Prostějovská zlatá jehla - 2. díl

20.05.16 | autor Ada

Dnešním článkem pokračuji v přehledu kolekcí ze studentské soutěže Prostějovská zlatá jehla. Pojďte se podívat na druhou nálož talentů v kategoriích Válka světů a Galaxie.

jehlav.jpg

Kategorie "Válka světů"

Moderátor při uvedení kategorie zmínil známý Wellsův román, od kterého si organizátoři půjčili název. Kolekce se opět mohly doslova inspirovat válkou, nebo zpracovat nějaký jiný střet, jako...

Pod povrchem

...hned první čtyři modely z třeboňské Obchodní akademie, SOŠ a SOU. Ze začátku to vypadalo, že jde o další bílý minimalismus, ale potom modelky sundaly masky a odtajnily, co se skrývá pod hladkým bílým povrchem. Bylo to punkově zábavné (na sukni ze skartovaného papíru byly přišité kousky panenky) a přesvědčivě to ztvárňovalo vnitřní válku, kterou prožíváme, když se ráno soukáme do kostýmku, ale radši bychom se oblékly jako Anna Piaggi a šly pohoršovat davy.

Překročení hranic

Tým z Červeného Kostelce (každá škola může přihlásit víc kolekcí, nemusí je zastupovat jen jedna) zde zvolil aktuální, i když vlastně věčné, téma uprchlíků. Po jevišti bloudily smutné, rozcuchané a bosé postavy v melancholických barvách a pomalované utrápenými obličeji, ale ve vysoce trendovém oděvu: autoři využili průsvitné vrstvy a minimalistické střihy, malba na světlém modelu připomínala grafický potisk.

Vytknout by se dala doslovnost, tedy hlavně ty obličeje a andělská křídla namalovaná na zádech světlého modelu, ale to je právě ten pel mládí: vzpomeňte si na svá středoškolská léta, kdy jste problémy vnímali intenzivně a emotivně a ve stejném stylu jste se k nim chtěli i vyjádřit. Kolekce se umístila v kategorii na druhém místě.

Střet

Nomen omen: při tvorbě této kolekce se nejspíš střetly rozdílné názory jednotlivých členů týmu, protože to ani nebyla kolekce, spíš čtyři samostatné modely. Dva byly inspirované Asií, jeden byl ušitý z netradičních materiálů a jeden se inspiroval starými západními uniformami. Nefungovalo to ani jako celek, ani jako ukázka kontrastů. Proto kolekce skončila předposlední, i když vypracování modelů bylo z větší části dobré. (Ten khaki overal se zlatou kresbou bambusových stonků na nohavici se mi vyloženě líbil a po jistých úpravách, například zesymetričnění, bych ho klidně nosila.)

Spor

Tuto kolekci do soutěže přivezla opět Stredná umelecká škola scénického výtvarnictva z Bratislavy, a když se podíváte na její druhé dvě kolekce - Probuzení a Zombie -, je vidět, že jdou zde studenti skutečně vedeni k divadelnímu kostýmu a také k pečlivosti. Tématem byl odvěký spor mezi mužem a ženou, vyjádřený oděvem inspirovaným mužskými uniformami na křehkých dívkách. Mě to až tolik neoslovilo: uvítala bych víc kontrastu mezi mužskými a ženskými prvky (viz útlý pas vs. široká ramena na jednom nebo částečně odhalené nohy na druhém modelu) a modernější nápady, military trend už je poněkud za zenitem. Mezi ostatními si ale Spor vybojoval třetí místo.

Niemals Vergessen

Při pohledu na následující modely vás možná napadne, že lovit hlasy na holocaust je hra na jistotu - hra na jistotu by to ale byla, kdyby se autoři spolehli jen na city a zbytek ošidili, což se tady nestalo. Nechybí nic: základem jsou minimalistické, dobře zpracované oděvy s atraktivním geometrickým potiskem. Jsou moderní, nositelné, výrazné. Pro zesílení efektu jsou tu nálepky s počty obětí vyhlazovacích táborů a napodobenina ostnatého drátu (kterou si prý vymysleli sami tvůrci, protože se ostnáče nechtěli vzdát, ale ten skutečný by samozřejmě potrhal modely i modelky). Líčení, účesy, prezetace na molu, všechno je dotažené do detailu.

Po sečtení bodů na tom Niemals Vergessen byla stejně jako Překročení hranic (tedy stejná situace jako v kategorii Strany a hrany) a o vítězi rozhodla porada poroty. Já jsem byla nejdřív malinko víc nakloněna hranicím, ale po prodiskutování jsme se usnesly, že tahle je přece jen lepší a zaslouží si první místo.

Yami to hikari

Japonskem inspirovaná trojice modelů sice obsahovala asijské prvky, ale bylo na nich namíchané všechno možné. Jin a jang, zubaté lemy, vyztužená sukně, dlouhá vlečka. Vypracování nebylo moc dobré, zvlášť u šatů s vlečkou, a chybělo propojení se současnými trendy.

Kategorie "Galaxie"

Poslední kategorie byla určena jednotlivcům. Kdo nemohl nebo nechtěl tvořit v týmu, zapojil vlastní um a přihlásil se samostatně. Do Galaxie by se s trochou fantazie dalo zařadit ledacos, ale všichni se drželi vesmírného tématu.

Časoprostor

Modely z první kolekce připomínaly nákresy zakřiveného prostoru z učebnice kosmologie. Trendy 3D materiál, zajímavé střihy a velmi dobré vypracování vynesly autorce Kristýně Šmídové tolik bodů, že se umístila na prvním místě.

Nové souhvězdí galaktických sfér

Tohle je jedno z mála přípustných použití lesklé syntetické organzy: na vesmírný sci-fi model! Kolekce nás bohužel moc nezaujala. Líbilo se mi barevné ladění v různých odstínech modré a fialové a skládané ježaté části, ale celek nebyl příliš promyšlený ani propracovaný.

Simple but beautifully

Milana Flíčka si pamatuju z jiné soutěže, do které také navrhl pánskou kolekci a sám přišel v extravagantním modelu. Tentokrát taky, pro cenu za druhé místo si přišel v pestře vzorovaném obleku vlastní výroby. Dynamická prezentace se líbila publiku a ujeté sci-fi modely zase nám v porotě.

Skryto ve hvězdách

Tato kolekce získala úplně nejméně bodů z celé soutěže a čtenářům Pekla je jistě jasné proč: šaty jsou úplně obyčejné, není na nich nic inovativního ani trendového, a jsou hodně špatně ušité. Stačí si zvětšit fotku a podívat se na švy, záševky, zipy, lemy... Satén se ve světle reflektorů hezky leskl, ale to bylo asi tak všechno.

Nekonečno

Průsvitné vrstvy, poházené třpytivé pajetky a přilby, které připomají futuristické pokrývky hlavy ze 60. let. Nebylo to špatné, ale k dokonalosti chybělo alespoň lepší vypracování některých částí - například těch přilbiček. Kolekce skončila pátá.

BM Juna

Na této kolekci se mi líbila kresba či malba na materiálu šatů, která připomínala zašlý potisk. Dlouhé vlečky poseté barevnými planetami a ne moc dobré vypracování modelů ale hodnocení srazily. Méně by bylo více: vlečky a planety bych odstranila a zaměřila se na samotné modely, na zajímavý střih a provedení. Zárodky dobrých nápadů se našly, třeba výrazný červený zip na zádech krátkých šatů.

Vesmír světla a stínu

Kostýmy sestavené z velkých prostorových útvarů se mi příliš nelíbily. Autorka si pohrála s tvary a kontrastními plochami, ale její modely podle mě patří spíš do divadla nebo na uměleckou výstavu, než na módní molo. V názoru na kolekci jsme se v porotě dost rozcházely, takže byla nakonec čtvrtá v těsném předstihu před třpytivým Nekonečnem.

Galaktická noblesa

Na třetím místě se nakonec umístila kolekce jednoduchých modelů ze stříbrné látky. Pláštíky doplněné nepřeplácanými kloboučky roztomile odkazovaly na minulost i budoucnost zároveň; takhle by se možná oblékla dáma z 20. let, kdyby se tehdy létalo do vesmíru.

Cena poroty a cena diváků

Kromě cen v jednotlivých kategoriích si také jedna kolekce odnesla cenu diváků, kteří během show mohli odevzdávat hlasovací lístky. Vyhrála Niemals Vergessen, z nemalé části jistě proto, že to byla kolekce z domácího Art Econu a prostějováci zkrátka měli v sále nejvíc fanoušků (bylo to i slyšet :) ), ale zcela určitě i proto, že byla zkrátka dobrá a divácky přitažlivá.

O ceně poroty jsme rozhodovaly my, a teď vám můžu odtajnit, jaké kolekce byly ve hře a co nakonec rozhodlo:

Uvažovaly jsme o Punk Faschion, protože byla hravá, dobře zpracovaná, doladěná do detailů a nějaké uznání by si jistě zasloužila. O Probuzení, protože byla provedením na úrovni, ale kvůli špatnému zařazení získala jen málo bodů. A o Simple but beautifully, protože Milan Flíček jako jediný přivezl pánskou kolekci. Protože pánskou módu dělá málokdo a je potřeba ji podpořit, dostal nakonec cenu poroty právě Milan Flíček.

Závěr

Na závěr několik mých soukromých dojmů a zážitků. Za prvé, kdybyste někdy jeli do Prostějova vlakem, tak se nelekněte toho nádražíčka... Přestože má Prostějov 44 000 obyvatel, hlavní (!) nádraží vypadá jako někde na vsi: běhá se tu po kolejích, peróny nejsou zastřešené a správný vlak hledáte tak, že si podle hlášení z rozhlasu odpočítáte například čtvrtou kolej. Třicetitisícový Kolín má oproti tomu nádraží naprosto luxusní, a i v naší usmolené Kutné Hoře máme střechu a podchod. (Heč.) Ne že by to nemělo své kouzlo, ale pro stresáky, kteří nasednou do vlaku s obří cedulí "OLOMOUC" a stejně se bojí, že dojedou do Vlárského Průsmyku, to teda jako není.

K soutěži: byla velmi dobře zorganizovaná. Michaela Peštová, nová jednatelka školy, pro kterou to byl první ročník a tak trochu do toho spadla za pochodu, odvedla velmi dobrou práci. Lidé, kteří se starali o organizaci a pohodlí VIP návštěvníků, byli milí a ochotní; nikde jsem nebloudila a netrpěla jsem hlady, žízní ani nedostatkem kofeinu. Zdravím "služební" děvčata v zelených tričkách, která se mě ujala hned, jak jsem přišla, a splnila by mi zřejmě jakékoli přání, kdybych nebyla tak skromná.

Kdybych si ze soutěžních modelů mohla vybrat do šatníku, chtěla bych: čárkovaný model z Call me!, ovšem ne z plsti, ale třeba jako tričko; khaki overal ze Střetu; pruhovanou košili nebo kalhoty z Niemals Vergessen; a bundu s nařasenými rukávy z Časoprostoru.

Pro pořádek uvádím, že za účast v porotě jsem dostala oběd, kávu, koláčky, balíček kosmetiky a láhev vína od sponzorů a deštník s logem školy, který se mi po příjezdu domů náramně hodil, protože letos máme očividně duben v květnu.

Už teď se těším na příští rok :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek