Průvodce šitím: Jak správně nakupovat látky? Díl 1.

10.07.15 | autor Jana

Po útlumu v letech minulých šití jako koníček opět zaznamenává vzestup a s ním pomalu ale jistě vznikají nové obchody a prodeji látek se daří. Pro mě je jejich nákup jeden z těch nejhezčích aspektů šití, i když v mých začátcích jsem mívala spíše pocity smíšené- na jednu stranu radost z nové látky, na stranu druhou stres z toho, jestli nakoupím dobře.

Zdroj: www.wgsn.com

Moje finanční možnosti byly navíc skromné, takže nad každou dražší látkou jsem hodně přemýšlela a kupovala hraniční množství, takže jsem občas skončila s 5mm přídavkem na švy. A těch špatně vybraných materiálů, kdy jsem si pak zoufala z výsledku mnohadenního snažení! Naštěstí jsem se ze svých chyb dokázala poučit a podobné kiksy se mi už moc nestávají (respektive se mi stává už jen, že neodhadnu množství látky, kterou potřebuju při šití na jiné osoby).

Zdroj: www.wgsn.comZdroj: www.wgsn.com

Tenhle článek neberte jako přesný návod, jaké látky nakoupit, nenajdete v něm ani detailní popisy materiálů, ale dala jsem dohromady spíš pár rad, jak o nákupu látek přemýšlet.

Jaký materiál vybrat

Když se vám zalíbí nějaký materiál, je potřeba nad ním trochu zamyslet. Zkušeným šijícím naskočí tyto úvahy už napůl automaticky. Ti začínající by si měli dát na čas.

Důležité je sesumírovat si v hlavě vlastnosti látky, kterou hledáte a podle toho materiál vybírat. Zde jsem sestavila seznam hlavních bodů, kterých byste si měli u látky všímat:

Materiálové složení: Přírodní materiály jsou prodyšné, syntetické se nemačkají

Materiálové složení vypovídá o tom, z jakých typů vláken je látka utkána. Mohou to být přírodní materiály jako bavlna, hedvábí, vlna či len, polosyntetické jako je viskóza a její odrůdy (acetát, rayon, cupro, bemberg) či syntetické jako polyester, polyamid nebo nylon. Tyto druhy vláken mohou být použity v různém poměru, což určuje vlastnosti materiálu.

Přírodní materiály jsou obecně prodyšné, lépe vážou vodu (se všemi výhodami a nevýhodami) a mají lepší termoregulační vlastnosti.

Hlavní nevýhodou přírodních materiálů je kromě ceny mačkavost materiálu a u některých druhů hedvábných a vlněných látek nutnost chemického čištění.

Naopak materiály z umělých vláken dají prát po většinou bez úhony v pračce, jsou levnější a jejich termoregulační vlastnosti jsou o dost horší než u přírodních vláken.

Polosyntetické materiály jsou někde na půli cesty mezi oběma skupinami. U směsových materiálů se podle použitého poměru vypíchnou vlastnosti toho, či onoho materiálu.

Zvláštní skupinou jsou potom vlákna elastická, v materiálech zastoupena většinou do 5%. Na tkaní látek se používají i další materiály, opět v minimální příměsi, ale to už spíš raritně- jsou to například kovová vlákna (ne metalická, která dávají látce odstíny kovu, ale skutečně kovová vlákna), která velmi dobře drží tvar. Jedna z látek, kterou mám ve svých zásobách, obsahuje i opravdovou slámu :).

I mezi materiály ve stejné skupině existují rozdíly v kvalitě, což bohužel ne vždy poznáte podle ceny. Každý obchod má svou cenovou politiku: To, že někde stojí metr hedvábného šifonu dvakrát tolik než jinde, neznamená, že ten dražší je i kvalitnější.

Pro určení správného poměru kvalita/cena žádná univerzální rada neexistuje. Nezbývá než se řídit svými pocity.

Způsob zpracování vláken, vazba

Tyto aspekty určují další vlastnosti materiálu. Šifon může být hedvábný stejně jako polyesterový, plátno bavlněné, hedvábné či lněné, krep vlněný, polyesterový, hedvábný i bavlněný- každý s trochu jinými vlastnostmi. I u stejného složení pak způsob zpracování vláken a vazba určují, jak se bude daný materiál chovat nebo jestli se změní jeho vlastnosti po vyprání.

Na následujících obrázcích jsou vyfocené dva čistě bavlněné materiály- vlevo buklé, což je řídce tkaná látka ze silných vláken a vpravo bavlněný gabardén, který je hustě tkaný, lehký a přesto tuhý.

V této části bych zdůraznila splývavost látky, která je velmi, velmi důležitá. Pokud například toužíte po rozevlátých letních šatech, tak si vybírejte materiály jako šifon, gázovinu, voál nebo mušelín, pokud po minimalistických strukturovaných letních šatech, tak vhodné je lněné či bavlněné plátno, z hedvábí gazar nebo dupion.

Na následujících fotkách jsou příklady látek stejného složení, ale úplně jiné splývavosti. Vlevo nahoře je gazar, lehká, poloprůsvitná, velmi tuhá látka hodící se na strukturované oblečení (tam, kde chceme aby drželo tvar). Vpravo, vedle něj, vidíte příklad použití na šatech.

Zdroj: http://www.theoutnet.com/Zdroj: http://www.theoutnet.com/
Zdroj: http://www.net-a-porter.com/Zdroj: http://www.net-a-porter.com/

Na další fotce vlevo pak krepdešín, opět hedvábná, lehká a ve světlých odstínech až poloprůhledná látka, ale velmi splývavá. Vpravo opět příklad použití.

Při použití splývavého krepdešínu na šaty první (modré nahoře) by byl celkový efekt takový nějaký splihlý. Druhé šaty by z gazaru byly zase dost neforemné a krabicoidní.

Gramáž: Není bavlna jako bavlna

Každý materiál může být jinak silný, i u stejného názvu látky bývají docela velké rozdíly- šifon bývá vždycky jemný, ale třeba satén může být velmi jemný, poloprůsvitný a ve světlých barvách, nebo také silný, těžký. Stejně tak u oblíbeného bavlněného plátna bývají velké rozdíly. Hrubší quiltovací plátna jsou vhodná na široké sukně či kabátky, ty tenčí, jemnější na košile.

Obecně je vhodné se řídit příjemností materiálu na kůži už při nákupu, protože pokud vás něco škrábe, tak to prostě škrábat bude.

Na následujících obrázcích je „vařená“ vlna- materiál, který se netřepí, používá se na zimní oblečení, především svrchní. Výhodou materiálu je, že se nemusí začišťovat a řada oděvů z něj nemá podšívku. Vlevo je silná tkanina, která je vhodná jen na kabát. Vpravo jsem vybrala tentýž materiál v nižší gramáži, vhodný na sako, teplejší svetr či sukni.

Průsvitnost zjistíte pomocí papíru

Některé materiály jsou průhledné vždy, jiné poloprůsvitné, další zase prosvítají jen ve světlých barvách. Nejjednodušeji se míra průsvitnosti dá zjistit podložením látky listem bílého papíru s černým textem, tímto způsobem testuji i míru průsvitnosti třeba v kombinaci s podšívkou. S průsvitností je potřeba počítat při plánování oděvu, protože například halenka z průsvitného šifonu je dosti náročná na kvalitu zpracování (švy musí být stejnoměrné, nikde nesmí trčet nitě atd.), pro šaty je potřeba počítat s podšívkou nebo spodničkou.

Jak je to vlastně s tím praním?

Pratelnost je také velmi důležitý aspekt. I materiály, o kterých kolují zvěsti, že pratelné nejsou, tak je vyprat lze bez jakékoliv úhony. Jiné se odvděčí změnou svých vlastností. Pokud se bojíte, že váš materiál pratelný není, nebo je to u něj uvedeno, tak můžete odstřihnout zkušební vzorek(10×10 cm), ten vyprat a pak zkoumat jeho změny- jestli není menší, nedošlo ke změně barvy atd. Co zásadně nikdy neperu jsou kabátovky a rizikové jsou i tuhé typy hedvábných látek- mohou přijít o část své tuhosti a taky se může stát, že je nevyžehlíte úplně do hladka. Zbytek, včetně vlněných kostýmovek a šatovek nebo hedvábného šifonu peru po otestování s klidným srdcem.

Látky by se neměly třít ani nijak nahrubo ždímat, proto preferuji pračku na jemný program před ručním praním.

Možná se vám teď z přílivu informací točí hlava, ale nepanikařte. Zkrátka se oprostěte od toho, že se vám líbí barva a potisk, ale materiál je jinak totálně nevhodný, protože pak to stejně nebude fungovat.

Podívejte se na model, který chcete ušít a sami sobě položte tyto otázky:

  • Kolik do toho chci investovat?
  • Vadí mi mačkavost, neprodyšnost?
  • Hledám něco vzdušného, co hodně splývá/co dobře drží svůj tvar? - Chci spíše průhledný nebo neprůhledný materiál?
  • Hledám látku na teplejší šaty, ale chci, aby splývala?
  • Není ta látka na můj projekt moc tlustá/moc tenká?

Další důležitou otázkou je i kolik materiálu koupit. Tomu se budu věnovat spolu s tématem nákupů látek po internetu a vhodnou literaturou v příštím článku.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím - stabilizace tkaných látek

Autor: Jana

Největší rozmach zažilo amatérské šití v dobách předrevolučních, a... Celý článek

Shopping v cizině: Jak se obléknout za západní valuty

Autor: Matouš

Vyrážíte na nákupy do Primarku nebo si z každé dovolené přivezete... Celý článek