Pokročilý styl

25.10.12 | autor Channah

Dnešním článkem se vám představuje Channah, nová občasná přispěvatelka Módního pekla. Náhodný úlovek na ulici ji přiměl zamyslet se nad oblékáním staších žen...

advancednahled.jpg

Když v Česku uslyšíte pohromadě slova "móda" a "důchodci", celá věta pravděpodobně vyzní značně nelichotivě a bude zahrnovat (namátkou) bundu z tržnice, halenu z Petrklíče a nějaké nemožné škrpály. Podobně zhodnocení něčí vizáže: "Vždyť v tom vypadáš na šedesát!" zřejmě také nebude myšleno obdivně.

Tak se pohodlně usaďte a prohlédněte si fotky důchodkyň, které se módy nebojí a vnášejí do ní hravost a eleganci celých svých "-desáti" let. Jsou z mého oblíbeného blogu Advanced Style Ariho Setha Cohena - autor chodí po ulicích New Yorku a fotí postarší elegantní dámy a pány. Všimněte si, že, ač staří, lidé na fotkách se nehrbí. Vždy na mě z těch obrázků dýchne obrovská chuť do života.

ukázky z Advanced Style, foto Ari Seth Cohen, zdroj http://advancedstyle.blogspot.com/

Jako bych slyšela, jak se právě řada z vás nadechla: "To se jim to září a honosí, když mají ve srovnání s českými důchodci příjmy mnohonásobné a místo přemýšlení, jestli si koupí letos nový kabát, nebo boty, dumají tak leda o tom, jestli kabelku Dior nebo Chanel!"

Věřte mi, v tom to není (až snad na extrémní případy, kterými v zájmu vyváženosti nebudeme argumentovat). Podle mého názoru člověk sám sebe vytváří každodenním rozhodováním - budu se dnes usmívat, i když mi není zrovna hej, nebo se budu mračit? Koupím si v sekáči ten krásně barevný kabát, nebo za stejnou cenu bundu z tržnice? Budu nadávat na počasí/vládu/program v televizi, nebo...

A abych jen tak planě neteoretizovala, hned vám uvedu jeden příklad. Tato dáma šla ulicí, ve které bydlím. Pršelo, přesto se nesla krásně zpříma v kostýmku, na mírných podpatcích, dokonale upravená. Zastavila jsem ji a poprosila, jestli bych ji mohla vyfotit do článku o módě. Zareagovala: "Ale proč probůh mě, vždyť jsem stará a navíc mám rozfoukané vlasy!" Měla krásné stříbřité mikádo, možná trochu pocuchané větrem, ale stále elegantní. Nakonec se nechala přesvědčit k jedné fotce bez hlavy, měla jsem bohužel jen mobil, ale alespoň pro vaši představu.

fotila Channah

Paní mi pak vyprávěla o svém životě, rozhodně nebyl lehký a hodně zkusila. Přesto nebyla zatrpklá a nestěžovala si na všechno kolem. Mimochodem kostýmek má z roku 1980 a nosí ho dodnes - je vidět, že investice do kvalitní nadčasové věci se zkrátka vyplatí.

Ráda bych v jejím věku (87 let, těžko uvěřit) vypadala jako ona nebo jako dámy z Advanced Style. Třeba i trochu bláznivě, s turbanem, obrovskými korálemi nebo velkou látkovou kytkou na hlavě. A hlavně se stylem a šarmem.

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

60+ - a co teď? Díl 1.

Autor: Ada

Většina čtenářek MP jsou sice mladé dívky a ženy, ale dobře vím, že... Celý článek

Blogerka Mámou stylově:V tramvaji si představuji, jak ženu obléknout lichotivěji

Autor: Karolína

Co nosí české blogerky, jak na ně kouká okolí a co by si nikdy... Celý článek