Kamila Boudová: Udržitelnost nejvíc řeší Izraelci a Němci

23.01.18 | autor Monika

V Paříži vyučuje na vysoké škole módního obchodu, v Praze založila SLOU Fashion Days. Co na tom, že letos oslaví 30. narozeniny. S Kamilou Boudovou jsme se neznaly, přesto náš rozhovor proběhl přátelsky a přirozeně. Právě tak mluví o udržitelnosti módy, které věnuje celý svůj profesní i osobní život.

zdroj: archiv Kamily Boudovézdroj: archiv Kamily Boudové

Dočetla jsem se, že sis už 5 let nic nekoupila, a nevěřím tomu. Co sis naposled koupila a proč?

Spodní prádlo z nebělené organické bavlny vyrobené na Slovensku. Bylo to před půl rokem. Důvody byly tři: fakt jsem si nové spodní prádlo nekoupila už pět let, takže nějaká obnova byla nezbytně nutná. A za druhé to prádlo je překrásné! Přesně takové jsem hledala už několik let. Za třetí jsem chtěla podpořit nově vznikající značku Créeme. Holky osobně znám a moc jim fandím, takže jsem podpořila jejich kampaň na Hithit.cz. Jinak bych ten nákup asi ještě odložila.

Před rokem jsem si koupila dvoje ponožky z organické bavlny od Two Thirds a dvoje od Bohempie z konopí. A bačkory z recyklované vlny vyrobené ve Francii a bez jediné kapky lepidla. A to je, co se nových věcí za posledních 5 let týče, opravdu všechno. Přísahám.

Jak jsou na tom s udržitelností velké, „drahé" značky? Kde vlastně získat pravdivé informace?

Já na to jdu úplně z druhé strany: hledám malé a lokální firmy, ke kterým mám důvěru, spíš než abych zkoumala, který nadnárodní gigant udělal jedno tričko z bio bavlny a zda ten certfikát není podvod. Bohužel už jsem se i já na vlastní kůži přesvědčila, že i certifikované oděvy, ač podle certifikátu chemicky nezávadné, mohou být špatně ušité a materiál jen nekvalitní kus hadru, kterému se za chvíli rozjedou švy.

A ‚drahé’ značky bohužel většinou zapadají do stejných kategorií jako značky ‚levné’. Mají všechny stejnou obchodní filozofii, jen slouží zákazníkovi s jiným rozpočtem.

Co myslíš tou obchodní filozofií?

‚Musí se to točit’. Vyšší cena pro majetnější lidi není překážkou chodit každý týden nebo měsíc na nákupy posledních trendů. Módní značky a magazíny nás jeden týden přesvědčují, že ‚toto musíme mít’ a za měsíc nám tvrdí, že v tom samém outfitu jsme ‚out’. Kdyby nám tohle dělal partner, tak ho po třech pokusech vyhlásíme s tím, že je asi schizofrenní a ať si už konečně rozmyslí, co se mu tedy líbí. Ale ze stránek médií a z výloh hltáme nové trendy do nekonečna. Platíme za to ale vysokou cenu.

Kamila Boudová píše pro Módní Peklo. Přečtěte si její články

Na svých přednáškách a lekcích varuješ před toxickými nápady a nákupy. Co tím myslíš?

Smysl to má minimálně dvojí. Za prvé oděvy v sobě bohužel nesou toxické chemikálie. Pokud bychom se podívali na chemikálie, kterými se třeba stříkají pole s bavlníkem (nebo kterými jsou vlákna čištěna; bělena; barvena; potištěna; upravována, aby nehořela…), našli bychom koktejl, který způsobuje alergie, hormonální změny, rakovinu, poškozuje plod v těle matky, snižuje inteligenci…

Evropský trh je chráněn certifikátem REACH, který reguluje import vysoce toxických chemikálií na trh, ale na dovoz oblečení jsou stanoveny jen limitní hodnoty, které nesmí být překročeny, a zboží není paušálně testováno.

Průzkumů v oblasti toxických chemikálií použitých při výrobě oblečení bylo v posledních letech uděláno mnoho. Hodně se tématu věnují například Greenpeace a chemický rozbor džín jsme mohli vidět například v dokumentárním filmu Co se nenosí na festivalu Jeden svět.

A ten druhý smysl se týká zamoření našeho šatníku a naší mysli. Pokud nakupujeme impulsivně spíš podle trendů a cenovky než podle kvality a vlastního vkusu i typu postavy, skončíme s frustrujícím pocitem, že ‚skříně mám narvané, ale nemám co na sebe’.

zdroj: archiv Kamily Boudovézdroj: archiv Kamily Boudové

Stojím před skříní a začínám si říkat, co by tam nemělo rozhodně přibývat. Co mám udělat jako první krok?

Nic! Sama jsem nikdy moc nenakupovala a do toho jsem se několikrát stěhovala vždy jen s jedním velkým kufrem napůl naplněným knihami a i tak mám tak nějak pořád co z toho šatníku třídit. Všichni máme doma dost oblečení na roky. Problém je v tom, že se v něm ‚necítíme’. Asi jsme kupovali trendy oblečky, které příliš okatě ukazují, kdy jsme za ně ty peníze utratili? A my bychom radši ukázaly kamarádkám, že i teď jsme za vodou, a tak jsme byli nakupovat minulý týden a máme ‚poslední módu’.

Takže já bych asi začala od toho, že bych určila, na kterém oblečení není vidět, kdy bylo koupené. Mít nadčasové kousky. A z nich bych se snažila vytvořit nějaké outfity a ty pořád dokola točit. Postupně bych třeba přišla na to, jak nosit něco, co jsem nevěděla, k čemu si to mám vzít. O teoriích šatníku je celá kapitola v mé knize Falešná Pařížanka. Doporučuji.

Učit módu v Paříži zní téměř nedostižně! Jak jsi se k výuce Product Development dostala?

Pozvánka na přijímací pohovor přišla po souhře mnoha náhod. Potkala jsem někoho v Praze, díky tomu jsem potkala někoho v Bratislavě, díky tomu jsem byla pozvaná do Budapešti a tam jsem potkala někoho, kdo úplně mimoděk dal můj životopis svému nadřízenému… a to je dnes i můj šéf. Měla jsem za sebou zajímavou kariéru v Londýně a v Paříži v oblasti vývoje produktu z perspektivy dodavatele i značky. Navíc ten můj zápal pro udržitelnost.

Kdy jsi se tam začala cítit jako doma - osobně a profesně?

Doma se tu sice cítím, ale přeci jen nejsem. Doma je pro mě v Čechách. Až umřu, chci být pochována určitě tam, takže doma je pořád doma.

První měsíce v Paříži mi chyběl spíš Londýn, kde jsem bydlela předtím, a dodnes je to moje srdcovka. Aklimatizovala jsem se tu ale i tak velmi rychle. Asi jako všude. To bude asi nějaký povahový rys.

zdroj: archiv Kamily Boudovézdroj: archiv Kamily Boudové

Na jaký projekt studentů si nejraději vzpomínáš?

Určitě na projekt hned z prvního semestru. Jedinkrát za život jsem na bakalářském studiu učila kluka, který byl heterosexuál a byl navíc strašně vyspělý, uvědomělý. Jeho skupina přinesla provokující koncept. To se nedá jinak popsat. Vulgární vizuály. Věci, které by mě vyloženě pobouřily, pokud bych je někde viděla. Ale mně se tolik líbilo, že si troufli tohle předložit jako semestrální práci a takhle zariskovat. Udělat něco nového, nečekaného, šokujícího a navíc to mělo hlubší reflexi současné společnosti.

