Šaty pro Brno

20.01.13 | autor Ada

Návrhářka Marie Zelená rozšířila svou kolekci "Návraty k hodnotám" o další šaty a tentokrát mi sáhla na Brno. Na mé Brno. Ač jsem se tu nenarodila, strávila jsem tu pěknou řádku telecích i dospělých let a odmítám jen tak přihlížet, když si někdo z tohohle města dělá šprťouchlata.

I když kolekce "Návraty k hodnotám" si, zdá se mi, dělá šprťouchlata z nás všech. Mám dojem, že jsem o ní na Pekle psala, ale už to bude dávno... takže, je to nějaký ten rok starý projekt, v jehož rámci vznikly reprezentační šaty pro některá česká města. Průvodní text si můžete přečíst zde. Myšlenka představit jednotlivá česká města, jejich osobnosti, památky a historii je samozřejmě chvályhodná, ale činit tak prostřednictvím kýčovitých šatů, na kterých je špatně skoro všechno, od barev přes střihy po jednotlivé prvky, je průšvih.

Šaty pro Brno zde:

Autorka šatů: Marie Zelená, foto: Pavol Bigoš, zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1282_original.jpg

Ne, na první pohled to není tak hrozné. Jednoduché přiléhavé šaty, žádné křečovité originální prvky, červenobílá kombinace jako na brněnském znaku... ale to má být nějaká reprezentace? To jsou šaty pro hostesku. Nebo na maškarní za erb, jak napovídají závoje. Jako řemeslný a umělecký skvost inspirovaný Brnem to prostě není dobré, takové zadání chce úplně jiné zpracování. Fotka šatům dost přidává na kráse, na běžné momentce vynikne jejich trapnost v plné kráse:

šaty: Marie Zelená, autor fotky neuveden, zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1130_original.jpg

Jestli chcete vědět, co jsem myslela tím "není to tak hrozné", podívejte se na zbytek kolekce. Vážně jsme tady v Brnu dopadli ještě dobře.

Zdroj: 5 2Zdroj: 5 2

Největší katastrofou jsou podle mého názoru šaty pro Prahu. Obří límce, zkrabacený materiál, kanýrové ocasy jako do travesti show. Jásavé primární barvy, které nudí už po deseti sekundách. (Fotce sice někdo pořádně vytáhl sytost barev, ale když jsem ji zkusila stáhnout na rozumnou úroveň, nepomohlo to, věřte mi.) Kde je nějaký nápad, něco moderního, neotřelého, nějaká ta hodnota?

Zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/171_1703_original.jpgZdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/171_1703_original.jpg

To proužkované vzadu je příklad, jak taky mohlo dopadnout Brno. Tohle jsou Klatovy Karlovy Vary (pardon, zatmění, díky za opravu). Droboučké kanýrky a spadlá ramena napovídají, že Klatovy jsou domovem flamenca. V Hradci Králové bydlí zlá královna ze Sněhurky a odpykává si tu trest v továrně na sklíčidla nebo co by to mohlo být.

Zdroj: 5 2Zdroj: 5 2

Přerováci, rostou u vás smrže?

Zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1470_original.jpgZdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1470_original.jpg

Paní Zelená, já vím, že to myslíte dobře. Ten nápad je opravdu fajn, ale kdybyste mu věnovala jen svou energii a organizační schopnosti a navrhování šatů nechala na někom, kdo to umí, udělala byste lépe.

Teď už jen doufat, že šaty pro Ruskou federaci neuvidí Putin. Ten by se s tím nemazal.

šaty: Marie Zelená, autor fotky neuveden, zdroj: http://www.mariezelena.cz/originaly/kategorie/115_1625_original.jpg

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Modrý lesk

Autor: Ada

Namlsali jste se v minulém článku krásné haute couture? Určitě ano.... Celý článek

Chlupatý míč

Autor: Ada

Každý ví, že proti zimě je nejlepší zvířecí srst, ať už zpracovaná... Celý článek