Proč jsou špatné šaty špatné

22.04.16 | autor Ada

satyv.jpg

Na jaro a na léto si možná budete chtít pořídit nové šaty, a možná vás budou lákat nízké ceny a přitažlivé fotky v nějakém e-shopu. A budete přemýšlet: co tyhle, budou ok? A co tyhle, jak asi vypadají ve skutečnosti?

Velkým problémem bývá délka u dlouhých šatů. Ráda nosím maxišaty, ale tento název má podle mě právo používat pouze model, na který si i v podpatcích budu málem šlapat. Prostě něco v tomhle stylu. Šaty, které má dlouhonohá modelka až na zem.

http://choies.com

Není těžké odhadnout, že modelka je řádně natažená Photoshopem, protože jinak by musela mít nejméně dva metry. Ve skutečnosti má zřejmě metr padesát, protože hned pod nabídkou je reálná fotka nějaké blogerky (tenhle obchod je tak oblíbený, že si to očividně může dovolit, holky stejně nakupujou, protože je to levné a na kvalitě nezáleží), které šaty nesahají ani po kotníky. No, aspoň je vidět zajímavé boty.

http://choies.com

Moje rada? Nekupujte žádné šaty, u kterých není napsaná délka. Sem tam to v obchodech bývá, třeba na Asosu často uvádějí míry a výšku modelky, na které je oblečení vyfocené.

Snaha vydělat co nejvíc peněz vedla ke snaze omezit množství pracovních úkonů na oděvech, a to vedlo k ultra jednoduchým střihům. Tohle nejsou šaty. To jsou pruhy látky sešité do válce, staženého pak v pase gumičkou - a často bohužel pruhy látky, která se na takové zpracování ani trochu nehodí. Třeba ten taft nebo co to je, to černé. Neexistuje mnoho postav, které by v tom vypadaly dobře.

http://choies.com

Stačí, když mají šaty tímto stylem udělanou sukni, třeba tady:

http://www.choies.com

Modelka je vyfocena v pohybu a tím pádem se ukázalo, jak budou ty "šaty" vypadat, když se v nich také omylem pohnete. Představte si to bachraté nabírání na postavě, která má mezi pasem a boky větší rozdíl než 10 cm.

U sukní šitých horkou jehlou se může projevit ještě jeden nedostatek. Při šití šatů na míru se sukně dole začistí až poté, co si šaty vyzkouší zákaznice a krejčová si přímo na ní poznačí délku sukně tak, aby byla rovná. Každá máme jinak klenuté pozadí a břicho, chodíme různě prohnuté, sukně ušitá z rovného kusu látky je proto při zkoušení vždycky někde delší a někde kratší. U slušné konfekce na to výrobce myslí, takže u postavy, která se moc nevymyká konfekční podobě, je všechno celkem v pořádku. Ale u rychlohadrů z východu?

Na modelce je vidět, že má sukni jednou vzadu kratší a jednou snad rovnou, podle toho, jak si zrovna stoupla. Je na levé fotce nějak víc prohnutá, nebo jsou šaty špatně ušité a na obrázcích, kde vypadají dobře, se modelka musela vhodně naaranžovat? Chtělo by se vám za vlastní peníze testovat, kde je pravda?

http://choies.com

Dávejte si také pozor na šaty, které nemají tvar, jako třeba ty oranžové na následující fotce. Sice jsou naaranžované zjevně jen na figuríně, ale podívejte se do podpaží: vidíte ty kopečky v místech, kde by normální šaty měly prsní záševky? Měkčí úpletové šaty by to takhle snesly, ale tyhle jsou z tkaniny (je to uvedeno v popisu). Popravdě nechápu, jak může některý výrobce oblečení klesnout tak hluboko, že zachází s tkanou látkou stejně jako s úpletem a počítá s tím, že to nějak projde... To už se klidně můžou v obchodech začít prodávat univerzální bramborové pytle, do kterých si každý doma jen prostřihne díru na krk a v pase si je převáže provázkem.

http://choies.com

Když jsme u toho tvarování a aranžování na modelku... Tyhle šaty mě na první pohled zaujaly, protože mají široké řasené rukávy, ale zase jsou z tkaniny a nevidím na nich ani jeden záševek. Vepředu jsou přestřižené na prsou, takže prsní záševky možná mají (i když látky v podpaží stále podezřele přebývá), ale v pase není nikde nic, vlastně ano - hodně divné zmačkaniny. Jsou šaty v pase rovné a při focení je vždycky vzadu nebo vepředu sepnuli kolíčkem na prádlo? Nebo jsou jen zešikmené v bočních švech, což na vytvarování přiléhavých šatů z pevné látky nikdy nestačí? Tyhle podezřelé detaily jsou zuřivě se třepotající červené praporky, které se nevyplácí ignorovat.

http://choies.com

A vzory, jejich umísťování a sesazování, to je kapitola sama pro sebe... Sem by stačilo napsat jednoduchou radu: nekupujte si žádné levné vzorované oblečení.

Může se totiž stát, že výrobce vyfotí na web kus, který se čirou náhodou relativně povedl:

http://choies.com

Říkám  relativně, protože hlavní vzor na živůtku je jakž takž uprostřed, ale ten na sukni není přímo proti němu, protože je buď sám posunutý, nebo se ten na živůtku směrem dolů křiví; rukávy také nejsou souměrné, a to by u takových šatů chtělo; a zezadu je sukně zcela mimo, protože tam se přece nikdo nebude koukat.

Když si ovšem šaty objednáte, může se stát, že vám přijdou takovéhle:

http://www.choies.com

Nebo ještě horší.

Doteď se "křivák" říkalo kožené bundě, ale teď by se to mohlo vžít i jako označení pro podobné hadry.

U šatů, kde není krajka tak nápadná, třeba tady na tomhle modelu tón v tónu, se v továrně na nějaké rovnání vykašlali úplně. Objednáte a může vám přijít naprosto cokoli.

http://www.choies.com

Tak co, máte vybráno?

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek