Postava typu hruška: jak ji obléct (1.)

18.04.14 | autor Ada

Spíš užší ramena, obstojná prsa, štíhlý pas a pod ním zadel jak se patří: to je obvyklá charakteristika postavy typu "hruška", která se vyskytuje ve všech velikostech a jemných nuancích základního tvaru. Všechny se ovšem špatně oblékají do rovných gatí a pytlovitých triček. Jak na to, abyste vypadaly co nejlépe?

Na úvod

Ze všeho nejdřív je potřeba pochopit jednu věc: neexistuje oblečení, které by z poctivé hrušky udělalo padesátikilovou modelku. Velký zadek a stehna nejde nijak zázračně zeštíhlit, přestože některé radicí články předstírají opak. Uhladit, obléct tak, aby se postava trochu vyrovnala, to ano, ale odstranit? Od toho je fitness, ne oblečení. A nikdy, NIKDY se nepokoušejte zeštíhlovat oblečením, které je vám malé. Našťoucháním stehna velikosti 42 do čtyřicítky nohavice nedojte k zázračnému pokoření hmoty, ale k peklu, které vídáme na ulicích až příliš často.

Existuje víc podtypů hrušek, jejichž tvar může (ale nemusí) souviset s váhou. Některé mají velký zadek, ale obrys je zepředu hladký, takže výsledkem jsou v podstatě přesýpací hodiny s větším spodkem. Takovou postavu mají třeba Jennifer Lopezová, Kim Kardashianová nebo Beyoncé (teda měla, než zhubla), ale u nás Slovanek se moc nevyskytuje. U nás je častější stehnatá verze s tukovými polštáři od kyčlí dolů ("rajtky"), jejíž silueta je zepředu nepravidelná, což je esteticky problematičtější než pravidelně velký zadek. Když hruška tloustne, nejvíc přibývá na zadku a stehnech a tuk se stěhuje směrem nahoru, takže pod prsy obvykle zůstává užší místo, které může simulovat pas. I ve štíhlejším vydání mívají hrušky obvykle špíček v podbřišku a na vnitřní straně kolen.

Základní pravidla

Jako pro všechny ostatní případy, i pro hrušku platí: nezvýrazňuj, co máš velké; podtrhni, co máš pěkné; zvětši, co máš malé. To znamená neupozorňovat na stehna a zadek, zvýraznit štíhlý pas, s citem přidat na objemu na prsou a ramenou.

Nízkotučné Vysokotučné
střih
 • mírně přiléhavý, uhlazující siluetu
 • kalhoty s rovnými a rozšířenými nohavicemi
 • tvarované sako
 • pouzdrové šaty a sukně
 • rozšiřující výstřihy, široké rukávy
 • kalhoty slim fit a zužující se ke kotníkům
 • balonové a nabírané sukně
 • overaly
 • minisukně
 • krátké šortky (hotpants)
 • vršky opticky zužující ramena
barva a vzor
 • tmavší odstíny
 • menší nekontrastní vzory
 • tenčí proužek
 • zářivé barvy
 • neonky
 • pastely
 • primární barvy
 • bílá
 • velké vzory
materiál
 • úplety všeho druhu
 • matné látky (např. krepy)
 • lehká vlna
 • krajka s menším vzorem
 • lesklé látky
 • tuhé, trčící látky (taft, dupion)
 • metalické látky
 • brokát
 • látky s vlasem (mohér, silný samet)
 • korálky, flitry

A teď konkrétně...

Kalhoty

Pro hrušku se příliš nehodí ani kalhoty do pasu, ani nízké bokovky. Ideální jsou kalhoty, které sahají zhruba po pupík a neupozorňují tak ani na velikost spodní části postavy, ani na šířku boků, nevyrobí muffin a zároveň zpevní podbřiškový špek.

Nohavice by měly být rovné, případně rozšířené. Vyhněte se nohavicím, které se směrem dolů zužují (mrkváče). Přiléhavé kalhoty můžou ve vhodné kombinaci vypadat dobře, zvlášť na štíhlých hruškách, kterým stačí uhladit linii boků, ale důležitý je správný střih a velikost. Kalhoty, do kterých se stehna nebo lýtka sotva vejdou, jen upozorní na jejich mohutnost.

V oblasti stehen by nemělo být nic, co by je zvětšovalo: boční kapsy (kapsáče nebrat!), barevně odlišné sedlové kapsy, sámky, šisování na džínách, obrázky, vzory, nápisy. Nekupujte si kalhoty, které vám v rozkroku dělají kočičí fousy nebo se tam jinak táhnou a krčí!

Barva: ideální jsou jednobarevné kalhoty tmavší barvy. Neznamená to, že si nemůžete vzít barevné, ale neměl by je doprovázet nenápadný, neutrální vršek, který by jim přenechal veškerou pozornost.

Vhodné kalhoty: zakrývají problematickou část břicha, jsou střižené s ohledem na boky, mají rovné, nepřiléhavé nohavice. Takové jsou vhodné i pro macatější dámy.

V reálu můžou takové kalhoty vypadat například takhle. Puky jsou vaši kamarádi, protože zeštíhlují nohy. Vršek je samozřejmě vždycky lepší nosit navrch. (Dressbarn)

Zdroj: http://www.dressbarn.com/detail/plus-size-snap-tab-waist-trousers/101716819/206 a http://www.dressbarn.com/detail/plus-size-tummy-control-split-waist-pants/101344663/181

Takhle raději ne: mrkváče do pasu se vzorem velkých slunečnic si může dovolit štíhlejší žena, která potřebuje jen uhladit siluetu. Rozhodně to ale chce delší vršek. Kdyby si modelka sundala bundu, pod kterou má zřejmě bílé tílko zastrčené do kalhot, bude to hrušková katastrofa. Širokánské palazzo kalhoty zase nechte těm, kterým už vzhledem k velikosti nic jiného než stany nezbývá. (vlevo Asos Curve, vpravo Dressbarn)

Zdroj: http://www.asos.com/Asos-Curve/Asos-Curve-Exclusive-Peg-Trouser-In-Sunflower-Print/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3748296&cid=2640&Rf-400=13511&sh=0&pge=0&pgesize=36&sort=-1&clr=Multi a http://www.dressbarn.com/detail/plus-size-printed-palazzo-pants/101642513/158

Pěkné kombinace: úzké černé kalhoty jsou skvělá kamufláž, podpatky zase přidají na délce nohou a tím je opticky zeštíhlí. Top s grafickým vzorem a modrými pruhy na rukávech zase divákovi rázně vysvětlí, kam se má dívat. Druhá modelka má nejvýraznější kus oděvu na nohách, toto provedení - tenký svislý proužek na černém podkladě - ale silnějším stehnům tolik nevadí. (Že blondýně taková dávka černé nesluší je druhá věc. Třeba jde na fesťák, kde je to nepsaný dresscode :) )

Zdroj: http://www.asos.com/ASOS-Curve/ASOS-CURVE-Skinny-Trouser-With-Zip-Detail/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3759844&cid=2640&Rf-400=13511&sh=0&pge=0&pgesize=36&sort=-1&clr=Black a http://www.asos.com/ASOS-Curve/ASOS-CURVE-Exclusive-Legging-With-Vertical-Stripe/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3774590&cid=2640&Rf-400=13511&sh=0&pge=0&pgesize=36&sort=-1&clr=Blackwhiite

Hruška a zvonáče: nemám příliš ráda, když se zvonové nohavice doporučují jako univerzální léčivo pro vyvážení postavy, ve skutečnosti vám totiž můžou nemile přidat na objemu celé spodní části. Když jsou to ještě ke všemu kalhoty z tužší látky, například denimu, vyrobí vám z nohou mohutné sloupy. Džíny na fotce mají ještě jeden nevhodný atribut: šisování na stehnech, které zdůrazňuje jejich oblost a rozměry.

Zdroj: http://www.fashionpluss.com/wp-content/uploads/2012/06/bell-bottom-1.jpg

Zkrácené kalhoty: sedmiosminové a capri klidně, ale úzké (ne obtažené) a nejlépe s podpatky, pokud v nich jdete někam, kde chcete vypadat dobře. Určitě se vyhněte tříčtvrtečním kalhotovým sukním (culottes), které teď jdou do módy.

Šortky: popravdě, radši si vezměte sukni. Jakékoli šortky se pro hrušku nehodí. Když už si je chcete vzít (třeba na výlet), vyberte si delší a takové, které vám budou dobře sedět. Nikdy nenoste kraťoučké šortky (do půlky stehen či kratší).

Sukně

Sukně, stejně jako kalhoty, by neměla být ani až do pasu, ani boková, ale někde mezi. Dbejte na správnou velikost. Vyhněte se tuhým látkám, nápadným barvám, vzorům a lesku.

Postavám se širokými stehny sluší:

Sukně v délce po kolena nebo těsně nad. Ukažte nohy až od místa, kde jsou štíhlé.

Pouzdrové sukně: ideálně zúžené směrem ke kolenům nebo rovné. Pouzdrovky se moc nehodí pro štíhlé postavy s výraznými rajtkami na stehnech; tam je lepší volnější splývavá sukně.

Áčkové: pod rozumně rozšířenou sukní se široké boky schovají. Jak hodně širokou / nabranou sukni můžete nosit a jestli snesete výraznější materiál je individuální a musíte to vyzkoušet. Perfektní je splývavá sukně, která je od pasu kousek hladká a pak se rozšiřuje a při chůzi se hezky vlní kolem nohou.

Dole rozšířené: neboli "fit and flare". Od pasu dolů chvíli vypadá jako pouzdrovka, ale pak se rozšiřuje. Lichotivý tvar i pro tlustší hrušky.

Maxi: nejlépe ze splývavé látky a buď přiléhavá, nebo široká, žádné tuhé sloupy prosím. Se stehnatou, ale jinak štíhlou postavou můžete nosit nabírané patrové sukně, ale je lepší, když mají sedlo a nabírání začíná až nad "rajtkami".

Těmto sukním se vyhnětě:

Mini: ať už pod zadek nebo do půlky stehen, mini na macatá stehna nepatří. Ani přiléhavá, ani rovná, ani rozšířená.

Balonová: balonovka je hruškové zlo číslo dva (hned po džínové mini).

Tuhé áčko: správná áčková sukně je fajn, ale trčavý lichoběžník napáchá víc škody než užitku.

Hodně nabraná: taková sukně si koleduje o jediný komentář: "má zadek jako pivovarská kobyla, a ještě si tohle vezme na sebe?!"

Vršky

Topy, trička, halenky a svetry by měly ukázat štíhlý pas, uhladit přechod mezi pasem a boky, opticky rozšířit ramena, nerozšiřovat boky a obecně přitahovat pozornost právě k horní části postavy na úkor té dolní. Pokud chcete barvy a vzory, tohle je pro ně to správné místo.

Vhodné vršky:

Zavinovací: jsou skvělé, jen se nesmějí zavinovat na špatném místě, tj. na bocích.

Vypasované: tvarovaný střih je stokrát lepší než rovná krabice. Jen pozor, ať máte správnou velikost a halenka se někde netáhne. Viditelné špeky zkazí veškerou snahu o pěkné oblečení. Jako čert kříži se vyhýbejte všem propínacímu, čemu se na vás (ve kterékoli části těla) pnou knoflíčky. To už si rovnou můžete dát na hruď nápis "jsem tlustá a všechno je mi malé".

Široké, netopýří, křídlaté rukávy: na rozšíření užších ramen

Širší výstřih: lodičkový, širší kulatý nebo véčko, bardot. Nebojte se ukázat kousek žlábku nebo do výstřihu umístit nápadný šperk. Přitáhne to pozornost na správné místo.

Nevhodné vršky:

Krabice: Štíhlý pas, ať už na místě skutečného pasu, nebo posunutý o něco výš, je předností, kterou by hruška neměla maskovat. Je proto logické, že ho nebude maskovat volným topem. Postava pak vypadá, jako by celá měla stejnou velikost jako boky.

Pytle rozšířené na bocích: vršky dlouhé až na boky jsou dobré, ale pokud se kolem stehen rozšiřují, je to špatně. Nebrat.

Příliš dlouhé: vršky, které sahají až do půlky stehen, mají stejný účinek jako mikromini - rozšiřovací.

Cokoli s kapsami v nejširším místě

Košile bez rukávů: košilové halenky volného střihu a bez rukávů, nejlépe zapnuté až ke krku, jsou čisté zlo pro hrušky i pro jablka. Vlastně pro kohokoli. Je to instantní "stará-mladá-tlustá".

Vesty: nejen halenky bez rukávů, ale jakékoli vesty mohou nevhodně zúžit vršek a rozšířit spodek. Všechny takové oděvy zkoušejte a hodnoťte kritickým okem, ať si nekoupíte něco, co vám zbytečně ublíží.

Zdroj: http://www.asos.com/Asos-Curve/Asos-Curve-Exclusive-Top-With-Printed-Peplum-Hem/Prod/pgeproduct.aspx?iid=4007020&cid=4169&Rf-400=13511&sh=0&pge=0&pgesize=36&sort=-1&clr=Mutlti a http://www.yoursclothing.co.uk/P/Khaki_Caviar_Bead_Embellished_T-Shirt_With_Bubble_Hem-%2821303%29.aspx

(Asos Curve perlí. Neumím si představit jedinou plus size postavu, které by slušelo tílko s kanýrem kolem zadku.)

Zdroj: http://www.asos.com/Asos-Curve/Asos-Curve-Peplum-Hem-Cami/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3841132&cid=4169&Rf-400=13511&sh=0&pge=1&pgesize=36&sort=-1&clr=Black, http://www.asos.com/ASOS-Curve/ASOS-CURVE-Exclusive-Belted-Wrap-Top/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3890421&cid=4169&Rf-400=13511&sh=0&pge=1&pgesize=36&sort=-1&clr=Rubypink, http://www.torrid.com/torrid/Tops/TopsTees/Mesh+Yoke+Chiffon+Shirt-10078519.jsp

Šaty

Zkombinujte rady pro sukně a vršky a máte ideální šaty!

Dejte si pozor na módní hadrovité šatečky, které jsou v podstatě rourou staženou v pase šňůrkou nebo páskem. Vůbec cokoli, co je od pasu dolů trubka, v pase lehce nabraná, je pro hrušku špatně. Vaše šaty by měly mít šikmo střiženou (např. kolovou), splývavou nebo tvarovanou sukni. V oblasti boků a stehen by neměly být žádné nápadné prvky jako kapsy, střihové vylomeniny, krajka atd.

Vhodné opticky zeštíhlující prvky můžete naopak využít ve svůj prospěch. Patří sem třeba colorblockové šaty s nenápadnými boky a výraznou barvou nebo vzorem uprostřed.

Empírový střih se hodí především pro tlustší hrušky, které mají stejně pas pod prsama. Nikdy ale nenoste krátké empírovky - babydoll střih!

Babydoll šaty: hrušková sebevražda snadno a rychle. A jestli chcete něco, co se vám pěkně rozcápne přes boky, kupte si šaty s trubkovou sukní. (Asos, Boohoo)

Zdroj: http://www.asos.com/American-Apparel/American-Apparel-Babydoll-Dress-in-Marl/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3897419&cid=8799&sh=0&pge=0&pgesize=36&sort=-1&clr=Grey, http://www.boohoo.com/restofworld/clothing/dresses/icat/maxi-dresses/abigail-tribal-low-front-halter-neck-maxi-dress/invt/azz49467

Schovat zadek do černých panelů a uprostřed si z nápadné látky "vymalovat" falešnou dokonalou postavu je oblíbený optický trik. Pro hrušku by ovšem šaty měly být delší. A ještě jeden detail: černý zmizík nejlíp funguje, když je kolem tma :)

Zdroj: http://www.boohoo.com/restofworld/clothing/dresses/icat/evening-dresses/serena-jacquard-panel-skater-dress/invt/azz35368, http://www.boohoo.com/restofworld/clothing/dresses/icat/evening-dresses/jackie-aztec-panel-bodycon-dress/invt/azz32605

Šaty vlevo vypadají dobře: mají véčkový výstřih, rukávky a nápadný prvek v horní části. Sukně je hladká, mírně rozšířená a splývavá. Šaty vpravo můžou a nemusejí fungovat. Jestli krajkové peplum zrovna vaše boky uhladí nebo rozšíří je potřeba vyzkoušet. (vlevo Asos, vpravo Boohoo)

Zdroj: http://www.asos.com/ASOS/ASOS-Midi-Skater-Dress-With-Full-Skirt-And-Wrap-Front/Prod/pgeproduct.aspx?iid=3996522&cid=8799&sh=0&pge=2&pgesize=36&sort=-1&clr=Green, http://www.boohoo.com/restofworld/clothing/dresses/icat/new-in/kate-lace-peplum-bodycon-dress/invt/azz33776

Saka, kabáty, kardigany

Sako by mělo být vypasované a ne tak dlouhé, aby sahalo až k nejširšímu místu stehen - tím byste ho neschovali, ale naopak zdůraznili. Asi nemusím připomínat, že by se sako nemělo nikde táhnout, zvlášť kolem knoflíku a přes boky, a nemělo by dole mít žádné nápadné prvky jako jsou nakládané kapsy.

Kabát: trenčkot se širším límcem, který můžete pěkně rozložit po ramenou, pomůže přesunout pozornost k dekoltu (přidejte ještě něco barevného dovnitř, šálu, brož na klopu). V pase ho moc neutahujte, kontrast mezi štíhlým pasem a velkým zadkem musí zůstat lichotivý. Kabát s rozšířenou sukní od pasu je stejný případ jako šaty s nabíranou sukní - musíte ho vyzkoušet a sebekriticky si přiznat, jestli vám sluší nebo ne. Zimní kabát vám bude slušet v klasickém střihu, s princesovými švy, v nichž mohou být vsazené kapsy - svislé kapsy, úplně schované nebo s užší patkou, jsou pochopitelně mnohem lepší než velké nakládané. Pozornost k horní části postavy přitáhnete třeba kožešinovým límcem, štólou kolem ramen, šátkem, kloboukem.

Kardigan: vyhněte se příliš dlouhým, které sahají až k nejširšímu místu stehen nebo níž, a vybírejte raději přiléhavější modely, ne rovné nebo pytlovité. Zapněte je na jeden knoflík v pase, vznikne opticky zeštíhlující véčko.

Asi je vám jasné, co se pro hruškovou postavu naopak nehodí. Cokoli bachratého, moc dlouhého, s kapsami na stehnech, kardigany s vodopádem stažené v pase.

Prádlo

Zdá se mi, že české ženy hodně podceňují sílu vhodně zvoleného spodního prádla. Tvarovací a stahovací prádlo se u nás skoro nenosí a často si neumíme vybrat ani správnou podprsenku.

Podprsenka: vyberte si takovou, která vám bude správně sedět a dělat hezký dekolt. Pokud jste silnější a máte velká prsa, dejte si na výběru zvlášť záležet, ať nikde nic nepřetéká.

Kalhotky: jako čert kříži se vyhýbejte kalhotkám, které se zaříznou do boků a zvýrazní zářez nad rajtkami, případně zkazí původně obstojnou linii boků. Ani zezadu nesmí být vidět nic zaříznutého. Obří zadel v přiléhavém úpletu s vyrýsovanými gaťkami je estetický zločin.

Hladké, bezešvé prádlo bez zařezávajících se gumiček je ideální. Možná pro vás bude nejlepší klasika, možná můžete nosit i úspornější model, když seženete přesně sedící velikost. (Gina)

Zdroj: http://www.gina.cz/shop/catalog/partdetail.aspx?PartNo=00021-DEFMBF-LXL-UBE a http://www.gina.cz/shop/catalog/partdetail.aspx?PartNo=06005-MxBMZM-LXL-PYE

Tvarovací prádlo: v Hollywoodu ho nosí i herečky, které se s váhou pohybují na hranici anorexie (fotografové nedávno nachytali i Emmu Watsonovou). Hruška nejvíc využije zeštíhlující kraťasy, kombiné a body. Kdykoli potřebujete vypadat perfektně, vezměte si něco, co stáhne rohlík na břiše, zadek i stehna. (Marks & Spencer)

Zdroj: http://www.marksandspencer.com/firm-control-waist-slip-with-magicwear-technology/p/p22271335 a http://www.marksandspencer.com/ultimate-magic-slimvisible-high-waisted-thigh-slimmer/p/p22146279

Šikovná věc pod šaty je komplet kombiné, u kterého se nemusíte bát, že bude někam padat nebo popolézat (což je fajn třeba na ples, kde budete hodně tancovat). Dá se koupit i kombiné s ramínky bez podprsenky, pod které si můžete vzít podprsenku podle potřeby. Na běžnější nošení, kdy potřebujete jenom trochu přidržet břicho, stačí obyčejné stahovací kalhotky s vyšším pasem. Vyberte si ale model, který nemá na nohavičkách ani v pase pevně zaříznuté gumičky. Šortky na fotce dole mají nohavičky se širším elastickým proužkem, který vytvoří hladký přechod.

Zdroj: http://www.marksandspencer.com/firm-control-body-solutions-padded-a-e-full-slip/p/p22232539 a http://www.marksandspencer.com/firm-control-embroidered-low-leg-selvedge-knickers/p/p22150363

Tvarovací prádlo koupíte např. v Lindexu, Marks & Spencer, Triumphu a dalších obchodech s prádlem, něco mají i v H&M.

Maskovací prádlo: někdy není potřeba stahovat, ale stačí zakrýt - typicky podprsenku pod průsvitnou halenkou. Na macaté postavě vynikne každý estetický trapas, i ten sebemenší. Tělové tričko sjednotí barvu, schová podprsenku (můžete použít v podstatě jakékoli tělové tílko, ale model na fotce má, kromě experimentálně vybraného ideálního odstínu tělovky, také široká ramínka, která zakryjí ta od poprsenky, a zároveň hlubší dekolt) a mírně zahladí menší špíčky.

Zdroj: http://www.cupradlo.cz

Doplňky

Pořiďte si spoustu doplňků, kterými okrášlíte horní část těla: náhrdelníky, nápadné náušnice, šátky, brože.

Co naopak moc neupotřebíte budou třeba nápadné vzorované punčocháče. Většina hrušek nemá pěkné štíhlé nohy (to je spíš doména postavy typu jablko), takže není vhodné na ně zvlášť upozorňovat. Spíš využijete kvalitní matnou černou klasiku.

Nenoste moc velké kabelky. Menší nebo střední jsou lepší. Obří kabela pohupující se u boku vám opticky neubere, ale přidá.

Boty

Kdykoli se to hodí a můžete, noste podpatky (pokud nejste hodně vysoké i bez nich). Nohy se tím prodlouží a vypadají tak štíhlejší. Budou vám také slušet boty se špičkou (nemyslím pádlo - prostě zašpičatělý předek), které mají též mírný prodlužující efekt. Raději se vyhněte řemínkům kolem kotníku. Nenoste bachraté boty (uggy) ani kozačky přes slimky nebo legíny.

A dvě zlaté rady na závěr:

1. Nebojte se občas dělat blbosti. Svět se z vašeho zadku nepoloží, když ho pro jednou obalíte do neonově růžových flitrů.

2. Čím lépe budete celkově vypadat, tím méně si lidé budou všímat nedostatků vaší postavy. Není to jen o vhodném oblečení: starejte se o své vlasy, pečujte o svou pleť, choďte učesané, nalíčené (stačí řasenka a lesk a hned je to poznat), pěkně narovnané a usmívejte se na každého, s kým budete komunikovat. Dělá to divy.

(Druhý díl bude věnovaný konkrétním outfitům a inspiracím.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Šití: střih na dámské kalhoty

Autor: Ada

Chtěly jste si někdy ušít kalhoty úplně od základů, to znamená... Celý článek

Oblečení pro těhotné - 2. díl

Autor: Channah

Uf, přehlídku hrůz máme za sebou, pojďme se vrhnout na tipy, jak... Celý článek