Přijde ti, že některé národnosti řeší udržitelnou módu víc?

Udržitelnost jako takovou podle mých informací nejvíc řeší Izraelci a Němci. Soudím tak podle systému třídění odpadu. Udržitelná móda je velmi specifická oblast a obecné debaty a strategie kolem udržitelného rozvoje ji neberou moc v potaz. V Anglii je třeba v tomto směru hodně rozvinutá aktivita v akademických kruzích. V Německu jsou veletrhy udržitelné módy v rámci fashion weeku přístupné pouze pro nákupčí a novináře. V Dánsku se pořádá Fashion Summit a obecně ve Skandinávii je pomalý životní styl rozšířen a móda do něj spadá. Amerika a Asie se obávám, že se topí v konzumu stejně jako Francie, kde ‚udržitelná móda’ získala nálepku hadrů pro hipíky a s tím se v zemi elegance a stylu bojuje těžko.

zdroj: archiv Kamily Boudovézdroj: archiv Kamily Boudové

Měla jsi sen být návrhářkou, pak jsi se dostala přes ekonomku k podnikání. Připadá mi, že jsi musela projít řadou období „nahoru a dolů“. Které období bylo nejsložitější?

Určitě to bylo rok po dokončení studií. V srdci jsem věděla, že mám dělat něco s udržitelnou módou, že mám učit a měnit svět, ale cítila jsem na sobě tlak, že musím být jako ostatní. Že bez kapitálu se začít podnikat nedá, s dluhy už vůbec ne. Musela jsem si hledat práci kvůli financím, přitom jsem ji vůbec nechtěla dělat. Tím pádem bylo velmi obtížné si ji najít. Vlastně to bylo nemožné, takže jsem se plácala týden po týdnu s nulou na účtě, s prázdnou e-mailovou schránkou a pocitem, že nevím, kdo jsem, kam jdu, co chci. Všechna přesvědčení v mé hlavě hrála proti mě.

A jak to skončilo?

Sebrala jsem odvahu a i přes dluhy a výsměch partnera a velmi rezervovanou podporu okolí jsem začala podnikat. Vesmír mě odměnil a dostala jsem třeba právě tu práci ve škole, díky které mohu dál podnikat a psát a přitom nájem platit.

Jak to ovlivňuje tvou rodinu a okolí? Třeba takové vánoční dárky pro ně musely být výzva.

S mou českou rodinou máme takové krásné pravidlo - pokud víme, co naši blízcí chtějí, tak to dostanou. Pokud nevíme, tak si koupíme třeba nějaké bio čokolády nebo klidně pytlík organické červené čočky a quinoi. Nebo s klidným svědomím nic. Pusu a přání všeho nejlepšího - zdraví, čistý vzduch a prázdný koš.

Od té doby, co máme miminko, se nám doma občas objeví nějaký kus plastu v podobě hračky, která svítí a hraje, a já šílím, ale stalo se to jen třikrát. To se dá. Jinak dostala Polinka knížky a dřevěné Montesorri hračky. A ode mě pronajaté textilní plínky na noc a členství v herně a půjčovně hraček. Čistý vzduch a prázdný koš. :-)

zdroj: archiv Kamily Boudovézdroj: archiv Kamily Boudové

Jak těhotenství a mateřství zahýbalo tvým přístupem k módě?

Že všechno se dá půjčit, vyměnit, podědit. Že se oblečení a hraček všem doma válí hromady a lidé jsou rádi, když to mají komu dát a nemusí to skladovat nebo vyhazovat. Takže určitě se nebát prohodit u kamarádek: klidně podědíme knížky a oblečení…

Co je tvým tématem na 2018?

Letos mi bude třicet. Chci zasadit třicet stromů, už mám rozjednané sázení v Čechách a pět z nich chci zasadit ve Francii za těch pět let, co jsem tu strávila.

S naším úžasným týmem chystáme velké změny ve SLOU Fashion Days. Zkracujeme název a rozšiřujeme portfólio na kompletní životní styl, takže v červnu se na SLOU Days můžete těšit na módu, jídlo, architekturu, život bez odpadu, pomalé cestování a mnoho dalšího.

Jinak budu dál pracovat na odstraneni těch přesvědčení, které mě brzdí od toho, abych v životě udělala velké věci, které by pozitivně ovlivnily životy miliónů. Třeba se mi to nikdy nepovede, ale naplňuje mě na sobě v tomto směru pracovat.

Po čem je teď největší hlad z médií?

Asi po té šokující zprávě, že jsem si už pět let nic nového nekoupila (a s výjimkou toho prádla a bačkor je to pravda). Co se snažím především předat, je krása života s jinými hodnotami, než které nám cpou média. Rozpoutat revoluci hodnot.

Kamila Boudova je přední česká odbornice v oblasti módního marketingu a udržitelné módy. Zakladatelka vzdělávací platformy Moyomi a eventu SLOU Fashion Days žije aktuálně mezi Paříží, kde učí na vysokých školách, a Prahou, kde podniká a publikuje svou první knihu - Falešná Pařížanka. Letos byla zařazena do prestižního výběru Forbes 30 pod 30.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Philogia
61 příspěvků 23.1.18 03:37

Volejme sláva a tři dny se radujme, další Moničin článek je opět o něčem (někom) zajímavém, a dokonce rozhovor vypadá jako rozhovor a ne jako po mailu zodpovězené FAQ :) Díky!

Jinak - ne se všemi názory Kamily Boudové tak docela souhlasím (což nic nemění na tom, že jsem si rozhovor ráda přečetla). Kupříkladu je asi do jisté míry pravda, že většina drahých značek má vlastně stejnou filosofii jako levné (hodně toho prodat a přesvědčit zákazníka, že si má kupovat stále nové a nové věci podle nejnovějších trendů). Jenže když si koupíte dražší a kvalitní věc, ta věc vám může při správném zacházení vydržet docela dlouho - takže když vám až tolik nesejde na tom, abyste vypadali podle módy tohoto měsíce (ale třeba jen chcete vypadat hezky a upraveně), anebo umíte dobře a vkusně kombinovat starší kousky s novými, může vám taková kvalitnější dražší věc sloužit hodně dlouho. Laciná nekvalitní věc bude po pěti vypráních křičet nejen to, že je čtvrt roku stará, ale především to, že je pětkrát praná a že už má dost - může to být klidně ta nejnadčasovější a nejlépe kombinovatelná věc pod sluncem, ale už je dál nenositelná (pokud vám záleží na tom, jak vypadáte). Ve výsledku se tak dá ušetřit peníze i příroda, protože místo tří párů laciných černých lodiček za stejnou dobu donosíte na hranici životnosti jedny kvalitní, místo pěti hadrovitých triček jedno „pořádné“… A tak by se dalo pokračovat s většinou ostatních součástí šatníku.

Judy24
1246 příspěvků 23.1.18 12:18

Vážně zajímavý rozhovor se zajímavou dámou! :) Moc děkuji, už jsem myslela, že tohle nikdy nepřijde. Paní Kamilu jsem vůbec neznala a moc ráda jsem si o ní přečetla, i o jejích názorech. Jen tak dál, prosím. I po češtinářské stránce se dal rozhovor konečně číst, halelujah!

julie74
3822 příspěvků 23.1.18 21:06

Taky myslím, že sláva Monice. Akorát by mě strašně zajímalo pokračování kde by bylo popsáno co má Kamila v šatníku. Já se snad popídím po té její knížce. Vážně mě pekelně zajímá co tedy nosí…

Philogia
61 příspěvků 23.1.18 22:23

Podle fotek z Googlu to nejspíš hodně řeší tak, že si pořizuje věci ve velmi neutrálních barvách (černá, bílá, trochu šedé a trochu béžové), aby se dalo barevně kombinovat všechno se vším (a nemusela tudíž chodit pořád oblečená úplně stejně). A i střihově a stylově si pořizuje ze značné části takové ty co možná nejvíc „basic“ věci, aby se to dalo kombinovat co možná nejvíce způsoby.

Christen SEN
140 příspěvků 24.1.18 09:19

A k tomu robí zázrak s osamelým doplnkom. Buď má niečo na hlave - klobúk, turban, čo je veľmi pristane, alebo má ten výrazný zlatý náhrdelník ktorý na basics oblečení dobre vynikne, prípadne výraznú tašku alebo šálu.

daagmara
42 příspěvků 23.1.18 23:15

Zdravím, všechno OK, jen bych se zeptala - proč proboha píšete: „co na tom, že letos oslavila 30. narozeniny“? To jako že ve třiceti člověku vypadne mozek z hlavy, začne být dementní nebo mrtvý? Co plánujete vy, až vám bude třicet? Všechno zabalit?

Philogia
61 příspěvků 23.1.18 23:25

Myslím, že to bylo myšleno spíš tak, že od někoho, kdo už je kariérně tak „daleko“, bychom čekali o něco vyšší věk.

julie74
3822 příspěvků 23.1.18 23:28

@daagmara nechci dělat chytrou, ale nemyslela to náhodou Monika tak, že je mladá a už toho udělala celkem dost? Máte pocit že rubrika 30 pod 30 je seznam za rok senilních klientů domova důchodců???

classymom
10 příspěvků 24.1.18 10:02

Výborný rozhovor. Ďakujem!

Murray
211 příspěvků 24.1.18 10:48

Nevím, jestli se to smí, ale velmi zajímavý ke shlédnutí (alespoň podle mě) je tento rozhovor s Kamilou Boudovou.
https://www.youtube.com/watch?…

Paris1789
5354 příspěvků 24.1.18 10:51

Víceméně souhlasím s tím, že máme všichni hodně zbytečných hadrů. Jen bych si dovolila podotknout, že už jen díky místnímu klimatu v Čechách budeme vždy potřebovat víc oblečení, než lidé v Paříži.
Já sama bych se všech zimních svršků ráda zbavila a chodila celoročně ve lněné košili, lněných kalhotách nebo sukni a sandálech. Ale počasí řeklo Ne.

Alterations
753 příspěvků 24.1.18 14:27

Mně se článek líbil a zkouším všechno dělat podobně, jen si nedovedu vůbec představit, že bych si pět let nekoupila žádné nové boty. Naposledy v listopadu jsem si koupila jedny dražší. Zlevněné z 2 900,– na 2 200,– Kč. K tomu krém za 250,– Kč, abych je pravidelně krémovala. Stejně ale velmi rychle přestaly vypadat jako nové boty, i když jsem je rozhodně nenosila denně. Už nemám ten životní styl z domu do auta, z auta do kanceláře a stejně zpět. Dost chodím ulicemi města, ale ne blátem či loužemi…

isko
1855 příspěvků 25.1.18 08:52

Já si nedovedu představit, že bych si pět let nekoupila spodní prádlo. Jestli jsem to teda dobře pochopila.

Kocour13
8 příspěvků 24.1.18 19:04

Po přečtení článku, jsem si našla další články o Kamile Boudové a poslechla jsem si i rozhovor s ní. A když jsem si dala vše dohromady, nevyšlo mi nic moc pozitivního. Kamila si nic nekupuje, když něco potřebuje, zajde ke kamarádkám, které jí oblečení věnují. Takže kamarádky nakupují (možná i v těch proklínaných řetězcích), utrácejí peníze a milá Kamila ve chvíli, kdy už nemá kalhoty nebo šaty zmíní se kamarádce a ta jí něco ze svého šatníku věnuje. Stejně to řešila s oblečením na dceru. A tak mi to trochu zavání zneužíváním a vychytralostí. Pardon, ale nekoupit na novorozence jedinou věc už je trochu moc. Prý za ušetřené peníze nakupuje knihy. Chtěla rodit doma až manžel jí to rozmluvil, takže šla do porodnice, kde porodila s porodní asistentkou a za 5 hodin odjížděla domů taxíkem. Po lese běhá snad i s dcerou bosa. Opravdu tohle někomu přijde normální? Samajsem zásadně proti plýtvání. Jídlo nevyhazuji, v řetězcích oblečení nenakupuji, recykluji. Věci, které již nevyužiji, prodám, věnuji na aukci ve prospěch opuštěných a týraných zvířat, nebo potěším kamarádku. Knihy si půjčuji v knihovně. Ty, které si koupím a přečtu dám dál. Ale tohle už za hranicí. A opravdu mi to zavání zneužíváním kamarádek. Co jim ona nabídne? Kdyby byl článek v duchu, dostanu od kamarádek zbytky pletacích přízní, látek a sama si na sebe a na dceru ušiju, upletu, pak OK. Popisovala také jak byla někde a našla tam v šuplíku boty, tak si je vzala a už nosí několik let… Půjčit si výbavu na hory, když na ně jedu jednou za x let nebo šaty na ples, kam také pravidelně nechodím, je podle mě v naprostém pořádku. Ale toto? Klidně si mě kamenujte, ale tohle už není o zdravém rozumu a slušném vychování.

julie74
3822 příspěvků 24.1.18 22:11

No mě bylo divné, že její oblečení je cca 6,7 let staré a je ho tak na jeden kufr, tak nemůže nic moc točit a nic není oprané, děravé, obnošené… tak takhle ano. Akorát nevím co je nenormálního na chození naboso.

Kocour13
8 příspěvků 24.1.18 22:34
Naboso klidně doma

Ale chodíte tak po ulici?

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 10:30

@Kocour13 Psala jste o lese… v přírodě chodím a moje dítě taky a u nás i na ulici - na hřiště a tak, do Prahy na boso nejezdím.

Maya_nueva
9 příspěvků 25.1.18 10:47

@Kocour13 Je fajn, že jste si načetla více rozhovorů a nečerpáte jen z jednoho zdroje, ale přesto si myslím, že není vhodné soudit, že Kamila Boudová využívá svých kamarádek. O jejích kamarádkách a vztazích s nimi nevíme nic. Co když je za tuto výměnu pozve na večeři, dá jim k přečtení inspirativní knihu nebo prostě jen nasdílí zajímavé informace? Kamila se v oblasti módy evidentně pohybuje spíše v netržním prostředí, kde neplatí přímo měřitelné pravidlo „něco za něco“ - a kolik to přesně bylo. Věřím, že kdyby se její kamarádky cítily využívané, již by jejími kamarádkami snad ani nebyly. Chápu ale váš údiv a pocit, že tato žena není normální. Pro průměrnou uživatelku Módního pekla, průměrného Čecha i Francouze…je prostě alternativní. Dle mého názoru i pro mnohé vyznavače slow fashion, minimalismu, zero waste apod. je její životní styl nedosažitelný a ani ne chtěný. Ale nikdo nevolá po tom, abychom byly stejné, jako ona. Já osobně to spíš vnímám jako otevřenou provokaci k zamyšlení se nad tím, co chceme, potřebujeme, co nám dělá radost a jaké jsou naše hodnoty.

Judy24
1246 příspěvků 25.1.18 11:06

Souhlasím.
Je svojí alternativností provokativní, nutí člověka trochu víc přemýšlet. Obecně je její přístup dost těžko aplikovatelný pro většinu z nás, ale když aspoň každý uděláme nějaký malý krok, ve výsledku to nebude tak málo.
Osobně mám zase docela problém s paradoxem, jak o ekologii hrozně často mluví lidé, kteří neustále cestují všude možné po světě, čímž svoji uhlíkovou stopu minimálně vyrovnávají.

Kocour13
8 příspěvků 25.1.18 11:51

Přesně. často cestuje po světě, ale poučuje. Mele pouze o oděvním průmyslu, Je to podle ní největší zlo. Ale co třeba mobily, bílá technika, notebooky? A jak někdo psal, že třeba kamarádky pozve na večeři? No možné to je. Ale kdyby si ten někdo poslechl rozhovor s ní, moc by tomu nevěřil. Doma neměla kolik let skleničky, tak když přišla návštěva oblepila zavařovačky papíry - moc „vkusné“. Nejdřív píše, jak je minimalistka, jak doma nic nemá a pak v další větě, jak žádné skleničky nevyhodí. Ne nepřesvědčila mě. Podle mě je to hra (a ona to přiznává) jak se dá co nejlevněji žít. Udává, že pracuje asi 2,5 hodiny týdně. Takže mi z toho vychází, že kamarádky, které makají jí odevzdají hadry po sobě a po dětech, aby si ona tak mohla pohodlně žít. A tohle někdo oslavuje? Žena, která chtěla rodit doma a dává takto všanc zdraví a život svůj i dítěte, mluví za vše. S neplýtváním, ekologickým chování se ztotožňuji, ale musí se tak činit se zdravým rozumem. Tímto ukončuji diskusi na toto téma a Víc se k tomu nebudu vyjadřovat. Ať si každý udělá svůj obrázek.

asterah
429 příspěvků 25.1.18 14:44

Jsem z toho článku přinejmenším v rozpacích - beru to jako předvedení jistého „životního stylu“.
Paní je prostě tak trochu příživník a tak trochu trochu cvok. S ekologií jako takovou to moc společného nemá. Ale jako „zajímavost“ to beru :)

triga
121 příspěvků 25.1.18 12:22

Ze zvědavosti jsem koukla jsem se na „krásné“ podrpsenky značky Créeme. Opět pro majitelky poprsí max. velikosti B, o jakékoliv opoře se nedá hovořit, vše doplněno extra tenkými ramínky. Neflexibilní rozsah obvodu a košíčků, tj. čím větší košíček, tím větší obvod. Podprsenka nesluší modelce ani na produktové fotce.
http://creeme.eu/…alet-hladka/

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 17:00

On je prostě velký rozdíl říct - už pět let jsem NESPOTŘEBOVALA ŽÁDNÉ NOVÉ OBLEČENÍ A CELKOVĚ HO MÁM ASI KUFR (mám takové kamarády). A nebo už pět let jsem si nic nového nekoupila a beru si oblečení od kamarádek. Nevidím to nutně jako příživnictví, kamarádky by ty věci stejně vyřadily. Ale je to velký rozdíl… Jo a pak by mě taky zajímalo, jestli ty věci od kamarádek lustruje jestli jsou bio, FT, od kvalitních značek, vyrobené s ohledem na lidskou důstojnost atd.
Ty podprsenky jsou šílené, to že jsou BIO či co je jejich jediný přínos, jinak tak hroznou věc už jsem dlouho neviděla.

triga
121 příspěvků 25.1.18 17:34

Ano, také jsem předpokládala, že když si prádlo sami šijí, mají zcela jiné možnosti nabídnout produkt širší klientele. Dokonce na fb v poradně na dotaz na větší velikost košíčku odpověděli, že ji mají k dispozici, ale musí se automaticky zvětšit i obvod.

Philogia
61 příspěvků 25.1.18 20:47

Naprosto souhlasím.

Mimochodem, ono tenhle typ podprsenek není nutné úplně a stoprocentně zatracovat (tím nechci říct, že zrovna vy jste něco takového udělala, ale občas to čtu a slyším). Jen je potřeba splnit tři základní požadavky: Nositelka musí mít vhodnou velikost poprsí (menší), nosit takovou podprsenku pouze na vhodné příležitosti (na činnosti, při kterých se moc nehýbete (Skvělé v parném létě!), a do postele), a především to musí šít, navrhovat a konstruovat někdo, kdo těm věcem rozumí. Třeba taková Riwaa Nerona tenhle typ „podprsenek“ šít umí - nemusí se vám líbit její stylizace, způsob, jakým prezentuje své výrobky, nebo vzhled jejích výrobků, ale šít a konstruovat střihy umí. Skladem má většinou nějaké konkrétní velikosti, ale na požádání za stejnou cenu bez problémů ušije větší košíček na menším obvodu nebo naopak. A ne, za tuhle reklamu mi bohužel zadarmo nic nedává :D

Mimochodem, podle fotek na stránkách některé Créeme podprsenky sedí a tvarují o něco líp než ta v odkazu, ale pořád je to bída. Přinejmenším na to, jak záležet si dali na materiálu a kolik peněz za to chtějí.

-Anna-
187 příspěvků 1.2.18 10:35

Ta podprsenka je čiré zoufalství a to mám i na stará kolena tyhle braletky v oblibě a nosím je, ale tahle věc snad nemůže padnout vůbec nikomu…

Paris1789
5354 příspěvků 25.1.18 17:59

Tu možnost, že bych si 5 let nic nového nekoupila, si konkrétně u sebe docela dobře představit umím. A netrpěla bych. Móda je přelud, tuhle jsem se dívala do časopisu Elle z roku 2011 a veškeré tam prezentované oblečky by obstály i dnes.

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 18:23

@Paris1789 a já jsem ten první kdo tady má nárok diskutovat o přeludnosti módy, takže já dobře vím, že není potřeba si kupovat nový svetr, protože fazónka toho starého už je out. :)))
Ale, pustila jsem si jednu Kamilinu přednášku, měla tam černé tenké silonky, koupila si jich před těmi pěti lety tři kila, že má ještě teď nepotrhané? Vážně si kupuje všechny ponožky, spodní prádlo, trička atd. tak strašně kvalitní, že nic nepotřebuje obměnu? Navíc psala, že byla na pokraji osobního bankrotu a super kvalitní oblečení fakt není levné, zejména vyrobené lokálními výrobci. Ale jo, potřebuje, ale vezme si to od kamarádek - trochu obdoba - žiju ekologicky, všechno mi koupí rodiče. Akorát teda, že „druhý život oblečení“ samozřejmě je ekologický, to ano.

Paris1789
5354 příspěvků 25.1.18 19:06

Právě jsem se zamyslela nad tím, u koho bych v případě potřeby somrovala oblečení. Uvědomila jsem si, že bych neměla šanci, jednak nikdo nemá mé rozměry a potom jsem to já, kdo všechny kolem sebe zásobuje šatstvem. No prosím! Díky mně pak ty dámy můžou vypadat ušlechtile, přeju jim to.

isko
1855 příspěvků 25.1.18 22:11

To je ono.
Jenže aby mohla obdarovaná ekologicky žít, tak někdo musí darovat. Vlastně teprve tím darem je ta ekologie umožněná. Jenže nikdo neřekne: „Paris je ekologická borka, protože nevyhazuje, ale dává Londýnu“. Všichni budou jenom říkat: „London je ekologická borka, protože nekupuje nové hadry a žije z použitého“.

Svět zkrátka není spravedlivý.

Příspěvek upraven 25.01.18 v 22:13

Oveeec
2820 příspěvků 25.1.18 22:16

Mám OT dotaz: Možná jsem nepochopila nějaký záměr, ale proč Paris a London?

isko
1855 příspěvků 25.1.18 22:23

Protože reaguju na příspěvek Paris. A abych furt nepsala darující-obdarovaná, tak jsem si vymyslela fiktivní Parisinu kámošku a dala jsem jí fiktivní jméno, přičemž fiktivní jméno jsem zvolila podle „Paris1798“. Asi by bylo nejlepší, kdyby tam bylo ještě i nějaké číslo, ale pojala jsem to jenom jako příměr, tak už jsem to nehnala až do finále.

Jinak to pregnantněji a jednodušeji shrnuje Julie ve 21:38, tak se na můj příspěvek můžete klidně vykašlat.

Příspěvek upraven 25.01.18 v 22:26

Oveeec
2820 příspěvků 25.1.18 22:34

No jo vlastně. Jsem nějaká zpomalená. Děkuju za vysvětlení :)

Paris1789
5354 příspěvků 25.1.18 22:42

Abych to úplně nehrotila, sama si uvědomuji, že to přeháním. A snažím se na sobě pracovat. Loni mi zemřela matka a zbyla po ní spousta věcí, to si neumíte představit. Můj otec si s tím nevěděl rady a podnikal skutečně nejpodivnější kroky k tomu, aby to nějak udal. A já si řekla, že vlastně nechci, aby toto museli dělat lidé, na které zbydou mé věci. Už myslím na svůj odchod, protože ten může nastat kdykoli, a nechci své pozůstalé tím zatěžovat. Je to vopruz, chci, aby mohli jít dál nezatížení mnou nahromaděnou veteší. Asi tak.

Příspěvek upraven 26.01.18 v 07:23

asterah
429 příspěvků 26.1.18 09:55

Moje matka dosud žije, ale čeká mě něco podobného - přestěhovat ji do menšího bytu s pečovatelskou službou. 2/3 věcí bude třeba vyhodit. Moje matka je tzv. sběrač…a řve jako tur, i když chci vyhodit jen prázdné krabičky od psího krmiva. V důsledku toho já vyhazuji doma všechno, co mi přijde pod ruku, protože nechci po sobě zanechat takový binec…

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 18:25

@triga umíte si v této podprsence představit prsa velikosti D? To je pak možné si na prsa přikládat papírové kapesníčky, to dopadne stejně…

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 21:38

@Paris1789 jo a vy jste ta hanbarka co mysli akorat na utraceni. ☺☺jeste ze jsou ty uslechtile co to srovnaji

Paris1789
5354 příspěvků 25.1.18 22:37

Ano, a neustále se svíjím pocity viny. Nebojte, tašku už mám nachystánu, a to tam ještě nejsou letní věci.

Oveeec
2820 příspěvků 25.1.18 22:01

Já jsem nejdřív chtěla začít trochu krotit ten svůj negativismus a nepsat nic, ale nedá mi to :)
Rozhovor se mi líbil až do chvíle, kdy přišla řeč na „pytlík organické červené čočky a quinoi“ jako dárek. To je tak trochu á la Radka Třeštíková a podle mě póza jako hrom. Po tom, co jsou pronajaté textilní plínky na noc, se radši pídit nebudu.
Dost mě vyděsilo to s tím spodním prádlem, ale možná je ta hrůza, která se mě zmocnila u spojení „nové prádlo“ a „5 let“, jenom výsledkem neporozumění. A je pravda, že mám sama některé kousky hooodně dlouho, jenže jich taky mám hooodně moc, takže se to tak rychle neonosí.
Myšlenka etického spotřebitelství a nekonzumního stylu života je mi hrozně sympatická (každou chvíli se pro ni nadchnu, a vždycky to skončí záchvatovitým nákupem nového oblečení :) ), a přesto mám obecně takovou divnou nedůvěru k lidem, kteří za rok vyprodukují jedinou sklenici odpadu, nekoupí si několik let jedinou věc a podobně. A sama sebe se ptám, proč to tak je, proč je v tom nepodporuju bez výhrad. Je to proto, že se mi zdá, že to jinak nejde, než je v tom nějaký podfuk? Nebo proto, že se to občas pojí s nějakým pozérstvím? Nebo proto, že jsem prostě pohodlná a asi i materialistická?
V tomhle smyslu je ten rozhovor opravdu inspirativní. I jazykově a stylisticky to není špatné. A opravdu moc se mi líbí, jak chodí paní oblečená.

asterah
429 příspěvků 26.1.18 09:46

Člověku by nemělo být jedno, nakolik svým způsobem života poškozuje planetu - není to nadnesené, protože když se sečtou vlivy všech jednotlivců, výsledek je děsivý. Takže začít u sebe je docela správná věc.
Je rozdíl mezi ekologickým přístupem k životu a ekologickým pozérstvím - u této paní si nejsem jista, kam ji zařadit - nejspíš směs obou přístupů.
Přijde mi normální, že třeba 5 let nekoupí žádný nový oděv, ovšem nějak už mi to nesedí s tím množstvím, které jí údajně stačí…aspoň občas to přece musí vyprat - 1 kufr - to pere skoro pořád - to taky docela zatěžuje prostředí, ne? Leda že by to jen máchala v čisté vodě…
Ta myšlenka je dobrá, ale uvedení do praxe sporné - její životní styl se hodně liší od života, který vede většina žen - a to se nedá tak snadno změnit a tím nemám na mysli přecpané skříně a honbu za módními trendy… :)

Oveeec
2820 příspěvků 26.1.18 10:20

Nevím, jak dalece se její životní styl liší od ostatních, ale jestli si za těch 5 let koupila fakt jenom čtvery ponožky…:)

asterah
429 příspěvků 26.1.18 11:23

Ať už je její životní styl jakýkoliv tak nevěřím, že si vystačí s množstvím oblečení, které se vejde do jednoho kufru - kdyby chodila do práce tak 2× týdně a zbytek času proseděla doma, tak možná - ale to asi nebude její případ. Většina žen chodí do práce denně a musí to oblečení trochu střídat - přece se potí a sem tam se ušpiní…doma musí taky v něčem chodit a za 5 let se i nejkvalitnější látky poněkud obnosí, případně poškodí…tohle je pro mně fakt těžko uvěřitelné a beru to jako nadsázku.
Nehoním módní trendy a díky tomu, že většinu roku chodím v pracovním, mi „kostelní“ oblečení vydrží déle, ale aspoň jednou za rok potřebuji něco vyměnit - třeba právě spodní prádlo, žádná látka není věčná - ani ta velmi kvalitní.

V každém případě mě rozhovor zaujal - dává prostor k zamyšlení, líbí se mi, jak se obléká a její způsob uvažování je inspirativní, ale obávám se, že praxe je pro většinu z nás jinde - musí být, aspoň prozatím.

arpa
1250 příspěvků 29.1.18 10:49

Přesně tak… Pokud by pracovala jen z domu, tak by mi stačily dvoje tepláky a pár triček. Ale nedovedu si představit takto chodit mezi lidi. Nemůžu si obléct jeden vršek dva dny po sobě, to bych páchla sama sobě. Někdy, s ohledem na specifika svého povolání, se musím převléknout i během dne.

3420
15 příspěvků 26.1.18 13:21

Ty pronajaté plenky jsou pro lidi, kteří si nechtějí plnit koš jednorázovými a současně se jim nechce prát (nebo nemají kde). http://plenkovyservis.cz/sluzba/

Konec osvěty.

asterah
429 příspěvků 26.1.18 13:59

Zajímavá služba a užitečná - ale stačí ten odvoz 3× týdně? Pokud si vzpomínám, tak jsem musela prát denně a nejhorší bylo sušení v zimě a pak žehlení - zase to člověka nutilo naučit dítě co nejdřív na nočník :)
Když vidím dvouleté a starší děti s plínkami, ježí se mi srst.

isko
1855 příspěvků 26.1.18 14:05

@3420

Tu webovou stránku psal někdo, kdo asi fakt vůbec není Čech, ale to jen tak mimochodem.

Hlavně - vyzkoušet to za 2999,– Kč měsíčně? V době praček, sušiček a nežehlivých látkových plen?

asterah
429 příspěvků 26.1.18 14:46

@isko
2999Kč není zas tak velká suma - ale nikde není uvedeno, kolik kusů obsahuje jedna dávka, nebo jestli to je neomezené - podle potřeby. Taky by mě zajímalo, jak probíhá ekologické čištění těchto plínek - kdysi se to řešilo vyvářkou a žehlením.
Dneska vypere pračka, usuší sušička - to je celkem bez práce, takže mě napadá, že důvod může být cena látkových plínek - tady nemám přehled. Otázka je, jestli by vlastní pleny ve výsledku nevyšly levněji a nebyly ekologičtější…

isko
1855 příspěvků 26.1.18 16:19

3000 na měsíc - a tím myslím každý měsíc - za plínky - pro rodinu, kde je jedna na mateřské, která může dávat třeba taky 4000 - mi připadá dost. To bych byla ochotná dát ještě tak za jednorázový nákup látkových plen, které bych si pak doma vyprala sama, anebo které by mi za mírnější poplatek taková firma prala.

Mimochodem, prý maminky nechtějí žehlit plínky. Tomu bych rozuměla, jenže dneska už se právě vyrábějí látkové plínky, které se nemusejí žehlit. Čili tento argument padá.

A pak taky - co je tak moc ekologického na tom, že kvůli plínkám mého dítěte bude jezdit po městě další auto a spotřebovávat ropu atd.?

asterah
429 příspěvků 26.1.18 17:48

@isko
Za rok je to 36000 a ta suma může a nemusí být konečná. Nevím, kolik stojí dneska obyčejná látková plenka, takže nemám srovnání, ale určitě to bude mnohem méně.
Pračku má doma každý, sušičku ne, žehlení - nenáviděla jsem to, ale těch 5 měsíců se to vydržet dá.
Když to shrnu, tak bych i dneska volila látkové pleny a praní doma :)

Paris1789
5354 příspěvků 26.1.18 17:53

S dvojčaty bych s klidným srdcem volila jednorázovky, přínos látkových je jen v prvních měsících, protože lépe udržují správné postavení kyčlí.

asterah
429 příspěvků 26.1.18 18:48

@Paris1789
S dvojčaty určitě - pokud by na to byly peníze - což je nutná podmínka.

Příspěvek upraven 26.01.18 v 18:50

isko
1855 příspěvků 26.1.18 19:03

Pokud zvolíte cestu jednorázovek, tak při předpokladu 5 plen denně jich spotřebujete cca 150 měsíčně. To vás bude stát cca 1000,– Kč měsíčně - když si koupíte balík Pampers na alza.cz:

https://www.feedo.cz/…azove-pleny/?…

Já jsem kupovala plenky z Albertu, pokud byly v akci, tak cca 50 ks za 170,– Kč, pokud ne, tak za asi 250,– Kč = cca 750,– Kč za měsíc. Podotýkám, že chlapečkovi je 3,5, takže to jsou celkem čerstvé údaje.

Proti tomu mě asi nikdo nepřesvědčí, že 2999,– Kč není moc.

Pokud látkové, tak je pravda, že ne každý má sušičku. A fakt už se nežehlí, vypadají takto:

Příspěvek upraven 26.01.18 v 19:06

asterah
429 příspěvků 26.1.18 21:12

@isko
Tak já jsem trochu starší dorostenka - už je to 30 let :) tehdy sice nějaké jednorázovky byly, ale doporučovaly se až od tří měsíců - a stejně jsme na ně neměli peníze - takže látkové pleny byly nutností (byly ještě po mně) jak ráda bych je tenkrát vyměnila za dnešní pampersky - moc by se mi to hodilo, ono dělat státnice s dvouměsíčním miminem byl dost záhul…a jinak díky za info - bude se hodit, když všechno dobře dopadne, v květnu budu babičkou :)

isko
1855 příspěvků 27.1.18 10:21

Tak to chápu, pleny a státnice dohromady dost skřípou.
Nicméně jak jste prve psala o tom, že jste děti učila co nejdřív na nočník a tak - moje sestra (ročník 73) měla problémy ještě v šesti letech. Určitě neměla papírové plínky a ty látkové nepomohly, aby se naučila. Enuréza je problém mnohem větší, než si lidi myslí, cca 20% pětiletých dětí se pomočuje. Ale to už bude asi můj poslední příspěvek sem, je to offtopic a máme tady na to vlákna:-)
Jinak gratuluju k vnoučeti, to víte, že to bude dobré!

asterah
429 příspěvků 27.1.18 10:48

Ano, o tom problému jsem nedávno četla - to se nedá nic dělat.
Taky už mlčím na téma „plínky“ :)

VeronikK
1288 příspěvků 29.1.18 13:42

@asterah Obyčejná plena není drahá, ale některým dětem nestačí (moje děti např.). Moderní lítková plena je dražší. Nevím přesně, kolik jsem za pleny utratila, ale počítala jsem s tím, že budu mít víc než jedno dítě. Také jsem je mezitím půjčovala kamarádce. Některé jsem koupila z druhé ruky. Takže některé z plen zvládly použití i pěti nebo šesti dětmi. Dělala jsem to z ekologickách důvodů, praní stačí po 2-3 dnech, čili 3× týdně. Chápu, že někdo nemá prostor nebo kapacitu pleny prát a hlavně sušit doma, tak při dostatku peněz tuto službu využije. Dokonce jsem uvažovala o tom, v praní plen podnikat, ale nějak jsem se nerozhoupala…

Příspěvek upraven 29.01.18 v 13:43

asterah
429 příspěvků 29.1.18 14:20

@VeronikK
Já už nevím, kolik jsem tenkrát měla plen - jen si pamatuji, že jsem musela prát denně - taky kvůli sušení, protože to bylo na konci zimy.
Chápu, že někdo využije tuto službu a je jedno z jakého důvodu, je dobře, že něco takového existuje.

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 22:51

@Paris1789 ale no to víte, železo se musí kout neustále. A ani se za svoji zištnost nestydím, to je taky pěkná hanba :)))

julie74
3822 příspěvků 25.1.18 23:05

No prostě, Kamila určitě dělá skvělou věc, protože upozorňovat svět na to, že by se mohl krotit ve svojí spotřebě - teda náš bohatý severní kus světa - je báječná a velmi potřebná věc. Na druhou stranu, její pozérství se mi taky hodně příčí. Taky jsem se dívala na její fotky, vypadají klidně že jsou z posledních 5 let a to podle mě není gaderóba na jeden dva kufry. Můj šatník poslední dobou prošel velkou očistnou kůrou, mám třeba 4 svetry tenké, tři silné, 4 mikiny na ven a tři sportovní a tak. A stejně, nemám věcí na jeden až dva kufry. a už pindám, už jdu…

Paris1789
5354 příspěvků 26.1.18 07:59

To není žádná zištnost, to je naopak nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat

Matmys
2595 příspěvků 26.1.18 13:43

Vypadá to, že paní Kamila vylila s vaničkou i dítě.

To, že některé ženy mají napráskaný šatník tím nejplastovatějším šatstvem, ve kterém se ani nevyznají a pořád kupují další šunty, tak
nějak vím.

To, že existují ženy, které mají napráskaný dům tím nejznačkovějším šatstvem, ve kterém se ani nevyznají a pořád kupují další extra značky, také vím.

Proč se však proti tomu musí bojovat (je to vůbec to správné slovo?) nekupováním základního potřebného oděvu, tak to už netuším…
Nehledě na to, že jako už tady bylo několikráte připomenuto, ty hadru od kamarádek taky nevyrostly na stromě.

Díkybohu (soudím dle komentářů) existují holky/ženy/dámy, které zvolily zlatou střední cestu.

isko
1855 příspěvků 26.1.18 14:03

Omlouvám se, připojila jsem to ke špatnému příspěvku.

Příspěvek upraven 26.01.18 v 14:32

julie74
3822 příspěvků 26.1.18 18:33

@Paris1789 šmarjá, co se stalo s vaším obrázkem??? Nějaká tragédie???

Paris1789
5354 příspěvků 26.1.18 23:41

To je detail jednoho mého obrazu

julie74
3822 příspěvků 27.1.18 01:03

@Paris1789 a proč to tedy nejde zvětšit?? To by mě zajímalo :))

czDanda
653 příspěvků 27.1.18 06:49

Svrchní oblečení - dejme tomu.
Ale nekoupit si pět let nové spodní prádlo, ponožky ani obuv - to není na pochvalu.
A nejhůř na mě zapůsobila půjčovna hraček - opravdu to chuďátko nemá svou hračku, ke které může přilnout? :-(
/Tedy kromě té výchovné, Montessori?/

VeronikK
1288 příspěvků 29.1.18 13:50

Montessori je také takové moderní zaklínadlo.

Bossygirl
619 příspěvků 27.1.18 09:12

@czDanda Moje sestra kdysi pocitila potřebu jako zodpovědná matka zařadit mezi lego a autíčka také jeden edukační vánoční dárek. Synovec jásal pod stromkem nad hasičským autem a maminka mu podala vzdělávací dar se slovy: " Podívej, tady máš ještě dárek, copak to je?" Kluk to rozbalil a pravil: " Nevím, co to je a ani jsem si to nepřál."

Jordaan
9339 příspěvků 27.1.18 11:17

@Bossygirl

Jen to spatne nacasovala, konkurence hasicskeho auta je az moc silna. Moje dite ma sice lego a playmobil, ale take ruzne drevene a jak Vy rikate „edukativni“ hracky. A hraje si s nima casto. Pripadaji mi lepsi, protoze pracuji s fantazii ditete a jsou prirozenejsi, nez divoce barevne a zvuky vydavajici hromady plastu.

Anwen
704 příspěvků 27.1.18 14:03

@triga Ty podprsenky si pamatuji z Hithitu, vyzdvihovali jak jsou vyrobeny lokálně a dají se rozebrat při recyklaci. Upřímně si raději koupím podprsenku z Trioly, kterou taky vyrobili za lidských podmínek a mají velikosti pro všechny.

benyka
9115 příspěvků 27.1.18 17:02

Tohle je první a poslední podprsenka, kterou jsem si kdy (v devatenácti) ušila. Myslíte, že bych se tím mohla živit?

asterah
429 příspěvků 27.1.18 17:29

Parametry podprsenky to, myslím, moc nesplňuje, ale byly by to hezké bikiny - tím byste se klidně živit mohla :)
Já jsem si v 17 ušila plavky (vršek) - ze zoufalství, protože jsem nemohla sehnat menší kalhotky a větší vršek - jako vzor jsem si vzala dobře padnoucí podprsenku, kterou jsem rozpárala. Všechno bylo super, dokud jsem v těch bikinách nevlezla do vody…já jsem to ušila z bavlněné látky na sukně a nenapadlo mě ji předtím vyprat…

Příspěvek upraven 27.01.18 v 17:31

benyka
9115 příspěvků 27.1.18 18:24

@asterah To BYLA plavková podprsenka. Tehdy bylo nemožné sehnat dvojdílné plavky, aby podprsenka nebyla jako dvě lžičky a k tomu kalhotky jako stan. Všechno bylo zkompletované, nešlo to koupit zvlášť.

asterah
429 příspěvků 27.1.18 19:22

Já jsem si to myslela a povedla se vám :)
Tu dobu dobře pamatuji - šila jsem si ji ze stejného důvodu. Jediná možnost byla, koupit si dvoje plavky, jenže to bylo jednak hodně peněz a pak - plavkové podprsenky ve větších číslech stejně vypadaly jako stan a bylo třeba je upravit. Já jsem to pak řešila šátkem přes prsa.

benyka
9115 příspěvků 27.1.18 20:03

@asterah Jo, jo. Jednou se mi podařilo koupit báječné jugoslávské bikiny, u kterých jsem mohla upravit kalhotky jenom trošku (že to nebylo poznat), ale první den dovolené na Slovensku mi je v kempu ukradli ze šňůry (moje naivita). Těžko jsem sháněla náhradu, a v malé podprsence jsem se celou dovolenou plížila k vodě s ručníkem přes ramena. :-)

asterah
429 příspěvků 27.1.18 20:45

@benyka
Ani dneska není jednoduché koupit dvoudílné (i jednodílné) plavky podle představ - aspoň já s tím mám problém. Když objevím něco, co mi vyhovuje střihově i barevně, tak zaručeně je nelze koupit odděleně, nebo neexistují větší košíčky než B. Nakonec jsem skončila na internetu, kde mě okouzlilo, že jsem konečně našla plavky, kde jsem si mohla vybrat svoje rozdílné velikosti a dokonce i v barvách, které mě zaujaly…a konečně mám i jednodílné plavky, které mi sedí nahoře i dole.
Taky bych dneska dost těžko nahradila vršek šátkem - no, šlo by to, ale bylo by to poněkud neestetické… :D
Teď mě napadlo, jestli paní Kamila „dědí“ po svých kamarádkách i plavky…

benyka
9115 příspěvků 27.1.18 23:45

@asterah Dvojdílné se mi povedly u Vietnamců (asijské parametry mé postavě vyhovují líp než evropské), jenom jsem musela zkrátit obvod podprsenky asi o deset centimetrů, aby to vůbec něco drželo, ale to je prkotina.

asterah
429 příspěvků 28.1.18 16:38

To jste na tom dobře - já jsem trochu zrůdička :D
Vzhledem ke svému věku už potřebuji podprsenku s kosticemi, aby to nějak vypadalo. Zašívání obvodu jsem si taky dost užila…byla jsem v příjemném šoku, že mi hned první plavky sedly…pravda, cena „lidová“ 2500 i s dovozem - ale bez práce.
Nedovedu si představit ty bio-bavlněné podprsenky - já potřebuji něco stahujícího - abych se mohla normálně při práci hýbat - ne že se mi „to“ bude přelévat jako tsunami z jedné strany na druhou :D

benyka
9115 příspěvků 28.1.18 17:14

@asterah Však v těch plavkách chodím jen tak piánko. :-)

arpa
1250 příspěvků 29.1.18 10:45

Mně nijak zvlášť nenadchla. Pokud jde o styl, těžko tedy na něj soudit z pár fotek pořízených na společenských akcích či pro účely focení. Ale uznávám, že vcelku příjemně vyčnívá přinejmenším těmi doplňky nebo turbany (i když na běžné nošení si je moc nedovedu představit). Prádlo „Créeme“ je ovšem v mých očích naprosto ohyzdné (zejména ty kalhotky), připomíná mi to bombarďáky mé babičky. Kdyby neměly trendy nálepku „BIO“ a „ECO“, tak to nikdo nekoupí.

Z názorů cítím velkou dávku pozérství (ano, těžko uvěřitelné, že jí silonky vydrží léta páně) a vyžírkovství (pracovat pouze dvě a půl hodiny denně, oblečení dostávat od známých a být na pokraji osobního bankrotu… hm, jak vidím, ze všeho se dá udělat ctnost), na které tu upozornilo hodně předpisatelů, tak se nebudu opakovat. Je to fenomén celkem běžný pro lidi kolem dvaceti (tam se to dá tolerovat, už jen proto, že študák prostě má hluboko do kapsy), ale ve třiceti už by měla být někde jinde.

Alterations
753 příspěvků 29.1.18 10:49

Já myslím, že jde jen o takový marketing. Slečna našla díru na trhu. Anebo ji teprve hledá. Já to neodsuzuji, ale na druhé straně nedělají to samé i tzv. „šmejdi“.

arpa
1250 příspěvků 29.1.18 10:54

Asi ano. Všechno nakonec více nebo méně sklouzne do byznysu a mainstreamu.

Myslím, že jsem na určité věci už stará (a to nejsem zase o tolik starší než Kamila). Třeba právě tady na to „levné a ekologické žití“ za každou cenu.

Navíc jím dost pohrdám, pokud po bližším zkoumání zjistím, že je v tom jistá dávka parazitismu či pokrytectví.

Oveeec
2820 příspěvků 29.1.18 19:58

A tak zase parazitismu…já si nemyslím, že to pojala ve stylu „Co bych makala a vydělávala, když oblečení dostanu od kamarádek, cha!“. Řekla bych, že je to spíš snaha o recyklaci věcí, které ještě můžou sloužit (vyšší level je třeba vzájemné půjčování aut a nejvyšší jeden hever/jedna sekačka na celou ulici, místo aby měl každý svůj/svou), která je nejen ekologičtější, ale ve výsledku ještě posiluje vazby uvnitř komunity. Což je super, když se tedy člověk oprostí od pocitu, že musí vlastnit všechno a hodně a dejte mi všichni pokoj.
Což je všechno hezké, jenom mi vrtá hlavou, že jestli si ona pět let nekoupí nic nového a má oblečení tak akorát do kufru, nebude mít jaksi kamarádkám čím oplácet - a to je trochu problém. Ale tak třeba jim na oplátku mohla vařit nebo hlídat děti (vařit jídlo, ne vařit děti :) ).

Alterations
753 příspěvků 30.1.18 14:43

Já bych neřekla, že slečna uvažuje " co bych se namáhala, všechno dostanu od kamarádek". Spíš jí napadlo, že když bude ostatním radit co mají dělat, že by se na tom mohla dobře uživit. Přednášet, psát články, blogovat a celkově se zviditelňovat. Dělá to spousta lidí. Všelijací koučové, co vědí co jíst, co pít, co číst, jak se oblékat a jak žít atd. atp.

asterah
429 příspěvků 30.1.18 15:20

:D :D :D
mně u těch „koučů“ jak žít, jíst, cvičit, myslet, nemyslet, čumět, šklebit se či souložit ještě chybí „kouč“ jak umírat…

Oveeec
2820 příspěvků 30.1.18 19:48

Přesně. Už jsem to psala minule. Teď je taková móda, že všichni musí ostatní pořád poučovat. Hrozně mi to jde na nervy.

bldjad
3 příspěvky 30.1.18 02:13

Celkem často a dost ji řeší i portugalci - například, korkové kabelky apod., ale asi nejsou úplně moc slyšet. :)

edit admin - odstraněn odkaz

Yello
42 příspěvků 6.2.18 17:37

Pěkný rozhovor o alternativní způsobu oblékání. Proč ne. Sice tento způsob oblékání není pro každého, ale zajímavý pohled.

may.frayn
1047 příspěvků 12.2.18 21:28

Jo, zajímavý článek. Určitě souhlasím, že máme všichni zbytečně moc hader. Já sama jsem si za poslední měsíce koupila jenom pár triček s dlouhým rukávem v Lidlu, tam mívají občas dobrý oblečení. Jinak do „normálních“ obchodů už vůbec nechodím, jednak proto, že čekám, až zhubnu těhotenský kila (to si ještě počkám :-D), ale hlavně proto, že ta nabídka je naprosto tristní. Všechno hrozný hadry, z deseti věcí se mi líbí možná tak dvě, a z toho jedna je z naprosto ohavné látky. Dědění oblečení po kamarádkách je dobrá věc, sama to provozuju, dokonce jsem převážela oblečení z Itálie do Čr, protože mně to bylo malý, ale věděla jsem naprosto přesně, které mojí kamarádce by to padlo.

asterah
429 příspěvků 13.2.18 09:12

Co je to moc hader - to je relativní. U mně cca 2/3skříně tvoří pracovní oděvy - těch mám hodně, je to prostě nutnost, ale je fakt, že postupem času se trička a mikiny atd. z „normální“ části přesunují do pracovní…
Bohužel po kamarádkách dědit nemůžu - ta jediná, jejíž styl oblékání se mi líbí, je o hlavu menší než já :D

may.frayn
1047 příspěvků 13.2.18 11:20

@asterah Tak s tím děděním jsme na tom stejně, všechny kamarádky kromě jedné jsou o hlavu nebo i dvě menší než já a o dost hubenější, takže já víc věcí rozdám než dostanu. Moc hader - to je samozřejmě relativní. Vzpomínám si na jednu kamarádku, která nakupovala tím stylem, že v každým obchodě nabrala bez zkoušení náruč věcí, kdežto já jsem si po nekonečným zkoušení a zvažování odnesla jedno tričko. Jednou jsem u ní byla, když dělala velký prádlo a nestačila jsem valit oči, kolik tam měla sušáků, oblečení bylo doslova všude :-D.

asterah
429 příspěvků 13.2.18 15:15

Tak přesně ten případ je jedna moje kamarádka - ta jezdí pravidelně do Polska, kde nakupuje tím stylem, že skoupí všechno, co se jí líbí, bez ohledu na to, co už má doma. Pravda je, že ona to aspoň vyzkouší. Někdy jí tento přístup závidím, protože já jdu nakupovat s přesnou představou, co chci a zuřím, že to nikde nemají. Když poprvé uviděla obsah mé skříně, tak nade mnou povážlivě kroutila hlavou a vůbec nechápala, jak mi těch (z jejího pohledu) pár kousků může stačit. Jenže těch pár kousků se dá mezi sebou velmi dobře zkombinovat. Obdivuju ji, jak se v těch svých skříních (5) vyzná - já bych k tomu potřebovala mapu :D

rice
356 příspěvků 2.10.18 21:18

Bohužel…u bačkor vyrobených z recyklované vlny bez kapky lepidla jsem začala mít pocit pozérství a snobismu, který mě neopustil celý článek. Škoda, snad příště.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Dřív si nedokázala představit pro někoho šít, dnes má svoji značku

Autor: Redakce

Uživatelku Kayav sledujeme na Módním pekle už delší dobu. Začínala... Celý článek

Ponerovi: Značka, která obléká celebrity

Autor: Martina

Sourozenci Jakub a Nikol založili značku PONER, která obléká i... Celý článek