Sešněrováno aneb Stručná historie korzetu - 1

10.01.14 | autor Channah

Korzety neboli šněrovačky mají za sebou dlouhou historii – milovníci korzetů prominou, že ji vezmu dnes poněkud stručně, ale zevrubnost by si v tomto tématu vyžádala spíš knihu než pouhý článek. I když předchůdce korzetů najdeme již ve starověku (obvykle v podobě širokých stahovacích pásů), pravý rozkvět korzetů v Evropě nastal v šestnáctém století a pokračoval až do století dvacátého (a i ve dvacátém století se korzet navracel a opět mizel, ale o tom až za chvíli). Jak se proměňoval ideál ženské postavy, tak se měnil i korzet – jednou měl za úkol zvednout pas výše, jindy vytvarovat postavu do podoby přesýpacích hodin. Méně se už mluví o jeho funkci zdravotní – ano, neklamou vás oči, korzet byl opravdu považován za zdraví prospěšnou pomůcku a pro jeho vliv na správné držení těla ho nosily děti z bohatších vrstev (chlapci stejně jako dívky) již od útlého věku. Zatímco chlapci korzet ve věku přibližně deseti let odkládali, dívky ho pochopitelně nosily i v dospělosti.

Zdroj:

Zdroj: http://www.staylace.com

Pokud si uvědomíme, že sport (a intenzivní pohyb vůbec) byl až do dvacátého století pro zámožnější ženy aktivitou neznámou či společensky nevhodnou, není divu, že opora korzetu přišla vhod. V rámci objektivity ale musíme zmínit, že i doboví lékaři upozorňovali na nevhodnost extrémního utahování korzetu. Jistě si vybavíte odstrašující historky o omdlévajících paničkách se čtyřiceticentimetrovým pasem a jejich deformovaných žebrech a přesunutých orgánech – byť ty přesuny je třeba brát s rezervou a oháněli se jimi spíš demagogičtí odpůrci korzetů.

Dobový obrázek kritizující přílišné stahování korzetu („A la Mode A la Mort“):

Zdroj: http://www.costumes.org/

Reklama vysvětlující, že zdraví prospěšný je pouze dobře padnoucí korzet:

Zdroj: http://www.stuff.co.nz

Většina žen v 19. století však zdaleka neměla pas rozměrů císařovny Sissi – nejspolehlivějším zdrojem jsou dochované korzety v muzeích, protože nemůžeme věřit dobovým kresbám ani fotografiím. Trend vosího pasu byla natolik silný, že vedl k falšování skutečnosti daleko před vynálezem photoshopu:

Zdroj: http://www.imamuseum.org

Protože ale téma extrémního stahování pravidelně vyvolává žhavé diskuse při jakékoli zmínce o korzetech, je dobré podotknout, že extrémy typu Cathie Jung (zájemci si vygooglují) jistě zdravé nejsou, rozumně utažený korzet ovšem poskytuje kromě estetických kvalit i přínos správnému držení těla. (Přesto je ale dobré zvykat si na nošení korzetu pozvolna a nesnažit se hned vytvořit vosí pas a ňadra dmoucí).

Jak rozdílná byla představa o ideální ženské postavě od sedmnáctého do dvacátého století a jak se tato představa odrážela na tvaru korzetu, si můžeme snadno ilustrovat.

Kónický korzet z 17. století, který vytvaroval strnulé štíhlé torzo kontrastující se širokou vyztuženou sukní:

Zdroj: http://www.museumoflondonprints.com

Korzet z 18. století:

Zdroj: http://en.wikipedia.org

Korzet z konce 19. století zdůrazňující vosí pas:

Zdroj: http://www.metmuseum.org

Zdroj: http://www.metmuseum.org

A ještě jedna pomyslná prádelní šňůra ilustrující obrovskou proměnu tvaru korzetu jen během dvou dekád:

Zdroj: http://fortieswardrobe.blogspot.com

Ve dvacátém století korzet postavu nejprve tvaroval do tvaru písmene „S“ (prohnutý edwardiánský - secesní - korzet), poté s rozvojem automobilismu a sportu (a celkového osvobozování žen) začal korzet ustupovat a i díky novým elastickým materiálům se proměnil v prádlo umožňující větší volnost a pohyb. Ve dvacátých letech se snažil nástupce korzetu, dlouhý tvarující podvazkový pás „girdle“, postavu téměř zarovnat, na chvíli se žena z korzetu zcela osvobodila ve válečných letech, ale hned po druhé světové válce se dobrovolně nechala znovu spoutat představou o novém vzhledu „New Look“ Christiana Diora. Až v šedesátých letech korzet z denního dámského šatníku mizí.

Edwardiánský korzet ze začátku 20. Století:

Zdroj: http://4.bp.blogspot.com

Korzet z 20. let 20. století – použití elastických materiálů učinilo korzet pohodlnějším a lehčím (v té době se také masově rozšiřuje moderní verze podprsenky a samostatný dlouhý podvazkový pás, neboli „girdle“):

Zdroj: http://corsethistory.files.wordpress.com

Korzet z 50. let 20. století zvaný „Merry Widow“:

Zdroj: http://fortieswardrobe.blogspot.com

Letem korzetovým světem jsme se dostali až do dnešní doby – v čem je tedy největší rozdíl oproti minulosti? Oprášili jsme zkrátka jen korzet z dob minulých? Největší rozdíl je nasnadě: zatímco dříve se korzet nosil převážně jako spodní, neviditelná součást oblečení, jejímž hlavním účelem bylo tvarovat ženskou postavu (byť výjimkou byly například šněrovačky vesnických krojů), dnes nosíme korzety hrdě na očích jako součást plesových či svatebních šatů. A může za to i J. P. Gaultier, který na začátku 90. let „skandálně“ oblékl Madonnu na jejím turné Blond Ambition do korzetu a nechal ho drze zářit navrch – šok byl zajištěn i „prádlovou“ podobou korzetu; až se zdálo, že prádlo navrch působí snad ještě skandálněji, než kdyby Madonna neměla na sobě nic.

Zdroj: http://scottishbeautyblog.co.uk

V příštích dvou článcích se podíváme na zoubek soudobým korzetům – jaký je rozdíl mezi konfekčním korzetem a kouskem šitým na míru? Jsou mezi těmi konfekčními vůbec nějaké rozdíly? Jak se vlastně korzet šije a z jakých částí se skládá? Proč zastánci korzetů tak lpějí na rozlišení „korzetu“ a „prádlového korzetu“? A jak vůbec korzet nosit a jak se o něj starat? Jako bonus se pak podíváme na největší korzetová faux-pas ;)

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Ant.
245 příspěvků 10.1.14 08:10

Miluji korzety! Když jsem si nechala korzet ušít na míru (skutečný stahovací korzet, nikoli korzetový živůtek), zmizely problémy s nastydlými zády a bolest zad - korzet krásně zahřívá, když je venku sychravo nebo mráz:-)

Voldemortka
362 příspěvků 10.1.14 08:27

Já jsem bohužel jedna z těch, kdo není fanouškem. Chvíli jsem přemýšlela proč a je to vlastně díky tomu, že, jak je v posledním odstavci, v dnešní době se korzety nosí hlavně „na očích“. Kdyby seděly, nikde nepadaly, na plesech bych stále nepozorovala zoufalé slečny tahající si ho nahoru, a kdyby nikde nic nepřetékalo, asi bych se zamyslela jinak. Takže problém asi nebude tolik v korzetech, jako v jejich majitelkách. Ale po přečtení tohoto článku musím uznat, že pointa korzetu je hlubší. Že mít korzet jako spodní část oděvu nebo zajímavě kombinovaný, zamyslím se a o jeh pořízení. :) Děkuju za „zamýšlející se“ článek.

Nyxx
512 příspěvků 10.1.14 12:21

Problém bude možná i v tom, že to, co se nosí na plesech, jsou z větší části šaty s korzetovým živůtkem, nikoliv korzet. Korzetový živůtek má povětšinou osm dílů, pokud je vyztužen, tak plastovými kosticemi a ničím jiným, zapínání bývá různé fajnové šňerování, háky nikde. Ani na korzetovém živůtku jako takovém není nic špatného, musí však padnout. Sama nosím stahovací korzet jako spodní prádlo a líbí se mi to. Pas vytvarovaný korzetem je sexy a přitom nehrozí, že by žena sklouzla k vulgárnosti, jako když si vezme příliš velký výstřih a příliš krátkou sukni. Druhá věc je, že od té doby nosím především sukně které si sama na míru ušiju, neb mám postavu nekonfekčních rozměrů.

Goku
411 příspěvků 10.1.14 12:32

Jo, mám svatební šaty z půjčovny s korzetovým vrškem a ty mi padnou jak ulité. Měla jsem obavy, že se svýma šestkama nic kloudnýho neseženu, ale byla jsem mile překvapená. Nikde mi nic neleze, ani to není vulgární, dělá mi to docela pěknej pas a hlavně je to pohodlné. A pozor, nemá to žádné pofiderní šněrování aneb „univerzální velikost“, ale normální zip. Asi jeden z mála dobře ušitých kousků.

Voldemortka
362 příspěvků 10.1.14 17:10

Jak jsem řekla, reaguju hlavně na ten svrchní díl. Který teda má do klasického korzetu daleko, jak jste mě opravila, ale stále tam je určitá, velká, podoba jak ve vzhledu tak fci. Proti spodnímu nic nemám, ba naopak, uvažuju o tom, že si ho pořídím. Sama jste napsala: „Pas vytvarovaný korzetem je sexy a přitom nehrozí, že by žena sklouzla k vulgárnosti.“ S tím musím souhlasit. Upřímně, mně někdy ani ta vulgárnost nevadí. Musí být ale do určité míry a zároveň žena stále musí působit jako žena. Sexy žena. Věřím, že korzet tyhle věci splňuje.

Amun
888 příspěvků 10.1.14 13:32

Tady bych se spíše přidala k Nyxx - na plesech jsem korzet viděla snad jednou v životě a moc si neumím představit skutečný korzet, který ‚padá.‘ Na plesech jsou k vidění spíš korzetové živůtky, které s korzetem mají společný jen vzhled, ale rozhodně si pomocí nich nevytvarujete postavu, ač se o to bohužel hodně lidí snaží a pak to tak dopadá:D

Dahllie
2222 příspěvků 10.1.14 09:49

Korzety jsou zajímavé, i hezké. Ale já prozatím zůstanu u své „prsospínky“, jak se říkalo prvním podprsenkám. Mimochodem výborně řešeným - od posuvných ramínek až po variabilní obvod na šněrovačku převzatou z korzetů. Když jsem tohle prvně viděla, má zažitá představa sešitých hedvábných kapesníčků pod plesovými šaty, jak se traduje, vzala za své.

Goku
411 příspěvků 10.1.14 12:24

Dobrej článek!

Maiandra
222 příspěvků 10.1.14 14:17

Tenhle článek mě potěšil. Korzet mám na seznamu „JEDNOU si to pořídím“, i když při mé hubenosti nějaké stahování nepřichází v úvahu, už tak je těch poznámek o tom, že se mám pořádně najíst, celkem dost… :D
Jen tu Cathie Jung jsem si raději neměla googlovat, to mě tedy odrovnalo, brrr… :/

Holkazpodkroví
278 příspěvků 10.1.14 17:12

Aj mě ta ženská dostala… Vypadá psychézně a asi se jí to líbí (o:

hankabar
29 příspěvků 10.1.14 21:28

Jo, a což teprve tammy jung :-) jmenovkyně - od extrému k extrému..

jinak, korzety jsou krásné. taky jsem po něm jeden čas toužila, ale tuším, že bych v něm neuměla vyjít mezi lidi.

Goku
411 příspěvků 10.1.14 23:00

Chudak Carl Gustav!

Ada Pekelná
973 příspěvků 10.1.14 23:28

Ono to, popravdě, mezi lidi moc není. Korzet mám - zkoušela jsem ho ušít a povedl se - a na veřejnosti jsem v něm byla jen jednou, v rámci karnevalu, takže byl součástí kostýmu. Ale umím si ho představit i na party nebo ve vhodném provedení jako součást slavnostního oblečení (ples, svatebky), proč ne…

PetraBakal
3 příspěvky 13.1.14 21:12

Tak obě mě dostaly :). I Cathie i Tammy :)

Mahtiel
443 příspěvků 10.1.14 17:00

Krásný článek :) Já jsem na vosí pasy a postavu přesýpacích hodin ujetá…Nejsou finance, natož podpora rodičů ale JEDNOU to přijde :D Ne vážně, obdivuji všechny hrdé nositelky stahovacích korzetů, je to krásné, ačkoliv chápu, že v době, kdy to bylo povinností to taková „bomba“ nebyla. Těším se na další články!

Ant.
245 příspěvků 10.1.14 17:58

Máme štěstí, že žijeme v době, kdy se smí nosit vše (když to umíme nosit :-))

ovrl
6 příspěvků 10.1.14 17:18

Super clanok, tesim sa na pokracovanie.

Goku
411 příspěvků 10.1.14 19:07

Ta Cathie Jung vypada jak mimozemstan O. O

Fire-fly
22 příspěvků 10.1.14 19:52

Si říkám, jestli má ty korzety vzadu vyztužený dvakrát kalenou ocelí, aby se v pase nepřelomila… ;-)
Brrrrrr!!!

Goku
411 příspěvků 10.1.14 20:20

Taky jsem si rikala, vzdyt tam ma prakticky akorat pater obalenou trochou masa. Je to psycho!

kachnickau
40 příspěvků 10.1.14 19:09

Jsem v procesu čekání na dokončení mého prvního stahovacího korzetu, na míru šitého :) Takže se těším jak malá a jakoukoliv informaci i obrázek hltám takřka bez kousání O:) :D
Jaj :) Díky za článek, těším se na další!

Fuflík
251 příspěvků 11.1.14 10:08

Mám doma něco takového: http://www.lekarnadomu.cz/…k-100f-30921
Ale tohle módní hit zrovna nebude. :D

MaláČarodějnice
709 příspěvků 11.1.14 22:04

Módní hit to pravda není, ale dobrý tip :-), třeba na dárek pro babičku, asi by ho potřebovala…
V naší domácnosti je aktuálně stav korzetů 1 ks zvaný „Jánošík“ velmi podobného typu, používaný manželem při fyzicky náročnější práci (zvedání těžkých věcí apod.) a jeden ks můj společenský korzetový živůtek. Prošla jsem s ním pár plesů, tak už je docela přežitý a i celkem malý.
Mám v plánu pořídit si letos k narozeninám jeden „vestičkovitý“ k mým dlouhým kanýrovým sukním, takže tímto Channah moc děkuji za článek:-) Nemáte někdo tip kde si nechat slušný korzet ušít v Brně, Mikulově, Židlochovicích apod?

dallas
11 příspěvků 11.1.14 15:35

Korzety se mi líbí. Pravé stahovací vlastním t. č. čtyři (3× underbust a 1× midbust). Na běžné denní nošení to ale není. Vadí mi omezení v pohybu a zadýchávání. Po jídle v korzetu mě občas pálí žáha. Také mne ze stahovaní bolí záda a blokuje se mi krční páteř. Myslím si, že stahovací korzet je spíše pro masochisticky založené jedince. Pro mne je to módní doplněk přes šaty na akci, víc bych ho nenosila.

šklíba
11 příspěvků 11.1.14 16:13

Možná by stálo za to uvést, zda jde o korzety šité na míru nebo konfekci. Pokud jde o konfekci, může v tom být ten problém, nikdo nemá naprosto přesně konfekční postavu. V případě korzetů na míru zvážit, jestli opravdu dobře padnou, případně jestli se od jejich pořízení leccos nezměnilo. Plus fakt, že opravdu padnoucí stahovací korzet nutí ke správnému držení zad, v případě, že člověk má tendence se křivit i v něm, pak to bolí. Tudíž řešení problému - případnou konfekci vyměnit za korzet na míru a začít trénovat správný postoj a vlastní svalový korzet… No a pak také jíst a pít po malých porcích a aktivitu přizpůsobit korzetu a pokud ho nenosíte pravidelně ale jen nárazově, před akcí „navykat“.

dallas
11 příspěvků 11.1.14 17:18

Všechny 4 jsou zakázkové. Ten první šila začátečnice a moc se nepovedl. Další tři už dělala zkušená korzetiérka a sedí mi dobře. První dva jsem měla s plastem, další jsem si dala dělat s ocelí (kombinace spirálové a pérové) a je to o dost pohodlnější. Taky bych řekla, že midbust je pohodlnější než underbust. Záda mě nebolí v korzetu, ale po jeho sundání. Korzet nenutí k správnému držení zad, nutí jen k rovnému postoji. Ve skutečnosti se v něm zapojují svaly úplně jinak, než za normální situace bez korzetu. To by si měl každý uvědomit. Někomu korzet pomáhá psychologicky naučit se nehrbit, ale pokud necvičí, používá k držení těla jiné svalové skupiny, než by měl a to může vést ke zdravotním problémům…Korzet je pro učitý typ lidí, kterým se líbí stažení. Mně omezení v pohybu není příjemné ani po pravidelném tréninku. Korzet mám už 4 roky a nikdy jsem si jej neoblíbila tolik, abych jej zařadila do běžného šatníku. Je to zajímavý doplněk na dekadentní večírek, dobovku, apod.

šklíba
11 příspěvků 16.1.14 13:09

Ano, s tím zapojováním svalů je to pravda, každopádně pokud se člověk hrbí, může mu i korzet pomoct s tím přestat, ale cvičení opravdu nijak nahradit nelze. A pokud ne cílené cvičení tak alespoň dostatečný přirozený pohyb. a ano, souhlasím, korzet není pro každého a už vůbec ne vždy. Je to jako se vším

Draki
114 příspěvků 11.1.14 19:12

Na maturitních šatech jsem měla profesionální korzet. Jelikož jsem šaty objednávala na poslední chvíli, měla jsem na sobě korzet poprvé právě na plese. I přesto, že jsem měla pas pěkně stažený jsem dokázala celou noc protancovat. I přesto, že tvaroval postavu, nijak neomezoval, navíc mi udržoval rovná záda, takže mě nebolela (což se mi jinak po plesech často stává) a oproti shrbeným spolužačkám jsem vypadala lépe. Ale jednalo se o velmi úzký korzet, spíše tedy „korzetový pás“, navíc byl dělaný na to, aby se v něm dalo pohodlně hýbat. Mrzí mne, že je na něm přišitá turnýra, jinak bych ho nosila častěji. Hrozně se mi líbí poict staženého pasu, protože je to, jako když mě někdo neustále objímá. :) Navíc mám na korzet dobrou postavu (je co stahovat a přitom mám pas přirozeně útlý), takže už plánuji koupení nějakého dalšího. Ale přiznám se, že mimo šaty bych viditelý korzet na oblečení mít nemohla, takže leda jako „spodní prádlo“.

CyberCate
36 příspěvků 11.1.14 21:19

Článek super, jen se na mě nezlobte, ale ta Cathie Jung je normální rapl.

Parwi Nawari
353 příspěvků 12.1.14 12:30

Moc pěkný článek, zase jsem se trošku vzdělala ;)

Bugatti
4086 příspěvků 12.1.14 21:11

@Fuflík Já jsem strávila půl roku v takovémto: http://www.ms-protetik.cz/view.php?… Do práce jsem to maskovala sakem a obrovskou šálou.

aniianii
162 příspěvků 13.1.14 14:27

Tak ten jsem také nosila, přes půl roku po autonehodě. Od té doby mám osypky, jen se řekne korzet - vybavím si jako první toto. Přitom korzety se mi líbí, mělo by se těmto ortopedickým říkat spíš krunýř, ať nekazí představy :)

Mulis
33 příspěvků 14.1.14 23:43

Článek je pěkný a zajímavý. Jen by mě zajímalo, to ten korzet není nepohodlný? Mně vadí i ta nejpohodlnější podprsenka, jsem vyznavačka absolutního pohodlí. Bohužel na venek ji musím nosit. Kdyby byl korzet lepší, že by se ten tlak nějak rozložil a netáhlo to ani pod prsy, ani na ramenou, tak to zvážím. Správnou velikost podprsenky určitě mám, ale trojky jsou holt trojky…

rafej
16 příspěvků 13.3.14 16:56

Kupodivu mě korzet připadal daleko pohodlnější než podprsenka. Mám větší poprsí a štíhlejší tělo a sehnat dobrou podprsenku je docela problém. Musím mít už trochu vyztuženou, aby se rozložila váha a neškrtilo to. U korzetu tento problém není. Pevně mě drží poprsí a přesto nic neškrtí, takže asi záleží na postavě. Pokud má někdo problém s tím, že se potřebuje pohybovat může být zkrácený nebo jen polokorzet. Podobně šikovná je i šněrovačka - používali jsme ji při lidových tancích.

notrends
514 příspěvků 15.1.14 14:36

Je divné že na těch prvních korzetech se dbá na přehnaně zdůrazněný pas, ale nejsou tam nikde záševky na prsa, je plochý jak prkno. Nebo asi má vytlačit prsa nahoru pod bradu do dekoltu?

EvelineShop
113 příspěvků 25.2.14 15:13

Prvý korzet je gotický korzet. A mal za účel hlavne POTLAČIŤ ŽENSKOSŤ. Čiže prsia cielene zplošťoval, nezdorazňoval.

Inak vlastním na mieru šitý pravý underbust viktoriánsky korzet s ocelovými kosticami. Nosím ho k sukniam na plesy a super, pretancovala som v ňom nejednu noc, jak párové tance, tak disko a normálne aj večerala:-) Perfektne tvaruje postavu.

Příspěvek upraven 25.02.14 v 15:14

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Caxa aneb vzorník omylů

Autor: Ada

Pod nedávným článkem o maturitních plesech kdosi šikovný v... Celý článek

Hubert de Givenchy: Velká sláva malé klasiky

Autor: Kateřina

Hubert de Givenchy začínal své jméno v módním průmyslu budovat už... Celý článek