Proč je alpaka nejlepší vlna světa

02.11.18 | autor Matouš

...protože sundat si svetr z alpaky připomíná vyhnání z ráje.

Domestikované lamy alpaka se vyplatí chovat díky vysoké ceně kvalitní vlny. Zdroj: Aunyaluck / Shutterstock, Inc.Domestikované lamy alpaka se vyplatí chovat díky vysoké ceně kvalitní vlny. Zdroj: Aunyaluck / Shutterstock, Inc.

Setkání s alpakou

„Když si koupíš dva, dostaneš slevu pět solů,“ řekla mi Indiánka, co prodávala svetry na trhu se zaručeně originálními suvenýry v peruánské Arequipě. Podlehl jsem a odcházel jsem se dvěma pletenými svetry, na nichž zářily indiánské vzory. Bylo to poprvé, co jsem si koupil něco na trhu s rádoby místním uměním. Nelitoval jsem. I když je jasné, že svetry vznikly v nějaké továrně a že je nepletla sama Peruánka (jinak by nestály v přepočtu tři stovky za jeden), ukázaly mi, že vlna z alpaky je ta nejlepší, se kterou jsem měl kdy čest.

Jeden den dovolené v Peru jsem si tak vyhradil na cestu do alpačího outletu v Limě. Cílené nakupování na dovolených nesnáším, protože vždycky přinese peněžence víc škody než užitku, ale tentokrát jsem udělal výjimku a udělal bych ji znova. Ostatně jsem se zapsal i do jejich mailing listu, ale když zjistili, že moje domovské město je „Praga“, patrně mě vyškrtli. Žádný mail s nabídkami mi nepřišel, a to by se jednalo o první opravdu vyžádaný newsletter.

Ve svetru z alpaky vám rozhodně bude teplo. Zdroj: Natascha Kaukorat / Shutterstock, Inc.Ve svetru z alpaky vám rozhodně bude teplo. Zdroj: Natascha Kaukorat / Shutterstock, Inc.

Proč právě alpaka?

Alpaka je druh lamy, který najdete prakticky jen v Peru. Trochu jich běhá i po Bolívii, ale až 90 procent (tedy nějaké čtyři miliony alpak) se pasou v horských oblastech Peru. Pár jich mají i na Machu Picchu, kde slouží jako sekačky. Alpaka žije s místními indiánskými etniky už tisíce let a přináší nejen maso, ale taky tolik ceněnou vlnu. Burger z alpaky jsem zkusil, nicméně obléct si svetr nebo kabát z její vlny je zásadně lepší zážitek.

Alpaka báječně hřeje. Stačí, když v textilii figuruje jen třeba ze čtyřiceti procent, to je ostatně případ i mého alpačího kabátu, který jsem se ve zmíněném outletu pořídil. Vyšel mě zhruba na tři tisíce korun, jeho běžná cena je přitom výrazně vyšší (nenechal jsem se opít rohlíkem a na nákupy jsem šel s peruánským kamarádem). Na kabát nedám dopustit a protože jsem teď na cestách, zůstává kabát zazimovaný v šatně a čeká na můj návrat. Je měkoučký a úžasně hřeje, takže i když vloni tak strašně mrzlo, dalo se v něm vydržet do zhruba minus deseti.

Protože jsem byl v ráži a věděl jsem, že alpaku za takové ceny v Česku neseženu – pokud ji tu pořídím vůbec (à propos budu rád za tipy) –, koupil jsem i několik šál z baby alpaky, tedy ze srsti malých lam. Jednu šálu jsem si nechal, zbytek jsem rozdal. Babička si tu svou dokonce archivuje ve skříni a skoro ji nenosí. Baby alpaka je totiž ještě měkčí a příjemnější než alpaka dospělá. Šály jsou navíc z čisté vlny bez příměsi jakéhokoli jiného materiálu.

Alpaka je nejkvalitnější vlna, cena svetru s její příměsí šplhá nad tisíc korun. Zdroj: Forefront Images / Shutterstock, Inc.Alpaka je nejkvalitnější vlna, cena svetru s její příměsí šplhá nad tisíc korun. Zdroj: Forefront Images / Shutterstock, Inc.

Alpaka na jedno použití?

A tady se dostáváme k problému, který alpaka přináší (respektive ne ona sama, ale můj strach o ni). Kabát už nutně musím dát do čistírny, to samé platí pro svetr a šálu. Potíž je v tom, že nevěřím pražským čistírnám. Pochybuji, že se v nich čistí kabáty z alpaky, a přijít o tenhle kousek oblečení, byly by zimy mrazivější a musel bych hledat záminku pro další cestu do Peru. Pokud máte nějaký kousek z alpaky a víte, kde ho nechat vyčistit, budu moc rád za komentář.

Jak na nákup alpaky

Nicméně to, že nemůžu alpaku šoupnout do pračky, můj názor na ni nezmění. Od umělohmotných svetrů z háemka jsem se dostal k merinu z lepších řetězců, ale alpaka to u mě vyhrála. Ještě vkládám naděje do vicuni, ale zatím jsem neměl na to, abych do ní vložil i finance. Alpaka je přeci jen lacinější.

Šály, ponča, rukavice, čepice, svetry z alpaky vám v Peru nabídnou prakticky všude. Nelze ale spoléhat na to, že se bude vždy jednat o pravou alpaku. Spousta turistů se nikdy předtím s alpačí vlnou nesetkala, takže může snadno naletět. Upřímně si nemyslím, že v těch svetrech z trhu v Arequipě je alpaky nějak moc – mí peruánští známí se ale shodli na tom, že nějaká tam přeci jen bude.

Prakticky na každém trhu v Peru najdete výrobky z alpaky. Zdroj: archiv MatoušePrakticky na každém trhu v Peru najdete výrobky z alpaky. Zdroj: archiv Matouše

Nákupy jako místní

Z toho důvodu je lepší se vydat do obchodů, kde nakupují místní. Jednou z možností jsou outlety. Není jich mnoho, ale najdete je ve čtvrtích, kde bydlí opravdoví Peruánci, takže bohužel ne v centru. Já nakoupil v limské čtvrti Miraflores, několik kilometrů od historického jádra.

V outletech to nevypadá jako v nóbl obchodech na náměstích, kde mají tři šály a dá se tam platit v dolarech. Tady je to opravdová hrabárna, což na první pohled alpaku degraduje, ale když kolem sebe slyšíte jen španělštinu a ne angličtinu, víte, že jste na správném místě. Outlety nabízejí nejvíce zboží během peruánské zimy. Protože jsme na jižní polokouli, sezónní slevy tu začínají v červenci. Já se do Limy dostal v druhé polovině července a bylo to tak akorát, outlet měl ještě širokou nabídku a většinu velikostí. Šály mě vyšly na šest stovek za kus, což člověk mnohdy dá za podobný kousek z mnohem horšího materiálu v nějakém módním řetězci.

Místo nákupu kurz pletení

Moje doporučení je tím pádem úplně jasné. Pokud se vydáte do Peru, leťte tam s prázdným kufrem. Naplníte ho a budou to vaše nejlepší nákupy. Případně si můžete pořídit klubka alpačí vlny i na českém internetu. Začínám uvažovat o tom, že moje další návštěva u babičky bude mít jasný cíl…naučit se plést.

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
 Váš příspěvek
 
Sheba
280 příspěvků 03.11.18 01:11

Mám z alpaky svetr na zip a šálu.Ano,dobře hřeje,ale dost „kouše“.Měla jsem ještě i krásný rolák,ale musela jsem ho dát pryč,protože to se nedalo nosit,jak škrábal a svědil.A to byla baby alpaka.

 
Sheba
280 příspěvků 03.11.18 11:13

Moje alpakové kousky jsou ze sekáče (Textile house) a podle cedulek 100% alpaka,vyrobeno v Peru.Normálně jsem je vyprala doma v ruce,podle pravidel pro praní kašmíru.Nic se jim nestalo,v pořádku.
Jinak jsem viděla alpakové svetry na felipe.cz,za hodně vysoké ceny,do toho bych nešla.

 
MilkaKo
23 příspěvků 40 inzerátů 03.11.18 17:41

Také peru v ruce v pracím prostředku na kašmír, vlnu a hedvábí. Opatrně rozložím a můj alpakový svetr stále drží a je pořád hezký. Jen se mi zdá, že alpaka schne o hodně déle, než klasická vlna. A také má takovou svou zvláštní vůni …

 
MatoušMP
2 příspěvky 07.11.18 17:11

Díky za tipy! Zkusím tedy praní v ruce :)

 
Veroniq
303 příspěvků 03.11.18 10:07

Nojo, obchody pro turisty známe. Přítel si v Maroku pořídil od velmi výřečného Tuarega (?) svetr z velbloudí vlny… Pak jsme si podobné svetry vygooglili a zjistili, že (na rozdíl od mého náramku, který jsme usmlouvali ve stejném krámku) se jedná o skutečný marocký suvenýr, akorát ta vlna je ovčí.
Jinak alpačí přízi objednávám přímo z Turecka (Ice Yarns).
*a tím přímo nemyslím, že by Turecko souviselo s Peru, ale že tureckou vlnu v ČR kdekdo přeprodává za podstatně vyšší ceny.

Příspěvek upraven 03.11.18 v 10:10

 
zdena l
74 příspěvků 04.11.18 09:08

kabát z alpaky peru v pračce ,nemusíte se bát

 
Vladimira Putinová
3 příspěvky 05.11.18 10:55

Koupila jsem loni kabát z druhé ruky, 100% alpaka a riskla to s čistírnou. Nezdá se mi, že by nějak došel újmy.

 
Paris1789
2815 příspěvků 05.11.18 13:35

Shodou okolností jsem o vkendu spatřila v galanterii přízi z alpaky, stála teda ranec, malé klubko za 246 Kč, myslím, že to ani nebylo 50 g a bylo to tak na jehlice č 2-2,5, takže pakárna. Ale pohrávám si s nápadem, že si ji koupím a něco z toho stvořím, byla opravdu moc hezká. Normálně bych to vyprala v ruce v šampónu, jako peru své kašmírové svetry.

Příspěvek upraven 05.11.18 v 13:35

 
MatoušMP
2 příspěvky 07.11.18 17:13

Šampon zní dobře, upřímně ještě jsem to nezkoušel ani s normální vlnou, zkusím :)

 
Sheba
280 příspěvků 16.11.18 14:00

Já peru v přípravku na vlnu a dávám i aviváž.Peru tak v ruce kašmír,vlnu i alpaku.Letité dobré zkušenosti :-)

 
Vinca_minor
303 příspěvků 06.11.18 13:29

Přiznávám se - nesnáším vlnu. Sice hřeje, ale kouše. Vždy a všechna. Jsem citlivka a nesnesu ani kašmír. A dodnes se ježím hrůzou při vzpomínce, jak mi babička s láskou upletla krásný svetr, který ale kousal i přes tričko.

 
Radeko
8 příspěvků 08.11.18 13:30

Doporučuji přízi Baby Alpaka Silk, směs 70% alpaka a 30% hedvábí, momentální cena 108Kč/50 g. Pletla jsem z dvojité vlny dětský svetr, vyrovná se kašmíru.

Ralph Lauren je rytíř! Získává britský šlechtický titul

Americký módní návrhář Ralph Lauren získává britský rytířský titul,... Celý článek

Poslední článek:
Mami, fakt dík aneb Pekla dětských šatníků

Autor: Janča

Říká se, že maminka má vždycky pravdu. Před pár dekádami let jsem o... Celý článek

Témata článku

Kupujeme pánský zimní kabát - díl druhý

Autor: Channah

V pokračování naší minisérie o nákupu kabátů jsem vám slíbila... Celý článek

Jak jsem si šila kabát

Autor: Ada

Jistě víte, jak ráda doporučuju kabáty jako alternativu sportovních... Celý článek