Ševcovská historie

21.06.14 | autor Ada

Na víkend tu pro vás mám report z jedné víkendové návštěvy: byla jsem se podívat na výstavě "Ševcovské řemeslo" v muzeu v Kamenném domě. Výstava je malá, ale zajímavá.

Výstava se věnuje konkrétně místním (kutnohorským) ševcům a jejich výrobkům převážně z konce 19. a začátku 20. století. Například tyto dámské střevíce jsou z přelomu 19. a 20. století a byly vyrobeny v kutnohorské Strakoschově továrně. (Továrna nejvíce prosperovala právě před první světovou válkou. Za druhé světové války byla arizována, po válce znárodněna komunisty, začleněna pod národní podnik Svit a nakonec zrušena; zbytek výroby se přestěhoval do Zruče nad Sázavou.)

Dětské botičky, vlevo z hnědé, vpravo z černé kůže:

Sametový dámský pantofel je vyšívaný pokládanou zlatou nití a dracounem (to jsou ty klikaté kousky) a pochází z pol. 19. století:

V bílých lodičkách z hedvábného atlasu se v roce 1888 vdávala Jiřina Brousková. Kutnohorské České muzeum stříbra vlastní i její svatební šaty, které si můžete prohlédnout na této stránce.

Svršek dětské botičky z 2. poloviny 19. století. Svršky šili svrškaři, od nichž potom práci přebíral švec. Dobrý švec ale dokázal botu vyrobit celou.

Detail svršku dámské boty z 2. pol. 19. století, na kterém jsou vidět i spodní výztužné a podšívkové vrstvy.

Dřevěné podpatky z 2. pol. 19. století. Ty vzadu jsou už potažené kůží.

Válečné podrážky (z 1. světové války, podobné se však používaly i za 2. sv. války) z kousků dřeva. Nedostatek kůže na podešve nutil ševce vynalézat náhradní řešení.

Dámské a pánské boty ve stejném stylu, které vyrobil švec pro sebe a svou manželku:

boty12.jpgboty12.jpg

Jak se obuv v dobách ševcovských řemeslníků vyráběla? Kůže se řezala nožem zvaným knejp. Svršek sestával z vrchní kůže,  výztužných částí (např. opatek, štajfka - výztuž špičky) a ševcovských pláten. Všechno se slepilo, sklepalo kladívkem a svršek se natáhl na kopyto. Postupně se napínal pomocí kleští a přicvikával ke kopytu cvikacími floky - malými ostrými hřebíčky bez hlavičky. Při šití se pak tyto hřebíčky postupně vytahovaly. Svršek se pak připevnil k podešvi, přidal se podpatek a bota se dokončila; ke spojování jednotlivých částí se používalo šití nebo flokování, kůže se napouštěla voskem a leštila.

Na následujících fotkách jsou některé nástroje a potřeby ze ševcovské dílny z 2. pol. 19. a začátku 20. století.

5: kopyta a formy

6: hladítko neboli fidlátko

7: obuvnické šídlo

8: čárkovač na stlačování a slisování okrajů kůže

9: knejp, nůž na řezání kůže

10 a 11: průbojníky a rozrážečky na vytváření ozdobných dírek a dírek na šněrování

12: hranořízek na začišťování a úpravy okrajů

13: kostka (protože z kosti) na hlazení a domačkávání podešve

15: hák na vytahování kopyta z hotové boty

21: včelí vosk (na mazání nití - dratví)

22: floky

23: ševcovská kovadlina

24: štípací kleště

vpravo dole jsou podrážkové cvočky a kovové háčky a knoflíčky na zapínání bot

Dnešní výrobci ručně šitých bot mnohé z těchto nástrojů stále používají (napínací kleště, cvikací hřebíčky, hladítka, průbojníky).

Tip: kdybyste měli do Kutné Hory cestu, chtěli se na výstavu podívat a bylo zrovna vedro, kupte si i vstupenku do lapidária. Je tam taková zima, že se budete ven na slunce těšit :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
bára.brněnská
610 příspěvků 21.6.14 21:51

Hezký článek, díky.

PS: Clarks vykrádá kutnohorské ševce!

Příspěvek upraven 21.06.14 v 21:53

Moir
2640 příspěvků 22.6.14 08:39

@bára.brněnská PS: Clarks vykrádá kutnohorské ševce!
to jste mi neměla dělat, ty jsou nádherné, strašně nutně je potřebuju, ale musím kvůli těm špatně koupeným letenkám šetřit!

