na zdravotní hledisko, nikoli na estetické, protože mě se líbí (alespoň na mně) prsa, která jsou v podstatě nonexistentní.

Jestliže nosíte podprsenky kompresní, tedy takové, které prsa drží silně přitisknutá k hrudníku, pak se dlouhodobě nejedná o dobrou volbu. Postupem času může docházet k různým neblahým změnám v prsní tkáni, mohou se začít vytvářet různé zatvrdliny, rovněž je dobré zmínit vliv na vazivo, které pak má větší tendenci se po sundání takové podprsenky vytahovat. Často se pak v souvislosti s podprsenkami skloňuje tok lymfy, ale tam bych se nikterak zásadně nebála, že by mohl nastat problém.

18. Existuje pěkná podprsenka pro starší ženu spíše kostnaté postavy s povislým "hadrovým" poprsím?

Samozřejmě, že existuje, jen je potřeba opravdu pečlivě zkoušet. Ráda bych poskytla konkrétní radu, jak by taková podprsenka měla vypadat, ale už mě praxe naučila, že i ta nejnepravděpodobněji se jevící varianta může být ta nejlepší. Obecně bych se zaměřila spíše na podprsenky s trochu vyšším středem, které nemají pevnou, nepřizpůsobivou molitanovou výztuž. Hádat předem, zda lépe bude sedět podprsenka zcela nevyztužená, či podprsenka vyztužená, to je čirá loterie. Při výběru vhodného střihu by mohl dobře fungovat tzv. spacer, tedy materiál, který v sobě slučuje výhody obou výše zmíněných typů podprsenek. Je dostatečně poddajný, aby se přizpůsobil, ale přitom drží tvar. Krásné spacerové podprsenky pak dělají například značky Fantasie či Simone Pérèle.

Spacerová podprsenka Simone Pérèle, zdroj: http://www.suendwert.de/simone-perele-andora-triangel-bh-spacer-3d-131352.html?variant=9283

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Slečno, kouká vám... ne, to už fakt nemá cenu

Autor: Ada

Pro čtenáře, kteří nestojí o šicí návody, tu mám pěkný úloveček z... Celý článek

Slečno, kouká vám... II.

Autor: Ada

Ach, čouhající podprsenko, pekelný evergreene! Vždycky se zařeknu,... Celý článek