Rozhovor: K šití korzetu bruska a kladivo

12.11.18 | autor Monika

Riwaa Nerona o šití korzetů, spodním prádle a nádherných křivkách každé z nás.

Riwaa Nerona se věnuje šití korzetů pro vystoupení i k častému nošení. Autor foto: Danny WormRiwaa Nerona se věnuje šití korzetů pro vystoupení i k častému nošení. Autor foto: Danny Worm

Do Prahy přijede 22. listopadu legenda burlesky, Dita von Teese, která v mých očích vrací do šatníků eleganci a korzety. Na Ditino vystoupení se chystá také korzetiérka Riwaa Nerona. Šije nejen pro burleskní tanečnice, ale především pro ty, kteří nosí korzet jako spodní prádlo.

Riwao, jak vypadají zkoušky šití korzetu? A na kolik korun přijde?

Každé klientce nebo klientovi navrhuji nový korzet. Je pro mne důležité zjistit její/jeho zkušenosti s nošením korzetu, jak často jej hodlají nosit, za jakým účelem si korzet pořizují, co od něj očekávají, jaká barva je pro ně nejmilejší, zda korzet budou nosit jako spodní prádlo, a nebo jako součást vrchního oděvu, jaké materiály se jim líbí…

Na první konzultaci vznikne návrh nového kousku, pak následuje zkouška korzetu z pevného bavlněného plátna. Tak můžu nejen vyzkoušet střih, ale i klient/klientka může sdělit, jak se v budoucím korzetu cítí. Pokud je vše v pořádku, tak se mohu pustit do samotné korzetiérské práce. Hotový korzet předávám spolu s tipy a triky, učím nováčky šněrování a zapínání korzetu a péči o něj. Klasický korzet pod prsa se cenově pohybuje kolem 5 000,–.

Stahovací korzet na modelce Ivance Štefkové. Autor foto: Lucie KoutStahovací korzet na modelce Ivance Štefkové. Autor foto: Lucie Kout

Těsné korzety? Jen na vystoupení


Proč má člověk investovat do korzetu na míru, nikoliv do konfekčního?

Myslím, že se na mne lidé obrací, protože si chtějí vyzkoušet tento kousek oděvu/prádla. Konfekční kousky jsou krásné, mnohdy mi je nosí na ukázku, abych věděla, které do té doby nosívali. Nevyhovují však zcela všem křivkám a mnohdy stahují po celé délce trupu. U svých korzetů se snažím o opak – stáhnout pouze v oblasti pasu a zbytek těla jen lehce modelovat. Osobně mám ráda jakýkoliv korzet, ať už živůtkový, plesový, krojové šněrovačky i jiné. Zkrátka vše, co je na tělo a zdůrazňuje siluetu.

Platí, že čím těsnější korzet, tím lepší?

Nezáleží, zda se jedná o „opravdu stahující“ kousek, anebo jen prádlový (ne)korzet. Vše, v čem se lidé cítí dobře, je přijatelné. :)

Dá se na nošení korzetu zvyknout?

Určitě. Takzvané waist training korzety slouží k častějšímu nošení a nositelka/nositel si trénuje fungování s korzetem za účelem pořízení dalšího kousku s ještě užším pasem. Ve stahování pasu se postupuje velmi pomalu, třeba jen o 2–3 cm s každým novým korzetem.

Tightlacing (těsně stažené) korzety mají velmi vybraný pas a nosí je právě burleskní divy. Tyto korzety jsou určeny pro velký efekt, nikoliv pro časté nošení. Takový korzet na sobě mají zpravidla jen pár minut, pravidla nošení si však stejně určuje každý sám.

Korzety pro vystoupení Autor foto: Lucie KoutKorzety pro vystoupení Autor foto: Lucie Kout

Šicí stroj i kladivo


Jak dlouho trvá korzet ušít?

Jeden korzet tvořím zpravidla 30 hodin čistého času, avšak záleží na náročnosti zdobení, může to být i mnohem více. V korzetiérském oboru se pracuje s velmi silnými výztužemi a dalšími materiály, pro jejichž zpracování je nutné využít například brusku, nůžky na plech i kladivo, a proto se snažím práci rozdělit na šití jemného prádla a práci na korzetech.

Nejraději zpracovávám tak 3–4 korzety za měsíc. Podvazkové pásy šiju do 14 dnů, sem tam se mi zasteskne po velkých róbách a pustím se do dlouhých domácích županů. V podprsenkách se stále trénuji, zatím tedy ponechávám corselety, tedy spojení podprsenky a podvazkového pásu, na odbornících. To platí i u takových korzetových zakázek, u kterých vím, že bych nebyla schopna je vytvořit, například z kůže, ze stuh ribbon, z latexu… Česká republika je plná úžasných korzetiérek a korzetiérů, kteří mají svůj vlastní styl. Každý si tak může vybrat svého odborníka, jehož práce mu vyhovuje nejlépe.

Šití korzetů je fyzicky a časově náročné. Autor foto: Danny WormŠití korzetů je fyzicky a časově náročné. Autor foto: Danny Worm

Korzet pro muže


Jaké materiály k šití používáte a které vůbec?

Velmi ráda pracuji s tkaninami, které jsou určené přímo pro šití korzetů. Jsou velmi pevné a přitom tenké, tedy nepřidávají zbytečně na objemu. Vyřazuji všechny elastické materiály a materiály s řídkou vazbou. Také se snažím vyhnout těm, které mají velké vzory. Korzet má mnoho členících švů, tedy materiály s velkými vzory nevyniknou.

Zmínila jste klientky a klienty. Čím se liší šití korzetů pro muže?

Korzety pro muže se prakticky krom měr od dámských neliší. Používám stejné postupy a materiály. Korzet se snažím co nejvíce přizpůsobit lidskému tělu, tedy jen vycházím z jiných proporcí. Nevšimla jsem si žádných rozdílů mezi zákaznicí a zákazníkem, oba přicházejí pro stejný pocit. :)

V kolekci Ovínění si vybere každá žena. Autor foto: Lucie KoutV kolekci Ovínění si vybere každá žena. Autor foto: Lucie Kout

Od gothiky ke spodnímu prádlu


Máte pocit, že se zájem o korzety proměňuje? Podléhají trendům?

Osobně jsem moc ráda, že se dnes už žádný z mých klientů nežene za extra útlým pasem. Bývaly doby, kdy se „pořádný korzet“ počítal na možnost stažení pasu na co nejmenší míru. Dnes jde spíš o celkovou siluetu a pocit při jeho nošení. Centimetry v pase ubírám spíše citem a klient/klienta může sdělit na zkoušce pokusného korzetu, jestli si přeje nějakou změnu. Z nově používaných materiálů jsem si pro efektní a především burleskní kousky oblíbila korzetovou síťovinu, kterou jsem použila pro novou kolekci „Ovínění“ #riwaaneronaovineni.

V době, kdy jsem začínala korzety šít, moje klientela toužila především po gothické módě plné krajek, brokátových motivů a kovových prvků. Nyní vytvářím více korzety, které klienti/klientky nosí jako součást spodního prádla.

„Korzety mne nakonec naučily, že každé tělo je krásné takové, jaké je.“ Autor foto: Lucie Kout„Korzety mne nakonec naučily, že každé tělo je krásné takové, jaké je.“ Autor foto: Lucie Kout

Korzetem k přijetí sama sebe


A jak jste se vlastně dostala k šití?

Má profese se začala již na střední škole. Studovala jsem na gymnáziu, avšak neustále jsem měla potřebu tvořit v oboru oděvnictví. Uvažovala jsem dokonce o přestupu na oděvní školu. Byla jsem velmi nešťastná z toho, jak se mé tělo vyvíjí v dospělé. Chtěla jsem být velmi štíhlá s tehdy módními útlými boky, k čemuž nemám dispozice.

Jednoho dne jsem se podívala na návrhy, které jsem kreslila, a na představy, jak bych chtěla vypadat sama. Zjistila jsem, že kreslím muchovské ženy plné křivek a sama jsem v rozporu s tím, co požaduji od sebe a jak nahlížím na krásu žen. Rozhodla jsem se zatočit se svými komplexy právě tak, že křivky ještě více umocním objednáním korzetu.

Dopadlo však úplně jinak. Za peníze z letní brigády jsem si pořídila šicí stroj a začala podle návodu na internetu se svými prvními korzety. Byla a jsem fascinovaná pocitem při jeho nošení a začala jsem korzet nosit pravidelně. Díky zájmu ze strany přátel a milé mailové podpoře paní Bártlové, která mi v začátcích velmi pomohla (velmi děkuji), jsem se nakonec pustila do vlastní živnosti. Korzety mne nakonec naučily, že každé tělo je krásné takové, jaké je, a nikdo korzet nepotřebuje, ale může jej s láskou nosit.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Zrádná zvířátka

Autor: Ada

Kdykoli si berete světlé oblečení, dávejte si velký pozor na to, co... Celý článek

Průvodce šitím: Tipy pro šití jemných hedvábných látek II.

Autor: Jana

Šití z jemných látek, které jsou splývavé a tudíž hodně kloužou, je... Celý článek