7 slavných žen, které tvořily dějiny módy

14.05.18 | autor Dominika

Překrásné róby, opulentní šperky, hedvábí, brokát nebo samet? Co nosily například Kleopatra, Eliška Přemyslovna, královna Viktorie nebo Diana? Výprava do dějin módního stylu právě začíná.

Malachitová víčka a Kleopatřiny šaty


Není tajemstvím, že nejslavnější panovnice starověkého Egypta – Kleopatra, dokázala svoje názory prosadit skrze svůdnost a charizma. A to i když podle vědeckých studií moc krásy nepobrala. Co se však ubere na kráse, přidá se na líčení a vhodně zvoleném oděvu. Kleopatra se podle tradice měla oblékat do bílých klasických šatů zvaných Kalasiris šitých na tělo a na krku nosit tzv. pektorál. To byl honosný šperk ve tvaru zlatého límce, doplněný dalšími náramky a nákotníky. Egyptská móda využívala pravidlo rozporu, tedy bílé oblečení kontrastující s barevností korálků a jiných šperků.

V Egyptě se dbalo i na líčení. Ženy i muži nejčastěji používali černidlo na úzké černé linky na oční víčka. Sama Kleopatra se vyžívala v líčení zelenou pastou. Ta se získávala spojením malachitového prášku a živočišného tuku. Líčení bylo však spíše záležitostí funkční než estetickou. Odráželo totiž nepříjemné sluneční paprsky a pomáhalo chránit pleť v prašném prostředí.

Příspěvek sdílený Franja porque ti quero!⚘ (@franja_porquetiquero), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-12T04:10:47+00:00“>Kvě 11, 2018 v 9:10 PDT</time>

Křesťanský módní asketizmus přeťatý rozevlátou Byzancí


Příliv byzantského umění do italské Ravenny přinesl i nové módní trendy. Sytě barevné látky protkané zlatými nitěmi přinesly na evropské dvory závan exotiky blízkého východu. Střih se odrážel od římského košilového oděvu. Celá róba byla ve tvaru tuniky, která se nosila s dlouhými rukávy, na něj se dosazovala další tunika již bez rukávů. Oděv tedy zahaloval celý tvar lidského těla, byl řasený a mnohdy těžkopádný. Krásné šaty v té době nosila asi nejslavnější byzantská císařovna Teodora, jež byla manželkou slavného císaře Justiniána. Její překrásné róby můžeme dodnes obdivovat přímo v Ravenně na tamějších mozaikách.

Příspěvek sdílený Ravenna Mosaici - Mosaics (@ravennamosaici), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-04-23T08:00:58+00:00“>Dub 23, 2018 v 1:00 PDT</time>

Prosté svatební šaty Elišky Přemyslovny


Gotika. Období, kdy přichází kult štíhlé elegance, která se promítá nejen v architektuře, ale i v módě. Výjimkou nejsou ani šaty poslední české Přemyslovny – Elišky. Po smrti jejího bratra Václava III. se provdala za tehdy čtrnáctiletého Jana Lucemburského. Zajímavostí je, že k oltáři šla v prostě střižených šatech bez ozdob a s rozpuštěnými vlasy. V Evropě byl totiž na pomyslném vrcholu vliv Francie a tehdejší minimalistická a čistá elegance. Eliška Přemyslovna si dokonce svoje svatební šaty sama připravila. Po porodu si začala halit vlasy do roušek a čepců na důkaz vdané ženy, jak velela tehdejší tradice. Sama však byla ráznou ženou, která se nejednou obrátila proti svému manželovi.

Příspěvek sdílený Dominika Markova (@markova_dominika), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-14T15:35:37+00:00“>Kvě 14, 2018 v 8:35 PDT</time>

Marnivá Rakušanka Antoinetta


Byla módní ikonou své doby. Marie Antoinetta vyrůstala v době, kdy byla móda brána jako prostředek k vyjádření sociálního postavení, bohatství a luxusu. Každý detail na róbě či ošacení byl velmi důležitý, protože mohl označovat určitý statut ve společnosti. Ještě předtím však se zmítala mezi konvencemi francouzského i rakouského dvora, ze kterého pocházela. Její vášeň pro módu byla tak velká, že si povolala mezi dvorní dámy i tehdejší slavnou modistku Rose Bertin a kadeřníka Leonarda Alexise Autiera. Druhý zmíněný tvořil honosné účesy, které velmi často hraničily s tehdejším vkusem i tradicí. Výstřední vlasové modely obsahovaly například ptačí pera, vycpaná zvířata nebo kusy ovoce či zeleniny. Okázalost hnaná marnivostí byla poslední kapkou pro tehdejší prostý lid… a jak už z dějin víme, skončilo vše nechvalně proslulou francouzskou revolucí, jejímž vrcholem bylo stětí hlavy státu i jeho manželky, mladičké Antoinetty.

