Co tím chtěl autor, tedy admin říct? Že nejlíp se oblékla babochlapka Obama? Pokud je šatová zástěra in, tak ano…
První ramínko na šaty: Co nosí manželka prezidenta USA?
10.02.17 | autor Redakce
Několik dní před inaugurací Donalda Trumpa plnily noviny jeho skandály, protesty a očekávání spojené s jeho novou rolí. Lifestylové magazíny však zajímalo jen jedno: co oblékne v tento den jeho manželka Melania Trumpová. Zdá se vám to povrchní? Brát manželku prezidenta jen jako první věšák na šaty je chyba. Šatník první dámy totiž není jen důkazem jejího stylu, ale může se taky dost dobře stát účinnou politickou zbraní.
Dámy, které Bílý dům obývaly před Melanií, jsou toho ostatně dobrým důkazem. Jejich šatník nikdy nebyl pouze obrazem hodnot první dámy, ale také odrazem doby a v neposlední řadě i politickou volbou.
Perly, kostýmky a módní revoluce
Styl první dámy Spojených států částečně předurčila Eleanor Rooseveltová. Na elegantní klasiku, která kladla důraz na detail, preciznost a uhlazenost, sázela většina jejích následnic. Rooseveltová okouzlovala kultivovanými večerními róbami i sofistikovanými denními outfity, které ozvláštňovala korálemi, rukavičkami nebo květovaným kloboukem. Ve smyslu pro detail a naprostou bezchybnost, co se šatníku týče, ji dokázala předhonit jedině Nancy Reaganová. Její oko pro detail bylo tak přesné, že i knoflíky na blůzce perfektně ladily s jejími náušnicemi. Ostatně když o vás samotný Oscar de la Renta prohlásí, že jste se nikdy nedopustila módního faux-pas, nemusíte se o místo v módním nebi bát. Reaganová, bývalá filmová hvězda, proslula také rudou barvou ve svém šatníku. Poukazovala tak nejen na příslušnost k republikánům, ale také na rodinnou barvu Reaganů.
Ne každá první dáma si roli prvního ramínka užívala. Než Clintonová začala oblékat kalhotové kostýmy, byly její jednobarevné pastelové kreace spíše terčem posměchu než obdivu.
Módní „povinnosti“ první dámy dlouho ležely v žaludku Lauře Bushové. Tu nejvíce překvapilo, že si veškeré drahé odívání musí první dáma platit z vlastní kapsy. Pokud jste někdy prvním dámám záviděly jejich přístup k nejnovějším kolekcím, pak vězte, že přijímat podobné dary mohou pouze za účelem oficiální události nebo příležitosti s historickou důležitostí.

Většina dam se jednoduše řídila pravidlem: líbit se všem a nepohoršit nikoho. Proto byla Jackie Kennedyová takovým zjevením. Místo toho, aby se držela tradice a klasické elegance, plně přijala trendy 60. let, oblékala odvážné barvy a preferovala převážně francouzské návrháře. Francouzskou módu, na kterou si Jackie potrpěla, rozhodně nenosil běžný „plebs“. Tak třeba blůza Givenchy, kterou Kennedyová oblékla v roce 1960, stála víc než 4 000 dolarů.
Mnozí „revoluci“ v odívání první dámy přičítali jejímu nízkému věku. Kennedyová byla ostatně ve svých dvaatřiceti letech jednou z nejmladších prvních dam USA. Pokrokový šatník ale nesouvisel ani tolik s jejím estetickým cítěním, šlo o promyšlený marketingový tah. V době, kdy začala americké domácnosti dobývat malá obrazovka, bylo důležité, aby první dámě nejen lichotila, ale zároveň ji vyčlenila z šedé masy. Proto Jackie nosila odstíny a nevšední střihy, podle kterých byla snadno rozpoznatelná - včetně pověstného kloboučku, připomínajícího krabičku na léky.
A pak je tu Michelle.
Michelle a šaty z konfekce
Šaty áčkového stylu, výrazné vzory a boty na nízkém podpatku (tzv.
kitten heels). To bylo oblečení první dámy, která vyměnila uniformní
kostýmky za daleko pohodlnější kousky. Obamová oblékala šaty bez rukávů
a stejně tak jste jí mohli vidět i v halence a vypasovaných džínách.
A co víc, Obamová nenosila jen drahé značky, ale neštítila se ani
konfekce, včetně H&M nebo J. Crew. A cokoliv první dáma oblékla,
okamžitě mizelo z regálu. Třeba boty J. Crew, které Obamová nazula
v roce 2012 na sjezd Demokratické strany, byly během několika minut
vyprodány. Boty za 245 dolarů jsou populární tak, že se v nabídce sotva
ohřejí i po pěti letech. Obamová jednoduše nebyla bezchybná Nancy
Reaganová ani „nedotknutelná“ Jackie. Dokázala nabourat zažitý obraz
dokonalé první dámy v momentech, kdy
jí to tak úplně neslušelo, a stejně si pořád uvědomovala, jakou moc
šatník první dámy má.
Za její největší přínos v oblasti módy je často označován její přístup k mladým návrhářům. Podle Meredith Koopové, osobní stylistky Obamové, nebylo vůbec snadné prolomit zažitá pravidla a upozornit na mladé, neznámé návrháře s rozmanitým původem. Právě vliv Obamové pomohl jménům, jako je Jason Wu, Tracy Reesová nebo Prabal Gurung.

Síla Obamové spočívala v tom, že se nezříkala ničeho a neznámé značky střídala zvučnými jmény z haute-couture. Při inauguraci v roce 2009 oblékla nádhernou žluto-zlatou róbu od kubánsko-americké návrhářky Isabel Toledo. Při poslední večeři v Bílém domě pak róbu Versace.
První dáma, která se neobléká
Říct, že módní svět přijal Melanii se skepsí, je ještě nadsázka.
Mnozí si neodpustili připomenout její kariéru modelky (kromě titulky Vogue
se objevila i na
fotkách, kde toho zase tolik nenosí). Přítomnost modelky v Bílém
domě v minulosti ale dráždila málokoho (viz. Betty Fordová), a tak je
jasné, že za nepřátelství vůči Trumpové může především obhroublé
chování a kontroverzní výroky jejího manžela. A co si budeme nalhávat,
i její lehce provokativní styl.
Melania před prezidentskou kampaní a po ní jsou totiž dvě poměrně odlišné osoby. „Předprezidentská“ Melania milovala drahé kožešiny, šaty s rozparkem a odhalený dekolt byly prakticky její značkou. Na okázalost si Trumpová potrpěla ještě před svatbou. Trumpa si brala v krystaly posázené róbě z dílny Johna Galliano za úctyhodných 140 000 dolarů.
Během kampaně najal Trump své manželce tým profesionálů, i tak se budoucí první dáma dopustila hned několika přešlapů. Šaty ze studia Roland Mouret, které oblékla na první prezidentskou debatu, dráždily příliš velkým dekoltem. Fuchsiová pussy-bow blůza značky Gucci zase pobouřila špatným načasováním. Trumpová ji totiž oblékla nešťastně uprostřed kauzy kolem sexistických výroků budoucího prezidenta.
Melania se ze svých chyb poučila a kupříkladu šaty Ilincicové, které nosila při svém „plagiátorském“ proslovu, sklidily jenom chválu. Za největší módní pozdvižení nemůže tolik Melania, jako samotná móda. Kdo bude Melanii oblékat? A nebo spíš… bude ji vůbec někdo oblékat?
Šatník Trumpové se rázem proměnil v příležitost, jak učinit politické gesto. Sophie Thealletová vyzývala ostatní návrháře, aby Trumpovou za žádných okolností neoblékali. Marc Jacobs zase prohlásil, že by raději věnoval ušetřenou energii do pomoci těm, kteří jsou Trumpem a jeho příznivci poškozeni. Opačný tábor, do kterého patří třeba Calvin Klein, nad neochotou Trumpovou oblékat nevěřícně kroutil hlavou - odmítat ženu prezidenta, to se přeci nedělá.

Melania: V šatníku první dámy
A jaký styl se od Trumpové očekává? Kultivovaný a elegantní, tvrdí módní kritici. Trumpová převážně sází na nadčasové střihy, rovné linie a neutrální barvy. A přestože Trumpovou neváhají bez okolků přirovnat k ikonické Jackie, blíž bude mít její šatník ke kombinaci elegance a moderny, kterou preferovala Betty Fordová.
Šatník Trumpové média nejčastěji popisují jako styl dámy z vyšší společnosti. A taky tak trochu snobský. Kdo jiný by si údajně mohl dovolit nosit od rána do večera jen bílou a béžovou. A kdo jiný, než snob, nosí kabát zásadně na ramenou, než aby prostrčil ruce do rukávu jako obyčejný smrtelník.
Jestli bude Trumpová nosit kabát na ramenou, v ruce nebo kolem pasu, je jedno jejím oblíbencům: módnímu domu Roksanda, Gucci a Antonio Berardi. Po „inauguračním skandálu“ si na Trumpovou brousí zuby i další velká jména. A to i přesto, že si Ralph Lauren za šaty na inauguraci nevysloužil obdiv, ale výhrůžky bojkotem své značky. Jak to bude s ochotou a neochotou návrhářů první dámu oblékat, nejlépe shrnula Carolina Herrera: „Myslím si, že za dva tři měsíce se na ni nakonec obrátí, protože taková móda prostě je. Každý bude Melanii oblékat. Vždyť reprezentuje Spojené státy.“

Co říkáte na novou první dámu a její styl vy? Kde je podle vás hranice mezi módou a politikou, která by se už neměla překračovat?
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky