Prostějovská zlatá jehla - 2. díl

20.05.16 | autor Ada

Dnešním článkem pokračuji v přehledu kolekcí ze studentské soutěže Prostějovská zlatá jehla. Pojďte se podívat na druhou nálož talentů v kategoriích Válka světů a Galaxie.

* jehlav.jpg

Kategorie "Válka světů"

Moderátor při uvedení kategorie zmínil známý Wellsův román, od kterého si organizátoři půjčili název. Kolekce se opět mohly doslova inspirovat válkou, nebo zpracovat nějaký jiný střet, jako...

Pod povrchem

...hned první čtyři modely z třeboňské Obchodní akademie, SOŠ a SOU. Ze začátku to vypadalo, že jde o další bílý minimalismus, ale potom modelky sundaly masky a odtajnily, co se skrývá pod hladkým bílým povrchem. Bylo to punkově zábavné (na sukni ze skartovaného papíru byly přišité kousky panenky) a přesvědčivě to ztvárňovalo vnitřní válku, kterou prožíváme, když se ráno soukáme do kostýmku, ale radši bychom se oblékly jako Anna Piaggi a šly pohoršovat davy.

Překročení hranic

Tým z Červeného Kostelce (každá škola může přihlásit víc kolekcí, nemusí je zastupovat jen jedna) zde zvolil aktuální, i když vlastně věčné, téma uprchlíků. Po jevišti bloudily smutné, rozcuchané a bosé postavy v melancholických barvách a pomalované utrápenými obličeji, ale ve vysoce trendovém oděvu: autoři využili průsvitné vrstvy a minimalistické střihy, malba na světlém modelu připomínala grafický potisk.

Vytknout by se dala doslovnost, tedy hlavně ty obličeje a andělská křídla namalovaná na zádech světlého modelu, ale to je právě ten pel mládí: vzpomeňte si na svá středoškolská léta, kdy jste problémy vnímali intenzivně a emotivně a ve stejném stylu jste se k nim chtěli i vyjádřit. Kolekce se umístila v kategorii na druhém místě.

Střet

Nomen omen: při tvorbě této kolekce se nejspíš střetly rozdílné názory jednotlivých členů týmu, protože to ani nebyla kolekce, spíš čtyři samostatné modely. Dva byly inspirované Asií, jeden byl ušitý z netradičních materiálů a jeden se inspiroval starými západními uniformami. Nefungovalo to ani jako celek, ani jako ukázka kontrastů. Proto kolekce skončila předposlední, i když vypracování modelů bylo z větší části dobré. (Ten khaki overal se zlatou kresbou bambusových stonků na nohavici se mi vyloženě líbil a po jistých úpravách, například zesymetričnění, bych ho klidně nosila.)

Spor

Tuto kolekci do soutěže přivezla opět Stredná umelecká škola scénického výtvarnictva z Bratislavy, a když se podíváte na její druhé dvě kolekce - Probuzení a Zombie -, je vidět, že jdou zde studenti skutečně vedeni k divadelnímu kostýmu a také k pečlivosti. Tématem byl odvěký spor mezi mužem a ženou, vyjádřený oděvem inspirovaným mužskými uniformami na křehkých dívkách. Mě to až tolik neoslovilo: uvítala bych víc kontrastu mezi mužskými a ženskými prvky (viz útlý pas vs. široká ramena na jednom nebo částečně odhalené nohy na druhém modelu) a modernější nápady, military trend už je poněkud za zenitem. Mezi ostatními si ale Spor vybojoval třetí místo.

Niemals Vergessen

Při pohledu na následující modely vás možná napadne, že lovit hlasy na holocaust je hra na jistotu - hra na jistotu by to ale byla, kdyby se autoři spolehli jen na city a zbytek ošidili, což se tady nestalo. Nechybí nic: základem jsou minimalistické, dobře zpracované oděvy s atraktivním geometrickým potiskem. Jsou moderní, nositelné, výrazné. Pro zesílení efektu jsou tu nálepky s počty obětí vyhlazovacích táborů a napodobenina ostnatého drátu (kterou si prý vymysleli sami tvůrci, protože se ostnáče nechtěli vzdát, ale ten skutečný by samozřejmě potrhal modely i modelky). Líčení, účesy, prezetace na molu, všechno je dotažené do detailu.

Po sečtení bodů na tom Niemals Vergessen byla stejně jako Překročení hranic (tedy stejná situace jako v kategorii Strany a hrany) a o vítězi rozhodla porada poroty. Já jsem byla nejdřív malinko víc nakloněna hranicím, ale po prodiskutování jsme se usnesly, že tahle je přece jen lepší a zaslouží si první místo.

Yami to hikari

Japonskem inspirovaná trojice modelů sice obsahovala asijské prvky, ale bylo na nich namíchané všechno možné. Jin a jang, zubaté lemy, vyztužená sukně, dlouhá vlečka. Vypracování nebylo moc dobré, zvlášť u šatů s vlečkou, a chybělo propojení se současnými trendy.

Kategorie "Galaxie"

Poslední kategorie byla určena jednotlivcům. Kdo nemohl nebo nechtěl tvořit v týmu, zapojil vlastní um a přihlásil se samostatně. Do Galaxie by se s trochou fantazie dalo zařadit ledacos, ale všichni se drželi vesmírného tématu.

Časoprostor

Modely z první kolekce připomínaly nákresy zakřiveného prostoru z učebnice kosmologie. Trendy 3D materiál, zajímavé střihy a velmi dobré vypracování vynesly autorce Kristýně Šmídové tolik bodů, že se umístila na prvním místě.

Nové souhvězdí galaktických sfér

Tohle je jedno z mála přípustných použití lesklé syntetické organzy: na vesmírný sci-fi model! Kolekce nás bohužel moc nezaujala. Líbilo se mi barevné ladění v různých odstínech modré a fialové a skládané ježaté části, ale celek nebyl příliš promyšlený ani propracovaný.

Simple but beautifully

Milana Flíčka si pamatuju z jiné soutěže, do které také navrhl pánskou kolekci a sám přišel v extravagantním modelu. Tentokrát taky, pro cenu za druhé místo si přišel v pestře vzorovaném obleku vlastní výroby. Dynamická prezentace se líbila publiku a ujeté sci-fi modely zase nám v porotě.

Skryto ve hvězdách

Tato kolekce získala úplně nejméně bodů z celé soutěže a čtenářům Pekla je jistě jasné proč: šaty jsou úplně obyčejné, není na nich nic inovativního ani trendového, a jsou hodně špatně ušité. Stačí si zvětšit fotku a podívat se na švy, záševky, zipy, lemy... Satén se ve světle reflektorů hezky leskl, ale to bylo asi tak všechno.

Nekonečno

Průsvitné vrstvy, poházené třpytivé pajetky a přilby, které připomají futuristické pokrývky hlavy ze 60. let. Nebylo to špatné, ale k dokonalosti chybělo alespoň lepší vypracování některých částí - například těch přilbiček. Kolekce skončila pátá.

BM Juna

Na této kolekci se mi líbila kresba či malba na materiálu šatů, která připomínala zašlý potisk. Dlouhé vlečky poseté barevnými planetami a ne moc dobré vypracování modelů ale hodnocení srazily. Méně by bylo více: vlečky a planety bych odstranila a zaměřila se na samotné modely, na zajímavý střih a provedení. Zárodky dobrých nápadů se našly, třeba výrazný červený zip na zádech krátkých šatů.

Vesmír světla a stínu

Kostýmy sestavené z velkých prostorových útvarů se mi příliš nelíbily. Autorka si pohrála s tvary a kontrastními plochami, ale její modely podle mě patří spíš do divadla nebo na uměleckou výstavu, než na módní molo. V názoru na kolekci jsme se v porotě dost rozcházely, takže byla nakonec čtvrtá v těsném předstihu před třpytivým Nekonečnem.

Galaktická noblesa

Na třetím místě se nakonec umístila kolekce jednoduchých modelů ze stříbrné látky. Pláštíky doplněné nepřeplácanými kloboučky roztomile odkazovaly na minulost i budoucnost zároveň; takhle by se možná oblékla dáma z 20. let, kdyby se tehdy létalo do vesmíru.

Cena poroty a cena diváků

Kromě cen v jednotlivých kategoriích si také jedna kolekce odnesla cenu diváků, kteří během show mohli odevzdávat hlasovací lístky. Vyhrála Niemals Vergessen, z nemalé části jistě proto, že to byla kolekce z domácího Art Econu a prostějováci zkrátka měli v sále nejvíc fanoušků (bylo to i slyšet :) ), ale zcela určitě i proto, že byla zkrátka dobrá a divácky přitažlivá.

O ceně poroty jsme rozhodovaly my, a teď vám můžu odtajnit, jaké kolekce byly ve hře a co nakonec rozhodlo:

Uvažovaly jsme o Punk Faschion, protože byla hravá, dobře zpracovaná, doladěná do detailů a nějaké uznání by si jistě zasloužila. O Probuzení, protože byla provedením na úrovni, ale kvůli špatnému zařazení získala jen málo bodů. A o Simple but beautifully, protože Milan Flíček jako jediný přivezl pánskou kolekci. Protože pánskou módu dělá málokdo a je potřeba ji podpořit, dostal nakonec cenu poroty právě Milan Flíček.

Závěr

Na závěr několik mých soukromých dojmů a zážitků. Za prvé, kdybyste někdy jeli do Prostějova vlakem, tak se nelekněte toho nádražíčka... Přestože má Prostějov 44 000 obyvatel, hlavní (!) nádraží vypadá jako někde na vsi: běhá se tu po kolejích, peróny nejsou zastřešené a správný vlak hledáte tak, že si podle hlášení z rozhlasu odpočítáte například čtvrtou kolej. Třicetitisícový Kolín má oproti tomu nádraží naprosto luxusní, a i v naší usmolené Kutné Hoře máme střechu a podchod. (Heč.) Ne že by to nemělo své kouzlo, ale pro stresáky, kteří nasednou do vlaku s obří cedulí "OLOMOUC" a stejně se bojí, že dojedou do Vlárského Průsmyku, to teda jako není.

K soutěži: byla velmi dobře zorganizovaná. Michaela Peštová, nová jednatelka školy, pro kterou to byl první ročník a tak trochu do toho spadla za pochodu, odvedla velmi dobrou práci. Lidé, kteří se starali o organizaci a pohodlí VIP návštěvníků, byli milí a ochotní; nikde jsem nebloudila a netrpěla jsem hlady, žízní ani nedostatkem kofeinu. Zdravím "služební" děvčata v zelených tričkách, která se mě ujala hned, jak jsem přišla, a splnila by mi zřejmě jakékoli přání, kdybych nebyla tak skromná.

Kdybych si ze soutěžních modelů mohla vybrat do šatníku, chtěla bych: čárkovaný model z Call me!, ovšem ne z plsti, ale třeba jako tričko; khaki overal ze Střetu; pruhovanou košili nebo kalhoty z Niemals Vergessen; a bundu s nařasenými rukávy z Časoprostoru.

Pro pořádek uvádím, že za účast v porotě jsem dostala oběd, kávu, koláčky, balíček kosmetiky a láhev vína od sponzorů a deštník s logem školy, který se mi po příjezdu domů náramně hodil, protože letos máme očividně duben v květnu.

Už teď se těším na příští rok :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.16 09:46

Velmi se mi líbí outfity inspirované Asií.

panthalion
15 příspěvků 20.5.16 09:52

Mě se teda velmi líbil ten overal z časoprostoru (2. fotka), jinak je super, že se tyhle soutěže pořádají. Dost mě překvapilo, že na to, že to jsou z větší části střední školy to má úroveň…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.16 10:07

Mě zaujala kolekce Pod povrchem - nastoupit v minimalismu a odhalit spodní vrstvy mě prostě baví. Jako nešvadlena nevidím detaily zpracování, ale nápad super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.5.16 10:12

K vlakům - podchody jsou dle významnosti trati a stanice, Prostějov očividně nikoho netrápí, třeba na koridoru jsou podchody úplně všude. Prostějov ještě ujde, ale jednou jsem myslím ve Studénce hledala nástupiště a bylo mi řečeno, že musím ven přen nádražní budovu:o)

Shiro
355 příspěvků 20.5.16 10:46

Milan Flíček (to příjmení jsem si musel přečíst třikrát, abych uvěřil tomu, co čtu) je, zdá, se trochu zvrácený návrhář, pokud svoje modely odívá do černé a sám chodí v „pestře vzorovaném obleku.“ A jeho modely vypadají dost nositelně, teda ne pro mě, já bych v tom vypadal jak pohřební balón.

Verhro
637 příspěvků 20.5.16 11:02

Děkuji za super reportáž.

Camarilla
85 příspěvků 20.5.16 13:04

Pan Flíček by si měl hlavně zopakovat angličtinu. Takovouhle hrubici v názvu, fuj…

Jordaan
9321 příspěvků 20.5.16 19:15

Nekdo fakt hledal inspiraci pro modni kolekci v shoa a nazval sva dila treba „Treblinka“ a pod.? Neco tak blbeho jsem uz dlouho nevidela.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.5.16 14:40

Mně to přijde vyloženě nechutné a hrubé. Proč si teda nemůžeme na sebe navlíct rovnou uniformy 3. říše? Ty byly přece děsně šik!

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.5.16 21:42

@Brunhilde To musíš do Japonska - googluj nazi chic.

VandaRybna
3713 příspěvků 24.5.16 12:24

To byly. Neví někdo, kdo je navrhoval? Ó tak níže již zodpovězeno. Jistě to taky přispělo k jejich popularitě více, než kdyby to byli nějací uválení Váňové. Každý by rád byl uberšik nadčlověk.

Příspěvek upraven 24.05.16 v 12:26

Oveeec
2807 příspěvků 20.5.16 22:26

@Jordaan Jsem hrozně ráda, že to říkáte. Když už, pojala bych to abstraktněji, buď bych se inspirovala sílou a vůlí přežít, nebo bych eventuálně vyjadřovala pochmurnou atmosféru jako memento, a kdyby se mě někdo ptal, žekla bych, že nápad vzniknul tak a tak. Přemýšlela jsem nad tím docela dlouho, možná budu nařčená ze zápecnictví a přízemnosti, ale ušít pruhovaný kaťata jako z koncentráku a předvádět je na molu s ostnatým drátem a informací o počtu obětí je trapný. Sice by mi mělo dělat radost, že to lidi oslovilo a tím pádem že nezapomněli, bohužel se mi ale zdá, že se to projevuje maximálně tím, že za to tvůrce dostane cenu diváků, kdežto v oblastech, kde by se odezva na podobnou tragédii měla objevovat, se bohužel moc neobjevuje. Ale to už sem nepatří.

Bara06
2039 příspěvků 21.5.16 10:41

Rozumím, jak to myslíte, ale pokud to dobře chápu, sou to středoškoláci, myslím, že ten větší důvtip přijde až s věkem, my (= studenti v tom věku, na naší SŠ se věčně fušovalo do umění) jsme taky tíhli k hrozně těžkým tématům a nevěděli si s nimi rady (tedy s tím symboličnem).

Příspěvek upraven 20.07.16 v 09:13

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.5.16 13:28

@Oveeec Naopak, takováhle diskuze sem určitě patří. Právě z toho důvodu, že mi kolekce přišla až moc prvoplánová, jsem dala o bod víc Překročení hranic. Ta byla symboličtější. Ale plně souhlasím s Bara06 a koneckonců to v článku i píšu - mladí jsou emotivní, otevření, na jejich tvorbu je potřeba brát jiná měřítka. Čtyřicetiletý nebo šedesátiletý návrhář by téma zpracoval jinak.