Příspěvek sdílený Nicole Matta Santos (@dreaming.nicki), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-12T01:06:38+00:00“>Kvě 11, 2018 v 6:06 PDT</time>

Svatba v bílých šatech? Průkopnice trendu byla královna Viktorie


Kult bílých svatebních šatů je poměrně nový a sahá teprve několik desetiletí zpět do historie. Asi nejznámější nositelkou byla anglická královna Viktorie, která si v nich vzala svého bratrance Alberta. Dříve je však oblékla i Marie Stuartovna, čímž vzbudila poprask, protože v tehdejší renesanční Evropě byla tato barva znamením smutku a truchlení.

Vraťme se však k Viktorii. Masovému trendu svatebních šatů v bílé barvě velmi pomohl i vynález fotoaparátu. Díky němu mohly šaty obdivovat ve velmi krátkém čase ženy po celém světě. V té době byly brány šaty bílé barvy jako projev luxusu a bohatství, protože byly velmi nákladné na údržbu a často se špinily. Největší rozmach bílých nevěst historie zaznamenává až po 2. světové válce a trvá do dnešních dnů.

Příspěvek sdílený История мира в фото (@historymyworld), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-12T18:30:42+00:00“>Kvě 12, 2018 v 11:30 PDT</time>

První dáma kostýmků Jackie Kennedy


Její styl zbožňovala celá Amerika. Manželka Johna Kennedyho byla noblesní dámou za každé situace. Její záliba v kostýmech hraničila občas až s obsesí, avšak díky nim se stala ikonickou první dámou a hvězdou 60. let minulého století. Jackie se nestranila výrazných barev a snažila se nosit elegantní čisté linie. Její vytříbený vkus byl ovlivněn i rodinným zázemím, protože pocházela z dobře situované rodiny, a od mala tak byla obklopena luxusem. Ještě než se provdala za budoucího prezidenta Spojených států amerických, měla dostat vysněné místo ve Vogue, kterého se posléze musela vzdát. Její styl však zůstal nesmrtelný – např. značka Moschino jí vzdala hold kolekcí ikonických kostýmků a šatů.

Příspěvek sdílený Sari Zoe - Fashion Stylist (@sarizoe), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-05-13T14:10:59+00:00“>Kvě 13, 2018 v 7:10 PDT</time>

Okouzlující princezna s tragickým osudem? Lady Diana!


Princezna s lidskou tváří, maminka dvou malých následníků britského trůnu a plachá dívka, která se proměnila v sebevědomou světovou ikonu. To byla Lady Diana, kterou miloval celý svět. Její styl se proměňoval během dvou dekád a postupně přecházel i do rebelské fáze posledních let v Buckinghamském paláci. Různé kreativní modely ji vynesly na pomyslný módní trůn a zapsaly se do dějin. Po rozvodu s princem Charlesem začala častěji nosit i uvolněnější oblečení, takže mohla také popustit uzdu své módní fantazie, což jí nesmírně svědčilo. Pokaždé, když vynesla nějaký model na veřejnost, okamžitě se vyprodal a nebyl dlouhé týdny k dostání, což pomáhalo v jistém slova smyslu i britské ekonomice.

Příspěvek sdílený Lady Diana, Princess Of Wales???? (@lady.diana._), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-02T19:24:23+00:00“>Úno 2, 2018 v 11:24 PST</time>

Koho považujete za módní ikonu – ať už současnou, nebo historickou?

Autor

Dominika

Dominika zbožňuje módu, vyhledává nové módní trendy a je botoholik. Má doma už přes 70 párů bot. Ráda cestuje, vyhledává umění a nejraději nosí minimalistické kousky.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Šití vs. nápad

Autor: Ada

Posledně jsem psala, jaká je škoda, když někdo umí šít, ale nemá... Celý článek

Jsem módní návrhářka

Autor: Ada

Nadpis neprozrazuje nějaké mé velké tajemství. Je to novinka: právě... Celý článek