Pokročilý styl

25.10.12 | autor Channah

Dnešním článkem se vám představuje Channah, nová občasná přispěvatelka Módního pekla. Náhodný úlovek na ulici ji přiměl zamyslet se nad oblékáním staších žen...

* advancednahled.jpg

Když v Česku uslyšíte pohromadě slova "móda" a "důchodci", celá věta pravděpodobně vyzní značně nelichotivě a bude zahrnovat (namátkou) bundu z tržnice, halenu z Petrklíče a nějaké nemožné škrpály. Podobně zhodnocení něčí vizáže: "Vždyť v tom vypadáš na šedesát!" zřejmě také nebude myšleno obdivně.

Tak se pohodlně usaďte a prohlédněte si fotky důchodkyň, které se módy nebojí a vnášejí do ní hravost a eleganci celých svých "-desáti" let. Jsou z mého oblíbeného blogu Advanced Style Ariho Setha Cohena - autor chodí po ulicích New Yorku a fotí postarší elegantní dámy a pány. Všimněte si, že, ač staří, lidé na fotkách se nehrbí. Vždy na mě z těch obrázků dýchne obrovská chuť do života.

ukázky z Advanced Style, foto Ari Seth Cohen, zdroj http://advancedstyle.blogspot.com/

Jako bych slyšela, jak se právě řada z vás nadechla: "To se jim to září a honosí, když mají ve srovnání s českými důchodci příjmy mnohonásobné a místo přemýšlení, jestli si koupí letos nový kabát, nebo boty, dumají tak leda o tom, jestli kabelku Dior nebo Chanel!"

Věřte mi, v tom to není (až snad na extrémní případy, kterými v zájmu vyváženosti nebudeme argumentovat). Podle mého názoru člověk sám sebe vytváří každodenním rozhodováním - budu se dnes usmívat, i když mi není zrovna hej, nebo se budu mračit? Koupím si v sekáči ten krásně barevný kabát, nebo za stejnou cenu bundu z tržnice? Budu nadávat na počasí/vládu/program v televizi, nebo...

A abych jen tak planě neteoretizovala, hned vám uvedu jeden příklad. Tato dáma šla ulicí, ve které bydlím. Pršelo, přesto se nesla krásně zpříma v kostýmku, na mírných podpatcích, dokonale upravená. Zastavila jsem ji a poprosila, jestli bych ji mohla vyfotit do článku o módě. Zareagovala: "Ale proč probůh mě, vždyť jsem stará a navíc mám rozfoukané vlasy!" Měla krásné stříbřité mikádo, možná trochu pocuchané větrem, ale stále elegantní. Nakonec se nechala přesvědčit k jedné fotce bez hlavy, měla jsem bohužel jen mobil, ale alespoň pro vaši představu.

fotila Channah

Paní mi pak vyprávěla o svém životě, rozhodně nebyl lehký a hodně zkusila. Přesto nebyla zatrpklá a nestěžovala si na všechno kolem. Mimochodem kostýmek má z roku 1980 a nosí ho dodnes - je vidět, že investice do kvalitní nadčasové věci se zkrátka vyplatí.

Ráda bych v jejím věku (87 let, těžko uvěřit) vypadala jako ona nebo jako dámy z Advanced Style. Třeba i trochu bláznivě, s turbanem, obrovskými korálemi nebo velkou látkovou kytkou na hlavě. A hlavně se stylem a šarmem.

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 14:06

Jj, advanced style mam hodne rada… je to inspirace i pro mladsi rocniky

Vasa
170 příspěvků 25.10.12 14:08

Aha, takže né mezi nebem a zemí, ale na na módním pekle :-D

LorelaiH.
3386 příspěvků 25.10.12 14:09

Připomněla jste mi babičku mého manžela - je jí 83, oproti jejím vrstevnicím je neuvěřitelně vitální a nosí šaty, které jsou pomalu starší než já - vždy je doplní nějakými barevně sladěnými korály nebo decentní broží a ani po cestě na nákup nevynechá rtěnku. Někdy v tom maloměstě, kde žije, vzbuzuje pousmání, ale podle mě je to spíš závist ostatních, kteří takovou odvahu a šmrnc jako ona nemají.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:40
Trvadlo a sebekázeň.

V tom to taky je. Ale u nás se to necení. Škoda.

Zita.a
76 příspěvků 16.8.15 09:25

Souhlasím. Není co dodat.

Coctopusmaka
66 příspěvků 25.10.12 14:10
Krásně napsáno

Někdo holt v průběhu života zraje jako víno a někdo zas jako mlíko… Dámy, jejichž fotografie jsou uveřejněny v tomto článku, patří - samozřejmě - do té první kategorie. Pokud jde o umění vykouzlit si úsměv na rtech, doporučuji začínat se mu učit co nejdříve. Každý den, když nastupuji do metra a koukám se na lidi na protějším eskalátoru, říkám si, že každý z nich zajisté prožívá životní krizi, avšak já ji prožívám také a přitom jsem stále schopna roztáhnout své koutky do úsměvu… Je pak nádherné, když čirou náhodou ulpí můj pohled na někom, kdo je stejně usměvavý a září mu z očí, jak je pěkné, že se mu to povedlo také (hodně často to jsou právě elegantní postarší dámy). Pokud jde o mou ideu, jak asi budu vypadat v -desáti, tak buď mudu mít krátké mikádo, jako teď, nebo si konečně nechám narůst vlasy po boky (jako Rézi Berghamrová), budu nosit stejně zářivě barevné šaty, sukně a halenky, jako teď no a rozhodně se budu stejně usmívat, i když možná už s trochu méně decentní rtěnkou a ovoněná parfémem, u kterého si teď ve svých 19 letech říkám, že je úžasný, ale že by tu křehkou dívenku, ve které je má duše uvězněná, asi pohřbil. :)

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:42
Nemůžu si pomoct

19? Krize? No asi je to v módě. Sorry:-)))) Ale přeju vám, ať vám to vydrží. Idea to není špatná.

Coctopusmaka
66 příspěvků 1.11.12 17:30

Krize v rodině apod. doléhají i na děti, takže možné je vše. Za přání, aby mi to vydrželo Vám děkuji, ale já bych byla radši, kdyby se věci změnily k lepšímu, nijak si totiž v nepříjemných situacích nechrochtám. Přeji Vám pěkný slunečný den :)

darinka98
23 příspěvků 25.10.12 14:13

Jé, tahle nová přispěvatelka je taková milá. :) To bude zajímavý kontrast se sarkastickou Adou. Jinak pěkný článek.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 14:23

Tu bělovlastou dámu v obrovských brýlích a s obrkorály bych asi potkat nechtěla, všichni ostatní vypadají skvěle.
Ono je to často bohužel tak, že když žena staršího ročníku na sebe dbá a chodí elegantně oblečená a upravená, její okolí to vnímá jako mrhání a zbytečné fintění. S přibývajícím věkem se rozšiřuje počet žen, které tvrdí, že na nich už přece nezáleží, na druhé straně i ty, které to vzdát nechtějí, někdy neustojí názory svého okolí.
Další problém je v tom, že oblečení vhodné pro straší a pokročilé se špatně shání, už jen sehnat kvalitní sukni v délce pod kolena je umění, pohodlné boty na nízkém podpatku jsou z kategorie zbožných přání. Jak jednoduché je koupit si na tržišti „sportovní“ boty a kalhoty s gumou v pase!
Máme také sousedku, která v devadesáti letech nevyjde z domu neupravená, chodí každý měsíc ke kadeřnici a nosí elegantní kostýmky.

Sibyla
2646 příspěvků 25.10.12 17:23

Jako žena nezačne být elegantní ze dne na den, tak ani nepřestane. Kdo na sebe dbal po celý život, nezačne v důchodu tvrdit „na mně už přece nezáleží“. A naopak - buchta v utahaných džínech a vaťáku rozhodně nezíská šmrnc léty. Bojím se, tuze se bojím, že ten asexuální džínový dav, který se teď valí z metra na Dejvické do škol, se bude stejně valit pro starobní důchod - jen šedivější a vrásčitější. Kdy být pestrá a nápaditá, než ve studentských letech?

Příspěvek upraven 25.10.12 v 17:24


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 18:59

Myslim, ze to hodne souvisi i s nemocemi, ktere se starim prichazeji. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze jsem po uraze na sebe byla ochotna vzit veci/kombinace, o kterych bych drive ani neuvazovala, jen proto, ze se napriklad dobre oblekaly a svlekaly, dobre se v nich lezelo, nespinily se, pripadne netlacily na jizvy apod. A o tom, ze bych si sla koupit pro tento ucel neco slusivejsiho, jsem si nekolik mesicu mohla nechat jenom zdat.
Myslim, ze u casti starsich lidi je to proste uz nad jejich fyzicke moznosti, se oblekat esteticky.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:44
Souhlasím.

Ty dámy na obrázkách mají, dle mého názoru, jedno obrovské štěstí - jsou relativně zdravé.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 14:46

Ať je článek sebepozitivnější, vždycky se dá zkazit zakyslým komentářem, že. Kde je vlastně nastává ten zlom od: „ráda se hezky oblékám“ a „jsem vysoce nadřazena davům, které vidím“? S tím se člověk narodí, nebo si to vypěstuje?
A navíc to není pravda. Lidé se mění, učí, bohatnou, chudnou, onemocní nebo se uzdraví, a tak dále a tak dále, a mnohdy to doprovází i změna stylu.

atrix
483 příspěvků 26.10.12 19:49

Máte pravdu, všechny ty dámy vypadají moc pěkně, ale potkat tu s těmi černými brýlemi s obřími rudými korálemi, tak asi zařvu a zdrhám v domnění, že mě pronásleduje upír… :D :D

Příspěvek upraven 26.10.12 v 19:50

tandori
1 příspěvek 31.10.12 08:28

Ale neeee, ta paní není nikdo jiný než Iris Apfel! Velký pojem v módním byznysu a nepřehlédnutelná;) módní ikona.

atrix
483 příspěvků 1.11.12 00:29

Nic proti módní ikoně - ale ani ta by neměla zapomínat, že jí dávno není dvacet, a že když se takhle postrojí, vypadá jak klekánice na strašení malých dětí… :D

minimiš
32 příspěvků 25.10.12 14:29

Souhlasím, že od mnoha starších bychom se - a to i v módě - měli čemu učit.

Esmee
4418 příspěvků 25.10.12 14:33

Skvělý článek a úžasné ženy na fotkách. Přála bych si jako starší dáma také takhle vypadat.

Merida
56 příspěvků 25.10.12 14:50

Ta třetí dáma, co má velké červené korále mi trošku připomína babičku Yettu z Chůvy k pohledání. D. Nemyslím to špatně nebo urážlivě (protože Yetta měla často příšerné outfity), pouze nahodilá asociace, když jsem viděla výraznou rtěnku, velké brýle a korále. http://home. frognet. net/~ritchie/pictures/ep316nettie. JPG. frognet. net/~ritchie/pictures/ep316nettie. JPG http://home. frognet. net/~ritchie/pictures/ep316nettie. JPG

Kakajkokakajove
166 příspěvků 25.10.12 14:54

A já pořád, koho mi připomíná!

Alhambra
861 příspěvků 25.10.12 15:07

Já myslím, že by to mohla být matka Karla Lagerfelda :-). Všimli jste si, že ty dámy jsou nalíčené, používají rtěnky a dokonce i lak na nehty! Jsou krásné.

dixina
20 příspěvků 25.10.12 20:51
yetta

Sice možná měla strašné outfity, ale právě tím byla naprosto jedinečná a úžasná. Zrovna před chvílí jsem zkoukla jeden díl chůvy a srdíčko mě zaplesalo. Fren byla taky skvělá. Vždycky jako ze žurnálu.

Merida
56 příspěvků 26.10.12 03:26

Proto ten seriál miluju. Yetta byla takovou perličkou. Jen je pravdou, že ač jsem celou řadu viděla několikrát, vždy mi utekl díl s Franinou svatbou. D.

Dlhonožka
269 příspěvků 2.11.12 10:17

Merida,
dá sa to stiahnuť na ulozto.cz a je to posledný diel piatej série :)

Katbet
8 příspěvků 27.10.12 19:29

To je Iris Apfel, módní ikona. Obdivuju její smysl pro ladění barev a doplňků, i když je vždycky hodně výrazná.
http://www.worn.cz/…/iris-apfel/

Dlhonožka
269 příspěvků 2.11.12 10:15

Presne, babička Yetta, hneď ma to napadlo keď som ju uvidela :)
Veľmi milá postavička, jej outfity vždy pobavili a jej taštičky - „ľadvinky“, to bol pojem :)

gabous
196 příspěvků 25.10.12 14:56

Ach ten pár na páté fotce. To je tak milé, zábavné a kouzelné! :) A ta paní ze třetí fotky mi hrozně moc připomíná Yettu z Chůvy k pohledání.

http://m.popstar.com/…002-4548.jpg

Každopádně moc pěkně napsaný článek. Vítej Channah :).

garcon
8 příspěvků 25.10.12 17:18

Taky mě to jako první napadlo :D :D

atrix
483 příspěvků 26.10.12 19:52

Já na tyhle seriály nekoukám, přijde mi to jako mozková punkce, ale pravda je, že ta dáma na obrázku tady dole v diskusi je té z fotky nahoře fakt hodně podobná… :D

Miluna Mia
194 příspěvků 31.10.12 17:12

Jó, Yetta, to je neustálý zdroj inspirace. Hi hi. Závidím jí ty její lesklé ledvinky. Vyměnila bych jí sousedce za její odpornou ošoupanou koženou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 14:59

Tak nejvíce se mně líbí paní v červeném klobouku a paní z „ulice“
Vyloženě zděšená jsem z paní s červenými korály, to už mně přijde jako nedostatek soudnosti. Mám pocit, že ve vysokém věku už velké šperky nejsou to pravé ořechové. A přitom kdyby paní změnila brýle a doplňky, byla by krásná. Ta poslední v šedém šatovém kostýmu mně přijde trošku mimo danou věkovou kategorii, ale možná klame fotka.

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 15:06

Té poslední je 87, aspoň mi to plyne z posledního odstavce… Pokud je tomu skutečně tak, klobouk dolů!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 15:13

87 je té paní focené na ulici bez hlavy, já myslela tu poslední fotku z těch i s hlavou :-)) v šedém šatovém kostýmu s rozšířenou sukní a kloboučkem. Ta na 87 nevypadá

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 15:16

A joo, to jsem nějak nepochopila (tedy, spíše jsem přehlédla spojení „šedém šatovém“) :D Omlouvám se. Ta skutečně ne, ale těch „-desát“ už jí klidně být může

Parwi Nawari
353 příspěvků 25.10.12 15:04

Moc hezký článek. Kéž bych takových pozitivně naladěných dam potkávala v českých ulicích víc.

pappi
109 příspěvků 25.10.12 15:16

Povedený článek, zajímavé téma. Dámy jsou úžasné, nejvíc se mi líbí ta s perlami. Dáma s korálovým řetězem už je fakt zu moc, ale asi se za ní každý otočí. :-)
Musím nafotit nějaké outfity své maminky (69 let), jestli mi to dovolí, protože ji nekriticky obdivuju. Ale sama říká, že jí hodně dlouho trvalo, než se to naučila.

VeronicaMP
53 příspěvků 25.10.12 15:30

Moc pěkný článek. Je velká škoda, že takové lidi na ulici moc často nepotkávám. A, když už jednou za čas nějakou veselou upravenou důchodkyni potkám, tak se mi hned zlepší nálada. Tyto paní (ale i pánové) by měly být inspirací nejen pro své vrstevníky, ale i pro nás o několik generací mladší.

Mischura
336 příspěvků 25.10.12 15:45

Ta stara dama na tretim obrazku s ohromnymi brylemi je 91 leta americka modni ikona, navrharka atd… Iris Apfel, jejim poznavacim znamenim jsou prave ty obrovske vyrazne bryle a korale.Na googlu ma spoustu fotek a zajimavy clanek o jejim zivote je v The Guardianu www.guardian.co.uk/…use-new-york


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 15:49

Ani proto, že je módní ikona na ní ty korále a brýle pro mě nevypadají dobře.

Ofinovitá Áňa
171 příspěvků 25.10.12 17:02

Vzala jste mi to z úst, Iris Apfel je má oblíbená. Vyčítat jí maškarnost je tak trochu vedle, když na tom zakládá svůj styl :)

http://blog.mawi.co.uk/…-549x960.jpg

paffg
376 příspěvků 25.10.12 22:13

To je krásný kabát!!!

LudmilaCecílie
138 příspěvků 26.10.12 00:38

Že ona byla inspirací pro tu módní návrhářku, Ednu, nebo jak se jmenovala z Úžasňákových?? Na to jsem si vzpomněla, když jsem uviděla ty černé brýle. Ta postava mi vždycky přišla děsně vtipná ;-)

katango
1356 příspěvků 27.10.12 13:05

V překladu to byla Edna Módní. Originál neznám.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 15:50

@Mischura Ikona neikona, ta dáma vypadá jako poněkud výstřední přerostlý diblík, jdoucí na maškarní. V jejím věku mi to připadá stejně nevkusné jako tepláky a tenisky. I když této dámě je nutno přiznat, že přemýšlela nad tím, co si oblékne, jen si už možná nepamatuje ročník narození!

Mischura
336 příspěvků 25.10.12 16:07

No, pro upresneni, ona se vlastne stala tou ikonou az na stara kolena a sama se prezentuje jako „nejstarsi zijici teenager“. V roce 2005 Metropolitni Muzeum v NY usporadalo vystavu jejich modelu ( jednalo se zejmena o francouzske a NY navrhare) doplnenych o extravagantni bizuterii a bryle, v roce 2006 Ralph Lauren navrhnul kolekci potahovych latek jako poctu jeji praci bytove navrharky a letos MAC uvedl na trh radu licidel, ve kterych se inspiroval jeji slabosti pro vyrazne barvy - viz clanek v Guardianu.

Alatriz
57 příspěvků 26.10.12 21:07

Já ji předtím neznala, ale koukla jsem na fotky a proč ne. Je stylová, štíhlá a vypadá na těch „sto let“ fakt dobře. Já kdybych byla v takovém věku fit, tak si to taky budu užívat. Elegantní dámy v kostýmcích vypadají skvěle, ale proč by nutně musely být jen formálně elegantní? Já to beru.

666mahu
1490 příspěvků 25.10.12 16:30

Hezký článek.
Obdivuji paní Medu Mládkovou a Áju Vrzáňovou, vypadají vždy skvěle. Vždycky se mi líbila taky Yvetta Simonová, Karolina Slunéčková, moje babička a plno dalších. :-))
I já bych si přála potkávat hezky upravené starší a staré lidi.
Snad se časem přiblíží naši důchodci těm zahraničním, kde se mají lépe, protože je to určitě i o penězích. Stačí přejet hranice a v obchodech nakupují důchodkyně oděvy za tisíce, to u nás vidím vyjímečně. Na kadeřnici a šminky jsou také potřeba peníze, z nejnižšího českého důchodu se toho moc pořídit nedá. Ale nijak nezpochybňuji, že komu na zevnějšku záleží, tak je to vždy vidět.

Linie
2020 příspěvků 25.10.12 21:29

Paní Mládkovou vídám na různých kulturních akcích a nemohu říci, že by byla oblékaná nákladně. Nosí spíše jednoduché základní kousky, často jsou to úplety, ale je na nich vidět kvalita a celkové sladění. Jemné líčení a vždy jí to moc sluší.

666mahu
1490 příspěvků 26.10.12 10:36

@Linie, nevím, jaké značky nosí, ale ze sekáče ani CaA to nebude, nosí kvalitní věci. Líbí se mi její brýle a šperky, vždycky krásné a zajímavé. Ale paní Medu bych s běžnými důchodci nesrovnávala, zmínila jsem ji hlavně kvůli účesu a líčení.

archanda
1 příspěvek 25.10.12 16:31

Když vidím většinu starých lidí, je mi smutno. Mám z toho pak pocit, že zapomněli žít už před několika desetiletími. Má babička taky bývala parádnice, ještě tak před patnácti lety měla šmrnc a eleganci. Teď nosí prošoupaná a děravá trička od Vietnamců, čím víc umělé, tím lepší. Nevím, kde nastal zlom, dala jsem jí lehkou fialkovou tuniku, kvalitně šitou, s hedvábím a bavlnou, vím, že jí tahle barva sluší a byla poměrně drahá i po slevě… Viděla jsem ji na ní jednou, umaštěná, špinavá a s kalhotama na doma. Mohla bych takto pokračovat s kabelkama, kalhotama.
Zaráží mě to o to víc, když vím, jaká to byla parádnice.
Zajímalo by mě, kdy nastává ta hranice, že člověk už nechce být šik, upravený, vystačí si s tím, co už by nechtěli ani na charitu.

if5
444 příspěvků 25.10.12 18:00

Duševní poruchy ve stáří? Depresivní ataky, kdy člověk sbírá zbytky sil na pouhou existenci a vzhled absolutně neřeší?

DRW
2040 příspěvků 25.10.12 20:34

Ze by starecka demence, bohuzel stari si nevybira a tak z drivejsich paradnic se mohou stat i trosky. Bohuzel pak uz to zavisi na jejichokoli, jak se o ne jejich nejblizsi postaraji.

Pajduša
18 příspěvků 25.10.12 21:45

Bude to i tak…stařecká demence, alzheimer…viděla jsem to na své babičce, která bývala největší kočka v našem malém městě a bohužel to nyní sleduju on-line u svojí maminky…

Pajduša
18 příspěvků 25.10.12 21:47

A není to jen o postarání..ona už si prostě nedá říct, vrací se do dětských let a období prvního vzdoru…

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 21:53

Je to tak, u mého tatínka to sice nebyl Alzheimer, ale byl tzv. polymorbidní pacient - tedy všechno se vším. Měl také silnou ateroskleózu, kvůli ketré prodělával drobné mozkové příhody. Psycholog mi vysvětloval, že se u lidí v takovém stavu odhaluje jejich syrová podstata, „odpadne“ z nich to, co se za celý život naučili (takže věřím, že u mnohých i snaha o to vypadat dobře) a že pro jejich blízké to může být dosti velký šok :(

Katbet
8 příspěvků 27.10.12 19:38
Pohodlnost

Já myslím že je v tom pohodlnost v důchodu. Dokud moje maminka chodila do práce, byla vždy upravená, namalovaná, nosila pěkné kvalitní boty a kabelky (pracovala v kanceláři). Teď nakupuje u Vietnamců a řeší hlavně „aby se to nemuselo žehlit“. Chodí jen na nákup, na zahrádku, na víno s kamarádkami a oblékat si kostýmek už považuje za zbytečné. Velká škoda.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:38
Ad ´pohodlnost´

Ono pohodlnost nebude to správné slovo. Řekla bych, že česká společnost nastavuje takové podmínky, že, když už to ´nemáte kam nosit´, čili byla by to jen vaše reprezentace a rozmar, tak už by to byla zbytečná marnotratnost´, neúměrná vašemu věku. Znala jsem jednu paní, která takhle oblečená, jak na fotkách, chodila dobře do sedmdesáti. A taky si pamatuju, jak na ni moje mnohem mladší maminka nasazovala. Moje tchyně vypadá na svůj věk dost mladistvě, je taky vitální a soběstačná, fakt úctyhodná, kdyby ji to zajímalo, mohla by se také takhle oblékat, ale když potká nějakou ´babu´, co se ´na svůj věk moc fintí´, hned začnou ironické poznámky o ´štramandách z domova důchodců´ apod. Nechápu to. Je jako soudní lavice, která trestá každého nad padesát, co si moc vyskakuje a nechová se ´rozumně´. Co je to v tomhle podání ´rozumně´, nad tím bádám dodnes a celkově neúspěšně. Osobně se mi víc líbí, když je někdo zajímavý cvok kteréhokoliv věku.

prusovka
117 příspěvků 25.10.12 16:31
pokročilý styl

Matka mého muže - záměrně nepíšu tchyně, abych ji tím neurazila - prostě babička naše skvělá, 84letá má takový cit pro elegantní styl, že ač většinu oblečení pořizuje po sekáčích, dokáže si vymyslet takový super outfit, že se za ní každý v městě otočí- muži vrstevníci s obdivem a ženy vrstevnice se závistí v očích. Samozřejmě žijeme v Česku a tak extravagantně a barevně jako dámy na fotkách shora se tu odváží obléci málokdo, natož dříve narozené, ale věřím, že žít babi jinde než tady, určitě by do zářivých barev šla, protože její oblíbená módní poučka zní: Čím blíž k hrobu, tím veselejší barvy! A má recht!

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:02

No, mi už padesát před pár růčky bylo, a i když mám ráda černé kalhoty a k nim jednobarevný vršek, často taky černý, snažím se o to, abych měla aspoň brož na rameni u kabátku nebo pěknou pašmínu nebo v zimně obří šálu - v kontrastní barvě k té černi, takže např. červeno-lila-fialovou, a že ta červená je fakt jak pecka do očí, ta by zastavila i z kopce rozjetý náklaďák. Dostala jsem ji od dcery k Vánocům a udělala mi s ní obrovskou radost.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 20:05

surabaya
401 příspěvků 25.10.12 16:37

Advanced style jsou též mé oblíbené stránky a chodím se na ně kochat pohledem na šmrncovní babičky a dědečky. Je opravdu co obdivovat! Pěkné jsou často i jejich názory a pohled na svět. Vždycky mi přišlo, že z lidí směrem na západ od našich hranic vyzařuje celkově tak nějak víc šarmu, humoru, odvahy, osobitosti a klidu než z nás Čechů. Ale asi každý národ má nějakou tu mentalitu a člověk by za hranicemi musel nějakou dobu žít, aby si mohl udělat opravdu objektivní názor. Českých elegantních babiček moc není, onehdá mě okouzlila jedna v Luxoru na Václavském náměstí. Ač o hůlce a pomalé chůzi, byla pečlivě ustrojená do sukně, světlého svetříku, měla hezkou kabelku a klobouček. Kupovala si knížku a usmívala se!

debra.morgan
224 příspěvků 25.10.12 16:55

Ten pár je úžasný, působí na mě jako pidilidi (nic ve zlém), možná je to tou fotkou, jsou až roztomilí!

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:07

Máte pravdu - a ta buřinka na pánově hlavě je fakt kouzelná. :-)

saryvary
681 příspěvků 25.10.12 17:03

@archanda Včera jsem dopoledne mluvila s mamkou. Je jí 65 let, ještě pracuje. A mezi řečí pronesla: „a už končím s nakupováním, s tím, co mám, vydržím do smrti. Za rok půjdu do důchodu, tak už nic nebudu potřebovat“. V duchu jsem si řekla „tak to né“ a hned odpoledne jsme jely nakupovat. Nechápu, že něco takového vypustila z pusy. Je to hrozná parádnice a nakupuje častěji, než já. Budu ji muset v budoucnu hlídat, aby ze záliby v nakupování a úpravě zevnějšku fakt nevypadla. Takže: možná to začíná odchodem do důchodu? Kdy ti lidé mají dojem, že pro ně aktivní život končí?

squire
6 příspěvků 25.10.12 19:07
to je fakt

Přesně tohle jsem zažila, to srovnání důchodců. Seděli za mnou dva - starší - pánové v šalině a bavili se, díky jejich oboustranné nahluchlosti slyšela rozhovor celá šalina. Ten jeden byl v baloňáku, shrbený, šedivé myší ocásky poházené po lebce, třaslavým hlasem si stěžoval toum druhému na všechno, a zakončil to: „No jo, když mně už je pětasedmdesát…“ a ten druhý, rovný v ramenou, s bílými krátce zastřiženými vlasy, tvídovém padnoucím saku se pousmál a odpověděl: „To jste ještě mladík! Mně je jedenadevadesát!“

A protože jsme právě jeli kolem Cejlu, kde sídlilo za války gestapo, vyslechli jsme si, jak tam pán ještě jako mladík dostal při výslechu nakládačku. A podobné historky. Ale ani v jedné si nestěžoval na současný život…

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 00:07

A o tom to je: o životním postoji! Někdo rezignuje i v pětatřiceti. Jistě jste někdo měl spolužačku, co už na základce/střední byla usedlá nudná mamina, jen jí dát do ruky pletení. A pak máte živé, o vše se zajímající důchodce - napadá mě Madla Vaculíková, která se do důchodu těšila jako na lepší část svého života: děti odrostlé - konečně bude mít čas číst, chodit na výstavy, zahradničit! A jen tak mimochodem vstoupila do literatury.

eson
25 příspěvků 25.10.12 17:13

Na penězích v oblékání vážně nezáleží. Taky občas (ale je to bohužel jen zřídka) potkám sympatickou paní (pána zatím nikdy) v letech, usměvavou, hezky oblečenou a často má za sebou v životě strašné věci. Slyšela jsem třeba vyprávění jedné pamětnice druhé světové války, prošla Terezínem, Osvětimí, prodělala později i rakovinu. A přesto byla vzorem optimismu pro všechny generace. A pak potkáte v MHD mnohem mladší důchodce, kteří ztropí scénu, jakmile je nepustíte sednout… Ale tak je to asi se vším.

DyznyjovA
7 příspěvků 25.10.12 17:19

Mně se moc líbí ta první paní. I když je v „hábitu“, vypadá elegantně. Druhá se mi nelíbí, podobně chodí oblékaná jedna místní alkoholička co vybírá popelnice…třetí vypadá doslova jako E. T. mimozemšťan :-( čtvrtánormální, pěkná, ten pár je úžasný a poslední je možná už trochu moc jako z britské královské rodiny, kdoví k jaké příležitosti, ale taky se mi to líbí. A ta česká? No, není oblečená nijak škaredě, ale už jsem i u nás potkala kvanta elegantnějších důchodkyň.

moi-bebe
223 příspěvků 25.10.12 17:21

Je to pravda. Stačí srovnání z našeho šoubyznysu - Helena Vondráčková a Marie Rottrová. Ta první jmenovaná je zářným příkladem, jak se stárnout NEMÁ. Tahle „dáma“ se evidentně nedokáže srovnat se svým věkem a působí fakt trapně. Oproti tomu Marie Rottrová je dokonalou ukázkou, jak vypadat vkusně a svěže i v elegantním oblečení. Nebo Dagmar Havlová, ta by taky mohla jít příkladem!

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:51
Dagmar Havlová

No tak Dagmar Havlová má za sebou jistě stejný počet plastických operací jako pí. Vondráčková, navíc neznám nikoho, kdo by se tak zásadně změnil jako osobnost jako právě Dagmar Havlová od té doby, co přestala být Dagmar Veškrnovou. Naprosto to po těch utocích na její osobu, jichž jsme byli všichni svědky, chápu, jako vzor ji ale nechci. Díky, ne!

Osmikraska
670 příspěvků 25.10.12 17:21

Super, nová přispěvatelka má pěkný první přípěvek!

oonyx
32 příspěvků 25.10.12 17:34

Ta paní s obříma korálema je božská, hrozně moc se mi líbí. Ostatní jsou také pěkní, ale tato mě zaujala úplně nejvíc :)

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 17:41

@Sibyla Pokud je žena v dospělosti elegantní, nejspíš bude elegantní i ve vyšším věku. Jen určitou část lidí zlomí nějaká špatná a dlouhotrvající životní zkušenost. Ze zkušenosti z vlastní rodiny mohu říct, že pokud žena byla elegantní a najednou o sebe ve vyšším věku přestane dbát, může to být známka nastupující demence nebo nějakého vážného onemocnění. Najednou zjistíte, že vaše příbuzná, dosud vždy jako ze škatulky, chodí odrbaná, musíte jí připomínat, že se má převléknout, že šaty, které má na sobě, jsou špinavé. Na vině může být německý přítel pan Alzheimr a z vás, obětavé pečující příbuzné, se stane nepřítel číslo 1, který strká nos do cizích věcí.

Coctopusmaka
66 příspěvků 25.10.12 17:50

Moji prarodiče o sebe dříve dbali mnohem více, ale teď se o sebe „starají“ přesně tak, jak bylo zmíněni výše. Avšak moji prarodiče jsou na svůj věk opravdu hodně zdraví - problém bych tedy spíše viděla v celkové rezignaci na život, takovéto „proč o sebe dbát, když už mě čeká jenom rakev, to raději dám peníze dětem nebo vnoučatům, pro ně je to důležitější“.

Příspěvek upraven 25.10.12 v 17:52


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 18:44

Moje babicka za sebe uz taky nerada utraci, ale porad chodi rada pekne oblecena a upravena. Davame ji tedy k vanocum nebo narozeninam, krome jinych darku, casto take neco pekneho do satniku. Uz ma ustaleny vkus, takze nebyva problem neco vybrat. Vyhodou je, ze dnes muzete zbozi casto vratit nebo vymenit, pokud by napriklad nesedela velikost.

Coctopusmaka
66 příspěvků 25.10.12 18:56

My ji samozřejmě také často obdarováváme např. elegantními šperky apod., za které by její - dnes již - praktická duše okem nezavadila. Dřív takové nosila, ale dnes si je vezme jednou a pak schová do krabičky a je konec.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 19:07

A ma prilezitost, kam je nosit? Nase babicka chodi napr. na srazy se spoluzackami, do divadla nebo na rodinne seslosti, to je pro ni vetsinou prilezitost se lepe oblect. Na zahradu nebo do obchodu chodi spis obycejne, ve starsich vecech.

Lenkeos
29 příspěvků 26.10.12 13:21

Naše babička (78) chodí oblékaná, tak akorát, ale vždy hezky upravená, kabelka, boty na mírném podpatku, halenka, svetřík nebo sako, vypadá hezky, vlasy si nebarví, ale má je krásně bílé a upravené, nosí i rtěnku, a to je už nemocná na srdce a má i diabetes :-(, ale je to přesně tak, chodí na srazy s „holkami“ ze třídy :-) a i z bývalé práce. Celý život pracovala s lidmi, chodí ráda mezi lidi, je děsně společenská, a tak to i vypadá v oblékání. A nosí i hůlku, ale černou. Druhá babička je stejně stará, mnohem je na tom zdravotně lépe, chodí v černých kalhotách, svetr 100 let starý, halenku od nás a když něco dostane jako dárek, nikdy to nenosí, odloží si hadry do skříně, že to nechá nám a pod…Takže i ta móda a oblékaní je o postoji k životu.

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:15

Já jsem z docela malého „hnízda“, ale od mala jsem tu potkávala jednu paní (kamarádila se s mou maminkou), nosila celý život na blond odbarvené vlasy, a když jí zbělely, tak je do toho blond dobarvovala. Neměla moc výrazné obočí, tak si ho přimalovávala, ale jen jemně, a vždycky nosila poměrně výraznou rtěnku. Už jako malé holce se mi ta paní moc líbila. A sluší jí to dodnes. Doteď, a že už jí bude táhnout možná na 80. rok, když ji potkám, je pořád stejně pěkně upravená, bez rtěnky by snad z baráku ani paty nevystrčila. Oblečení jednoduché, ale elegantní, málokdy kalhoty… Prostě i do vysokého věku dáma v každém ohledu. A k tomu i moc milá a usměvavá, taková slunečná povaha.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 20:15

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:56
Zdraví je základ, jinak keep walking

Asi by se u nás lidi měli učit už od dětství, že hezké oblékání v mládí je dělá sexy a ve stáří ukazuje, že na to pořád máte, postavit se ráno na nohy a zařídit si, co potřebujete, že jste pořád, když už ne úplně OK, tak hrdí. Ale zdraví je základ, jak začnete mít větší potíže s osteoporózou nebo se srdcem, nic moc nenaděláte, pamatuju si, jak moji babičku osteoporóza zkroutila a nedalo se nic dělat, halenka se jí ani nedala pořádně zapnout.

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 00:14

@Bugatti Ano, určitě - když se přidá nemoc, je to o něčem jiném. I když: záleží i na vitalitě člověka, jak se s ní popere (i když Alzheimer je asi případ sám pro sebe). Znala jsem dvě staré dámy: jedna byla dcerka ze statku, která osiřela, prošla sirotčincem, komunistickým pronásledováním, po padesátce ji ranila mrtvice a ochrnula na půl těla. Nevzdala to, vesele pajdala, zajímala se o lidi, k vánocům posílala (a dostávala) sedmdesát pohledů, po osmdesátce si zlomila ochrnulou nohu - a stejně se postavila a byla tu až do devadesáti. Ta druhá byla jedináček, dcera starých rodičů. Mrtvice, lehká ji ranila po sedmdesátce - a do půl roku odešla. Její životní přístup byl: „Stejně to dobře nedopadne.“ Jistě, nevím, neznám detaily jejich diagnóz, ale tak nějak jsem tušila dopředu, jak to s nimi dopadne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 18:35

Velmi se mi libi elegantne a napadite oblecene starsi zeny, ale prilisnou extravaganci u nich vetsinou neocenim, pusobi na me az moc krecovite. Taky se mi prilis nelibi takovy ten styl „mlada-stara“ - tj. odhalena ramena nebo prilis kratke sukne nebo premira barev a bizuternich doplnku. Naopak veci, ktere je u jinych vekovych kategorii problem nakombinovat tak, aby nepusobily lacinym dojmem, jako napr. prave kozesiny, masivni zlate sperky vcetne brozi, vyrazne kloubouky, mi docela konvenuji.

Příspěvek upraven 25.10.12 v 18:45

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:21

Ukázkovým příkladem toho, jak některé ženy opravdu neumí stárnout, je Helena Vondráčková. Na stará kolena si nechala vyrobit prsa, a tak rovnou výstřihy až do pasu, přitom už má krk jak stará želva. Tohle dokonale ovládala kdysi Ljuba Hermannová - několik faceliftů a měla obličej jak vyžehlený, ale věděla, že věk spolehlivě prozradí krk, ruce a kolena. A tak vždycky měla stojáček nebo vazačku na mašli u krku, prostě cokoli, aby se ten krk schoval, dlouhé rukávy, často ještě s kanýrem přes hřbety rukou, a vždycky sukně pod kolena. A nikdy nevypadala vulgárně, což se právě o Heleně V. rozhodně říct nedá. Být dámou se asi nedá naučit, to musí mít člověk aspoň trochu v sobě.

Malina jahodová
175 příspěvků 25.10.12 18:41

Moc se mi líbí ta paní, co je druhá od shora vpravo. Vínový klobouk, náušnice, šátek kolem krku a neutrální kabát. Nenapadlo by mě ladit náušnice s kloboukem. Fakt krása. Nosím tyrkysový baret a šálu a nejspíš se u paní inspiruju a pořídím si tyrkysové náušničky.

žahavá kopřiva
183 příspěvků 25.10.12 18:45

Neříkám, že to platí na 100%, ale obecně potkávám více slušně a vhodně oblečených lidí důchododvého věku, než těch mladých ve věku produktivním.

Článek se mi líbí právě proto, že poukazuje na možnost výběru. Blog Advanced Style znám. Inspirace je zde bohatě i pro mladé. Namátkou právě na díky tomuto blogu jsem začala nosit ve vlasech různě zavázané hedvábné šátky.

Oldyn
6401 příspěvků 25.10.12 18:47

Channah prosím, až příště paní potkáte, řekněte jí, že je úžasná…Děkuji.

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:23

Připojuji se.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 19:12

@i-vana Naprosto s vámi souhlasím, mám stejnou zkušenost. Po úrazu jsem byla ráda, že se dokážu sama bez pomoci obléknout, do vyšších ale i nižších pater skříně jsem sama nedosáhla, nedokázala jsem si věci vyžehlit, obléknout si punčocháče bylo zcela nad mé síly, když mi něco upadlo na zem, musela jsem čekat až někdo přijde domů a zvedne to. V podprsence jsem vydržela jen chvilku, neb strašlivě tlačila na jizvu. Když jsem se pěkně oblékla a nalíčila na cestu k lékaři, byla jsem naprosto vyřízená a málem už neměla sílu na cestu samotnou. Trvalo mnoho měsíců, než jsem se dostala do normálu a začalo mne zase těšit pěkně se obléknout. V podobné situaci jsem byla i v době, kdy jsem se starala o umírající příbuzné (a u toho pracovala z domu); často mi nezbylo než vyběhnout ven v domácím oblečení a s víceméně neupravenými vlasy, protože to prostě jinak nešlo. Tím si ale musí každý projít sám, aby to pochopil. Dovedu si představit, když taková situace trvá dlouho a dotyčný nemá dostatečné rodinné zázemí, může ho to zlomit a může rezignovat.

Příspěvek upraven 25.10.12 v 19:27

Adivey
182 příspěvků 25.10.12 19:24

Sice se trochu bojím, že Ada nechá MP jako odrostlé dítě jít svou vlastní cestou s minimálními zásahy (jejími články), ale za články Channah jsem ráda. :) Advanced Style jsem objevila kdysi právě přes blog Mezi nebem a zemí.

Jinak souhlasím s tím, že pěkně oblečených je možná víc důchodkyň než žen ve věku mé matky. Už jsem to tu kdysi psala, že lidé dnes kolem 80 jsou podle mě tou generací elegance. Proč na sebe někteří rezignovali nevím.
Jedna moje babička (věk 87) by se dala fotit na českou obdobu Advanced Styl - klobouky, šaty, v zimě pěkné kabáty a rukavičky, nic ošuntělého. Druhá babička (72) byla také parádnice. Z dětství si pamatuji, jak jsem se probírala jejími šuplaty šminek, šperků a obřími škříněmi s šaty jak pro princeznu. Postupně se ale upravovat přestala, méně a méně používané šminky a šaty nakonec vzala povodeň 2002. Dnes už se oblékne maximálně do kalhotového kostýmu, když jde do divadla. Obvykle nosí příšerně vyšisovaná a vytahaná trička a legíny. Přitom od roku 2002 nashromáždila plnou šatnu hadrů (většinou po někom), ale to buď není její velikost nebo to šetří (kdo ví nač).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 19:32

Je to přenádherné! Je to i inspirace pro mladé :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 19:46

Nádhera, jen ta paní s nápadnými brýlemi se mi nelíbí. To už je trochu moc


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 19:59

Dámy sú samozrejme okúzľujúce, ale ako červená handra na býka sú pre mňa reči o tom ako je vždy možnosť voľby len medzi krásnym, padnúcim, originálnym, nápaditým a lacným kúskom zo sekáča a škaredou, nudnou, šeďou z tržnice/reťazca..Sekáče preliezam a prehrabujem v márnej snahe objaviť jeden jediný poriadny úlovok už skoro dva roky do úmoru a ešte nikdy sa mi nepošťastila kombinácia pekné-neobnosené-padnúce a nedajbože nápadité. Obdivujem a ticho závidím keď má na to niekto šťastie alebo prípadne talent, ale vždy ma mrzí keď niekto sekáč líči ako alternatívu ktorá to vždy a pre každého „istí“ :)

Příspěvek upraven 25.10.12 v 20:00

vrtule_vrtule
13 příspěvků 25.10.12 20:51
sekáč

On ale prostě není sekáč jako sekáč. já mám v Praze několik vyzkoušených a ač nechodím pravidelně, ani často, přesto některé velmi oblíbené kousky v mém šatníku jsou právě z druhé ruky. Před dvěma týdny jsem pořídila dokonale padnoucí černý kabát (Promod), dálka ke kolenům, klasický jednořadý střih s jednoduchým límcem, z krásného jemně vroubkovaného materiálu (75% vlna, 25% polyamid)za cenu 500,– korun českých. mám i několikery slušné kalhoty a sukně plus zánovní sako (HM) které jsem vzhledem k jeho pružnosti povýšila na jezdecké závodní :) ovšem samozřejmě to nefunguje tak, že člověk jde do sekáče s jasnou představou toho, co chce a potřebuje. já prostě chodím nahodile s tím, že když tam bude „poklad“, tak si ho koupím :) starších paní tam potkávám mraky - bohužel často loví kusy stejně nevkusné, jako ty co už mají na sobě..

Adivey
182 příspěvků 25.10.12 21:35

Na pěkný kabát jsem v sekáči taky ještě nenarazila. Zkuste internetové „secondhandy“. Loni jsem si pořídila z Aukra dva kabáty. Oba celkem za cenu do 400 (už nevím přesně), oba vlněné. Jeden dokonce nenošený.

viera666
967 příspěvků 25.10.12 20:02

Neskutocne. Ta prva pani v cierno cervenej mi uplne vyrazila dych! Aj ostatne su krasne, ale ta je pre mna top nastajlovana za poslednu dobu, a to myslim vseobecne, nielen medzi seniormi. Aj pan s vychadzkovou palickou je uzasny. Manzel rad experimentuje, asi mu taku palicku kupim. Aj ked teda este zdaleka nie je v tom veku :-)

Mulis
33 příspěvků 25.10.12 20:04

Je to moc pěkné, ale ráda bych viděla taky nějaké fotky důchodkyň, které nechodí v lodičkách a na podpatku. V naší malebné vesničce bych se v tom zabila teď, natož potom :-) Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že i starší paní může být elegantní a všem takovým fandím.

Tina_Salo
8 příspěvků 25.10.12 20:05

Už se vidím, budu přesně jako ta babka s ohromnejma korálema a brejlema přes půl ksichtu :-)

Joannie
12 příspěvků 25.10.12 20:23

Zrovna nedávno jsem se nad elegancí ve stáří zamýšlela, když jsem potkala v obchodě dámy, které ve svém velmi vysokém věku měly perfektně upravené vlasy a vypadaly jako ze škatulky. Občas mám pocit, že se to týká hlavně těch přes osmdesát, co prožili třeba část života před válkou, kdy nebylo neobvyklé si nechat na sebe ušít kvalitnější kousky v nějakém krejčovství. A taky mám pocit, že co dokážou vykouzlit bez problému na hlavě, na to naší generaci nestačí všechny ty žehličky a kulmy, co máme v koupelně :)
Moc jim fandím a každá taková dáma nebo takový pán mi vždycky zvednou náladu!

Judith11
1171 příspěvků 25.10.12 20:34

Já bych byla poměrně opatrná s odsuzujícími názory a kritikou vůči starším lidem.
Taky jsem si ve 30 neuměla představit jaké to je, když je člověk nemocný, má těžkou artrozu, problémy s menopauzou, tudíž si hormony dělají co chtějí a depresivní stavy se u vás zabydlí aniž tušíte, na jak dlouho.

Pak je vám všechno fuk, jste rádi, když ráno vůbec přesvědčíte tělo, aby vstalo z postele a vy jste ten den v tom ztuhlém, neznámém těle, nějak přežily. A marně přemýšlíte nad tím, kdy se ten zlom vlastně stal, proč najednou nemáte tu běžnou pružnost, která je pro ty ostatní jedince naprosto přirozená. A to nemluvím o nemocech mnohem horších.

Zažila jsem stáří a především úpadek jak fyzický tak i psychický u svých blízkých a věřte, že nějaký vzhled a úpravnost se ve světle toho, zda vůbec DOVOLÍ, abyste je umyly a převlékly, jeví jako naprosto směšná.
Ano, to už je extrém, ale opravdu stačí „jen“ ta blbá artroza k tomu, aby člověk zjistil, že je pro něj problém každý pohyb, takže volba oblečení taky může spočívat v tom, do čeho se nejsnáz dostane.
A chodit NAROVNANÁ - tedy vize vzpřímené, elegantní stařeny, může být naprosto nedosažitelná, protože se zkrátka narovnat nedokážete.

Podívejte se na staré lidi kolem sebe, které dnes a denně potkáváte- stačí se na ně opravdu jen PODÍVAT, tedy - nepřehlížet je, ale vidět je- a zjistíte, že valná většina lidí před důchodovým nebo krátce v důchodovém věku, je na tom strašně špatně. Mají obrovské problémy hlavně s pohybovým aparátem, nepřidává tomu samozřejmě nadváha. Rozhodně častěji vidíte důchodkyně s „kačení, kolébavou chůzí“ - proč asi? Vidíte jak nastupují do tramvaje, jak jim dělá problém jen zvednutí nohy a udržení rovnováhy- jo, já jsem si toho taky dřív nevšímala…
A když se na ně takhle PODÍVÁTE, pak naopak lehce přehlédnete to, co mají na sobě.:-)

Tohle není výzva k rezignaci (pro rýpaly), já si jen uvědomuju, že mě v mladším věku taky vůbec nenapadlo pohlížet na to z nějaké jiné stránky a taky jsem byla hrdě a krutě odsuzující.
A pokud se dožiju důchodu, tak ano- já bych byla taky samozřejmě ráda tou elegantní, pokud možno vzpřímenou a usměvavou stařenou, lehce dozdobenou vzorně upravenými vlasy, nehty a decentně šperky- pokud je tedy dokážu navléknout a případně zapnout revmatickými prsty.

Příspěvek upraven 25.10.12 v 20:36

pappi
109 příspěvků 25.10.12 20:53

Samozřejmě máte pravdu, ale to, co popisujete, je už extrém. Mojí mamince je 69 a od loňska má fungl nové koleno. Což znamená, že mnoho let předtím (a to ještě i v době, kdy chodila do zaměstnání), trpěla bolestmi a koleno měla prakticky nepohyblivé. Má ještě dost dalších zdravotních problémů, které by se daly považovat za značný hendikep. Nikdy ale nechodí ven neupravená, nanejvýš si vezme pohodlnější boty. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 23:15

Tahle pitomá fráze s těmi způsoby mi tak příšerně leze krkem, že kam se hrabe „rezignace“. Vy jste si přečetla to, co napsala Judith11, asi stejným způsobem, jak ona popsala to dívání se na důchodce, ne?

pappi
109 příspěvků 26.10.12 09:06

To, že Vám nějaká fráze leze krkem, ještě neznamená, že je nepravdivá/blbá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 09:13

Je blbá stejně jako každá fráze bezmyšlenkovitě opakovaná při každé příležitosti bez ohledu na vhodnost.

pappi
109 příspěvků 26.10.12 10:01

Ano, to je takové obecně platné moudro, které se dá uplatnit kdykoliv. Ale jinak samozřejmě-máte pravdu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 10:07

Ano, například na moji nešťastnou a zahořklou babičku, která sice sotva chodí, ale úpravný zevnějšek nikdy nezanedbávala. K čemu to potom je?

pappi
109 příspěvků 26.10.12 10:11

Promiňte, začínám se v tom ztrácet, nemůžeme té diskuze nechat?

Karin
3948 příspěvků 26.10.12 10:00

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. - velmi pravdivé, mnohokrát prověřené. Také se mi v životě stalo, že jsem byla přesvědčená, že něco chci, ale prostě to nejde, ale když jsem se nad tím s odstupem času hlouběji zamyslela, došlo mi, že v hloubi duše jsem ve skutečnosti nechtěla. Jen bylo těžké to poznat. Člověku prostě chybí ten odstup. A tak holt podléhá iluzím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 10:09

No tak jste nechtěla. A proč by člověk měl dělat, co nechce, jen aby se vyhnul přezíravým „hluboce pravdivým“ frázím na svoji adresu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 14:00

Realita je podle me spis takova, ze nemuzeme mit vsechno, co chceme. A je proste otazkou priorit, cemu dame prednost.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 15:09
Ale není to extrém

Ono se to ve stáří tak nějak vyhrocuje. Kdo má štígro a zůstává relativně zdravý, může se zabývat oblečením. Spousta lidí je ale taky ráda, že je ráda. Nechcete mi snad tvrdit, že když máte rakovinu, přední je obléci si nějakou super halenku, abi ostatní neřekli, nebo něco takového? Ony ty nemoci ve stáří mohou být ještě větší hnusy, mež ty výše zmíněné. Tohle je web zaměřený na módu, jasně, Ada (vím, že tohle není její článek) píše zábavně, jasně, ale někdy mi přijde, že v diskusích už je řada slepic-stopařek, která prostě jede jí naznačeným směrem jak ledoborec. Takže inspirující příklady ano, do mladých nevkusáků se klidně navážejte, ale staré lidi, nechte, prosím, žít. Móda taky není jediná věc na světě.

Curry
65 příspěvků 25.10.12 21:13

K tomu rovnému držení těla - mám poměrně závažné ortopedické problémy, které řeším u série doktorů (ortoped, fyzioterapeut, výživový poradce, chirurg). Podle slov mého fyzioterapeuta spousta problémů pohybového aparátu vzniká nesprávným držením těla. Pokud má kohokoliv léčit, tak základem je učit se správně držet tělo, v opačném případě je léčba neefektivní až zbytečná.
Samozřejmě pokud je člověk starý, tak je všechno komplikovanější, má více bolestí, více zdravotních problémů, méně síly atd. Nicméně zrovna držení těla podle mě patří do kategorie „co ses v mládí naučil, ve stáří jako když najdeš“.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 20:50

@DRW Ono i s tím staráním je to velmi problematické, člověk trpící demencí si vůbec neuvědomuje, že má problém, často vám ani nedovolí, abyste ho umyli a převlékli. Taky vás třeba obviní, že jste mu něco sebrali (třeba důchod, který jak ho dostal, tak ho celý strčil do ošatky mezi zplesnivělé zbytky chlebů a pak ho nemohl najít). Vy máte 55+, vlastní domácnost, nějaký ten zdravotní problém, musíte si udržet práci, máte partnera, dospělé děti a třeba i vnoučata. Než takového seniora dochováte, podepíše se to i na vašem zdraví.

Příspěvek upraven 25.10.12 v 21:01

Lady Jane
19 příspěvků 25.10.12 20:53

To je prostě nádhera. Nevím proč, vzpomněla jsem si na Medu Mládkovou (proč asi) a taky na moje dvě babičky. Byly vždycky hezky oblečené (myslím tím, když šly do města, kostela, atd.), oblečení doladily nějakou vtipnou broží, zajímavým detailem (ozdobný límeček) a v ruce hezkou kabelku. Určitě to nestálo majlant (ostatně jedna z nich měla pět dětí), prostě to uměly. Ta paní na první fotce je skvělá.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 20:57

@dixina Něco jiného jsou outfity ve filmu a něco jiného je to, co potkáte na ulici.

scully
63 příspěvků 25.10.12 21:29

Uz jsem to tu nekde psala, babicka si na sebe sila cely zivot, a kdyz uz nemohla, nechavala si sit u krejcove. Veci z „kramu“, co si na sebe kupovala, byly maximalne teplaky „na doma“ a samozrejme spodni pradlo (az do smrti pred rokem a pul, v 89 letech se nikdy nevzdala spodnicky pod cokoliv, co si brala na sebe „ven“, i kdyz to byly kalhoty :-) Nevim proc, ale barevne seniory muzu vsema deseti, skoro vzdycky to totiz dela dojem „jsem dost stara na to, abych si mohla nosit, co chci“, narozdil od modnich bloggerek wanna be nosit co chci…

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:38

Ono je to o tom (jak v případě pozitivním, tak i negativním), že od určitého věku vám je už úplně šumák, jestli někoho pohoršíte. Berete to tak, že: „Nelíbí? Tak se nekoukej!“ Řešíte úplně jiné věci než to, jestli někoho svým oděvem pohoršíte buď tím, že je z tržnice od šikmookých nebo že je elegantní a barevný. Navlečete se do toho, v čem je vám fajn a v čem se cítíte dobře především vy sama. Já jako mladá nosila podpatky dnes a denně, a žádné 3cm, ale i 10cm, pak přišla menopauza, kila nahoru, i když opravdu nejím moc (dcera mi řekla, že to mám spíš z podvýživy než z přejídání, ale prostě už mi tak nebere, jako dřív), příčná klenba v háji, do toho artroza v kyčli - a je po podpatkování. Vadí mi i ty 3 cm. A tím, jak ta noha chytla jiný tvar plus sem tam oteklé kotníky, tak je i širší, takže sehnat boty, které by byly aspoň trochu elegantní a nebyly to mučící nástroje jak od španělské inkvizice, to je fakt kumšt. A to nemluvím o zimních botách - kozačky na silnější nohu, širší plosku a občas oteklý kotník, to je naprostá utopie.

Příspěvek upraven 04.11.12 v 01:09

scully
63 příspěvků 3.11.12 18:48

Moje maminka po trech operacih patere taky musi nosit jen vyhradne ortopedickou obuv, nastesti uz i v CR se da koupit pekna, pohodlna a barevna, boty s podpatkem pro sirokou nohu se daji sehnat treba na Ebay. I boty bez podpatku nemuseji byt osklive krapy nebo Crocsy, a chce to jen patrat a nevzdavat se a hledat moznosti. I s jizvou pres cela zada se da na plazi vypadat sik, staci zvolit jednodilne plavky nebo k bikinam pridat na cestu na frappe pareo nebo tuniku…

atrix
483 příspěvků 4.11.12 01:11

No, tak zatím na tom tak špatně nejsem, abych nosila Crocsy, od toho mě ochraňujž každý svatý, to je hrůzostrašná obuv. :D

scully
63 příspěvků 4.11.12 18:04

Ja vlastnim jeden par a musim rict, ze neexistuje lepsi obuv na vodu, nebo courani po plazi. Na vode, kdyz se clovek „udela“, tak crocska plave a nekde se zachyti, plus neklouze. Na plazi se zase rychle vyklepe pisek, bota je lehka a takrka neznicitelna a opet - pred ostny jezku ochrani, a kdyz z nohy sklouzne, vyplave na hladinu. „Prave“ crocsy mi nijak nevadi (jo do mesta by se nosit nemely, to je fakt), horsi to je s napodobeninami z gumy, co se prodavaji u vietnamcu nebo v Lidlu, ty nemaji s originalem spolecneho vubec nic, a ke dnu jdou jak pytel pisku. Puvodni Crocs byly vymyslene jako obuv pro jachtare a rybare, BTW.

atrix
483 příspěvků 5.11.12 02:03

K vodě pro jachtaře nebo rybáře nebo pro turistu na pláži - proč ne? Jenže problém je v tom, že je vidím na ženských kolem sebe i když jdou na nákup, div že by si to neobuly i na koncert. A často v tom chodí celá rodina. Je to jak umanutost. :D

scully
63 příspěvků 5.11.12 19:57

Tak tady v Athench me to ani v centru extra nepohorsi, lidi do Recka jedou na zajezd k mori, a na samotne Atheny maji vetsinou treba jeden den, maximalne dva, a po presouvani autobusem bych asi sam Crocsy nevolila, hlavne kdyz bych na fotkach pod Akropoli chtela vypadat dobre, ale budiz, at ma noha pohodli, o co mista v kufru navic pro pary bot, o to min pro suvenyry a Metaxu, ze jo. Co nemam rada je povysovat Crocsy na styl s velkym S, vselijake ty elegantni balerinkove nebo zimni verze, kdyz je to primarne ucelova bota K VODE. Podobne nesnasim noseni holinek do mesta, jestli si neco v zivote nekoupim, tak krome umeleho leopardiho kozichu to budou prave holinky s nejakym tezce kchul potiskem. Holinky patri do prirody, na pole, na chatu, nebo na tabor. Tam jsem je mela taky na noze naposledy, to mi bylo nejakych 13, a akorat z toho pachly nohy, voda se dovnitr dostala stejne, a na prosti rok jsem rodice uprosila, aby mi koupili pohorky s goretexem a tak jsem i pres nelibost vedoucich uz gumaky obliknout nikdy nemusela.

žahavá kopřiva
183 příspěvků 25.10.12 21:53

Já bych v tom článku neviděla poselství, že i starý člověk nemusí rezignovat, ale spíš, že mladí lidé by se měli zastydět za rezignovanost.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 22:02

@Khajka Šok je to strašlivý, o to horší, že nemocný mívá i jasné chvilky a náhodný pozorovatel, který tam přijde jen jednou za čas a s tím člověkem nic nemusí řešit (nebo třeba máte štěstí a v této jasné chvilce přijde sociální pracovnice posoudit stav nemocného… haha… a vy vypadáte jako blb, který chce ždímat stát) vám to vůbec nevěří. Navíc ten člověk je svéprávný, takže ho proti jeho vůli ani nemůžete přestěhovat k sobě, abyste měli lepší možnost se o něj postarat.

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 22:07

Och, to nezávidím :( My měly s maminkou to „štěstí“, že ho sociální pracovnice posuzující stav viděla v nemocnici ve velmi špatném stavu a to, že jsme ho nemusely nikam stěhovat. Ani tak to nebylo nic snadného, obzvlášť pro dvě zaměstnané ženy. A člověk narážel na dost velké nepochopení, že se chce o svého blízkého postarat sám. Místo pomoci, kterou jsem naivně od sociálních pracovnic očekávala, všude jen a jen překážky…

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:42

Jo, znám to - táta měl sklerozu, že by se o ni mohl opřít, a i když jsem k rodičům chodila denně (zejména v zimě - nanosit uhlí a dřevo na topení, donést nákup, aby nemuseli na ledovaté ulice, protože mamka špatně chodila, měla fr. hole), tak když se sem jednou za rok otočil brácha z Německa, táta si mu stěžoval, že tam vůbec nechodím. Nojo, já odešla, a on do pěti minut nevěděl, že jsem tam byla… A nejde mu to mít za zlé, nemohl za to.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 20:43

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 22:13

@Khajka Mnohem výstižnější je název asociální pracovnice (čest výjimkám, které se opravdu snaží pomoct… bohužel jsem na takové nenarazila). Stát v rámci „ochrany“ seniorů jen háže klacky pod nohy rodině, která se snaží postarat. Už mám vše za sebou, už je zase dobře.

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 22:32

Jednu výjimku znám, studovala sociální práce, pracuje v neziskovce, její práce ji baví, ale nevydělá na živobytí :( Musí si k tomu ještě přivydělávat…
Také už máme vše za sebou, už jsme se z toho i vzpamatovaly. A jak já vždy říkám, všechno zlé je k něčemu dobré, každá životní zkušenost člověka obohacuje…

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 22:38

@Khajka Při všech strastech, které to obnášelo, jsem narazila na dvě dámy, které pracovaly v domovech pro seniory a které byly naprosto úžasné, vstříné k rodině i k nemocnému. Ale to bohužel nemohu říct ani o jedné sociální pracovnici na úřadech nebo v terénu, s kterými se jedná v první instanci. Tam jsem potkávala pouze úřednice, které se ani nesnažily nedávat najevo, jak je jejich práce nebaví. Ale máte pravdu, i to je zkušenost…

Khajka
506 příspěvků 25.10.12 22:47

Doteď si pamatuji větu: „Proč se s ním chcete obtěžovat doma, strčte ho do eldeenky.“ Vzápětí dodala, že všechny pražské jsou plné, takže připadají v úvahu Jihlava či Náchod… V tu chvíli jsem absolutně nevěděla, co na to říct, především s vědomím, že stejná osoba bude posuzovat tatínkův zdravotní stav.
Nakonec jsme to nějak zvládly, i když to maminku stálo místo… Ta se aspoň setkala s pochopením a vstřícností u úřednice na Úřadu práce - opět čestná to výjimka.

JarkaJar
432 příspěvků 26.10.12 10:30

@Bugatti
Nevím, jestli jsou to sociální pracovnice nebo úřednice, které asi 2× ročně chodí kontrolovat stav starého bezmocného člověka (kvůli příspěvku na bezmocnost.) Nepochopím, že vědí tak málo o zdraví ve vysokém věku, že můžou dojít ke zjištění, že stav člověka, kterému je přes 90, se do té míry zlepšil, že už nepotřebuje plný příspěvek. Asi nedbale vyplňují ten dotazník - má asi 50 podrobných otázek jako „je/není schopen vymačkat pastu z tuby, je/není schopen vložit si kartáček do úst…“. S kamarádkou jsme ho vyplnily znova a nové rozhodnutí obvodního úřadu naštěstí bylo, že příspěvek byl vrácen na původní částku. A kamarádka už je sice v důchodu, ale pomoc asistentky její maminka opravdu potřebuje například při koupání. Dodávám, že maminka je duševně naprosto čilá, jen tělesně už je slabá. Pravda je a ručím za to, že ta paní se dožívá tak vysokého věku proto, že mohla zůstat doma a že o ni dcera pečuje. Stát by měl víc oceňovat péči o starého nemocného člověka v rodině.

Bugatti
4086 příspěvků 25.10.12 22:57

@Khajka Mám velmi podobné zkušenosti, pracuji z domu a nikdo nebyl schopen pochopit, že nemohu současně pracovat (nebo alespoň nepřijít o stálé klienty) a starat se o maminku 24/7. Nakonec jsme našli soukromý penzion, byli tam velmi vstřícní a takovou péči bych v jedné osobě doma vůbec nedokázala poskytnout.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 23:30

Zdravím Channah. Jen doufám, že tě nezkomolím na Hannah. Pěknej první článek je psán velice příjemně. Prosím Channah měj svůj osobitý rukopis a nedělej ze sebe něco, co nejsi. Takhle je tvůj první příspěvek příjemnej :) Je fajn, že se tu pomaličku rozrůstá o další přispěvatele článků, jen doufám, že Ada taky nezapomene psát a taky doufám, že to Channah nepřestane jen tak bavit a bude nás obohacovat svými články nějakou tu dobu ještě, než jí to přestane bavit :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.12 23:39

Sakra ta paní na tom druhym je přesně muj typ :D a to sem si do teď myslel jak jsem na mladší :D

Sépia
426 příspěvků 25.10.12 23:42

Pekný článok, tie stránky poznám a tiež mi to bolo sympatické. Moja stará mama je na fotkách tiež elegantná ako z Paríža.

Iw_is_excited
75 příspěvků 26.10.12 00:00

…no tak toto je naprosto fantastický!!!

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 00:18

@Sibyla Když nastoupí Alzheimr, pro nemocného je prakticky dobojováno, protože on si vůbec neuvědomuje tu situaci. Tady už jde jen o to, aby ta nemoc nezlomila ty, kteří se o něj starají. Jeden takto nemocný dokáže rozvrátit i do té doby dobře fungující rodinné vztahy.

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 08:22

@Lenka M. Zkuste Aukro. Vloni jsem tam koupila tři (ano, tři, prostě jsem neodolala) kabáty v průměru po 350 Kč: šedý kratší Papaya, hnědý vlněný vojenského střihu a zářivě červené italské paleto Cantarelli. Pokud byly nošené, tak nepoznatelně. Jen je důležité poctivě se měřit a nevšímat si ani tolik velikostí, jako uvedených rozměrů. Jiný pěkný kabát jsem nedopla přes prsa (myslela jsem si: centimetr sem, centimetr tam) - naštěstí si ho vzala kamarádka.

notrends
514 příspěvků 26.10.12 09:50
není to to penězi

Ani státem ve kterém žijí (asi trochu jo) ale našo dnešní sedmdesátníci vyrůstali v jiné době, myslíte že by se hrbila Adina Mandlová nebo Oldřich Nový, podívejte se na Jiřinu šejbalovou ve stáří stále elegantní a už vůbec nebudu jmenovat Ljubu Hermanovou. Nemyslím jen herce kde prentace osoby byla to hlavní ale i sedláci pokud je nepokřivilo stáří byli stále rovní. Ti byli zvyklí nosit se protože to bylo v jejich době normální. Ale dnešní důcodci 60 - 70 ti vyrostli za totáče a hrbení se stalo jejich přirozeností. Ne z politických důvodů ale protože to tak cítili, nebylo na co být hrdý, co pyšně ukazovat a ani se to vlastně nesmělo. Popsala jsem to tak jaksi krkolomně ale chápete co tim chci říct?

atrix
483 příspěvků 26.10.12 20:51

No, zrovna Adinu Mandlovou bych nejmenovala, ta se hrbila o 106… :D Zejména v sedu vždycky strkala ramena dopředu a měla kulatá záda (viz fotka) - schválně se podívejte třeba na film Kristián, tam je to snad nejmarkantnější. Nebo v jiném filmu, ale vždycky v šatech s odhalenými rameny.
http://www.autogramy.cz/…mandlova.jpg

Karin
3948 příspěvků 26.10.12 09:50

Tedy klobouk dolů! Z těch lidí skutečně dýchá radost ze života, je moc příjemné se na to dívat. Když potkám nějakou takovouhle hezky oblečenou dámu nebo pána, upřímně mě to potěší, a i když dotyčnému zpravidla nic neřeknu, vždycky se na něho usměju. A takovíhle lidé ten úsměv většinou opětují! Prostě to je určitý typ lidí, optimisté, kteří dovedou žít bez ohledu na věk, (a ne ti chroničtí mrzouti, kterým už je všechno jedno). Třeba dneska ráno jsem šla z nákupu a potkala jsem stařenku, té už mohlo být určitě taky k devadesátce, jen se šourala, ale jak pečlivě, čistě a harmonicky byla oblečená! Z toho, jak tito lidé pečují o svůj zevnějšek, je znát, že ještě nerezignovali na život a také že byli patrně vychováni v tom, že dáma (pán) musí nějak vypadat.
Děkuji za milé téma :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 13:50

Ja si naopak myslim, ze by clovek mel venove PRIMERENE usili tomu, aby dobre vypadal. A to, jake clovek musi vyvinout usili, aby nejak vypadal, se velmi tezko posuzuje, pokud toho cloveka skutecne neznate. To, jestli clovek rezignoval na zivot, nepoznate podle toho, jak je oblecen.

Edouš
16 příspěvků 26.10.12 09:56

Jsou to roztomilé dámy. Nebojí se být extravagantní. U nás takto obdivuji Medu Mládkovou ( i když tady trvale nežije)
Edita

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 10:41

@JarkaJar Hodnocení sociální pracovnice probíhalo asi takto: paní chodí, pozná stokorunu, tudíž si může nakoupit (ona nakupovala, ale stále totéž, navíc nákup ukládala na neočekávaná místa, často jsme věci našli, až když začly zapáchat (maso ve skříni). Umí se obléknout sama (jenže nebyla schopná vyhodnotit, jaké je venku počasí a ani nevěděla, jaká je roční doba, takže se v zimě toulala po venku ve svetru). Trefí se lžící do pusy, tudíž se sama nají, když jí přivezou oběd (ale neuměla si ho ohřát, jednou strčila plastovou krabičku do mikrovlnky a nenašla ji, podruhé ve stejné plastové krabičce ohřívala oběd na plynovém sporáku). Pošta předá důchod pouze a výhradně příjemci (prý chrání seniory před zneužitím) ale vůbec nikoho nezajímá, že si dementní senior nepamatuje, kam peníze dal a jestli je vůbec dostal. Když dojde k tomu, že někdo (ať už senior nebo někdo z okolí) zavolá policii, ti přijedou a mávnou rukou. Po dlouhém hledání peníze najdete v ledničce v plechovce od paštiky (nebo až při pozdější likvidaci bytu). Tento stav ale ještě není dostatečně špatný na to, aby byl takový člověk zbaven způsobilosti; až se natolik zhorší, celý proces trvá rok. V tomto stavu už jde jen o přežití pečující osoby/osob.
Edit: Na dotaz, jak mám situaci řešit, mi sociální pracovnice odpověděla, že nejlepší by bylo, kdybych se vzdala zaměstnání a o matku pečovala sama. Prý s příspěvkem na péči (v tomto stavu jsme dostali 1. stupeň!!!) a jejím důchodem dvě vyjdeme. Na dotaz, co budu dělat, když maminka odejde dřív než já půjdu do důchodu, jen pokrčila rameny.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 12:50

Dorenika
464 příspěvků 26.10.12 11:00

Advanced style poznam fakt dlho a niektore pani su fakt mimo mojho chapania ale aj tak ma to nefascinuje tak ako ked vidim nejaku krasne upravenu damu na slovensku (povacsiene ide na tom blogu o velmi bohate damy, byvale herecky, modelky, zeny alebo dcery barzkoho alebo modne navrharky, dizajnerky a pod co zas az take vzruso neni)

katango
1356 příspěvků 26.10.12 11:30

@Bugatti O posouzení způsobilosti k právním úkonům může, alespoň v ČR, příbuzný toho člověka požádat sám. Napsat žádost, přiložit zprávu od lékaře, nejlépe psychiatra, a odeslat či odnést na příslušný soud.

Jo a pocit, že už si můžu nosit, co chci, jsem u sebe identifikovala nedávno. je to úžasně osvobozující pocit.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 11:34

@katango Já vím, jak se to dělá, nicméně je to možné až v okamžiku, kdy je na tom hodně zle. Navíc vypracování lékařských posudků a vyřízení soudem trvá (alespoň u nás) zhruba rok.
Já už si nosím co chci a co se mi líbí spoustu let. Pracovně ale přísně dodržuji dress code, bylo by mi velmi nepříjemné, kdybych někde vypadala nepatřičně.

katango
1356 příspěvků 26.10.12 12:20

S manželem jsme oba psychiatři, on je navíc soudní znalec. Nemyslím si, že člověk by měl být v posledním tažení, aby byl soudem přijat návrh. Že to dlouho trvá - soudy obvykle nespěchají. Ale třeba nedobrovolné pobyty - detence - ty se dělají velmi rychle. To, co jste popsala, by se při vyšetření mělo projevit.

Robena
1257 příspěvků 26.10.12 12:12

Fotky zajimave, clanek o nicem.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 12:48

@katango Já vím, že detenci lze provést rychle, ale nechtěla jsem to nechat dojít až tam. Připadá mi strašné nechat blízkého člověka zavřít na psychiatrii; považovala jsem za lepší najít adekvátní penzion, kde se o nemocného slušně postarají.
Soudům ale trvá rozhodování dlouho a sama dobře víte, k jakým změnám může za rok dojít a jaké jsou čekací doby na ústav. Při vyšetření se to samozřejmě projevilo, index paměti (nechce se mi hledat, jak se to jmenuje) byl velmi nízký, sociální pracovnice a později posudková komise se tím ale vůbec neřídila.

katango
1356 příspěvků 26.10.12 20:48

Detence se nedělají jen na psychiatrii, ale na jakémkoli oddělení nemocnic či léčeben.

Bibby
2 příspěvky 26.10.12 12:53

Já a moje na míru šité sako jsme spolu nedávno oslavili 10-ti leté výročí a stále vypadá skvěle!!

Nadya
103 příspěvků 26.10.12 13:21

Moc hezky napsaný článek…pochvala!!
Myslím si, že styl oblékání českých důchodců je tak trochu dědictví totality, ve které dnešní důchodci prožili téměř celý svůj život. Koupit nebylo moc co, do ciziny se nejezdilo, běžné bylo spíše nevyčnívat z řady..šedé ulice-šedí lidé… Čest výjimkám, ale některé starší dámy to s přibývajícími roky vzdaly…
Fotky super!!!Dámy krásné a já bych si pro sebe moc přála vypadat na stará kolena třeba jako paní Meda Mládková…dáma s charisma:-))

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 13:27

@Nadya V dobách minulých si mnoho žen šilo, některé dokonce velmi dobře. Pravdou je, že byl malý výběr v látkách i v krejčovských přípravách (kupříkladu vycpávky jsme si doma šily ze zbytků vatelnínu a potahovaly nepoškozenými částmi rozbitých punčoch), přesto si myslím, že ženy nechodily oblečené tak pekelně jako chodí mnohé dnes. Pravdou je, že většinou měla každá jeden kabát, který se musel hodit ke všemu a musel také léta sloužit, ale rozhodně jsme nechodily v orvaných kalhotách (džíny nebyly), teniskách a bundách, které vypadají jako pytel na odpadky. A už vůbec by v těch dobách nikdo nechodil roztrhaný nebo špinavý, jak se to často děje dnes.

Khajka
506 příspěvků 26.10.12 14:14

Vždycky jen zůstávám s otevřenou pusou, co všechno měla moje maminka. Je vyučená krejčová, její sestra prodávala látky, takže, sestra sehnala látky a maminka šila. Ještě teď mi přešívala svou hedvábnou sukni, zub času na ní nezanechal ani stopu.
Na to, že byli vcelku chudá rodina, chodily jak ze žurnálu.
Onehdá jsem jí vyprávěla, kolik stojí kašmírový svetr - prý, ten měla, béžový… Vždycky jen zírám, že se tu daly sehnat i kvalitní věci, bohužel většinou asi jako podpultovky, případně mi říkala, jaké se na ně stály fronty…

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 14:23

@Khajka My jsme neměli možnost podpultovek, zato jsme měli pratetu švadlenu. Byla nesmírně šikovná a dokázala ze starého, ale kvalitního vykouzlit nové věci. Byla už v důchodě, objížděla rodinu, pobyla týden nebo dva, pospravovala oblečení, přešila a ušila nové. V podstatě za byt a stravu, vlídné slovo a samozřejmě jsme ji pokaždé vzali do divadla nebo na koncert, milovala hudbu. Od ní jsem se také naučila základy šití, které se mi později moc hodily. Občas si něco ušiju dodnes, ale jen jednoduché věci… právě proto, že vím, jak to má správně vypadat, také vím, do čeho se nemám sama pouštět.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 14:24

Khajka
506 příspěvků 26.10.12 16:32

Mě hrozně mrzí, že jsem se od mamči šít nenaučila - já se prostě nějak bojím, je to ve mně, jak je něco ve 3D, tak mám problém (např. u modelování či podobně)… Snad k tomu ještě sebe i ji dokopu :) Přitom hrozně ráda vyšívám a nekriticky musím říct, že dobře ;-)
Jinak, kolik toho bylo podpultovek, nevím, vím jen, že ze zbytků látek si mamča šila různé ozdoby na kabelky, pásky na hodinky či na boty.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 14:52

@publicenemy Kdo to v sobě má, ten se jen tak lehce nevzdá. Ve zlých dobách musí sice trošku slevit, ale většinou se zase časem dostane do normálu. Potvrdil mi to psycholog, který celý život pracoval jako personalista ve velké firmě. Kdo byl aktivní v předchozím režimu (rozuměj dokázal sehnat nesehnatelné či nahradit nesehnatelné něčím sehnatelným, popřípadě si to vyrobit, vyměnit za něco jiného, nebo byl i jinak aktivní a tím mohl mít i problémy s režimem), ten je aktivní i dnes… většinou má slušnou práci nebo podniká. Kdo za bývalého režimu nadával na špatné časy, nadává dnes taky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 15:24

To je samozřejmě pravda. Jde ale taky o to, co je to TO, co v sobě člověk má. Znám jednu dámu přes šedesát, která to nemá jednoduché, ale je plná elánu, užívá si každou chvilku, zvládne neuvěřitelnou spoustu věcí a škarohlídství jí vysloveně vadí. A nosí tříčtvrťáky, tenisky a má krátké vlasy a do lepšího se oblékne tak jednou za rok, když je zvláštní příležitost. A pak znám jinou, která je smutná, život ji netěší, se zdravím je na tom velmi špatně, ale trvá na tom, aby byla každých čtrnáct dní dopravena ke kadeřníkovi. Přitom si stěžuje, jak je to pro ni namáhavé a nepříjemné a mrzí ji, že kvůli tomu musí žádat o pomoc, protože sama se nedostane ani z auta, ale bere to jako něco, co není pro radost, ale co se prostě musí, kdyby na sůl nebylo.
Což jsou taky jen individuální příklady. Ale prostě neustále zdůrazňovat rovnítko mezi dobře oblečený = energický, schopný a inteligentní, to se může dělat při nezávazném povídání v diskusi, ale jeslti to někdo skutečně myslí vážně, tak je to stejně omezený pohled na svět jako „mně je už všechno jedno“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 15:42

No ano, a kdo si uměl v minulém režimu nakrást, umí to nepochybně i v tomto. Promiňte, zrovna tenhle příklad mi přijde hodně diskutabilní.

Lamarr
126 příspěvků 27.10.12 14:31

Chystala jsem se napsat to samé. Je roztomilé, že dáma pointu nepochopila, psycholog se jistě dobře bavil. A tahle jeho teorie dobře vypovídá i o tom s jakými hodnotovými preferencemi se dostanete k řízení ve velké firmě. Tak hlavně, že ti komunisti byli táák špatní na rozdíl od nás, že áno.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 15:40

@mujercita Jde o celkový přístup k životu. Někdo prostě duševně zestárne už ve třiceti a jiný je, mnohdy navzdory tělesným neduhům, duševně mladý do velmi vysokého věku. Dobře se to pozná v nějakém těžkém období. Když kupříkladu člověka postihne nějaká životní ztráta, je z toho smutný a vykolejený každý. Ale pozitivně naladěný člověk se během roku zase dostane do normálu, negativista si bude do konce života stěžovat, jaká ztráta ho postihla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 15:47

Ano, to je pravda. problém je, že temperamentově dobře vyladění lidé si myslí, že jejich přístup k životu je jejich zásluha a ostatní jsou prostě baby a málo se snaží. Jenomže tady vstupuje do hry tolik faktorů - již zmíněný temperament, výchova, individuální reakce na stres - že by měl být člověk skutečně hodně opatrný, když to chce posoudit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 15:51

Ano, to samozřejmě chápu a souhlasím. Jen nesouhlasím s občas zde opakovaným kategorickým tvrzením (neříkám že vaším, nejsem si teď jistá), že přístup k životu se vším všudy = přístup ke stylu oblékání. Celková zanedbanost, preference pohodlí, vkus nebo nevkus a žebříček priorit ohledně investování úsilí do toho neb onoho nejsou synonyma.

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 21:25

@Bugatti Rozšířila bych to i na skupiny. Kupříkladu muslimové dodnes oplakávají, že je v XVI. století vyhnali ze Španělska, a připisují tomu nuzný život v Iráku.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 21:26


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 22:07

No a Češi zase, že to praotec Čech zapíchnul už na Řípu a nedošel k moři.
To jako všichni muslimové jeden každý jako jeden muž a jedna žena? Nebo jen každý druhý? Každý pátý? Tři z deseti? Dva z miliónu?

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 23:43

En gros: oni mají dokonce oficiální pamětní den, kdy oplakávají al Nakba - katastrofu, kdy byli před pěti sty lety vyhnáni z poloostrova. Nemyslím, že každý rolník na to denně myslí, ale v obecném povědomí to nesou. No není to strašná brzda?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.12 00:49

Předpokládám, že tím vyhnáním muslimů ze Španělska (1609) nemyslíte tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/Nakba_Day. Není poloostrov jako poloostrov. Čehože co má být brzda a jak to všechno souvisí s deprimovanými seniory, to už nedokážu pobrat vůbec, ale asi nemám potřebu v téhle rozpravě pokračovat, protože původně zajímavé téma se začíná zvrhávat ve frašku a jsou situace, u kterých mi nějak dochází humor.

Příspěvek upraven 27.10.12 v 00:50


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 22:18

Jsou taky lidi, kteří si ustavičně stěžují, jak musí žít mezi nuzně a špatně oděným davem, který - považte - má dokonce tu drzost se i na ně podívat!
Jaká hrůza!
Prostě, fňukalové jsou všude!

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 15:26
Měla byste vědět

Že temperament, optimismus/pesimismus, introverze/extroverze jsou vrozené rysy a ne vaše zásluha. Dá se s tím pracovat, to ano, ale úplně to nezměníte. Pokud jste opravdu temperamentní extrovertní optimista, tak si toho važte a snažte se nelízt druhým na nervy :-))) Sorry, ale všichni nemůžou být stejní, v rozmanitosti (i záporné) je krása - kde by jinak ti perfektní jedinci vynikali, že? Někdy mi přijde, že výsledkem Pekla jednou bude, že pro změnu zase budeme všichni chodit vystajlovaní do světlého, barevného, bez džínů a triček, ale duše tomu bude chybět zase.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 15:47

@publicenemy Tak jsem to rozhodně nemyslela a vůbec mne to nenapadlo. Myslela jsem spíš takové praktické kutilské věci, které jsme při nedostatku nějakého zboží řešili. Myslela jsem tím spíš takové to jak ze starého motoru od pračky vyrobit dětem na zahradě lyžařský vlek nebo z mléka a másla šlehačku, která opravdu šla ušlehat a v době jejího naprostého nedostatku člověk mohl překvapit rodinu.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 15:48

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 15:54

@publicenemy Do jisté míry máte pravdu, ale je zapotřebí také na sobě pracovat. Když vím, co mi nevyhovuje a s čím mám problémy, tak do toho buď vůbec nejdu, nebo se snažím problému se zbavit. Před třiceti nebo čtyřiceti lety jsem špatně snášela stres, ale protože pracuji v oboru, kde je na denním pořádku, vyrovnala jsem se s tím a dnes mi nevadí, spíš mne motivuje. Druhou alternativou bylo změnit práci. Ať člověk udělá jedno nebo druhé, řeší tím svou situaci. Dost mne iritují ti, kteří v nevyhovující situaci setrvávají a neustále si stěžují.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 15:55


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 15:58

Jo, to chápu.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 16:11

@mujercita Vkus a snaha dobře vypadat závisí spíš na původním rodinném zázemí jednotlivce.
Znám řadu vysoce vzdělaných lidí s tituly před jménem i za jménem, které kdybyste potkali na ulici, dali byste jim rohlík. Žijí si svou vědou a nic jiného je nezajímá. Jiní, stejně dobří ve svém oboru, jsou uhlazení elegáni. PRvní skupině v dnešní době tak trošku zvoní hrana, protože pro svou vědu potřebují peníze a potřebují se prezentovat; takto se jim je hůř daří zajistit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 16:21

@Bugatti Do určité míry ano. Na druhou stranu podle stylu oblékání byste nejspíš tvrdila, že moje matka, moje dcera a já rozhodně nemůžeme být ani vzdálené příbuzné a kdybyste mě potkala před dvaceti lety, nejspíš byste usoudila, že nejsem ani svoje vlastní příbuzná :-)V pekle bychom ovšem propadly na celé čáře úplně všechny, každá z jiného důvodu.

Bendix
48 příspěvků 26.10.12 17:14

Kromě 4.fotky paní v červeném klobouku a fotky české paní se mi to nelíbí. Člověk by měl jít nějakou střední cestou mezi nevkusem a extravagancí. Pokud se obleču jako Angličan z 19.století a projdu se po jakémkoliv městě v ČR, tak si lidé celkem oprávněně budou klepat na čela. Prostě to sem nepatří, nemá to žádnou tradici a působí to jako pěst na oko. Zvlášť ta paní s těmi velkými brýlemi a korály je oblečená otřesně. V lidech takový oděv vyvolá silné nepochopení a odpor spíš než obdiv. Příjde mi, že i na tomto fóru je modlou styl, který je víc doma v Londýně než v Česku. Vy si v něm třeba připadáte skvěle, ale lidi to nechápou, protože to nevychází z českých, moravských a slezských tradic. Starší člověk by měl být oblečen střízlivě, čistě a skromně. Výrazné barvy se spíš hodí pro mladého člověka, starší člověk v nich naopak může působit jak klaun nebo teenager.

katango
1356 příspěvků 26.10.12 17:27

Myslíte obléci se do lidových krojů, jako sokolové/sokolky či do čamar?

Bendix
48 příspěvků 26.10.12 18:17

To vůbec není o krojích. To je o tom, netahat sem věci které patří historicky, geograficky, kulturně nebo klimaticky jinam. Dám příklad, v Anglii je poměrně běžné, že chlap nosí růžové věci(košile, svetr, kalhoty). Nepříjde mi ale vhodné učit českého člověka toto nosit jen proto, že je to módní v Anglii. U nás se růžová s mužem prostě tradičně nemusí. Oblékat se v Česku jako Angličan, když nejsem Angličan a celé mé okolí jsou Češi, může mít za následek, že budete mít pověst podivína. A klidně mějte drahé kousky ze zahraničních obchodů a z kvalitních materiálů. Prostě jste se netrefili geograficky, historicky atd. Když se podívám do Galerie na outfity, které mají pozitivní odezvu, tak se ptám jestli toto není ten případ. Prostě jde o to si uvědomit kulturní pozadí místa, kde žiju.

scully
63 příspěvků 26.10.12 18:46

Vazeny pane, nebo mlady muzi. ocividne umite cist. Prectete si tedy laskave napr. neco od Karla capka. nebo Jana Nerudy. Aloise Jiraska. Tedy „Cechu“, kteri pro svou vlast napsali dila, ktera patri ke klasice, a vychazeli z ceskeho prostredi.

Mozna vas prekvapi, ze byvalo jeste za prvni republiky zadouci, aby si vdana zena (a zena od urciteho veku) zakryla vlasy - mestska panicka zvolila klobouk, selka z venkova satek). Muzi nosili klobouky naprosto bezne jeste v 50. letech. I delnici na stavbach nebo zametaci ulic nosili treba placate cepice (staci vygooglit jakokoli fotku z te doby). Jeste za prvni republiky mely rodiny pocinaje nizsi stredni tridou bezne doma sluzku, ti zamoznejsi dokonce vicero zamestnancu (nizsi stredni trida byl treba urednik 2.hodnostni tridy, nebo majitel maleho kramku s uzeninami). babicka, narozena v roce 1921, sla v sestnacti letech taky do Prahy „do sluzby“, nez ji za valky odvedlo gestapo do pracovniho tabora v Rakousku.

Vzhled „anglicky gentleman“ je uplne normalni sako, kalhoty, kosile a vesticka. Odev u muzu, nez v CR vkus zmasakroval bolsevik, naprosto bezny. Neni na nem lautr nic importovaneho, v Evrope to tehdy bylo neco jako dneska dziny, univerzalni odev.

Googlujte, ctete a vytahnete si laskave hlavu z prdele (za sproste slovo se omlouvam, ale ono nekdy prosteneni nad poradnou facku).

Bendix
48 příspěvků 26.10.12 20:47

Naprosto s vámi souhlasím.

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 23:47

My jsme totiž mezi válkami byli spíš Francie než Bulharsko. Ale úspěšně se nám na to povedlo zapomenout.

rice
356 příspěvků 26.10.12 18:45

Toto není kritika českých upravených důchodkyň: Inspirace ze zahraničí je sice dobrá (pro nás, starší generace brouzdají po netu méně), ale stejně mi nikdo nevyvrátí, že PENÍZE JSOU DŮLEŽITÝ. Je fajn, že česká důchodkyně o sebe dbá a je to hrozně moc super, ale pořád je to o několik tříd níž, než New-Yorské dámy, na kterých je vidět, že nosí nově zakoupené, patrně nepříliš levné oblečení a mají nabitý šatník. My Češky se svými důchody budeme pořád vypadat jako chudé příbuzné, které nosí dvacet let starý kostýmek (který už té dámě ani moc nepadne, ona postava se přece jen, mrška, mění). Takže ne všechno se dá dohnat pozitivním životním přístupem a snahou.

Taky hodně udělá kvalitní lékařská péče. Všechny ty američanky nevypadají na to, že by trpěly chronickou bolestí, nemusí zřejmě řešit to, že nemají peníze na léky, protože doplatky jsou moc drahé, starají se o ně pravidelně lékaři.

Připadá mi dost zjednodušené nadšeně bublat nad zahraničními fotkami a říkat: Podívejte, vy tady u nás, takhle se na to musí! Tak nasaďte úsměv, narovnat a vyfiknout! A buďte povinně šťastné, protože o zapšklé seniory u nás nestojíme!

Bendix
48 příspěvků 26.10.12 18:58

Přesně tak. Stačí se podívat na průměrné mzdy, ČR - 1100E, V. Británie - 2300E, Francie - 2800E, Německo - 2900E, Holansko - 3300E… To jsou pak jiné nákupy.

scully
63 příspěvků 26.10.12 19:05

Hm…ziju v Recku, predtim jsem pracovne pobyvala i ve Velke Britanii. Srovnejte prosim ceny jidla a sluzeb v CR a tam. Navsteva kadernika na barveni a strih, 100 euro, pronejem bytu mesicne 450 euro, elektrina a voda za mesic dalsich 200, jedno pivo v hospode (a ne v centru!) 5 euro, jidlo tamtez v rozmezi 0d 6- 15 (a opet nejim nadivaneho pava nebo hovezi steak, ale normalni testoviny s mletym masem nebo salat Cesar). Poplatky za lekare, za leky, za popelnice, kilo kureciho za 8 euro, hovezi jeste o dve tri ecka vic, taky nejake to mleko, toaletni papir, mam kocku a rybicky, i to neco stoji, ono to je vsechno taky v eurech nebo librach, heureka!

Bendix
48 příspěvků 26.10.12 20:55

Na to že Řecko je na nějakých 1300E, tak ty ceny jsou opravdu vysoké. Tady ve Velké Británii je jídlo lehce dražší než v ČR, nafta taky, kosmetika a oblečení spíš levnější, jízdné drahé, koupě bytu lehce dražší s tím, že to je fakt dobrý byt, né jak ty panelákové hrůzy v ČR. Pro Brity oblečení je poměrně bezpróblemová záležitost. Ceny v M&S jsou totožné s těmi v ČR. Stejné kalhoty, stejná cena.

scully
63 příspěvků 26.10.12 21:41

Souhlasim, jidlo v UK je na stejne cene jako CR, nekde vyssi, nekde dokonce nizsi, treba chleb a zelenina. Podival jste se Britum na zoubek? Mysleno na zuby? Nekolikrat jsem v Uk slysela, ze ja a moje segra a kamaradi mame moc hezke zuby. A pritom ja, s plombou malem v kazde stolicce, nebo kamarad, co kdysi mel nosit rovnatka a nenosil, na hollywoodsku usmev muzeme aspirovat leda ve snu… jenze v UK na rovnatka bezne pojisteni neplati. Proto ma spousta lidi v 35 letech zuby jak noty na buben, rovnatka jsou jen pro bohate (v CR je do urciteho veku dostanete od pojistovny). V UK ocividne zijete, tak nejlip vite sam, jak se to ma s leky a lekarskou peci, kolik stoji sluzby typu kadernik, masaz, nebo bankovni poradce. ten pomer platu a vydaju neni zas tak o moc lepsi nez v CR, to urcite vidite sam…S cenami obleceni souhlasim, v CR to vetsino ujeste nadsadi, v Uk jsem kupovavala dziny marks &Spencer za 20 liber, u nas stoji kolikrat pres dva tisice, o komfortu toho, ze v UK je zkracena/prodlouzena delak standartem i v retezcich a u nas ji nemivaji ani v butiku nema cenu mluvit…

Cotton
47 příspěvků 27.10.12 14:51

Rovnátka pojišťovna nehradí ani dětem. Teď jsme je nechali udělat pro syna - 1750 Kč, obyčejná vyndavací.

JarkaJar
432 příspěvků 31.10.12 08:26

Ale průměrné mzdy toho moc neříkají, u nás například prý jen 1/3 zaměstnaných dosahuje těch „průměrných“ 25 tisíc hrubého měsíčně, jak se oficiálně píše. Běžný plat u nás je podle mě tak 600-700 Eur hrubého - kolem 15-18 tisíc. Bylo by zajímavé dozvědět se, jestli se ten průměr v zahraničí počítá stejně jako u nás.

scully
63 příspěvků 26.10.12 18:58

Mate samozrejme pravdu, ceska duchodkyne vetsinou investuje napr. do veho pejska, ktery ji dela jedinou spolecnost, vic, nez do sebe. A je to dobre, samotne boty nebo sako ji nedonuti jit na prochazku, ani nebudou vernym spolecnikem u televize nebo v zivote po smrti manzela (deti vetsinou daleko, roztrousene po CR a svete a svych existencnich starosti maji samy dost). Na druhou stranu napr. nechapu nazor, ze by starsi lide nemohli nosit barvy. Ruzova minisukne neni dobry napad, ale treba zarive ruzova bluza na sedmdesatilete pani, i kdyz se hrbi a i kdyz ma dvacet kilo nadvahy, udela lepsi sluzbu, nez sedocerna fleecova mikina z trznice. A nemusi stat o moc vic - koneckoncu i ti vietnamci barvy prodavaji, mame second-handy a obor damska krejcova je sice temer na hranici vyhubeni, ale porad se jeste najde. A faktem je, ze s narustajicimi telesnymi disproporcemi, kulatymi zady, zvetsujici se skoliozou, vyklenutym brichem atd. je proste odev usity na miru casto lepsi volba, nez univerzalni nepadnouci krabice. Plus cas straveny s krejcovou, jedna zkouska, vypravity se kvuli tomu z domu, to muze byt pro osamelou seniorku prilezitost si s nekym popovidat a necitit se jako kus odlozeneho nabytku…(a nemluvim o lidech dementnich, nepohyblivych, postizenych Alzheimerem nebo Parkinsonem, to je uplne jina liga a take s tim mam bohuzel zkusenost, tam uz je to jen o preziti a nezblazneni se z toho)

rice
356 příspěvků 26.10.12 19:36

Barvy - můj pocit je ten, že dokud se naši senioři nezlepší po psychické stránce, barvy nosit nebudou. Není to o nedostatku odvahy, je to o nechuti. Barvy volíme všichni podle osobnosti a nálady. A dost českých důchodců je depresivních, s elánem v koncích. Tak to odrážejí do světa.

scully
63 příspěvků 26.10.12 20:18

Vsechno souvisi se vsim. Typicky cesky duchodce se citi (a casto pravem) naprosto izolovan, odstrcen, nepotrebny. jeste za meho detstvi byla casto hlavni napln zivota seniora pravidelna nebo aspon obcasna pece o vnoucata a o „mladou rodinu“ - lidi drzeli vic pri sobe. Neni vina senioru ani mladych, ze dneska holt praci v Dolni Lhote nebo i Prostejove neseznou, a tak za ni musi do Prahy, do Brna, nebo do New Yorku. Na tzv. Zapade je tohle normalni uz par desitek let - mladi odejsou a rodice se konecne muzou venovat sami sobe, koupit si mesicni vylet na zaoceanskem parniku, splatit hypoteku a stari si aktivne uzit. u nas to tak neni, a bude par generaci trvat, nez se lide nauci, ze prestehovat se za praci je normalni, a ze uzit si v sedesati cestu po francouzkych pamatkach, misto sponzorovani davno dospeleho syna, neni zadny hrich.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 20:27

Ehm… víte, co všechno hradí (či spíše NEHRADÍ) americký systém státního pojištění pro seniory Medicare? V souvislosti s extrémně nákladnou zdravotní péčí v USA? Patrně ne, protože jinak byste věděla, že čiperná draze oblečená americká důchodkyně znamená jen to, že si může dovolit drahou lékařskou péči i drahé oblečení. Což zdaleka není reprezentativním vzorkem amerických důchodkyň.

Aby nedošlo k mýlce: souvislost s šik oblečením tady není žádná. Rozhodující pro styl odívání je převládající mentalita a životní postoj té které sociální vrstvy, ale financování zdravotní péče do toho prosím netahejte.

scully
63 příspěvků 27.10.12 16:08

Vsak to byla pointa meho prispevku - je strasne snadne si najit, kolik ze v prumeru vydelavaji v USA, UK nebo Nemecku a skuhrat, ze v CR bereme dvakrat min. Ale ono cim vetsi platy, tim zpravidla vetsi naklady na zivot. A nejvic se to promitne nikoli ve spotrebnim zbozi (do ktereho spada i obleceni), ale prave v polozce sluzby - zdravotni pece, skolstvi (od zpoplatneni vysokych skol az po drahe zajmove krouzky pro deti), elektrina a voda, a „nadstandart“ - fitness centrum, kadernik, kosmetika. Kdo jsou v USA vsichni ti obezni jedlici hamburgeru? V drtive vetsine lide z nizsich socialnich vrstev, kteri se takto stravuji proto, ze je to proste levne, a na peci o sve telo nemaji penize…

rice
356 příspěvků 27.10.12 17:45

Ano vím, jaká je spoluúčast pacienta v USA a ve svém příspěvku jsem se snažila poukázat na to, že vyfocené stařenky si žijou velmi nad poměry těch českých - a podle toho taky logicky vypadají. Jasně, že mají elán do života, jak by taky ne, když základní otázky existence jdou mimo ně. Jenže v Čechách je důchodci řešit MUSÍ a ani ten sociálněji nastavený zdravotnický systém je nespasí.

Móda je až to poslední, co řešíte. Nejdřív jsou biologické potřeby a bla bla bla (viz Maslowovu pyramidu)

Siamina
1 příspěvek 26.10.12 19:03

Díky blogu Advanced style jsem se zbavila strachu ze stáří a předsudku, že s postupujícím věkem končí všechna legrace. Mé pojetí módy je „barevná recese“ - něco na způsob Ilony Smithkin, a nejspíš v tom následujících 50 let vytrvám :). Moc se na to těším :)!

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 20:20

@Siamina S postupujícím věkem legrace teprve začíná! Děti z domu, vnoučata si můžete půjčit a pohrát si s nimi, ale není to vaše povinnost, spoustu zbytečností postupně přestanete řešit a považovat za důležité, zjistíte, že si můžete chodit v čem chcete a že je vám naprosto jedno, co si o tom kdo bude myslet. Můžete cestovat, ale už vás to nežene vidět a zažít toho co nejvíc, spíš si jen tak v klidu užít ten pocit volnosti.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 20:36

blacken
2464 příspěvků 26.10.12 20:37

Osobně nechápu, co tu máte všichni s barvama. To je tak nepochopitelný, že někdo nemá barevné oblečení rád? Sice barvy občas nosím, ale klidně budu chodit měsíc jen v černé a šedé. Nezávisle na tom, jak se cítím. Takže skuhrat nad tím, že se důchodci bojí barev mi přijde mimo, protože proč si má někdo kupovat barevné oblečení, když se v něm necítí dobře?

A na zastávce potkávám jednu paní - cca 70 let, která nosí zřejmě to, co se jí líbí - a je poměrně kreativní. Nedávno jsem ji potkala v leopardích holinkách s leopardíma kalhotama a v leopardím svetru. Přes to černou bundu. Jindy se zase navleče do zářivě růžové. Mám dokonce dojem, že je tu v jednom článku vyfocená jako pochvala pro barevně oblečenou důchodkyni. Nemůžu říct, že by se mi to líbilo. Baví mě to, je to jiné, ale jsem ráda za elegantně oblečenou starší paní.

Sibyla
2646 příspěvků 26.10.12 21:31

Souhlasím, nenutila bych barvy, klidně ať se drží holubičí šedi či béžové. Mně osobně by stačilo, kdyby odložili nadívané bundy a vytahané džíny. I když zase - budou-li v tom chodit důchodkyně, snad mládeži dojde, že to není tak strašně cool.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 22:05

To by jim ale byla zima… :-D

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 20:54

@katango Měla jsem otce chvíli v nepohyblivém stavu v nemocnici, péče tam byla tak příšerná, že jsme ho vzali domů. Jakkoliv je péče o takto nemocného člověka dlouhodobě neúnosná, přece jen si nezaslouží takové zacházení, které tam bylo běžné. Chápu, že je nedostatek peněz a tím i personálu, ale ti staří nemocní lidé za to nemohou a nezaslouží si to. (Na druhé straně musím říct, že péče o perspektivní pacienty je na velmi vysoké úrovni). Navíc toto řešení je jen na krátkou dobu, obvykle na tři měsíce, pak začne martyrium znovu. A lidem s demencí změny nesvědčí, jejich stav se tím rapidně zhoršuje. Teoreticky jde všechno, praxe je často naprosto jiná.
Edit: Na jiných odděleních chodící pacienty s Alzheimrem vůbec nechtějí hospitalizovat, pokud to není bezpodmínečně nutné. Nemají jim totiž jak zabránit, aby neodešli, netoulali se po nemocnici, neobtěžovali ostatní pacienty.

Příspěvek upraven 26.10.12 v 20:57

Khajka
506 příspěvků 26.10.12 21:01

Péče o nemohoucí, kterou jsem v nemocnicích zažila, byla skutečně tritní, tatínek se nám domů vrátil s proleženinami, které jsme s maminkou dávaly dohromady cca půl roku - nakonec na vlastní náklady, neboť doktor odmítal napsat moderní způsob léčby, ketrý by byl v součtu levnější, než to, co zkoušel on.
Jakýkoliv další pobyt v nemocnici byl pro nás všechny jen utrpením, takže jakmile jsme vypozorovaly, že každá drobná mozková příhoda u tatínka znamená „jen“ den netečnosti a nereagování, přestaly jsme řešit hospitalizací.

katango
1356 příspěvků 26.10.12 22:29

Ale jo, máte pravdu. Ovšem je-li málo personálu, a to je, o bídných platech nemluvím, je dosti pravděpodobné, že jeden či více z nich trpí burn-out syndromem. Taky jsem si zažila. A o personál se nikdo nestará, žádná supervize, případně terapie. A personálu je opravdu málo. S praxí jsem začínala na mužském gerontooddělení v psychiatrické léčebně. Na 105 pacientů 4 sestry + vrchní + staniční. Nevím, zda si to dovedete představit. A na ženském gerontoodd. to bylo ještě daleko horší.

Příspěvek upraven 27.10.12 v 13:04

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 15:49
Investice do lidí

Málo se tu investovalo, investuje a nadále bude investovat do lidí. Pořád slyšíme, kolik utratíme za sociální výdaje (myslím nejen různé dávky, ale všeobecně za infrastrukturu všeho druhu od jeslí až po LDN) a přitom reálně jsme hluboko pod průměrem EU. Přitom lidi jsou ti, kdo produkují, musí se do nich také investovat. Nikoho by nenapadlo nestarat se o ovce a jen z nich stříhat vlnu, ale u lidí je tenhle přístup k lidem poslední dobou více než běžný. Tak dokud s tím budeme souhlasit a baštit takovou propagandu, budeme se potýkat s burn-outy a deprsívními starými lidmi, kteří mají pocit, že je všechno na houby. Přitom v rámci větší společenské dohody by se život dal zařídit méně stresově.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 21:33

@Sibyla Obávám se, že na ulicích potkáte ve vytahaných odrbaných džínách a odpadkopytlíkových nadívaných bundách víc mladých než důchodců.

Robena
1257 příspěvků 26.10.12 22:09

Uprimne receno, na svuj seniorsky vek se netesim. Vim, ze se mu nevyhnu, pokud neopustim tento svet predcasne, ale netesim se. Barevne hadriky a bobule na krku mi nepomohou, pokud me budou bolet klouby. Je to prima jasat nad papouscimi seniory, pokud je vam dvacet, ale vezte, ze stari zas az takova legrace asi nebude. Co kdyz jen maji hruzu ze smrti a snazi se do sveta vysilat vzkaz, ze jsou v pohode a maladi?

W7
29 příspěvků 26.10.12 22:14

Mě naopak přijde, že důchodkyně - pochopitelně jen ty, které o sebe dbají, takových je v Čechách pomálu napříč naprosto všemi generacemi - mají často naopak zdaleka nejzajímavější modýlky z lidí, které na ulici potkám. právě proto, že jsou z roku raz dva. dnes už se šije a prodává jenom póvl a odpad. tehdy šlo aspoň vybrat, když ne z místních zdrojů, tak z bohatých zásob ze sekáčů z celého světa.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 22:20

@W7 Kdepak sekáče v té době. To je u nás záležitost posledních 20 let. Ty staré dámy mají většinou věci šité na míru, z kvalitního materiálu. Nejčastěji je to dnes opovrhovaný tesil, což je směs vlny a uměliny půl napůl. Ta látka je naprosto nezničitelná, pokud se příliš nezměnila postava, dá se v tom chodit několik desítek let. Sama mám na míru šitý „pracovní“ kalhotový kostým už víc jak 10 let a stále vypadá dobře.

Kamca12
7 příspěvků 26.10.12 23:11

Ale sekáče se přece najdou všude, a hlavně tam, kde se módě daří… :) Paříž, Brusel, Londýn, všude můžete skvělé kousky doplnit o již použité, dokonce se často najdou obchody, kde se pordává obojí naráz.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.12 22:24

@W7 Já myslím, že ono to tím i trochu bude. Šetřivá generace zvyklá, že cokoliv získat stojí velkou námahu a vyhodit něco je plýtvání. Ta paní na fotce má údajně ten kostýmek už dvacet let, já tomu věřím. Navíc lidé mají obecně tendenci držet se stylu, na který si zvykli v mládí, a nanejvýš ho trochu přizpůsobit. V dobách mládí té paní se nosily sukně a kabátky, tak je nosí pořád. V dobách mládí dnešních čtyřicátnic se nosily džíny - tak je nosí taky pořád.
Zřejmě nastal určitý dobový konflikt mezi faktem, že současná móda se tolik liší od módy let minulých. Pak z toho vyplývá, jak bylo dřív všechno lepší a vůbec, zatímco teď hanba mluvit, ale není to spíš tím, že nám chybí ten odstup? Kdo ví, jestli za padesát let na nějakém budoucím módním pekle nebudou znechuceně zatracovat sukně a vychvalovat do nebe obepnuté kalhoty jako to nejlepší, co si může člověk obléknout?

Kamca12
7 příspěvků 26.10.12 23:05

Krásné fotky, skvěle, že se tématu oblékání dřívějších ročníků věnujete. Jen jedno musím zkritizovat - a to slovo „důchodce“. Vy v něm necítíte to mírné pohrdání staršími lidmi, vyjádření, že to jsou „ti, co jsou na společnosti závislí a nic jí již nepřinášejí“? Co takhle senioři? Bylo by fajn začít tyto lidi považovat ne za méněcenné, ale za plnoprávnou součást naší společnosti, která má právo na důstojné zacházení…A také na důstojné oslovení.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 15:33
Je to jako s vaším jménem

Dá se říct láskyplně i nenávistně. Vy tomu dáváte obsah. Senior se zase dá brát ne jako výraz respektu, ale jako politicky korektní eufemismus. Nevadí vám důchodce náhodou proto, že na vás působí to současné štvaní proti těm hrozným vyžírkům, co nám berou naše lepší příští na sociálních dávkách (z nichž důchody jsou největší koláč - a jak krásně by se daly privatizovat)?! Kdyby důchodci odevzdali svoje důchody do soukromých rukou, jak rychle by se z nich díky tisku zase stala vážená kategorie důchodců, pardon seniorů? Mně tedy důchodce nevadí, pravda, představím si provoplánově spíš nějakého pána v kloboučku a pršiplášti s hůlkou a babču v kostýmku, ale ráda se nechávám na ulici přesvědčit, že co člověk, to individualita. I mezi důchodci.

Bugatti
4086 příspěvků 26.10.12 23:22

@Kamca12 Ty staré dámy už většinou nikam necestovaly. V té době to nebylo možné. Navíc dámy 80+ jsou meziválečné ročníky, byly mladé ve válečné a poválečné době, kdy byl všeho nedostatek, vše se dědilo a nosilo do rozpadnutí. Většina z nich by do sekáče ani nevstoupila. Sama jsem stará, v dětství jsem si užila dědění po starších sestřenicích a dokonce po tetě, ty kousky byly často obnošené a pospravované. Nechci říct, že bych do sekáče nevstoupila, ale jsem ráda, že jsem to zatím neměla zapotřebí. Nošení obnošených věcí jsem si užila v dětství přes míru.

sister
26 příspěvků 27.10.12 01:19

V Praze potkávám šedovlasou dámu s tak úžasným stylem (chanelovská elegance s takovou špetkou mladistvé rozvernosti), že by jí mohly závidět všechny české módní bloggerky. Je nepřehlédnutelná. Nepohybuje se sice v celé paletě barev, ale dost často jí vídám se sametovou mašlí (čelenka) ve vlasech na koloběžce.
Rozhodně mám ale pocit, že lépe chodí oblékané starší dámy než většina mladých holek. Ta uniformita!:-/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.12 12:01

Pekný článok, Channah, vykúzlil mi úsmev na perách, do dôchodku mám síce ďaleko, ale dúfam, že budem chic babička (hlavne dúfam, že sa dožijem) :D

Příspěvek upraven 27.10.12 v 12:01

Pentlička
9 příspěvků 27.10.12 12:27

Asi před měsícem jsem v tramvaji potkala paní, asi 75let…jemně vlnité stříbrné mikádo, které mě zaujalo jako první, a pak mě naprosto fascinovala její sukně…podle všeho len, nebo směs len/bavlna, jednoduchý „A“střih s několika širokými sklady, pod kolena (paní měla na svůj věk velmi hezké nohy), sukně byla modrá (taková námořnická modř), jen při dolním lemu byly po obvodu našité tři bílé (asi 2cm silné) proužky. Nádherný nadčasový „civilně elegantní“ kousek. K tomu měla paní lehký béžový propínací svetřík a elegantní boty na nízkém klínku (troufám si říct, že i přesto, že vypadaly velmi „šik“ byly i velmi pohodlné a stabilní.) Musím říct, že do té sukně jsem se zamilovala…Paní vystupovala na stejné zastávce jako já, tak jsem se osmělila a zeptala se jí, odkudže tu krásnou sukni má. Paní se jen usmála a vysvětlila mi, že si ji ušila před 30 lety z látky ze šatů po její mamince.
Jaké z toho plyne poučení?:
a) aby byl člověk hezky oblečený nemusí být pracháč, ale musí umět zvolit kvalitu (vsadím, že že její vrstevnice, co si ve stejné době pořídily nějaké tesilky, s nimi dnes tolik parády neudělají, tedy, pokud jim vůbec dodneška vydržely)
b) potřeba pohodlí (nejen ve vyšším věku) není překážkou pro hezké oblékání
c) asi se budu muset naučit šít

Alterations
753 příspěvků 27.10.12 18:53
co na sebe ve stáří

U nás v Čechách máme kromě paní Mládkové nejlepší vzor ve Květě Fialové. Ukazuje nám, že je třeba se pro nějaký styl pevně rozhodnout a pak už se netrápit pochybnostmi a být šťastná. Každý není herec aby to dokázal zahrát, ale snažíme se. Patřím víceméně do této věkové kategorie. Nechci být nápadná jako newyorčanky na fotografiích. Podle paní Medkové si už několik let kupuji nápadnější brýle, protože si nemohu líčit oči. Její styl v nošení nápadných šperků nebo leggins mi ale nesvědčí. Když má člověk méně vlasů, může jejich barvení být kontraproduktivní. Myslím, že podpadky jsou důležité. Kalhoty nyní nenosit ani příliš široké, ani příliš dlouhé. Žádné tříčtvrťáky! Úzké kratší sukně a barevné punčochy starším nohám menších žen prospívají. Asi bychom měli nosit něco na hlavě. Rozfoukaná promrzlá babička to je problém. Na fotkách se mi líbí nápad šátek a na to ještě klobouk.

pajenka1
1 příspěvek 27.10.12 19:07

Ahoj, moje maminka má 73 roků. Přála bych si umět stárnout s její elegancí a vkusem. Škoda že nemám po ruce nějakou fotku. Obléká se užasně a vtipně a elegantně.

Cica Mica
1 příspěvek 27.10.12 19:31

Hned ako som videla fotky som si pomyslela toto bude made in NY alebo niekde kde sa k mode pristupuje inak…a po precitani clanku mi bolo jasne. Advanced style je rozhodne ispirativny a velmi elegantny. LIKE ;)

Gallant.Crow
35 příspěvků 28.10.12 14:31
červené korále

Já je chci!!! Kde prodávají takové velké (můžou být i menší a v jiné barvě) korále? Co projíždím korálkářské weby, nikde nic :-(

Jirkátor
1569 příspěvků 29.10.12 13:02

Proč ta paní na poslední fotografii není v inspiraci?

mishulkaa
7 příspěvků 29.10.12 22:44

Moje prababička až do své smrti někdy po devadesátce nosila vždy rťenku a perfektní drdol. Pravda, když už sotva chodila, tak většinou v nějaké pohodlné tunice nebo šatech, žádnej styl, klasická důchodcovská uniforma, ale vždy se usmívala a vyzařovala z ní spokojenost. A to žila z průměrnýho důchodu. Je to jen o přístupu.

Saphira
22 příspěvků 30.10.12 23:34

Myslim ze je super, ze existuji weby ktere se zameruji i na starsi generace. Osobne me stve trend, ktery vsude prosazuje mladi. Nevim proc by zena nemohla byt krasna a stylova i ve vyssim veku. A take nevim co je za problem vypadat na svuj vek, proc by se nekdo v 50 mela snazit vypadat na 20…nebylo lepsi proste vypadat dobre a na svuj vek?
Kazdopadne jsem si rikala ze je to dobre misto poukazat na znacku Illamasqua, ktera ted udelala kampan s starsimi zenami. Tady se muzete mrknout na tvorbu jejich kolekce a web :
Video Generation Q
Illamasqua kolekce

Jen tak dal :)

Příspěvek upraven 30.10.12 v 23:34

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:22
Šedivá je sexy:-)

Už jsem také viděla paní, která měla schválně prošedivělé vlasy, dokonce polodlouhé a bylo to moc zajímavé. Ale je nutné udržet si kondičku, aby člověk chodil rovně a kvalitní oblečení, designové barvy pomohou. Čili je to složitější, individuálnější, ale jde to.

mexi
6 příspěvků 31.10.12 08:40

Na fotkách jsou samé štíhlé stařenky. Marně hledám inspiraci pro svou tchyni, co přibrala po antidepresivech a k dlouhým štíhlým končetinám jí narostlo festovní břicho.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:12
Ta první paní

Je fakt krásná a to bez ohledu na věk to myslím v podstatě doslova. Jinak ty morality si, Ado, no, odpusťte. Je to zčásti přístupem k životu a zčásti i těmi možnostmi, včetně toho, co okolí považuje za normální´. A česká společnost je dost úzkoprsá nejen k důchodcům. Ne každý to umí překonat. Ale jinak ty moralistní kecy… fakt, prosím, ne, to už radši ty pěkné příklady. Poslední paní zdravím, škoda, že se nenechala vyfotit i s hlavičkou, určitě nebyla špatná:-)))

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 15:54
Pardon,

Channah…

Osmikraska
670 příspěvků 1.11.12 15:56

Co konkrétně máte na mysli? Jaké morality?

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 14:14
Apropó

Často pracuji s velmi, na české poměry opravdu velmi, bohatými lidmi. Styl je pro ně součást života a pořád se usmívají. A jsou tak… falešní. Takže, Ado, chápu vaši osvětovou snahu, ale není všechno zlato, co se třpytí.

kocurM
595 příspěvků 1.11.12 16:01
Tak mi po přečtení celé diskuse

Tak nějak přijde, že asi nejdůležitější by bylo dát tu lidem nějaký ten pocit, že i jako starší budou mít své zázemí, budou mít svůj význam a pořád bude důležité, že tu jsou… Aspoň já bych si přála, abych jednou v takovém prostředí mohla jako stará žít. Jinak je vám dlouhověkost a hezké oblékání na houby. A starší lidé pak budou veselejší a budou na sebe víc dbát.

scully
63 příspěvků 3.11.12 19:01

A to je prave to ZLO! To, ze v CR po leta byly babicky a dedeckove jen na „hlidani deti“, ze se zeny po porodu deti o sebe prestaly starat (vsak on to muj Fanous stejne chce jen jednou za mesic, tak co…). Proste duchodce = odepsanej, akorat mu my mlady platime na jeho duchod a jeho jedina role je pomahat mladejm. A duchodci, po desetileti masirovani komunistickym rezimem, ktery zadne cestovani, hezke obleceni, moznosti vyziti a plneni snu nepropoustel (ano, jsem pravicak a socialismus si pamatuju z detstvi), to vzali za sve. vsak ja uz toho moc nepotrebuju, obed z mistni jidelny do kastrulku, o vikendu si neco uvarim a vsechny usetrene penize dam vnoucatum k narozeninam a svatkum…Doufam ze pristi generace senioru bude mnohem vic sobecka a zaslouzeny odpocinek op letech prace si uzije!

Lenkeos
29 příspěvků 4.11.12 11:52

Toto mi připomíná babičku kamaráda, všechny prachy dávala dceři, sama si nekupovala oblečení, všechno měla z roku tak 1986 a vyčítala naší babičce, že si dovoluje kupovat oblečení, že má více bot a i kabátů proboha!

kocurM
595 příspěvků 10.11.12 21:37
Tak takhle, prosím, ne ...

Prosím vás, vy jste to nějak nepochopila. Tím, že budou mít staří lidé zázemí a své místo, jsem tedy rozhodně nemyslela, že bude jak je využívat!!! Právě naopak, že budou mít svou lidskou cenu bez ohledu na to, jestli se momentálně k něčemu někomu hodí, ale že bude společnost uznávat, že i starý člověk má pro co žít, že může mít, když si ho tak udělá, zajímavý a naplněný život. A to ať hlídá zrovna vnoučata nebo se věnuje SVÝM koníčkům! Vy proti něčemu bojujete, ale tak nějak nevím, jestli byste si neměla udělat pořádek nejdřív sama v sobě.

Já jsem měla na mysli výhradně obecnou lidskou cenu (nikoliv užitkovou) starých lidí!!!

Navaa
553 příspěvků 4.11.12 19:12

Ten červený kabát paní s dlouhými korály mi připomněl ten, který na sobě měla Eve Harrington na konci filmu All about Eve (vyšívaný a bílý). Nikde v obchodech jsem nic podobného neviděla, což škoda, protože je to moc krásná věc.

mishuulka
10 příspěvků 12.11.12 16:38

Obdivuji starší dámy, co potkám v elegantním kostýmku, s kloboučkem apod. Ať už je to v autobuse nebo v obchodě - všimne si jich každý, protože opravdu neuvěřitelně září. Přijde mi vhodné, aby se babičky takhle „činčaly“, většinou na to mají i hodně volného času. Proč se necítit dobře i poslední období jejich života, že?

Okavango
117 příspěvků 22.11.12 20:59

Myslím si, že ženy v pokročilém věku už znají svůj, lety tříbený, styl a vědí, v čem se cítí dobře, co jim sluší a některé berou samy sebe s nadhledem, takže už neřeší ono pověstné „co tomu řeknou lidi“.

Lee_516
1 příspěvek 7.12.12 13:30

Je to opravdu pěkné vidět, jak některé starší dámy i u nás v Česku chodí pěkně oblékané. Pak ale vidíte ženu ve věku mojí maminky, jak si vykračuje po ulici s „Buřtíkovou“ bundou a elegantní kabelkou na rameni a s igelitkou v ruce a chce se Vám brečet… Velice obdivuji ženy, které se i v podzimu života oblékají s vkusem a umírněností. Článek mě velice potěšil =D

Zilla
4 příspěvky 20.4.13 20:50

Jestli se dožiju věku těchto seniorek, ráda bych si zachovala takový smysl pro „dbání o sebe“. Je to přesně, jak píše paní Ada - možnost působit dobře a dbát o sebe, skutečně není o penězích. Jedna paní lektorka z mého bývalého pracoviště je toho zářným příkladem a kdybych mohla, hrdě bych tu vyvolala její jméno :-). Vždy, když jsme ji potkali, žasli jsme nad tím, jak je nádherně oblečená. A ona se pokaždé se smíchem dala do účtování - kabátek obvykle okolo 100Kč, tuniky se pohybovaly hluboko pod stovkovou hranicí atd. a všechno bylo z kvalitních materiálů a pocházelo z honů po second handech. Vsadila bych se o cokoli, že kdybyste potkaly(i) tuto dámu osobně, řekli byste, že je milionářkou. Měla jen miliónové nápady :-)

Příspěvek upraven 20.04.13 v 20:51

Suverenitta
2 příspěvky 8.5.14 19:57

Ve stylu dámy s korálemi bych se oblékla i já, a to je mi 16. Miluji výstřední babči

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion Week Milán: staří známí

Autor: Ada

Milánský týden módy je oproti newyorskému a londýnskému... Celý článek

A v čem teda na ples?

Autor: Ada

Pod články o maturitních plesech a o salonu Caxa (a taky mailem)... Celý článek