Ikeya-Seki
1090 příspěvků 21.5.16 09:35

@Oveeec Jestlipak tam ten umělec má taky Mauthausen, tam zemřel můj příbuzný. Hluboce mne zasáhne každá zmínka o těchto událostech a podobná tvorba mi připadá více než nevhodná.

defilenaiguille
2824 příspěvků 21.5.16 14:58

@Ada Pekelná
To jste ještě nebyla na nádraží v Aptu. Peter Mayle to hezky popsal v jedné své knížce: Šel si do nádražní budovy koupit lístek na vlak, milý pan pokladní ho ale upozornil, že mu lístek prodá, ale na vlak bude muset jinam. On na něj zíral jak na zjevení, tak ho pokladní odvedl ven a ukázal mu důvod - venku nejsou koleje! (můžete si koupit třeba lístek na TGV z Avignonu, ale do Avignonu musíte dojet linkovým autobusem).

Mám ráda vše, co připomíná uniformy, takže kolekce Spor se mi by se mi líbila vždycky.
V rámci Galaxie s mi moc líbí Časoprostor, Galaktická noblesa mi (nevím proč) připomněla můj oblíbený film Zabil jsem Einsteina, pánové.

U Niemals Vergessen jsem trochu rozpolcená, protože nápad se mi líbí, ale překážejí mi tam ty nálepky s počtem obětí, jako by chtěli tvůrci méně chápavým divákům vysvětlit, co tím chtěli říct. Za mě by byly dostačující pruhy a ostnaté dráty. Ale jak už tu někdo psal, mladí vidí vše trochu jinak, já jsem byla ve svých 12 letech návštěvou Osvětimi tak zasažena, že bych pochopila, kdyby některý z autorů po podobném zážitku měl potřebu ten šok vyjádřit co nejvíc a zdůraznit počet obětí.

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 21.5.16 17:47

Ado, a porota pro všechny kategorie byla tatáž? Zdá se mi totiž, že vítězná kolekce Časoprostor v kategorii Galaxie se nápadně podobá vítězné kolekci Lines z kategorie Strany a hrany (o ní jsi psala v 1. části). S tím rozdílem, že ta individuální je černá a ta skupinová je bílá. Obě kolekce jsou minimalistické, jednobarevné a stylově čisté. Nebo autorka individuální kolekce studuje v Prostějově?

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.5.16 21:41

@pozdni_ctyricitka Porota byla stejná. Kde studuje autorka Časoprostoru nevím, u těch individuálních kolekcí jsme se po soutěži dozvěděli jen jméno. Každopádně tento styl a materiály jsou teď oblíbené, takže mě ani neudivuje, že se sešly dvě podobné kolekce.

Oveeec
2807 příspěvků 21.5.16 22:17

@Ada Pekelná Já neříkám, že taková diskuze sem nepatří, ale jinak máte vlastně pravdu.

Shiro
355 příspěvků 22.5.16 00:12

@Ada Pekelná: Já to říkám už několik let, že náckové byli sice svině, ale vkus měli perfektní. :D

Dahllie
2222 příspěvků 23.5.16 12:11

Však pro ně šil Hugo Boss, pokud se nepletu.

jasminebell
4 příspěvky 23.5.16 15:53

Tak mně se ze všech nejvíc líbí „Lines“, ale nevím, co to je ten 3D materiál. Z 3D tiskárny to asi neleze, tak by mě zajímalo, jak se vlastně vyrábí. Kolekce „Pod povrchem“ je taky skvělá, kraťasy s megakapsami vpravo mě nadchly. Takové bych brala. Uvažuju o tom, že si ušiju široké maxikalhoty s podobně řešenými kapsami.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek