První ramínko na šaty: Co nosí manželka prezidenta USA?

10.02.17 | autor Redakce

Několik dní před inaugurací Donalda Trumpa plnily noviny jeho skandály, protesty a očekávání spojené s jeho novou rolí. Lifestylové magazíny však zajímalo jen jedno: co oblékne v tento den jeho manželka Melania Trumpová. Zdá se vám to povrchní? Brát manželku prezidenta jen jako první věšák na šaty je chyba. Šatník první dámy totiž není jen důkazem jejího stylu, ale může se taky dost dobře stát účinnou politickou zbraní.

Dámy, které Bílý dům obývaly před Melanií, jsou toho ostatně dobrým důkazem. Jejich šatník nikdy nebyl pouze obrazem hodnot první dámy, ale také odrazem doby a v neposlední řadě i politickou volbou.

Perly, kostýmky a módní revoluce


Styl první dámy Spojených států částečně předurčila Eleanor Rooseveltová. Na elegantní klasiku, která kladla důraz na detail, preciznost a uhlazenost, sázela většina jejích následnic. Rooseveltová okouzlovala kultivovanými večerními róbami i sofistikovanými denními outfity, které ozvláštňovala korálemi, rukavičkami nebo květovaným kloboukem. Ve smyslu pro detail a naprostou bezchybnost, co se šatníku týče, ji dokázala předhonit jedině Nancy Reaganová. Její oko pro detail bylo tak přesné, že i knoflíky na blůzce perfektně ladily s jejími náušnicemi. Ostatně když o vás samotný Oscar de la Renta prohlásí, že jste se nikdy nedopustila módního faux-pas, nemusíte se o místo v módním nebi bát. Reaganová, bývalá filmová hvězda, proslula také rudou barvou ve svém šatníku. Poukazovala tak nejen na příslušnost k republikánům, ale také na rodinnou barvu Reaganů.

Ne každá první dáma si roli prvního ramínka užívala. Než Clintonová začala oblékat kalhotové kostýmy, byly její jednobarevné pastelové kreace spíše terčem posměchu než obdivu.

Módní „povinnosti“ první dámy dlouho ležely v žaludku Lauře Bushové. Tu nejvíce překvapilo, že si veškeré drahé odívání musí první dáma platit z vlastní kapsy. Pokud jste někdy prvním dámám záviděly jejich přístup k nejnovějším kolekcím, pak vězte, že přijímat podobné dary mohou pouze za účelem oficiální události nebo příležitosti s historickou důležitostí.

Laura Bush: stocklight / Shutterstock, Inc.; Nancy Reagan: Joseph Sohm / Shutterstock, Inc.; Hilary Clinton: stocklight / Shutterstock, Inc.Laura Bush: stocklight / Shutterstock, Inc.; Nancy Reagan: Joseph Sohm / Shutterstock, Inc.; Hilary Clinton: stocklight / Shutterstock, Inc.

Většina dam se jednoduše řídila pravidlem: líbit se všem a nepohoršit nikoho. Proto byla Jackie Kennedyová takovým zjevením. Místo toho, aby se držela tradice a klasické elegance, plně přijala trendy 60. let, oblékala odvážné barvy a preferovala převážně francouzské návrháře. Francouzskou módu, na kterou si Jackie potrpěla, rozhodně nenosil běžný „plebs“. Tak třeba blůza Givenchy, kterou Kennedyová oblékla v roce 1960, stála víc než 4 000 dolarů.

Mnozí „revoluci“ v odívání první dámy přičítali jejímu nízkému věku. Kennedyová byla ostatně ve svých dvaatřiceti letech jednou z nejmladších prvních dam USA. Pokrokový šatník ale nesouvisel ani tolik s jejím estetickým cítěním, šlo o promyšlený marketingový tah. V době, kdy začala americké domácnosti dobývat malá obrazovka, bylo důležité, aby první dámě nejen lichotila, ale zároveň ji vyčlenila z šedé masy. Proto Jackie nosila odstíny a nevšední střihy, podle kterých byla snadno rozpoznatelná - včetně pověstného kloboučku, připomínajícího krabičku na léky.

A pak je tu Michelle.

Michelle a šaty z konfekce


Šaty áčkového stylu, výrazné vzory a boty na nízkém podpatku (tzv. kitten heels). To bylo oblečení první dámy, která vyměnila uniformní kostýmky za daleko pohodlnější kousky. Obamová oblékala šaty bez rukávů a stejně tak jste jí mohli vidět i v halence a vypasovaných džínách. A co víc, Obamová nenosila jen drahé značky, ale neštítila se ani konfekce, včetně H&M nebo J. Crew. A cokoliv první dáma oblékla, okamžitě mizelo z regálu. Třeba boty J. Crew, které Obamová nazula v roce 2012 na sjezd Demokratické strany, byly během několika minut vyprodány. Boty za 245 dolarů jsou populární tak, že se v nabídce sotva ohřejí i po pěti letech. Obamová jednoduše nebyla bezchybná Nancy Reaganová ani „nedotknutelná“ Jackie. Dokázala nabourat zažitý obraz dokonalé první dámy v momentech, kdy jí to tak úplně neslušelo, a stejně si pořád uvědomovala, jakou moc šatník první dámy má.

Za její největší přínos v oblasti módy je často označován její přístup k mladým návrhářům. Podle Meredith Koopové, osobní stylistky Obamové, nebylo vůbec snadné prolomit zažitá pravidla a upozornit na mladé, neznámé návrháře s rozmanitým původem. Právě vliv Obamové pomohl jménům, jako je Jason Wu, Tracy Reesová nebo Prabal Gurung.

Zdroj: LaMarr McDaniel / Shutterstock, Inc.; Debby Wong / Shutterstock, Inc.; K2 images / Shutterstock, Inc.Zdroj: LaMarr McDaniel / Shutterstock, Inc.; Debby Wong / Shutterstock, Inc.; K2 images / Shutterstock, Inc.

Síla Obamové spočívala v tom, že se nezříkala ničeho a neznámé značky střídala zvučnými jmény z haute-couture. Při inauguraci v roce 2009 oblékla nádhernou žluto-zlatou róbu od kubánsko-americké návrhářky Isabel Toledo. Při poslední večeři v Bílém domě pak róbu Versace.

První dáma, která se neobléká


Říct, že módní svět přijal Melanii se skepsí, je ještě nadsázka. Mnozí si neodpustili připomenout její kariéru modelky (kromě titulky Vogue se objevila i na fotkách, kde toho zase tolik nenosí). Přítomnost modelky v Bílém domě v minulosti ale dráždila málokoho (viz. Betty Fordová), a tak je jasné, že za nepřátelství vůči Trumpové může především obhroublé chování a kontroverzní výroky jejího manžela. A co si budeme nalhávat, i její lehce provokativní styl.

Melania před prezidentskou kampaní a po ní jsou totiž dvě poměrně odlišné osoby. „Předprezidentská“ Melania milovala drahé kožešiny, šaty s rozparkem a odhalený dekolt byly prakticky její značkou. Na okázalost si Trumpová potrpěla ještě před svatbou. Trumpa si brala v krystaly posázené róbě z dílny Johna Galliano za úctyhodných 140 000 dolarů.

Během kampaně najal Trump své manželce tým profesionálů, i tak se budoucí první dáma dopustila hned několika přešlapů. Šaty ze studia Roland Mouret, které oblékla na první prezidentskou debatu, dráždily příliš velkým dekoltem. Fuchsiová pussy-bow blůza značky Gucci zase pobouřila špatným načasováním. Trumpová ji totiž oblékla nešťastně uprostřed kauzy kolem sexistických výroků budoucího prezidenta.

Melania se ze svých chyb poučila a kupříkladu šaty Ilincicové, které nosila při svém „plagiátorském“ proslovu, sklidily jenom chválu. Za největší módní pozdvižení nemůže tolik Melania, jako samotná móda. Kdo bude Melanii oblékat? A nebo spíš… bude ji vůbec někdo oblékat?

Šatník Trumpové se rázem proměnil v příležitost, jak učinit politické gesto. Sophie Thealletová vyzývala ostatní návrháře, aby Trumpovou za žádných okolností neoblékali. Marc Jacobs zase prohlásil, že by raději věnoval ušetřenou energii do pomoci těm, kteří jsou Trumpem a jeho příznivci poškozeni. Opačný tábor, do kterého patří třeba Calvin Klein, nad neochotou Trumpovou oblékat nevěřícně kroutil hlavou - odmítat ženu prezidenta, to se přeci nedělá.

Zdroj: s_bukley / Shutterstock, Inc.; Debby Wong / Shutterstock, Inc.Zdroj: s_bukley / Shutterstock, Inc.; Debby Wong / Shutterstock, Inc.

Melania: V šatníku první dámy


A jaký styl se od Trumpové očekává? Kultivovaný a elegantní, tvrdí módní kritici. Trumpová převážně sází na nadčasové střihy, rovné linie a neutrální barvy. A přestože Trumpovou neváhají bez okolků přirovnat k ikonické Jackie, blíž bude mít její šatník ke kombinaci elegance a moderny, kterou preferovala Betty Fordová.

Šatník Trumpové média nejčastěji popisují jako styl dámy z vyšší společnosti. A taky tak trochu snobský. Kdo jiný by si údajně mohl dovolit nosit od rána do večera jen bílou a béžovou. A kdo jiný, než snob, nosí kabát zásadně na ramenou, než aby prostrčil ruce do rukávu jako obyčejný smrtelník.

Jestli bude Trumpová nosit kabát na ramenou, v ruce nebo kolem pasu, je jedno jejím oblíbencům: módnímu domu Roksanda, Gucci a Antonio Berardi. Po „inauguračním skandálu“ si na Trumpovou brousí zuby i další velká jména. A to i přesto, že si Ralph Lauren za šaty na inauguraci nevysloužil obdiv, ale výhrůžky bojkotem své značky. Jak to bude s ochotou a neochotou návrhářů první dámu oblékat, nejlépe shrnula Carolina Herrera: „Myslím si, že za dva tři měsíce se na ni nakonec obrátí, protože taková móda prostě je. Každý bude Melanii oblékat. Vždyť reprezentuje Spojené státy.“

Zdroj: lev radin / Shutterstock, Inc.; lev radin / Shutterstock, Inc.Zdroj: lev radin / Shutterstock, Inc.; lev radin / Shutterstock, Inc.

Co říkáte na novou první dámu a její styl vy? Kde je podle vás hranice mezi módou a politikou, která by se už neměla překračovat?

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
maarcy
92 příspěvků 10.2.17 12:23

Co tím chtěl autor, tedy admin říct? Že nejlíp se oblékla babochlapka Obama? Pokud je šatová zástěra in, tak ano…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.2.17 12:26

Nejste s tim babochlapem už trapná?

Mydri
175 příspěvků 10.2.17 12:27

Asi jsem stará konzerva, ale domnívám se, že když se někdo chová neuctivě k ženě jenom proto, že její manžel je idiot, tak se sám idiotem stává. A když je ten někdo první dáma, tak je to navíc ještě dost, dost, dost trapný.

LenkaPraha01
58 příspěvků 10.2.17 13:22

Mně se Obamová moc líbí. Je vysoká (180 cm), štíhlá (ano, možná má pro někoho trochu mohutnější ramena a spodek), ale sluší jí skoro všechno. Trumpová je taky pěkná ženská a jako první dáma bude určitě reprezentovat.

andano
867 příspěvků 10.2.17 13:31

První obrázek - fotka uprostřed - to je opravdu Nancy Reaganová?

Schade
29 příspěvků 10.2.17 13:59

@andano… na snimku je Gloria Deukmejian s manzelem, tehdejsim guvernerem Kalifornie…

EDIT Vida, admin to jiz stihnul opravit… :D

Příspěvek upraven 10.02.17 v 14:04

TheQueenOfIron
75 příspěvků 10.2.17 15:12

@Mydri Souhlasím - ať už si o Trumpovi myslím cokoliv, urážet (nedejbože vyhrožovat) kvůli tomu jeho ženu nebo i děti, jak jsem viděla, je buranství.

Alterations
753 příspěvků 10.2.17 16:08

Mně připadá zajímavé sledovat, jak se manželky prezidentů oblékají, chovají a o co se zajímají. Na poslední inauguraci mne zaujal účes paní Trumpové. Na rozdíl od oblečení byl velmi uvolněný a přirozený.

dagur
283 příspěvků 10.2.17 16:15

Nevím přesně, co tím chtěl anonymní autor/autorka říct, protože článek je napsaný mírně řečeno diletantsky (proto se asi nikdo nepodepsal). Výběr fotografií také není příliš reprezentativní, navíc bez popisku, takže to může působit tak, že např. v první sérii jde o 3× Reaganovou.

Admin Módnípeklo.cz
1172 příspěvků 10.2.17 18:17

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Zdroje už jsme opravili, zapomněli jsme je doplnit při výměně fotografie.

admin Josefina

karwen
76 příspěvků 10.2.17 16:40

Článek je zajímavý, ale čekala jsem více fotek, a ne hromadu odkazů.

noemi
1645 příspěvků 10.2.17 23:27

Článek celkem nijaký. Michelle Obama je mi hodně sympatická, na rozdíl od Melanie Trump. Ale ta spíš působí dojmem, že se ocitla někde, kde vůbec nechce být, působí spíš jako oběť. A ač to je či není pro někoho košer, kdybych byla návrhářem, myslím, že bych nechtěla být spojována s jménem Trump.

Paris1789
5638 příspěvků 11.2.17 10:13

Na novou dámu říkám, že to nebude mít vůbec lehké, nemá ani původ a ani není (jako M. Obama) intelektuálkou, ta okolnost, že je krásná, jí nakonec spíše škodí. Vsadím se, že bude terčem neustálého rytí, např, „drahá, jistě mi poradíte, jaké plavky si mám vybrat“ a podobně. Případně bude v jisté společenské izolaci, dílem kvůli svému muži a dílem právě díky svému nepatřičnému původu. Na jejím místě bych to nějakými extravagancemi nezhoršovala, neumím si představit, co jí kdo radí, ale tady bude každá rada drahá. Ona to nemá v krvi a předpokládám, že bude celé prezidentovo funkční období neuměle křečovat na pozadí. Protože nedokáže být ani zlá, jelikož to jí její dominantní muž nikdy nedovolil. Styl má dobrý a nudný, u toho by asi měla zůstat.
Nevidím do vztahů návrhářů a jejich klientů, řekla bych, že tam se to odehrává na osobní rovině, kdo s kým jo a s kým už ne, takže docela dobře rozumím tomu, když ji někdo odmítne a bolet ho to nebude. Ona za to nemůže, ale polarizace osobností jejího muže je tak silná, že to nelze jen tak překlenout, nedá se zapomenout, a prezident dělá vše pro to, aby se nezapomnělo.
Hranice mezi politikou a módou neexistují, pokud jde o první dámu. Ona cokoli udělá, je vnímáno jako politické gesto, bohužel ona asi není ten typ, který by tohle dokázal využít ve svůj prospěch.

Příspěvek upraven 11.02.17 v 10:14

panthalion
15 příspěvků 11.2.17 14:59

@Paris1789 naprosto souhlasím, je to sice hezká ženská, ale není to osobnost. Nebýt toho, že si vzala strýčka Donalda, svět by o ní, jako bývalé modelce, touhle dobou už nevěděl. Myslím, že se dostala někam kde vůbec nechtěla být, ale protože není zase úplně blbá udělá co bude moct, aby to nebyla katastrofa. A srovnávat ji Michelle taky není úplně fér, Michelle nemá postavu na kterou není možné navléct ty klasické kostýmky a sukně a navíc z ní charisma jenom srší, kdežto na Melanie je možné navléct téměř vše, ale prostě bude vypadat jako figurína ve výloze, hezky, ale zapomenutelně…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.17 15:12

Z čeho usuzujete, že není osobnost?

Paris1789
5638 příspěvků 11.2.17 15:37

Zase jí ale nikdo určitě nebude vyčítat, že se nepřiměřeně vměšuje do politiky, jako svého času Nancy Reaganové nebo Hillary Clintonové. Ona je koneckonců zosobněním typu ženy, kterou by chtěli i Trumpovi voliči-dekorativní a submisivní.

Paris1789
5638 příspěvků 11.2.17 15:45

Myslela jsem, že by to Ivanka Trump mohla zvládnou přeci jen lépe, než její macecha, ale i ona dostává pěkně zabrat. Nevím, jestli jste si všimly, jak dostala sežrat ty stříbrné večerní šaty?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.17 16:04

Jsem si musela vygooglovat, ta hysterie je trapná, metafory snad na facku. Já nevím, že si někteří neuvědomují, že podobně exaltovanými výkřiky spíš rozšiřují okruh Trumpových sympatizantů, ač úmysl mají zřejmě opačný.

Příspěvek upraven 11.02.17 v 16:05

Paris1789
5638 příspěvků 13.2.17 18:04

Ale uznejte, že ty šaty jsou fakt škaredé…

lorens
2583 příspěvků 11.2.17 16:25

@Paris1789 Melania v žádném případě není zosobněním toho, co Trumpův volič chce jako první dámu. Nahatá modelka/ order bride/zlatokopka z jakési podivné komunistické země teda skutečně ne. Jen fakt, že jedno bez druhého nešlo, rozhodli se ji strpět. Raději by měli ve všech ohledech konzervativní ženu bez ambicí v oblastí krásy a módy. Aktivistka konzervativně-křesťanské agendy by byla vítána dvojnásob.

Paris1789
5638 příspěvků 11.2.17 16:49

Ale hodili mu to, takže to asi dokázali nějak překousnout? A teď je ona právě submisivní a dekorativní, takže hepáč :-)

Paris1789
5638 příspěvků 11.2.17 16:50

Ale Laura Bush to není

lorens
2583 příspěvků 11.2.17 17:48

@Paris1789 Status quo bych řekla. Happy rozhodně ne. Tady se automaticky předpokládá, že první dáma má na prezidenta vliv, což se nepovažuje za nic a priori špatného. Prezidentský pár je tým.
Očekává se od ní, že bude samostatně něco společensky prospěšného dělat. Jelikož u Melánie to zatím vypadá tak, že krom občasného zdobení, nelze přehnanou aktivitu očekávat, předpokládá se, že tu aktivní roli převezme Ivanka. Melanie si tím, že bude zalezlá, nepřehledná a bez kauzy sympatie nezíská. Otázka je, jestli o ně stojí. Ivana by vyhovovala mnohem víc.

Příspěvek upraven 11.02.17 v 17:49


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.2.17 22:55

Takže nezbývá než doporučit všem modelkám: Devčata, než se necháte sbalit/než sbalíte nějakého pracháče, ujistěte se, že nemá politické ambice.

RenataRen
512 příspěvků 12.2.17 23:22

Těžko očekávat, že modelka bude na stejné úrovni jako žena, která vystudovala dva obory na vysoké škole a má bohatou profesní praxi jako právnička. Já jsem tedy v teamu Michelle, protože když už nic jiného, je stejně vysoká jako já a to se počítá:-)

zuzulique
318 příspěvků 13.2.17 08:24

Michelle Obama sa mi vždy páčila, tieto obrázky, ktoré autor článku vybral nie sú najšťastnejšie, odporúčam napr. tento odkaz:
http://www.instyle.com/…t-looks-ever

Karin
3950 příspěvků 15.2.17 09:59

Za viz se nedělá tečka. Je to imperativ slovesa vidět, žádná zkratka.
Kitten heels jsou v češtině známé kačenky.
A Galliano se normálně skloňuje, nebojte se skloňování! - „Róba z dílny Johna Galliana.“
Atd.

Já vím, že je to mimo téma, ale já si nemůžu pomoct a od někoho, kdo si říká REDAKCE, čekám trochu obratnější práci s češtinou a lepší znalosti jazyka.

Momentální oblékání paní Trumpové je o. k., mně se spíš nelíbí ty její šikmé oči (nic proti Asiatům, ale jí to prostě nesluší a před přešitím byla o poznání hezčí) a často divná barva make-upu (což má ostatně společné s manželem ).

viktorka_od splavu
7777 příspěvků 15.2.17 21:44

@Karin počkat! ona si ty oči nechala takhle přešít? nebo je to nějaký vtip? tomu nemůžu uvěřit…

Cotton
47 příspěvků 15.2.17 22:57
Viz

@Karin
Dekuji Vam. Viz s teckou je pro mne cirym trapasem. Pro „redakci“ bohuzel ne.

Aija
56 příspěvků 16.2.17 08:33

Na Trumpce mi spíš vadí ten její neúčes…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.2.17 09:08

Trumpka neee, prosím!

Dalajlámov škrpál
107 příspěvků 7.3.17 11:22

No čo dodať. Melania je na kopnutie a uslintávanie módnych znalcov, že nikdy nebude ako Jackie Kennedy ľahký terč. Neviem, prečo a kto s tým začal že musí byť ako Jackie, ale média ju k nej prirovnávajú a dávajú jej to zožrať. Aspoň ja mám ten pocit. Hodne ma pobavilo ako hneď vyliezli s inauguračnou fotkou, že vraj to obšlahla od Jackie a vobec je neoriginálna a fuj. To že daný kostým od RL má spoločné len tie trojštvťové rukávy a rukavičky a je dokonale elegantný to nie je podstatné.

Posúďte sami: je to inšpirácia, alebo trápna kópia?

Dalajlámov škrpál
107 příspěvků 7.3.17 11:31

PS: ešte mi nedá reagovať na štatút pani Obamovej ako módnej ikony. Jej štýl je možno hromade bežných američaniek bližší, konfekcia, ktorú oblieka dostupná, ale módna ikona? Iste, nebojí sa farieb a vzorov, ale (zase moj subjektívny dojem) mne pripadá, akoby si zo skrine niečo vzala na poslednú chvíľu.

nasokes002
14 příspěvků 22.3.17 09:42

Ty prezidentky si berou na sebe podle toho jak moc jsou sexy :D čím menší kozy, tím připrdlejší šaty

Příspěvek upraven 26.05.17 v 23:53

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

VOGUE: Do historie a zase zpátky

Autor: Kateřina

Každý měsíc je všude po světě slyšet šustění lesklých, barevných... Celý článek

GENDERLESS MÓDA ANEB KDYŽ POHLAVÍ NEHRAJE ROLI

Autor: Kateřina

Genderless: pro některé pouze trend, pro jiné dlouhodobá evoluce... Celý článek