Milá redakce, díky za fajn tipy k pokoukání. Pokud se na výše uvedené dokumenty podíváte i Vy sami, jistě pak budete odborníky na slovo vzatými a možná nebudete psát tak plytké články o ničem, které zde zbytečně zabírají místo. Zatím to totiž vypadá, že se za módní odborníky považujete po jednom zhlédnutí filmu Ďábel nosí Pradu.
Sedm fashion dokumentů, které musíte vidět
02.09.16 | autor Redakce

Stáhnout si Ďábel nosí Pradu a neochvějně věřit, že o módním průmyslu víte první poslední, je stejně troufalé jako navrhovat Meryl Streepové ten zpropadený květinový vzor. Pokud chcete svět módy opravdu poznat, podívejte se na kvalitní dokumenty. Takové, které nabízí víc než jen třpytivé pozlátko a zkarikované postavy.
Iris (2014)
„Nemám žádná pravidla, stejně bych je porušovala. Byla by to tedy jenom ztráta času,“ říká o sobě Iris Apfelová, americká byznysmenka a odbornice na módu na slovo vzatá. Přestože jí do stovky zbývá pouze šest let, v módě nejen drží krok, ale suverénně udává tempo. O jejím stylu si ostatně můžete přečíst v Adině článku. Iris pak není tolik filmem o módě, jakožto oslavou kreativity, kterou excentrická dáma ztělesňuje. Dva roky starý dokument stojí za zhlédnutí už proto, že poctivá sběratelka s osobitým humorem nechala dokumentaristy nahlédnout do svého rozsáhlého šatníku.
Yves Saint Laurent: Spalující láska (2010)
Snímky o zesnulých velikánech ukazují jejich soukromý život zpravidla jako sled skandálů. Yves Saint Laurent: Spalující láska má do vypočítavé ždímačky na emoce naštěstí daleko. Pierre Bergé, celoživotní partner a manažer YSL, vzpomíná na módní ikonu racionálně, bez zbytečného patosu a s úctou. Život svého druha rekapituluje při příležitosti aukce obrovské sbírky uměleckých předmětů legendárního francouzského návrháře. Kromě lítého boje o vzácné kousky zachycuje i historii ikonického módního domu.
The September Issue (2009)
Zářijové číslo Vogue, které se nepočítá na stránky, ale na kila, je povinnou četbou každého módního nadšence. Stejnojmenný dokument pak patří k povinné podívané. Většina diváků zapne sedm let starý dokument s cílem sledovat, kolikrát se Anna Wintour během natáčení (ne)usměje. Dokument ale neukazuje jen přísnou šéfredaktorku. Dokazuje, že módní magazíny nejsou jen četba pro znuděné paničky, ale opravdový - a občas pořádně tvrdý - byznys. Zaujme vás nejen šrumec v redakci, ale i osobnosti, které k ní neodmyslitelně patří, např. Grace Coddington, stálá redaktorka a vysloužilá veteránka módního průmyslu.
Bill Cunningham New York (2010)
Jméno Bill Cunningham neuvidíte ani v lesklých magazínech, ani v předražených reklamních kampaních. Charismatický fotograf New York Times se totiž nezajímal o lepé děvy na módních akcích, ale zachycoval módu takovou, jaká je - na reálných lidech v ulicích New Yorku. Jeho motto ostatně znělo: „Nejlepší módní přehlídky jsou k vidění na ulici. Vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude.“ Neúnavný hledač módních talentů zemřel v červnu letošního roku. Dokument připomíná nejen jeho práci, ale zachycuje i jeho osobitý přístup k životu.
Le testament d'Alexander McQueen (2015)
Dokumentů o Alexanderu McQueenovi se po jeho smrti vyrojilo jako hub po dešti. Není ani žádným překvapením, že většina se spíš než na jeho dílo zaměřila na divoký osobní život, drogy, případně dramatický vztah s jeho objevitelkou a mecenáškou Isabellou Blow. Loïc Prigent není ale typickým senzacechtivým dokumentaristou. Považovat se může přímo za specialistu, co se dokumentů o ikonických módních domech týče. Po exkurzi do salónu Chanel a Balmain mapuje tři poslední přehlídky enfant terrible Alexandera McQueena.
The tents (2012)
Není větší módní svátek než newyorský fashion week. V přehršli luxusních módních značek, vysokých cen a všudypřítomných celebrit se úplně zapomíná, že tahle luxusní akce v roce 1943 původně začala ve stanech v Bryant Park. Mola se přesunula z rozmočených trávníků do důstojných Spring Studios, duch stanů ale pořád zůstává. V dokumentu vzpomíná Carolina Herrera, Donna Karan, Tommy Hilfiger a další osobnosti ze světa módy.
Dior a já (2014)
Raf Simons je opět v kurzu. Se svým příchodem do Calvina Kleina dozrál čas na to si připomenout, jak introvert a minimalista přišel pln očekávání do módního domu Dior, ztělesnění luxusu a opulence. Dokument poskytuje divákovi poměrně realistický pohled na každodenní chod salonu, který má do zidealizovaných představ o klidném místě plném kreativity sakra daleko. Před první přehlídkou Rafa Simonse se ostatně nejedlo a nespalo. Dior a já není jen o Simonsovi. Malou poctu vzdává také švadlenám, které se na nelehké tranzici podílely.
Který dokument vám v sedmičce chybí? Dejte nám vědět v komentářích.
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky