Polyesterová epidemie

25.08.14 | autor Ada

* promod1.jpg

Nedávno jsem psala článek o laciné módě z východu, minule konkrétně o značce Timeout, která, jak mnozí z vás posléze potvrdili v komentářích, poslední dobou kvalitativně velmi klesla (a odmítá si to přiznat). O víkendu jsem se byla podívat na nové věci v obchodech a vypadá to, že se přiblížilo úplné dno.

Účelem nákupního výletu bylo pořídit nějaké business casual oblečení pro kamarádku, která nastoupila v nové práci - kalhoty, možná sukni, ale hlavně vršky.

Začaly jsme v obchodech průměrné cenové hladiny, těch, kde se musí hledat, ale obvykle se najde. Promod, Reserved... Na cokoli jsem sáhla, bylo mi už na dotyk protivné. Začala jsem prohlížet cedulky a divila jsem se čím dál víc. V Promodu už prakticky nenajdete bavlněné tričko, všechno je z polyesteru, viskózy nebo nějakých směsí. Cenu za nejškrabavější svinstvo získává tento top:

Převzato z http://www.promod.eu/women/tops/unicolour-top-salmon-R1260033095.html

Je z polyesterového krepu s celkem zajímavou strukturou, ale látka je tuhá, neohebná, drsná a neprodyšná. Top jsem si z pokusných důvodů vyzkoušela a ráda bych, abyste věděli, že jsem skutečně trpěla.

Spousta topů a halenek je z viskózy, což by ani nevadilo, kdyby látka neměla tu nejnižší možnou gramáž. Je sice jemná a příjemná na omak, ale stačí ji lehce napnout v rukou a zahýbat do šikma a vidíte, že už se nemůže dočkat, až se bude moct rozsypat v pračce. O mačkavosti raději pomlčím. V Reserved jsem viděla například tuhle košili a byla tak zmačkaná, že to ani divoký vzor nezakryl. Prodejcům jako by to už bylo úplně jedno: haldy zmuchlaných hadrů visí na ramínkách a nám zákazníkům to asi za chvíli přijde úplně normální.

Převzato z http://www.reserved.com/pl/en/woman/newseason-3/clothes/kq947-mlc/roll-up-sleeve-shirt

I v Orsayi, kde jsme nakonec přece jen něco vybraly, je to samá viskóza a polyester. Trička, která se dřív dělala z bavlny, jsou teď třeba ze směsi polyesteru a bavlny:

Převzato z http://www.orsay.com/de-de/collection/t-shirts/trendiges-shirt-mit-print-cloud-dancer-14-14300701.html

Na to, jak má vypadat viskózový úplet, se běžte podívat do obchodu s metráží, tam je svět ještě v pořádku. To, z čeho jsou ušitá viskózová trička v řetězcích, je smutná parodie.

I střihově je to tragédie, převládají úplně jednoduché halenky bez jediného záševku. Spousta triček má přední díl ze tkaniny a zadní z úpletu, takže předek není potřeba nijak tvarovat; tím úpletem vzadu se to nějak stáhne.

Na materiálově i střihově slušné věci jsme narazily až v Tatuumu a Pietru Filipi (z obchodů, v nichž jsme byly - neříkám, že jsou jediné), kde ovšem halenka nestojí 600 korun, ale dvakrát tolik.

Proč je toho šmejdu najednou tolik?

Kvalita sice klesá už delší dobu, ale vypadá to, že došlo na další skok směrem dolů. Tolik umělin jsem v obchodech snad ještě neviděla. Při výrobě oblečení se dá nejvíc ušetřit na práci, proto také firmy vždycky přesouvaly výrobu tam, kde vyšla nejlevněji. Úspora na materiálu byla v porovnání s prací vždycky nezajímavá, ale výrobcům už očividně hodně teče do bot a šetří, kde se dá. Řekla bych, že už došlo na všechny možnosti:

1) Přesouvání výroby do levnějších zemí - z Číny do Bangladéše, Kambodže. Tam jsou na tom ale technologicky hůř a chybí i kvalifikované pracovní síly. Nedá se zde zadávat náročnější výroba. Stěhovat se do levnějších krajin také nelze donekonečna, protože za chvíli už žádné levnější nebudou.

2) Zjednodušování střihů - souvisí s předchozím bodem. Střihově jednoduché věci vám vyrobí kdekoli, i v továrnách s nejlevnější pracovní silou. Na sešití pár rovných kusů látky nepotřebujete vyspělou a drahou fabriku.

3) Snižování gramáže látek - ze stejného množství bavlny se dá udělat dvojnásobné množství látky, když ji upletete kapánek tenčí. Oblečení sice dlouho nevydrží, ale to je pro výrobce vlastně výhoda.

4) Používání syntetických vláken a směsovek - jsou levnější než přírodní materiály. Ledacos ušetříte různým zužitkováním zbytků. Odtud možná pocházejí divoké směsovky à la 35 % vlna, 23 % polyester, 17 % nylon a ještě po špetce od všeho, co se v přádelně smetlo z podlahy.

Dá se ještě dál šetřit, aby měl zákazník pořád svoje trička za dvě stovky a halenky za čtyři, ačkoli cena práce i materiálů stoupá? Nepochybně, ještě pořád není všechno polyesterové a některé polyesterové látky jsou pořád dost slušné a snesly by zhoršení. Připravte se, epidemie ještě neskončila...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Christalis
32 příspěvků 25.8.14 07:36

To první tričko je hrozné. Taky jsem ho zkoušela a taky jsem trpěla.

EaVa4510
1 příspěvek 14.9.14 18:45
Polyesterová epidemie

Dnes jsem si přečetla tento článek a souhlasím naprosto se vším. Kvalita konfekční módy se rapidně zhoršila a bohužel stále je to horší. Přesně jak píše Christalis tak jsem také téměř přestala chodit do řetězců typu Orsay, Promod, Reserved, C&A.
Je to většinou taková hrůza, že je mi naprosto líto ztraceného času. Už jsem se přeorientovala na butiky v menších městech a když potřebuji doplnit šatník tak se tam vždycky obejdu. Zrovna včera to bylo aktuální, potřbovala jsem podzimní kabátek. Výběr byl slušný ( 3-5 typů) a to nemám zrovna typickou postavu (výška 180 cm). Vybrala jsem si přesně takový jaký jsem potřebovala, ještě pěkný svetřík a zimní bundu z loňské kolekce ( zlevněná o 50%). Vše nádherně pověšené na ramínkách, nezmačkané, dobře ušité a z kvalitních mteriálů. Rozhodla jsem se, že již půjdu touto cestou, ne kvantita, ale kvalita ( není mi 20 let abych měla věci na jednu sezónu apotřebovala obměnu každou sezonu). Strašně trpím špatnou kvalitou konfekce, protože mám textilní školu a vím něco o materiálech. Mám kamarádku, která šije v Pleasu a vím jak tam jsou tvrdé normy na kvalitu šití a jaká byla kvalita z OP Prostějov a kam to všechno kleslo. Zajímalo by mě co dělají ty řetězce z těmi „hadry“, které njsou prodejné ani ve slevě. Rovněž jsem změnila „pozitivně“ názor na dámskou konfekci v Tescu. Dá se vybrat, dobrá krejčovina

qwiriella
12 příspěvků 25.8.14 07:41

Já už do řetězců typu Orsay, Promod, Reserved a podobně z důvodu úspory času ani nechodím. Především člověk musí prošmejdit každý věšák, aby tam sehnal něco kloudného, a už se mi stalo mockrát, že jsem si prostě nevybrala ani s mravenčí pílí. Ono to oblečení už dost často není ani levné jako prostě laciné, nezajímavé a nekvalitní. A tak jsem si našla tři butiky, které vždycky oběhnu, když něco potřebuju, a málokdy se stane, že odcházím s prázdnou. A cena? Lehce vyšší, ale oblečení je zase po všech stránkách kvalitnější. Střihem i materiálem. Pod pojmem „lehce vyšší“ mám na mysli rozdíl do 200 korun u nějaké položky oproti běžným řetězcům. Ale kolikrát to finančně vychází úplně stejně.

Brabora
8 příspěvků 25.8.14 07:45

@qwiriella a podělíte se s námi o ty obchody? Prosím :-)

qwiriella
12 příspěvků 25.8.14 08:00

Jsem z Plzně, tak nevím, nakolik Vám tím pomůžu, ale podělím se ráda: Mauro na náměstí Republiky, Extravaganza Dress v Solní nebo Klatovské, sem tam se dá něco hezkého objevit v Afrodite v Sedláčkově ulici nebo prodejně oblečení na rohu Masarykova náměstí a Klatovské. Majitel Maura má ještě dva butiky (ul. B. Smetany a Riegrova), nicméně nabídka je téměř totožná, takže bych je nepovažovala za tři rozdílné obchody. A taky jsem kolikrát lépe než v Orsay pořídila v second handu v Sedláčkově ulici, kde mají všechno na 50 Kč :-D.
Pochopitelně i v těch buticích musí člověk hledat, protože hadry jsou všude. Nicméně v těch buticích se aspoň hledá tak nějak lépe a radostněji.

egr
54 příspěvků 25.8.14 10:04

@qwiriella Sekáč v Sedláčkovce mužů jen doporučit. V podstatě co si neušiju koupím tam

Ančojc
19 příspěvků 29.8.14 00:55

@egr Který sekáč v Sedláčkovce myslíte, prosím? Myslím, že jich je tam několik.

egr
54 příspěvků 2.9.14 20:38

Já chodím jen a pouze do Frontu

minimiš
32 příspěvků 27.8.14 09:23

Díky za nás všechny ze západu za tip :-) až vyrazím do Plzně, vím, kam zajdu :-)

eriam
436 příspěvků 25.8.14 07:46

Máte naprostou pravdu,,v běžných obchodech poslední dobou najdeme většinou samé hnusné, umělé, beztvaré hadry. Zrovna včera jsem pokukovala po nějaké halence a svetru s dl. rukávem. Když už je i solidní materiál, tak svetr je širší než delší, lemy triček jsou tak překroucené, že je už nikdo nevyžehlí. Přitom pro chlapy to až tak strašné není. Zřejmě si výrobce řekne, ženský to vezmou dvakrát, pak je to omrzí, koupí nový, tak na tu dobu ta kvalita stačí.

Karin
3948 příspěvků 26.8.14 15:01

A za chvíli už nebudou slušné věci ani v sekáčích… Na nedávné sekáčové expedici jsem zjistila, že i tam začínají kralovat hadry od Vietnamců nebo značkové věci z háemka a spol. :-( Já snad budu muset taky začít jezdit na nákupní výpravy do daleké ciziny…

Leather lover
342 příspěvků 25.8.14 07:58

Občas je vidět i tričko za stovku. Nejen že člověk se diví nad nekvalitou, ale už se to i jaksi vymyká všemu rozumu. Tričko za stovku? Někdo to navrhne, pořídí materiál, ušije, zabalí, převeze přes půl světa, naskladní, vyskladní, a prodá za stovku? Ten materiál už musí mít snad minusovou hodnotu.
I když finance moc nejsou, začala jsem vědomě tyto nákupy bojkotovat. Dokud se tyto věci budou prodávat, budou se i vyrábět…

toffee13
108 příspěvků 25.8.14 15:31

V C&A měly trika a tílka za 75 korun. Z bavlny. Ani se moc netočí. Zasunula jsem své svědomí a několik jsem si jich koupila - zejména v tělové barvě pod bílé košile, abych je neničila v podpaží.
Do Promodu nechodím už několik let - připadá mi, že všechno teče pod rukama ještě předtím, než to dám poprvé do pračky. Chodím teď už jen do second-handů, k mámě do bytu, případně třeba do toho Tatuum, když se trochu plácnu přes kapsu (Pietro Filipi je přece jen moc drahý - ale u mámy ve skříni mám vyhlédlou jednu košili, kterou vůbec nenosí).

Leather lover
342 příspěvků 25.8.14 15:44

Tak to jste měla štěstí. Já si koupila naposledy v CA kardigan. Byl zlevněný asi ze 400,– na polovinu. Jednou jsem ho vyprala a šel z domu. Něco tak zdeformovaného se nosit nedalo. Od té doby jsem si v CA už nic nekoupila.

toffee13
108 příspěvků 25.8.14 20:59

Ano, asi vždy záleží na štěstí. Toto byla nějaká série ekobavlny. Myslím. Taky si tam občas kupuju džíny. Ale nějak jsem teď skutečně přesedlala na ty sekáče. A snažím se přemluvit se, že už nepotřebuju nic. (Což je v mém případě pravda.)

zuzulique
318 příspěvků 27.8.14 12:15

Ja som si tam naposledy kúpila „riflovú“ sukňu, no skôr bavlnenú, je z tenšieho materiálu ako klasické džíny, ale nosím ju veľmi rada, v lete som ju využila ojojooooj :-)

Strašidlák
59 příspěvků 25.8.14 21:31

Ale jo, triko za stovku klidně…v Lidlu dvě za 149,– některé mám přes rok, jezdí v pračce po každém nošení a pořád v pohodě. K prvnímu nákupu mě dohnalo zoufalství nemožnosti sehnat normální tílko, normální délky bez debilního obrázku.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 08:00

Včera jsem právě žehlila svoje dvoje kalhoty z Orseye, koupené cca v roce 2008. Vypadají stále stejně, střih díky bohu nadčasový, jedněm jsem zužovala nohavice ze širokých rovných do uzšího bootcut střihu asi před dvěma roky. Není na nich vidět žádné opotřebení.

Od té doby, co jsem v Orsay koupila už dávno vzalo za své. Trička zežmolkovala a zpytlovatěla, halenky ztratily tvar a také se ožmolkovaly, dvoje koupené kalhoty jsem naštěstí v čas vrátila, protože po dvou minutách nošení se roztáhly na nechutné pytle. Nejhorší byla zkušenost s riflemi za 850 kč - těm se protočily nohavice do vrtule a vypadaly podstatně hůř, než manželovy od vietnamců za třista, které nosí do náklaďáku.

Když jdu do Promod, nebo Zara, tak mám skoro záchvaty smíchu - ty věci, ty materiály, jak je to šité. Radši už na to ani nesahám. Pohled stačí - když je něco hnusné už na ramínku, jak to má pak vypadat na mně? Letošní podzimní kolekce H&M - to jako fakt? na chudinský pohřeb se nechystám, takže díky.

Začínám tušit nový vzestup malých butiků. Jo a taky jsem přehodnotila svůj postoj k oblečení F&F z Tesca. Jejich trička už mi slouží čtvrtým rokem.

emef
2425 příspěvků 25.8.14 09:02

Ze všeho nejvíc mě štve právě ten Orsay, protože to za dávných časů bývala taková jistota. Když jsem potřebovala jakékoliv „oficiální-slavnostní“ oblečení, vždycky jsem tam to správné našla. Teď si tam jen můžu ukroutit hlavu :(

Pruhovaný_mýval
2 příspěvky 25.8.14 17:10

Mě přijde, že Orsay je pořád ještě docela jistota. Přeci jenom se tam dá s trochou píle sehnat. Letos jsem tam pořídila batistové šaty s bavlněnou podšívkou. Pokud skutečně něco potřebuju (a poněvadž studuju, ta mam dost omezený rozpočet), tak je to jediná možnost. Jinak Promod jsem zbožnovala… Asi pře šesti lety jsem si tam koupila redingot a stále drží… I teď tam pokaždé jdu s nadějí, ale už jsem tam léta nic nekoupila

Robena
1257 příspěvků 25.8.14 08:06

No je pravda, ze jsem si v lete prohlizela saty (OC Harfa) ve vice kramech a ani jsem si nezkousela, protoze byly prusvitne i na raminku, kde je material vlastne „dvojmo“.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 19:13

Jiná Realita
13791 příspěvků 25.8.14 08:13

Můj bratr vždycky říká, že bavlněné věci, u kterých nepředpokládám, že vydrží aspoň pět let, nemám vůbec kupovat a mám kupovat jen směsi a viskózy. kupování a vyrábění bavlněných věcí na rok je zhovadilost.

vypěstovat bavlnu je věc strašná, neekologická, mimochodem kvůli ní zaniklo aralské jezero, jedna z největších přírodních katastrof, o které se jen moc nemluví, protože se stala v rusku.

i kdyby ti číňani nakrásně chtěli vyrábět z bavlny, svět je tak nenažraný, že je bavlny pro třicet triček ročně pro každého euroameričana prostě málo.
pro lidi, kteří ji pěstují, je to plodina nevýnosná, pracná. na mnoha místech, kde se pěstuj, je najednou málo vody. v pákistánu ji spláchly před pár lety povodně a rozsah už se neobnovil. začala být nedostatková na to, aby se z ní dalo šít tak, jako dřív.

za polyestery v obchodech si vlastně můžeme sami. moc nakupujeme.

tím neomlouvám fakt, že i polyestery lze dělat nositelné, což se neděje, a že trička lze místo bavlny dělat z viskózy se stejnými vlastnostmi.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 08:13

toffee13
108 příspěvků 25.8.14 15:33

Děkuji.

kordelia
3 příspěvky 26.8.14 13:57

Hovoríte mi z duše, navyše odborne. Skoro takto by som to napísala aj ja. Pekný deň.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 08:20

@Jiná Realita Ono taky určitě není polyester a polyester. Proti viskóze nic nemám, nosí se dobře, věci drží tvar i barvu, v zimě sice nehřeje, v létě ale ochladí. Bohužel vůbec nevím, z čeho se viskóza vyrábí. Mám dva 100% bavlněné svetry a řeknu vám, ani se nehnout po těch pěti šesti letech. Já tedy v podstatě u všeho doufám, že to vydrží pět let, ale tak ze 70% to nevyjde:).

Jiná Realita
13791 příspěvků 25.8.14 08:24

Z celulózy (zpravidla ze dřeva).

taky se na ni mine voda, pole a práce, ale ze stejného prostoru na poli jí vznikne nepoměrně víc než bavlny.

Go-lightly
3429 příspěvků 25.8.14 08:33

Byla jsem teď v nákupním centru na Andělu a zděsilo mě, jak špatně jsou lidi oblečení. I v těch nejdražších obchodech se pohybují postavy v nepadnoucích, zmačkaných, hadrovitých tričkách a kaťatech - přehlídka bezdomovců, platících kreditkami další podobné hadry, zřejmě vysoce cool. Musí to být materiály. Fakt mě to vyděsilo - takových peněz za to vyhodíme, a tak blbě vypadáme.

Bačavelmistarý
115 příspěvků 25.8.14 08:52

Nejhorší je, že i vrchní vrstva sak bývá z tak tenkého úpletu, že bych si z něj nešila ani triko, a pod tím podšívka 100% pes. Taky asi nějaká „nová móda“. A to ještě nejsou zrovna nejlacinější kousky, jedno takové na mě koukalo i v Desigualu a stálo tolik, kolik saka z toho obchodu běžně stávají… další obchody, kde to bylo, si už nepamatuji, ale bylo jich víc.

Verhro
637 příspěvků 25.8.14 08:59

Připojím se ke zdejší kritice řetězců. Zrovna ráno jsem si oblékla černé kalhoty koupené cca. v roce 2004 v CundA a halenku z Orsay koupenou v roce 2008, vše v dobrém stavu…je pravda, že poslední dobou v těchto obchodech vždy okouknu a odcházím právě díky materiálům = plast. Děláme si s manželem srandu, že jsou zřejmě to vše recyklované PET láhve.

AMB
13 příspěvků 5.9.14 20:55

Ani sa velmi nemylite :) flisove mikiny su recyklovane pet flase :)

Mylady2
12413 příspěvků 25.8.14 09:03

Výrobci zřejmě reagují na poptávku po co nejnižší ceně a zcela přirozeně nechtějí tu cenu dotovat :-)

Erinka.X
68 příspěvků 25.8.14 09:18

Kvalita jde rapidně dolů, a to bohužel snad ve všech obchodech. Někde mají ještě tu drzost prodávat za vyšší cenu. Špatně je snad úplně vše - kvalita materiálů, křivé šití, všudypřítomné nitě, oděvy šité na hrbaté (jak už tu byl samostatný článek)… Mohla bych pokračovat ještě hodně dlouho.
Já se polyesteru nevyhýbám. Naopak někde je pro mě více žádoucí než bavlna. Např. bavlněná sukně se mi příšerně zmuchlá, zatímco polyesterová buď vůbec nebo jen málo. Takže sukně a i šaty mi z umělých materiálů nevadí. Kabáty preferuji z vlny (čím více, tím lépe), případně s nějakou menší příměsí. Trička jak která. Mám ráda kvalitní bavlnu a právě taková trika i mám. Stejně tak ale i viskózová či nějaká polyesterová. Ale tam vybírám opravdu pečlivě, protože není viskóza jako viskóza a není polyester jako polyester. Stejně tak košile vybírám pečlivě.
Velká část mého šatníku je nakoupená v Espritu (uff, už si připadám jako chodící reklama, ale když já jsem s ním opravdu celkem spokojená - košile, trika, sukně, šaty, kalhoty…). Dále nakupuju v s. Oliver, ale tam už musím vybírat pečlivěji. Pak nakupuji i v Mangu, Orsay a Promodu. Ale… Tady opravdu vybírám a vybírám a vybírám. Často si tam koupím spíš nějaký „módní výstřelek“, který vím, že bude např. na jednu či dvě sezony. A v každém tom obchodu kupuji jen určité věci a některé tam naopak nikdy nekoupím. Třeba v Orsay jsem si nikdy nekoupila žádnou bundu a vím, že ani nekoupím. V Promodu jsem si koupila pár šatů a i nějaké sukně a jsem spokojená. Ale také musím uznat, že tyto obchody mají tak 90% oblečení nepoužitelného.
A platí tu pravidlo… Dokud budeme kupovat nekvalitní věci, tak nikdo nebude nucen vyrábět a prodávat ty kvalitní.

emef
2425 příspěvků 25.8.14 09:35

„Dokud budeme kupovat nekvalitní věci, tak nikdo nebude nucen vyrábět a prodávat ty kvalitní.“ Nekvalitní oblečení nekupuju, nekupuju totiž už žádné oblečení. Jedu ze starých zásob. Až je donosím, asi budu chodit nahá :(

Erinka.X
68 příspěvků 25.8.14 09:47

No já nekvalitní také nekupuji, v těch horších řetězcích vybírám vždy to kvalitnější. Pokud se mi ta věc nezdá, tak ji prostě nekoupím. Ale myslela jsem to tak, že bohužel spousta žen koupí klidně to nekvalitní a je jim to jedno. A vrcholem je, když se ještě přou, že ony zásadně kupují jenom kvalitu. :-) Už jsem zažila i to, že někdo za kvalitní považuje např. Terranovu. A pak taky hodně lidí vychvaluje Zaru a mně připadá, že ji považují za kvalitní snad jen kvůli cenám. Jinak si to neumím vysvětlit.

dagsit
13 příspěvků 25.8.14 10:17

Přesně, souhlasím s tím, že i já u některých kousků nevyžaduji, aby byl z čistě přírodního materiálu. Třeba u úzkých rovných kalhot s větším podílem bavlny se mi kolena vytlačí během měsíce nošení, hrůza. Volím proto raději jiné, spíš umělé složení. To platí i u některých halenek. Jak píšete, není polyester jako polyester. Důležitm kritériem je i to, jak je mi materiál příjemný pocitově, což se s „umělotinou“ nemusí vždy vylučovat.

Lovisa
85 příspěvků 25.8.14 09:32

V souvislosti s předchozím článkem Vysoká cena levné módy mně napadá, že je to pěkně začarovaný kruh… oblečení se vyrábí čím dál tím víc, je čím dál tím nekvalitnější, tak že se tím dřív zničí, a proto si musíme kupovat čím dám tím víc oblečení… Jak z toho ven?

Go-lightly
3429 příspěvků 25.8.14 09:42

Ale ono se dá sehnat, jen se musí hledat. Chce to trpělivost, jenže to víte, 90% holek prostě vyrazí „na nákupy“ a s prázdnou se vrátit nechce, tak koupí, co vidí.

Cookies
37 příspěvků 25.8.14 19:09

Jenže pak je kategorie nákup s chlapem a když po pěti hodinách odcházím z obchoďáku znechucená s jedním tričkem, tak to vypadá na rozvod.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 09:57

To může zastavit jen nějaký nový názorový proud, líbí se mi tzv. nákup v šatníku, nebo 30 days challenge, či jak to bylo. Prostě omezit počet kusů, a znovu se soustředit na kombinovatelnost a promyšlenost.

Mě hodně otevřelo oči tohle video z youtube:https://www.youtube.com/watch?…

V inspiraci tímto jsem si na každou sezonu v roce vytvořila takový seznam základní věcí, které potřebuji(samozřejmě některé jsou nositelné po více období) a ty chci ne rozmnožovat, ale postupně obměňovat za kvalitnější kousky s vyšší hodnotou a delším poločasem rozpadu s tím, že pokud budu chtít držet krok s módou, tak si koupím každou sezonu jen jeden hyper trendy doplněk, třeba psaníčko, přívěšek, šálu, nebo tričko, tak aby bylo moje oblečení aktuální, ale abych nebyla otrok nekvality a rychlé módy.

Normálně to mám v počítači i s obrázky a vytištěné to mám na vnitřku dveří od šatníku, abych nezapoměla, co mám ve skříni a nekupovala pořád jak mula nové a nové kousky, co jsou odpadkem už ve chvíli, kdy přiložím kartu ke čtečce.

Praštěné možná, mě to ale vyhovuje a doufám, že to vyšperkuji k dokonalosti.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 09:59

antees
733 příspěvků 25.8.14 11:07

Nebýt takový materialista :)
Snad také nakupovat občas v sekáčích, kde ještě najdeme věci ze starých dobrých materiálů…
Také se snažím vybírat si jakési nadčasové kousky a takové věci, o kterých vím, že je se zbytkem svého šatníku zkombinuji více než 1×.

Lovisa
85 příspěvků 25.8.14 12:41

Nakupuju skoro jenom v sekáčích a nosím jen přírodní materiály. Ale jak bylo psáno ve zmíněném článku, už i přes sekáče se valí viskózové šílenství.

Verhro
637 příspěvků 25.8.14 09:33

@Erinka.X Esprit a S. Oliver patří taky k mým oblíbeným :) jinak s Vámi souhlasím, ostatní je poslední dobou čím dál horší. Pietro Filipi má taky pěkné kousky, ale jak zmíněno v článku, někdy se mi zdá, že dost předražené…ale už se dostávám do stádia, že jsem si v létě raději koupila 1 letní šaty v PF, než troje v „levnějších“ řetězcích.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 09:34

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 09:45

@Mylady2 Když ně zas tak jako nepřijde, že by to oblečení zlevnilo adekvátně poklesu kvality. Já nepotřebuju kupovat trička za 90 Kč. Já ho klidně kupím za 500, ale ať sakra nějak vypadá.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 09:46

@Verhro V S. Oliveru mají dost hnusné materiály. Totožné s NY (ten je ještě dobrej), GATE a Promod, ale ceny mají nastřelené o 130% výš. V Pietru Filipi jsem koupila naposledy kalhoty před 13 lety, stály 990, vydržely rok (oblýskaný kolena - no fuj!). Pak jsem tam párkrát zašla, protože se mi něco líbilo ve výkladu, když jsem ale zjistila, že to něco stojí 7000, tak mě chuť přešla.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 09:48

Erinka.X
68 příspěvků 25.8.14 09:50

Nesouhlasím. Netvrdím, že všechno, co v s. Oliveru nabízejí je super kvalitní, ale při dobrém výběru, tam seženete kvalitní věci.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 09:51

dagsit
13 příspěvků 25.8.14 09:58

Mě v poslední době docela zaujal obchod Mohito (je to „sesterská“ značka obchodu Reserved). Jednoduché, střídmé, elegantní střihy, někdy doplněné zajímavým detailem, ale bez zbytečných přeplácaností. Základními barvami kolekce je bílá, černá a šedá, doplněna teď momentálně jemnými pastelovými odstíny. I materiálově mi přijdou věci kvalitnější, ale rovnou dodávám, že na složení nemám tak bedlivé oko jako Ada (buť je mi to příjemné nebo ne, což se může stát i u umělého materiálu). I zde je hojně použit polyester, ale dají se dobře najít i základní halenky z bavlny či viskozy se špetkou elastanu.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 10:00

zuzulique
318 příspěvků 26.8.14 10:28

Ja som sa potešila, že Mohito otvorili aj na Slovensku. Aj tam sa nájde veľa polyesteru, ale dajú sa nájsť aj skvelé kúsky. Takto sa mi podarilo vo výpredaji kúpiť šaty levanduľovej farby, ktoré sú čipkované, vrchný diel je z bavlny a polyamidu a podšívka je 100% bavlna, z čoho som maximálne nadšená, keďže väčšinou ich robia práve z polyesteru. V lete sa takto v nich potom cítim veľmi komfortne a stali sa obľúbeným kúskom môjho šatníka:-)

Příspěvek upraven 27.08.14 v 12:17

Mayim
401 příspěvků 25.8.14 10:00

@qwiriella
Jo, Mauro jsem v době studií mlsně okukovala, jenže tehdy na mě bylo drahé. Teď už na mě zas tak drahé není, ale v Plzni už se nevyskytuju. A sekáč v Sedláčkově byl vhodnou výplní času mezi přednáškami (hned naproti)…

dorry
5 příspěvků 25.8.14 10:05

Tyjo, sem fakt rada, ze tohle ctu. Ja uz si myslela, ze sem divna. Materialum nerozumim, spravnym strihum pravdepodobne taky ne. Hrde nosim uniformni „tricka a dziny“, ale chci, aby to melo trochu smrnc. A posledni dobou se neda na bezny tahani a bez velkych investic koupit nic, v cem se clovek celej den nekrouti a neosiva. Pri zehleni pak skoro tlucu hlavou o prkno, jak sem mohla takovej pokroucenej hadrik koupit. Sem si do ted myslela, ze to celej svet nosi s nadsenim, jenom se mnou je neco spatne, vsecko mi vadi, nic mi nesedi.

Erinka.X
68 příspěvků 25.8.14 10:08

Nic s Vámi není špatně. Já tohle pozoruju už několik let a teprve teď mám pocit, že to tak vnímá víc lidí, víc se o tom mluví.

zuzulique
318 příspěvků 25.8.14 10:16

Podľa mňa v bežných reťazcoch (akýchkoľvek, dokonca aj Zara a Marks&Spencer), kde to kedysi bolo lepšie pýtajú za polyesterové blúzky horibilné sumy…raz sa tu síce zmienilo, že nie je polyester ako polyester, tak kde je pravda? Ja by som v prípade takéhoto článku ocenila aj tipy, že kde nakúpim niečo „lepšie“ za prijateľnú cenu, pretože nakupovanie online nevyužívam, nakoľko nemám konfekčnú veľkosť a bez skúšania to skrátka nejde…:-(

janina.ch
26 příspěvků 25.8.14 10:18
Tatuum

Zrovna minulý týden jsem byla v Tatuum, který jsem vždycky milovala, a byla jsem teda dost zklamaná… Zkoušela jsem si fakt hezkou červenou pouzdrovku, která sice měla podšívku, ale pásek šeredně kousal, u toho jsem si řekla budiž - stejně do ní budu nosit zastrčenou halenku nebo košili. Tak jsem si zkusila i košili - 36 mi byla děsivě malá, 38 zase velká, ale řekla jsem si ó ká, nesedí mi střih. Tak jsem zkusila jinou a ta už byla v pohodě. Jenže: obě byly sice z bavlněného plátna, ale lepil se na to každý sebeprťavější chloupek - i za ty 3 minuty v kabince byla košile celá zachlupená od té sukně (na figuríně ve výloze to vidět nebylo, a byla to přesně ta stejná kombinace - figurína se nehýbe), ani jedné z košil nešly zapnout/rozepnout knoflíčky, v dírkách totiž byly nitky, které kdosi zapomněl po obšití vystřihat. Vzhledem k tomu, že obě stály přes 1000 korun (jedna byla za 1100, druhá za 1200), tak jsem neměla komentáře. Pro košili příště rovnou do T. M. Lewin, kde sice některé stojí ještě o něco málo víc, ale prodavačky se přetrhnou, aby vám pomohly (a přitom nejsou podlézavé), košile jsou z o 200 % lepšího materiálu a 300 % lépe šité. Tolik k úpadku v Tatuum :(

anahir
116 příspěvků 25.8.14 10:21

Nemám nic proti umělým materiálům, když je ten materiál nějak pořádně udělaný. Mám 2 rozevláté sukně ke kolenům (už nevím co je to za materiál, dávno jsou cedulky pryč), je rozhodně umělý, neprůhledný, chladivý, hladký, lehounký, vůbec se nemačká, pruží a zhruba za 5 let intenzivního nošení se vůbec nezměnil ani barevně.
Ale řekla bych, že výrobci nešetří jen na přírodních materiálech, ale šetří už i na těch umělých.
Cpou to všude možně, něco jako boj kdo z koho - budem vám to dávat tak dlouho až 1/ buď vám nezbyde než to koupit, protože nic jiného už není a nebo 2/ vás přinutíme uvěřit, že se vám to vlatně líbí a chcete to.

Umělohmotný materiál nemusí být jen špatný, ale už i ten dokázali taky pěkně zkazit.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 11:54

Cpou to všude možně, něco jako boj kdo z koho – budem vám to dávat tak dlouho až 1/ buď vám nezbyde než to koupit, protože nic jiného už není a nebo 2/ vás přinutíme uvěřit, že se vám to vlatně líbí a chcete to. - tak to jste trefila hřebíček na hlavičku. To je právě ten diktát nabídky, která vytváří poptávku a ne naopak. Chca nechca to musí zákonitě do finále vést k tomu, že se spotřebitelé jednoho dne postaví na zadní.

anahir
116 příspěvků 25.8.14 15:19

Někdy mám ale takový pocit, že prostě prohráváme a ty obchody pomalu vyhrávají.
Ustoupíte o procento (v obsahu materiálu i v kvalitě) pak zase o procento a oni po těch malých ústupcích skočí jak dravci a nejhorší je, že mi to přijde, že není cesty zpět. Co jednou výrobní peklo schvátí, nikdy nenavrátí…

Nehaním umělé materiály, myslím si, že když jsou udělané dobře a na v hodném kusu uoblečení, proč ne.
Ale oni ničí a kazí i ty umělé látky.

Fejgele
34 příspěvků 25.8.14 19:38

Je mi z toho smutno, ale musím souhlasit-my, zákazníci, prohráváme na celé čáře…

Morže
1094 příspěvků 25.8.14 10:30

Tuhle jsem ze sestrou vyrazila na nákupy (ségra potřebovala „společenské“ šaty) a i když jsem si mohla něco pořádného koupit - nebylo co kupovat, nic moc se mi nelíbilo. Vše je takové pytlovité, průhledné nebo až moc pružné (ideální na zvýraznění špeků na břiše, velké zadnice s prosvítající celulitídou a nohama jak buřty že) a nic nemá hezký tvar. Takže já nakonec odcházela akorát s černým racer trikem za 99,– ve výprodeji a sestra odešla s třemi podprsenky (má někdo štěstí, že její velikost může najít v řetězcích), šaty, tričkem a čepičkou pro malou dcerku.
Na druhou stranu - každý měsíc chodím do pojízdného sekáče, kde jeden den mají vše za 30,–, druhý den za 20,– a poslední den za 10,– a dá se tam něco najít zajímavého (i když samozřejmě většina z toho je hnus nejvyššího kalibru, ale kdo hledá najde) a i když tam je spousta věcí už dávno nemoderní, je vidět, že ten materiál je úplně někde jinde. Teď mám obrovskou radost z křiváku. Sice není kožený, ale na vyzkoušení, jestli se ke mně bude hodit, je supr :) taky tam nakoupím vesty, kde jinde s mýma prsama vypadám blbě. Možná nyní budu pro ostatní vypadat pekelně, protože vše není do puntíku dokonalé, ale co.

Oldyn
6401 příspěvků 25.8.14 10:34

Myslím si, že kdo hledá najde a za peníze v Praze dům. Vyrostla jsem v dederonové době a měřítko na hnusohadry mám poněkud posunuté. 100% bavlněné nakupuji jen pro děti, mají citlivou kůži a umělé špatně snáší.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 10:34

coralline
840 příspěvků 25.8.14 10:37

Poslední dobou nakupuju oblečení hrozně nerada, vlastně jsem si skoro nic nekoupila už asi rok, jsem z těch obchodů akorát otrávená. Bohužel jsem konstatovala, že musím doplnit šatník. Moje oblíbené kousky mě začaly opouštět (už mají nárok, vydržely několik let) nebo už mi nesedí. Ale mám z nakupování depku předem :-( živě to vidím, jak po několika hodinách obíhání obchodů budu mít tak možná punčocháče. Přemýšlím, že bych si zajela radši do Německa. Netušíte někdo, jaká je tam aktuální situace? Vždycky mi přišla nabídka lepší, ale už jsem tam dlouho nebyla.

V3S
59 příspěvků 27.8.14 20:52

Občas do Německa jezdím oblečení nakupovat. Naposledy zhruba před rokem. Nejvíce mi vyhovuje obchod Karl Ruppert, je značený K&L. Je dobré o koupi trochu přemýšlet, též se najdou tenké materiály, tričko, u kterého se po pár vypráních překroutily švy, zipy, které bylo nutno po sezoně vymněnit. Ale při množství šatů, které jsme zde koupili ( též pro manžela i dcery, včetně pár sportovních kousků), jsme spíš spokojení.

Llevelyn
2 příspěvky 25.8.14 10:59

Tak nákup v obchodech, resp v řetězcích je utrpení samo o sobě. Střihy, materiály, barvy. Zlatý sekáče..

zuzulique
318 příspěvků 25.8.14 11:20

Ja by som napr. rada chodila do sekáčov, ale nemám na to skrátka čas, pre mňa sú jediné voľné dni víkendy a vtedy sú zatvorené…chodenie po sekáčoch je zrejme pre menej zaneprázdnených ľudí, tam človek musí chodiť často, musí sa hrabať, musí vystihnúť správny čas, svoju veľkosť a pod…:-(

kurzatko
230 příspěvků 25.8.14 14:04

V sekáčích nakupuju ráda, ale bohužel se tam moc nedají sehnat jednobarevná trička. Jsou to samé pestré tuniky a halenky k džínům, ale nic ke vzorované sukni. No a jednobarevná trička v obchodech jsou těch výše zmiňovaných „kvalit“. Už jsem zkoušela i dětské oddělení, připadalo mi, že tam jsou aspoň trochu méně průhledná, ale stejně jsem si nevybrala.

Leather lover
342 příspěvků 25.8.14 14:09

Pěkné jednobarevné triko v sekáči nenajdete, protože žádné obyč tričko nevydrží víc než pár vyprání. To by to muselo být už echt kvalitní triko, a to si schramstnou „luxusní“ sekáče a jejich majitelé a známí majitelů.
Občas někde vidím např. bavlněné triko Esprit, ale cena odpovídá zhruba ceně nového Esprit trika s 50% slevou v sezónních slevách. To si dojdu radši koupit to nové.

kohlida
58 příspěvků 26.8.14 18:28

Mám několik triček „zn.“ Numbero, mají je v mnoha barvách, je to balvna s elastanem, velmi příjemný a hezký materiál, vydrží velmi dlouho pěkná. Mají je u Vietnamců a v různých těch pojízdných výprodejích v cenách 50-200 Kč, doporučuji.

Mydri
175 příspěvků 31.8.14 15:10

Teď to asi bude znít, že jsem se zbláznila, ale jestli chcete jednobarevná trička z bavlny, jděte do Terranovy. Čas od času mají velkou nabídku basic triček ve všech velikostech (i to svoje XS tam najdu), ještě se mi žádné od nich nerozpadlo a fakt je to bavlna. Taktéž doporučuju jejich svetry, které jsou sice dost pravděpodobně s příměsí (já složení čtu jenom když mi materiál připadá divný, orientuju se podle hmatu - sáhnu a vím), ale nosím je už kolikátou sezónu a jsou krásné. A taky mají obvykle basic barvy bez vzorů, ale i krásné se vzorem (třeba norským) :)

Pruhovaný_mýval
2 příspěvky 25.8.14 11:01

A já jsem si říkala, že to snad vidím jenom já… Že jsem jediný šílenec, který to řeší. Všude v obchodech samej umělej aušus, že se z toho potím a ani to nemusím mít na sobě. No a všude spousta lidí, kteří to kupují… To se pak řetězcům skutečně nevyplatí šít z lepších látek střihově propracované modely, když jdou na odbyt i ty horší.

skylor
166 příspěvků 25.8.14 11:10

S nekvalitou materiálů jsem se už smířila (no, spíše rezignovala), holt člověk musí hodně hledat nebo více investovat.

Co ale jako osoba s postavou „hruška“ vyčítám prodejcům, a to hlavně těm s dražším zbožím, je zmiňovaná absence záševků. Se svým typem postavy, byť jsem celkem štíhlá, potřebuju od halenek a triček, aby mi pomohly potlačit nedostatky. A to bohužel drtivá většina halenek nyní neumožňuje - jsou to rovné pytle, které přidají v pase min. 10-15 cm, vyrábí divná prsa a sluší pravděpodobně jen těm, co mají velikost 34.

zuzulique
318 příspěvků 25.8.14 11:22

Máte pravdu, súhlasím, takéto blúzky zakryjú aj to pekné čo máme:-) v tomto prípade si človek pás opticky musí „vyrábať“ a nie vždy je to možné…

Erinka.X
68 příspěvků 25.8.14 11:34

Já jsem také hruška, ale mám navíc i vysokou pánev, takže jsem široká hned pod pasem a rovnější střihy mi někdy vyhovují právě proto, že se mi nešponují přes ty pánevní kosti. Mám takhle problém i se sakem. V ramenou sedí, přes prsa sedí, ale přes boky se šponuje. A sako přesně do pasu nevypadá dobře. Ale to neznamená, že mají dělat bez záševků všechno oblečení. Mně někdy i připadá, že ani pomalu nerozlišují přední a zadní díl u třiček…

Maiandra
222 příspěvků 26.8.14 10:52

Za sebe můžu říct, že někdy ani těm s vel. 34 nesedí. :D Nad bezzáševkovým oblečením se rozčiluju pravidelně.

Sheba
392 příspěvků 26.8.14 11:14

@Maiandra Dnešnímu oblečení chybí záševky a propracovaný střih až tak, že je jedno, kterou část dáte dopředu a kterou dozadu. A to i když máte větší prsa. Zkoušela jsem si takhle v řetězcích dvoje šaty a dokonce „zadní výstřih“ byl slušivější, když jsem ho oblékla dopředu.

Hanelle5
65 příspěvků 25.8.14 11:12

@Oldyn a teď si představte, že tu citlivou kůži máte vy a že většinu umělých materiálů prostě nesnesete. A přidáte-li k tomu i ne zcela konfekční postavu, pak je to opravdu velmi velký problém sehnat něco nositelného…

Hanelle5
65 příspěvků 25.8.14 11:16

@skylor Leckdy bohužel nesluší ani těm s velikostí 34.

Oldyn
6401 příspěvků 25.8.14 11:16

@Hanelle5
Výběr látek je a šiju, tak by to zas takový nepřekonatelný problém nebyl.

Hanelle5
65 příspěvků 25.8.14 11:25

@Oldyn máte pravdu, že výběr látek je, ale pokud není někdo zdatný v šití, pak musí využít služeb švadlen. A to už bohužel zase tak jednoduché není. (Jedna šikovná paní švadlena mi odešla do „důchodu“ a zatím za ní nemám náhradu :()

katango
1356 příspěvků 25.8.14 11:28

Jo, polyester všude. I podšívky hedvábných šatů se dělají z polyesteru, podle mne je to zvěrstvo nejvyššího stupně.

Taky občas projíždím různé eshopy, ovšem v poslední době se stále častěji setkávám s věcmi ze 100% polyesteru, které jsou označeny za luxusní a tomu odpovídá i cena. Asi žiju v nějakém jiném vesmíru nebo ten polyester ze sebe soukají bourci morušoví.

Nakupuju už jen v sekáčích, samozřejmě ne ten póvl, či z jiné druhé ruky. Jak tu už zaznělo, je to kvalita prověřená časem.

Ovšem i v těchto obchodech označují polyesterové věci za luxusní.

Příspěvek upraven 28.08.14 v 12:27

g.kala
437 příspěvků 25.8.14 12:53

S článkem souhlasím, „zářným“ příkladem byla třeba letošní letní kolekce v H&M. Zaujaly mě mj. červené pouzdrové šaty a zelený peplum top, pěkný střih, i slušně ušité, ano, za pár korun - ale k čemu to, když byly z tak strašně neprodyšného a nepříjemného materiálu, že bych se kor v létě koupala ve vlastním potu a ještě osypala. V ničem si nezadal s dederonem po babičce z hlubokého socialismu.
Edit: pardon, to není reakce na katango, ale obecně, špatně jsem ho nahrála..

Příspěvek upraven 25.08.14 v 15:23

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 11:56

@coralline Proto se už dávno moje vášeň přesunula ke kosmetice, kabelkám a šperkům.

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 12:00

@katango Jachacha, já jsem udělala minulý měsíc nákup na Bonprixu a Ottu dohromady za 4000 Kč, hádejte, co mi z toho zůstalo doma a zbytek šupajdil zpátky? - jeden top ve slevě za 340 Kč. Vrcholem asi všeho byl černý svetřík s výstřihem do V (víte co, takový ten, co ho můžete vzít s čímkoliv kamkoliv a když budete chtít ohromovat, tak sundáte šálu a vytasíte vnady) za 700 Kč místo kterého přišly ve velikosti 36 šaty cca 15 cm nad kolena a výstřih bohužel kompletně obkružoval spodní lem podprsenky - z Otta. No málem jsem padla. Takže nákupy z netu zas nechám pár let spát. Nevím, co mě to napadlo.

andiedvorakova
331 příspěvků 25.8.14 12:04

Že výrobce myslí především na sebe a zákazník je mu tak trochu víc jedno, to je skutečně smutné. Asi to dělá ta anonymita. Když každý chodil ke krejčímu a švadleně, tak se ten, kdo šil, setkával tváří v tvář s tím, na koho šil. Takže přirozeně chtěl odvést co nejlepší práci, aby o zákazníka nepřišel. Kritika by se rychle roznesla a měl by po živnosti. Ale takhle? V dnešních obchodech uvidíte leda prodavačku a té nadávat nebudete, protože víte, že ona s tou hrůzou nemá vůbec nic společného, jen to prodává, protože taky potřebuje nějakou práci… A v době, kdy v takovém řetězci po světě nakupují miliony průměrných lidí s průměrnými platy, kteří opravdu ty halenky za 1 200 kupovat nemohou, pokud chtějí mít doma alespoň 5 vršků a ne třeba jen dva, ta kritika od pár jedinců, co se namáhali něco zjistit o střihu a látkách, vyzní do ztracena. Velká část skutečně žije v přesvědčení, že tohle je naprosto v pořádku a nakonec jak jinak by to mělo vypadat, že? Další část to sice ví, ale připouštět si to odmítá, protože pak by ji to pudilo kupovat lepší věci a to by bylo příliš složité, protože: peníze, hledání švadleny, nebo hledání přijatelného obchodu - stráví se tím zkrátka spousta času a někdo radši kouká na Ordinaci, vrazí ty peníze do nadbytečného jídla (takže nakonec bude mít problém najít svou velikost i v těch polyesterových hadrech), leží v knihách, dělá umění či „umění“, věnuje se dětem, nebo sedí u počítače a dělá na něm nezbytnosti i kraviny. No a jen mrňavá část si prostě přizná, že je to bída. A tu zbytek neposlouchá, protože buď je to vůbec nezajímá (starat se o hadry je hrozně povrchní, můžeme být rádi, že nechodíme nazí, černoušci v Africe a bla bla…), nebo to raději slyšet nechtějí, protože zase ta námaha, že jo, anebo jim stávající standard přijde v pořádku a vy jste zřejmě spadli na hlavu na porodním sále, protože oni nic lepšího nikdy neviděli, tudíž je přece jasné, že to neexistuje, ne? Nakonec mi možná spíš vadí ten přístup lidí ke všemu, protože tenhle úpadek (ale možná to ani tak není úpadek, jako spíš nějaká transformace všeho, kterou jen nechápu) je všude. Třeba ve školství se ty standardy snižují taky - a to teprve bude něco…

Shiro
355 příspěvků 26.8.14 00:29

„… děti v africe, bla, bla, bla…“ Jsem si vzpomněl na Slunce Seno :D ale jinak jste pominula ještě jeden aspekt, rsp. mě, já se oblékám do těch hadrů, ne proto, že bych na lepší neměl, nebo byl línej, nebo nevěděl, že to jde líp, ale abych zapadl, protože Češi obecně (až na pár „pošuků“) považují hezké oblečení za něco naprosto strašného, srovnatelného snad jen s pedofilií nebo vraždou.

andiedvorakova
331 příspěvků 26.8.14 12:45

No ano, občas koukají, ale na druhou stranu, co víc vám můžou udělat, než koukat na vás? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.14 12:04

V poslední době se mi hodně špatně nakupuje oblečení, má to divný střih, debilní aplikace a o kvalitě materiálu nemá cenu mluvit, už toho tady bylo napsáno spoustu. Nákup nového oblečení není pro mě radost, ale vysilující činnost, na kterou je potřeba detektivní talent, aby člověk našel něco, co se nerozpadne po jednom vyprání…jediné co mě těší, že nejsem sama, kdo to tak vnímá, už jsem začínala mít pocit, že jsem divná, když si nic nevyberu

lerke
5 příspěvků 26.8.14 13:08

Přesně, včera jsem prošla celé Brno (Vaňkovka, Olympie, město…) a snad nikdy jsem nebyla z nákupů tak znechucená… Sehnat obyčejné černé rifle, bez zbytečných aplikací, z normálního materiálu a ještě pro moje dlouhé nohy nadlidský úkol - ale zadařilo se :D

Elenloth
4 příspěvky 25.8.14 12:09

Jsem za tenhle článek moc ráda. Po dvou letech nošení těhotenských věcí (mimochodem kapitola sama pro sebe) jsem vyrazila do nákupních center obnovit šatník a nestačila jsem se divit. Já si nekoupila ani blbé triko! Tak vidím, že nejsem zase tak náročná, ale že se kvalita věcí v obchodech rapidně zhoršila.
A teď poraďte, kde můžu koupit nějaké triko jako obr1 nebo obr3, aniž by bylo průsvitné, roztrhané už na ramínku a po kolena? když jsem šla i do dražších obchodů, tak zase za úplně obyč triko standardní kvality chtějí 800, a to podle mě prostě není reálná cena.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 12:27

Projděte si znovu diskuzi, jsou tam názory na obchody. Za mě Orsay, Reserved, Mohito, Oodji, s. Oliver a sekáče, ale chce to vybírat a hledat (pečlivě a trpělivě). Občas se na něco dá narazit i C&A a H&M, ale velmi zřídka. Nikdy jsem nepřišla na chuť Zaře, vzhledem k jejím cenám mi ta kvalita přijde mizerná. Myslela jsem si, že je v ČR u ní třeba horší kvalita, ale když jsem byla v Paříži na Champ Elysées, tak jsem tam zabrousila a čekalo mě stejné zklamání, jako když jsem byla v Brně. Nebo si nechte něco ušít, ono to vyjde asi relativně dráž, ale bude vám to sedět a vydrží to víc než polovinu sezony…

Příspěvek upraven 26.08.14 v 12:28

Perrine
71 příspěvků 25.8.14 12:48

Fuj, z toho prvního trička mě kouše celý tělo už jen při pohledu. Zkoušet si ho muselo bejt fakt utrpení.

Marťavesel
42 příspěvků 25.8.14 13:04

I já děkuji za tento článek. Už dlouho nejsem schopna si něco koupit-prostě si nevyberu, ať už nesedí střih nebo se mi protiví materiál. A protože dosavadní oblečení už dosluhuje :), tak přemýšlím o tom, že asi půjdu ke švadleně, nechám si vytvořit padnoucí střihy a pustím se do šití. Látek je na výběr dost, ale jestli půjde i jejich kvalita časem dolů… co potom? Pořídím si stav, a budu vyrábět i látky??

VandaRybna
3713 příspěvků 25.8.14 13:07

@Elenloth Mám velice podobné z obchodu s pracovním oblečením, je to čistá bavlna a stálo to asi 200.

brezi
5 příspěvků 25.8.14 20:19

Také hodně nakupuji v obchodě s pracovním oblečením. Hlavně trička a mikiny. Vše je bavlněné a bez problémů mi v práci vydrží roční intenzivní nošení. Sice mají vše jednobarevné, ale trička se dají vrstvit a navíc moc ráda nosím šátky a šálky. A tam se pak barevně vyřádím.

mimi
280 příspěvků 25.8.14 13:23

Huraaa, konecne to niekto aj napisal! Palec hore.
Mam zimomriavky odporu ked do niektorych obchodov co len nazriem. Preco? Prave preto, lebo mam pocit, ze som sa ocitla v skrini mojej babicky pred 30 rokmi. Na vysvetlenie, babka bola krajcirka a pred tymi 30 rokmi mala skrinu plnu latok z rokov 60-70 tych, kde boli same dederony a krimpleny, no brrr… so sesternicami sme sa ako deti s tymi zvyskami latok akurat hrali a smiali, ze ako to mohol niekto nosit, ved to skriabalo. A teraz su toho plne obchody. Z niektorych som naozaj poriadne sklamana.

Grete
800 příspěvků 25.8.14 14:44

To růžový tričko vypadá jako normální návrat krimplenu. A vůbec mi článek mluví z duše.

Sheba
392 příspěvků 25.8.14 15:21

@Grete Ano, zrovna jsme s kamarádkou chodily po obchodech a zděsily se, že se vrací krimplen, diolen, dederon a všechny ty příšerný materiály z našeho dětství. Už jako malá jsem odmítala nosit šatičky z těchto matrošů, měla jsem pocit, že se v nich dusím. A to dřív nebyly tak horký léta jako v posledním desetiletí.

kapka_v_moři
59 příspěvků 25.8.14 15:34

A pak se (i zde na Pekle) divíte, že lidi chodí po ulici v outdoorovém oblečení. Přijde mi, že obchody se sportovním oblečením jsou jediné, kde se ještě dají za „rozumné“ ceny pořídit věci z materiálů, ve kterých se dá dýchat a je příjemné je nosit (a nemusí to být zrovna jen bavlna). Kvalitní oblečení do hor a na výlety nemám problém sehnat, narozdíl od elegantního ženského oblečení. To bych nosila moc ráda, ale už nevím, kde ho sehnat, a mé zásoby z „předhadrové“ doby se povážlivě tenčí. Nevyžaduji tričko za 300 a kalhoty za 900. Za kvalitu (ne za značku!) si klidně si připlatím, protože nepotřebuji od všeho deset kusů a nenosím věci jen jednu sezónu. Zároveň nemám ale čas na to (resp. tomu ten čas nechci věnovat), strávit každý den po práci hodinu nebo dvě prolézáním sekáčů v okolí a hledáním „úlovků“.

Tipy na pražské obchody s „nositelným“ oblečením, kde halenka nestojí 2000, bych moc uvítala.

kurzatko
230 příspěvků 26.8.14 12:06

Tohle je myslím velice dobrý postřeh. V outdoorovém obchodě, na rozdíl od „módního“ lze sehnat obyčejné hladké tričko ze 100% bavlny, které nebude průhledné a nerozpadne se hned na ramínku. Bohužel bude pravděpodobně doplněno nějakým outdoorovým potiskem. Řešením možná může být sehnat přímo tu firmu, která trička na potisk dodává. Halenky nebo šaty tahle člověk bohužel nesežene…

g.kala
437 příspěvků 25.8.14 15:42

Jo a taky některé uměliny se jaksi divně krabatí a snad už ani nejdou pořádně vyžehlit, nezdá se vám? Top z Promodu i šaty z Camaieu onehdy, jakási jemnější PES směska, se fakt chovaly divně a málem jsem se u žehlení vztekla - při nízké teplotě se ani nehly a při mírném přidání už jsem je málem spálila. A když už to vypadalo nadějně, zkrabatily se znovu po chvilce. Výsledek stále ne optimální.

Bambi2
6 příspěvků 25.8.14 16:11

Společnost British Pathé nedávno zpřístupnila archiv asi 85000 filmů natočených v průběhu dvacátého století. Mezi jinými je jich tam dost i věnovaných módě a módním přehlídkám, pro nadšence rozhodně stojí za to:) Třeba toto z roku 1956… (hlavně od sedmé minuty) https://www.youtube.com/watch?…

Příspěvek upraven 25.08.14 v 16:28

lenee
9 příspěvků 25.8.14 16:48

V roce 2008 jsem si koupila v Orsay klasické černé kalhoty, které dodnes nosím a vypadají pořád skvěle. Když jsem šla pro další kalhoty, logicky jsem šla opět do Orsay. Bohužel, koupené kalhoty se po jednom vyprání vytáhly a místy jakoby zežmolkovaly, že jsou z nich kalhoty max nadoma a ještě s páskem :-/ Původně jsem myslela, že jsem prostě vybrala špatný kus/střih/materiál, ale jak to tu čtu, tak to nebude ojedinělý případ :-/

Máte tedy někdo tip kam na černé společenské kalhoty, které budu moci nosit denně do práce a vydrží víc než jednu sezónu? potřebovala bych alespoň dvoje, troje takže bych byla ráda, aby nestály majlant…

ajisajis
9 příspěvků 25.8.14 17:41

Nejak sa mi zmenila konfekčná veľkosť, tak som musela vymeniť šatník. Schvalne som to všetko vytiahla a prečitala štítky. Je to zmes F&F, Mark a Spencer a C&A, 3 blúzky, zvyšok trička, krátky aj dlhý rukáv.
97%viskóza+3%elastan
55polyester+40 bavlna+5elastan - blúzka
95viskoza+5elastan
100 bavlna
95 bavlna+5elastan
100 ľan - bluzka
100 viskóza
100 bavlna - bluzka

najviac sa samozrejme krčí 100% bavlna a ľan :)

Evelin5
35 příspěvků 25.8.14 18:15

Co se týká materiálů, je to katastrofa. Ale co je ještě horší jsou střihy a provedení. jak Ada uvedla, záševky a propracovaný střih, aby oblečení mělo nějakou „fazonu“ je věc zcela neznámá. Větší velikosti se šijí tak, že je použito jen víc látky a protože jsou materiály jaké jsou, nakupujeme rádoby módní pytle a paskvily. Závidím těm, které jsou schopné si šít samy. Já skoro půl roku hledám šikovnou švadlenu.

Cookies
37 příspěvků 25.8.14 18:58

Jo jenže kde má člověk s průměrným platem nakupovat? U nás ve městě jsou akorát vietnamci, v obchodním domech jsou naprosté šunty naházené po kvantech, až to padá z věšáků, žádnou šikovnou švadlenu neznám a pietro filipi je na běžné nošení poměrně drahá záležitost. Poslední dobou si taktéž vyberu leda v Tescu (co se týče kvality má lepší tílka a trička dětská konfekce). Sehnat slušné normální kalhoty pro postavu s pasem a zadkem je neřešitelný problém. Problém už jsou i sukně. Všechno to jsou vytahané šunty z úpletu, které po prvním nošení ztratí tvar. Halenky jsou kusy sešitých čtverců, ve kterých každý druhý vypadá jako krabice a co se týče svetrů, tak je v nich zima i v létě a rukávy za chvíli tahají až ke kolenům. A nejvíce mě naštval zimní kabát z Orsay, který se po první zimě hodí leda do garáže pro dřevo. A to jsem si tam někdy kolem roku 2008 koupila kabát za poloviční cenu, který ještě teď po letech nošení vypadá líp.

Martini90
159 příspěvků 25.8.14 19:01

Za článek moc děkuji, sama jsem se zrovna vrátila z Palladia, kde jsem se snažila sehnat nějaká trička a topy, které by měly tvar a příjemný materiál.
No, v Tatuum jsem sehnala basic trika s nějaké směsky, docela příjemné, tak uvidíme, jak vydrží. V Espritu jsem nepochodila v podstatě vůbec na basic věci - to víte, v srpnu mají péřové bundy, ale tričko aby člověk pohledal.

Máte někdo tip, kam v Praze na obyč trička, klidně zajímavěji řešená (řasení, mírná ozdoba ve výstřihu/na rukávu), z dobrého materiálu a hlavě nějak střižené, nikoliv sešitý pytel? Díky.

brezi
5 příspěvků 25.8.14 20:22

Asi se budu opakovat - zkuste trička v obchodech s pracovním oblečením. A pak popusťte uzdu své fantazii a dotvořte si je - není to tak těžké. Jen sebrat odvahu.

kapka_v_moři
59 příspěvků 25.8.14 22:27

Já občas něco seženu v Debenhams nebo ve Van Graaf na Václaváku, ale spíš ve slevách, protože to, co by se mi tam líbilo, je většinou moc drahé.

Příspěvek upraven 25.08.14 v 22:27

no_polyester
2 příspěvky 25.8.14 23:03

Zkusila jste nekdy Jackpot Na Prikopech? Jejich veci nosim 10 let..

Martini90
159 příspěvků 25.8.14 23:26

Pokud vím, tak ten před pár měsíci zavřeli. Aspoň co si vzpomínám, tak na jaře tam byly slevy na likvidaci prodejny. (Což mě taky štve, protože měli výborné džíny.) Možná se pletu, cestou do toho van Graafu tam kouknu.

Díky Vám i ostatním za tipy, během týdne tam kouknu.

Doudou
1387 příspěvků 26.8.14 08:48
Jackpot

To byl skvělý obchod. Oblečení kvalitní a takové nadčasové klasiky.
Je škoda, že ho zavřeli. Prý v celé východní Evropě (asi byl moc kvalitní :-) ).

Když na jaře zavírali, tak jsem tam udělala nájezd, takže mám jednoduchých svetříků na zapínání na několik let dopředu :-)

Mydri
175 příspěvků 31.8.14 15:17

Jak jsem psala výš, dost častu nakupuju trička v Terranově. Nemají to samozřejmě vždycky, ale čas od času se tam objeví veliké kolekce basic triček ve stovce barev, bavlněných, bez obrázků, a některá přímo s aplikacemi tipu knoflíčky na ramenou nebo ve výstřihu a tak. A ne, nedělám si srandu :D

Mydri
175 příspěvků 31.8.14 23:42

Ehm, proč mám červená ramínka za to, že jsem se se pokusila doporučit něco, s čím mám dobré zkušenosti?

Hanc.xxx
103 příspěvků 25.8.14 20:01

Já nedávno byla v Lindexu, který mi kvalitou dříve přišel jako lepší řetězec. Na stránkách jsem si našla 6 krásných halenek, cenově cca 699 - 1000 Kč. To co jsem našla v obchodě se ani nedá popsat. Už mě tam neuvidí…

Karin
3948 příspěvků 27.8.14 16:01

Tuším, že Lindex je bráška HáeMka…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.14 20:33

Zajímalo by mne, kolik jste ochotné dát za takový přiměřeně kvalitní kousek:
košile, tričko, kalhoty, sukni, šaty, svetr, kabát? Nezapomeňte na prádlo a boty, ty by měly být nejlepší z toho všeho.
Od toho bych se odrazila.

kapka_v_moři
59 příspěvků 26.8.14 08:33

To je docela těžké říct, protože to hrozně záleží na materiálu a samozřejmě taky subjektivním pocitu z té věci (když se mi něco opravdu hodně líbí a krásně mi to sedne, tak ochotně zaplatím víc než za „obyčejnější“ kus bez nápadu). Ale přibližně bych to viděla asi takto:
košile (halenka) - do 1500,–
tričko - do 800,–
kalhoty - do 2100,–
sukně - do 1500,– (za delší/teplejší i víc - jako za kalhoty) šaty - do 4000,–
svetr - do 2000,–
kabát - zimní do 7000,–, jarní/podzimní do 5000,–
boty - do 3000,–
u prádla na ceny moc nekoukám - opravdu padnoucí podprsenku je těžké sehnat a tu beru všema deseti ať stojí cokoli :) (do 1000,– se vejde vždycky) a kalhotky nosím jen bavlněné a u těch se ceny pohybují všude +- stejně (cca 80-300,–)

kohlida
58 příspěvků 26.8.14 18:31

Mně tohle přijde pro lidi s průměrným a nižším příjmem docela hodně, když vezmu, že potřebuju (pro všechny sezony dohromady) alespoň 3 kalhoty (vč. džínů), dvě sukně, 3 halenky, 8 triček, dvoje šaty.

Nejdřív jsem o tom přemýšlela tak, že jsem ochotná za lepší věc si připlatit. Jenže jsem uvažovala ve svých cenách, nakupuji téměř vše ve slevách. Takže jsem myslela třeba za halenku ne 200, ale 500-600. Jenže třeba v jarních kolekcích ve všech řetězcích stála rovná polyesterová halenka přes hlavu téměř bez výjimky 899 Kč. A víc už teda nejsem ochotná platit, vždyť za tu cenu je kašmírový svetr na woolovers.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 21:38

kočka Míťa
231 příspěvků 27.8.14 07:32

Zbývá je dodat, že průměrný plat 25000 je pěkný údaj, ale 2/3 národa ho nemá, na menším okresním městě je to tak 18000 hrubého…Daleko vypovídající by byl termín " nejčastější plat" a to si myslím, že bychom se v ČR pohybovali někde kolem 20000. A pak je to taky o možnostech…já jsem každopádně ráda, že máme ve městě sekáče…zajímavé, kvalitní a levné kousky a lidí o polední pauze plno a když nepořídím, tak mě to stálo 20 minut…když pojedu do krajského města, tak mě to bude stát benzín a hodiny času a po přečtení článku to vidí na neúspěch. Sestra žije v Brně, takže možnosti by měla a stejně se těší, až pojede domů k rodičů na města se šesti tisíci obyvateli do dvou sekáčů jedné majitelky a nakoupí sobě a ještě zásobí Brno :-)

kapka_v_moři
59 příspěvků 27.8.14 08:10

Smutná pointa právě je, že ani v těchto cenových relacích, které považujete za vysoké, se nic moc rozumného většinou sehnat nedá. Přesto si myslím, že za tuto cenu už lze kvalitní věc prodávat (je potřeba si uvědomit, že výrobní cena je o mnoho nižší, a výrobce i prodejce na tom potřebují něco vydělat, není to charita).

Já k tomu přistupuji prostě tak, že si na lepší kus oblečení raději ušetřím, než abych koupila tři nekvalitní, i když levné. Pak to oblečení samozřejmě i déle vydrží a nemusím šatník každý rok komplet vyměňit. Souhlasím, že pro někoho, kdo se chce oblékat podle poslední módy a těch kusů oblečení mít víc, by na tohle tzv. „průměrný plat“ nestačil. Pak je to ovšem otázka priorit - pokud na to nemáte, zda hodláte slevit ze svých nároků na kvantitu nebo kvalitu. Já jsem třeba ten první případ (což neznamená, že bych ten druhý odsuzovala).

cutworm
30 příspěvků 26.8.14 21:13

U mne vse vydelte 2 a to jsem ochotna dat maximalne ja. Nekde vice, nekde mene…

suik
5 příspěvků 25.8.14 23:42

Byla jsem taky nedávno na lovu a to byl děs a hrůza. Měla jsem úplně stejný pocit - materiály přišerný, vzory a střihy taky. Všechny značky, co jsem měla ráda mě zklamaly. ESPRIT a sOliver též. Nakonec jsem něco našla, naštěstí ve slevě.
No ale utvrdilo mě to v tom, že si prostě trička ušiju. Sice nerada, ale jinou možnost nevidím. Pro děti už šiju běžně. To se nedá a nehodlám modní řetezce tímto už podporovat.

K tomu CA, taky mam od nich par tricek a jsou fajn. Jedno uz mam par let, netočí se švy, je furt hezký. Tam jsem s tričkama spokojená. Nakonec jsem tam sehnala i šaty na svatbu.

kohlida
58 příspěvků 26.8.14 18:33

CA nezatracuju, spíš naopak. Jeden z mála obchodů, kde se dají koupit normální bundy a kabáty za dobrou cenu, sedí mi jejich kalhoty a loni jsem koupila bavlněný rolák k krásné barvě za stovku, silný materiál, švy pořád drží rovné. Na druhou stranu, moc šmrncovní věci tam nemají.

mamvkus
7 příspěvků 26.8.14 06:23
Orsay? Ne, děkuji.

Tak Orsayem jsem byla také zklamána. Po tom, co jsem si tam poprvé koupila sako, mi prodavačka vnutila členství v klubu. Takže mi na email začaly chodit slevy. Řekla jsem si proč ne, alespoň si koupím ještě nějaké sako a svetr. Samozřejmě na kuponu bylo drobným písmem napsáno, že zboží na něj zakoupené nelze reklamovat. U saka se rozpáraly snad všechny švy a svetr měl po prvním vyprání (program ruční praní) díry na tři prsty. Pokud znáte nějaký butik v Praze, kde mají hezké kvalitní oblečení za lidské ceny, jsem jedno ucho (oko v případě čtení příspěvku :)). Děkuji :)

kapka_v_moři
59 příspěvků 26.8.14 08:08

Myslím, že jste si tu poznámku vysvětlila špatně. Zboží, které koupíte na slevový kupón, nejde vyměnit ani vrátit, ale reklamovat samozřejmě jde (musí, to je dané zákonem). Prodavačky to takto myslím i říkají u pokladen při placení (asi ne všem).

mamvkus
7 příspěvků 26.8.14 15:52

Aha, no tak to uz je pozde tam s tim jit :( nevadi, pro priste budu vedet, ze to mohu reklamovat. Doufam jen, ze se nebudou vymlouvat, ze jsem to spatne prala nebo tak. Kazdopadne do Orsay uz ne. To i Terranova ma kvalitnejsi svetry.

VandaRybna
3713 příspěvků 26.8.14 07:08

@Brunhilde
Budu-li uvažovat o opravdu běžném oblečením do práce, na nákup, na kafe, do hospody atd, atd.
košile (tedy halenka) 600 - 1200,–
tričko do 650,–
kalhoty do 1200,–
sukni do 850,– šaty do 1400,–
svetr do 1200,–
kabát do 3500,–-
prádlo - kalhotky do 250,–- podprsenka do 650,–-
boty - lodičky do 1200,–- vysoké boty do 2300,–-
kabelka - do 2400,–-

zcela vyjímečně jsem ochotná cenu zdvojnásobit v případě něčeho extra důležitého, krásného a kvalitního, dokážu si představit zimník za 6-7000,–-, ale za boty bych třeba 4 tis. nedala a 2 tis. za triko už vůbec ne - to je zcela neobhajitelné vzhledem k tomu, že požaduji standardní materiály a ne nějaké hedvábí nebo egyptskou bavlnu.

Cíleně tyto částky neobhajuji a jsem zvědavá na ostatní komentáře.

kohlida
58 příspěvků 26.8.14 18:35

S těmito cenami se ztotožňuji, jen ty lodičky - na 1200 kožené začínají, takže tam bych měla limit trochu vyšší

Doudou
1387 příspěvků 26.8.14 08:51

Já si myslím, že to je tím, že většina mladých holek a i některé ženy zkrátka kupují jednosezónní módní trendy a o nudnou klasiku nemají zájem.
Vidím to ve svém okolí: „přece nebudu tohle nosit druhou zimu, vždyť jsem to měla loni“. Nebo různé večírkové oblečky: „tohle jsem měla už na téhle párty, nemůžu v tom jít dvakrát“.
Také nás v tom dost podporují celebrity s tím, že si nelze vzít oblečení dvakrát to stejné.

anahir
116 příspěvků 26.8.14 09:10

To máte pravdu. Obchodník nechce, abych si koupila výrobek co mi vydrží třeba 7 let. Chce, abych přišla a nakupovala co nejčastěji.

Curry
65 příspěvků 26.8.14 09:40

Kvůli nekvalitním materiálům mám teď trauma chodit do řetězců. V HM se mi při zkoušení basic triček stalo, že se mi dvě trička při sundávání roztrhla jako papír v ruce. Obě byla stejná, jen měla rozdílnou velikost (první mi bylo akorát a druhé větší), dokonce se obě roztrhla prakticky ve stejném místě (kde nebyl žádný šev). Když jsem roztrhla první, tak jsem z toho měla ještě výčitky, že jsem si asi vybrala špatnou velikost a že bych si ho kvůli tomu měla koupit :-/. Ale když se roztrhlo i druhé, tak mě to opravdu dožralo a obě jsem jim tam nechala. Teď mě na jedné straně každé ráno drtí nedostatek neutrálních triček, na druhé straně se mi dělá blbě jen při pomyšlení, že si mám zkusit ty hadry, co se teď prodávají.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 09:40

Ravenna
54 příspěvků 26.8.14 09:46
Nákupy v zahraničí?

Pravděpodobně budu znít strašně snobsky, ale..
Přiznávám se, že pokud mám příležitost během roku vyrazit do zahraničí, tak pokud něco akutně nepotřebuji, nakoupím až tam. Kolekce, které má třeba M&S v Londýně jsou naprosto nesrovnatelné s tím, co se prodává u nás. Pamatuji si svůj první dojem - ´tady je většina svetrů z kašmíru?´. Nešlo ani tak o to, že bych po něčem takovém toužila. Jenže zkuste u nás sehnat kašmírový svetr aniž byste musela do Pařížské a vydat polovinu platu. Stejně tak měli mnoho krásných a festovně ušitých šatů. V záchvatu radosti jsem si s sebou domů přivezla katalog, kde jsem objevila pár naprosto báječných kousků. Do ČR ani nedorazily a nedorazí. To je jen jeden příklad za všechny.
Připojuji se k názoru, který psala Erinka. X, dokud se bude kupovat nekvalitní oblečení, není důvod, aby se neprodávalo.

Cukřinka
7 příspěvků 26.8.14 10:23

@Ravenna Nejste snob, jste racionálně uvažující člověk :) Alespoň já se tím utěšuji. Naštěstí mě povolání a dovolená přivádí často do zahraničí. Když jsme si s mužem vezli poprvé věci z pobytu v USA a připláceli nadváhu, říkali jsme si, jestli jsme to tak trochu nepřehnali. Následně jsme zjistili, že si nemusíme v Čechách další dva roky vůbec nic kupovat, že kdybychom si tu něco kupovali, bylo by to o čtvrtinu až polovinu dražší, že tady není takový výběr, že kvalita je nesrovnatelná… a pomalu se množili komentáře typu: kdyby člověk nebyl blbej, koupí si tehdy toho víc. Takže z Japonska jsme si přivezli bavlněná trika, kalhoty, kraťasy, jarní/podzimní plášť (vypasovaný, neobvyklá barva, fantasticky sedí, kvalitní, ve slevě za 2500,– a ještě mi vrátili daň a přidali hedvábný šátek), dětské oblečení, dětské boty (bohužel naše velikosti v Asii sehnat jaksi nejdou :) ).

Zmiňujete M&S: tam mě minulý týden finálně vytočili tak, že jsem si je dala na blacklist. Potřebovala jsem noční košili, bylo málo času něco zkoumat, tak jsem si tam jednu vínovou popadla (zkoušet tam nemusím) a šla. Doma jsem ji dala do umyvadla, že si ji přeperu - pouští jak blázen. Koho, proboha, napadne ušít prádlo z něčeho, co pouští? Otočím na cedulku (což normálně dělám, ale MS jsem měla za celkem seriozní obchod, tam mě to nenapadlo) - 100% polyester. Tloukla jsem hlavou o zeď.

A ještě poznámka k udržitelnosti, za kterou ale budu v určitých kruzích nepopulární: mám po mámě ovčí kožich v barvě velbludí srsti, nadčasová klasika, který před skoro 40 lety přivezl mamce děda z Turecka. Máma ho nosila zimu co zimu 20 let, když ho nedopnula, dala ho mě. Vypadá jako nový, užiju ho každou zimu, na rozdíl od polyesteru nemrznu a bude ho nejspíš jednou nosit ještě moje dcera. Ovci kdysi někdo zpracoval od uší až po kopyta a my jsme tak za 40 let nekoupily a nevyhodily jiných cca deset kabátů z polyesteru.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 10:29

Parwi Nawari
353 příspěvků 26.8.14 15:01

Já z tama mám flanelovou noční košili, se kterou jsem velice spokojená. Z výprodeje za necelých 400,–.

janamarie
23 příspěvků 26.8.14 10:33

Spíš než snobsky to zní rozumně. Basic kousky nakupuju v zahraničí v Uniqlo:kalhoty do 1000 Kč, trika do 400 Kč, vlněné svetry v Benettonu 400-600 Kč. Látky na šaty u Komolky. Tyto z lehkého merina vyšly na cca 1800 Kč. Tady bych za tu cenu sotva sehnala rifle + triko. Odmítám nakupovat nekvalitní zboží s 800-1000% marží.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 10:34

Cukřinka
7 příspěvků 26.8.14 10:50

@janamarie Já s Vámi plně souhlasím. Mimochodem, moc pěkná barva šatů! Jen poznámka k cenám v Uniqlu - v Japonsku vyjdou formální kalhoty v přepočtu na 300 Kč, formální kraťasy jsem kupovala za 400 Kč, bavlněná trička za necelých 200 Kč. Všechno zatím drží tvar, barvu. Pro dceru jsme nakupovali v Muji. Ponožky ale ani v jednom obchodě vřele nedoporučuji, jsou moc tenké a nevydrží. Ty si zase vozíme z Berlína. Vlněné svetry ze Skotska, formální šaty z USA - díky tomu roky pak nekupuji vůbec nic. Ne že bychom se tam extra kvůli tomu vypravili, to se skutečně nevyplatí, ale když už tam někdo z nás stejně jede, počítáme s jedním dnem navíc na nákupy.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 10:53

Nicola Six
195 příspěvků 26.8.14 11:02

Svetry v Benettonu za cca 20 EUR? To kde, primo v Italii? V Nemecku jsem je za podobnou cenu jednou zahledla, ale bylo to ve slevach a bohuzel barvy a velikosti uz byly dost probrane, takze jsem odesla s prazdnou. Ve Francii, kde ziji, jsem je v teto cenove relaci nevidela.

Osobne nad nabidkou v mistnich (fr.) retezcich (jako napr. Sinequanon, Kookai, Morgan) moc nejasam; ani co se tyce kvality materialu ani co se tyce cen (respektive pomeru kvalita/cena). Celkem ujde 1-2-3, ale tam je to uz taky trochu drazsi.

janamarie
23 příspěvků 26.8.14 11:17

Bylo to v Paříži na BLVD Saint Michel první týden výprodejů za 17-20€. Minulý týden ve Vídni měli v Benettonu starou kolekci kolem 22€, svetry z nové kolekce za 29€. Ve Francii mě ještě zaujaly značky Massimo Dutti a Jodhpur.

Oveeec
2808 příspěvků 27.8.14 22:49

To jste vy? Máte luxusní vlasy! Jak to děláte, ten objem a tvar? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 09:57

Mám hodně věcí z Jackpotu, pořád drží i kousky staré cca 10 let. No. Zavřeli to, jak jinak, protože neměli tržby. Kdykoli jsem tam minulý rok vstoupila, vrhaly se na mne zoufalé prodavačky, až jsem z toho byla nesvá.
Loni jsem prakticky pořád nakupovala v Pietro Filipi, ale musím přiznat, že tak polovinu ve slevě. Mám odtamtud třeba boží kardigan v barvě žabince za cca 3000 kč. Je úplně skvělý, ale kdo si to koupí? Kalhoty tak za 3000. Atakdále.
Je to kvalitní, vydrží to několik sezón, ale raději se s cenami už nikomu nesvěřuju, protože si akorát přidělávám problémy.
Jsem fakt ráda, že tenhle řetězec tu „krizi“ přežil, nemám sice nic proti HM a podobným značkám, nicméně od hlavy k patě bych se tam oblékat nechtěla.

anahir
116 příspěvků 26.8.14 13:52

@Brunhilde mám stejný, problém. Když někomu řeknu cenu, akorát si přidělávám problémy.

zwedavka
1264 příspěvků 26.8.14 10:05

U podprsenky nelze hledět příliš na cenu, radši 2 ks, kdy obě padnou, dělají pěknou postavu, nebolí páteř, než x levných kusů, které výše uvedené nesplňují a žena (pokud to není mladé děvče s dokonalými prsy) vypadá hrozně a podprsenka navíc vydrží pěkná podstatně kratší dobu.

VandaRybna
3713 příspěvků 26.8.14 11:20

@Brunhilde Zajímalo by mě, zda se v PF někdo zabýval, tím, že by snížení cen o 30% mohlo třeba zapříčit o 100% zákazníků víc - i když, ti by museli slevit tak o 70%. Protože jsou cenově pomalu na úrovni Calvin Klein a podobně. Tak přemýšlím, jestli si koupím za 3000 šaty u CK, nebo za 3000 šaty v PF, (které budou bohužel slušet jenom Aně), asi je volba jasná. Uznejte že to PF je jen z nouzectnost a žádný sentiment vás k nim neváže.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 11:34

Ono je to ale drahé přiměřeně si myslím, šijou v Čechách a na Slovensku. Už jsem tady kdysi psala, že třeba jejich věci od Hany Zárubové jsou naprosto skvělé, neonosí se a mají takový nestárnoucí šmrnc. Geniálně jednoduché střihy.

Příspěvek upraven 26.08.14 v 11:34


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 11:32

@VandaRybna
U CK jsem nikdy nic nekoupila, nemůžu srovnávat. Mně jejich (PF) šaty sedí, jak znám už jejich střihy, nakupuju hodně přes web, vracela jsem jen jednou.
Taky pochopitelně nemusím mít od nich všechno, ale to, co mám, je prostě trvanlivé a přměženě hezké.
Nekupuji si u nich ty jejich usedlé kalhoty, nemám boky a všechno mi dělá na stehnech boule.

aviv
58 příspěvků 26.8.14 11:34

Zrovna minulý týden jsem probírala šatník - a našla jsem asi 10 let staré triko z Mexxu : po mnoha praních si stále drží barvu i tvar. Tak mě napadlo, je Mexx ještě Na Příkopech? Pak taky svetřík Tatuum, rovněž starý a stále OK. Taky mě dost překvapily trika a tuniky z Promodu, které jsem nakoupila před 7 lety namísto těhotenského oblečení, přežily opakovaně a stále se dají nosit - možná jsem jen měla štěstí na kvalitní střih a látku. Bavlněné šaty jsem ( rovněž jako těhotná ) koupila v Gantu, drží a nosím je dodnes, ale zase taková sláva na tu cenu to není ( hned při prvním praní se mi zničila taková stužka na živůtku, vybledla a potrhala se ).
Zarazilo mě, že už u nás není Jackpot - já nakupovala ráda v Cottonfieldu oblečení pro manžela, skvělý saka, trička s límečkem a svetry.

Martini90
159 příspěvků 26.8.14 17:09

Mám špatnou zprávu - já jsem dneska Na Příkopě ten Mexx nenašla :(

Sama jsem v něm v sobotu nakoupila v Hatích u Znojma super kalhoty (uvidíme, co kvalita), tak jsem do něj chtěla kouknout v Praze, ale nenašla jsem jej. Buď jsem ho přehlídla (což nevylučuji), nebo už i Mexx udělal pápá.

brezi
5 příspěvků 26.8.14 18:26

Mexx skutečně ve Free portu Hatě u Znojma je. Ale žádná fakt žádná sláva. Všechny obchody jsou outlet, takže je tady to, co se jinde neprodalo. Mexx tady má docela dost věcí pěkných na pohled, ale kvalita materiálu nic moc a ušití taktéž. Hodně to nesedí, obvykle to má velké výstřihy a celá horní partie je tak nějak dost volná. nepotrpím si na úplně vypasované věci, ale u halenek z Mexxu mám pocit, že bych musela mít prsa aspoň o číslo větší a v pase zase o číslo míň (mám vel.38). Na Hatě jezdí cca 1× za 3 týdny, ale moc jsem si toho tady fakt nekoupila. Na jistotu tam chodím jen do Lindtu, protože čokolády tam mají úžasné.

Cukřinka
7 příspěvků 26.8.14 11:58

@VandaRybna Úplně nevím, kolik stojí PF běžně, ale dvakrát jsem šla okolo v době slev, cosi se mi líbilo ve výloze, a ty zlevněné věci mi nepřišly ani trochu přes míru. Pěkné růžové šaty na garden party za 1400,–, halenka za 600,– Výběr byl velký (pravda, bylo to mimo Prahu). Takže já je do budoucna úplně nezatracuji, i když pokud jsou tu uváděné ceny ceny běžné kolekce, tak to je trochu mimo to, co jsem za tento typ oblečení ochotná dát.

Fuflík
251 příspěvků 26.8.14 12:01

Tahle fronta na banány je způsobena celosvětovým úbytkem střední třídy. Tedy v podstatě většiny vás, co sem píšete a jste ochotné dát litr za halenku.

Lidí, co si mohou dovolit dát tisícovku jen tak za svetr, je v populaci stále míň a lidé z vyšší třidy zas chtějí věci opravdu luxusní, značkové, nebo přímo od návrhářů. Obchody určené pro střední třídu tedy logicky skomírají a budou skomírat stále víc.
Pak tu je samozřejmě i v posledních desetiletích sílící vliv reklamy (všechny módní tredy s jepičí trvanlivostí, co musí mladý člověk, na které je reklama převážně mířena, „nutně“ mít a tím si vlastně i zvyká od útlého mládí na neustálý konzum věcí s krátkou životností a vůbec o tom nepřemýšlí jako o něčem divném) a celebrit, nikdo prostě nechce být za „socku“, co bude běhat v jednom kvalitním svetru, na který bude půl roku spořit, to prostě neni ve společenském kurzu, raději koupí těch svetrů deset i když kousavých.

Teaaaa
1 příspěvek 26.8.14 12:41
Kvalitní business oblečení

Musím říct, že jsem za poslední dobu naučila pravidelně nakupovat v Espritu, kde na kvalitu věcí opravdu nemám jedinou výtku, ceny jsou sice např. oproti Orsay, Reserved a Promod trošku vyšší, ale vyplatí se.

lerke
5 příspěvků 26.8.14 12:55

Článek mi mluví z duše, zrovna včera jsem s byla s kamarádkou nakupovat (je nám 16, takže pro nás normální obchody typu NY, Tally Weijl, C&A, H&M, Terranova, už zmíněný Promod, Orsay, Reserved…) a musím říct že hrůza!!
Tolik „triček“, se kterýma bych neumyla ani zem, jsem dlouho neviděla. Žádný tvar, materiál nepříjemný na dotek, prostě děs :D Stojí to sice 100, v Terranově i 30 Kč, ale toto se nehodí ani zkoušet, natož snad kupovat.
Ale co, když moje spolužačky vidí stojan s tričkama za 100, tak si jich s radostí koupí i 5 najednou a je jim jedno, že se to po prvním vyprání nedá nosit, počkají na další vlnu slev a nakoupí znovu… A tak se to pořád opakuje. Potom se nemůžeme divit, že když tohle někdo koupí, tak je v obchodech taková nabídka. " .{color:purple}"

VandaRybna
3713 příspěvků 26.8.14 13:24

@Cukřinka Koukla jsem dnes ze zvědavosti na PF na zimní kabáty a ceny jsou okolo 8 až 10 tisíc - a to mi přijde fakt přestřelené. Kdyby mi to ušil na míru krejčí, který okolo mě bude 14 dní poskakovat, tak jo, ale konfekce? Navíc od této značky? Věřím, že za 10 táců už seženete kabát věhlasnějších značek.

AnaKarenina
450 příspěvků 26.8.14 13:27

@VandaRybna,

krejčí, který okolo mě 14 dní poskakoval mi zimní kabát ušil za 3000 kč…

Tebah
4257 příspěvků 26.8.14 13:56

Nemáte kontakt?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 14:17

Včetně materiálu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.14 14:20

Věhlasnějších značek??
Mně ty jejich kabáty sedí i sluší, jsou z dobrého materiálu, proč bych se měla řídit podle značky?

VandaRybna
3713 příspěvků 27.8.14 08:36

Já se omlouvám, ale jméno PF pro mě má stejný „esprit“ jako OP Prostějov, ovšem co se týče cen, tak se skoro nedá věřit, že je to za hranicemi neznámá konfekce.

VandaRybna
3713 příspěvků 26.8.14 13:25

@Teaaaa Esprit mám ráda, ale taky se jim občas nezadaří. Naposledy jsem byla v jejich obchodě v Praze někdy loni v zimě a prchla jsem.

VandaRybna
3713 příspěvků 26.8.14 13:29

@AnaKarenina Já jsem si myslela, že to nebude správněj příměr:)

Tebah
4257 příspěvků 26.8.14 13:55

@Nicola Six V Itálii běžně. Samozřejmě vlněné. Loni jsem si tam nakoupila a přemýšlím, že bych jela zase. Jenom mě štve, že mi od nich nesedí kabáty :-(

arw
214 příspěvků 26.8.14 14:05

S tímhle článkem se nedá nesouhlasit. Nakoupit se dá akorát tak v Německu. Tady u nás jedině (za mě) veromoda a jinak je to bída s nouzí. A i tam se občas najde šmejd, švy kontroluju vždycky.

jane-1
1 příspěvek 26.8.14 15:18

@coralline Asi tě nepotěším, ale myslím, že v Německu je to ještě horší. Žiju blízko Chemnitzu, kde je výběr naprosto strašný, řetězce typu C&A patří k těm lepším, ale ani na západě to není moc lepší - pokud tedy nepočítám malé butiky, které jsou ale strašně drahé a často dost „německy kýčovité“. Pozítří se chystám do Prahy a ráda bych si nakoupila hodně triček a halenek, ale vůbec se na to netěším.
Já nevím, chci toho opravdu tak moc?? Obyčejné tričko, klidně s nějakým vzorkem, BEZ NÁPISU, na kterém se mi po třech nošeních neudělají žmolky? A které není průhledné? Už si pomalu ani jiné podprsenky než tělové nekupuju, protože průhledné je teď prostě všechno. Jsem ochotná dát za triko/halenku i hodně peněz, ale i tak mám asi smůlu… Jestli máte někdo nějaký tip, budu neskonale vděčná! :)

Sevie
72 příspěvků 26.8.14 16:03

Pravda pravdoucí, dokonce i držák Esprit jde s kvalitou dolů. Doma jsem zjistila, že mám ještě kvalitní tričko z Gatu! Opravdu krásný kvalitní tričko, ale starý už alespoň 5 let. Nejlíp to vystihl můj taťka: „Kalhoty za dvě stovky? Vždyť za to sotva koupíš maso k obědu!“ On nakupuje stylem, že si jednou za čas koupí černý džíny z Wrangleru, který jsou už sto let stejný, akorát cena se prý stále zvyšuje, teď už stojí něco kolem 3000,–.

Helen
1 příspěvek 26.8.14 17:02

Až tento článek mě donutil se zaregistrovat na Módním pekle, protože prostě nemůžu nereagovat. Mluví mi z duše a jsem ráda, že to konečně někdo napsal. Tak ráda bych si něco hezkého na sebe koupila už víc než rok, ale nedaří se. S každým novým ročním obdobím doufám, že bude kolekce lepší, ale bohužel je spíš horší a horší. Jak už tu mockrát zaznělo, kvalita = hadr na podlahu, naprosto neodpovídající cena, děsné střihy. A hlavně, v každém obchodě mají úplně to samé, neforemné haleny a trika. Opravdu, jako by to bylo všechno vyrobeno v jedné továrně a rozvezeno do obchodů a je jedno, jestli Orsay, Terranova, Reserved, HaM a i Zara. Jeden by myslel, že když je tolik značek, že bude i pestrost ve výběru. Byl tu vychvalován Jackpot, ale i ten šel hodně s kvalitou dolů. Asi není divu, když ho koupili Poláci..Kvalitní byla už jen basic trika… Jinak hadry za nehorázné ceny. Pro srovnání, mám letní lněné kalhoty, staré několik let a pořád jsou jako nové, pevné, drží tvar, silný materiál..Nedávno jsem si tam koupila nové a už na první pohled byly z mnohem tenčího materiálu a to se prohloubilo po prvním vyprání. Hadra z toho byla, vytahaný kolena..hrůza.. Teď „dojíždím“ starší kousky, ale děsím se toho, až už budou nenositelné, pak nevím, co budu nosit..

Evuleee
2 příspěvky 26.8.14 18:59

Díky za článek. Už jsem si začala říkat, že jsem divná. Projdu pět obchoďáků, odcházím naštvaná a navíc v depresi. I se svou velikostí vypadám v těch pytlovitých a průhledných hadrech jak almara.

Eitak
60 příspěvků 26.8.14 22:11

@lerke Přesně! Já už se spolužačkami (je mi taky 16) nakupovat nechodím, protože si připadám jako blázen. Proč zkoumat z čeho to je, když to vypadá na první pohled hezky? Je to průhledné? No a, takhle to nosí všichni. Jak můžeš poznat, že to nic nevydrží? A tak dále, a tak dále.

lerke
5 příspěvků 26.8.14 22:27

Zásah (y) :D proto chodím nejradši sama :D

kočka Míťa
231 příspěvků 27.8.14 07:06

Koukám tedy, že zlatě v sekáči…značkové věci v " západní" kvalitě a ještě za zlomek ceny

surabaya
401 příspěvků 27.8.14 12:37

Jo, zlatě v sekáči! Pokud tam natrefíte na pěkný kousek, můžete si být kvalitou jisti. To oblečení už má zpravidla něco za sebou, praní, žehlení, nošení. Poznáte, jak moc se eventuálně srazilo, vybledlo apod. Průsvitné hadříky se tam už ani nedostanou (snad leda když jsou nové):-)

Karin
3948 příspěvků 27.8.14 15:35

Není sekáč jako sekáč :-( Jak jsem už kdesi psala, obrazila jsem nedávno pár sekáčů ve dvou malých městech v rodném kraji, a duše má plakala, protože tam bylo skoro totéž, co v obchodech s novými věcmi. PES-děs. Značkové hadry z háemka, Tally Weijl, Bonprix, Vietnamci… Kvalitní, festovní věci jsem tam kupovala před deseti, patnácti lety, ale holt toho ubývá. Ani v Praze jsem zatím (snad jen z nedostatku času na SH expedice) nenašla svůj sekáč. Mívala jsem jeden ve Strašnicích, ale pochopitelně mi ho zrušili - jako všechno, co si oblíbím :D

VandaRybna
3713 příspěvků 27.8.14 08:31

@kohlida netrvám na kožených lodičkách, ani kabelku, ani bundu nemusím mít z pravé kůže. Pokud bych trvala na pravosti kůže, stačí mi to třeba na opasku, nebo řemínku hodinek.

TulaJ
254 příspěvků 27.8.14 10:36

Svätá pravda, všetko, čo tu bolo spomenuté. A okrem zníženia kvality ma ako zástupcu 50+ generácie vždy naštve, keď takmer každá značka, ktorá bola kedysi vhodná pre moju vekovú kategóriu (t. j. striedme vzory, relatívna kvalita, saká, sukne v business štýle, nebedrové nohavice…) sa začne časom podliezať teenagerom a prejde na štandardný sortiment roztrhané džíny - tričká s potlačou - tenisky (posledne s. Oliver). Trošku to nechápem - predsa len, osoby v mojom veku viac-menej okolo strednej vrstvy sú ochotné zaplatiť za oblečenie viac, určite by obchod zameraný na takýto sortiment svoju klientelu časom našiel (aspoň teda dúfam). Ešte sa dá nájsť sem-tam niečo (P&C, M&S) - inak, aj tie basic tričká sú ešte v P&C relatívne dobré (ale tam asi mladšie dámy nehľadajú), a vo výpredaji boli za okolo 5-7 eur

Bugatti
4086 příspěvků 27.8.14 11:50

@TulaJ Přesně tak, prakticky všechny šaty mají délku nad kolena, a to ve svém věku nosit nemůžu a nechci, přestože mám štíhlé nohy. Poznámka prodavačky o tom, že se pod šaty nosí legíny, mne, klidnou osobu, poněkud vytočila.
Takže mi nezbyde než nechat si ušít/ušít si sama. Včera jsem podnikla první pokus koupit si látku na podzimní/zimní šaty. Naprosto bez úspěchu, neobjevila jsem NIC, co by obsahovalo alespoň 50% přírodního materiálu. Přes internet nakupovat umím, ale látku si potřebuji osahat a taky vidět naživo barvy.

VandaRybna
3713 příspěvků 27.8.14 12:56

@TulaJ Pak je tu ještě ta možnost, že v rámci hnutí Mládí vpřed, řetězce najaly na pozice nákupčích MIPSe (Mladý Id*iot Plný Sil), kteří dravě tlačí ceny dolů a protože pro své mládí a absenci zkušeností netuší, co je to kvalita, jak vypadá, jak se jí dá dosáhnout a jak také dosahovat rozumných kompromisů mezi kvalitou a cenou, tak to odnášíme my, kteří jsme nuceni se odívat do jimi vydupaných výplodů bangladéšských textilek. Podhoubí tohoto zla vyrůstá z faktu, že skuteční vlastníci oděvních řetězců, jimž plynou zisky, už dávno nechodí mezi lid, bydlí za své prachy ve svých ochrankou hlídaných rezidencích a dobré jméno jim je u zadku, protože už si stejně nikdo nepamatuje, jak se jmenují.

VandaRybna
3713 příspěvků 27.8.14 12:58

@Bugatti S těma elasťákama si děláte Pr*del? To by bylo asi první, co by ze mě vypadlo, kdyby mi tohle prodavačka řekla a to je mě o 20 let míň. Ještě třeba džínový lacláče s trikem - ty by nebyly?

Kaše293
14 příspěvků 27.8.14 14:00

Teď jsem právě řešila stejný problém jako Ady kamarádka - kalhoty a trika nahradit sukněmi a svetříky. Většinu nabídky jsem proběhla hodně rychle stylem hadr - nebrat, hadr - nebrat, ale něco se přece ještě objevit dá. Krásnou šedou sukni do A jsem objevila v C+A, 80% viskoza, 20% PES, ale když jsem na ni sahala, nechtělo se mi věřit, že není vlněná, jak je hebká. Je i precizně ušitá, žádné křivé švy a koukající nitě. Za 798 Kč. Propínací svetříky z příjemného a přitom pevného a netahavého úpletu v Orsay a M++S. 699 a 1099.

Velma
77 příspěvků 27.8.14 14:28

S článkem se nedá nesouhlasit. Kamarádka je atopik a pro tu je nakupování doslova noční můrou. Nic kromě bavlny na sobě nesnese a najít třeba celobavlněné tričko, které by neprosvítalo a bylo hezky ušito, je pro ni téměř nadlidský úkol.

vendulina555
7 příspěvků 27.8.14 15:16

Zkuste Pleas, tam ještě vyrábí celobavlněná trička v různých barvách a co mám vyzkoušené, za několik let intenzivního nošení neztratily tvar ani barvu a je to opravdu kvalitní bavlna. Manžel má těchto trik spoustu a už více jak pět let a nosí je pořád.

Velma
77 příspěvků 27.8.14 17:48

Děkuji za tip, vyřídím:-) Co tak vím, donedávna nakupovala úplně obyčejná trička v Jitexu, ale bohužel začali používat příměsi.

vendulina555
7 příspěvků 27.8.14 15:11

Bohužel kvalita materiálů klesá už i v prodejnách látek. Dříve jsem si dost šila sama, a při správné péči o tyto výrobky, vydrželi deset let i více, ale poslední dobou jsem několikrát koupila látku, co se tvářila dost kvalitně, ale po vyprání to byl vytahaný hadr, co se nedal nosit. Nehledě na to, že látky jsou dost drahé, např, před dvěma roky jsem koupila látku na kalhoty, dva metry vyšly na cca 950kč, ale po vyprání, jsem přemýšlela, zda z toho vůbec šít. Kalhoty jsem nakonec ušila, ale hned se mi vytahali u kolen a párkrát jsem je vzala ven se psem, ale pak šli do kontejneru a musím říct, že mi bylo moc líto mé práce, ani ne tak peněz. Ale jak tu už bylo několikrát zmiňováno, dokud budeme v obchodech toto beztvaré a průhledné oblečení kupovat, budou je výrobci chrlit. Já radši koupím trochu dražší a co vypadá líp a pak mi nezbývá než doufat, že to nějaký čas vydrží :-)

Kaše293
14 příspěvků 27.8.14 18:20

Tak to jste ve mně vzbudila hrůzu, protože jsem se právě kvůli otřesné nabídce v obchodech prvně v životě odhodlala nechat si ušít kostým. Jestli taky nic nevydrží, tak to je konec. Myslela jsem, že ho budu mít 10let.

vendulina555
7 příspěvků 27.8.14 20:36

Tak to jsem nechtěla děsit. Asi jsem měla spíš smůlu a špatnou ruku při výběru.

Janynka30
8 příspěvků 28.8.14 11:36

Ano, mnohokrát souhlasím, už jsem to někde psala - žijeme ve STOLETÍ NEKVALITY a mohly bychom takto mluvit třeba o botách, nábytku, o jídle apod.
Ale co kdybychom pro začátek všechny začaly využívat svoje práva a reklamovat, reklamovat, reklamovat…aspoň takto si zaprotestovat.
Jasně, že nás mnohdy odradí kyselé tváře prodavaček a představa, že stojíme u pultu jaksi „na hanbě“ a čekáme, až nám vyplní reklamační lejstro je taky deprimující, ale navrhuji, dámy, pojďme do toho. Vždyť máme na vše většinou dvouletou lhůtu, tak máme právo na to, aby nám zboží vydrželo aspoň pár vyprání, abychom za své penízky dostaly aspoň trochu slušné výrobky a čas strávený běháním po obchodech a hledáním aspoň trošku kvalitního zboží můžeme věnovat sobě, manželovi, knížce…:-) Všechny zdraví Jana

DRW
2040 příspěvků 28.8.14 15:13

Anebo nenakupujme, hledejme dobre svadleny, zkusme se naucit neco malo usit, uplest, coz je taky cesta, jak zvysit kvalitu. Hlavne se nevymlouvejme, ze nemame cas, protoze cas straveny nekde v diskuzi, muze byt vyplnen napr. nastrihanim sukne, kaficko s kamoskou jejim sestehovanim etc. A navic v nekterych zapadnich zemich rucni prace jsou modni zalezitosti.

rohlíková
82 příspěvků 28.8.14 14:59

Procházím stránky Pietro Filipi, že bych se tam vypravila, ale ceny několikanásobné oproti řetězcům, a ve všem polyester, např. http://www.pietro-filipi.com/…ke-saty.html
Možná je to nějaký kvalitnější PES, v kalhotech většinou víc jak 50% složení, ceny 2-3000,–

DRW
2040 příspěvků 28.8.14 15:10

Pod pojmem PES se schova mnoho druhu polyesteru od krimplenu az po velmi kvalitni kousky. Ale se zkusenosti s vecmi z Pietro Filippi, jsou vetsinou dobre usite a vydrzi. Mam od nich halenky (upletove i site) jiz nekolik let a stale vypadaji dobre neopotrebovane a u zimniho kabatu vice nez 80% vlna odesla podsivka drive nez zbytek po 7 letech noseni.

LadyTera
1 příspěvek 28.8.14 19:36

Podobnou zkušenost jsem zažila někdy na začátku roku. Takže jsem oprášila šicí stroj, zainvestovala do kvalitních látek a jsem za to ráda. Co za materiály vidím v obchodech a někdy bohužel i na kolegyních z práce, z toho by se člověk osypal už od pohledu. Nicméně naposledy mě příjemně překvapily výprodeje Marks&Spencer i Orsay, jen ten pán z ostrahy tak divně koukal, protože jsem u každého hadříku lustrovala cedulky…

Příspěvek upraven 28.08.14 v 20:15

VandaRybna
3713 příspěvků 29.8.14 10:06

@LadyTera Já na všechno sahám - nekvalitní směsku, akryl a polyester, co se ožmolkuje při druhém praní poznám na první dotek. Dokonce boduju i u toho, co ostatní považují za 100% bavlnu, protože ten fígl s chemickou úpravou, která se smyje při prvním praní už dávno znám. Taky to ovšem způsobuje můj konstantní znechucený výraz během nákupů.

VandaRybna
3713 příspěvků 29.8.14 10:07

Ale stejně, největší zlo jsou polysterové ponožky. To když někdo vytasí ( a nosí je spousta lidí), tak jdu do kolen.

whaleryba
79 příspěvků 29.8.14 15:08

A za seba pripajam PES kalhotky.

Draacek
3 příspěvky 29.8.14 15:09

Nedalo mi to a musím se přidat – jako patnáctiletá holka jsem si začala šít a plést, protože nabídka v obchodech nebyla nijak valná. Postupně jsem od toho upustila, protože v průběhu dalších dvaceti let se objevilo oblečení za cenu, za kterou jsem pomalu nekoupila ani materiál, navíc coby amatérská švadlena za pomoci střihů z Burdy atd. jsem nad šitím strávila dost času a ne vždycky byl výsledek adekvátní vynaložené námaze. Dnes se k šití postupně začínám vracet, protože zjišťuju totéž, co ostatní – že na sebe slušné oblečení za přijatelnou cenu nekoupím, a to mám standardní konfekční čtyřicítku. Mám pocit, že nabídka v obchodech je dělaná jen pro teenagery a my o trochu starší, kteří musíme dodržovat v práci určitý standard odívání, máme smůlu.
O kvalitě materiálu nabízených triček, šatů, kabátů či kalhot není třeba se rozepisovat – mám stejný názor jako většina tady. Za hadr, který je pomačkaný už na ramínku v obchodě, mizerně ušitý a na omak nepříjemný, nejsem ochotná dát ani korunu. Navíc jsem narazila na problém, který mám možná jen já – průramky triček a košilí jsou tak úzké, že je mám zařezané těsně v podpaží, kde se samozřejmě rychle propotí a triko je tak za chvíli na vyhození, protože jsou na něm nevypratelné fleky. Že by výrobci opět šetřili vylepšeným střihem na materiálu (na malý průramek stačí úzký rukáv), stejně jako u kalhot s rovnými boky a odstávajícím pasem?
Něco řeším za pomoci švadleny (kalhoty, kostýmy do práce atd.), něco sama. Ale upřímně, štve mě to, protože bych si raději koupila hotovou a padnoucí věc, než trávila několik večerů šitím. Nicméně začínám přemýšlet nad koupí overlocku, že bych tak pořešila i ta trička…

Wildensbuch
4 příspěvky 30.8.14 13:35

Článek mě donutil k registraci. Bude mi letos padesát a od čtrnácti let je mým velkým koníčkem šití a občas i pletení. To, co se nabízí v běžných obchodech v nákupních centrech, je hrůza. Pokud je něco zmuchlané už na ramínku a čouhají z toho metry nití, jak to bude vypadat po vyprání? Pokud projdu několikametrovou frontu hustě navěšených triček a najdu jedno, které nehlásá přes celý hrudník, že někoho miluji a nebo není ozdobeno kýčovitým obrázkem, tak v kabince se nadšení rychle rozplyne - zase hadr. Šaty krásné pouze na ramínku a ze dvou metrů, halenky, co se zařezávají v podpaží, kalhoty s křivými bočními švy a vlezlé prodavačky, které se snaží prodat za každou cenu - hlavně v Orsay. Po každé návštěvě obchodů s konfekcí opět pokorně otevřu Burdu. Samostatnou kapitolou jsou prodavačky v těchto obchodech. Byla jsem poučena, že jsou to odborné asistentky prodeje. O jejich odbornosti vypovídá můj dosud ničím nepřekonaný zážitek z před dvou let, kdy jsem v časové tísni potřebovala společenské šaty. Vešla jsem do butiku, který na výloze hrdě hlásal, že je zaměřen na luxusní dámskou a pánskou společenskou módu. „Budete si přát - ano, dobrý den, potřebovala bych na sebe malé černé - co že potřebujete - malé černé - no, to, že to má být černé jsem Vám rozuměla a jak moc malé vám to má asi být?“

Slavoj
27 příspěvků 30.8.14 10:54

Já si tímhle polyesterovým šokem prošla už na jaře, kdy jsem se rozhodla, že musím trošku obměnit svůj šatník na léto. Z půldenního nakupování jsem si odnesla horko těžko 2 trička. Nesnesu na sobě umělinu, bohužel. Navíc, pokud mám ještě požadavky třeba na barvu, protože si uvědomuju, co lichotí mé barvě pleti a na střih, protože projmuté tričko je pro mě tragédie, stává se ze mě prakticky nákupu neschopný zákazník.

OliviaNjůtn
1 příspěvek 30.8.14 17:08

Pár polyesterových kousků jsem si právě přinesla domů, úplně na všech je uvedeno pouze ruční praní!!! Asi by se to jinak hned rozpadlo… Je moc fajne, ve 21. století prát v ruce, to jsem si vždycky moooc přála :-)

Anne MP
3 příspěvky 31.8.14 11:16

Pokles kvality materiálů je opravdu hrozný. A bohužel se to netýká jen konfekce, ale i metráže. Konfekci jsem nikdy moc neřešila. Od 18 let jsem měla perfektní a levnou švadlenu, takže stačilo našetřit si na kvalitní látky z Tuzexu a měla jsem vystaráno. K tomu sehnat kvalitní svetříky, nějaký vlněný svetr si uplést a případně koupit kožíšek nebo kvalitní flauš na kabát či zimní kostým. I později se daly sehnat pěkné látky a jsem ráda, že ještě některé mám schovány (i když už mi moje zlatá paní šít nemůže, udělala mi střihy a šiji podle nich).
V brněnské prodejně Kalců jsem každoročně našla něco zajímavého. Po přestěhování prodejny z Běhounské jsem tam skoro dva roky nebyla a po návštěvě nových prostor jsem byla docela v šoku. Obrovská haluzna na nevhodném místě a hlavně: plná polyesterového šuntu. Byla jsem tam jediný zákazník a už tam chodit nebudu. Ale kam jít?
Stejné je to s vlnou. Mí příbuzní chovají ovce. Doma skladují kopu ostříhané krásné vlny, kterou se jim čas od času podaří prodat za maximálně 10 Kč/kg.
Přitom celý národ chodí „v igelitu“. To si máme všechy pořídit kolovrat?

Příspěvek upraven 31.08.14 v 18:40

kozarohata
155 příspěvků 31.8.14 21:37

Ano, přesně. pamatuji návštěvy zahraničních stejnojmenných butiků začátkem devadesátých let. bývala jsem nadšená - jak výběrem, kvalitou, tak i cenou. ale to je už nenávratně pryč. nastoupila nová generace managementu, kterému jde jen o jedno, jak se zdá…

kikulienka19
182 příspěvků 1.9.14 09:40

Živo si pamätám otvorenie prvého nákupného centra v Ostrave - Futurum. V tej dobe som mala asi 14 rokov. Po období Klausových balíčkov (otec pracoval v ČR), šetrenia a krízy, rodičia nedisponovali veľkým obnosom peňazí, ale aj tak mi chceli spraviť radosť a vzali ma na prvé veľké nákupy. V mysli mi ostal reťazec pre mladých - Terranova a Kenvelo. Oblečenie bolo v tej dobe z kvalitnej bavlny, tričká a svetre, ktoré som si vtedy obstarala, mi robili spoločnosť počas celej strednej školy. Vydržali aj nešetrné pranie a do zberného koša s dúhou putovali asi pred dvoma rokmi. Tak možno ešte niekomu poslúžili. Zopár menej nosených a šetrených sukní a vrškov som odložila pre dcéru.

Tento rok som sa „urvala“ a vyrazila na letné výpredaje. Ako mamička na materskej si môžem momentálne opäť dovoliť len reťazce nižšej a strednej cenovej relácie. Kúpila som zopár tričiek v Reserved, nejaké blúzky a pod. Pri skúšaní prádla v NY som ostala úplne zhrozená po tom, čo sa mi pri zapínaní podprsenky utrhla celá predná časť v strede! Pritom som skúšala vhodnú veľkosť a nijak som ju pri skúšaní nenamáhala ani nesilila. Doma som veci preprala na 30-tke, bohužiaľ, ako je spomínané v článku a mojou chybou, u tričiek som márne dúfala bavlnené zloženie a neskontrolovala visačku. Viskózové tričká okamžite po prvom prepratí stratili tvar a na blúzke som musela prešiť gombíky.

O kvalite topánok by sa mohol napísať ďalší jeden článok. Mám hrôzu z tohtoročného vyberania zimných kozačiek.

Příspěvek upraven 01.09.14 v 09:43

qanik
6 příspěvků 7.9.14 18:49

@kikulienka19 Tiež si spomínam, že Kenvelo bol kedysi dávno obchod plný kvalitných vecí, mali tam tričká z kvalitnej hrubšej bavlny, vlnené svetríky, talianske džínsy, mala som odtiaľ krásne letné modré minišaty made in France… Dnes tam kúpim raz za čas akurát jednofarebný pulóvrik essentials, ktorý ale treba veľmi opatrne prať inak hneď zožmolkuje.
To isté Gate - bývali časy keď tam mávali aj kvalitné rakúske odevy, mala som odtiaľ zopár letných nohavíc ktoré mi všetky kolegyne závideli, krásnu čiernu zimnú bundičku z imitácie zamatu… dnes je to katastrofálna handráreň. Čo ma však najviac rozčúlilo, bol fakt, že keď som si v uplynulých sezónach zháňala šik sako, v Reserved ich mali všetky - z teplákoviny! Prisahám bola to na dotyk tá hrubá teplákovina, aká sa dnes dáva malým deťom na tepláčky…

Betynka02
384 příspěvků 1.9.14 15:10

No to je dobrý. Téměř naprostá většina z vás (včetně mě) souhlasí s Adou, cože to v krámech visí za hrůzy a stále se prodávají a šijí horší a horší „modely“…
Nebo že by se ženský řídily radou jedné z prodavaček v Promod v době slev:" Přece to tady za ty peníze nenecháte?" :-( :-(

Už u předchozího článku jsem psala, abychom to přestaly kupovat a nebudou nám to dávat na pulty!

zuzulique
318 příspěvků 4.9.14 17:28

To je síce pekná rada, ale v čom budeme chodiť? :-)

Lenkomet
24 příspěvků 2.9.14 00:03
Po tomto článku jsem se musela registrovat

MP pasivně čtu už nějakou dobu. Článek mi mluví z duše. V obchodech je opravdu Velký průser!
Nemám nijak extra vyhraněný vkus - 27 let, nechci být přestárlý puberťák ani stará-mladá, prostě slušně oblečená holka co nenudí. Nemám ani extra nárok na materiál, stačí ať to alespoň trochu dýchá, je to příjemné na kůží, nemačká se to moc a přežije to praní. Postavu mám s tvary, vel. 38-40. Co se týče ceny tak za halenku nedám 3 tisíce.. ale když mi bude super sedět tak se klidně přešvihnu nad tisícovku…Když…!!!
Prostě si myslím že nejsem moc náročná… Minulý týden jsem v nákupním centu Karolína (Ostrava) lítala, přísahám 4 hodiny!!! A mám jeden slušný kabát z výprodeje… Z těch odporných, umělých, čtvercových halenek se mi chtělo brečet. Tedy krom čtverce tam ještě najdete i tvar pytel… A nejhorší bylo že byly všude! A stejné! Občas jsem musela hledat nějakou ceduli nebo cenovku, štítek na oblečení abych si vzpomněla v jakém že to jsem zrovna obchodě. Nic nemá tvar, záševky, žádný pokus o střih ani to nezkouším, jsem ženského pohlaví a mám tedy bohužel prsa!
Dřív jsem litovala muže(30+) jak nepestré mají možnosti v oblékaní. Je pár stylů, střihu, barev ale nic výrazného co se běžné konfekce týče, více méně se to furt opakuje s opravdu malými změnami, nepoznala bych od sebe dva, tři roky staré kolekce. Většině pánům to taky stačí a vyhovuje, triko a rifle na pohodu, oblek do práce. (vím že to přeháním a zlehčuji.) Ale teď pánům začínám dost závidět. V obchodech mají stálé stejně střižené sedící oblečení v né tak zhoršené kvalitě materiálu. Po rozpadu oblečení, jediný důvod proč ho nakupovat, vlezou do svého oblíbeného obchodu a za 5 minut jsou u pokladny s novým kouskem co perfektně nahradí starý. Pánové určitě netrpělivě nevyhlíží v obchodech nové podzimní kolekce s novými, modními kousky a nepotřebují konečně sehnat nějakou halenku, co by se dala nosit k té sukni koupené na jaře ve výprodeji…
Omlouvám se těm pánům co se v módě vyžívají, fandím vám. A naštěstí vás je menšina takže se z vašeho oblečení ještě nestaly spotřební hadry na jedno použití, ne tolik jako z našeho…

Příspěvek upraven 02.09.14 v 00:08

kapka_v_moři
59 příspěvků 2.9.14 14:12

Souhlasím s tou poznámkou o pánském oblečení. Ne že by se v pánských odděleních běžných řetězců nějaké hrůzy objevit nedaly, ale také mi přijde (třeba když sháním něco na manžela), že se tam pořád ještě něco nakoupit dá.

Na druhou stranu mám hodně špatnou zkušenost z Kenvela. Koupili jsme tam krátké kalhoty a obyčejné bílé triko (podle cedulky obojí z bavlny). Triko se po prvním vyprání úplně zkroutilo a na kraťasech se udělaly podivné fleky, jakoby se z nich ztrácela barva. Takže tam už opravdu nikdy.

Hrozím se toho, až už i pro pány půjdou sehnat jen hadry. Na několikahodinové shánění jednoho kusu oblečení totiž manžela určitě nedostanu, protože má přesně ten přístup, co popisuje @Lenkomet :)

Wildensbuch
4 příspěvky 2.9.14 15:23

@kapka_v_moři Naprosto souhlasím, mám s oblečením z Kenvela pro mého muže stejnou zkušenost - trička se po vyprání vytáhla do všech stran, na bermudách pustila barva s jsou na nich fleky. Poslední dobou nakupujeme v Reserved - tam se dá sehnat jednobarevné bavlněné polo i pěkné kalhoty. Dámské oddělení je ale o něčem jiném - nedávno jsem se tam pokoušela něco na sebe koupit, v obchodě jsem byla hodinu a ze všeho toho „plastu“ jsem vybrala dvoje sluneční brýle z výprodeje.

coralline
840 příspěvků 3.9.14 13:50

@kapka_v_moři Pouštící barva - to je další nešvar, kterýho jsem si poslední dobou všimla, namátkou mi to udělaly domácí kalhoty, triko a taky ručníky, vše z různých obchodů. Po vyprání se objevily fleky, kde evidentně pustila barva. Naštěstí to neobarvilo jiné oblečení.

VeronikK
1286 příspěvků 12.9.14 21:53

No můj muž má smůlu, že je vysoký. Když si chce koupit třeba džíny, prohlížíme cedulky a pokud natrefíme na správnou velikost, tak se teprv kouknem na to, jak vypadají. U trik s dlouhým rukávem, košil, svetrů a bund je to taky bída. Jedině MaS mají košile s prodlouženým rukávem. Trika se bohužel obvykle srazí a vypadají jako po mladším bratrovi.

papapipi
17 příspěvků 2.9.14 12:02
má to i světlé stránky....

Pro nás, co právě chceme změnit kariéru a začít šít (a že jsem takových v poslední době potkala) je toto ovšem pravým požehnáním! S jakou radostí jsem onehdá obcházela obchody a zjišťovala, že tam není opravdu vůbec nic, co bych si chtěla koupit :-)

Betynka02
384 příspěvků 3.9.14 11:23

@papapipi
Stále více mi otázka oprášení svého původního řemesla „nahlodává“ myšlenky! ;-)

Bugatti
4086 příspěvků 2.9.14 14:32

@kapka_v_moři Letos jsem kupovala manželovi celou novou volnočasovou letní garderobu v C a A a nebyl problém koupit vše v bavlně, docela slušně ušité kraťasy, z kterých nelezly nitě, košile a polo trika taktéž bavlněné. V dámském oddělení se mi o takové kvalitě může jen zdát.

Příspěvek upraven 02.09.14 v 14:33

SalamandraSkvrnita
1 příspěvek 2.9.14 17:43

Kvalita sla rapidne dole aj v mojom (predtým) oblubenom retazci Camaieu - tricka, ktore som tam kupila pred piatimi rokmi mi stale dobre sluzia, na rozdiel od nedavnych nákupov, ktore po prvom oprati skoncili ako handry na okna…

Příspěvek upraven 02.09.14 v 17:44

zuzulique
318 příspěvků 4.9.14 17:25

Toto sledujem už dlho, tiež to bol môj obľúbený obchod keď prišli na slovenský trh…teraz akékoľvek tričko, či tielko z bavlny - po jednom vypratí vidieť, že je zle strihané, vyťahné a podobne…

rabbit
6 příspěvků 4.9.14 17:07

Já objevila skvělý trička v Peek and Cloppenburg. Klasika, jsou i mírně vypasovaný, kvalitní silnější bavlna.
http://www.peek-cloppenburg.de/…-8912748_10/

Betynka02
384 příspěvků 5.9.14 10:43

@zuzulique
Nebojte, zas tak daleko to nedojde, abychom chodili bez. :-)
Např. viz. můj příspěvek níže. :-D

Spirulína
2 příspěvky 8.9.14 22:40
Já vám to vysvětlím

Já vám klidně vysvětlím, jak to je. Tato epidemie umělotin nastala od doby celosvětové krize, kdy zkrátka šly všechny přírodní maetiály s cenou nehorázně nahoru. Všimli jste si například, o kolik podražily kožené boty?!?!? Takže bylo potřeba nahradit drahé materiály něčím levným, proto se sáhlo k umělým materiálům. A když už najdete bavlněné tričko, tak je tenké jako slina! Tomuto trendu nahrává i současná móda, kde kralují (BOHUŽEL!!!) již několik let osmdesátky a devadesátky, a jak všichni ví, tyto módní etapy byly skutečně pekelné! Nechutné, beztvaré, nepropracované střihy nevyžadují žádnou kvalitní látku, tudíž si úplně klidně vystačí právě s levnými umělotinami. Ceny současného oblečení jsou vyšponované na maximum, ačkoliv krize už dávno pominula, a kvalita zůstala tiše brečet kdesi v dáli. A já pláču s ní, protože člověk není schopný si v obchodech vybrat něco normálního jak střihově, tak i materiálově! Fakt smutný, mám z toho vždycky deprese!

pollarka
21 příspěvků 9.9.14 23:22

@Lenkomet naprostou souhlasím s Vaším názorem ohledně pánského oblečení. Občas si přeji být chlap. Ten můj má svoji značku a střih a vybírá už jen barvu - web. I když se nám už stalo, že od té samé firmy nebyl slimfit u jedné košile totéž jako slimfit u jiné.

Wildensbuch
4 příspěvky 13.9.14 16:48

Dneska jsem v Lindexu narazila na letní šaty - ve výprodeji. Hezké, modrobílé pruhované, pevný, malinko strečový materiál a hlavně bez umělé podšívky. Ze švů koukalo pár nití - nevadí, to ustřihnu. Zip na boku byl ten nejobyčejnější, tenký a šel přes šev sukně a živůtku - obtížně se rozepínal a velmi, velmi obtížně zapínal přímo na těle - nevadí, vyměním si ho za pevnější a nikdo to ani nepozná a budu mít krásné šaty za tři stovky. Potom jsem se na sebe podívala do zrcadla z boku - proužky na dílech sukně i živůtku se ve švech vůbec nepotkávaly - nikde. Kdo a kde ty šatičky asi šil a co věděl a sešívání pruhovaných, kostkovaných a velkoplošně vzorovaných látek? A kdo ho potom kontroloval? Šaty šly zpátky na stojan tak rychle, že jsem se ani nestačila podívat, kolik byla původní cena.

efka.ch
4 příspěvky 6.10.14 19:05

V letní kolekci Promod jsem sháněla bílé topy a halenky do saka, spíše formálnějšího rázu. V těch, které jsem zkusila, bych nevydržela ani 2 minutové mytí zubů před odchodem do práce. Prostřihy přes hruď byly sešité snad rybářským vlascem.. samozřejmě polyester. Jak říká autorka, velmi spokojená jsem s kvalitou košil z Tatuum, pierre cardin - radši několik kvalitních nadčasových kusů než dvacet levných. Pietro Fillipi mě ale zklamal nestálobarevností materiálu - při vyvěšení šatů po praní mi modrá podšívka zabarvila vrchní vrstvu modrými fleky.. takže tam už to taky není, co bývalo..

Iwss
1 příspěvek 10.10.14 16:57
metráž

Úplná pravda… akurát musím poznamenať že už ani v metráži to nieje to čo to bývalo niekedy - viem a vidím keď tam chodím nakupovať ( rada a veľa šijem ) ako sa zmenili materiály - hlavne tie prírodné - tie sa zhoršujú viac - napr. hrubá vlna flauš - u nás v metráži už dávno nepripomína „flauš“ ( venujem sa taktiež záujmu podobnému ako historický šerm a potrebujem tam mať kvalitné a prírodné materiály a zohnať také ako kedysi je mimo „náhodný výkup“ skrine z povaly po niekoho babičke na bazári, už fakt nemožné - vidím to hlavne na veciach aké ich poznám z detstva - z oblečenia ktoré som nosila ako malá a aké to je dnes… ale ten polyesterový boom to som si práve pred pár dňami všimla keď som bola po obchodoch - ostala som udivená či to myslia vážne - tie umeliny - niekedy mám pocit že ešte horšie ako za socializmu ktorý bol známy svojimi „umelými materiálmi“… ( len dnes som sa registrovala a som zo slovenska, tak dúfam že nevadí že píšem slovensky :) )

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kontrasty I

Autor: Ada

Zdroj: fler.cz, Burda... Celý článek

Moje módní předsevzetí

Autor: Adéla

S dovolením si odložím pár módních předsevzetí na rok 2019. To... Celý článek