Polyesterová epidemie

25.08.14 | autor Ada

promod1.jpg

Nedávno jsem psala článek o laciné módě z východu, minule konkrétně o značce Timeout, která, jak mnozí z vás posléze potvrdili v komentářích, poslední dobou kvalitativně velmi klesla (a odmítá si to přiznat). O víkendu jsem se byla podívat na nové věci v obchodech a vypadá to, že se přiblížilo úplné dno.

Účelem nákupního výletu bylo pořídit nějaké business casual oblečení pro kamarádku, která nastoupila v nové práci - kalhoty, možná sukni, ale hlavně vršky.

Začaly jsme v obchodech průměrné cenové hladiny, těch, kde se musí hledat, ale obvykle se najde. Promod, Reserved... Na cokoli jsem sáhla, bylo mi už na dotyk protivné. Začala jsem prohlížet cedulky a divila jsem se čím dál víc. V Promodu už prakticky nenajdete bavlněné tričko, všechno je z polyesteru, viskózy nebo nějakých směsí. Cenu za nejškrabavější svinstvo získává tento top:

Převzato z http://www.promod.eu/women/tops/unicolour-top-salmon-R1260033095.html

Je z polyesterového krepu s celkem zajímavou strukturou, ale látka je tuhá, neohebná, drsná a neprodyšná. Top jsem si z pokusných důvodů vyzkoušela a ráda bych, abyste věděli, že jsem skutečně trpěla.

Spousta topů a halenek je z viskózy, což by ani nevadilo, kdyby látka neměla tu nejnižší možnou gramáž. Je sice jemná a příjemná na omak, ale stačí ji lehce napnout v rukou a zahýbat do šikma a vidíte, že už se nemůže dočkat, až se bude moct rozsypat v pračce. O mačkavosti raději pomlčím. V Reserved jsem viděla například tuhle košili a byla tak zmačkaná, že to ani divoký vzor nezakryl. Prodejcům jako by to už bylo úplně jedno: haldy zmuchlaných hadrů visí na ramínkách a nám zákazníkům to asi za chvíli přijde úplně normální.

Převzato z http://www.reserved.com/pl/en/woman/newseason-3/clothes/kq947-mlc/roll-up-sleeve-shirt

I v Orsayi, kde jsme nakonec přece jen něco vybraly, je to samá viskóza a polyester. Trička, která se dřív dělala z bavlny, jsou teď třeba ze směsi polyesteru a bavlny:

Převzato z http://www.orsay.com/de-de/collection/t-shirts/trendiges-shirt-mit-print-cloud-dancer-14-14300701.html

Na to, jak má vypadat viskózový úplet, se běžte podívat do obchodu s metráží, tam je svět ještě v pořádku. To, z čeho jsou ušitá viskózová trička v řetězcích, je smutná parodie.

I střihově je to tragédie, převládají úplně jednoduché halenky bez jediného záševku. Spousta triček má přední díl ze tkaniny a zadní z úpletu, takže předek není potřeba nijak tvarovat; tím úpletem vzadu se to nějak stáhne.

Na materiálově i střihově slušné věci jsme narazily až v Tatuumu a Pietru Filipi (z obchodů, v nichž jsme byly - neříkám, že jsou jediné), kde ovšem halenka nestojí 600 korun, ale dvakrát tolik.

Proč je toho šmejdu najednou tolik?

Kvalita sice klesá už delší dobu, ale vypadá to, že došlo na další skok směrem dolů. Tolik umělin jsem v obchodech snad ještě neviděla. Při výrobě oblečení se dá nejvíc ušetřit na práci, proto také firmy vždycky přesouvaly výrobu tam, kde vyšla nejlevněji. Úspora na materiálu byla v porovnání s prací vždycky nezajímavá, ale výrobcům už očividně hodně teče do bot a šetří, kde se dá. Řekla bych, že už došlo na všechny možnosti:

1) Přesouvání výroby do levnějších zemí - z Číny do Bangladéše, Kambodže. Tam jsou na tom ale technologicky hůř a chybí i kvalifikované pracovní síly. Nedá se zde zadávat náročnější výroba. Stěhovat se do levnějších krajin také nelze donekonečna, protože za chvíli už žádné levnější nebudou.

2) Zjednodušování střihů - souvisí s předchozím bodem. Střihově jednoduché věci vám vyrobí kdekoli, i v továrnách s nejlevnější pracovní silou. Na sešití pár rovných kusů látky nepotřebujete vyspělou a drahou fabriku.

3) Snižování gramáže látek - ze stejného množství bavlny se dá udělat dvojnásobné množství látky, když ji upletete kapánek tenčí. Oblečení sice dlouho nevydrží, ale to je pro výrobce vlastně výhoda.

4) Používání syntetických vláken a směsovek - jsou levnější než přírodní materiály. Ledacos ušetříte různým zužitkováním zbytků. Odtud možná pocházejí divoké směsovky à la 35 % vlna, 23 % polyester, 17 % nylon a ještě po špetce od všeho, co se v přádelně smetlo z podlahy.

Dá se ještě dál šetřit, aby měl zákazník pořád svoje trička za dvě stovky a halenky za čtyři, ačkoli cena práce i materiálů stoupá? Nepochybně, ještě pořád není všechno polyesterové a některé polyesterové látky jsou pořád dost slušné a snesly by zhoršení. Připravte se, epidemie ještě neskončila...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

We make sexy totally sexy

Autor: Ada

Nezbláznila jsem se a nezačala jsem články v Pekle titulovat... Celý článek

Styl & Kabo: naše budoucí naděje

Autor: Ada

Konečně je to za námi, hlavu mám plnou barevných zážitků... Celý článek