Prostějovská Zlatá jehla - 1. díl

18.05.16 | autor Ada

Miluju studentské návrhářské soutěže. Ne proto, že bych se těšila, jak to těm chudákům nandám, ale protože je to nevyčerpatelný zdroj talentů a nových nápadů. Mladým chybí zkušenost ostřílených harcovníků a řemeslná praxe, ale nahrazují to chutí experimentovat a nevinností mládí.

jehlav.jpg

V Prostějově, kde už 70 let stojí oděvní škola, dnes pod názvem Art Econ, se taková soutěž pořádá. Jmenuje se Prostějovská zlatá jehla a je určena studentům středních oděvních škol z Česka i zahraničí. Soutěž má několik kategorií, z nichž některé jsou určeny školám (tj. týmům) a některé jednotlivcům. Letos se konal 15. ročník a já jsem zasedla v porotě. Navrhli mě prý sami studenti, čehož si velice vážím. Se mnou byla v porotě ještě Kristýna Petříčková, která vyučuje design oděvu a dějiny odívání na zlínské univerzitě, návrhářka Marta Musilová a Ivana Hemerková, zástupkyně prostějovské primátorky. Přijela také spousta politických VIP hostů - prostějovští zastupitelé, hejtman Olomouckého kraje a dokonce i Tomio Okamura, který má zřejmě laboratoř na klony, protože si jinak neumím vysvětlit, že je všude. Moderátor se ho zeptal na módu a Okamura mluvil, dlouze, leč naštěstí k věci, o kimonech a tokijské čtvrti Haradžuku, odkud pochází. (Kdybyste dumali, co na takových akcích dělají VIP hosté a politici - slouží ke zviditelnění a zdůraznění významnosti, a také jako lákadlo pro novináře, kteří by jinak na nějakou studentskou soutěž možná vůbec nepřišli.)

Jednotlivé kolekce, které mohli autoři přihlašovat do jedné ze čtyř tématických kategorií, jsme bodovaly (1-10 bodů), v případě shodného počtu bodů jsme rozhodly demokratickým sporem (jako předsedkyně poroty jsem měla právo veta, ale nevyužila jsem ho). Během přehlídky jsme nevěděly, kdo je autorem které kolekce.

Hodnotilo se vystižení tématu, inovativnost, použité materiály, vypracování i celkový dojem z prezentace.

Kategorie "Strany a hrany"

Název kategorie si návrhář mohl vysvětlit doslovně a ztvárnit skutečné strany a hrany, nebo přeneseně, jako strany, které zaujímáme ve vztazích a hrany, na něž narážíme. Hodně účastníků využilo geometrické tvary a kontrastní barvy.

Všechny fotografie fotil Ladislav Polák. Nechala jsem je větší, takže chcete-li vidět detaily, klikejte. Kompletní album je zde.

Punk faschion

Hned první kolekce to rozjela v rytmu punku a rovnou jsem hodnotila poměrně vysoko (7 bodů - 5 jsem měla nastaveno jako průměr, 10 jako absolutní vrchol). Punk do kategorie stran a hran perfektně zapadá. Znázornění hran coby geometrických prvků na modelech už je vlastně celkem zbytečné, ale autoři, studenti z pelhřimovské průmyslovky, na nich předvedli precizní vypracování. Třeba ty zapuštěné kosočtverce na modelce zcela vlevo. Nebo kostkované kalhoty - to je opravdu sestavené z proužků látky. Doladěné jsou i detaily typu tkaniček v botách - všichni předvádějící mají stejné tenisky, zašněrované buď červeně nebo oranžově podle toho, jaký předvádějí model. Zkrátka si s tím Pelhřimováci s radostí pohráli a je to vidět.

Probuzení

Tahle kolekce se stala smolařem soutěže. Byla totiž skvěle propracovaná... ale v naprosto špatné kategorii! A věřte, že jsme s kolegyněmi v porotě dlouho přemýšlely, jak na ni ty strany a hrany napasovat, protože řemeslné zpracování je až na některé detaily velice dobré. Kdyby byla kolekce zařazena v kategorii Divadelní představení, vyhrála by. Možná zapracovala obava, že by si konkurovaly dvě podobně pojaté kolekce ze stejné školy - Stredná umelecká škola scénického výtvarnictva z Bratislavy by měla v divadelní kategorii dva podobné zástupce.

Život na hraně

Tato kolekce z Třeboně měla jako téma vztah a kontrasty v nich. Prezentace byla pěkná, vypracování v pohodě, samotné modely lehký nadprůměr. Boty mohly být lépe vybrané (pro světlou postavu světlé; pro dívku v tmavém spíš matné než lesklé). Talent tu je, ale potřebuje ještě probudit dřímající části.

Call me!

Tato kolekce, která se v kategorii umístila na třetím místě, zaujala svou jednoduchostí a čistotou. Inspirací prý byl Londýn a jeho červené telefonní budky, i když autory (Art Econ Prostějov) podezřívám, že si prostě chtěli udělat něco červeného a ten Londýn je napadl až potom :) Každopádně si dali pozor na vypracování (možná byste si řekli, že něco tak jednoduchého nelze zmatlat, ale to byste se divili) a nad geometrickým uspořádáním modelů se zjevně zamysleli, nevypadá to, že by použili to první, co je napadlo. Nejvíc se mi líbil model v popředí vlevo, který dokázal působit chaoticky a uspořádaně zároveň.

White - Night and Day

Rakouská škola HLM Wiener Neustadt, která je už řadu let pravidelným účastníkem soutěže, přivezla černobílou kolekci, postavenou na kontrastních plochách a geometrickém uspořádání. Modely vynikaly tím, že jsou prakticky okamžitě nositelné bez jakýchkoli úprav, tak, jak je mají na sobě modelky. Čekala bych však větší nápaditost, autoři hráli až příliš na jistotu. Kolekce po vyhodnocení skončila přibližně uprostřed pelotonu.

Quadrilateri

Oděvní SŠ a VOŠ z pražských Holešovic dorazila s kolekcí z transparentních materiálů, což je dnes jeden z trendů číslo jedna. Nejkrásnější byly krátké šaty sestavené z vrstvených ploch, na zádech doplněné o origami skládačku, která připomínala letícího ptáka. I ostatní modely byly krásné, snad jen ta střapatá tylová sukně nás v porotě moc neuchvátila.

Lines

Jako další šla na řadu kolekce Lines (Střední škola designu a módy Prostějov - je to jiná škola než Art Econ), která nás zaujala minimalističností a čistotou. Autoři využili moderní 3D materiál a udělali s ním přesně to, k čemu se nejvíc hodí, totiž donutili ho skládat se do krásných tvarů a linií. Moderní, promyšlené, dobře zpracované. Jen mě u kolekce napadlo přesně to samé co u Call me! - že bych možná ráda viděla něco víc. Nějaký akcent nebo doplněk, třeba výraznější boty nebo šperk.

Lines a Quadrilateri měly nakonec stejný počet bodů a bylo nutno rozhodnout, která škola vyhraje a která bude na druhém místě. Já jsem o něco víc hodnotila Quadrilateri, ale po poradě v porotě jsme nakonec pomyslnou zlatou medaili udělily kolekci Lines - především proto, že byla ucelenější, byla to skutečná týmová práce. Quadrilateri působila méně sjednoceně. Bylo to ale skutečně o vlásek.

Fragmentace

Autoři této kolekce (střední oděvní z Červeného Kostelce) zvolili zajímavý technický knihařský materiál, ale neuměli si s ním moc poradit. Modely byly poměrně neinvenční a nesourodé: jako by někdo řekl "hele, zkusíme z toho udělat sukni z různých dílů" a někdo další dodal "a dáme kapkovitý výstřih a na ramena křidýlka z PVC fólie". Kdybych měla autorům poradit pro příště, řekla bych: brainstorming. Když si vyberete takový materiál, sedněte si s ním někde v dílně a zkoušejte ho skládat, řasit, mačkat, aranžovat na krejčovskou pannu nebo na modelku, a přijďte na to, jak ho zpracovat tak, aby vynikl. Kdybyste se příliš nedrželi konvenčních střihů, ale víc se rozmáchli, ten plast už by ani nebyl potřeba.

Já a moje druhé já

V této kolekci jsem identifikovala střihy z knížek Pattern Magic, učebnic netradiční střihové geometrie. Kolekce byla stylově i barevně sjednocená, ale dost kulhalo zpracování. Jeden z modelů měl na zádech tohle prostorové kolečko, které bylo bohužel hodně špatně ušité - když bych ho srovnala s tím, co předvedli autoři Punk Faschion, tak je to nebe a dudy. V kategorii jsem tuto kolekci zařadila mezi průměr a autorům doporučuji zapracovat na technologii, zvlášť když modely postavili na již hotových střizích a jen je doplnili vlastní invencí.

Kategorie "Divadelní představení"

V této kapitole bylo možné pustit si fantazii na špacír, zapojit masky, najít si inspiraci v historii, pohádkách... Bohužel toho soutěžící moc nevyužili (možná i proto, že většina škol je chudých a na nějaké scénické orgie nemůže zakoupit materiál). Do kategorie se přihlásily tři týmy a udělovala se proto pouze cena za první místo.

Zombie

Bylo to hezké, ale nebylo to zombie! Chtělo to promyšlenější, pěkně hororovou prezentaci, která se bohužel omezila jen na potácivou chůzi modelů. Veškerá energie byla zřejmě vyčerpána na výrobu modelů, které byly docela složité (zvlášť ty pánské) a slušně vypracované. Ve srovnání s ostatními kolekcemi byla tahle ovšem nejlepší a umístila se na prvním místě.

Bylo - nebylo

Tým z pelhřimovské průmyslovky se inspiroval klasickými pohádkami a na molo přišla Karkulka, Sněhurka a zlá královna. Provedení ale nebylo dobré. Doslovnost (Karkulka v červeném plášti a s košíčkem) by v této kategorii nemusela vadit, Karkulčiny šaty však nebyly dobře ušité, Sněhurka měla pomačkaný živůtek, sukni z péřových boa a černé boty a zlá královna měla koženkovou pelerínu a v pase uvázaný sukňový chvost z transparentní látky. I prezentace byla taková vlažná.

Svět kontrastu

Kolekce z varnsdorfské multiškoly (je to taková ta SOŠ, SPŠ a VOŠ v jednom) se neinspirovala historií ani pohádkami, ale hrou barev a moderními vrstvicími trendy. Postupný přechod od monochromatické škály k barvám duhy by se dal rozpracovat do celé řady modelů, kdyby na to byl prostor (a čas a materiál). Že jsou modely z pongé pomalovaného barvami na hedvábí mi nijak nevadí, naopak, scénický kostým je pro takové využití jako stvořený. Uvítala bych lepší zpracování modelů a promyšlenější prezentaci.

V příští části článku se podíváme na kategorii Válka světů a kategorii Galaxie, která byla jako jediná určena pro jednotlivce.

Zatím můžeme diskutovat: jaký máte názor na studentské soutěže? Zúčastnili jste se někdy nějaké, nebo to máte v plánu (nebo - zúčastnili byste se, kdybyste mohli)? Které modely z těch, které jsem vám zatím ukázala, se vám líbí nejvíc?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek