Ponerovi: Značka, která obléká celebrity

07.02.19 | autor Martina

Sourozenci Jakub a Nikol založili značku PONER, která obléká i první dámu. Jak se jim podařilo prosadit se a být úspěšní?

Nikol Ponerová (28 let) a Jakub Poner (33 let) sklízí v módním světě velké úspěchy. Autor: archiv Poner

Proniknout do světa módy s takovým úspěchem v tak mladém věku se povede jen málo komu. Ještě před pár lety jméno Poner nebylo nikterak známé. Dnes je vše jinak. V módní branži má značka silné postavení a není divu, že o těchto mladých umělcích ještě hodně uslyšíme.

Šaty z kolekce Poner jsou bohatě zdobené a rozmanité. Autor: Arthur KoffŠaty z kolekce Poner jsou bohatě zdobené a rozmanité. Autor: Arthur Koff

Prozraďte nám, jak se vlastně zrodila myšlenka sourozenecké spolupráce? Čí to byl nápad?

Jakub: Když se za mnou Nikol přestěhovala do Prahy. Myšlenka společného podnikání přišla tak nějak spontánně. Nikol na jednom večírku uviděla lacině oblečené tanečnice a řekla si, že by to šlo udělat rozhodně lépe. Vkusněji, elegantněji a luxusněji. Vzhledem k tomu, že moje sestra jehle a niti nevládne, zhruba týden jsem se jí smál. Ale poté jsem si řekl, proč ne. Vždycky jsem chtěl být módní návrhář, ale potřeboval jsem impuls. Bohužel jako většina kreativců nemám obchodního ducha. Tím naštěstí vládne Nikol. Takže jsme si skvěle rozdělili role.

Je to tedy tak, že se oba věnujete tomu, co vás baví?

Jakub: Ano, přesně tak. Já mám na starosti návrhy a celkově tu kreativní část. Nikol se věnuje obchodu a marketingu. Důležité věci ale řešíme společně a vlastně i ty nepodstatné.

Společně se perfektně doplňují. Autor: Archiv PonerSpolečně se perfektně doplňují. Autor: Archiv Poner

Měli jste hned od začátku jasno, že se značka bude jmenovat po vás, nebo byl prvotní záměr jiný?

Nikol: Nejprve jsme zkoušeli různé názvy, než jsme zakotvili u toho, pod kterým se prezentujeme nyní. Ale vždy to vycházelo z našeho příjmení – N. J. PONER, made by PONER. Až časem jsme zjistili, že v jednoduchosti je krása, a rozhodli jsme se pouze pro Poner.

Kvalitní materiál a důraz na design. Autor: Arthur Koff.Kvalitní materiál a důraz na design. Autor: Arthur Koff.

Konkurence je v tomto odvětví obrovská. V čem se snažíte odlišovat a být jiní?

Jakub: Naše šaty a vlastně všechnu naši tvorbu ručně vyšíváme drahými kameny a krajkami. To je náš rukopis, kterým jsme rozpoznatelní.

Je pravda, že jste vždycky měli blízko k módě, nebo vás začala bavit až v dospělosti?

Nikol: Ano, já jsem se vždy ráda parádila a Kuba taky. :-) I když na rozdíl ode mě si na sebe klidně vezme rozdrbané džíny a triko a víc neřeší. Na druhou stranu, sedět na zemi v elegantních kalhotách a saku, když potřebujete stříhat látky nebo kreslit střihy, není zrovna praktické.

Jakub: Mám rád hezké oblečení a hlavně módní kousky, které nikdo jiný nemá. To máme s Nikol společné.

Ve vašich kolekcích převládají jednoznačně šaty. Povězte nám, na jaké se specializujete především?

Jakub: Rozhodně na plesové šaty. Snažíme se dělat hodně různé designy, protože každá žena je jiná. Chceme, aby se klientky v našich šatech cítily pohodlně a krásně, a to bez ohledu na věk. Šijeme šaty bohatě zdobené, vyšívané, ale i zcela jednoduché čisté linie. Ušijeme vám šaty na svatbu, ples, ale třeba i casual módu pro každodenní nošení do práce – kostýmy, kalhoty, korzety, saka, letní šaty i košile.

Plesové šaty v kolekcích Poner dominují. Autor: Archiv PonerPlesové šaty v kolekcích Poner dominují. Autor: Archiv Poner

Zákaznice si u vás mohou nechat ušít nejen šaty, ale také doplňky. Jaké například?

Nikol: Ikonické jsou naše boty PONERKY. Jsou vyrobené na míru každé zákaznici. Vyšíváme je, přidáváme krajky, umíme je personalizovat monogramem. Ale jsou to také čelenky nebo velmi oblíbené podvazky, které ocení zejména nevěsty.

Ikonické jsou boty PONERKY. Autor:Archiv Poner.Ikonické jsou boty PONERKY. Autor:Archiv Poner.

Můžete se pochlubit i tím, že oblékáte známé tváře, například herečky, zpěvačky a modelky. Podělíte se s námi o jejich jména?

Nikol: Většina lidí nás zaznamenala ve chvíli, kdy jsme oblékli Veroniku Kopřivovou a pak Charllotku Gottovou při předávání slavíků. To se o nás začalo psát v médiích. V současné době oblékáme první dámu. Našimi pravidelnými zákaznicemi jsou Yvetta Blanarovičová, Eva Perkausová, Nikol Švantnerová, Natálka Kotková, Daniela Dejdarová a řada dalších. Každý rok nám klientky přibývají, což jsme samozřejmě moc rádi.

Šaty Poner oblékly také Veronika Kopřivová a Charlotta Gottová. Autor:Archiv Poner.Šaty Poner oblékly také Veronika Kopřivová a Charlotta Gottová. Autor:Archiv Poner.

Jakube, vaše práce vyžaduje hodně kreativity. Povězte nám, kde všude hledáte inspiraci?

Jakub: Všude, kam se podíváme. Myslím, že u každého kreativce je to stejné. Na ulici, ve filmech, na výstavách. Snažíme se hodně cestovat, takže i po světě.

Když se ohlédnete na rok 2018, vzpomenete si, co se vám nejvíce povedlo a kam byste se chtěli posunout letos?

Nikol: V loňském roce jsme chtěli udělat naši první autorskou přehlídku, a to se nám povedlo. Stejně tak začít s e-shopem, i když na tom budeme pracovat i letos. E-shop již funguje, ale chceme ještě vylepšit fotografie.

Dále se soustředíme na to, abychom expandovali do zahraničí a chystáme se letos udělat další velkolepou přehlídku. Také přemýšlím o tom, že začneme šít i ve větších velikostech. Chodí k nám různé dámy, a ne všechny mají velikost 36, což je přirozené. Takže další výzvou je zaměřit se na různé typy postav. A protože poptávka je velká, budeme šít i více oblečení pro každodenní nošení.

Jakub: Hodně uvažujeme o tom, že půjdeme do obchodu. Chtěli bychom mít výlohy a celkově být více vidět. Uvidíme, jestli nás rok 2019 tímto směrem posune.

Ponerovi šijí šaty na míru každé zákaznici. Autor: Arthur KoffPonerovi šijí šaty na míru každé zákaznici. Autor: Arthur Koff

Plesová sezóna je v plném proudu. Ženy určitě ocení tipy, na co se zaměřit při výběru večerních šatů a jaké jsou aktuální trendy. Poradíte jim?

Nikol: Jako první bych zmínila kvalitu látky, zpracování a střih. Je to opravdu hodně rozpoznatelné, když na sobě máte oblečení, které nesedí. Velmi IN jsou kreativní a originální šaty, které jsou zapamatovatelné. Ne každý si troufá na výstřední look. Doporučuji také experimentovat s doplňky – barvy, tvary, účes, líčení a obuv, to vše dává vašemu outfitu švih. Začali jsme například vyrábět kabelky z pštrosího peří v různých barevných variacích. K takovému doplňku si můžete obléknout jednoduché šaty, a přesto budete nepřehlédnutelná.

Jakub: Rozhodně jsou to barvy. Po emotivním trendu loňského roku v aféře sexuálního zneužívání, kterou si možná vybavíte pod názvem #MeToo, se opět vrací na výsluní barevné šaty. Řekl bych doslova: „Nebojíme se být ženami!"

V kurzu jsou úzké zavinovací šaty, barvy duhy a třásně. Z látek vsaďte na hedvábí, satén, brokát, flitry. Pánové takovou variabilitu nemají. U nich se tradičně nesmlouvá o kvalitě materiálu. Největší problém vidím u nedodržování dress codu, což se stává bohužel velmi často.

Ponerovi sází na originální design. Autor: Arthur Koff.Ponerovi sází na originální design. Autor: Arthur Koff.

Jste pracovně hodně vytížení. Jak trávíte volný čas, když máte volno a chcete vypnout?

Nikol: Ráda chodím do sauny, odpočinu si na masáži a samozřejmě jako většina žen miluji nakupování. V restauracích často zkouším cizokrajná jídla, ale budete se divit, radost mi udělá i řízek s bramborem. Nejvíce však vypnu ve chvíli, kdy trávím čas s našimi přáteli.

Jakub: Já jednoznačně vypnu u řízení auta a vzhledem k tomu, že máme s Nikol podobnou náturu a stejné přátele, přidávám se.

Dáváte přednost zdobeným a nápaditým šatům, nebo raději vsadíte na jednoduchost? Podělte se s námi o své názory v komentářích.

Autor

Martina

Martina miluje módu plnou barev a ráda si hraje s doplňky.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
sirena007
1253 příspěvků 7.2.19 16:59

Chybí mi tam fotka skvěle oblečené první dámy

Judy24
1412 příspěvků 8.2.19 00:09

Tak jsem to vygooglila a nejdřív jsem nechápala, proč jsou ve vyhledávači všude ty kritické komentáře, protože mi to popravdě přišlo dost dobré. A pak jsem si tu fotku rozklikla a viděla jsem Kateřininy kozačky. :D Ale první dáma se mi fakt zdá oblečená slušně. (Je to fotka z inaugurace.)

Oveeec
3215 příspěvků 8.2.19 09:27

Mně se teda ty kozačky moc líbí, akorát ne na inauguraci, no. Mimochodem, taky někoho překvapuje, jak je ta Kateřina hezká (aspoň tady na fotce, já ji jinak moc nevídám)? Já vím, že to zní divně, proč by nebyla, první dáma hezká je, ale přece jenom…

hamaru
6 příspěvků 10.2.19 15:37

U Kateřiny se potvrdila dvě pravidla, jak být dobře oblečená, která nedodržela:
1. Méně bývá více.
2. Neoblékat se od hlavy k patě do stejné značky.
Stačilo málo - boty bez ozdob.

eriam
452 příspěvků 7.2.19 18:58

@sirena007 Také jsem na ní s napětím čekala  :-)

Gorilka
1476 příspěvků 8.2.19 07:29

Úžasné, návrhářská dvojice si všimla, že běžné klientky nemají velikost 36 ;-)

U bot vyrobených na míru každé zákaznici si představuju něco jiného než že se vezme konfekční teniska a pošije se skleněnýma perličkama.

Gorilka
1476 příspěvků 8.2.19 07:30

@Judy24 Ani kostýmek od Ponerů nezachrání to, že první dáma má mizernou podprsenku.

DanielaS
5310 příspěvků 8.2.19 08:07

Na druhou stranu, sedět na zemi v elegantních kalhotách a saku, když potřebujete stříhat látky nebo kreslit střihy, není zrovna praktické.

On nepracuje na stole? Na zemi kreslim a striham ja doma v obyvaku.

Porkpiehat
3173 příspěvků 8.2.19 08:56

@DanielaS Myslíte tu fotku „On pracuje, ona si lakuje nehty“? :-) Já spíš myslím, že je to saténová teplákovka.
Já jsem zase u první fotky dlouho studovala, komu patří které nohy.

DanielaS
5310 příspěvků 8.2.19 10:59

Aha takhle asi, pisou to na svych strankach:
Každý sám ví, že složenky chodí každý měsíc a oba mladí návrháři si nemohli dovolit opustit práci, která jim je platila. První modely vznikaly po nocích, jejich malý byt se měnil v ateliér.

Porkpiehat
3173 příspěvků 8.2.19 09:03

@Gorilka Také si myslím, že Nikol měla volit jinou formulaci - boty jsou ozdobeny/dozdobeny podle přání zákaznice. V prvním momentu jsem si totiž řekla wow, oni vyrábí vlastní kecky na míru. Proti samotnému zdobení nic nemám, líbí se mi to. Ty modré bych brala hned, jen bych si je nechala ozdobit pouze na vnější straně, na vnitřní straně bot vystouplé zdobení dělá neplechu.

ajatar
696 příspěvků 8.2.19 10:02

Čo sa týka tých „na mieru zdobených“ tenisiek, tak mi to pripadá ako slušné peklo. Mrkla som na e-shop a ak tomu dobre rozumiem, za ľudových 5500 Kč dostanete fejkové conversky (aká asi bude kvalita) pošité korálkami? Strašný gýč, ale tak keď im to niekto kupuje…

Jordaan
9607 příspěvků 8.2.19 10:15

Nektere ty saty jsou krasne, ale jine veci v eshopu me dost pobavily. Napr. tato celenka za lidovych 4000 korun. Ja chapu, ze doplnkovy prodej a jmeno a kameny z Preciosy a rucni prace. Ale prece jen, pri pohledu na tu modrou vec z hodiny rucnich praci, se musim trochu osivat.

Porkpiehat
3173 příspěvků 8.2.19 10:19

@ajatar A pletené čelenky z našitými korálky za 4000 Kč jste viděla? To ještě zlaté kecky, které, když si odmyslím cenu, nejsou špatné.

ajatar
696 příspěvků 8.2.19 10:24

Aj som rozmýšľala či to sem hodiť, ešteže to vyriešila @Jordaan :D

Ako nechcem len kritizovať, tie ich šaty sú niektoré fakt pekné (remeselné spracovanie neposúdim) a na ples by som si ich aj kľudne vzala, ale tie doplnky sú proste gýč a ešte k tomu predražený. Škoda, že nemám to meno, pretože takých čeleniek by som naplietla za deň kľudne 10 a mala by som zarobené :D

Příspěvek upraven 08.02.19 v 10:25

Temperance
3416 příspěvků 8.2.19 17:03

Třeba by Vás zaměstnali ;-) Kdyby Vám od zhotovení dali půlku prodejní ceny…

Gorilka
1476 příspěvků 8.2.19 11:00

@ajatar To víš, ochranná známka něco stojí:
https://isdv.upv.cz/…t_detail.det?…

DanielaS
5310 příspěvků 8.2.19 11:03

Chcete, aby se vaše žena cítila doma pohodlně? Pořiďte jí náš hedvábný domácí komplet.

DanielaS
5310 příspěvků 8.2.19 11:11

Kosilove saty velikosti 44 bez zasevku, smes hedvábí, viskózy a elastanu, za dvanact a pul tisice… no nevim.

Porkpiehat
3173 příspěvků 8.2.19 12:40

@DanielaS
Ty šortky znám, ty nosil Ivan Drago v Rockym :-D Třeba to nějakého muže vzrušuje, když je má jeho žena na sobě…

Porkpiehat
3173 příspěvků 8.2.19 12:43

@DanielaS Koukám, že mám dnes divné asociace, protože ta podložka pod soupravičkou pro manželku mi připomíná nýtek, který rozklepal František Koudelka v Jáchyme, hoď ho do stroje.

Paris1789
5638 příspěvků 8.2.19 12:55

moc mě těší, že jste tady zpět, to myslím upřímně, bavím se konečně

Paris1789
5638 příspěvků 8.2.19 12:57

to s tím rozklepáváním nýtu mě napadlo taky

isko
1855 příspěvků 8.2.19 13:14

Nene, to není rozklepaný nýtek, to je právě gong na ty boxovací zápasy Ivan Dragon vs. Rocky.

VeronikK
1330 příspěvků 8.2.19 22:41

Opravdu se materiálovému složení říká také skladba? (Viz jejich internetové stránky)

VeronikK
1330 příspěvků 11.2.19 08:29

@Oveeec Kateřina ale není první dámou…

Oveeec
3215 příspěvků 11.2.19 11:05

Já vím. A to říkáte v reakci na co přesně?

VeronikK
1330 příspěvků 11.2.19 11:30

Mně se teda ty kozačky moc líbí, akorát ne na inauguraci, no. Mimochodem, taky někoho překvapuje, jak je ta Kateřina hezká (aspoň tady na fotce, já ji jinak moc nevídám)? Já vím, že to zní divně, proč by nebyla, první dáma hezká je, ale přece jenom…

Jordaan
9607 příspěvků 11.2.19 17:29

Katerina je dcerou prvni damy a podedila po ni vzhled.

RenataRen
512 příspěvků 15.2.19 17:04

No, Ivana Zemanova je (byla) hezká a i když by to člověk neřekl, Zeman byl zamlada docela fešák… A jejich dcera podedila z jejich genů to lepší.

Aija
56 příspěvků 15.3.19 08:43

No prostě kostým. Nevidím na Zemanové žádné plus v tomto modelu. Vypadá naprosto konfekčně, nemá žádné plus navíc a vlastně jí ani nijak extra nesedí. Prádlo madam nakupuje asi kdee?

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Styl & Kabo I. - Oleana

Autor: Ada

Protože možná všichni nevíte, co to je, nejdřív stručný úvod. Styl... Celý článek

Návrháři 90. let

Autor: Ada

Uměli byste vyjmenovat významné návrháře jednotlivých desetiletí... Celý článek