Sešněrováno 3. aneb Jak nosit korzet

20.01.14 | autor Channah

V minulých dvou dílech jsme prošli korzetovou historií a podívali se na různé typy korzetů. Jak se ale ke korzetu chovat, pokud jste již jeho šťastnou majitelkou? Z vlastní zkušenosti (a rad korzetiérek) bych zdůraznila:

1) uvědomte si, že se korzet nedá prát a čistit se dá pouze obtížně – je tedy lepší nenosit ho na holé tělo, ale vždy přes tenkou spodní vrstvu. U nízkých (underbust) korzetů je nošení přes halenku či triko nasnadě, ale i u vysokých (overbust) je lepší nosit tenkou spodní košilku, vyrábějí se i „návleky“ na tělo bez ramínek.

2) utahování korzetu – kdo by neznal slavnou filmovou scénu, v níž se Scarlett drží sloupku postele a komorná jí utahuje šněrovačku ze všech sil. Inspirací této scény mohla být i tato dobová karikatura z roku 1812:

Zdroj: http://images.library.yale.edu

A pak už zuřivě utahovaly filmové hrdinky od Scarlett po Sněhurku:

Zdroj: http://feminerdity.com/?p=820

Zdroj: http://www.howstuffworks.com

Pokud nechcete svůj korzet nevratně poškodit (nebo mu přinejmenším vytrhat průchodky), tak na takové divoké utahování či dokonce škubání šněrovadlem zapomeňte – korzet šněrujte odspodu do středu, postupně jako šněrovací boty, a pak zas odshora do středu, kde teprve utažené tkanice zavažte (můžete je i omotat kolem pasu, některé korzety mají za tímto účelem našitý v pase speciální háček k uchycení tkanic). Při prvním šněrování do korzetu pochopíte, proč měly bohaté dámy komorné – s trochou cviku (a pomocí zrcadla) se ale dá šněrování zvládnout, případně poproste partnera /manžela/kamarádku.

3) ohýbání v pase – kovové kostice dokáží postavu krásně vytvarovat, jsou tedy do jisté míry ohebné, byť pevné. Přesto je možné je nevratně zdeformovat, pokud se silou ohnete v pase. V utaženém korzetu budete mít krásné držení těla, což je ale vykoupeno právě menší ohebností – pragmaticky vzato se ale stejně dáma v plesových šatech nemá ohýbat s vystrčenou zadnicí, takže vám korzet ohlídá i etiketu ;) Krizový moment ovšem může nastat před odchodem do společnosti a nazouváním bot – proto je vždy lepší následovat pravidlo „nejdříve boty, pak teprve korzet“. Pokud se potřebujete přesto ohnout či něco zdvihnout, zkuste místo ohýbání v pase víc zapojit kolena a kyčle (ostatně odborníci na správné držení těla doporučují tímto způsobem, tedy s rovnými zády, zdvihat břemena bez ohledu na to, zda korzet máte či nemáte...).

4) zvykání si na korzet – nošení korzetu je stejné jako nošení vysokých podpatků: pokud jste je v životě nenosili a začnete rovnou dvaceticentimetrovými jehlami (byť kvalitními), spláčete nad výdělkem. Na pevný korzet je nutné si postupně zvykat a nesnažit se ho hned utáhnout „na doraz“ při prvním společenském večeru či si jej vzít hned na celý den. I když necháme stranou extrémní stahování (které je disciplínou samo pro sebe a názory na něj a jeho zdravotní dopady se různí dle příslušnosti k táborům příznivců a odpůrců), přesto si musí na korzet naše tělo zvyknout, zároveň se i korzet postupně formuje podle těla. Nejlepší je korzet ze začátku nosit třeba jen několik desítek minut, nejprve jen lehce utažený, a po několika desítkách minut přitáhnout o trochu víc. Problémem se může ukázat i to, že většina z nás nemá přirozeně rovné držení těla a korzet vám hrbení zkrátka nedovolí (případně když si začnete „ulevovat“ zakulacením zad, začne vás hrana korzetu nepříjemně tlačit). Nemusíte se bát, že byste se v korzetu dusily, přesto ale dýchací svaly musí překonávat větší odpor a kdybyste chtěly při prvním nošení strhnout časový rekord, mohly by vás následně bolet. Proto je nejlepší zvykat si na korzet před společenskou událostí postupně a přidávat čas po kouskách – stejně jako si budete zvykat třeba na nošení svatebních lodiček, které by vám nerozchozené mohly způsobit v den D pořádnou mrzutost.

5) spodní prádlo a kalhoty – jakákoli vrstva pod těsně zašněrovaným korzetem je od té chvíle nepřístupná – u sukní to tak nevadí, ale pozor na kalhotky (lepší volit nižší bokové) či kalhoty.

6) jak si korzet obléct – teď se možná nelibě ošklíbnete: nebude nám Channah příště radit, jak si obléct svetr nebo jak držet noviny? To je přeci jasné – šněrováním (až na vzácné výjimky) dozadu a vrchem nahoru, ne? To ví přeci každý... nebo ne?

Jsou ovšem i také, které nosí korzet:

1) zadem dopředu

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

2) vzhůru nohama

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

3) pokročilí dokonce vzhůru nohama a zadem dopředu

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

4) na boku?!

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

5) ve špatné velikosti (auvajs)

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

Silné povahy se podívají na více příkladů http://upsidedowncorsets.tumblr.com a komu to stále není jasné, zhlédne zevrubný návod: http://www.youtube.com/watch?v=NBkYkmucPIo

Ale víte co? Ono je to stejně všechno jedno, korzet vzhůru nohama nosí i v módním časopise!

Zdroj: http://upsidedowncorsets.tumblr.com

Na závěr antidotum proti otravě z obrázků výše – takhle nějak může kvalitní a dobře padnoucí korzet (ať už pod šaty nebo navrch) vypadat v různých stylech:

Zdroj: http://thesuggestionboxblog.wordpress.com

Zdroj: http://chicstories.com

Zdroj: http://riwaa-nerona.com

Zdroj: http://ego-living.com

Zdroj: http://corsetheaven.files.wordpress.com

Zdroj: http://www.justjared.com

Zdroj: http://www.redcarpet-fashionawards.com

Zdroj: http://ni.theimagefile.co.uk/

Zdroj: http://ni.theimagefile.co.uk

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Goku
411 příspěvků 20.1.14 23:06

U te spatne velikosti je ale i bonus - mate prsa i na zadech!

Lennita
145 příspěvků 21.1.14 00:29

Ach milujem korzety..zatial mam iba jeden, ktory som si usila na mieru, ale uz sa neviem dockat na dalsie ktore su v plane :)

Ant.
245 příspěvků 21.1.14 06:41

Chápu, korzety jsou těžce návykové. Nejen zvýrazněný pas a celkově krásnější postava, ale i ten pocit stažení.

Catlin
166 příspěvků 21.1.14 03:26

…Silné povahy se podívají na více příkladů http://upsidedowncorsets.tumblr.com....to myslíte vážně? Jako fakt?

Cesnekacka
282 příspěvků 21.1.14 07:59

Myslím, že to je stránka, kde někdo ty „špatné“ obrázky „sbírá“ :-D

Catlin
166 příspěvků 21.1.14 12:05

Já jen nechápu, proč je tu takový odkaz. To není pro silné povahy, to je stránka pro úchyláky. Myslím, že to na web o módě nepatří.

to on
16 příspěvků 21.1.14 14:38

(Polo)nahá žena je pro úchyláky? To by mě pak zajímalo, jak se tedy rozmnožujete vy? Já na tom nic urážlivého neshledávám, navíc je to až za odkazem s upozorněním, na který vás nikdo nenutí klikat…

Ilyska.S
177 příspěvků 21.1.14 22:51

Myslím, že tam jde spíš o šílené (rozuměj špatné!!!) odění těch korzetů než o polonahost žen!!!

Catlin
166 příspěvků 22.1.14 03:31

@Ilyska.S Domnívám se, že o špatně oděný korzet tam právě primárně nejde.

Shiro
355 příspěvků 21.1.14 09:54

Zadem dopředu, vzhůru nohama, bokem, špatné velikosti… Moje škodolibé já je v sedmém nebi. :D

Arvari
49 příspěvků 21.1.14 10:59

Ha. Ha. Ha. Při humorných chybách nošení korzetu jsem se skutečně velice pobavila. Ehm… Jo. Vynechme to, že na odkazované stránce jsou schopní za převrácený korzet prohlásit skoro libovolný underbust, který je dole rovnější než nahoře. Ách jo.
Tak nějak jsem čekala, že se článek bude věnovat chybám, kterých se nemusí dopustit jen lidé, kterým právě vyzkratoval mozek. Co takhle chyby ve šněrování? Ty mi přijdou poněkud zásadnější než rádoby humorná vložka s otočeným korzetem… http://riwaa-nerona.com/…o-snerovani/ Případně co opravdové tipy, jak šněrovat? Vážně, kdybych to neuměla, tak ze zdejšího ‚návodu‘ nepochopím, co se myslí tím ‚do středu‘. Žádná zmínka o různých způsobech navlečení šněrovadla, nic. Vážně jsem od tohohle článku čekala mnohem víc…

Goku
411 příspěvků 21.1.14 18:45

Mate pravdu, ja jsem to snerovani nepochopila. Odspoda do stredu a pak zas odshora do stredu. Ale jak to snerovadlo dostanu nahoru? To nejak protahnu pod tim korzetem nebo jak?

Arvari
49 příspěvků 21.1.14 19:12

Ne, na to právě musíte korzet správně našněrovat, aby v pase zůstala jakási smyčka. Není to těžké, jen autorka se s vysvětlováním neobtěžovala. Podívejte se třeba na tenhle návod, zmiňují se v něm i způsoby šněrování… http://www.korzety.com/?…

Goku
411 příspěvků 21.1.14 20:26

Super, uz to chapu. Diky!

Nertha
4 příspěvky 3.6.14 02:47

@Ghost B.C. Riwaa kdysi svou postavu komentovala slovy, že od shora do pasu je štíhlá, od pasu dolů plnoštíhlá. Nicméně podle současných fotek a jednoho jejího komentáře, je její postava nyní štíhlejší.

Ostaně bych si dovolila připojit odkaz na fotku.
http://farm8.staticflickr.com/…833f5e70.jpg

Nertha
4 příspěvky 3.6.14 02:48

__< Jsem to ale trubka… omylem jsem reagovala na jiný komentář…

Ghost B.C.
4184 příspěvků 21.1.14 14:30

Nevíte, jestli má Riwaa pod sukní „honzíka“? Úplně to tak vypadá :)

Příspěvek upraven 16.03.15 v 21:22

meky.v
105 příspěvků 21.1.14 20:13

Riwaa v těch červených šatech honzíka nemá - je to prostě normální ženská, jen ten pas má stažený… a co se bříška týče, na svých stránkách někde vysvětluje, že právě viktoriánský korzet se šije tak, aby nedělal rovné, ale právě lehce vypouklé břicho - je to tak přirozené

Ghost B.C.
4184 příspěvků 21.1.14 21:17

Aha, to s tím vypouklým břichem jsem zřejmě už taky četla. Děkuji za osvežení infromací :)

Příspěvek upraven 16.03.15 v 21:18

Ant.
245 příspěvků 24.1.14 20:24

Riwaa stahovala pas postupně, tím se jí pas měnil. Nosí vikrotiánské střihy korzetů a ty dělají to „vyvalené“ lépe řečeno žensky klenuté bříško. Navíc používá speciální korzetové háky tzv. spoonky (jsou prohnuté jako lžíce). :-)

Nyxx
512 příspěvků 21.1.14 15:41

Mám pocit, že paní v první fotce „zadem dopředu“ má spíš korzet vzhůru nohama vzhledem k tvarování prvního a druhého dílu. Vzpomínám si na babičku Betty MacDonald, jejíž babička nosila taky šňěrovačku vzhůru nohama.

Cagot
88 příspěvků 21.1.14 16:41

Nerozumí tomu, co na tom vidíte… pro mne tohle zařízení bude navždy patřit do historie nebo do sféry BDSM…

BP0991
213 příspěvků 23.1.14 12:59

Taky nechápu…fakt nechápu tohle zalíbení.. jako at si to nosí kdo chce ale takhle se rozplývat nad korzetama? Pro mě to taky zůstane jen minulostí… Ani se mi to nelíbí, těla to deformuje ani to nevypadá pěkně

EvelineShop
113 příspěvků 7.11.15 19:56

No, niekto korzety nechápe, niekto ich miluje.

Ja som vlastníčka 2 korzetov s ocelovými kosticami, vysokých. Milujem ich! A keď ich mám na sebe napr. na plese, cítim sa super a sexi. Som iná, medzi tými šľahačkami, prípadne modernejšími šatami v antickom štýle. Bohužiaľ tam nič iné nevidím. Teda, ak opomeniem tie naprosto nevhodne oblečené v minišatoch a podobne.

Zvažujem si nechať ušiť ešte aspoň jeden underbust. :-)

Mahtiel
443 příspěvků 21.1.14 19:25

Bokem!! :D Počkat…Bokem? Jako na boku? To budu asi rozdejchávat dlouho…Dobře, ne tak dlouho jako ty expertky v „dodatkovém“ odkazu. :D

dost_bot
2071 příspěvků 21.1.14 20:48

Pro bezkorzetovou dámu je článek vcelku zajímavý. Nicméně popis zvykání mi silně připomíná pokus o rozšlápnutí nových lyžáků, nemůžu si pomoct :-)

minimiš
32 příspěvků 21.1.14 21:03

Oboje svatební šaty na konci článku jsou dokonalé. Škoda, že už jsem vdaná..:-)

Příspěvek upraven 21.01.14 v 21:03

NatySloup
9 příspěvků 21.1.14 21:12

Miluju korzety…

Go-lightly
3429 příspěvků 21.1.14 21:23

Moc pěkné. Jen drobná chyba: Scarlett nešněruje komorná, ale chůva. Na korzet to nemá vliv, ale je to tak rozkošná postava, že ji prostě nemůžu zapřít.

Goku
411 příspěvků 21.1.14 21:37

Presne to jsem si taky rikala. Chuva je skvela. Nekde jsem cetla, ze to byla prvni cernoska, co ziskala Oscara.

Go-lightly
3429 příspěvků 21.1.14 23:50

Hattie McDaniel. Získala, za vedlejší ženskou roli. Na premiéru filmu v Atlantě ovšem jako barevná nebyla pozvaná, a Clark Gable hrozil, že nepůjde ani on. Hattie sama ho nakonec přemluvila, aby šel.

Catlin
166 příspěvků 22.1.14 03:27

@to on Copak jsem někde napsala, že polonahá žena je pro úchyláky? Jen trvám na tom, že konkrétní zobrazení ženy na konkrétním odkaze je určeno určitému typu diváka. Pokud se Vám takové fotografie líbí, já vám to přece neberu.

to on
16 příspěvků 22.1.14 12:12

Tak to samozřejmě, ale takovýto divák přece není „úchylák“ jak ho nazýváte, za deviaci považuji pedofilii, zoofilii apod., to že se k tomu někdo výstředně obléká, potažmo se u toho i fotí je v dnešní společnosti celkem běžné a akceptované a vážně to nevyžaduje léčbu…

Catlin
166 příspěvků 23.1.14 11:40

Takže jestli tomu rozumím správně (klidně mě opravte) vám vadí v podstatě to, že jsem označila tu konkrétní stránku za stránku pro úchyláky. Je to tak? Proto jste byl v reakci tak hrubý. O deviacích toho nic moc nevím. Nejsem lékařka. Ale pokud vás vezmu za slovo, tak jako jste mě za něj vzal vy (uznávám, že slovo úchylák mi z klávesnice vyskočilo z leknutí, když na mě, při vychutnávání kávy, z módního webu nečekaně vyskočilo ženské pohlaví)tak věk té asijské dívky by mohl splňovat kritérium pedofilie (ale jak říkám, jsem laik). Pokud vás vezmu znovu za slovo, tak stejně jako mě nikdo nenutil klikat na ten odkaz(věřte mi, že pokud by tam bylo napsáno, že při kliknutí vám skočí k… až do kafe, že bych na něj neklikla), tak vás nikdo nenutil na můj příspěvek reagovat. Ale stalo se, já klikla na odkaz a vy jste reagoval na můj příspěvek a proto tu teď vedeme tuto nesmyslnou debatu o definici slova úchylák.

BP0991
213 příspěvků 23.1.14 13:01

Souhlasím..stránka je pro divné lidi..odporné fotky a zvedal se mi kufr

to on
16 příspěvků 23.1.14 16:41

Somozřejmě, že vedeme debatu naprosto o ničem, o tom taky většina debat je. Když vidím foto spoře oděné děvy a upozornění, že za odkazem, jsou další, ale jen pro silné povahy…očekávám, že asi budou ještě spořeji oděné. Líbit se mi to nemusí. Ani mi to nemusí připadat k tématu, ale pohoršovat se nad tím, že člověk zahlédne fifinu… Vždyť podobnou má půlka lidstva! Po většinu časů, co lidstvo existuje byla odhalená…proč někoho uráží prostá součást lidského těla?

Nixe Lulu
344 příspěvků 22.1.14 20:47

Ohledně toho odkazu mám stejný dojem jako Catlin, kdyby tam šlo o to předvést, jak se nemají nosit korzety, nevybrali by takový typ fotek, který tam vybrali.
Jinak dobrý článek, já už pár let obdivuju korzety i další výtvory od Riwy vždycky na její facebookové stránce, je to nádhera.

SweetPeggySue
25 příspěvků 24.1.14 16:31

Tento způsob nošení korzetu se mi zdá nejzajímavější.

http://0.media.collegehumor.cvcdn.com/…bf6e326b.jpg

Příspěvek upraven 24.01.14 v 16:31

Parwi Nawari
353 příspěvků 25.1.14 22:21

Dík za další hezký článek ;) U těch fotek Jak nenosit korzet se fakt bavím :D

queenOFeverything
46 příspěvků 26.2.14 10:06

Tadaááá slečna č. 5 si „vyrobila“ prsia aj na chrbte! ja som takto šnúrovačkou dopredu videla aj nevestu a nebol to veru vábny pohľad :D

Nertha
4 příspěvky 3.6.14 02:52
Jak se zašněrovat

Co se týče šněrování korzetu bez pomocníka - dovolila bych si připomenout, že vhodný je „klikový systém“ :D

Adora Belle
11 příspěvků 6.8.14 09:02

Omlouvám se, jestli to tu někdo jiný už třeba napsal, ale chybí mi tu varianta „vzhůru nohama, zadem dopředu a naruby“.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Muž může taky

Autor: Ada

Nejen ženy, i muži mohou vypadat dobře, jen je dost těžké je... Celý článek

Jarmily na nohy: v čem (ne)chodit do fitka?

Od Novýho roku cvičím! Klasický novoroční předsevzetí. Nejdřív jsem... Celý článek