Chany
932 příspěvků 21.6.14 22:07
Hm

Co by asi ševci řekli na soudobé crossy? ;)

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.6.14 23:28

Mám podezření, že kdyby v té době ševci znali metodu, jak rychle a levně odlévat boty z plastu, s radostí by zahodili šídla, dratve a smradlavý pop a už by na ně nikdy ani nesáhli :D

Chany
932 příspěvků 22.6.14 13:15

Přesně to mě napadlo. Mávnutí proutkem a ta spousta práce a potřebných dovedností je v tomto případě pryč… ještě štěstí, že máme na výběr. ;)

kozarohata
155 příspěvků 1.7.14 00:20

Pracuji v horkém a vlhkém prostředí a za kroksiny jsem moc vděčná ;-)

Robena
1257 příspěvků 21.6.14 23:11

Takove boty, jake jsou na druhe fotografii (ty detske) bych chtela pro sebe.

Diana N.
72 příspěvků 22.6.14 02:04

Obdivuji a velmi si cením poctivého řemesla a lidské práce. Ale vždy když vidím historické šaty nebo boty se mě zmocní určitá úzkost. Na těch věcech je vidět poctivá práce, ale tyhle staré boty ve mě evokují bídu předchozích generací, kdy na boty nebyly peníze a dobré boty se dědily. Vzpomenu si na skvělý seriál F. L. Věk, kdy František Věk měl zcela zcela prošlapané boty a šel k ševci, aby mu je opravil nebo alespoň oživil kůži na svršku…
Navíc po několika kurzech genealogie a studiu života předků mám úctu k předchozím generacím a řemeslům, ale vůbec vůbec bych vymoženosti a možnosti dneška neměnila.
Dobré téma, ale v případě bot, jsem skutečně ráda, že žiju v dnešní době a nemusím přemýšlet zda budou mít moje děti boty.

AnaKarenina
450 příspěvků 22.6.14 11:01

@ DianaN,

naprosto s Vámi souhlasím. Škoda, že Vám nemůžu dát víc, než jedno zelené. :-)

Camarilla
85 příspěvků 22.6.14 08:36

Chci ty boty pro ševcovu manželku!

kisvakond
110 příspěvků 22.6.14 08:43

@Diana N.
Jo, Vaši vnuci se sice možná nakazí malárií na severní Moravě, ledního medvěda budou znát jen z atlasu vyhynulých druhů, ale hlavně, že žijeme v této skvělé době, kdy máme všeho dostatek ;-)
Jinak hezký článek :-)

nedulka
35 příspěvků 23.6.14 07:44

Kisvakond, proč dáváte do souvislosti znalost řemesel našimi předky a (globální)oteplování? Lední medvědi by možná vyhynuli a moskyti na Moravě by se objevili, i kdybychom zůstali na úrovni doby kamenné…nemáme srovnání, co by, kdyby.
Obdivuju úroveň řemesel, která uměli naši předci, však taky museli mít několik zkoušek, po vyučení, tovaryšskou, případně mistrovskou. Na kvalitu dohlížely cechy, a být přijat do cechu, to už bylo pravděpodobně něco! To byly doby, kdy mělo to řemeslo opravdu zlaté dno. V lecčems bych neměnila, samozřejmě, ale třeba ševci, krejčí či švadleny s poctivou zakázkovou prací, a i jiná řemesla, prováděná s fortelem a poctivě, z kvalitního materiálu, by se hodila i dnes, ne? Máme plné kanceláře lidí, ale málokdo umí opravdu poctivě ušít sako. Mně by se to líbilo obráceně, vám ne?

Pruhovaná
82 příspěvků 28.6.14 08:55

@nedulka To mně taky, ale to opravdu s globalizací souvisí…

anahir
116 příspěvků 30.6.14 16:46

Globalizace a globální oteplování jsou rozdílné věci :-D

Stemcells
97 příspěvků 23.6.14 11:03

Vyhynul šavlozubý tygr, jeskynní medvěd, evropský lev, malárie na Moravě už byla, také lepra v Británii a jiné choroby, co jsou považovány za tropické. Neděje se nic, co by tu už nebylo. Tzv. „globální oteplení“ jsme tu měli v historické době už mnohokrát a zase ustoupilo. Kvůli tomu litovat, v jaké době žijeme, mi přijde krátkozraké. Díky dnešní době mám přední zuby, vidím a žiju.

kisvakond
110 příspěvků 23.6.14 14:03

No páni, nevěděla jsem, že Václav Klaus přispívá na módním pekle, vítám Vás, pane profesore ;-)
A ano, těch vyhynulých druhů tu už bylo dost, takže se vlastně vůbec nic nestane, když se k nim přiřadí další, za pár stovek let třeba i člověk..Bohužel tak to je, aby byl život na naší planetě trvale udržitelný (do té doby než vychladne nebo ji spolkne červený obr či jak to ti astronomové plánují), se prostě všichni tak dobře mít nemohou, bohužel. Žijeme si nad poměry.
@nedulka
Vy si nejdříve něco pořádně přečtěte, než na to začnete reagovat :)

nedulka
35 příspěvků 23.6.14 21:17

Co jsem špatně přečetla či pochopila, můžete mi, prosím, napovědět? Ať čtu jak chci, vnímám váš příspěvek pořád stejně…nebo to pustíme po vodě? Prostě mně se ta fortelnost šitých bot moc líbí, a docela bych přivítala, kdyby to byly dostupné služby, hlavně tedy cenově. Umíte si představit nechat si ušít botičky, co budou k danému oblečení sedět, budou pohodlné (protože na míru) a měkoučké, výšku podpatku, tvar boty, materiál a barvu si určíte…pohodlné (a třeba elegantní) na denní nošení, společenské, zimní…aaaach. No, máme všeho dostatek, to je pravda, ale taky je pravda, že lidi bývali skromnější a věcí si vážili (třeba proto, že byly kvalitní). Některé obory umějí proti dobám dávno minulým skoro zázraky, ale zrovna konfekce a výroba bot to asi není.
Možná se ale fakt míjíme :-), tedy my dvě

Pruhovaná
82 příspěvků 28.6.14 09:02

Nedulko, myslím, že takové botičky si můžete nechat ušít i dnes (alespoň o pánském ševci vím), ale nedoplatíte se. Zavřete hranice, uvalte cla, zrušte globalizaci (ne globální oteplování, ale propojení ekonomik a vlivu nadnárodních koncernů…) a budete mít ručně šité botičky, co vám budou muset vydržet deset let… Jen plakat nad úpadkem řemesla bez zohlednění souvislostí je krátkozraké.

Příspěvek upraven 28.06.14 v 09:04

Betty J.
2031 příspěvků 22.6.14 09:17

@Diana N.: na mě tedy žádná úzkost při spatření starých bot či šatů nepadá (jedině snad, když je prohlížím zblízka a vidím často dost odbytou práci). Moje babička (narozená 1904) pocházela z malé vesnice, její tatínek, koňský handlíř, byl schopen všem svým třinácti potomkům zajistit nejen vzdělání, ale i oděv a obuv.
To, že lidé neměli šatníky a botníky nacpané k prasknutí, byl normální stav, stejně jako to, že se oděvy vyšlé z módy přešívaly a postarší kusy opravovaly a různě vylepšovaly a boty nosily na opravu k ševci.
Neměnila bych dnešní úroveň medicíny, bez ní bych byla přes dvacet let mrtvá, ale společnost, která okatě staví vlastnictví hmotných statků nad cokoli jiného, ve mně vyvolává pocit zoufalství.

AnaKarenina
450 příspěvků 22.6.14 11:22

@Betty.j,

nemyslím, že by Diana. N obhajovala vlastnictví hmotných statků jako jedinou a nejvyšší životní hodnotu. Dost jste smysl jejího příspěvku překroutila. V dřívějších staletích byla sociální propast mezi různými skupinami obyvatelstva mnohem hlubší než je ted a to je fakt. A to, že velké % obyvatel na ty boty (a nejen na ně) prostředky zkrátka nemělo to je taky fakt. Nechci, aby to vyznělo nějak zle, ale pokud by panovaly stejné poměry v současné době a Vy jste patřila mezi většinový vzorek populace, tak byste tady taky nejspíš už 20 let nebyla, i když současná medicína nabízí úžasné možnosti. Ale zkrátka byste na mě neměla prostředky.( V některých koutech světa je to patrné doted - Cituji svého kamaráda Inda - chudí u nás na doktory nemají, oni ví, že když onemocní tak umřou a jsou štastní, jim nevadí umřít-Já dodávám, no mně by to teda vadilo, obzvlášt, kdyby šlo o mé dítě… )
Jsem ráda nejen za to v jaké době žiju, ale i za to v jaké části světa. Mám možnost volby - at už v tom jak kvalitní- nekvalitní oblečení si koupím a kolik :-) i v tom jaké morální hodnoty předám svým dětem…

Příspěvek upraven 22.06.14 v 11:23

Betty J.
2031 příspěvků 22.6.14 12:41

Já bych tady nebyla ani jako královna, císařský řez nebýval v době, o níž píši, nijak běžnou a pro matku bezpečnou záležitostí.
Svou poslední větu jsem nemínila jako přímou reakci na Dianu N., ale spíš jako povzdech osoby, jež se upíná k myšlence, že společnost, která přijala konzum jako své krédo, nečeká nijak skvělá budoucnost (chtěla jsem napsat dobrý konec, ale to je pochopitelně nesmysl, konec žádné společnosti nebyl nikdy dobrý, bez ohledu na jeho příčinu).

Edit: chybějící čárka

Příspěvek upraven 22.06.14 v 13:45

AnaKarenina
450 příspěvků 23.6.14 07:04

@Betty.j,
o rozvoji medicíny nikdo nepochybuje, šlo spíš o tu souvislost prezentování historie z Vašeho prvního příspěvku.
Jednoduše, kdyby v dnešní době panovaly poměry takové jako v té, na kterou jste tak trochu nostalgicky zavzpomínala, nebyla byste tu ani dnes, kdy císařský řez lékaři provádí bežně. Ale systém sociálního pojištění by neexistoval, vy byste neměla dostatek financí na to si zákrok zaplatit a patrně byste zemřela při porodu.(Za předpokladu, že byste patřila k většinové populaci, dodnes by Vás ten samý osud potkal v některých částech světa)

Chápu kritiku konzumní společnosti, ale nikdy jsem nechápala to obracení se k minulosti, jako k době, kdy ještě lidé znali opravdové hodnoty. Plné šatníky neměli narvané jen proto, že zkrátka neměli na výběr, ale o tom jak vyspělou společností byli nejlépe vypovídá právě to jak se starali o své nemohoucí, postižené, staré, nemocné, o sirotky atd.
My na výběr máme, takže pokud se nám nelíbí kam naše společnost směřuje, může každý z nás začít u sebe, je to jen otázka osobní volby k jakým hodnotám vychováme naše děti. Na historickou obuv/oblečení se ráda podívám, pro historii mám slabost, ale jsem opravdu ráda, že žiju v době, ve které žiju - s jejími klady i zápory.

Příspěvek upraven 23.06.14 v 07:26

Betty J.
2031 příspěvků 23.6.14 08:18

Tak to si nerozumíme: já se na minulost nedívám nijak nostalgicky a vzpomínat můžu leda tak na zoufalou nabídku čehokoli v 80. letech v Československu.
Neobracím se k minulosti jako k době, kdy lidé ještě znali opravdové hodnoty (z tohoto optického omylu mě záliba v dějinách a nutnost proniknout trošku do tajů lidského uvažování rychle vyvedly), můj povzdech mířil jinam. Žijeme ve společnosti, která vzhlíží k ekonomickým ukazatelům, jež jsou ze své podstaty nesmyslné a nenaplnitelné - kdo si uvědomuje souvislost mezi konstantním procentuálním přírůstkem a exponenciální funkcí, ví, co mám na mysli - a za účelem „trvale udržitelného růstu ekonomiky“ jsme tlačeni do nesmyslného nakupování stále nových statků, přestože ty staré jsou dosud funkční. Ne, nechci Vás přesvědčovat, že v tom deset let starém kabátu naděláte ještě plno parády, ale je opravdu potřeba kupovat na úvěr novou televizi jen proto, že pod vlivem vnějšího tlaku podlehnete představě, že ji nutně potřebujete, ačkoli oproti té, kterou máte doma, nepůjde o žádný kvalitativní posun?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.14 11:11

Comic sans proč? Pokaždé když ten font někde vidím uvnitř pláču.

Karin
3950 příspěvků 23.6.14 00:46

Taky by mě zajímalo, co vedlo autora popisků v této expozici k volbě právě tohoto typu písma :D
(A co vede vás k tomu, že ignorujete interpunkci?)

AnaKarenina
450 příspěvků 22.6.14 11:49

Tento typ článku velice ocenuji, upřímně o podobné výstavě bych se asi jinak nedozvěděla :-)

toffee13
108 příspěvků 22.6.14 17:07

Ty botky pro mistra a paní ševcovou jsou super - zjevně neplatí vždy, že kovářovic kobyla chodí bosa.

AliceBr
138 příspěvků 22.6.14 18:17

Nejlepší reklama ;-)

pampa
28 příspěvků 22.6.14 20:08

Některé boty bych nosila i dnes. Docela by mě zajímalo kolik ty boty tenkrát stály. i s porovnáním kolik by za pár dámských bot bylo litrů mléka nebo másla.

Betty J.
2031 příspěvků 23.6.14 13:47

Není to žádná odborná literatura, ale pro hrubou představu snad postačí: http://magazin.e15.cz/…blaze-979048http://promoravia.blog.cz/1308

pampa
28 příspěvků 23.6.14 20:11

Děkuji :-)

Chany
932 příspěvků 23.6.14 17:14

Koukám na ten předmět doličný s číslem 24 a jímá mě hrůza při představě, že něčím velice podobným - ne-li stejným- páčili kováři bolavé zuby zoufalým nešťastníkům… :-(

Moir
2640 příspěvků 24.6.14 08:42

@nedulka Prostě mně se ta fortelnost šitých bot moc líbí, a docela bych přivítala, kdyby to byly dostupné služby, hlavně tedy cenově.
buď budou cenově dostupné, nebo budou fortelné a ručně šité, případně máte cenovou dostupnost o několik tisíc jinde, než já, nemusí to být Zachariáš za 35 tisíc, ale známý boty šije a začíná to od cca 6 tisíc za nízké dámské boty a to ještě s podpatkem do nějakých 3-4 cm, na vyšší vám musí vyrobit individuální kopyto a to jsou další tisíce, nepamatuji se kolik, za kozačky s nízkým podpatkem je to k deseti tisícům

nedulka
35 příspěvků 24.6.14 21:35

To jsem se jen tak zasnila, nechala unést…bohužel máte pravdu. Tohle měly naše předchůdkyně komfortnější. Kdysi jsem likvidovala po babičce boty, které jí šil děda, a byly báječné, třeba lahvově zelené z měkounkého semiše, černé s knoflíčky a jiné, to samé klobouky…kdepak asi dnes všechny jsou? Omlouvám se za tu trochu nostalgie.

Bugatti
4086 příspěvků 24.6.14 12:47

@toffee13 Ty botky pro mistra a jeho ženu se mi taky líbí, nicméně se domnívám, že jsou ušité ze zbytků kůže, úzkých proužků, i když mistrně provedené. Co dnes vypadá jako luxus a skvělá řemeslnická práce, je dobře zakamuflované využití zbytků.

Pruhovaná
82 příspěvků 28.6.14 09:11

No vida, to s těmi zbytky je pravděpodobné. O to lepší řemeslná práce to je, ne že to jen tak vypadá :-).

motorová pila
126 příspěvků 24.6.14 19:59

@kisvakond ještě v době Marie Terezie byla malárie na Slovensku i na jižní Moravě, tehdy bylo v našich zemích o několik stupňů tepleji takže to, že se za pár let zase malárie objeví u nás sice nebude důvdo k oslavě, ale ani něco co by se stalo poprvé.

Miroslav.Kaufman
6 příspěvků 25.6.14 08:20

Pěkný článek, pro někoho i zajímavá inspirace :)

M

Dammy
1672 příspěvků 25.6.14 09:41

.

Příspěvek upraven 23.12.16 v 22:09

sonila
3 příspěvky 22.7.14 23:08

Krásné ukázky obuvy…a Baťovky vypadají poctivě a kvalitně, myslím, že oko a srdce pana Tomáše Bati by dnes zaplakalo nad tím, co jeho prodejny nabízejí za sortiment a kam se posunula jeho vybudovaná značka (a kdo tu historii zná, ví, že byla v počátcích tvrdě vydřená)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Nezapomenutelné filmové kostýmy

Autor: Kateřina

Ve slavných filmech vždy najdete také výjimečné šaty. Mezi ty... Celý článek

Jarmily na nohy: v čem (ne)chodit do fitka?

Od Novýho roku cvičím! Klasický novoroční předsevzetí. Nejdřív jsem... Celý článek