Díky za článek, pro mě zajímavé počtení…až jsem o korzetu
zauvažovala
Sešněrováno 2. aneb Jak si vybrat korzet
15.01.14 | autor Channah

V minulém článku jsme se podívali na stručnou historii korzetu. Ve vztahu ke korzetům, které nosíme dnes, nás asi nejvíce zajímají korzety z viktoriánské éry – tvarovaly postavu do podoby „přesýpaček“ a k zadnímu šněrování se přidaly i praktické korzetové háky, které umožnily rozepnutí korzetu vepředu. Porovnejme si tento dobový viktoriánský korzet:

Zdroj: http://pre-raphaeliteramblings.blogspot.com
...a korzet, který běžně zakoupíte na e-bay:

Zdroj: http://www.ebay.com
Pokud se vaše oči dokážou přenést přes otřesný rozdíl v kvalitě, minimálně podobnost v tvaru a celkovém stylu uvidíte, byť ten viktoriánský byl určen pro nošení pod oblečením.
Možná jsem se právě rozhodla, že korzet je přesně to, co potřebuji, aby se ze mě stala vysoustružená sexy samice – tak hurá na e-bay a objednám něco z Číny za tři stovky. Ale ouha, místo žádoucích tvarů, které se na mě z propagační fotky smály, docílím leda lehce projmutého válečku. A to i v případě, že jsem zvolila správnou velikost. Čím to?

Zdroj: http://www.ebay.com

Zdroj: http://www.belindasbabblings.com/
Podívejme se nejdřív na to, z čeho se skládá kvalitní korzet. Kromě zdobné svrchní vrstvy (často z brokátu či saténu, dle finančních možností umělého nebo hedvábného) musí korzet z logiky věci obsahovat ještě vrstvu spodní, aby bylo možné do vzniklého prostoru všít kostice. Zatímco ale poctivý korzet (ať už od korzetiérky nebo ze slušnější konfekce) bude ušit z několika vrstev (a třeba 12 dílů), levný nekvalitní korzet bude mít vrstvy maximálně dvě, přinejhorším jen jednu a kostice budou schované pod našitými prýmky.
Pokud od korzetu očekáváme, že naši postavu vytvaruje, jen těžko docílíme tvarování pomocí nekvalitních plastových kostic – s plastovými kosticemi (opět jsou mezi nimi rozdíly v kvalitě) docílíme spíš lehké korekce postavy, na výraznější tvarování potřebujeme kostice ocelové. Zde si můžeme vybrat mezi ohebnějšími pružinovými a opravdu pevnými celokovovými. Korzet z pevných ocelových kostic poznáte, pokud ho vezmete do ruky – ta váha je opravdu znát.
Kovové kostice: vlevo plné, vpravo pružinové (spirálové)

Zdroj: http://corsetmaking.com
Plastové kostice

Zdroj: http://corsetmaking.com
Důležitá je i volba průchodek, tedy kovových „oček“, kterými prochází šněrovadlo. Plastové nebo nekvalitní kovové se snadno vytrhají a oprava vás nevyjde levně. To samé platí pro korzetové háky, díky kterým se dá korzet vepředu rozepnout – háky z měkkého kovu se snadno zdeformují.

Zdroj: http://corsetmaking.com
Korzetové háky

Zdroj: http://corsetmaking.com
Šněrovadlo

Zdroj: http://corsetmaking.com
Součástí „lepšího“ korzetu je také destička k vypodložení šněrování na zádech tak, aby neprosvítala holá kůže nebo spodní košilka.
Nejjednodušší rada pro koupi kvalitního korzetu tedy je – smiřte se s tím, že za tři stovky kvalitní korzet zkrátka nekoupíte. Už jen cena poctivého materiálu je mnohem výš.
Nafotila jsem pro vás detaily tří korzetů – levného konfekčního, dražšího konfekčního s ocelovými kosticemi a nakonec korzetu šitého na míru korzetiérkou. Všímejte si hlavně podšívky (zvlášť u toho levného - tenká průsvitná vrstvička bílé látky), pevnosti pruhu, v němž jsou vsazené průchodky a celkové tloušťky korzetu.
Levná konfekce
Dražší konfekce
Korzet od korzetiérky
Jak a kde tedy nakupovat? Nejprve si zodpovězte otázku, k jakému účelu si vlastně korzet kupujete. Když pomineme korzety prádlové (tedy vyloženě krajkové záležitosti, které ani v dnešní době není vhodné nosit jako svrchní oděv), nejčastěji asi zatoužíte po korzetu na svatbu či na ples (milovníci gothic, fantasy, steampunk apod. se nebudou stydět a budou korzet klidně nosit třeba na nákup – a já jim držím palce).
Další volbou při koupi korzetu je jeho typ – nejjednodušší dělení je na vysoké a nízké korzety (neboli overbust a underbust). Dalším typem je např. „cincher“, tedy jakýsi korzetový pás.
Vysoký korzet

Zdroj: http://www.orchardcorset.com
Nízký korzet

Zdroj: http://www.geekalerts.com
Korzetový pás

Zdroj: http://www.geekalerts.com
Typ tedy máme vybraný, kde náš korzet snů pořídíme?
1) Nekvalitní konfekce
Ke koupi na již zmiňovaném e-bay – korzety čínské výroby, od 300Kč. Měkké lehké korzety, vhodné spíše na hraní. Nenechte se zmást propagačními fotkami, tak dobře to na vás zkrátka nikdy vypadat nebude…

Zdroj: http://www.ebay.com
2) Kvalitní konfekce
Korzety s pevnými kovovými kosticemi, kvalitně ušité z několika vrstev. Bolestí konfekce je vždy to, že musí přizpůsobit tvary a velikost průměru a nemohou brát ohled na specifika vaší postavy. Přesto i kvalitně ušitý konfekční korzet správně zvolené velikosti vaši postavu viditelně vytvaruje. Kvalitní konfekcí je např. Maya Hansen nebo Vollers (i když ti šli s kvalitou navzdory dlouhé tradici bídně dolů).

Zdroj: http://mayahansen.com

Zdroj: http://mayahansen.com

Zdroj: http://mayahansen.com
3) Korzetiérka
Ideální volba a nemusí být nutně nejdražší, byť počítejte s cenou od 3000 Kč výše. Korzetiérka vyhotoví korzet vám přesně na míru (málokdo má naprosto souměrnou konfekční postavu), zároveň se dohodnete na požadovaném stažení pasu. Vybrat si můžete nejen látku, ale i typ kostic, háků, průchodek, šněrování... Nevýhodou je delší objednací doba a čas na ušití, pokud ale toužíte po originálním kousku ke svatebním šatům či na ples, jistě se vyplatí investovat čas i finance.
V Čechách jsou ověřenými korzetiérkami např. Riwaa Nerona nebo Barbora Anděla Rettigová. (pozn. Ady: a korzety.com, ale už pomalu končí a šije spíš zdravotní verze korzetů pro skoliotičky - na míru ušitý, správně vyztužený korzet je "překvapivě" pohodlnější než takové ty plastové krunýře, aniž by byl méně účinný. Pardon za přerušení, pokračujte prosím :) )
(Pokud vás zajímá, jak vypadá celý proces šití korzetu, podrobně nafocený ho najdete třeba zde: http://cocosretrocloset.blogspot.cz/2010/10/royal-blue-corset-i.html )
A na závěr několik obrázků toho, co korzet NENÍ:
a) prádlový korzet – dle skalních zastánců se nejedná o korzet v pravém slova smyslu, protože netvaruje. Nechme slovíčkaření, důležité je, že prádlový korzet nepatří navrch jako součást společenského oblečení (pokud tedy cíleně nemíříte na přední stránky bulváru).

Zdroj: http://www.posh24.com/
(A když už na ty stránky bulváru míříte, tak si stejně vezměte pořádně ušitý korzet jako Dita von Teese):

Zdroj: http://stylefashiontrend.wordpress.com
b) jakékoli triko se šněrováním nebo háčky – oba tyto topy byly skutečně nabízeny jako korzet...

Zdroj: http://www.votocvohoz.cz

Zdroj: http://www.votocvohoz.cz
c) jakákoli roura, ani kdyby ji ušil kdovíjaký salón (ani kdyby se to jmenovalo Luxusní černozlatý korzet a stálo to 1110Kč)

Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/luxusni-cerno-zlaty-korzet-4647353

Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/luxusni-cerno-zlaty-korzet-4647353
d) jakákoli roura, ani kdyby byla pletená a „módní“

Zdroj: http://www.fler.cz/zbozi/modni-pleteny-korzet-1103704
Opravdový korzet vypadá zkrátka takhle:

Zdroj: http://riwaa-nerona.com

Zdroj: http://riwaa-nerona.com

Zdroj: http://riwaa-nerona.com

http://korzety.com
A takový může být rozdíl v šatech s „korzetem“ a s korzetem:

Zdroj: http://www.zahara.cz/

Zdroj: http://riwaa-nerona.com
V posledním díle naší korzetové minisérie se podíváme na to, jak korzet správně oblékat, jak se k němu chovat a těšit se můžete na největší korzetová faux pas!
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky