VIDEO: Příběh bot s Annou Polívkovou. Jsme Baťův národ?

23.09.15 | autor Redakce

Herečka Anna Polívková obrací pozornost na původ toho, co nosíme na nohou. V rámci kampaně "Change your shoes" došla ve videu až k původkyni svých bot, aby je poté odmítla koupit.

AnnaPolivkova.jpg

Česká odnož celosvětové kampaně „Obuj se do toho“ je zaštítěná organizací NaZemi. Ta zřejmě věří, že se podaří probudit naši spící národní obuvnickou hrdost. Tomáš Baťa představuje dodnes historický příklad vzorného zaměstnavatele, který dbal o dobré životní podmínky svých dělníků. Zaměstnanci měli u Bati zajištěnou stravu i v dobách nedostatku po první světové válce.

Dnes v mnohem horších podmínkách živoří dělníci, kteří na své živobytí dostávají pouze 2% z ceny bot, kterou zaplatíte v evropském obchodě. Kromě toho pracují v zdraví škodlivém prostředí.

Z průzkumů evropských agentur vyplynulo, že o původu svých bot nemají spotřebitelé ani páru. Podle těchto průzkumů jsou mnozí Češi ochotni připlatit k ceně bot až o čtvrtinu víc. Jak pomůže tato naše ochota a naše peníze životním podmínkám dělníků?

Více informací o akci.

A co vy? Víte, odkud vaše boty pocházejí?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.9.15 13:42

Milá redakce, myslíte, že je vážně nutné jeden den článek uveřejnit na iDnesu a druhý den na Módním pekle? Jednu OnaDnes už máte a vyrábět na Pekle duplikát mi připadá trochu nesmyslné…

Betty J.
2031 příspěvků 23.9.15 13:47

@Réza4: zcela s Vámi souhlasím, jako jediný možný důvod takového počínání bych viděla fakt, že diskuse k tomuto článku na iDnes vyzněla, řekněme, málo empaticky, třeba zkoušejí ulovit útlocitné duše zde.

z_dediny
1133 příspěvků 23.9.15 14:15

Tak trochu mi to připomíná způsob, jakým lidé vypočítávají finanční výhodnost cesty autem před cestou vlakem. Započtou pouze benzín, ale nezapočtou amortizaci vozu, pojištění, údržbu, parkovné, dálniční známky, opravy atd. Cena boty se taky neskládá jen z ceny materiálu a ceny práce toho dělníka. Je tam i cena práce spousty jiných lidí, ceny energií, budov, strojů, náklady na prodej apod. Z tohoto pohledu mi ta dvě procenta nepřipadají málo. To, že mají špatné pracovní podmínky, je samozřejmě nesprávné. Ale taky platí to, že kdyby měli stejné podmínky a stejné platy jako třeba v USA nebo Evropě, nebyl by důvod přenášet výrobu do těchto zemí a byli by bez práce. Zaměstnavatel nese riziko podnikání a podnikání se mu musí vyplatit.

Mari P.
46 příspěvků 23.9.15 15:00

„Původkyně bot“ je teda děsnej výraz (bez ohledu na článek)

Verhro
637 příspěvků 23.9.15 15:23

Doufejme, že Anna Polívková svým honorářem přispěla na lepší podmínky dělníků bot.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.9.15 16:28

Panebože, za co? Kdy „redakce“ začne na Pekle uveřejňovat i kulišárny Ztahoven? Ado Pekelná, ty to vidíš a nic neděláš?

styx
18 příspěvků 23.9.15 16:39

Doufejme, že Ada do obsahu ještě může a smí mluvit, protože tento portál jde s příspěvky redakce rovnou do kytek.
milá redakce, nemusí být každý týden „článek“.
počkáme si na skutečný článek od autorů, co to umějí a mají co říct.

Příspěvek upraven 25.09.15 v 15:58

Camarilla
85 příspěvků 23.9.15 21:18

Co to je „příspěvka“?

volfish
945 příspěvků 23.9.15 19:00

Proboha, běžte s těma „videočlánkama“ někam. Čtenářky módního pekla jsou gramotné a snad ještě chvíli zůstanou.

Harka
38 příspěvků 23.9.15 20:55

@styx ano souhlasím. Počkáme!! Normálně nepřispívám ke komentářům (viz. počet příspěvků;)), jen si je čtu :), ale když srovám článek třeba o buklé od Jany a tohle… Snad kdyby to bylo v rychlovkách.

g.kala
437 příspěvků 23.9.15 21:51

Autor už se radši ani nepodepisuje. Milá redakce, prosím neodbývejte nás, neskočíme vám na to!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.9.15 07:57

Souhlas s předchozími přispěvatelkami. Tento „článek“ je bída a ten s těmi padajícími modelkami také.

Vypadá to, jako by chtěl někdo z Pekla udělat Blesk.

Atlacoya
2790 příspěvků 24.9.15 10:01

Čekám, kdy se sem dostane seriál z Ony o erotických pomůckách.

Admin Módnípeklo.cz
1172 příspěvků 24.9.15 11:18

Dobrý den,

děkujeme za vaše reakce. Nechceme tyto krátké články stavět na roveň ostatním kvalitním a odborným článkům, ani kvalitní články těmito „článkovými rychlovkami“ vystrnadit. Přesto mají na Pekle své místo a jsme rádi za každou reakci k věci :kytka:.

Již zítra se můžete těšit na další díl seriálu o rámových botách, který pro nás píše Pavel Králíček,

Přeji pěkný den,

admin Josefina

SannaH
13 příspěvků 24.9.15 11:52

Dobrý den,

proč tedy nezařadíte tyto „článkové rychlovky“ mezi rychlovky a prostor na hlavní straně nenecháte dobrým a kvalitně zpracovaným článkům?

Nyxx
512 příspěvků 24.9.15 11:54

@Admin Módnípeklo.cz Už tu mají své místo? Ozkoušeno třikrát, evidentně se neosvědčilo, ale už to tu má své místo? Proč? Stává se z Pekla odnož Idnes nebo Blesku? Přidávám se k ostatním pekelnicím- raději méně článků a kvalitnější, o články tohoto typu nestojím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.9.15 12:05

Dobrý den,
proti krátkým článkům nic nemám, jen by se mi líbilo, kdyby byly psané speciálně pro Módní peklo (a v duchu Pekla) a nebyly jen zkopírované z jiných stránek spadajících pod stejného majitele.

QueenOfSheba
118 příspěvků 24.9.15 12:46

Jsem asi skeptik, ale přijde mi to jako kampaň, která se na první pohled tváří, že „proti něčemu bojuje“, ovšem ukazuje jen špičku ledovce a v konečném důsledku stejně nevyřeší nic. On ani není problém ve výrobě bot - tedy čistě v ní. Stejný problém nastává přeci i s tím, odkud pochází váš textil, kosmetika, elektronika, nábytek, potraviny, léky, hračky… Je omyl si myslet, že když se celý příští týden budu zajímat, kdo vyrobil pár bot, který se zrovna chystám koupit, tak tím spasím svět. Nemyslím, že by toto video odradilo ty zástupy v levných obuvnictvích kupující boty „Made in China“. (To samozřejmě nemyslím nějak zle - těžko můžete např. po ženě s platem 9 tis. čistého chtít, aby si kupovala eko boty a fair trade čokoládu.)
I kdybychom zůstali jen u pouhých bot, tak co třeba kůže, ze které jsou boty vyrobené? Z jakých zvířat je? V jakých podmínkách byly chovány? Jakým způsobem je zabíjeli? Co se bude s botami dít, až doslouží? Jak dlouho bude trvat, až se někde na skládce rozloží? Co prostředky, kterými byly nabarvené? Jsou jedovaté? Kdo je musel při výrobě dýchat? atd. atd.

Příspěvek upraven 24.09.15 v 12:49

Lela.Reinke
14 příspěvků 24.9.15 13:51
Módní peklo

Mám neodbytný pocit, že projekt, na jehož začátku stála Ada, jde nenávratně do kytek. Nevím, co se s Adou stalo (na FB už její profil ani nejde najít), ale vůbec se mi nelíbí, co se děje tady. Články píše kde kdo, původní myšlenka vyšuměla do prázdna a čtenáři z toho nic nemají. A narážet na stejné články na několika serverech se mi opravdu nechce.

JÁ CHCI ZPĚT MÓDNÍ PEKLO V PŮVODNÍ PODOBĚ I S ADOU PEKELNOU!!!

Alizon
1235 příspěvků 24.9.15 15:42

Kdyz pominu to co uz pisou ostatni, tedy ze to ted bylo na idnesu, pojdme se zamyslet nad samotnou kampani.
Jiste je treba podporovat ferove jednani, ale co pomuze te divce z Asie ze si Anna ty boty nakonec nekoupi? Ta divka zije nekde, kde ma celkove spatne podminky, osklive okoli, bidu, za to ale nemuze jen ta obuvnicka firma… no a k tomu ma tu moznost ve svem domku, takrka na koleni sit boty. Anna si ty boty nekoupi, divku pripravi alespon u tuto mizernou obzivu a divka co… pujde se nekam zivit jako prostitutka.
Stejne to bylo s kampanemi proti detske praci. Pokud jsou v te zemi celkove spatne podminky a mizerna zivotni uroven, proste musi i desetilete deti pracovat, tak jako musely v Evrope v 18 stoleti. Seberte jim tu moznost a skonci jako zebraci. V mnohych mistech se prave takto jeste vice rozmohla detska prostituce.
Pokud by kampan prispela k tomu, ze se tem lidem zvedne vydelek, prosim, o tom ale pochybuji.

AnaKarenina
450 příspěvků 24.9.15 20:00

Alison,

naprostý souhlas.

SunEclipse
525 příspěvků 24.9.15 17:27

Ano vím, moje poslední boty jsou z CCC v DBK. Sorry, to přihlouplé video mě nedojímá.

Martina410
23 příspěvků 24.9.15 17:33
Hmmmmmm

Stýská se mi po starém pekle :/

Karin
3950 příspěvků 24.9.15 21:38

Já tomu malému Asiatovi dám klidně vydělat. A určitě většina lidí by za ty boty (tričko, kalhoty atd.) klidně dala o pár korun víc, a chudý dělník by se mohl mít líp. Teď jen, aby přidal zaměstnavatel :-) Anebo aby za ty peníze zlepšil pracovní podmínky. Ale zase ne moc, že, protože pak by se firmám mohla přestat vyplácet výroba v Asii… A jak se k tomuhle má postavit laik? Míč je spíš na straně zaměstnavatelů… Jak na ně mám tlačit jako spotřebitel?

Jinak já spíš koukám, abych nekupovala „potraviny“ od Babiše, to má pro mě jako pro českého spotřebitele větší význam.

XIII
71 příspěvků 24.9.15 22:42

Ano, Češi si sice připlatí čtvrtinu za boty, jenomže za tu cenu už budou chtít mít boty z české fabriky, takže bangladéšské šičky se půjdou pást. Ale co na tom, hlavní přece je, že dobru bylo učiněno zadost, juchajdá.

Příspěvek upraven 24.09.15 v 22:42

maarcy
92 příspěvků 30.9.15 09:00

No tak po tomto „článku“ asi přestanu módní peklo sledovat, redakce ať si ty své zvratky dává někam jinam (100× na idnes…), je to stále trapnější - už s tou nemytou hlavou bylo nad míru. No prostě každá změna je vždy k horšímu…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Fotoreport: nakupujeme boty v USA

Autor: Ada

Do rapidně se blížícího konce května vás čekají ještě tři poslední... Celý článek

Zapomeňte na všechno, co jste věděli o módě. Přichází gorpcore

Autor: Zuzi

Pamatujete si, když jste z donucení nosili flízovku a šusťáky,... Celý článek