Proč je alpaka nejlepší vlna světa

02.11.18 | autor Matouš

...protože sundat si svetr z alpaky připomíná vyhnání z ráje.

Domestikované lamy alpaka se vyplatí chovat díky vysoké ceně kvalitní vlny. Zdroj: Aunyaluck / Shutterstock, Inc.Domestikované lamy alpaka se vyplatí chovat díky vysoké ceně kvalitní vlny. Zdroj: Aunyaluck / Shutterstock, Inc.

Setkání s alpakou


„Když si koupíš dva, dostaneš slevu pět solů,“ řekla mi Indiánka, co prodávala svetry na trhu se zaručeně originálními suvenýry v peruánské Arequipě. Podlehl jsem a odcházel jsem se dvěma pletenými svetry, na nichž zářily indiánské vzory. Bylo to poprvé, co jsem si koupil něco na trhu s rádoby místním uměním. Nelitoval jsem. I když je jasné, že svetry vznikly v nějaké továrně a že je nepletla sama Peruánka (jinak by nestály v přepočtu tři stovky za jeden), ukázaly mi, že vlna z alpaky je ta nejlepší, se kterou jsem měl kdy čest.

Jeden den dovolené v Peru jsem si tak vyhradil na cestu do alpačího outletu v Limě. Cílené nakupování na dovolených nesnáším, protože vždycky přinese peněžence víc škody než užitku, ale tentokrát jsem udělal výjimku a udělal bych ji znova. Ostatně jsem se zapsal i do jejich mailing listu, ale když zjistili, že moje domovské město je „Praga“, patrně mě vyškrtli. Žádný mail s nabídkami mi nepřišel, a to by se jednalo o první opravdu vyžádaný newsletter.

Ve svetru z alpaky vám rozhodně bude teplo. Zdroj: Natascha Kaukorat / Shutterstock, Inc.Ve svetru z alpaky vám rozhodně bude teplo. Zdroj: Natascha Kaukorat / Shutterstock, Inc.

Proč právě alpaka?


Alpaka je druh lamy, který najdete prakticky jen v Peru. Trochu jich běhá i po Bolívii, ale až 90 procent (tedy nějaké čtyři miliony alpak) se pasou v horských oblastech Peru. Pár jich mají i na Machu Picchu, kde slouží jako sekačky. Alpaka žije s místními indiánskými etniky už tisíce let a přináší nejen maso, ale taky tolik ceněnou vlnu. Burger z alpaky jsem zkusil, nicméně obléct si svetr nebo kabát z její vlny je zásadně lepší zážitek.

Alpaka báječně hřeje. Stačí, když v textilii figuruje jen třeba ze čtyřiceti procent, to je ostatně případ i mého alpačího kabátu, který jsem se ve zmíněném outletu pořídil. Vyšel mě zhruba na tři tisíce korun, jeho běžná cena je přitom výrazně vyšší (nenechal jsem se opít rohlíkem a na nákupy jsem šel s peruánským kamarádem). Na kabát nedám dopustit a protože jsem teď na cestách, zůstává kabát zazimovaný v šatně a čeká na můj návrat. Je měkoučký a úžasně hřeje, takže i když vloni tak strašně mrzlo, dalo se v něm vydržet do zhruba minus deseti.

Protože jsem byl v ráži a věděl jsem, že alpaku za takové ceny v Česku neseženu – pokud ji tu pořídím vůbec (à propos budu rád za tipy) –, koupil jsem i několik šál z baby alpaky, tedy ze srsti malých lam. Jednu šálu jsem si nechal, zbytek jsem rozdal. Babička si tu svou dokonce archivuje ve skříni a skoro ji nenosí. Baby alpaka je totiž ještě měkčí a příjemnější než alpaka dospělá. Šály jsou navíc z čisté vlny bez příměsi jakéhokoli jiného materiálu.

Alpaka je nejkvalitnější vlna, cena svetru s její příměsí šplhá nad tisíc korun. Zdroj: Forefront Images / Shutterstock, Inc.Alpaka je nejkvalitnější vlna, cena svetru s její příměsí šplhá nad tisíc korun. Zdroj: Forefront Images / Shutterstock, Inc.

Alpaka na jedno použití?


A tady se dostáváme k problému, který alpaka přináší (respektive ne ona sama, ale můj strach o ni). Kabát už nutně musím dát do čistírny, to samé platí pro svetr a šálu. Potíž je v tom, že nevěřím pražským čistírnám. Pochybuji, že se v nich čistí kabáty z alpaky, a přijít o tenhle kousek oblečení, byly by zimy mrazivější a musel bych hledat záminku pro další cestu do Peru. Pokud máte nějaký kousek z alpaky a víte, kde ho nechat vyčistit, budu moc rád za komentář.

Jak na nákup alpaky


Nicméně to, že nemůžu alpaku šoupnout do pračky, můj názor na ni nezmění. Od umělohmotných svetrů z háemka jsem se dostal k merinu z lepších řetězců, ale alpaka to u mě vyhrála. Ještě vkládám naděje do vicuni, ale zatím jsem neměl na to, abych do ní vložil i finance. Alpaka je přeci jen lacinější.

Šály, ponča, rukavice, čepice, svetry z alpaky vám v Peru nabídnou prakticky všude. Nelze ale spoléhat na to, že se bude vždy jednat o pravou alpaku. Spousta turistů se nikdy předtím s alpačí vlnou nesetkala, takže může snadno naletět. Upřímně si nemyslím, že v těch svetrech z trhu v Arequipě je alpaky nějak moc – mí peruánští známí se ale shodli na tom, že nějaká tam přeci jen bude.

Prakticky na každém trhu v Peru najdete výrobky z alpaky. Zdroj: archiv MatoušePrakticky na každém trhu v Peru najdete výrobky z alpaky. Zdroj: archiv Matouše

Nákupy jako místní


Z toho důvodu je lepší se vydat do obchodů, kde nakupují místní. Jednou z možností jsou outlety. Není jich mnoho, ale najdete je ve čtvrtích, kde bydlí opravdoví Peruánci, takže bohužel ne v centru. Já nakoupil v limské čtvrti Miraflores, několik kilometrů od historického jádra.

V outletech to nevypadá jako v nóbl obchodech na náměstích, kde mají tři šály a dá se tam platit v dolarech. Tady je to opravdová hrabárna, což na první pohled alpaku degraduje, ale když kolem sebe slyšíte jen španělštinu a ne angličtinu, víte, že jste na správném místě. Outlety nabízejí nejvíce zboží během peruánské zimy. Protože jsme na jižní polokouli, sezónní slevy tu začínají v červenci. Já se do Limy dostal v druhé polovině července a bylo to tak akorát, outlet měl ještě širokou nabídku a většinu velikostí. Šály mě vyšly na šest stovek za kus, což člověk mnohdy dá za podobný kousek z mnohem horšího materiálu v nějakém módním řetězci.

Místo nákupu kurz pletení


Moje doporučení je tím pádem úplně jasné. Pokud se vydáte do Peru, leťte tam s prázdným kufrem. Naplníte ho a budou to vaše nejlepší nákupy. Případně si můžete pořídit klubka alpačí vlny i na českém internetu. Začínám uvažovat o tom, že moje další návštěva u babičky bude mít jasný cíl…naučit se plést.

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Sheba
393 příspěvků 3.11.18 01:11

Mám z alpaky svetr na zip a šálu.Ano,dobře hřeje,ale dost „kouše“.Měla jsem ještě i krásný rolák,ale musela jsem ho dát pryč,protože to se nedalo nosit,jak škrábal a svědil.A to byla baby alpaka.

Sheba
393 příspěvků 3.11.18 11:13

Moje alpakové kousky jsou ze sekáče (Textile house) a podle cedulek 100% alpaka,vyrobeno v Peru.Normálně jsem je vyprala doma v ruce,podle pravidel pro praní kašmíru.Nic se jim nestalo,v pořádku.
Jinak jsem viděla alpakové svetry na felipe.cz,za hodně vysoké ceny,do toho bych nešla.

MilkaKo
45 příspěvků 4 inzeráty 3.11.18 17:41

Také peru v ruce v pracím prostředku na kašmír, vlnu a hedvábí. Opatrně rozložím a můj alpakový svetr stále drží a je pořád hezký. Jen se mi zdá, že alpaka schne o hodně déle, než klasická vlna. A také má takovou svou zvláštní vůni …

MatoušMP
2 příspěvky 7.11.18 17:11

Díky za tipy! Zkusím tedy praní v ruce :)

Veroniq
332 příspěvků 3.11.18 10:07

Nojo, obchody pro turisty známe. Přítel si v Maroku pořídil od velmi výřečného Tuarega (?) svetr z velbloudí vlny… Pak jsme si podobné svetry vygooglili a zjistili, že (na rozdíl od mého náramku, který jsme usmlouvali ve stejném krámku) se jedná o skutečný marocký suvenýr, akorát ta vlna je ovčí.
Jinak alpačí přízi objednávám přímo z Turecka (Ice Yarns).
*a tím přímo nemyslím, že by Turecko souviselo s Peru, ale že tureckou vlnu v ČR kdekdo přeprodává za podstatně vyšší ceny.

Příspěvek upraven 03.11.18 v 10:10

zdena l
88 příspěvků 4.11.18 09:08

kabát z alpaky peru v pračce ,nemusíte se bát

Vladimira Putinová
3 příspěvky 5.11.18 10:55

Koupila jsem loni kabát z druhé ruky, 100% alpaka a riskla to s čistírnou. Nezdá se mi, že by nějak došel újmy.

Paris1789
5805 příspěvků 5.11.18 13:35

Shodou okolností jsem o vkendu spatřila v galanterii přízi z alpaky, stála teda ranec, malé klubko za 246 Kč, myslím, že to ani nebylo 50 g a bylo to tak na jehlice č 2-2,5, takže pakárna. Ale pohrávám si s nápadem, že si ji koupím a něco z toho stvořím, byla opravdu moc hezká. Normálně bych to vyprala v ruce v šampónu, jako peru své kašmírové svetry.

Příspěvek upraven 05.11.18 v 13:35

MatoušMP
2 příspěvky 7.11.18 17:13

Šampon zní dobře, upřímně ještě jsem to nezkoušel ani s normální vlnou, zkusím :)

Sheba
393 příspěvků 16.11.18 14:00

Já peru v přípravku na vlnu a dávám i aviváž.Peru tak v ruce kašmír,vlnu i alpaku.Letité dobré zkušenosti :-)

Vinca_minor
3324 příspěvků 6.11.18 13:29

Přiznávám se - nesnáším vlnu. Sice hřeje, ale kouše. Vždy a všechna. Jsem citlivka a nesnesu ani kašmír. A dodnes se ježím hrůzou při vzpomínce, jak mi babička s láskou upletla krásný svetr, který ale kousal i přes tričko.

Radeko
9 příspěvků 8.11.18 13:30

Doporučuji přízi Baby Alpaka Silk, směs 70% alpaka a 30% hedvábí, momentální cena 108Kč/50 g. Pletla jsem z dvojité vlny dětský svetr, vyrovná se kašmíru.

hetta
35 příspěvků 30.11.18 08:46

Lama má více variant - vicuna, alpaka, guanako, huyacaya, suri a další druhy. I v rámci těchto variant stejně jako u ovce se kvalita vlny liší podle toho, z jaké části těla pochází a od jak starého zvířete. Předu na kolovratu a provozuji eshop s vlákny, takže mi rukama prošlo několik typů lamí srsti, většinou mi připadala dost hrubá, kromě vicuni, ale ta je tak drahá, že není reálné si ani koupit dostatek vlákna na přízi. Ještě kvalitnější a bohužel i dražší je vlákno z pižmoně, v Evropě těžko koupíte. Velbloudí vlákna se také hodně liší, výsledná příze kolísá mezi hrubým provazem a mohérovou přízí. Nádherná je příze z yaka, bohužel v Indii můžete narazit na jeho časté napodobeniny. A pokud jde o ovčí vlnu momentálně mi nejvíce sedí jihoamerické merino chubut v síle 16 nebo 18 mikronů anebo falklandské merino, z toho jsem sepředla a upletla islandský svetr loopapeysu, originální islandská vlna je moc hrubá a kousavá.

Příspěvek upraven 30.11.18 v 08:48

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Co se vyplatí, i když se to draze zaplatí?

Autor: Ada

Vlastně jsme tu o tom diskutovali už mnohokrát: jaké oblečení, boty... Celý článek

Jak si koupit kvalitní pánskou košili

Kvalitní košile tvoří základ šatníku dobře oblečeného muže. Situace... Celý článek