Růžová je zženštilá a zelená pro citlivky. Co dělají barvy v naší hlavě?

18.05.17 | autor Redakce

Přemýšleli jste někdy o tom, co o vás říkají barvy, které nosíte? Co znamená, pokud preferujete teplé barvy namísto studených a tmavé namísto světlých? Máte raději jednodušší jednobarevné oblečení, nebo si potrpíte na pestrost? To všechno o vás vypovídá více, než si myslíte.

Zdroj: shutterstock.com, Evgeniya PorechenskayaZdroj: shutterstock.com, Evgeniya Porechenskaya

Greenery a další zelené

V nedávném článku jste se dozvěděli, jak letošní barvu roku kombinovat. Co ale tato barva vypovídá o svém nositeli?

Tzv. „zelení lidé“, „citlivky“ vyzařují sympatii, jsou přátelští, společenští a dominuje u nich kmenový mozek „pračlověka“. Jejich silnou stránkou je umění žít společně s druhými, domluvit se, kooperovat a poučit se z minulých zkušeností.

Možná vás zaujme, že barevnou typologii mají i obchodníci a klienti. Podle internetové agentury FG Forrest, a.s. obchodník, který rád nosí zelenou, preferuje při obchodu osobní vztah, umí využít znalosti klienta ke vhodně pojaté nabídce a k uzavření obchodu. Vypráví své příběhy, komunikuje – zkrátka se stará o klienta individuálně jako o svého člověka.

Zelený klient zas potřebuje navodit příjemnou atmosféru. Obchodník udělá nejlépe, když si s ním nejdříve popovídá a věnuje dostatek pozornosti jeho potřebám a starostem a teprve na konci schůzky mu něco nabídne. Klient s preferencí zelené barvy posuzuje i obchodní vztahy především v lidské rovině.

zdroj: vlastní úprava z polyvore.comzdroj: vlastní úprava z polyvore.com

Zelená má mnoho pozitivních vlastností. Zlepšuje vize a představuje přirozený balanc chladu a tepla. Kromě toho je to barva klidu a ekologie. Po psychické stránce celkově uklidňuje. Totéž dokáže i na tělesné úrovni a má zdravotní účinky – konkrétně léčí srdeční obtíže, krevní tlak a bolesti hlavy.

Pozor na ty, kdo mají zelenou ve velké oblibě. Rádi se starají o druhé, ale také je rádi ovládají.

Barevná závislost

O veliké moci barev svědčí příběhy lidí, kteří se na některé barvě stanou závislí. Dobře si s tím poradila Elizabeth Sweetheartová z New Yorku, která se navzdory věku stala lokální celebritou.


Růžová znamená volnost a energii


Jeden z odstínů růžové byl loni barvou roku, proto ji stále vídáme jak na ulicích, tak v obchodech. Tahle barva symbolizuje volnost a energii, spojuje se s láskou a vztahy, méně výrazné odstíny mají uklidňující efekt.

Na druhou stranu se ale také dočtete, že podle Lüscherova testu barevných preferencí záliba v odstínech růžové a fialové signalizuje sklony k hysterii.

zdroj: the-atlantic-pacific.com, fashionista.com, suburbanfauxpas.comzdroj: the-atlantic-pacific.com, fashionista.com, suburbanfauxpas.com

A teď něco z historie. Věděli jste, že růžovou jako typicky dívčí barvu možná vůbec poprvé zavedli ve Francii 18. století, kde v sirotčincích oblékali holčičky do růžových a kluky do modrých šatů? A podle některých zdrojů se růžová jako holčičí barva naplno prosadila teprve po druhé světové válce.

Feminismus a růžový gen


Britská feministická aktivistka Sue Palmerová jednou prohlásila, že růžová holčičkám vymývá mozek, protože je dělá pasivními. A problém se netýká jen dívek. V katalogu značky J. Crew se objevila fotka její kreativní ředitelky Jenny Lyons, jak lakuje svému asi čtyřletému synovi nehty na nohou na růžovo. Fotografie vyvolala značnou vlnu nevole ze strany rodičů, ale i například u amerického psychiatra Keitha Ablowa, který prohlásil, že takové výstřelky povedou děti akorát na psychoterapii. Podobnou panikou z genderově „nesprávné“ růžové trpěli navíc i nacisté, kteří nutili homosexuály nosit růžový trojúhelník (podobně jako Židé museli nosit žlutou hvězdu).

Zajímavá je také metafora tzv. „růžového genu“, který vysvětluje rozdíly ve vnímání růžové u chlapců a dívek. Podle Australana Michaela Carr-Gregga důvodem, proč se dívkám líbí růžová, je fakt, že jejich mozek je strukturován úplně jinak než mozek chlapců. Část mozku, která zpracovává emoce, a ta část, která zpracovává jazyk, jsou u nich propojeny, zatímco u chlapců pracují odděleně.

Mýty a předsudky o barvách


Zeleno-modrá, pro blázna dobrá?


Určitě jste slyšeli o známém přísloví našich maminek a babiček „Zeleno-modrá, pro blázna dobrá“. Vůbec tomu ale tak nemusí být. Když se tyto barvy kombinují s citem, vznikají skvělé outfity. Dobře vypadá světle modrá s mechově zelenou nebo modrošedá se smaragdovou.

Ve skutečnosti, po psychické stránce kombinace zelené a modré naznačuje vysoké sebevědomí a jistotu, vedle toho přátelskost a přístupnost.

Zdroj: Galerie Módního pekla, zleva: ulovena Lovcem inspirace, SweetLadyLollipop, kayavZdroj: Galerie Módního pekla, zleva: ulovena Lovcem inspirace, SweetLadyLollipop, kayav

Správná dáma nenosí víc než tři barvy


Je pravda, že oblečení musí ladit, aby celek odpovídal stylově a působil harmonicky. To ale neznamená, že když zkombinujete více barev, budete za blázna. Spíše je důležitý určitý cit a chuť si s oblečením vyhrát.

V pestré kombinaci budete působit kreativně a jako někdo, komu záleží na tom, jak vypadá a jak působí na druhé – v dobrém slova smyslu.

Trochu protichůdné výzkumy


1) Noste černou


Výzkumníci z Buy T-Shirt Online zkoumali 1 000 probandů, aby zjistili, které barvy jsou spojovány s kterými vlastnostmi. Černá se umístila na předních příčkách u pozitivních vlastností. 66 % žen hodnotilo černou jako atraktivní u mužů a 46 % mužů také preferovalo černou u žen.

Graf znázorňuje, kolik procent respondentů označilo danou barvu jako podporující sebevědomíGraf znázorňuje, kolik procent respondentů označilo danou barvu jako podporující sebevědomí

Dále, když respondentům položili výzkumníci otázku, jakou barvu by si vzali na první schůzku, 54 % žen odpovědělo, že červenou. Stejně odpovědělo pouze 28 % mužů. To je zajímavé, protože červená je obvykle spojována s agresí – a ta je považována za typicky mužskou vlastnost. A ačkoliv většina mužů agresivních není, nechtějí budit tento dojem například na první schůzce. Proto se této barvě raději vyhnou a volí černou nebo modrou.

zdroj: vivaluxury.com, chicerman.com, plantbasedbride.comzdroj: vivaluxury.com, chicerman.com, plantbasedbride.com

Z výzkumu Buy T-shirt vyplynulo ale mnoho dalších zajímavých faktů. Například, že červená je barva arogance, růžovou si málokdo spojuje s inteligencí a další.

2) Noste barvy


Druhou studii udělala firma Case Station. Konkrétně šlo o to, že lidé, kteří nosí barevné oblečení, jsou vnímáni jako imaginativní a kreativní. Takovým lidem prý dokonce nošení barevného oblečení usnadňuje cestu k povýšení v zaměstnání. Čtyři procenta respondentů dokonce tvrdí, že vydělávají více právě proto, že investují do barevného oblečení.

23 % mužů i žen uvádí, že pohled na barevně oblečené lidi jim zvedá náladu při práci. 1 z 5 respondentů uvádí, že obdivuje barevné oblečení svých kolegů a 1 z 10, že by si přál mít sebejistotu k tomu je napodobit.

Ať už se dočtete o barvách a typologii cokoli, uděláte nejlépe, když si nebudete dělat při nákupu zbytečné násilí. Nejvíce sebevědomě budete působit v oblečení, které se vám líbí, a i když panují okolo barev stále nějaké konvence, může vás uklidnit, že většina z nich do 2-3 staletí zmizí, nebo se úplně obrátí.

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
NočníMotýl
245 příspěvků 18.5.17 20:05

Notyvole…

g.kala
437 příspěvků 18.5.17 22:24

To je článek jak noha.

WvD
31 příspěvků 19.5.17 00:17

.

Příspěvek upraven 30.06.17 v 00:10

Paris1789
5354 příspěvků 19.5.17 08:20

Proboha ženy, tak si něco napište samy, vám se fakt nikdo nezavděčí. To je pořád kvílení o tom, jak tu nejsou nové články a když s něčím vyjedou, začne běsnění v diskusi, jak to nestojí za nic. Si kupte za stovku Elle, ta je prosáklá banalitami od titulky ke konci, potěšíte se reklamami a fotoseriály outfitů, které si nemůžete dovolit, asi budete spokojenější.

Siv11
212 příspěvků 19.5.17 09:06

Tak a dost. Taková snůška ptákovin. Takže když mám ráda skauting, měla bych nosit béžovou, hnědou a khaki, jo? Kdysi jsem to tak dělala. A to jsem se divila, jak jsem vypadala. Vyřízeně. Každý odraz v okně mě přiváděl k depresím. Protože tyhle barvy jsou shodou okolností pro mě ty nejnevhodnější. Béžovou nikdy. Hnědou leda výraznou sytou čokoládovou. Khaki nikdy, ale jasné studené odstíny zelené ano. Ono je jedno, jaké barvy máte rádi. To, jestli vám sluší, záleží na vašem fyzickém zevnějšku. Kombinace pleť, oči, vlasy.
Teď nosím výrazné barvy. Proč? Protože na mě vypadají ze všech barev nejlíp. A mám je ráda, protože mi sluší. Předtím jsem je nemusela. Vždycky se směju představě, jak by mě nějací psychologové charakterizovali na základě barev, které nosím.

Eastwood
12 příspěvků 19.5.17 09:27
Hustýýý

Prskáte, prskáte… No jo, tak je to článek pro jinou cílovku, v jiný době, na jiným webu, no. Když nás někdo netrefil, tak jsme jako děti říkali „těsně vedle levýho křídla“.

Ale zkusil si někdo ten Lüscher test na uvedeným odkaze? Tvg, oni mě odhalili :-O Asi si nasadím čepičku z alobalu :/

may.frayn
1047 příspěvků 19.5.17 11:52

Jako tema dobry, clanek o barvach, proc ne. Ale zas je to takovy nedodelany, mluvi se jenom o zelene a ruzove, chybi ostatni barvy.
Ale ten test v odkazu, ten me vyhmatl dokonale. What wizardry is this?

Oveeec
2820 příspěvků 19.5.17 11:58

@Paris1789 No právě, dost na tom, že časáky jsou prosáklé banalitami. Tady to tak nebývalo a najednou to tak je, tak si stěžujem. Ono to sice nikoho nezajímá, ale postěžovat si přece můžeme. Ono to není jedno „netrefení se“, oni se netrefujou už dost dlouho.

ming_xing
1324 příspěvků 19.5.17 13:01

Tema clanku mohlo byt zajimave. ovsem musel by ho zpracovat nekdo jiny, nebot stylisticky je to opet paskvil. sto recnickych otazek, uvozovek jako smeti, opakovani slov, ten je, ta je, to je,.. nejen cestinar, ale i prosty ctenar by zaplakal.

Adleita11
1 příspěvek 19.5.17 15:21

Ach jo…Jakpak se má asi Ada..!?

Příspěvek upraven 19.05.17 v 15:21

miculenka
6 příspěvků 19.5.17 21:20
Žena a život

No možná trochu sofistikovanější, ale nevím, nedočetla jsem to :-/

Alterations
753 příspěvků 20.5.17 12:17

@ming_xing Mně se zdá, že všechny barvy jsou krásné a sluší úplně každému. Jen je třeba si nějak najít ten pravý odstín! Ale to je právě ten problém, s kterým nám nikdo nepomůže. Pokud by se nám to nějak podařilo, možná by pak byla snazší i kombinace barev. Prostě bychom kombinovaly jen ty osvědčené odstíny?

Parwi Nawari
353 příspěvků 20.5.17 15:52

To je zase blábol. Fakt se sem nevyplatí chodit…

MP Zuzan
27 příspěvků 21.5.17 18:59

Zelená barva léčí srdeční obtíže, krevní tlak a bolesti hlavy…tak určitě. A taky rýmu, rakovinu a zlomenou nohu. Že já ten článek vždycky rozkliknu, zase jsem se nechala napálit.

Ankakucha
5 příspěvků 21.5.17 21:31

Škoda, že článek není trochu rozvedenější a lépe strukturovaný. Psychologie barev je velmi zajímavé téma, zrovna minulý týden jsme ho probírali ve škole a o to víc mě mrzí, že některé byť zajímavé informace jsou tu tak útržkovité a dohromady pak článek moc nedává smysl. Lusher test je supr, ale berte ho jen orientačně, používá se i při terapiích jako pomůcka, která opravdu mnoho napoví, ale musí se brát v souvislosti a v kontextu dalších informací o člověku.

kobylkalucni
420 příspěvků 22.5.17 09:38

Chybí mi tu ještě jeden faktor - ladění oblečení s barvou domácího mazlíčka. Z čistě praktického důvodu - chlupy jsou všude. To byl hlavní důvod mé proměny z černé královny na béžovou princeznu - odstěhovala jsem se od rodičů s černým labradorem a koupila zlatého retrívra.

choco_piranha
5 příspěvků 24.5.17 14:32

Přesně, ladit oblečení s barvou chlupů psa je nutnost, minimálně spodek (sukně/kalhoty). A taky aby aby na tom ideálně nebylo moc vidět, když si do mě před odchodem utře čumák :D

Chany
928 příspěvků 23.5.17 22:00
hm

Barvy nosím:

a) které mi sluší (jsem „zima“)
b) na které mám zrovna náladu

Zbytek je mi buřt. ;)

Příspěvek upraven 23.05.17 v 22:01

JUBA
111 příspěvků 24.5.17 15:37
Škoda

Škoda dobrého tématu - kdybych to uměla, tak bych si moc ráda s takovým tématem pohrála. Ale já jsem jen prostý konzument, nikoliv kreativec.
Není tu někdo, kdo by o barvách opravdu něco zajímavého napsal? Kdo o tom ví a podělí se a pobaví a poučí?
Kdysi jsem zašla k vizážistce, je to už víc jak 20 let, mj. dostala vějíř barev, které bych měla nosit a poslechla jsem jí a přešla z nenápadných zemitých barev na barvy jasné, studené a objevila kouzlo hladkých lesků, zahodila chlupaté svetry, vyházela ze skříně všechny folkórní beztvaré sukně a hazuky a objevila městský styl, který i ve větší (velké) velikosti vypadá přijatelně.
A vím, že jsou barvy, ve kterých bych neměla ležet ani v rakvi a že jsou barvy, které potřebuji blízko obličeje a naopak které si nesmím „pustit k tělu“, tedy neoddělit od obličeje šálou nebo sakem.
JÓ to je věda, taková barvologie.

einmalig
13 příspěvků 26.5.17 14:31

Kecy kecy a ještě jednou jenom kecy!

Romka1
28 příspěvků 13.6.17 11:09

O čem článek je?

Lilien 6
5 příspěvků 7.7.17 13:16

Žena nebývá krásná náhodou, vhodné barvy pomohou.

Příspěvek upraven 07.07.17 v 13:18

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek