Re:paráda jede!

10.02.14 | autor Ada

O projektu Re:paráda jsem se dozvěděla loni na podzim, konkrétně na jedné akci v brněnské Vlněně, kde se konala módní přehlídka, v níž účinkovalo mimo jiné oblečení z tehdy ještě připravované Re:parády. Hned jsem kontaktovala Kateřinu a Markétu, zakladatelky projektu, a šla jsem si s nimi popovídat.

Protože Re:paráda otevírala 8. listopadu, viděla jsem prostory ještě před dokončením, kdy se v nich pilně natíralo a stavělo. Pochopitelně jsem nechyběla na otvíračce a od té doby s potěšením sleduju, jak se to v Re:parádě rozjíždí všemi směry.

Kateřina (vlevo) a Markéta (vpravo) rozkrojením stylového dortu oficiálně otevírají Re:parádu. Katčiny hortenziové šaty jsou od Simony Toškové. Foto: https://www.facebook.com/reparadacz?ref=stream

Za Re:parádou stojí zajímavý nápad otevřít něco jako šatní knihovnu. Podobné půjčovny už fungují v zahraničí, u nás jde zatím o první vlaštovku. Vtip spočívá v tom, že si pořídíte předplatné - přesně jako v knihovně - a pak si můžete půjčovat co chcete. Množství oblečení, které si můžete během měsíce postupně půjčit, je různé podle tarifu. Pro váhavé střelkyně je tu i klasika (jeden kus = jednorázový poplatek).

Co se v Re:parádě půjčuje? Běžné věci, retro, extravagantní a barevné kousky, oděvy od mladých návrhářů. Všechny možné části, ne jen plesové šaty jako v běžných půjčovnách. Díky šatotéce si tak můžete vyzkoušet spoustu stylů, nebo si sem zajít půjčit něco, co v šatníku nemáte a zrovna to potřebujete na nějakou zvláštní příležitost. Koktejlky do divadla, kabáty, halenky, kalhoty na pracovní pohovor... I ty plesovky a svatebky se tu najdou.

Zdroj: reparada.cz

Pojem "šatotéky" nebo "sdílené skříně" je u nás úplně nový a obávám se, že u mnohých narazí na vrozenou konzervativnost. Mně to naopak přijde jako skvělá hra; samozřejmě to není pro každého, i když bych každému, kdo rád módu, doporučovala Re:parádu aspoň navštívit. Ona to totiž není jen šatotéka...

Prostor na Jaselské 17 (ne náhodou je Re:paráda na Veveří, které má nakročeno stát se čtvrtí mladých umělců, kavárniček, obchůdků a nejrůznějších alternativních a novátorských podniků) totiž s Re:parádou sdílejí také návrhářský ateliér a coworkingová místnost, kde si můžete pronajmout místo a pracovat tak v přátelském kreativním prostředí (momentálně na místě sídlí designéři, architekt a fotografka). Zmíněná návrhářská dílna patří značce DEFEKT, jejíž tvorbu najdete zde na Fleru. Něco bych jim rozcupovala (ty tropické šaty například), něco mi přijde dobré (colorblockové tričko v žluté, tyrkysové a modré, top s krajkovými rukávky), rozhodně jsem zvědavá, kam se DEFEKT časem posune.

Re:paráda spolupracuje ještě s dalšími tvůrci, např. zmíněnou Simonou Toškovou, která se specializuje na padesátá léta a čtenářky ze zdejšího retro tábora ji jistě znají, a jestli neznají, měly by se hluboce stydět.

Simoniny šaty jsou v Re:parádě k zapůjčení i k zakoupení, mimobrněnské odkazuji na Fler.

Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/saty-s-pelargoniemi-4104401

Další spolupracující značkou je Prelude Poetique - šaty a doplňky:

Zdroj: facebook Re:parády, https://www.facebook.com/photo.php?fbid=582480558509073&set=pcb.582481028509026&type=1&theater

V Re:parádě si můžete také koupit šperky (steampunkové od TikŤakJinak, recyklované počítačové, romantické od Adrianet nebo od Eire) a konají se tu zajímavé akce, naposledy třeba Kabaret BurLesk. Bonus pro španělštináře: obě zakladatelky mají chlapy ze španělsky mluvících zemí a jeden tu občas dělá barmana a můžete si s ním pokecat.

Veškeré info a spoustu fotek najdete na Facebooku: https://www.facebook.com/reparadacz

Znáte Re:parádu? Byly jste tam? Máte abonmá? Co na to říkáte?

(Tento článek není objednaná reklama. Další zajímavý projekt, který představím příště, bude pražská Strojovna.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Factory Fashion Market

Autor: Ada

Byly jsme na brněnském Factory Fashion Marketu, trhu s nezávislou... Celý článek

Obroučky, které padnou: Jaké brýle sednou vašemu obličeji?

Autor: Andrea

Výběr brýlí je snad těžší než nákup padnoucích kalhot v konfekci. S... Celý článek