Průvodce šitím: Jak správně nakupovat látky? Díl 1.

10.07.15 | autor Jana

Po útlumu v letech minulých šití jako koníček opět zaznamenává vzestup a s ním pomalu ale jistě vznikají nové obchody a prodeji látek se daří. Pro mě je jejich nákup jeden z těch nejhezčích aspektů šití, i když v mých začátcích jsem mívala spíše pocity smíšené- na jednu stranu radost z nové látky, na stranu druhou stres z toho, jestli nakoupím dobře.

* Zdroj: www.wgsn.com

Moje finanční možnosti byly navíc skromné, takže nad každou dražší látkou jsem hodně přemýšlela a kupovala hraniční množství, takže jsem občas skončila s 5mm přídavkem na švy. A těch špatně vybraných materiálů, kdy jsem si pak zoufala z výsledku mnohadenního snažení! Naštěstí jsem se ze svých chyb dokázala poučit a podobné kiksy se mi už moc nestávají (respektive se mi stává už jen, že neodhadnu množství látky, kterou potřebuju při šití na jiné osoby).

Zdroj: www.wgsn.comZdroj: www.wgsn.com

Tenhle článek neberte jako přesný návod, jaké látky nakoupit, nenajdete v něm ani detailní popisy materiálů, ale dala jsem dohromady spíš pár rad, jak o nákupu látek přemýšlet.

Jaký materiál vybrat

Když se vám zalíbí nějaký materiál, je potřeba nad ním trochu zamyslet. Zkušeným šijícím naskočí tyto úvahy už napůl automaticky. Ti začínající by si měli dát na čas.

Důležité je sesumírovat si v hlavě vlastnosti látky, kterou hledáte a podle toho materiál vybírat. Zde jsem sestavila seznam hlavních bodů, kterých byste si měli u látky všímat:

Materiálové složení: Přírodní materiály jsou prodyšné, syntetické se nemačkají

Materiálové složení vypovídá o tom, z jakých typů vláken je látka utkána. Mohou to být přírodní materiály jako bavlna, hedvábí, vlna či len, polosyntetické jako je viskóza a její odrůdy (acetát, rayon, cupro, bemberg) či syntetické jako polyester, polyamid nebo nylon. Tyto druhy vláken mohou být použity v různém poměru, což určuje vlastnosti materiálu.

Přírodní materiály jsou obecně prodyšné, lépe vážou vodu (se všemi výhodami a nevýhodami) a mají lepší termoregulační vlastnosti.

Hlavní nevýhodou přírodních materiálů je kromě ceny mačkavost materiálu a u některých druhů hedvábných a vlněných látek nutnost chemického čištění.

Naopak materiály z umělých vláken dají prát po většinou bez úhony v pračce, jsou levnější a jejich termoregulační vlastnosti jsou o dost horší než u přírodních vláken.

Polosyntetické materiály jsou někde na půli cesty mezi oběma skupinami. U směsových materiálů se podle použitého poměru vypíchnou vlastnosti toho, či onoho materiálu.

Zvláštní skupinou jsou potom vlákna elastická, v materiálech zastoupena většinou do 5%. Na tkaní látek se používají i další materiály, opět v minimální příměsi, ale to už spíš raritně- jsou to například kovová vlákna (ne metalická, která dávají látce odstíny kovu, ale skutečně kovová vlákna), která velmi dobře drží tvar. Jedna z látek, kterou mám ve svých zásobách, obsahuje i opravdovou slámu :).

I mezi materiály ve stejné skupině existují rozdíly v kvalitě, což bohužel ne vždy poznáte podle ceny. Každý obchod má svou cenovou politiku: To, že někde stojí metr hedvábného šifonu dvakrát tolik než jinde, neznamená, že ten dražší je i kvalitnější.

Pro určení správného poměru kvalita/cena žádná univerzální rada neexistuje. Nezbývá než se řídit svými pocity.

