Polyesterová čistka aneb Genocida mého oblečení

12.10.18 | autor Kamila

Rozhodla jsem se zbavit polyesteru a vyházet ho ze svého minimalistického šatníku. Proč a jak to dopadlo?

Polyester je všude! Schválně se podívejte, kolik kousků ve vašem šatníku ho obsahuje.Polyester je všude! Schválně se podívejte, kolik kousků ve vašem šatníku ho obsahuje.

Proč se tolik používá polyester?

Polyester je v podstatě fajn. Je to levné, dá se z toho dělat spousta funkčních vláken. Vydrží špatné zacházení a pokud ho nespálíte, tak tu pobude asi dvě stě let.

Je potřeba si vysvětlit jednu věc. Polyester je z ropy. Je to umělá hmota. Už mnoho firem, třeba Patagonia, používá na výrobu flísových mikin semleté PET lahve, na kterých je napsáno polyester. Polyester je tedy prokazatelně plast, a je tím pádem nezničitelný. Pokud je materiál kvalitně usoukán a utkán či upleten, bude sloužit několik generací.

To všechno jsou dobré zprávy pro pomalou módu, jejímž hlavním krédem je nadčasovost a kvalita. Dvě stě let se z pohledu lidského života za nadčasové považovat dá…

Stinné stránky polyesteru

Jenže má to háček. Při každém praní z našich všudypřítomných polyesterových svršků a spodků odlučují malinké kousky vláken, takzvaná mikrovlákna, která nezachytí žádná čistička vod. Mikrovlákna potom fungují jako jakýsi toxický plankton v oceánech. Čím starší svršky jsou, tím víc mikrovláken se z nich uvolňuje.

Jde o to, že polyester není prostě na tělo ten nejpříjemnější materiál. Abych byla úplně upřímná, nejsem takový eko terorista, abych z vlastního šatníku odstraňovala polyester jen kvůli mikrovláknům. Jsem ale dost velká dámička se stále stoupajícím sebevědomím na to, abych si řekla, že v polyesteru už se dál potit nechci. Že mi to prostě není na těle příjemné, a tak se toho radikálně zbavím, abych uvolnila místo na nové. Svršky a spodky z přírodních materiálů, jako je bio bavlna, vlna, modal, tencel a len.

Jak dopadla polyesterová čistka?

Nebudu vás napínat. Nepovedlo se mi to. Vytyčený cíl zbavit se veškerého polyesteru v mém šatníku nebyl dobyt. Vytřídila jsem toho sice mnoho (na už tak nízký počet oděvů v mém šatníku až neuvěřitelně mnoho), ale odstranit všechny věci z polyesteru jsem si netroufla. Ve finále jsem odstranila čtyři topy a jedny šaty. Zůstal mi tam béžový top s dlouhým rukávem, který si má maminka pořídila asi ve dvaceti letech.

S ním si čestné místo zachoval také černý krajkový top a černé tílko, bez kterého se ten top nedá nosit, pokud bych teda zrovna nešla na pracovní pohovor do Moulin Rouge, slavného pařížského borde… pardon, baru. A také ještě musím přiznat troje šaty v délce nad kolena.

Po polyesterové čistce přece jen zůstaly některé kousky v šatníku.Po polyesterové čistce přece jen zůstaly některé kousky v šatníku.

Co přesně je polyester a jak ho nosit? »

Výhra, nebo prohra?

Nepovedená polyesterová čistka ve výsledku ale nevadí, protože odpovídá zásadám pomalé módy, podle kterých se nedoporučují žádné radikální řezy. Věcí je třeba se pomalu zbavovat, protože ve stejném tempu si je i pořizujeme. Může mi tedy trvat až několik let, než nahradím černé tílko z polyesteru za nějakou na tělo příjemnou alternativu.

Vnímám však jako veledůležité, aby se polyester vrátil do systému. Pokud se polyesterové oblečení dostane do normálního odpadu, nejspíš skončí na skládce (nebo nejdřív ve spalovně a zbytky na skládce). Hadry na podlahu se z toho na rozdíl od bavlněných triček udělat nedají, protože polyester samozřejmě nesaje. Zato když se v něm zpotíte, tak pěkně smrdí.

Silné stránky polyesteru se ale projeví v továrně na recyklaci textilií, jen pokud se jedná o stoprocentně polyesterový oděv. Jakékoliv směsi vláken aktuálně recyklovat vůbec neumíme, ať vám říká kdo chce, co chce. Recyklování textilního odpadu je bohužel dnes ještě velmi omezené.

Do cílové rovinky bez polyesteru

Pokud si teď uvědomujete, že ani vy už nejste polyesteru hodna a do diáře si značíte polyesterovou čistku šatníku, prosím, odneste své odložené svršky do nejbližšího kontejneru či prodejny, která takzvaný take back program zajišťuje.

Srdečně vám za to děkuji a přeji vám kvalitní a smysluplný šatník.

Autor

Kamila

Žije v Paříži a v módním průmyslu si zkusila mnohé – od návrhářky potisků textilu a asistentky nákupčí pro největší pařížský obchodní dům po novinářku na pařížském Fashion Weeku. Dnes hledá v módě smysl.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Semtex
42 příspěvků 12.10.18 16:08

Kamilo… přiznejte si, že psaní není tak úplně Vaše parketa a vzdejte to včas. Raději se věnujte něčemu, na co máte přirozený talent. Obávám se však, že Vám to Vaše strmě stoupající sebevědomí příliš neusnadní, a tak se patrně dále budete snažit chytat ryby na louce a následně nás oblažovat výsledky této smysluplné práce.

Příspěvek upraven 12.10.18 v 16:34

Lizbeth
1424 příspěvků 12.10.18 17:10

Nebudu vás napínat. Článek mě nudil.

Arvari
49 příspěvků 12.10.18 17:10

Čtu od Kamily druhý článek a nemůžu se zbavit pocitu, že se slečna usilovně touží vychválit do nebes, aniž by její dílo komukoli cokoli přinášelo. Dneska jsem se „dozvěděla“, že polyester je levný, umělý, dlouho se rozkládá a člověk se v něm zpotí, což je asi stejná novinka jako to, že slunce ráno vychází a večer zapadá. Jo, a že slečna Kamila ho nezvládla během své akce Kulový blesk vyřadit ze šatníku, ale že se za to vlastně vůbec nestydí. Což je informace, bez níž bych s přehledem dokázala žít i dál…

Oveeec
3219 příspěvků 12.10.18 17:40

Mně spíš vrtá hlavou, co jí v tom šatníku zůstane, když z toho ještě pár věcí vyháže (obdivuju to, ne že ne, sama bych to ale čistě z praktických důvodů nezvládla).

VeronikK
1330 příspěvků 12.10.18 17:52

Mě tentokrát článek celkem nevadil, je v něm řada štěpných myšlenek. Ovšem nasypaná na hromadu, bez nějaké logické struktury a zoufale nedotažená. Takhle nějak to vypadá, když pro sebe dělám jen nástřel k nějakému textu.
Já osobně třeba nejsem nějak moc slohově nadaná, takže mi připadá samozřejmé, podrobit text určité vlastní kontrole, případně pak vyzkoušet na někom dalším. Domnívám se, že je vhodné načatou myšlenku chvíli udržet a rozvést, ne přeskočit bez zjevné souvislosti na další.
Myslím, že povrchní informace, které článek přináší a jsou obecně známé, nikomu nic nového nepřináší. Kdybychom se něco zajímavého dozvěděli, případně objevily nový pohled, nové souvislosti, byli bychom, myslím, raději (omlouvám se, že mluvím i za ostatní čtenáře).

Příspěvek upraven 12.10.18 v 17:53

Kryptozoo
360 příspěvků 12.10.18 18:31

Víte jak to napsal ten Stroupežnický Cimrmanovi.

Lizbeth
1424 příspěvků 12.10.18 20:07

@Kryptozoo
Nepište mi, pokud možno nepište vůbec :)

asterah
429 příspěvků 12.10.18 20:20

Začínám se těšit na dobu, kdy budu řešit jen své hadry - jenže ta doba je zatraceně daleko, pokud vůbec kdy nastane :D
Ten článek je dost strašný - něco jako slohovka žákyně základní školy.
Přitom myšlenka není vůbec špatná.

Paris1789
5644 příspěvků 13.10.18 10:19

Mně to přimělo k zamyšlení nad počtem mých oděvů z polyesteru a zjistila jsem, že jich moc nemám, tak do 5 kusů max, a to nosím ráda, třeba umělý kožich, který se nepere. Připadám si ekologicky.
Hele, osobně nechápu to kvílení pod každým textem, jak je hrozný. Stačí to napsat jednou, ne? Pak vidím počet komentářů a myslím si, co za diskusi se tady rozjelo a pak čtu zase ty samé žlučovité výlevy, nuda. Však máte ramínka, nemusíte psát všechny to samé. Kdybyste byly aspoň konstruktivní ve své kritice, vy fúrie.

LenkaPraha01
58 příspěvků 15.10.18 23:45

Sakra, ale vždyť mají pravdu. Před pár lety jsem chodila na MP skoro každej den. Teď nakouknu jednou za 14 dní a zjistím, že o nic nepřicházím. Nuda, šeď, balast… To, o čem píšou místní „módní znalkyně“, je styl článků z ženských časopisů, tj. psaní pro pipinky. Krucinál, Mafra má snad peníze na kvalitní autory, nechápu, proč kdysi celkem populární a zajímavej server takhle zkur*ila!

Paris1789
5644 příspěvků 16.10.18 09:59

Je to zadarmo, co chcete? Mafra to zřejmě používá jako trenažér elévek a elévů.
Chcete-li kvalitní žurnalistiku, zaplaťte si ji, jak prosté.

Můj příspěvek spíše směřoval k tomu, že hledám podnětnou diskusi a podle počtu příspěvků soudím, že by tady taková mohla být, když to pak rozkliknu, jsou zde komentáře zhruba o tom samém. Zato je jich hodně. No, děkuji pěkně, jakkoli se ani mně styl přispěvatelek příliš nezdá, téma je nosné, když si tedy odbudeme povinné hejty, snad bychom se mohly buď věnovat tématu nebo je úplně opustit.
Když už mne cosi nezajímá, nekomentuju to. Nízký počet komentářů - nezájem - je největším trestem autorovi.

Semtex
42 příspěvků 13.10.18 12:47

@Paris1789 asi nás to přivádí k zamyšlení nad jinými tématy:-D

Já tedy konstruktivní budu a poskytnu autorce velmi cennou radu naprosto zdarma (člověk musí občas věnovat něco na pomoc potřebným). Přečtěte si oddíl “Proč se tolik používá polyester?” a spočítejte, kolikrát se tam vyskytne sloveso “je”. Já jsem se dobrala čísla 10 a jedenkrát ještě varianta “jsou”. A teď si zjistěte počet vět nebo souvětí v tom oddílu a obě čísla porovnejte…

Ono totiž existuje takové tajné pravidlo, že by se slovesa a obecně slova v textu měla opakovat co nejméně, pokud k tomu není důvod (dá se toho potom využít v jiných případech, například chcete-li na něco upozornit).

To bychom měli bod číslo jedna, takový základ, já jsem to učila děti ve třetí třídě ZŠ (už umí napočítat do 20 a zároveň vědí, co je to sloveso, věta a souvětí).

Příspěvek upraven 13.10.18 v 13:33

Bystromila Klíšťová
111 příspěvků 13.10.18 15:56

„Jde o to, že polyester není prostě na tělo ten nejpříjemnější materiál“ Víte, on je polyester a polyester. Drtivá většina funkčního oblečení se dělá z polyesteru pro jeho užitné vlastnosti (prodyšnost!, termoregulace, odvětrávání, snadná údržba, životnost, absence žehlení atd.) Hanč a Vrbata to zvládli bez polyesteru, ale asi by vám pánové nevoněli. Zatímco polyesterové vrstvy můžete prát téměř ad libitum, s vlněnými už to tak jednoduché nebude. Taky mi ta velkoprodukce umělotin úplně nevoní, ale doporučuji rozlišovat. Abychom nedopadli jako s novodobými pračkami, které sice spotřebují minimum vody a energie, ale pro dokonalé praní musíte použít a následně vylít do životního prostředí nemálo chemických prostředků a přidat máchání navíc.

isko
1855 příspěvků 15.10.18 08:57

Ono to polyesterové oblečení taky nevoní. Jakmile se člověk zpotí, zvláště když už to není mládě kolem dvaceti, tak polyester smrdí. Jestli i to funkční oblečení, to bohužel nemůžu sloužit, ale zvláště ta úprava v úpletu ve směsi s bavlnou je výživná.

Plus všechny ty „žmolkující viskózy“ - to nežmolkuje ta viskóza, ale polyester, který je v nich ve směsi.

Wounded Knee
31 příspěvků 13.10.18 16:03

Ona ta bavlna se svými nároky na vodu a kratší životností taky není dvakrát přátelská k životnímu prostředí. Lidé na bývalých březích bývalého Aralského jezera by mohli povídat.

ajatar
696 příspěvků 13.10.18 19:25

Mne vadí to použitie slova „genocída“ v nadpise. Vie aspoň autorka, čo to znamená? To slovo použité v tomto kontexte je naozaj nevkusné. Vôbec, z článku čuší upotená (do polyesteru zahalená) snaha byť kontroverzná, ale stále tak na úrovni tej trinásťročnej blogerky, no…

Příspěvek upraven 13.10.18 v 19:26

motorová pila
126 příspěvků 14.10.18 09:52

Jsem teď docela zmatená. V každém článku Kamila píše o tom, jak málo věcí má a jak je neustále vyhazuje. Někdy v minulosti jsem četla cosi o 6 kouscích, podivovala jsem se, jak to stíhá prát. Na dnešní fotce je vidět kousků 27 (po vytřídění šatníku!). A to nám chybí zimní věci (kabát, bunda na hory…). Řekla bych, že to je fotka půlky skříně. Jako nevím. Jestli to Kamila náhodou všechno nehraje. Minimálně ekologii jo, protože polyester by měla chtít vyměnit právě kvůli mikroplastům. Nebo že by tu mediální masáž dělala proto, aby se zviditelnila, ne proto, že chce opravdu pomoci přírodě?

Příspěvek upraven 14.10.18 v 09:54

asterah
429 příspěvků 14.10.18 13:07

Otázkou je, co si Kamila nazývá „minimalistickým šatníkem“.
To, co je vidět na fotografii, je pravděpodobně jen část skříně, ale to je jedno. Nikde nepíše, kolik věcí ve skutečnosti má - takže si pod pojmem „minimalistický šatník“ můžeme představit naprosto cokoliv - třeba i takovou šílenost, že má jen jedno tričko, které v parném létě vypere a obleče si ho ještě mokré, nebo sedí doma, dokud tričko neuschne, nebo si koupí nové a špinavé vyhodí… :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.18 23:29

Myslím, že by nebylo úplně od věci definovat rozdíl mezi pojmy „minimální“ a „minimalistický“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 06:45

Za mého mládí, bylo mým cílem mít takzvaný skladebny šatník, což bych řekla, že je současný minimalistický. Základem byl většinou jednobarevný kostým - sako sukně, kalhoty,halenky jednobarevné i vzorovane, šaty co se daly kombinovat se sakem. Nikdy se mi to úplně nepovedlo, přestože snaha byla, Teď se mi zdá, že se tak nějak zadarilo, při posledním stěhování jsem se zbavila všeho co nenosím, všeho do čeho jednou zhubnu a tak podobně. Oblečení moc nemám, ale tak nějak mám pořád co na sebe, věcí k sobě ladí, když něco pořizuje přemýšlím, jestli mám něco přes, boty kabelku.

asterah
429 příspěvků 15.10.18 07:08

Snažím se svůj šatník skládat na podobném principu, ale já má ráda černou - takže můj šatník je rozdělen na dvě základní části, které mezi sebou nejdou kombinovat - dva odstíny černé + doplňky.
Jediné, kde na to kašlu, jsou pracovní oděvy - to už bych se zbláznila, ale je fakt že se trochu ježím, když na sebe soukám černé pracovní legíny do fialova a mikinu do zelena…ale tak snad mi to žížaly odpustí :D

VeronikK
1330 příspěvků 15.10.18 12:13

To se mi vždycky hrozně líbilo, někdy před prázdninami mívali ve starších burdách takový šatník na dovolenou - kostýmek, k tomu ještě sukně/kalhoty, halenky- vše aby se k sobě hodilo. Toho jsem nikdy nebyla schopna dosáhnout a ani nedosáhnu, mám věci různého charakteru a nehodí se tzv. ke všemu, ale zjistila jsem, že často takové individualisty nosím ráda a využiju.

Pýthia
310 příspěvků 16.10.18 10:54

Jejda, to je krásná vzpomínka, na to už jsem úplně zapomněla! :-) Taky jsem to milovala!!

sirena007
1256 příspěvků 15.10.18 09:10

@vlm A teď kdybyste ten svůj odstavec pěkně zředila vtipnými postřehy, proložila nějakou slovní vatou a trochu se přitom nenápadně vychválila, jak šetříte planetu, tak tu máme nový článek! A ještě by byl o něčem

Atlacoya
2790 příspěvků 15.10.18 09:29

Pokud nechcete z čtenáře dělat debila (PET je umělá hmota z ropy!!!), tak informaci trochu zabalte - například zařazením odstavce Co je to polyester kde můžete mimo šokující informace, že jde o výrobek z ropy, uvést, jak byl objeven, kdy se začal používat v konfekci a proč se dnes řeší jeho nadužívání.

Příspěvek upraven 15.10.18 v 10:41

Fuflík
251 příspěvků 15.10.18 12:01

Podle článku bych hádala, že paní bude asi z nějaké zazobané rodinky, protože je v psaní asi stejně tak dobrá, jako je Lucka Vondráčková skvělá zpěvačka.

Karin
3950 příspěvků 15.10.18 16:53

Pokud si teď uvědomujete, že ani vy už nejste polyesteru hodna…
Není-li člověk něčeho hoden, znamená to, že je to pro něho příliš dobré, tedy tak dobré, že si to, v negativním smyslu slova, nezaslouží.

Pište, jak vám „zobák narostl.“ Vyjadřujte se přirozeně. (Ale zároveň ne neobratně jako děcko.)

A k věci, že se vám nepovedlo zbavit se polyesteru - polyesterových hader se nemusíte zbavit teď, hned, okamžitě. Je jedno, kdy je vyhodíte. (Ačkoliv nevidím důvod, proč byste je nemohla vyhodit hned, jestliže nejste hodna je nosit.) Jednoduše už je nekupujte…

LenkaPraha01
58 příspěvků 15.10.18 23:50

Ona to tam fakt napsala!! :) To už je bizár! :) Přelítla jsem to jen tak zběžně a tohohle si vůbec nevšimla. Svatá prostoto!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 19:11

@Karin problém je v tom, že paní hadry nekupuje, ale dostává a loudi od kamarádek… :-)

Karin
3950 příspěvků 17.10.18 13:49

Pak by asi bylo namístě vyžadovat od dárců výhradně přírodní materiály. Místo polyesteru doporučuji hedvábí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 19:22

@sirena007 pochválit se umím, vzorně třídním odpad,neplytvam jídlem ani ničím jiným, plánuje že budu zase hodně sit, jako dřív, až dáme dobromady zahradu hodlám i něco pěstovat… No uvidíme

Příspěvek upraven 15.10.18 v 20:07


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 19:28

@sirena007 že mě to nenapadlo :-). Dobrý nápad,ve slohu na základce jsem byla celkem dobrá, kdybych si přečetla co píšu, což větsinou nedelam, mělo by to možná i hlavu a patu :-D

lesnížínka
223 příspěvků 15.10.18 22:24

Možná by bylo lepší věci z polyesteru vůbec nekupovat,abychom je pak nemuseli vyhazovat (kde skončí,když sama autorka článku uznává,že recyklace textilních materiálů pokulhává?…) a nahrazovat dalším oblečením…

Paris1789
5644 příspěvků 16.10.18 09:35

Tak on se ten polyester dá recyklovat, dělají se z toho ty fleece oděvy například. Ovšem problém jsou směsové tkaniny, polyester s viskozou například, bavlna s polyesterem (nechápu důvod, proč tenhle paskvil existuje, snad jen kvůli nižší ceně?)

ludmila88
4 příspěvky 16.10.18 07:30

Ráda bych upozornila, že i viskoza je v podstatě umělé vlákno, tím pádem i tencel a modal, které jsou jen vylepšenými variantami viskozy. Viskoza se vyrábí rozpuštěním původního materiálu (celulozy z různých zdrojů) na kapalinu pomocí silných chemických prostředků. Z této kapaliny se následně tryskou stříká tenké nekonečné vlákno a z toho se teprve vyrábí tkaný nebo pletený materiál. Je tudíž velmi hladké, ale původních vlastností materiálu, ze kterého je rozpuštěno, má asi tak 0. To samé je i poslední dobou hrozně do nebe vynášený bambus. Je to také jen bambusová viskoza. Materiál vyrobený z přírodních (nerozpuštěných) bambusových vláken je velmi drahý a osobně jsem ho u nás ještě neviděla, ani jsem o něm neslyšela a nečetla…

isko
1855 příspěvků 16.10.18 08:48

Chápete ale, jaký je rozdíl v tom, když rozpustíte a „upředete“ celulózu nebo ropu? Teď nemluvím o technologii a náročnosti na životní prostředí, ale např. o prodyšnosti a přívětivosti k lidské pokožce.

Příspěvek upraven 16.10.18 v 08:50

lau
16 příspěvků 16.10.18 08:51

Díky za objasnění, jak to s tím bambusovým a viskozovým vláknem je.

christinka
91 příspěvků 16.10.18 09:23

Mně by zajímalo, jak to je s tou ropou … vůbec nerozumím chemii, ani trochu, ale náhodou vím, že i ropa je z přírody :-D :-D

babanci
27 příspěvků 16.10.18 09:11

Polyester ve svém šatníku vůbec nemám. Veškeré své oblečení si šiju z bavlny, hedvábí, lnu. Jsem v přechodu a ve všem ostatním se šíleně potím, není mi v tom dobře. Tohle mě vlastně přivedlo k šití a našla jsem v tom ohromné zalíbení. Takže nakonec tomu jinak nepříjemnému období můžu poděkovat.

Gorilka
1476 příspěvků 16.10.18 11:50

@christinka Ropa? Je to spousta uvařenych a rozmačkanych malych zviřatek za velkych tlakůch .

julie74
3830 příspěvků 16.10.18 13:54

@Gorilka a z čeho podle vás žijí stromy ? Ropa je přírodnina jako kdeco jiného,je jenom otázka jak se s ní nakládá … kdyby se ropa využívala k výrobě oblečení a zapomnělo se na pěstování bavlny, která má dopad na ekologii naprosto šílený, bylo mi zemi o dost lépe. Ale to je takové klišé, bavlna je in, protože je přírodě přátelská, polyester je přírodě nepřátelský. (samozřejmě jiná věc je, že někomu vadí na pokožku, to OK)
Kontrolní otázka, co zanechá menší ekologickou stopu, bydlet na statku nebo v desetipatrovém paneláku ?

Paris1789
5644 příspěvků 16.10.18 14:21

Zase kdyby na tom statku bydlelo tolik partají, jako v tom paneláku…

3420
15 příspěvků 16.10.18 14:22

S tou nezničitelností polyesterového oblečení to podle mě není tak horké. Mám ve skříni stále šaty s vodou z polyesterového úpletu pořizované do tanečních (letos je jim sedmnáct let), které ještě občas vynesu, protože stále dobře vypadají a ochotně se přizpůsobily mému břichu v 9. měsíci těhotenství. Tak trochu je schovávám pro dceru. Manželův starý polyesterový oblek však poměrně rychle začal žmolkovatět (což je u polyesterových tkanin běžné) a na fleecových bundách a dětském oblečení je určitý počet praní také znát. Navíc mi připadá, že polyesterové oblečení nechřadne tak „elegantně“ jako oblečení z přírodních vláken. Jako pozitivum polyesteru bych tak vyzdvihla spíš jeho dostupnost a funkční vlastnosti než nezničitelnost, jak se v článku píše.

Příspěvek upraven 16.10.18 v 14:39

julie74
3830 příspěvků 16.10.18 14:38

@Paris1789 no v tom to právě je, a ještě by museli bydlet pěkně do výšky. Já chápu že někdo chce bydlet na statku a mít zvířata a polnosti (vynecháme-li ty zvířata, i já), akorát to nemůže vydávat za ekologický počin. Ekologickým počinem je koupit si 2+kk v osmém patře pěkně dobře tepelně zaizolovaného paneláku. :)))
Ale to prostě vůbec nezní cool …

Paris1789
5644 příspěvků 16.10.18 16:50

Přesně tak, panelák je efektivita bydlení dovedená do důsledků, však je to taky odpověď na potřebu bydlení poválečných generací. Nic proti nim nemám, sama v jednom bydlím.
I když teda statek mám taky :-(

Pirek
7064 příspěvků 18.10.18 14:27

@Paris1789
Statek je polsky loď.

julie74
3830 příspěvků 16.10.18 17:08
Brep
827 příspěvků 16.10.18 22:10

@julie74 Nojo, jenomže čím je ten panelák zaizolovaný? :D

julie74
3830 příspěvků 16.10.18 22:18

@Brep dneska se už i paneláky izolují nějakým a kamennými penama a ne tím neprodyšným polystyrenem. Ale jde i o volný prostor na zemi, kterého moc nezabere že, byty hřejí jeden druhý a blabla… Prostě jsem jenom chtěla říct že jeden nemá opakovat klišé…

Příspěvek upraven 16.10.18 v 22:18

asterah
429 příspěvků 17.10.18 22:37

Izoluje se tím, co jsou lidé schopni zaplatit - a to napříč naší republikou není totéž - je to problém jednotlivých regionů.

julie74
3830 příspěvků 18.10.18 09:07

@asterah to máte samozřejmě pravdu

Annabellee
10 příspěvků 22.10.18 04:56

Mně se taky ježí srst z nápisu „polyester“ na oblečení, zvlášť když se ten polyester tváří jako něco jiného, třeba hedvábí, vlna ap., a je za tento materiál prodejcem vydávaný. No ale není polyester jako polyester - nejsme v dobách, kdy frčel krimplen. Existuje jeho varianta zvaná „mikrovlákno“ a to už tak odpudivé není. Například se z něj vyrábějí hadříky pro domácnost, které mají zajímavé vlastnosti. Za prvé se výrobce kasá, že čistí bez saponátu, jen tak holou vodou, což je částečně i pravda - ostatně bez saponátu lze čistit i ponožkou, když na to přijde - leč pravdou jest, že špínu v sobě dobře drží a nerozmazává ji vůkol. Za druhé velmi dobře saje a za třetí nehnije, což znamená, že nezapáchá, anžto se v něm nemnoží bakterie, které jej rozkládají. A za čtvrté je opravdu nezničitelný - snese vřelou vodu, Savo a jiné chemikálie, stovky vyprání. Konečně za páté - rychle schne. Samozřejmě jsou tyto vlastnosti dány i speciálním úpletem, jaký lze ovšem realizovat pouze mikrovláknem. Samozřejmě se z něj nevyrábí jen hadříky, že jo.
Toto berte jako takový malý dodatek k článku (plný pravopisných, textových i slohových chyb :-D).

Boraby
2 příspěvky 26.11.18 13:02
Ach ty sacky

…tak podobny zamer jsem si dala pred nejakou dobou take - uz nenakupovat umeliny…a je velmi smutne, ze polyester a podobne umeliny ‚rule the fashion world‘. Obleceni z umelin rikam ‚sacek‘ - v zime studi, v lete hrejou. A nejvice me stvou ceny za tyhle sackoidni veci - svetr s malym podilem vlny (asi aby mel clovek aspon trochu pocit opravdivosti) za 50Euro je uz standard. Ale asi opravdu nezbyva, nez se adaptovat, nebo si plest a sit doma :)

Divna_Martinka
16 příspěvků 28.11.18 13:18

Nudny clanek o znudene minimalistce, kterou jakoby osvitilo a chce sve osvicene moudra predavat dal.

Myslim, ze minimalistky se nespravne oznacuji jako minimalistky. Maji plne skrine veci.

Minimalistkou jsem i ja, s trema pary bot ktere se daji nosit v zime, s jednim kabatkem, a par vecma co se vejdu do dvou polic. A ne, PES veci nekupuju. Pac mi vadi jak zmolkujou.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Proč velké módní značky najednou milují sekáče

Autor: Monika

Zara nebo H&M zaznamenaly stoupající zájem o sekáčové oblečení. A z... Celý článek

Můj kontroverzní šatník, který zeje prázdnotou

Autor: Kamila

Nikdy si nekupuju oblečení, za což jsem z různých stran schytala... Celý článek