Způsob zpracování vláken, vazba

Tyto aspekty určují další vlastnosti materiálu. Šifon může být hedvábný stejně jako polyesterový, plátno bavlněné, hedvábné či lněné, krep vlněný, polyesterový, hedvábný i bavlněný- každý s trochu jinými vlastnostmi. I u stejného složení pak způsob zpracování vláken a vazba určují, jak se bude daný materiál chovat nebo jestli se změní jeho vlastnosti po vyprání.

Na následujících obrázcích jsou vyfocené dva čistě bavlněné materiály- vlevo buklé, což je řídce tkaná látka ze silných vláken a vpravo bavlněný gabardén, který je hustě tkaný, lehký a přesto tuhý.

V této části bych zdůraznila splývavost látky, která je velmi, velmi důležitá. Pokud například toužíte po rozevlátých letních šatech, tak si vybírejte materiály jako šifon, gázovinu, voál nebo mušelín, pokud po minimalistických strukturovaných letních šatech, tak vhodné je lněné či bavlněné plátno, z hedvábí gazar nebo dupion.

Na následujících fotkách jsou příklady látek stejného složení, ale úplně jiné splývavosti. Vlevo nahoře je gazar, lehká, poloprůsvitná, velmi tuhá látka hodící se na strukturované oblečení (tam, kde chceme aby drželo tvar). Vpravo, vedle něj, vidíte příklad použití na šatech.

Zdroj: http://www.theoutnet.com/Zdroj: http://www.theoutnet.com/
Zdroj: http://www.net-a-porter.com/Zdroj: http://www.net-a-porter.com/

Na další fotce vlevo pak krepdešín, opět hedvábná, lehká a ve světlých odstínech až poloprůhledná látka, ale velmi splývavá. Vpravo opět příklad použití.

Při použití splývavého krepdešínu na šaty první (modré nahoře) by byl celkový efekt takový nějaký splihlý. Druhé šaty by z gazaru byly zase dost neforemné a krabicoidní.

Gramáž: Není bavlna jako bavlna

Každý materiál může být jinak silný, i u stejného názvu látky bývají docela velké rozdíly- šifon bývá vždycky jemný, ale třeba satén může být velmi jemný, poloprůsvitný a ve světlých barvách, nebo také silný, těžký. Stejně tak u oblíbeného bavlněného plátna bývají velké rozdíly. Hrubší quiltovací plátna jsou vhodná na široké sukně či kabátky, ty tenčí, jemnější na košile.

Obecně je vhodné se řídit příjemností materiálu na kůži už při nákupu, protože pokud vás něco škrábe, tak to prostě škrábat bude.

Na následujících obrázcích je „vařená“ vlna- materiál, který se netřepí, používá se na zimní oblečení, především svrchní. Výhodou materiálu je, že se nemusí začišťovat a řada oděvů z něj nemá podšívku. Vlevo je silná tkanina, která je vhodná jen na kabát. Vpravo jsem vybrala tentýž materiál v nižší gramáži, vhodný na sako, teplejší svetr či sukni.

Průsvitnost zjistíte pomocí papíru

Některé materiály jsou průhledné vždy, jiné poloprůsvitné, další zase prosvítají jen ve světlých barvách. Nejjednodušeji se míra průsvitnosti dá zjistit podložením látky listem bílého papíru s černým textem, tímto způsobem testuji i míru průsvitnosti třeba v kombinaci s podšívkou. S průsvitností je potřeba počítat při plánování oděvu, protože například halenka z průsvitného šifonu je dosti náročná na kvalitu zpracování (švy musí být stejnoměrné, nikde nesmí trčet nitě atd.), pro šaty je potřeba počítat s podšívkou nebo spodničkou.

Jak je to vlastně s tím praním?

Pratelnost je také velmi důležitý aspekt. I materiály, o kterých kolují zvěsti, že pratelné nejsou, tak je vyprat lze bez jakékoliv úhony. Jiné se odvděčí změnou svých vlastností. Pokud se bojíte, že váš materiál pratelný není, nebo je to u něj uvedeno, tak můžete odstřihnout zkušební vzorek(10×10 cm), ten vyprat a pak zkoumat jeho změny- jestli není menší, nedošlo ke změně barvy atd. Co zásadně nikdy neperu jsou kabátovky a rizikové jsou i tuhé typy hedvábných látek- mohou přijít o část své tuhosti a taky se může stát, že je nevyžehlíte úplně do hladka. Zbytek, včetně vlněných kostýmovek a šatovek nebo hedvábného šifonu peru po otestování s klidným srdcem.

Látky by se neměly třít ani nijak nahrubo ždímat, proto preferuji pračku na jemný program před ručním praním.

Možná se vám teď z přílivu informací točí hlava, ale nepanikařte. Zkrátka se oprostěte od toho, že se vám líbí barva a potisk, ale materiál je jinak totálně nevhodný, protože pak to stejně nebude fungovat.

Podívejte se na model, který chcete ušít a sami sobě položte tyto otázky:

  • Kolik do toho chci investovat?
  • Vadí mi mačkavost, neprodyšnost?
  • Hledám něco vzdušného, co hodně splývá/co dobře drží svůj tvar? - Chci spíše průhledný nebo neprůhledný materiál?
  • Hledám látku na teplejší šaty, ale chci, aby splývala?
  • Není ta látka na můj projekt moc tlustá/moc tenká?

Další důležitou otázkou je i kolik materiálu koupit. Tomu se budu věnovat spolu s tématem nákupů látek po internetu a vhodnou literaturou v příštím článku.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
zwedavka
1265 příspěvků 11.7.15 07:55

Ještě jsem neviděla v metráži, že by byly látky pojmenované.

moi-bebe
223 příspěvků 13.7.15 13:24

Teď zrovna jsem byla u Mráze a tam to v 90 % případů pojmenované mají - což je výtečné pro nás začátečníky. Courala jsem obchodem, podle hmatu jsem se snažila uhádnout látku a pak kontrolovala cedulku. Úspěšnost zmiňovat nebudu, ale bylo to velice poučné! :)

jnsk
11 příspěvků 14.7.15 22:34

U Komolky ve Vídni mají všechny látky pojmenované a navíc mají obrovský výběr. Opravdu doporučuji, byla jsem nadšená :-).

Ems
1482 příspěvků 11.7.15 10:58

Čekala jsem nějaké tipy na to kde látku koupit, vzhledem k tomu že znám jen Mráz a že by tam byl tak velký výběr nebo super ceny, to se říci uplňě nedá… Tak kdyby někdo o něčem věděl…
Každopáně tohle je dost hezky přehledné :-)

volfish
945 příspěvků 11.7.15 11:21

@Ems o obchodech už tady kdysi Ada článek dávala, většina z nich myslím ještě funguje.

Ems
1482 příspěvků 11.7.15 17:40

Aaaa skvělé :-) díky moc

caire
1 příspěvek 15.7.15 16:13
Kde koupit látky?

Tip na spoustu látek bych měla. Jenže asi budete většinou z Prahy nebo Brna. Ale pokud byste měly náhodou cestu třeba za vínem na jih Moravy, zkuste Břeclav ;-) V centru je moderní prodejna látek s krejčovstvím a opravami a k dispozici je i eshop. Určitě si mezi dvěma tisíci látek vyberete. Nevím, jestli se tady může dávat odkaz, tak raději takto: zkuste dát do vyhledávače „látky Břeclav“ :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 11.7.15 13:04

Starší článek se seznamem obchodů zde: https://www.modnipeklo.cz/…no-internet/

Jillian
30 příspěvků 11.7.15 13:36

Nepořádá se v Praze nějaký workshop, kde by člověk mohl přijít, látky si osahat a nechat si vysvětlit rozdíly mezi nimi? Já si třeba stokrát můžu přečíst teoretické články o rozdílech mezi látkami a o tom, jak je která tkaná a na co se hodí, ale pokud si ji nedovedu představit, pokud nevím, jak vypadá na omak, tak mi to stejně moc neřekne.

volfish
945 příspěvků 11.7.15 13:48

Já na takovém semináři byla u Kalců, nevím, jestli je ještě dělají.

Tak asi dělají - http://kalcu.cz/aktualne-praha

Příspěvek upraven 11.07.15 v 13:49

Ada Pekelná
973 příspěvků 11.7.15 14:43

V Praze bohužel nevím, ale v Brně bude takový seminář 22. července v Industře.

ATEH
72 příspěvků 12.7.15 11:02

Mám pocit, že Evi látky používají vcelku správné názvosloví, tak se zkuste jít podívat a osahat do jejich prodejny :-)

Draki
114 příspěvků 12.7.15 16:16

Děkuji za poučný článek. :) Jako začátečním v Brně jsem zatím nejvíckrát nakupovala v Biltexu - tím, jak je ta prodejna poměrně malá, tak jsem tam paní v látkách donesla třeba i střihy, vysvětlila jí své představy a ona mi vždy doporučila, jaké látky mám použít, třeba i více a nechala mě je právě osahat, vysvětlila mi rozdíly. Nakonec jsem vždy odcházela s látkou, s jakou jsem po ušití byla nadmíru spokojená. A věděla jsem proč. :) Ve velkých prodejnách (třeba u Kalců, v Karsu, nebo v Neroli) jsou většinlu hrozně nepříjemné prodavačky a hlavně nemají čas. Přitom začátečník opravdu ocení každou radu a vlídné slovo.

Příspěvek upraven 12.07.15 v 19:32


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.7.15 09:53

U Kalců jsem byla letos třikrát a mohu vaše slova potvrdit, opravdu tam nejsou nijak příjemní a vstřícní. Vedou to tam ve stylu rychle řekněte co chcete, tady to máte a tak už běžte. A to je velká škoda, protože díky jejich přístupu jsem si nikdy důkladně neprohlédla jejich nabídku, látky jsem neměla šanci si prohlédnout, protože jsem pokaždé měla pocit, že svou přítomností obtěžuji. Takže jsem pokaždé nakoupila jen nějaké výztuhy, zipy, nitě a galanterní věci, látky nikdy. Ráda chodím do Evi, tam jsem kolikrát klidně i hodinu a půl, látky osahávám a zkouším před sebe, personál je vstřícný a umí poradit. Proto chodím už na jistotu rovnou tam, i když bych některé látky koupila jinde třeba i levněji.

Draki
114 příspěvků 15.7.15 20:19

U Kalců se dá narazit i na milé holky, většinoou mladé, které i poradí, ale moc často tam nejsou. Asi nejhorší to je v Neroli, kam už nechodím vůbec, co jsem se tam „opovážila“ zeptat se, kde mají vzorník střihů a dostalo se mi opravdu vykřičené odpovědi: „Snad támhle ne, jste slepá?“ A docel mne to mrzí, protože mjí krásný výběr galanterie.

Bugatti
4086 příspěvků 12.7.15 19:54

@Ada Pekelná Můžete prosím uvést nějaký odkaz? Na stránkách Industry jsem nic takového nenašla.

Ada Pekelná
973 příspěvků 14.7.15 13:16
motiva
128 příspěvků 12.7.15 21:45

Musím říct, že jsem dnes ráda, že jsem od mala vyrůstala mezi látkami, chodila s matkou nakupovat, občas jsem ji doprovázela do kurzů šití, vytahovala střihy z burdy, už na střední škole mě nechávala špendlit a kreslit střihy na látku, dělala jsem všechny pomocné práce, chodila jsem se skicákem na výstaviště a kreslila si zajímavé modely, které jsem následně donesla vedoucí kurzů a ona nám udělala střih. Dnes je takový výběr oblečení, že se k šití odhodlám jen párkrát do roka, ale díky zkušenosti z mládí nemám problém sáhnout na látku a poznat, jestli je kvalitní nebo ne, a umím si představit, co by se z ní dalo ušít, díky mami. :-)

Příspěvek upraven 12.07.15 v 21:47

VeronikK
1288 příspěvků 24.3.16 18:56

Já špendlila, vytahovala střihy, stříhala látky už na základce, na střední jsem šila, ale že bych byla nějak schopná poznat, jak se z látky bude šít apod., to tedy nejsem… Ale je fakt, že už dlouho skoro nešiju.

Kassasndra
33 příspěvků 13.7.15 08:59

Článok sa mi veľmi páčil. Teraz je to pre mňa aktuálna téma. Snažím sa nájsť totiž obchod, ktorý by mal širokú ponuku neoprénových úpletov. Rozhodla som sa, že si dám ušiť plesové šaty práve z tohto materiálu. Uchvátili ma totiž šaty z kolekcie Zaca Posena, ktoré ušil z tejto látky. Zbožňujem ten futuristický vzhľad. Akurát že výber je v celku chabý, aspoň tam kde som hľadala ja.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.7.15 10:49

@Kassasndra Nemáte obrázek těch šatů, podle kterých se chcete nechat inspirovat? Jinak hezké neopreny (jiný název je scuba) měli v Evi, ale už jich hodně vyprodali a teď v létě mají prý dostat nové látky, tak třeba budou i hezké neopreny. Pak jsem ještě nějaké viděla na e-shopu Terry móda. Ale i ty neopreny je dobré předem osahat, trčavost materiálu je různá podle toho, jak je ta látka silná. Už jsem viděla látky ala neopren, které byly velmi splývavé a pak naopak některé naopak hodně tuhé a trčavé. Co do složení jsem viděla polyesterové a polyamidové, ty polyamidové mi přijdou hezčí a příjemnější na omak. Existuje i úplet ala neopren ze směsi bavlny, polyamidu a elastanu (viz loňská kolekce Pietro Filipi), ten je velmi příjemný a moc pěkný, ale tolik netrčí, spíš lehce splývá.

http://www.evi-latky.cz/search.php?…
http://terrymoda.cz/…scuba-pp138/

Kassasndra
33 příspěvků 15.7.15 19:48

Obrázok šiat mám.

Ale v princípe sa nebránim ani inému strihu. Mám rada v móde nekonvenčnosť, takže si viem predstaviť kombináciu barokného strihu sukne a práve neoprénového úpletu. A čím tuhší tým lepší.

A ďakujem za obsiahlu odpoveď, určite mi to pomôže.

Bugatti
4086 příspěvků 15.7.15 00:09

@Ada Pekelná Děkuji. :-)

Příspěvek upraven 15.07.15 v 00:09

Bugatti
4086 příspěvků 15.7.15 00:12

@Kassasndra Na projití po červeném koberci jsou efektní. Ale bude se v tom dát tančit? Nebude to příliš neprodyšné?

Kassasndra
33 příspěvků 15.7.15 19:51

Teda ja nemám dojem, že by väčšina plesových šiat bola nejaká extra priedušná. To skôr večerné šaty sa robia z ľahkých látok. Ale je fakt, že to už dnes málokto rozlišuje. A k tancovaniu… Na plese tancovať nebudem. Je to pre mňa skôr formálna záležitosť kvôli získaniu pracovných kontaktov.

Aija
56 příspěvků 20.7.15 17:25

Vždycky mě fascinovalo, že krásně složená látka z obchodu udělá menší balíček než ta, kterou nastříhám na střih, kdy by teoreticky měl být balíček menší…:-)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím - stabilizace tkaných látek

Autor: Jana

Největší rozmach zažilo amatérské šití v dobách předrevolučních, a... Celý článek

Jak se (ne)oblékat jako turista

Autor: Redakce

Nezáleží na tom, jestli stojí pod Pražským orlojem nebo celá... Celý článek