Silueta let padesátých

10.01.13 | autor Channah

*

Retro styl se zvlášť v uplynulých třech letech zabydlel na módních blozích, prosákl do oblečení v řetězcích a občas se nesměle objevil i na ulici. Módní trendy inspirované obdobím padesátých až osmdesátých let prosvištěly obchody rychlostí filmového týdeníku a často se i divoce postmoderně mísily.

Některé prvky retro stylu jsou ale nadčasové a nezmizí spolu se sezónním výprodejem. Jedním z těchto úhelných kamenů módy je i "padesátková silueta", charakterizovaná širokou kolovou sukní v délce ke kolenům (často je její objem ještě podpořen tylovou spodničkou), útlým (nebo přinejmenším zdůrazněným) pasem a přiléhavou horní částí, často bez ramínek nebo uvázanou za krkem. Výsledným efektem je maximální zdůraznění ženských křivek - to dobře věděli i autoři pin-up obrázků a zhusta své modelky do tohoto střihu šatů v padesátých letech odívali.

Zdroj: http://www.unique-vintage.com


Zdroj: http://www.vivienofholloway.com

Tento střih šatů má jednu nepřehlédnutelnou výhodu - na rozdíl od většiny současné módy vypadá lépe na plnější postavě a dokáže simulovat pas i tam, kde byste ho v jiných šatech marně hledali.

Zdroj: http://3.bp.blogspot.com

Barevné a často vzorované (typické jsou květiny nebo puntíky) šaty po kolena evokují léto, byla by ale škoda zařadit tento střih jen do jedné škatulky. Právě začíná společenská sezóna - co si místo malých černých (v lepším případě, bohužel na Pekle jsou v divadle doma i džíny) vzít "široké barevné"? Stačí si vybrat slavnostnější látku a umírněnější vzor a společenská alternativa je na světě.

Zdroj: http://www.vivienofholloway.com

Nádhernou svatební alternativou dnes již klasických "šlehaček" mohou být právě šaty ve stylu padesátých let. Méně formální varianta může zůstat v délce po kolena, pro slavnostnější svatbu je možné šaty prodloužit.

Zdroj: http://mrsvintagerentals.wordpress.com


Zdroj: http://manolobrides.com

Na závěr pro pobavení: československá pracovní verze siluety let padesátých aneb "Pomáháme na žních!"

Zdroj: http://padesatky.ffa.vutbr.cz

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 00:07

Krásné! Včetně závěru :D

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 00:09

Když tyhle šaty vídám, tak si říkám, že by to chtělo mít opravdu, ale opravdu hezké nohy, abych mohla ten kousek ukazovat. Každopádně říkám si že jednou… alespoň na zkoušku v tom vyrazit by byla paráda. :-)

skylor
166 příspěvků 10.1.13 01:06

Úplně nesouhlasím, jediné, co je třeba, tak mít zřetelný kotník. Já osobně mám silnější stehna, tlustá kolena, lýtka o obvodu 40 cm, ale v padesátkových šatech se sukní pod kolena vypadají moje nohy úplně parádně! Zkuste si takové šaty v kabince, nebudete se stačit divit!

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 01:40

Dobrá, tak to řeknu jinak, opravdu ale opravdu hezké kotníky. :-D Objektivně vím, že sukni musím mít pod kolena. Co se týče kotníků, tak si též nedělám iluze že bych měla nožku jako laňka, ale možná s punčochami by to šlo. Pravdou je, že v lolitě jsem nevypadala špatně, jenže tam byla lýtka zakrytá černými punčochami a na kotnících byli kraječky od ponožek.
Safra, jak koukám na ty obrázky, tak si vážně říkám že to zkusím. Já se tak ráda oblékám do „kostýmů“.

jxxxx
7 příspěvků 10.1.13 14:43

Pokojne si ich oblečte. Ja mám podobný typ nôh, šaty takéhoto strihu (dĺžka sukne pod kolená) som mala na promócii, a myslím, že prvý krát v živote som k výzoru mojich nôh v krátkych šatách nemala výhrady…

Le.blog.de.Pipi
2 příspěvky 31.1.13 02:06

Já nevycházím z údivu z toho, co tu zmiňujete - já jsem byla doteď skálopevně přesvědčená, že tříčtvrteční délka sukně je zapovězena ženám se silnějšími lýtky! Je fakt, že štíhlé kotníky dělají hodně, ale přesto si nějak neumím představit, že přepůlení širšího lýtka v polovině může vypadat dobře…

Ale možná si to jen neumím představit, v takovýchto šatech mnoho žen na ulici nepotkávám… :-)

Atrofie
741 příspěvků 10.1.13 00:10

Svatební jsou krásné…a ty modré…ale co moc nechápu, je ten model Gejša emigrovala do Ameriky a přibrala 20 kg(obr. 3), ale vlastně nevím, zda mi vadí víc ty šaty samotné, nebo to všechno dohromady + líčení modelky… jsem asi konzerva ;-)… ale obecně mi tato móda přijde vhodná pro velmi úzké spektrum uživatelek, ba naopak bych se velice bála, kdyby se právě z šatů tohoto typu stal módní šlágr… myslím, že od jisté velikosti by to nemuselo vypadat vůbec dobře!

Jiná Realita
13791 příspěvků 10.1.13 00:19

Mně se právě ten potisk na šatech děsně líbí, je hrozně zvláštní.

Atrofie
741 příspěvků 10.1.13 00:30

Samozřejmě, to je věc názoru a vkusu…mně se ta látka samotná také velice líbí, ale jak jsem uvedla -možná neobratně - ne v tomto provedení a na té uživatelce.

katkarinka
1255 příspěvků 10.1.13 16:48

Tiež nad nimi slintám, nevie niekto kde by sa dali zohnat?

Numbie
2 příspěvky 31.1.13 12:26

Ty s potiskem můžete koupit tady:
http://www.modcloth.com/…my-eye-dress
Mají tam spoustu retro šatů a hodně z padesátek. Ovšem za šílené ceny. Také mají opravdu široký výběr slavnostních šatů a najde se jich i dost, které by si mohla na sebe vzít nevěsta. Rozhodně se vyplatí počkat si na slevy (rychle se to vyprodá!), protože v Čechách po vás chtějí ještě DPH na celním úřadě :-/
Každopádně já mám z té stránky čtvery šaty a všechny jsou nádherné. Nemůžu se dočkat, až si je budu moct vzít na sebe :)
http://cdnc.lystit.com/…ge_flex.jpeg

Takhle to není moc vidět, ale ty modré puntíkované a ty červené obeplé jsou naprosto dokonalé :)
http://productshots3.modcloth.com/…2271d28c.jpg?…
http://productshots0.modcloth.com/…5353fb39.jpg?…
http://www.socialbliss.com/…40297077.jpg

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:05

Když čtete zahraniční šicí blogy, je to skoro móda, retro šaty v trochu bláznivém potisku. Jsou také, které si je šijí třeba z povlečení se Spidermanem…
http://cationdesigns.blogspot.cz/…h-tanit.html
(Já sama bych si na sebe Spidermana neoblékla, ale Cindy v tomhle děsně fandím.)

Bartesva
92 příspěvků 13.1.13 03:55

Úžasně vzorované látky se dají koupit třeba v obchodech s věcmi na patchwork. Třeba tady http://www.veselajehlicka.cz/…arove-motivy. html Když některé ty látky vidím, lituju, že se z toho šijí jenom přehozy a taštičky a tak, já bych si z toho dovedla představit právě i šaty nebo sukni…

Bartesva
92 příspěvků 13.1.13 03:56
Bartesva
92 příspěvků 13.1.13 04:07

Další šaty s velkoplošným tiskem zde http://www.modcloth.com/…d-good-dress

marmota-b
532 příspěvků 13.1.13 13:02

Já si hlavně vzpomněla na tyhle: http://www.vam.ac.uk/…e/create.php
Je u toho totiž i střih - i když, pokud se vzpomínám, je to jen ručně kreslené, takže musíte mít se šitím trochu zkušeností, abyste se v tom vyznaly. Rozhodně nejdřív přečíst instrukce!

A v helsinském městském muzeu jsem viděla šaty trochu užšího střihu, ale z hodně podobné látky. Není to celoplošný vzor, ale zase by se to myslím mohlo dát snadno napodobit…

atrix
483 příspěvků 14.1.13 02:48

Vodorovné pruhy (i květinové) právě na té opravdu široké sukni vypadají náramně dobře, možná líp, než jiný vzor. A celá tahle linie je velmi lichotivá postavě, v podstatě vyrobí pas i tomu typu, kterému pas trošku splývá s boky (a tím nemyslím +20kg). :)

Příspěvek upraven 14.01.13 v 02:49

paffg
376 příspěvků 10.1.13 21:08

Citace: Tento střih šatů má jednu nepřehlédnutelnou výhodu - na rozdíl od většiny současné módy vypadá lépe na plnější postavě a dokáže simulovat pas i tam, kde byste ho v jiných šatech marně hledali.

Samozřejmě že postava nesmí mít 200 kg…

Atrofie
741 příspěvků 11.1.13 10:43

@paffg : věřte, jsou i ženy, které opravdu ten pas nemají - mluvím z vlastní zkušenosti, mám protě postavu jak chlap :-( rovnou, malá prsa, takže v těchto šatech vypadám jak navěšené žehlící prkno… na druhou stranu si takovéhle šaty také nedovedu představit na majitelce poprcí od F či G nahoru… ale tím nechci říct, že se mi nelíbí (jako ty šaty, né ta prsa :-D )!!! Většina z vyobrazených se mi líbí a obecně i móda 50. let, je krásně ženská…

aailyyn
809 příspěvků 11.1.13 13:02

Já si to na sobě taky neumím představit. Právě proto, že to zdůrazňuje křivky. Když je nemáte, super. Když je máte přiměřené, taky super. Když je máte moc, ať už pro zmíněných dvě stě kilo nebo pro velká prsa, nebudete v tom vypadat jako elegantní dáma, ale jako slon… Pro to zdůraznění prsou to pak v horní polovině těla musí vytvořit dojem, jak tomu soukromě říkám, zápasníka. Já přece jen retro úplně nemusím, svoje křivky radši obleču do stroze elegantního minimalismu.

Linie
2020 příspěvků 11.1.13 13:20

Pro velká prsa můžete zvolit jiné řešení živůtku, sukni místo kolové jen půlkolovou. Stále bude dodržen retro vzhled - vypasovaný živůtek a široká sukně. Není nutné, aby byly šaty přesně jako příklady zde.

enyky
22 příspěvků 12.1.13 21:50

Tak jen pro predstavu velikost podprsenky 80H ;)

atrix
483 příspěvků 14.1.13 02:53

No, a pořád vypadá velmi žensky, i když má velké poprsí. A dík pásku a široké sukni ještě podepřené tylovou bohatou spodničkou se dá pas „vyrobit“ i na postavě, která žensky moc tvarovaná není - stačí jen mít ten pas aspoň trochu štíhlý, nemít v pase pneumatiku. Kdo má opačný problém, tj. boky široké, je to u těchto šatů jedině výhoda, sukně je krásně schová a ještě ty boky její střih zdůrazní. Děvčata, nemáte-li 120kg, rozhodně se tohohle střihu neobávejte.

Atrofie
741 příspěvků 17.1.13 00:15

Ty balóny jako doplněk jsou stylové :-D

Jiná Realita
13791 příspěvků 10.1.13 00:18

Jsem jediná, komu přijde smutné, že dřív nosily ženy šaty i na pole, a teď je nenosí ani do divadla?

(mimochodem, není nic příjemnějšího, než práce na poli v šatech, fakt nekecám, několikatery polňačky mám vyzkoušené)

letos si takovéhle konečně nechám ušít, děj se co děj!

bára.brněnská
610 příspěvků 10.1.13 01:04

Ok, hodím sem jeden nepopulární názor - myslím, že to souvisí s ne moc povedenou ženskou emancipací. Zdá se mi totiž, že jde útlum skutečně ženské módy a radikální společenské změny tak nějak ruku v ruce - od konce 60. let. Část toho sentimentu ze zlatých amerických padesátek totiž souvisí i s celkovou atmosférou tehdejší společnosti, ne jen s vizuálnem… dá se to nasát i z dobových filmů :).

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 01:34

Ano a stokrát ano, přesně ten názor mám taky. Jako kdyby se všechny ženy najednou lekly že když se obléknou jako ženy, tak… já nevím, nebudou podporovat sílu žen nebo tak něco.
Já si naopak myslím, že to co se stalo (drtivá většina žen v kalhotách, tričkách a bundách navíc třeba i teniskách) je vlastně přesným opakem emancipace. Není to ukázka toho, že jsme silné a schopné, ale jedině tak ukázka toho, že se umíme převléct za muže. O tom to není. Můžeme sice volit, studovat, pracovat prakticky kdekoliv, ale k čemu nám to je, když nemůžeme být ženou, pokud chceme. Otec má spolužačku co s ním vystudovala MatFyz a ta, jakmile dostala šanci, vyměnila místo v UJF za rodinu a výchovu dětí. Je chytrá, má na to, ale jejím přáním je být matkou a manželkou a říkala že to je přesně to, co vždycky chtěla. Kolik je žen, které by si něco takového také přály, ale nemohou to mít? A co je vůbec na takovém přání špatné? Já myslím že nic.
To už je ale finančně-sociální téma, faktem ale zůstává, že lidé kolem už prostě nejsou připraveni na to, že má žena sukni nebo třeba nedej bože klobouk.

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 10:01

Absolutně! Ach, dámy, jak jste potěšily mé srdce!

modny guru
280 příspěvků 10.1.13 11:00

Myslím, že obliecť sa do takýchto šiat je najsilnejšia ženská zbraň.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 12:32

Teď jste mě dostala - ta poznámka o převlékání se za muže je neuvěřitelně trefná!

Navíc jste skutečně uhodila na sociální téma - já bych třeba s lehkým srdcem odhodila honbu za kariérou (nadneseně řečeno, prostě snahu udržet si práci) za péči o rodinný krb. A myslím, že bych se kvůli tomu ani nemusela vzdávat svých koníčků - studia cizích jazyků např. a nepřipadala bych si méně úspěšná. Aspoň bych se cítila jako žena a ne jako ohař. Bohužel zatím si to nemůžeme (finančně) dovolit.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 12:37

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 13:32

Ano, finanční situace je velký problém. Já zastávám názor že řádná péče o domácnost a dítě (nebo i víc dětí) je stejně náročná jako leckteré povolání a jakožto taková, by měla být i řádně finanční ohodnocena. To zejména v době, kdy bílé národ vymírají, protože se rodí méně dětí. Jenže trend je celosvětově spíš opačný; zkracování dávek na děti, rušení a snižování porodného nebo vyšší daně pro bezdětné.
Problém je tu skutečnost kdo a jak by hodnotil jestli je takové „práce doma“ dostatečná a pak i celé nastavení společnosti. Dívky jsou vedeny k tomu, že jedinou možností pro jejich spokojenou budoucnost je vystudovat vysokou školu. A u mužů (například je to patrné u diskuzí na internetu) se dá setkat často i s názorem, že ženy v práci nepracují a doma pak po nich „sedřených z těžké práce“ chtějí aby něco dělali. Přitom ženy v práci pracují a domů se pak často vrací na druhou, stejně těžkou, směnu u dětí a domácnosti.
Stručněji řečeno emancipace se nepovedla v tom, že jsme si sice mezi pohlavími spravedlivě rozdělili všechna ta dlouhou dobu pouze mužské povolání, ale ženské starosti nám zůstali na bedrech dál úplně celé. To je samozřejmě řečeno všeobecně, vím že existují muži v domácnosti a že jich přibývá, ale stále to není půl na půl.

Ničím z toho nechci říct že touha žen dosáhnout úspěchu ve vědě, ekonomice nebo kdekoliv jinde je něco špatného, právě naopak, jen by myslím měly dostat možnost si vybrat čím chtějí být a ne být tlačeny společností do vzdělání o které nemají zájem a práce, která je nebaví, když přitom touží zasvětit svůj život dětem a manželovi.

:-D Jinak, jsem si moc dobře vědoma toho, že zním asi jako šílené feministka. Nu což, co se dá dělat, mohlo by to se mnou být i horší.

EDIT: Ještě chci dodat, že to samozřejmě platí i obráceně. Jestliže si muž přeje zůstat doma (a nehrozí riziko výbuchu bytu. :-D :-D), tak by mu to mělo být umožněno za stejných podmínek jako ženám. A bez toho, aby to bylo považováno za pohanu. Je jasné, že chceme-li si něco „vzít“ musíme také něco „dát“.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 15:35

Nixe Lulu
344 příspěvků 10.1.13 16:22

Naprosto s vámi souhlasím. Jako šílená feministka to rozhodně nezní, naopak - právě feministky přeci byly těmi, kdo chtěly nahnat ženy za každou cenu z domácnosti do zaměstnání.

z_dediny
1120 příspěvků 11.1.13 10:01

Omyl. Feministky chtěly, aby si žena mohla zvolit svůj způsob života stejně jako muž. Tedy aby mohla studovat, když chce a má na to schopnosti. Aby práce žen v domácnosti nebyla považovaná za méněcennou. A skutečné feministky to tak vidí stále. Ty, které dělají feminismu špatné jméno, jsou ty, které jsou opakem mačů. Obojí přístup nemám ráda. V naší zemi pořád ještě je za špatnou považovaná žena, která si pořídí hospodyni. To mi hodně vadí. Nic na tom nemění fakt, že hospodyni nemám a nechci mít. Proč by moje dcera, která je stejně schopná jako můj syn, neměla mít stejnou možnost rozhodnout se, jestli bude raději doma a pečovat o domácnost nebo jestli skloubí práci, kterou dělá ráda a dobře, s péčí o rodinu a otravné domácí práce nechá udělat lidem, kteří si taky potřebují vydělat na živobytí? Je tím horší než žena, která doma všechno odře sama? Není. Není tím ani lepší. Jako feministka chci, aby bylo na jejím rozhodnutí (samozřejmě i její manžel má poradní hlas :-)), jak si uspořádá svůj život. Budu ji podporovat, ať se rozhodne pro jedno nebo druhé nebo si zvolí ještě jinou cestu. S despektem koukám pouze na ženy, které svoji hodnotu odvozují od toho, kolik druhů vánočního cukroví upekly a kolikrát do roka myjí okna. Ne kvůli tomu, že to dělají, ale protože ony znevažují ženy, které to cukroví koupí a okna si nechávají umýt. Stejně tak nesnáším ženy, které se tváří, že být doma s dětmi je pod jejich úroveň, protože smyslem života je jen kariéra. Uznávám jen ty, které jsou dost sebevědomé na to, aby dokázaly přijmout ostatní takové, jací jsou.

jenja
18 příspěvků 13.1.13 15:11

„Je tím horší než žena, která doma všechno odře sama?“ No, nemá to doma odřené.

Omlouvám se, nemohla jsem odolat, představa ženy se šmirglem v ruce mě pobavila.

Atrofie
741 příspěvků 17.1.13 00:18

@z_dediny: Tleskám Vám!!!
edit: dodáno komu ;-)

Příspěvek upraven 17.01.13 v 00:20

Lynx
100 příspěvků 10.1.13 20:03

Lanevra: Ono je to s těmi názory zvláštní. Já jsem bezdětná s „kariérou“ a jsem tak spokojená. Mám své neteře, synovce a také dospělé děti svého muže. Za mladších let jsem občas slýchala poznámky, že jsem sobec a že posláním ženy je mít děti. Moje spolužačka má pět dětí a zase slýchala, že přece není normální, mít jich tolik. Takže… vždycky se najde někdo, kdo má názo na to, jak má vypadat „správná žena“ :-)

Sibyla
2646 příspěvků 11.1.13 10:00

Ba, to jste vyjádřila přesně: honba za kariérou/snaha udržet si práci, čili donést do domácnosti nějaké peníze. Současný stav je jistě dobrý pro nadané vědkyně, právničky, umělkyně, ženy, vyžívající se ve sjednávání obchodů, nebo třeba v krášlení druhých. Ale nikdo mě nepřesvědčí o „osvobozenosti“ nebo „kariéře“ ženské, která dřepí osm hodin za kasou nebo opisuje statistiku a jen si přeje, aby už padla. A těch je většina. Nemůžou nepracovat, rodina potřebuje peníze a zvyk je, že pracují oba partneři. Ale kariéra? Uspokojení? Naplnění? Nechtějte mě rozesmát! Nedávno jsem vyslechla v autobusu rozhovor: žena pracuje kdesi jako skladnice, ten sklad se překládá z Prahy-západ na Prahu-východ, mohla by tam pracovat dál, ale dojížděla by o hodinu déle. Až mě zamrazilo: takový život!

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:27
Mimochodem,

Nemyslíte, že existuje opravdu obrovské množství mužů, kteří jsou na tom úplně stejně (přejí si jenom, aby už konečně padla) a ještě ke všemu jsou k takové práci doslova odsouzeni - ani na mateřskou nemůžou, aby si odpočinuli?

Hanach1
16 příspěvků 10.1.13 15:59

Jak už zde bylo zmíněno, poznámkou o převlékání se za muže jste skutečně „uhodila hřebík na hlavičku“. Do rozebírání otázky kariéra vs rodinný život se pouštět nechci - mým snem není ani jedno, nejraději bych se v budoucnu věnovala něčemu tvůrčímu, kreativnímu, ovšem to je vedlejší… Chci jen říci, že na jednu stranu je dnešní doba relativně svobodná, za nežádoucí názor vás již nikdo do chládku nepošle, ale stále vám hrozí možnost, že se pro lidi kolem stanete outsiderem, a podle toho s vámi pak budou zacházet. Pokud jde o mě, je mi docela jedno, co si o mně kdo myslí, to mě nijak nebolí; jenže nemalá část lidí nezůstane jen u myšlenek a byť s nimi jako s každým jiným jednáte zdvořile a na úrovni, koukají na vás, obrazně řečeno, skrz prsty a jednají s vámi jako s někým „horším“ - a to mně skutečně dokáže hnout žlučí. A myslím, že nejsem sama s touto zkušeností…

Příspěvek upraven 10.01.13 v 16:12

Lynx
100 příspěvků 10.1.13 19:54

Zastávám onen názor, že emancipace spočívá v tom, že si žena může vybrat, zda chce být vědkyní nebo manažerkou nebo mít pět dětí nebo vědkyní s pěti dětmi. Pravda, ač jsem emancipovaná, snažím se vypadat jako ženská. Mám ráda klasické kostýmky se sukněmi pod kolena nebo kahotové kostýmy se širokými kalhotami. Je pravda, že tu ženskost někdy v letu dní ztrácíme. Moje prababička nosila do kostela kroj a i když dřela na poli, vždycky byla upravená a moc jí to slušelo. Měla sedm dětí, hospodářství a ještě se starala o tchána a tchyni. Myslím, že ta by bývala měla právo říct, že nemá na sebe čas…

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 20:20

Lynx: Snad jsme někde neúmyslně nenaznačila, že bych snad preferovala to či ono a chtělo to vnutit ostatním. Jen prostě říkám, že podle mě existuje mnoho žen, které byly společenskými vlivy dotlačeny do nějaké role, která jim nevyhovuje a třeba v ní ani nevynikají, a nikdo jim nikdy nedal možnost si vybrat. Jestliže se ženě líbí být jak matkou tak i tvrdě pracovat a zvládá to po všech stránkách, tak je to určitě v pořádku.
Uvedla jsem příklad ženy, co by chtěla být jen matkou, ale nemůže, protože se mi zdá že tlak na nutnou vysokou vzdělanost a lukrativní povolání je v dnešní době o něco větší, než tlak na to, aby žena rodila děti.

Lynx
100 příspěvků 10.1.13 20:25

Lanevra, naopak, to měl být souhlas, omlouvám se, jsem dnes verbálně neobratná.

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 20:57

Ne, ne, to je mnou. Občas, zejména když dělám víc věcí najednou, se mi stane že neudržím téma hovoru nebo dělám hrozné logické skoky. Jindy zase mluvím jako kdybych si povídala s mentálně retardovaným a popisuji každou myšlenku hodně detailně. Obojí lidi kolem hrozně rozčiluje a než já si všimnu, že jsme někoho neúmyslně urazila nebo naštvala… no, takže je dobře že jsme se shodli. :-D

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:39
No vždyť. Zcela souhlasím.

Tak trochu mi přijde, že tohle je nějaký český problém, zbytečně povýšený do obecné roviny. Když jsem studovala, přijížděly k nám latinskoamerické vědkyně a literátky, působily nesmírně inteligentně a emancipovaně - a svou emancipaci si mnohdy musely prosadit v prostředí jí mnohem méně nakloněné než je to zdejší a zároveň byly velmi půvabné a nenásilně ženské - oproti českým profesorkám v barvách khaki a hořících zvratků´(krásný termín!) a dalších součástkách kroje brýlatých intelektuálek.

Ale stěžování si na ´emancipaci´ dost nesnáším. Situaci v Čechách nepovažuji za ideální a myslím si, že je třeba popřávat sluchu i těm hlasům, které vidí svůj život v domácnosti a rodině, je to taky volba a realizuje se těžko (ovšem stejně těžko jako skutečná kariéra). Bohužel však z většiny stížností cítím velmi malé pochopení pro to, co to emancipace vůbec je. Jen to její pokřivené chápání jakože ´nahnání žen do práce´. To feministky nikdy takto prvoplánově nerealizovaly. Prostě v určité době bylo potřeba získávat vzdělání a mít profesi, aby byly ženy vůbec připuštěny k diskusi (bohužel) a teď jsou zase jiné potíže, které je potřeba řešit. Ale vylévat s vaničkou i dítě?

EvelineShop
113 příspěvků 13.1.13 13:20
.

Som šťastná matka a partnerka, svoje deti milujem.

Ale som šťastná aj za to, že sa pracovne realizujem, doma na rodičákoch som nesmierne trpela. Nie som typ, čo šťastne na pískovišti alebo v materskom centre „kvoká“ o plínách a o tom, kto má „šikovnejšie“ dítko.

Deťom sa venujem dostatočne, žijem s „vrtulou u zadku“, ale fakt som rada za to, že nie som len matka a manželka, ale i žena:-)

atrix
483 příspěvků 14.1.13 03:02

Nemyslím si, že by to bylo dík 60. letům - tuším právě z téhle doby je film „Dáma na kolejích“, a tam Bohdalová předváděla modely velmi ženské, až oči přecházely! :D
Moc se nedaří najít obrázek celé postavy, ale pro představu to stačí:
http://zpravy.org/…ohdalova.jpg

http://img.fdb.cz/…3cf1715b.jpg

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:18
Idealizace zapomenutého

Myslím, že si to moc idealizujete. Vždyť ta atmosféra vyvrcholila knihou Betty Friedanové Femninie Mystique, která spustila revoluci a celou tu atmosféru spláchla do… Sorry. Tu knihu stojí za to si přečíst, i pro dnešek tam přináší moc zajímavé rozbory toho, jak se uměle konstruuje přesně to, co nakonec lidi považují za ´normální´. A myslím, že nikdo nikomu nezakazuje nosit ženské oblečení, jde spíš o odvahu lišit se. Osobně se mi takovéto šaty líbí a kdybych v nich někoho potkala na ulici, potěšilo by mě to. Když ale vidím filmy z padesátých let, zvláště americké a všechny ženy jsou tam takto oblečené a chovají se jako pipky, zvedá se mi žaludek. V Americe se ženy na chvíli převlékly za chlapy (už to ostatně nedělají) a vzaly pracovní sféru útokem. Tady se jen ženy převlékají za chlapy. V tom vidím nepovedenou emancipaci.

Luara
138 příspěvků 10.1.13 01:05

Bohužel jsou kolektivy, kde jste slušně oblečená (a nemusí to být ani šaty) persona non grata. Normálně chodím do školy v šatech a pěkných botách, na okolí kašlu, ale na zkoušky u mladších vyučujících (starší generace naštěstí slušnost většinou ocení) beru černé slimky, svetr přes hlavu a šněrovací placaté kozačky (vše v neutrálních barvách hořících zvratků, jak by řekla Ada, nebo černé). Někteří totiž nabyli pocitu, že slušně se obléct a upravit zabere čas, tedy že jím mrhám místo učení. Zajímavé je, že v oblečení, co bych si vzala do lesa, je tyhle úvahy nenapadnou, ani když přijdu na zkoušku úplně dutá. Přitom vzít si šaty mi zabere méně času, než vzít si kalhoty, triko a svetr.

Karin
3948 příspěvků 10.1.13 11:02

@Luara : to je vážně neveselé čtení…

atrix
483 příspěvků 14.1.13 03:06

Neveselé, leč pravdivé. Dcera má stejnou zkušenost: tj. kdyby se na zkoušku pěkně oblékla, bude braná za tu, které víc záleží na tom, co má na sobě, než co má v hlavě. Proto na zkoušku (zejména, je-li zkoušející žena - bez ohledu na věk) chodí oblečená velmi střízlivě, zpravidla v kombinaci černá a bílá (černé kalhoty nebo jednoduchá sukně a bílá halenka, nebo černá halenka s bílým límečkem nebo bílými puntíky, boty na nepříliš vysokém podpatku). Prostě nemá chuť provokovat, protože ten, kdo obor dělá celý život, toho rozhodně bude vědět víc než student, a když bude na vás mít z nějakého důvodu (i kvůli oblečení) pifku, vždycky si najde něco, na čem vás vykoupe a vyhodí od zkoušky. :/

Luara
138 příspěvků 14.1.13 12:03

Tak tak, řekla bych, že jde hlavně o mor přírodověd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 12:40

Zažito na vlastní kůži, jednou jsem se se svou plisovanou sukní ocitla v kolektivu, kde dámy kolem čtyřicítky s průměrnou mzdou chodily na svou práci za kancelářským stolem oblečené ve značkové teplákové soupravě (třeba Nordblanc)…no nic, skončilo to blbě, co vám mám povídat.

Lynx
100 příspěvků 10.1.13 20:14

Občas se dostávám do situace, kdy jsem v kolektivu čtyřiceti-až pedesátiletých kolegyň jedinou, která nemá mini pod zadek nebo zářivou blond nebo odhalené poprsí nebo i gelová ramínka, případně všechno. Každé pracoviště má, zdá se, své libůstky. Někde značkové tepláky, někde holt málo textilu :-)

Oli Oli
1 příspěvek 22.3.13 12:00

Tak to mám asi štěstí, že do kanceláře můžu nosit šaty od LazyEye a nikdo neprudí :-)))). A to nedělám v řádném kreativním odvětví.

Valounek
46 příspěvků 10.1.13 15:26

To znám. Zkušenost ještě ze základky před 16 lety: pokud jsem se hezky oblékla - sukně a halenka, bylo jasný, že mě naše chlapoidní matikářka vyzve k tabuli a dá mi zapeklitej příklad. Samosebou to vždy dopadlo špatně a bylo mi naznačeno, že se mám věnovat učení a ne oblíkání. Takže příště jen v džínách.

Filomenka
52 příspěvků 10.1.13 22:09

Jojo, mám také špatnou zkušenost. Sama ráda chodím v sukních i do školy. Ráda se oblékám barevně. Ale pak si v naší prapodivné třídě připadám jako zelený mimozemšťan, mezi všemi spolužačkami, které naopak rády jen černou, růžovou a fialovou a veliká loga nike, adidas a puma!

aailyyn
809 příspěvků 11.1.13 13:07

To já mám spíš zkušenost, že na zkoušku k mladším vyučujícím se nebojím a k těm „ze starší školy“ si radši ani výrazné hodinky neberu. Jinak, u mě je vzhled před zkouškou prostě taková psychologická berlička. Chci mít pocit, že mi to sluší a sebevědomí zakotvené alespoň na tomhle, protože prostě ze zkoušky mám žaludek stažený a dojít na zkoušku jako naprostá psychická troska, ze které vyučující nedostane ani půl slova, to taky není dobře. Alespoň trošku sebejistá tam přijít musíte, ne drze, ale to, co víte, prodat musíte. Jinak jste se učila zbytečně.

Beldaran
82 příspěvků 11.1.13 14:34

U nás na škole hlavně ti starší vyučující milují, když jim přijde student elegantně oblečen. Holka sukně a halenka, kluk v kvádru. jeden můj profesor dokonce vyzdvihuje na přednáškách mládence, kteří přijdou v obleku. Že prý je to oblek gentlemana :)
Já sama strašně ráda nosím šaty, ale na fakultu si je beru málo, a to opravdu jen ty nejdecentnější (čímž nechci říct, že bych měla něco vyloženě odvážného, ale vždycky, když se obleču třeba i do výraznější barvy, mám divný pocit, jak hrozně vyčnívám). Taky jsem jednna z mála, která tam nosí podpatky a taky se cítím nepatřičně, když klapu po chodbě. A ke zkoušce chodím zásadně v kalhotách, snad jenom jednou jsem měla dlouhou sukni. Zrovna u zkoušek raději splývám s davem. Ale jednou to překonám a ty šaty si vezmu :)

Dena JBC
9 příspěvků 14.1.13 21:52
nedá mi to se nepřidat

Jsem učitelka a když zkouším VOŠ, první co jim vštěpuju do hlavy je slušné oblečení (a aby z nich netáhly cigarety). Už jsem i poslala experta v teplákách se domů převléct, a pokud hodnotím znalosti, tak vždy přidám i informaci o vystupodání. Ekonom prostě musí nějak vypadat, reprezentuje svůj podnik (nebo zatím jen školu) a džíny ke zkoušce opravdu NE.

Hanach1
16 příspěvků 16.1.13 01:52

Oblečení zapáchající po cigaretách - to je, zvláště pro nekuřáky, skutečné peklo… Možná mám na tohle nějak přecitlivělý kokos, ale stačí mi, abych strávila nějakou hodinku v místnosti, kde si čas od času někdo zapálí (on se ten pach nějakým způsobem nasákne do nábytku a větrání obvykle nezabere) a i když oblečení pak pověsím na ramínko a nechám přes noc vyvětrat, stejně to z něj druhý den ráno cítím. Nedej bože, když si vedle mě v autobuse sedne někdo cigaretou prosáklý skrz na zkr (zvláště když sedíte „u okýnka“ a není kudy vycouvat)…

Atlacoya
2790 příspěvků 16.1.13 02:54

Pověsit oblečení nestačí, funguje zahřátí - přehodit ho přes noc přes topení. Sice ráno budete větrat, ale z oblečení to je pryč.

Hanach1
16 příspěvků 16.1.13 07:59

Děkuji za radu :)

Atrofie
741 příspěvků 17.1.13 00:31

Ach jo..naše školství..hodnotí se zjev, ne znalosti…chápu, že hodnotíte vystupování, ale já bych jej neslučovala s oděním, tedy ne u studenta jdoucího na zkoušku, tedy pokud je čistý a nezapáchá :-D…Chápu Vaši snahu udělat z hochů gentlemany, ale řešit to při zkouškách je dost kruté…měla byste spíš řešit, že se možná právě v těch džínách cítí „sám sebou“, ať se nám to líbí nebo ne, patří to k mlaďochům. Nacpat ho do obleku, nevykoktá možná ani pozdrav… :-(

Atlacoya
2790 příspěvků 17.1.13 01:47

A co bude dělat v práci? Nevykoktá ani pozdrav a přes pohovor neprojde.

Linie
2020 příspěvků 17.1.13 08:36

Stejně, jako by dívky měly chodit aspoň někdy v sukni nebo v šatech, tak by chlapci měli umět nosit sako. Ono se jim to později vrátí.

Atrofie
741 příspěvků 17.1.13 14:01

Já věděla, že to schytám ;-)… než se Vámi za své oblečení odsouzený student dostane do svého zaměstnání, uplyne pár let…a určitě sám změní názor na své oblékání…ruku na srdce, oblékaly/i (jsou-li tu i pánové) jste se stejně v 15 a třeba ve 20, 30…styl odívání patří prostě k vývoji osobnosti, k určité vývojové etapě života člověka… přes underground, totální anarchii, grunge, hipies, skate a já nevím, co ještě existuje ;-), se pomalu převlékáme do té elegance..pravda, né každý k ní dojde…jak jsem zmínila, je dobré k tomu studenty vést, ale ne zrovna je „sejmout“ za oblečení při zkoušce ;-)

Atlacoya
2790 příspěvků 17.1.13 18:32

U mnoha oborů je potřeba praxe již během studia a i na tu musíte projít nějakým výběrovým řízením. Když vás ze zkoušky vyhodí kvůli oblečení, tak se prostě zapíšete na další termín, když vás vyhodí z pohovoru, máte smůlu.

Příspěvek upraven 17.01.13 v 18:34

Matmys
2595 příspěvků 10.1.13 15:28

Bezva. Těším se na Vaši fotku z pole :)
(žertuji)

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:11

Ony domácí práce v horkém létě jsou taky mnohem příjemnější v lehkých letních šatech než v teplákách… ;)

enyky
22 příspěvků 12.1.13 21:53

Jeste sem nenarazila na jediny druh obleceni, ve kterem by mi domaci prace byly prijemne nebo aspon prijemnejsi ;) :D

marmota-b
532 příspěvků 13.1.13 12:47

Mně teda skládaná bavlněná sukně značně padesátkového tvaru funguje báječně… ale zas přiznám, že poslední dobou mě domácí práce v některých chvílích i dost baví, takže asi nejsem úplně reprezentativní vzorek…

misial
1396 příspěvků 10.1.13 00:31

@Jiná Realita Nejste… :(

PythonRegius
286 příspěvků 10.1.13 01:13

Ty modry jsou nadherny! A to ja na saty moc nejsem. A ty prvni cervene jsou take bezva. Skoro zacinam uvazovat, ze bych si neco takoveho spichla. Ale bez te tylovky, na siroke sukne si nepotrpim.

Kazdopadne inspirativni clanek, dekuji!

Luara
138 příspěvků 10.1.13 01:21

Šaty jsou všechny krásné. Ale pobavil mne přítel, který má ženy v šatech sice rád, ale tenhle styl není jeho nejoblíbenější, protože prý nevynikne „pořádný zadek“. Byla jsem docela zděšená „pořádným zadkem“, protože nemám pocit, že by si ten můj zasloužil přívlastek pořádný, ale budiž. A pak mi kamarádka práskla, jak se snažila schovávat svůj zadek a její přítel jí nějaké takové obdobné šaty vyčetl ze stejného důvodu.

BEZDOMOVEC
1704 příspěvků 10.1.13 03:00

Já nevím, ale copak třeba v těch bílých není hezký zadeček? Mě se to také líbí a nemusí snad být nutné kalhoty. Ty jsou pořád stejné, kdežto šaty, či sukně, se dají různě tvarovat, nebo snad ne?

Harmonika
244 příspěvků 10.1.13 08:55

Jo to znám. Měla jsem nedávno první rande, na které jsem si oblékla šaty (nepouzdrovky). Dotyčný prohlásil, že mi to sice v šatech sluší, ale že takové upnuté džíny a kecky by na mě byly určitě lepší, protože by vynikly křivky, resp. zadek a boky. Ano, chápu, je to záležitost osobního mužského vkusu, ale nečekala bych, že se 37letému chlapovi budu víc líbit v džínách a keckách, než v šatech (ve kterých působím žensky). Na druhé rande jsem, přiznám se, už nešla.

Luara
138 příspěvků 10.1.13 11:53

No on nechce kalhoty, ale fandí pouzdrovým šatům. Nebo jakýmkoli úzkým obepínajícím zadek. Klidně můžou být i delší. Tenhle styl sice bere, ale není to top.

Malatí d.d.
67 příspěvků 10.1.13 19:57

Ano, je šílené, jak mediální (či nevím jaká) vymejvárna bohužel funguje i na chlapy a říká jim, co by se jim mělo líbit. Znám hromadu chlapů, podle kterých je ejdiné přípustné oblečení pro holku džíny, tričko, kecky, popřípadě minisukně. Jsem si celkem jistá, že před několika desítkami let by si o takto oblečenou ženu nikdo neopřel ani kolo.

kurzatko
230 příspěvků 30.1.13 18:50

Jak to tak čtu, tak jsem ráda za svého přítele, který mě v podstatě naučil nosit sukně. Sice by byl určitě rád, kdybych nosila kratší, ale vždycky mi sukni nebo šaty hrozně chválí.

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:45
Oni muži mívají

Někdy prapodivné nápady a preference.

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:48
P.S.

Jednou jsem se toho svého ptala nad nějakým katalogem, jaká že se mu líbí podprsenka, v domnění, že to bude nějaká ta éterická bíle kraječková… a on si vybral to největší a nejohavnější maminovské brnění na celé dvoustraně…

kocurM
595 příspěvků 4.4.13 21:59
Tak ono vůbec

Říkat na prvním randeti takové věci, to si o ty kopačky říkal.

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 10:42

Nevím, ale všimla jsem si, že vzbuzuji větší pozornost v sukni než v kalhotech - samozřejmě, mini nebo rozparek zajímá nejvíc, ale silueta v sukni prostě přitáhne mužský pohled. Vrcholem bylo, když jsem za studií prováděla na zámku v těsné džínové sukni s vysokým rozparkem. Jednou příšla parta vojáků, a pak jsem našla v návštěvní knize pochvalu svého pozadí.
Mé kamarádce manžel přímo zakazuje (no, nezakazuje, ale nemá to rád) nosit sukni, když někam jde bez něho „protože je to příliš svůdné“.

surabaya
401 příspěvků 10.1.13 11:28

Já si taky myslím, že většině mužů se líbí, když má žena sukni, nejlépe mini :-), ať tak nebo tak, ženský styl bychom si my ženy měly pěstovat a v podstatě si na něm i zakládat. Vždycky mě nadchnou pěkné šaty, sukně, klobouky, rukavičky, červená rtěnka, upravené vlasy. V tom je naše síla, tak jen s chutí do toho!

mescaline
238 příspěvků 10.1.13 06:43

Týmto článkom ste ma hrozne potešili, milujem 50.te roky :)

Tabitha
35 příspěvků 10.1.13 06:47

Ty první červené jsou naprosto úžasné! :O

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 19:49
Ty vaše padesátky

Jsou skvělé!

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 10.1.13 07:09

Ty svatební se mi moc líbí! A určitě jejich ušití by nestálo tolik, co jsem platila za půjčení dlouhých a relativně tuctových šatů… Naštěstí jsem se vdávala v zimě, jinak by mě to snad i mrzelo :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 07:30

Dekády 40-50-60 byly módní nebe se vším všudy - šaty, makeup, účesy, doplňky, auta, bytové zařízení, hudba…

Ophelie
1099 příspěvků 10.1.13 08:14

Šaty jsou nádherné, lichotivé. Otázka zní, kde takové sehnat? Netový obchod by mě v tomto případě odradil, přece jen je potřeba více zkoušet.

volfish
945 příspěvků 10.1.13 08:27

Já si je chystám ušít. Snad do té doby ta retro mánie nepomine a já nebudu rázem úplně out :-D

Tleilaxan
241 příspěvků 12.1.13 22:21

Tys je ještě neušila? ;)

volfish
945 příspěvků 12.1.13 22:29

Víš, že k tomu potřebuju dohled zdatného ošetřovatele zhruba o hlavu menšího než jsem já :-D

Tleilaxan
241 příspěvků 12.1.13 22:36

Ale nepotřebuješ, jsi šikovná a zvládneš to sama :) Btw. dnes jsem byla na kurzu „O látkách“ a konečně se mi to snad přestane plést.

atrix
483 příspěvků 14.1.13 03:13

Tohle nebude nikdy out, buďte v klidu. ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 08:54

Zkuste pátrat v zahraničních eshopech, některé jsou přímo tematicky zaměřené na retro, třeba zde:

http://www.modcloth.com/…940s-fashion

i ceny jsou podle mě přijatelné, na stránkách mají uvedeno, že normálně zasílají i do ČR. Taky si brousím zuby…

Tady jsou další stránky, dělané trochu na koleně zaměřené na Rockabilly, ale pro dotazy na zasílání je asi potřeba je kontaktovat.
http://www.daddyos.com/index.html

Těch eshopů je víc, komunity nadšenců pro retro a vintage jsou v zahraničí rozsáhlé. Ale i u nás se najdou vlaštovky.

www.nouvelle-vague.cz trochu bych se bála kvality, ale musí se to zkusit, ceny víc než přátelské.

Tady na této stránce je seznam retro zaměřených eshopů a stránek:

http://emilyandfin.co.uk/news.html

Jinak my s manželem jsme motorkáři a právě rockabilly styl se poměrně rozšířil mezi fanoušky starých motorek a Rat rodů - občas na veletrhu nebo srazu potkáme někoho oblečeného a učesaného do stylu a řeknu vám - je to slast pro oči.

Jo, teď mě ještě napadlo Ebay - tam je všechno:

http://www.ebay.co.uk/…270780551876?…

surabaya
401 příspěvků 10.1.13 11:32

Tak tohle jsou fakt úžasné boty:
http://www.modcloth.com/…eel-in-green

z maloměsta
49 příspěvků 10.1.13 20:54

To mi už nikdy nedělejte…teď nebudu moct usnout!!;)

Sapechova
41 příspěvků 10.1.13 13:19
Pink Cadillac

Dívím se, že jste nepřidala českého překupníka Pink Cadillac. Sice mají ty šaty rockabilly, ale pro laika jsou dostatečně retro. :-D

Filomenka
52 příspěvků 10.1.13 22:03

Krááása!

Příspěvek upraven 10.01.13 v 22:10

skylor
166 příspěvků 10.1.13 21:29

http://www.ladyvlondon.com

přijatelné ceny (do 50 liber), britský obchod, takže neplatíte clo a DPH (ModCloth je bohužel US obchod), dodání do týdne, míry sedí podle tabulek, kvalitní látky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.13 07:27

Díky

Sibyla
2646 příspěvků 11.1.13 10:07

@skylor Jejku, to je nádhera!

jackdaw007
368 příspěvků 12.1.13 10:52

Páni, mají krásné věci a za hubičku. Zvažuju objednání. Díky za tip.

minimiš
32 příspěvků 16.1.13 14:30
skylor

Děkuji vám moc za super odkaz, mám objednáno a už se těším, až mi do skříně přibudou http://www.ladyvlondon.com/…_A13K9G.aspx?…
http://www.ladyvlondon.com/…_A17OS2.aspx

kolúch
577 příspěvků 10.1.13 08:15

20-30 tiež neboli nijak pozadu, klobúčik, charlestonky a „chlapčenský“ účes… V podstate to šlo do kytek s príchodom 80-tych, ešte dnes ma obchádzajú mrákoty keď si spomeniem na tie ramená a la americký futbalista, zlegalizovanie legín a vlasy našuchorené trvalou okolo celej hlavy.

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 10:51

Jjo, ale dvacátá léta slušela jen hubeným plochým postavám „garconnek“ - k silnějším dámám byla ta móda nemilosrdná. Třicátá se vrátila k přirozenějším tvarům, pás se vrátil na místo, ňadra začala být oceňovaná, ale čtyřicátá, to nebyla hezká silueta: zdůrazněná ramena, úzké krátké sukně, kymácivý krok na korkových podešvích, předimenzované klobouky a vyčesané vlasy. A k tomu mizerné válečné materiály, díky nimž všechny šaty plihly. Francouzští návrháři se po válce ospravedlňovali, že ta očklivost byla úmyslná, prý chtěli, aby Němky vypadaly ještě hůř než obvykle. No… Ale pak přišel génius Dior s linií X a ženy šílely: kdo jen mohl, nechal si šít šaty.

kolúch
577 příspěvků 10.1.13 14:11

To nemohol byť problém, že tá móda pristala len stíhlym, vtedy nebolo toľko prežratých ľudí ako teraz ;)

Moir
2512 příspěvků 10.1.13 14:23

Nepleťte si štíhlá s bezkřivkovou postavou, v charlestonkách i hubená holka co měla zadek a prsa vypadala jako tank

Příspěvek upraven 10.01.13 v 21:48

kolúch
577 příspěvků 10.1.13 14:28

Podstata bola v tom, že vtedy nebolo 50% národa s nadváhou a čo obliecť nadrozmerným nebol národný problém, a nie v tom, či si ja pletiem štíhlu s bezkrivkovou postavou.

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:19

Myslím, že jste úplně nepochopila rozdíl mezi „padnutím“ a „slušivostí“… Silueta, která potlačí pas a posune ho na boky ženám s výrazným pasem a boky (tedy myslím výrazný rozdíl mezi těmi dvěma rozměry) moc nepřidá, i když jsou štíhlé a do toho oblečení se v pohodě vlezou, to je celý ten vtip. Jsem taková žena a vím, o čem mluvím.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 18:10

kolúch
577 příspěvků 10.1.13 19:36

Myslím, že buď odmietate, alebo neviete pochopiť o čo šlo mne. Globálne žilo v tých časoch viac žien, ktorým táto móda nerobila problém, jednoducho bolo viac štíhlych. To je celé, neprplem sa v detailoch medzi štíhlou, štíhlou tvarovanou.
Doplním: to, že práve Vám /a ženám s podobnou postavou/ charlestonky neurobia lichotivú siluetu je bohužiaľ iba Váš „problém“, skutočne nevidím súvis s tým čo som napísala o zníženom počte štíhlych ľudí v dnešnej populácii a bola to poznámka prehodená položartom, bohužiaľ práve tie v internetových diskusiách priťahujú reakcie podobné Vašej a tej pani pred Vami.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 19:47

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 20:54

Obávám se, že prostě mluvíme o koze a o voze, nic víc… já se vám snažila vysvětlit, co byla ta Moiřina koza, vy se držíte svého vozu. Já vám ho neberu, já se jenom snažila upozornit na existenci kozy. Nemůžu úplně za to, že jsem nepochopila žert - to je taky problém internetových diskuzí.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 20:55

kolúch
577 příspěvků 11.1.13 10:24
:D

Příspěvek upraven 11.01.13 v 10:26

Atlacoya
2790 příspěvků 10.1.13 13:42

Možná v Hollywoodu, ale u nás ne.

Filomenka
52 příspěvků 10.1.13 21:58

@Matka Vlčice Ano, ano. Naprosto souhlasím. Já právě ujíždím na Edith Piaf a francouzských šansoniérkách, takže to mám celkem naštudované.

Harmonika
244 příspěvků 10.1.13 08:48

První obrázek svatebních šatů je přesně to, co bych si jednou na svou svatbu moc ráda oblékla, pokud se mi tedy nezmění vkus nebo mozek. :-)

Carne
44 příspěvků 10.1.13 08:52

Krásné, tento styl miluji a ušití podobných šatiček mám v úmyslu už dost dlouho. Nenašla by se ochotná duše, která by mi poradila, kde sehnat střih kupříkladu na ty první?

Elentari
9 příspěvků 11.1.13 09:38

Také sháním nějaký hezký střih… zatím jsem našla pouze tyto : http://www.vam.ac.uk/…e/create.php

Carne
44 příspěvků 11.1.13 18:54

Po prolezení střihů z Burdy jsem se nakonec dopracovala ke dvěma návrhům: tu a tu , snad si na jeden z nich časem troufnu. :)

Elentari
9 příspěvků 11.1.13 21:14

Burdu s těmi sytě růžovými mám doma… nějak se mi tam v předu moc nezdá ten rozparek… a abych ten střih nějak předělala, na to si zas netroufám…

Atlacoya
2790 příspěvků 11.1.13 19:40
Elentari
9 příspěvků 11.1.13 21:17

Tak ty jsou dóst dobrý :)

Carne
44 příspěvků 11.1.13 21:21

Tak, tohle jsem hledala. :)

Elentari
9 příspěvků 20.1.13 19:42

Jsem švadlenka nadšenec-začátečník, přemýšlím, z čeho všeho (kromě saténu) by šly tyto šaty ušít? Plátno - bavlna, by se asi mačkala…:-/

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 09:24

Vražedně slušivá móda! Právě jsem podruhé shlédla Mad Men a mrzí mě, že už došli do let šedesátých, že zmizela tato svůdná silueta. V pohybu to obzvlášť vyniklo! Betty Draper byla omračující krasavice - její představitelka, January Jones v džínech, tričku a splývajících vlasech je prostě hezká holka. Vždycky mě ten kontrast zabolí. Litovala bych, že jsem se nenarodila dřív - nebýt toho, že v té době u nás každá vypadala jako dojička.

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:16
Jenže tohle asi taky šil

Nějaký ten holywoodský Dior. Myslím, že kdyby to nosily zase všechny ženy, vzniklo by nakonec nějaké to Módní peklo o těch nepovedených kouscích.

Jirkátor
1569 příspěvků 10.1.13 09:28

Tak to je nádhera. Asi budu muset trochu zatlačit na manželku, aby si nějaké takové alespoň vyzkoušela.

DRW
2040 příspěvků 10.1.13 09:41

Nechte ji je usit z kvalitniho lehkeho materialu, treba i vcetne spodnicky. Mozna to oceni.

DRW
2040 příspěvků 10.1.13 09:37

Diky, moje maminka se vdavala v 64. skoro ve stejnych satek jako ty prvni svatebni. Byly jen uplne hladke bez ozdob. Pamatuji si, ze je nosila jeste dlouho na pocatku 70. let. Vlastne cely zivot nosi podobne saty, jen vystrih, rukavy, delka a doplnky meni vzhled.

Bugatti
4086 příspěvků 10.1.13 09:47

@Atrofie Šaty „gejša emigrovala do Ameriky“ jsou jinak ušité než všechny ostatní. Z takového vzoru není dost dobře možné ušít kolovou sukni. Tato sukně je v pase nabraná a dle mého názoru to nositelce moc nesvědčí. Kolová (nebo v této velikosti raději půlkolová) sukně by jí prokázala lepší službu. Každopádně by měla mít sukni, která je v pase hladká a rozšiřuje se pozvolna dolů.

Atrofie
741 příspěvků 10.1.13 13:52

Respekt!

kozarohata
155 příspěvků 10.1.13 10:23

Pěkné…až na ten obrázek paní v šatech s krajinkama. ten mi připadne spíš jako taková menší parodie na styl ;)

zuzitaa
56 příspěvků 10.1.13 10:49

Svatebky krásné, ale jako šaty pro běžné nošení - jsem lehce na rozpacích, no bez těch spodniček v létě by to šlo.
Na rozdíl od ostatních si myslím, že žensky se mohu cítit uplně v čemkoli, nejenom rozevlátých šatech, domnívám se totiž, že tu správnou ženskost dodá nositelka a ne oblečení. Jen si vzpomeňte na Marilyn Monroe v pytli od brambor :)

trinita
323 příspěvků 11.1.13 23:46

V tom s vami súhlasím - ženu ženou robí niečo úplne iné, nezáleží na tom, čo má na sebe oblečené… kto chce nosiť sukne, má na výber z množstva strihov a štýlov, kto chce nosiť nohavice, tiež má z čoho vyberať… ja som nohavicová, suknu obliekam len zriedka, nohavice sú pre mňa pohodlnejšie… kedysi ma nútili nosiť do školy sukne, ešte si pamätám, aká mi v nich bývala hnusná zima…

Wiolla
586 příspěvků 10.1.13 10:53

@Lanevra Za sebe můžu říct, že já nosím raději kalhoty než sukni (které se mi ale líbí a snad mi dokonce i sluší) ze dvou důvodů:

  1. kalhoty jsou pohodlnější - když mám sukni, musím se pořád hlídat, zda se mi nevyhrnula, zda jsem si nenatrhla punčochy atd. Takže ji nosím jen tehdy, když mám „na starosti“ jen sebe, vím, že nepůjdu odpoledne do supermarketu a nepotáhnu těžký nákup, vím, že nebudu nikdy vyzvedávat děti, oblíkat, nakládat do auta, vláčet u toho plno tašek atd. Takže vlastně jen na slavnostní příležitosti (svatby, večírky, divadla)
  2. i do práce nosím raději kalhotový kostým, než sukni (mezi kravťáky), protože kromě té pohodlnosti (nemusím nic hlídat/kontrolovat) mám nějaký podvědomý pocit, že jsem pak brána víc vážně (tady to možná souvisí s tou „emancipací“, co jste psala).
Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 11:56

No vidíte to a já bych zase mohla uvést několik důvodů proč kalhoty ne.

  • Pohodlí - Když si člověk sedne v kalhotách, tak se mu zaříznou do třísel. Pokud jsou to džíny, tak je to myslím hodně markantní. Navíc se to zhorší, když si dá nohu přes nohu.
  • Teplo - Když jsme nosila kalhoty, tak i přes to, že jsem pod nimi měla punčocháče, mi nohy v zimě mrzli. Po sundání kalhot jsem je měla prokřehlé a stehna celé rudá chladem. Od doby co nosím sukni se spodničkou se mi to nestalo dokonce ani v těch hrozných mrazech co byli před pár lety.
  • Nepadnou - Jestliže má žena pod 160 cm a zároveň i široká boky, tak těžko hledá kalhoty co sednou. Výrobci mají dojem že centimetry v pase či bocích rovná se centimetry do délky nohavic. Když jsou jí v bocích či v pase, tak dole pět čísel přebývá a po zkrácení to vypadá divně.
  • Rozmanitost - Kalhoty jsou pořád stejné. Může to být jen můj dojem, ale opravdu málokdy vidím nějaké pěkné třeba tříčtvrťáky, zato sukní pod kolena co vypadají hezky je víc.
  • Silueta - Prostě se mi líbí klasický tvar přesýpacích hodin a mám dojem, že toho v kalhotách žena nedosáhne, pokud už sama osobě takoví dokonalí tvar nemá.

Tak to vidím já, je to pouze můj osobní dojem a pocit z nošení kalhot, a nijak tím nikomu neberu to, že se v kalhotách cítí dobře. Dokonce ani netvrdím že ženy v kalhotách vypadají ošklivě. Když dobře padnou, jsou z dobré látky a ostatní oblečení je k nim vhodně sladěné, tak je to také pěkné (Připouštím ale že sukně se mi prostě osobně líbí o chloupek víc, ovšem ne tak abych třeba v inspiraci dávala za kalhoty špatné známky).
Můj „plamenný projev“ byl jen poukázáním na to, že by ženy v sukních měly být brány stejně důstojně jako ženy v kalhotách. A také, že by měla být rozbourána utkvělá myšlenka spousty žen „Kalhoty jsou vrcholem praktičnosti a sukně patří jen do divadla“.

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 12:56

Mně připadají kalhoty nepraktické. Jak píše @Lanevra: v kalhotech je zima/horko, buď svírají, nebo - jsou-li volné - jste v nich jak almara. Ale hlavně jsou nezajímavé! Jak pravil vévoda Leopold (Kate And Leopold), přenesený do našeho století. Když vidím ten obundovaný, odžínovaný dav, valící se z metra, mám dojem asexuální masy čínských robotníků/nic. V kalhotech mám anonymní spodek, můžu obměňovat jen půl těla. Zatímco sukně má tolik střihů, tolik stylů! Někdy mám chuť na mini s nápadnými punčocháči, jindy ke kolenům, a někdy si vezmu širokou zvonovou s hlubokými záhyby, které se krásně vlní a přitahují pohledy. Jistě, sukně vyžaduje podpatky - a ty mění chůzi, žena se nese a erotizuje. V džínech a keckách se můžete ploužit. Proploužíte se bez námahy dnem - a ano, i životem.

markisch
6 příspěvků 10.1.13 13:37

Ano, přesně tak.
Nevím, proč je tolik rozšířený názor, že v kalhotech je větší teplo, než v sukni. Podle mě není. Tedy pokud nenosíte sukni o velikosti poštovní obálky a tenounké punčochy. Já nosím punčochy silnější, zatrhané je nemám a vydrží mi i několik let.

adlik
13 příspěvků 10.1.13 14:59

Přesně tak..navykla jsem si nosit sukně, teď v zimě obzvlášť jednu kalhotovou (neplést s tureckými kalhotami)…ta je neskutečně pohodlná a dost teplá…pak jsem si po dlouhé době na sebe dala kalhoty a cítila jsem se dost nepohodlně..buď padaly, nebo při sezení sjížděly tam, kam neměly, a strašně nepohodlně se v nich sedí v jiné poloze než na židli (což já dělám často)..ať žijí sukně :)

Příspěvek upraven 10.01.13 v 15:00

Sibyla
2646 příspěvků 10.1.13 20:22

Kalhotová sukně! To je můj favorit do mrazů: vlněná, silná, do půli lýtek, při stoji spatném vypadá jak zvonová sukně, při chůzi prozradí nohavice. S kozačkami vypadá skvěle, a dají se pod ni navléct i dvoje punčocháče, netáhne pod ni. Opravdu, do mrazů nic lepšího!

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:29

Já vnímám praktičnost kalhot v zimě hlavně v tom, že pod manšetráky nebo kalhoty s vysokým podílem vlny, když nejsou moc velké mrazy, si toho nemusím tolik navlíkat jako pod sukni… Ale v těch mrazech, co před pár lety byly (tehdy, jak mi i ve středních Čechách sníh lezl do kozaček vrchem…), jsem chodila v dlouhých sukních s několika spodními vrstvami, které nebyly nijak vidět, a nikdy jsem nemrzla. Jinými slovy, v mírné zimě při snaze jenom rychle vyběhnout na nákup jsou kalhoty fajn, ale jak jde do tuhého, nedám na sukně dopustit!

Příspěvek upraven 10.01.13 v 17:31

Lynx
100 příspěvků 10.1.13 20:59

Souhlasím s tím, že v zimě je mi v teplé sukni tepleji. Nosím sukni i kalhoty a muži mne respektijí i v sukni. On ten respekt je ve mně, ne v té sukni. Je opravda, že v sukni - a protože nosím tužkové sukně pod kolena - chodím jinak.

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 22:18

S tou chůzí, jak tu bylo několikrát poznamenáno… Já jsem pozorováním slečen v upnutých bokových džínách získala dojem, že, i když třeba mají i podpatky, chodí s koleny a nohama hrozně od sebe. To se mi při tom nezdá, že by měli nohy, jak se říká „Že by jim tam proskočil zajíc“. Je to jen můj dojem, optický klam nebo ty nepadnoucí těsné džíny nějak brání v pohybu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.13 07:26

To není kalhotama, to je nohama do „O“ :-)

Sibyla
2646 příspěvků 11.1.13 10:14

Včera jsem viděla rodinu, kde matka - velmi štíhlá až hubená, ke čtyřicítce, snědá - byla oblečena dobře, a přece vypadala příšerně. Měla černou, snad koženou bundu dobrého střihu, černé zimní šortky, silné černé punčocháče a asi martensky. Mělo to šmrnc, jenže ona měla tak hubené nohy, že vypadala jak rozštípnutá neúměrně vysoko. Píšete o zajíci: já znám úsloví, že by se jí mezi nohy vešlo šuple. Působí to hrozně. Ženy si často stěžují na silná stehna: hubená by se měla schovávat ještě pečlivěji.

sedgwick
30 příspěvků 13.1.13 18:33

VEĽMI subjektívne. Mne sa zas páčia „tenké“ nohy. Povedať, že by sa mali príliš štíhle schovávať ešte dôkladnejšie ako silné, je podľa mňa priveľmi kategorické, práve kvôli miere subjektívnosti. Občas vidím dievča/ženu s na môj vkus pritučnými nohami v krátkej sukni, tak si predstavím tú sukňu trocha dlhšiu a mám krajší deň. :) Navyše, ženy s veľmi štíhlymi nohami sú väčšinou komplexne veľmi štíhle, a ak nechcú stále vyzerať až étericky, obúvajú si napríklad spomínané martensky a iné „drsné“ veci. Podľa mňa je to fajn.

aviv
58 příspěvků 11.1.13 11:50

Mně přijdou nepraktické spíše kalhoty : dokonce je mi v nich větší zima než v šatech ( táhne mi v nich na záda ). Jde asi o zvyk, já se po porodu druhého dítěte skoro do žádných kalhot nevešla a na lítání po obchodech a hledání padnoucích modelů nebyl čas, takže jsem se přeorientovala na sukně/šaty a nemůžu si vynachválit, chodím tak i s dětmi na hřiště, v každém počasí, jediná výjimka jsou brusle, lyže a sáně :-). Jediné co nesnáším jsou silonky, těch jsem se nanosila do práce, takže nyní mám zásobu teplých punčocháčů snad ve všech barvách a vzorech a v létě chodím naboso.

kozarohata
155 příspěvků 10.1.13 12:09

Jsem taky kalhotová ;)

DRW
2040 příspěvků 10.1.13 13:08

Pracuji v kolektivu samych chlapu, ale ze by me nebrali vazne, jenom proto, ze nenosim sukni, tak toho jsem si skoro za tech 25 let nevsimla. Jsou to ajtaci a moje pozice byla od kolegyne po manazerskou pozici v dnesni dobe. Vzdycky se divali na to, co umim, nez na to, jak chodim oblecena. Nevim, ale je to ponejvice o tom, jaky respekt u lidi mate, ne o tom, co mate na sobe. Pravdou je, ze jsem nikdy nechodila vyzyvave az po termin dnesniho „sexy“, ale pekne saty, sukni s halenkou, kostymek to ano. I dneska, kdyz v kolektivu jsme jen 2 zeny, mam ja tu vyhodu galantnosti a respektu kolegu jako zena, nez moje kolegyne, ktera ac hezka nosi karovanou kosili a kalhoty se zaplatami na kolenou. Jeden nas zahranicni kolega se nedavno ptal naseho sefa: „Vy mate tady v tymu jenom jednu zenu?“ Co na to rict? Zena by mela byt zena, a osobne si myslim, ze kalhoty mi respekt nesjednaji. A rozhodne nejsou pohodlnejsi.

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 13:58

Ano, naprosto souhlasím s tím, že záleží na tom, jaký respekt u lidí člověk má. Jenže, ženy si právě myslí, že sukně jsou spíše něco slavnostního a když jsem ve slavnostním, tak se chovám jako něžná dáma, a tím pádem z nich nemůže ten respekt vyzařovat. Právě tím, že dokážete v mužském kolektivu chodit v sukni a mít u nich respekt, je to pravé.

Malatí d.d.
67 příspěvků 10.1.13 20:07

Pro mě jsou kalhoty praktičtější jen v momentě, kdy prší nebo je břečka. Sukně nosím zásadně dlouhé a většinou hooodně široké a zatím jsem neobjevila činnost, ve které by překážely.

Renata-střihy
11 příspěvků 11.1.13 14:15

Nosím jen dlouhé sukně - úzké i široké a neobjevila jsem za ty roky žádnou nevýhodu nebo činnost, kterou bych dělat nemohla :-)

A v zimě - paráda. V kalhotách nikdy takové teplo není.

Příspěvek upraven 11.01.13 v 14:16

notrends
514 příspěvků 10.1.13 11:22
vintage

Vintage šaty trochu nechápu, jsou povětšinou už dost onošené a dát je pěkně dohromady dá docela shánění. Retro šaty mi zase zavání " no jo to už se nosilo tehdy…" ale marnost nad marnost i ty paní co jdou pomáhat na žně vypadají krásně jako ženské. Dnešní móda je jakási beztvará, lehké hadříky nakupené na sebe ve vrstvách, žádná prsa a zadek, přestože se dívky předhánějí v plastikách prsou, oděvy těmto křivkám moc nepřejí.

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 11:41

Na mladých prsatých holkách ty šaty vypadají výborně. Ale myslím, že nesluší zralejším dámám - tedy pokud nemají vypadat jako přestárlý diblík (Bunny MacDougalová ze Sexu ve městě). V tomhle mi přijde dnešní univerzální móda lepší: 45leté ženy mohou nosit v podstatě stejné modely jako 20leté, samozřejmě pokud na to mají postavu.

ksrenblixen
12 příspěvků 10.1.13 12:40
AD NANYNKA_02

No nevim, mě teda přijde hodně ošklivé, když se žena nad 40let navleče do vypasovaných džínů, navrství viskózové trička, buřtobundu a poďho chytat druhý dech. To mi teda přijde víc diblíkové než retro šaty. Nebo opačný usedlý extrém zahrnující neforemné džíny, květák, ortopedické boty " (rozuměj vyčaptané placaté koženkové něco) a beztvarý kabát, z toho mi je do pláče. 50 60 leta zahrnovala také jiné linie, například tužkovou, nosili se i kalhoty, je množství stylů, ze kterých lze vybírat.
Tohle je asi spíš o přístupu k sobě a ostatním lidem, já myslím že kdo o sebe nedbá, neváží si sebe ani ostatní, neb kdyby měl k sobě a k světu kapku úcty, pečoval by o sebe a neuváděl jiné lidi do rozpaků předváděním špeků, kasiček, špinavého oblečení a tělesného zápachu.

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:40

Jo, finta - jestli se to tak dá nazvat - je v tom, že tehdy se pod to často nosilo spodní prádlo, jaké se dneska už nenosí, takže 60-letá paní, která už nemá ani ten pas ani ta prsa, by v tom asi nevypadala tak dobře jako mladá holka…
Na druhou stranu souhlasím s ksrenblixen v tom, že to, po čem taková žena v dnešní době a v téhle zemi většinou variantně sáhne, vůbec není hezčí.

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 18:31

„Jo, finta – jestli se to tak dá nazvat – je v tom, že tehdy se pod to často nosilo spodní prádlo, jaké se dneska už nenosí, takže 60-letá paní, která už nemá ani ten pas ani ta prsa, by v tom asi nevypadala tak dobře jako mladá holka…“

Já myslím, že by v těchto šatech dobře nevypadala ani ve speciálním spodním prádle. Nejde jenom o pas a prsa, tohle byl prostě takový sexy styl, který sluší spíš mládí.

„Na druhou stranu souhlasím s ksrenblixen v tom, že to, po čem taková žena v dnešní době a v téhle zemi většinou variantně sáhne, vůbec není hezčí.“

Jenže já jsem nemluvila o tom, po čem „většinou sáhne taková žena v dnešní době a v téhle zemi“ neboli o Češce v květáku. Mluvila jsem o dnešní módě, která je svobodnější a člověk si díky ní může vybrat styl, který mu sluší. PS: Představte si třeba Marii Rottrovou, to je taková zralá půvabná dáma.

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 19:01

Jasně. Můžete si vybrat padesátkový styl, když chcete… a nemusíte, když nechcete. V tom, souhlasím, je tahle doba mnohem lepší.

Ale: Channah myslím udělala tu chybu, že nám tady ukázala hlavně šaty na ramínka, nositelné pouze v létě nebo na večer, které opravdu budou slušet hlavně mladým. Jenže v těch padesátých letech je nejspíš také nosily hlavně mladé ženy - když se člověk dívá třeba na staré střihy z té doby, ta škála je mnohem rozmanitější a i starší žena by si tam dobře vybrala. Pro inspiraci, jak se s tímhle a podobným stylem popasovává v dnešní době matka velké rodiny, doporučuju třeba tenhle blog:
http://pleasantviewschoolhouse.blogspot.cz/…-s-1958.html
Ne že by i to byl styl pro každého - tohle je zase matka v domácnosti na americkém Jihu. Ale snažím se ukázat, že není pravda, že je to jen pro mladé. :-)

EDIT: Omluva a upřesnění - tyhle šaty konkrétně má na sobě mladá dcera, ale maminka si z toho střihu taky ušila - jen v nich není sama vyfocená…

Příspěvek upraven 10.01.13 v 20:39

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 19:13

Aha, to je pak něco jiného. Pod stylem 50. let jsem si opravdu představovala to, co je nahoře v článku. Tedy zhruba toto:

http://media-cache-lt0.pinterest.com/…QV2EeC_b.jpg

http://media-cache-ec5.pinterest.com/…gyT0Uf_b.jpg

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 20:35

To je vyloženě dívčí střih - je na tom i napsáno „Junior“. ;)
Ještě zase z jiné strany:
http://www.blogforbettersewing.com/
Hlavně mrkněte na ty původní střihy po straně blogu (srolujte dolů, černobílé fotky) - to by vám mohlo dát lepší představu o té variabilitě, jak to i původně bylo míněno.

EvelineShop
113 příspěvků 13.1.13 10:54
Presne tak.

Často sa pod to ešte vtedy nosili tie pásové korzety, ktorými sa ženy stiahli, aby to pod šatami „vypadalo“.

Pruhovaná
82 příspěvků 12.1.13 10:55

„Zralejší ženské“ (zralost je odvislá zejména od věku toho, kdo tento termín vypustí z úst či pera) v padesátých letech nosily co? Vypadaly v tom, co nosily, jako diblíci?

Linie
2020 příspěvků 13.1.13 12:02

Moje máma koncem padesátých let nosila podobné šaty z předválečného hedvábí, jen neměly tak širokou sukni. Spíše se blížily šatům na žně. Měla i několik půlkruhových sukní a plisovaných sukní. Kalhoty se nenosily, aspoň ne běžně.
Hodně se dováželo hedvábí z přátelské Číny a bylo poměrně levné - krepdešíny, burety. Prodávalo se v metráži nebo z něj šila UVA halenky s vyšívanými límečky.

La_Crime
601 příspěvků 10.1.13 12:14

Ten střih zbožňuju. Protože je prostě pro každou postavu, i pro moji. Ať už je bez pasu, s tlustými stehny, velkým zadkem nebo s prsama po tatovi. V šatníku mám troje, i v klasickém černobílopuntíkovaném provedení a nedám na ně dopustit, přestože je přítel nemá rád.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 12:19

@Lanevra Je to tak, nějak jsem tento rok nesehnala žádné slušivé kalhoty, a ty tři kousky co už jsem měla v šatníku 4 roky pomalu začínaly brát za své - naopak se mi ve skříních usídlily sukně, kterými letos obchody přetékaly a nemůžu si stěžovat. Kombinace jsou nepřeberné, tím, že k sukni navíc nosím různě barevné a vzorované punčochy, různě vysoké boty a pásky, můžu být každý den jiná. Sukně je mnohem pohodlnější než kalhoty, sedí mi podstatně lépe, protože mám postavu klasických přesýpacích hodin a hlavně - pěknou sukňu koupíte třeba za 500,–-, tím že se nenamáhá tolik materiál a švy při nošení a sezení, vydrží pěkná dlouho, co ale udělají kalhoty za 500,–- po pár nošeních víme asi všechny.

Samozřejmě vrchol kancelářského pohodlí jsou kancelářské šaty.

La_Crime
601 příspěvků 10.1.13 12:22

@Lanevra A není to dost zjednodušeně řečeno? Upřímně, sedím teď v kavárně, mám nohu přes nohu a musela jsem se rozhlídnout a osahat si boky. Džíny, které mám na sobě mi nad zadkem koblížek nedělají a myslím, že to nedělají žádné, co mám. Na to, že se gatě musí nechat zkrátit, narážím taky, ale upřímně je to lepší, než když si oblečete velikost 34, které vám sednou přes boky a stehna, ale vypadáte jako byste čekala velkou vodu. Hledání dobře padnoucích džín nebo kalhot obecně je sice občas boj, ale vždycky to jde. A to nejsem zarytá fanynka kalhot, sukní a šatů všeho druhu mám plnou skříň :)

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 13:43

Popisuji své osobní dojmi z kalhot stejně jako to udělal @Wiolla. ;-) Já bych nejspíš za každých okolností zvolila sukni, vy volíte tak nebo tak. Pohodlně se cítíte v obojím, což je rozhodně dobře, protože máte nejširší výběr.
Navíc je tu ve vašem konkrétním případě samozřejmě důležitý i fakt, že máte pěknou postavu blížící se konfekčním velikostem víc, než jakou ji mám já. A postava je při výběru oblečení, jak tu všichni víme, hodně důležitá. Já bych měla v džínách prostě stehna jako pivovarský valach. :-D

La_Crime
601 příspěvků 10.1.13 14:12

Tím se člověk nesmí nechat odradit. Ony jsou džíny a džíny. A určitě jsou džíny i na Vás. Já měla hroznou hrůzu ze skinny riflí a časem jsem zjistila, že i když mám taky ne úplně štíhlá stehna, dělají mi ve správné kombinaci moc hezkou postavu. Přinejmenším hezčí než v boot cut nebo s širokými nohavicemi. Jen se prostě musí hledat, případně zvládnout si je upravit. Mám kamarádku extrémně štíhlé postavy a světe, div se, i s tou je sakra problém sehnat padnoucí kalhoty. Nakonec to vyřešila kulantně - našila si z boku malou decentní šněrovačku. Působí decentně, jako zajímavý detail a konečně má rifle, které jí sedí i přes boky i přes pas.

Lanevra
371 příspěvků 10.1.13 15:23

Já o pořizováním kalhot ani neuvažuji. Každopádně asi ano, nejspíš bych i já našla kalhoty které by sedli mé postavě. V tom se s vámi nijak nehádám a dávám na váš názor. :-) Prostě jen nemám touhu nosit kalhoty, necítím se v nich dobře a mám podvědomí dojem, že mě nějak omezují.
Hlavně nechci ničím co tu píšu vzbudit falešný dojem že bych zcela odsuzovala nošení kalhot ženami nebo že bych byla jakkoliv proti ženám, co je rády nosí. To by bylo stejné, jako to že Ada odsuzuje vždy a všude džíny a X dalších věcí. Prostě bych jen uvítala ještě větší návrat k nošení sukní.

Matmys
2595 příspěvků 10.1.13 15:38

Dámo, když už Vám to neřekla paní učitelka…tak kalhoty sedl"Y".
Nohy v zimě mrzl"Y". Zrovna tak jako dojm"Y".
Nezlobte se, jednou je to překlep, ale Vy zřejmě nekamarádíte se shodou podmětu s přísudkem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.13 07:41

Pod článkem o módě 50 let se pějí ódy na džíny…nechápu..

(pracovní to kus oděvu, apriori určený mužům, který po odchození školních let, kdy hrozilo vysedávání na špinavých autobusových zastávkách, neplánované cesty se spolužáky do místního lomu vyvádět skopičiny a posedávání na schodech od sklepa při tajném kouření, jsem s lehkým srdcem odložila na dno šatníku a jediné džíny, které nosím jsou ty na motosrazy, kde semtam hrozí letící bláto a spí se ve stanech)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 12:28

@volfish Já si myslím, že když nezvolíte úplnou divočinu, tak v šatech inspirovaných čtyřicátými a padesátými lety nebudete vypadat špatně v žádné dekádě.

viz:

Příspěvek upraven 10.01.13 v 12:29

Eye
276 příspěvků 10.1.13 16:56

Pěkný výběr, brala bych všechny! :)

Parwi Nawari
353 příspěvků 10.1.13 12:52

Nádherné ženské šaty, které ženám opravdu sluší, dělají jim hezkou postavu a ženy v nich vypadají luxusně, nikoliv lacině. Do divadla určitě, jejich svatební verze taky není k zahození:)

Lela.Reinke
14 příspěvků 10.1.13 13:13
Šaty á la 50. léta

O podobných šatech (nebo sukni ve stejném stylu)také uvažuji. Žel bohu mám momentálně omezené finanční možnosti, takže mi bude ještě chvilku trvat, než si je budu moct pořídit. Sehnat je u nás není zase až takový problém. Docela slušný výběr je zde: http://vampireshop.cz/saty.html nebo tady: http://rockabillyshop.cz/…zi_vypis.php (kamenná prodejna v Praze ve Štěpánské, společná a gothic shopem Nosferatu).

Mylady2
12413 příspěvků 10.1.13 13:14

Tento styl mě zatím úspěšně míjí a jsem si jistá, že to tak bude napořád:-)

sely1
184 příspěvků 10.1.13 13:47

No presne takyto styl siat ja vobec nemozem! strasne mi to deformuje postavu-skracuje nohy a robi ma to nizsou a robustnejsou aj ked mam celkom priemernu postavu a hlavne ta dlzka na moje stlpkovite nohy absolutne tabu!

sely1
184 příspěvků 10.1.13 15:08

A co sa vam akoze nepaci? to ze si nemoze kazdy dovolit taketo saty obliect? tieto saty sa hodia mozno tak 2% populacie este aj j. kennedyovej strasne skracovali vysku a skracovali nohy a to ona mala krasne nohy, stihle…musite mat nadherne lytka a dlhe nohy a hlavne osi driek ktore ja urcite nemam a vyzeram v tom ako nejaka sedliacka z vidieka z roku 5.a tie siroke middle sukne-komu sa to preboha vobec hodi okrem modeliek?

Eye
276 příspěvků 10.1.13 17:13
šaty

Délka do půli lýtek zkracuje nohy. délka ke kolenům + délka zakrývající kolena je lichotivější. mám dlouhé nohy, štíhlé jen od kolen dolů, nevýrazné kotníky… také si musím dávat bacha, abych nevypadala jako selka :) vyřeší to podpatky, když příroda nebyla vstřícnější. vkládám fotku návrhářky z fleru , jak lze vypadat dobře:

marmota-b
532 příspěvků 10.1.13 17:47

Souhlas. Já mám nohy krátké už od přírody, takže když mi sukně sahá do půli lýtek - přesně k jejich nejtlustší části - vypadá to hrozně, ale o kousek výš je to bezva. Dobrý fígl je ale taky zvýšený pas! Nebo možná pas na přirozeném pase - dneska se to po té éře bokovek těžko odhaduje. ;)
Na druhou stranu, každý má jinou postavu, a i malá odlišnost může působit ve výsledku úplně jinak, takže jakákoli generalizace se musí brát s rezervou…

Juliect
301 příspěvků 11.1.13 10:23

Ohledně šatů z 50tek se spodničkou a jejich délky, nás na škole učili že nešlo o délku pod kolena či půli lýtek. Byla daná míra která se měřila od země, kam šaty měly sahat. Bylo to pro to, aby všechny dívky vypadaly stejně velké, protože měly stejně dlouhé šaty. Když stály v lajně byla odchylka velmi malá. Nehrálo pak roli jak je slečna velká opravdu, protože při pohledu dolů měla šaty končící ve stejné délce. Už teda bohužel nevím kolik centimetrů to bylo.

marmota-b
532 příspěvků 12.1.13 06:03

To je zajímavý detail, díky!

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 15:01

@ksrenblixen No nevim, mě teda přijde hodně ošklivé, když se žena nad 40let navleče do vypasovaných džínů, navrství viskózové trička, buřtobundu a poďho chytat druhý dech.

Prosím Vás, kolik Vám je let? ;-) Žena nad 40 let, vždyť to je třeba Salma Hayek nebo Meg Ryan.

LudmilaCecílie
138 příspěvků 10.1.13 16:00

Nechápu, jak můžete jako typické ženy nad 40 uvádět herečky, které převážně vídáme namalované stylisty nebo vyphotoshopované… to přece vůbec nedává smysl…

EvelineShop
113 příspěvků 13.1.13 13:24
.

Myslím, že tu nebol použitý príklad vyžehlených vrások z Photoshopu, ale príklad elegantnej a sviežej štyridsiatničky v obliekaní.

P. S. Fakt neznášam tie „rádobymladé“ - zozadu lyceum, zepředu muzeum… Človek može posobiť práve mladšie v inom oblečení, než v tom, v ktorom chodí vačšina českých „dvacítek“.

Příspěvek upraven 13.01.13 v 13:25

misial
1396 příspěvků 10.1.13 15:16

@Wiolla Nemám ráda oblíbené tvrzení, že sukně je nepohodlná, protože si ji musí člověk hlídat a potahovat. Pokud si místo pouzdrovky nebo mini oblečete sukni volnějšího střihu v délce těsně nad kolena, můžete v ní klidně lozit po stromě a jezdit na kole.

real.lit
13 příspěvků 10.1.13 15:27

Ty tmavě modré šaty jsou krásné, prosím jedny rovnou do šatníku! :)

Pirek
7062 příspěvků 10.1.13 15:42

@Sibyla
A co je zase tohle za názor? To je jako byste řekla, že sukně jsou jen úzké/široké/dlouhé/krátké. Když budete mít jen dvě černé sukně, budete variabilnější jen díky punčochám, jako kdybyste měla dvoje černé kalhoty.

OliviaD
44 příspěvků 10.1.13 15:57

Jé, hned ty druhé, kytičkované by se mi líbily. :) Ale sednou spíše blondýnce a já s černými vlasy..asi ne.

Hanach1
16 příspěvků 10.1.13 16:10

Šaty jsou to krásné, já bych brala nějakou méně formální verzi těch s rukávy ;)

bugenvilea
1 příspěvek 10.1.13 16:17

Akurát včera som túžobne obzerala tieto šaty, nevediac, ktoré si vybrať a ako by som v nich vyzerala http://www.sashe.sk/…andmade/saty?od=p A dnes tento super článok. Ďakujem. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.13 16:44

Není snad už styl, který by mne zajímal méně, než právě tento.
Bez nápadu, vyumělkované, na nejnižší pudy útočící, submisivní hospodyňka. Uááá, doufám, že se to nevrátí, musila bych ze vzdoru se přichýlit k punku.

JanaIII
38 příspěvků 13.1.13 22:04

A moderní mini, obtažené oblečení, průhledné věci, odhalené bůhvíco na nejnižší pudy nepůsobí? Ženské rovná se submisivní? Takže chlapice je lepší? A seksi móda je OK? Popření ženskosti je podle ukazuje daleko větší slabost a nejistotu, než její využití;-)

Audrey.Piper
412 příspěvků 10.1.13 17:30

Ach ty první svatební! retro se mi moc líbí, šaty 5O. let jsou jedny z nejlepších.

tonks
87 příspěvků 10.1.13 18:03

U těch svatebních šatů jsem zavzpomínala na svatební fotky mé maminky, vždycky mě to trochu naplní nostalgií. Silueta šatů padesátých let je bezesporu velmi ženská a mnoha postavám lichotící. Asi bych moc nemusela florální vzory, puntíky ani pastelové barvy, ale nad střihem jásám. Asi bych je nechtěla nosit stále, ale občas…takový malý soukromý výlet do Stepfordu, proč ne? Navíc jsem vždycky měla poměrně výrazný rozdíl mezi pasem a boky a tento střih byl jeden z mála, který z toho udělal opravdu přednost.

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 18:13

@LudmilaCecílie „Nechápu, jak můžete jako typické ženy nad 40 uvádět herečky, které převážně vídáme namalované stylisty nebo vyphotoshopované… to přece vůbec nedává smysl…“

Aha, tak ženou nad čtyřicet je například moje sestřenice Diana. Tu jste vyfotošopovanou nikdy neviděla, tak doufám, že Vám jako příklad dává větší smysl :-D

Dneska mi to tu připadá jako na besídce základní školy. Pod pojmem „žena nad 40“ si tu dívenky hned představí stařenu, chytající druhý dech, se špeky a osobním zápachem.

Příspěvek upraven 10.01.13 v 18:14

LudmilaCecílie
138 příspěvků 10.1.13 22:01

Oooojee… vaší sestřenici jsem samozřejmě neviděla nikdy, bez nebo s photoshopem… další nesmysl…a nechápu, kde jste vzala, že jsem dívenka, co si myslí, že dámy přes 40 smrdí… nebo to nebylo míněno na mně a byl to všeobecný povzdech?

Nanynka_02
450 příspěvků 10.1.13 23:20

To nebyl další nesmysl, ale pokus o vtip. Zjevně Vám nevonělo, když jsem dala za příklad čupr čtyřicítky obecně známé osoby. Tak jsem to holt zkusila s takovou, která obecně známá není. Třetí možnost totiž už neexistuje.

Víte, mně bude 40 za dva roky. A proto mi přijde poněkud nepřiměřené, když se tu někdo (= ksrenblixen, což asi má být Karen Blixen s překlepem) o čtyřicátnicích rozepisuje jako o osobách, které buď v džínách a buřtoidních bundičkách „chytají druhý dech“ anebo se vyznačují ortopedickými botami, květákem, špeky a tělesným zápachem.

LudmilaCecílie
138 příspěvků 10.1.13 23:55

Tak to jo… pokus o vtip jsem nepochopila… to pardon. A když zbytek není na mě, přeju dobrou noc!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.13 07:32

Víte na rovinu, nevím, proč se tady rozčilujete - víte ve kterém okamžiku si začnu připadat stará? Až budu uražená z toho, co si osmnáctky myslí o paních nad třicet nebo čtyřicet. Teď mi je 32, za 8 let mi bude 40, za osmnáct let mi bude 50, ale myslím, že ani v té době nebudu natolik senilní, že bych zapoměla na to, jak jsme na střední považovali všechny osoby nad pětadvacet důchodu hodné. Čím víc se budete rozčilovat, tím víc budete staší vypadat. Ono to totiž vypadá, že ten problém s věkem máte hlavně vy.

Karincek
1 příspěvek 10.1.13 19:23

Milujem tento strih šiat. Mala som také aj svadobné a najradšej by som ich nosila stále…

Pattie
23 příspěvků 10.1.13 20:31

Ó, tak tohle je móda přesně pro mě, takže jsem článkem samozřejmě patřičně potěšena :) Tuhle éru miluji a vlastním několik vintage i retro (myšleno šitých dnes, ale inspirovaných 50. léty) kousků - jsem právě ten typ velká prsa, velké boky, úzký pas. Jen jsem maličká, takže ze mě dost často dělají ještě většího (resp. menšího :)) hobita, o zkracování nohou ani nemluvě… ale už jsem se smířila s tím, že hold jako hubená nohatá blogerína vypadat nebudu nikdy, tak co :)

Jediné, co mě mrzí je, že dnešní výrobci z nějakého důvodu snad na 80% vintage inspirovaných šatů prostě MUSÍ cpát zavazování za krkem (a koukám, že je to případ i většiny šatů v článku)… Osobně mám mnohem raději šaty s rukávy, nemůžu se zbavit dojmu, že když má člověk širší ramena a ne zrovna modelkovské paže, tak to nějak není ono… A myslím, že šaty s rukávy jsou rovnou i vhodnější pro širší věkové spektrum, když už jsem někde níž narazila na diskuzi o starších slečnách a dámách (a co teprve takový padesátkový wiggle dress!).
Abych ilustrovala a jen blbě nekecala:
http://1.bp.blogspot.com/…TKlgzYZE.jpg
http://1.bp.blogspot.com/…beb23402.jpg
http://4.bp.blogspot.com/…780bd561.jpg

Moir
2512 příspěvků 10.1.13 21:52

@Lanevra ženská, aspoň napište, že trpíte dysortografií, když neumíte používat na konec slova jiné i než měkké, je to strašlivé

Pruhovaná
82 příspěvků 12.1.13 11:06

Bože, jo! Jo! Souhlasím! Ty pravopisné chyby tak zoufale rvou za oči! Ale dneska je v módě považovat takovéto připomínky za hnidopišské.

Chorelain
34 příspěvků 10.1.13 22:25

Ty první zmíněné svatební šaty bych na svoji svatbu klidně brala :)

Fallen_Angy
111 příspěvků 10.1.13 23:14
moje oblubene

Ak existuje dama, ktora dokaze z obrazku vlavo urobit obrazok vpravo, nech sa mi ozve prosim :)

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:30
Zkuste to inzerovat na Fleru.

Některé dámy tam šít umějí. A možná vám tam někdo i odpoví.

baťoviccvička
2 příspěvky 11.1.13 05:54
Ta barva

Tyhle bych chtěla já: http://www.google.cz/imgres?…

zwedavka
1265 příspěvků 11.1.13 07:43

Píšete spoustu plusů pro sukně.
Nepadlo však zásadní mínus, k sukni se nedají nosit boty, ve kterých by se dala ujít delší trasa, např. já chodím denně v nejrůznějším počasí 6 - 7 km, navíc jeden den v týdnu vlakem a to jdu přes pole chodníkem. (1,5 km z domu na zastávku, 1,5 km od zastávky do práce, to samé zpět + případné pochůzky)
Pokud to dáte někdo ve střevících, pak máte můj obdiv, já takové zatím nepotkala.

Příspěvek upraven 11.01.13 v 07:48

Sibyla
2646 příspěvků 11.1.13 10:24

Nesouhlasím, ke sportovní sukni si můžete obout i kecky, martensky, kožené šněrovací a jak se to všechno jmenuje. Ostatně nejpraktičtější je podpatek do 4 cm, v tom ujdete kilometrů!

sedgwick
30 příspěvků 13.1.13 18:52

Oxfordky :) (Určite so mnou nebudete všetky a všetci súhlasiť, ale ja som do nich momentálne bezhlavo zamilovaná, takže to berte s nadhľadom, prosím :) )

Ophelie
1099 příspěvků 11.1.13 07:54

@skylor, díky, vlila jste mi naději do žil, že se něco takového dá koupit…

Moir
2512 příspěvků 11.1.13 07:57

@zwedavka dovolila bych si tvrdit, že se takové boty dají najít, nebudou mít vysoký podpatek, ale k sukni budou vhodné a daleko a dlouho v nich bude možné chodit, stačí jen trochu hledat

zwedavka
1265 příspěvků 11.1.13 09:49

Zatím jsem všechny zničila buď chozením nebo namočením v rose…

notrends
514 příspěvků 11.1.13 09:05

@LudmilaCecílie asi proto že jsou veřejně vyvěšené, a viděla jste někde prezentované fotky nějakých obyč žen? určitě ne. Proč by je někdo fotil a zveřejňoval?

LudmilaCecílie
138 příspěvků 11.1.13 11:24

No samozřejmě, jenom poukazuju na to, že pokud chtěla Nanynka dát příklad žen nad 40 tak nevybrala zrovna reprezentativní vzorek, který má vlastnosti typické pro kategorii žen nad 40, tím, že vybrala herečky…

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:33
Ale řada žen, kterým 40 let je

Na ně dneska nevypadá. A řada žen mladších má ty samé nedostatky, které asi máte na mysli - faldy, tloušťku a špatný vkus. Nevím, ale věková hranice je asi méně jistý limit než konkrétní osobní vzhled.

LudmilaCecílie
138 příspěvků 13.1.13 14:12

Já si o ženách nad 40 nemyslím vůbec nic… nic o jejich vůni, faldech, vráskách ani oblečení. Svůj názor na to jsem tady VŮBEC neventilovala. Pouze jsem původně poukazovala na to, že herečky nejsou vhodné reprezentativní vzorky čtyřicátnic, protože se o sebe/se o ně někdo starají/stará líp, než většina normálních smrtelnic. K otázce věku jsem se nevyjadřovala a ani nehodlám.

VerunkaV
3 příspěvky 11.1.13 10:14

Ach, ty první svatební! K tomu není co dodat, krása!

Prasadko
16 příspěvků 11.1.13 10:36
Skvělé téma!

Pro mně jako stvořené, koupila jsem si podobné šaty a musím potvrdit výše napsané, že i na mně vypadají dobře a to je mně celkem kus (169cm 68kg). Jen mám problém se stylingem, kdybych je chtěla použít např. do divadla, vyměnila bych určitě pásek, ale za jaký a jaké boty, to nevím. Kdyby měl někdo nápad, budu moc ráda. Jsou to tyhle, tmavě zelené: http://www.zalando.ch/…057-603.html

Ovejita
13 příspěvků 11.1.13 12:30

Moc se mi tenhle střih líbí a sluší skoro každému, ale asi je třeba dávat pozor na vzory. Kdyby slečna na třetí fotce zvolila jiný vzor - jednodušší, asi by šaty udělaly tu službu, kterou mají, ale takhle tu slečnu nějak podivně deformují. Jinak ty svatební i „široké modré“ jsou krásné.

ETE
47 příspěvků 11.1.13 12:39
Malé černé

Tak tomu říkám výborná alternativa pro „malé černé“. :) Stále jsem tápala, jak se obléct do divadla, abych se i cítila dobře a nejen splňovala společenské požadavky. Tenhle střih šatů už mám na sobě s úspěchem odzkoušený, ale divadlo mě nenapadlo. Díky! :)

MeduLu
3 příspěvky 11.1.13 13:35

Zrovna dneska mi přišly puntikaté „padesátky“ z ebay http://www.ebay.co.uk/…261001843164?…

Nejsou sice dokonalé (např. nenavazující puntíky), ale já jsem se do nich zamilovala. Původně jsem si je chtěla ušít, ale když jsem našla tyto za slušnou cenu, tak jsem si je objednala. Padnou jak ulité a hned si je dneska vezmu na ples :) Ještě mě lákají červené :)

Linie
2020 příspěvků 11.1.13 13:54

Medulu: Šaty jsou hezké, ale vhodné tak na vesnickou tancovačku, ne na opravdový ples!

MeduLu
3 příspěvky 11.1.13 14:05

Je to vesnický myslivecký ples a chodí tam lidi v džínách ;-) Takže myslím že i v těchto neformálních šatech budu patřit mezi ty lépe oblečené.

Příspěvek upraven 11.01.13 v 15:27

Beldaran
82 příspěvků 11.1.13 23:34

Myslím, že na vesnickém mysliveckém plese v nich budete za královnu. Navíc ještě ta barva je na myslivecký jak stvořená. Podle mě na takové to neformální tancování jsou ideální.

Beldaran
82 příspěvků 11.1.13 14:49

Padesátá léta, a možná ještě částečně šedesátá, jsou podle mě poslední érou, když se ženy bolékaly jako ženy, pak už to šlo všechno moc k šípku - méně látky, čím divnější, tím lepší. V dnešní době právě postrádám takovou tu dámskou eleganci, v mých očích něco takového prezentuje vévodkyně Kate.
Ale kdybych si mohla vybrat já, šla bych do dob před první světovou válkou. Sice ráda ukazuju nohy, ale snad bych se toho i vzdala, kdybych mohla nosit takové krásné šaty. Vždycky nad nimi u televize slintám (Panství Downton, My Fair Lady). Ještě mám ráda módu 18. a 19. století, ale ta je taková nepraktická - krinolína může být sebekrásnější, dneska už bych v tom asi daleko nedošla :D

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:36
Ale asi došla ...

… problém je v tom, že nic jiného než chození a stání se v tom zrovna realizovat nedá.

Wiolla
586 příspěvků 11.1.13 16:16

@z_dediny Amen.

Příspěvek upraven 11.01.13 v 16:16

trinita
323 příspěvků 11.1.13 23:51

Šaty sú krásne, moja mama sa v podobných vydávala začiatkom 60. rokov… boli striebrosivé, mali hladky vršok s lodičkovým výstrihom a trojštvrťovými rukávmi a naberanú (nie kolovú) suknú, podloženú tuhou spodničkou… ako malá som sa v nich hrávala na princeznu, potom sa kamsi stratili… škoda ich, určite by som im našla nejaké využitie, keď som bola väčšia :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.13 01:07

S výjimkou těch prvních svatebních se mi nelíbí žádné. Naopak „pomáháme na žních“ mě zaujaly mnohem více. Šaty jaké se nosily v dobách minulých zbožňuji, ale ten typický střih 50 let nemusím i kdyby to bylo v módě sebevíc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.13 11:40

Nedávno v TV běžel film Stepfordské paničky. Pro milovnice tohoto stylu radost pohledět :)

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:37
Ale jen pohledět.

Obsah před hromadným zaváděním varuje. Alespoň mě tedy určitě.

Kristi_16
8 příspěvků 12.1.13 12:17

Prosím, potřebuji rychle poradit, než je vyprodají. Můžu si vzít tyhle šaty na kolonu? Už na předchozí jsem si podobné chtěla nechat ušít tetou, ale nezbyl čas. A tyhle jsou krásné a cenově přijatelné! (Děkuji za typ na stránky): http://www.ladyvlondon.com/…_A159CS.aspx Vzala bych si k nim bílé rukavičky po lokty, perly, červenou rtěnku a nejspíš natočené vlasy. Výstřih je sice velký, ale snad ne příliš hluboký. Ale co bavlna? Je to více společensky vhodné, než měly spolužačky na koloně předchozí, každopádně potřebuji ujistit.

Luara
138 příspěvků 12.1.13 12:38

Vidím letní šaty. Když přimhouřím obě oči, vzala bych si je na běžnou taneční lekci, pokud by se vhodně doplnily. Určitě bych si je nebrala na kolonu. Na druhou stranu ženy dnes chodí často oblečené tak nevhodně, že se to ztratí a jistě budete i od neznalých chválena. Záleží tedy spíš na vašem citu pro věc a následném pocitu ze sebe.

Příspěvek upraven 12.01.13 v 12:39

Kristi_16
8 příspěvků 12.1.13 14:33

Děkuji za názor. Nekoupím si je tedy, opravdu vypadají letně. Ale po zkušenosti se sháněním odpovídajících šatů na předchozí kolonu už jsem zoufalá. Ale na lekci bych si je vzala určitě. Většina holek do lekcí nosí upnuté mini šaty, nebo i sukni a nic slavnostního, takže bych spíš byla over dressed (tak si ale stejně připadám pořád). Možná na to i hraje roli, že se všichni tanečníci už šest let znají a je nás jenom 13 párů…

Luara
138 příspěvků 12.1.13 14:36

Já bych je koupila na léto a nosila, protože jsou krásné. Na kolonu zkuste najít klidně něco obdobného, ale z jiného materiálu. A jednobarevné, nebo nějaký slavnostnější vzor. Ono to není ani ve střihu šatů, ale spíš v materiálu a vzoru.

OliviaD
44 příspěvků 13.1.13 12:23

Já budu mít dotaz trochu mimo mísu - co to je kolona? :)

zwedavka
1265 příspěvků 14.1.13 07:16

Tys nechodila do tanečních?

Moir
2512 příspěvků 14.1.13 10:18

Kolona je jen krajové označení, třeba v Praze to (skoro) nikdo nezná, akce tanečních jsou nazvány prodloužené a plesy a málokterá taneční škola vyžaduje na první ples bílé šaty (naštěstí).

OliviaD
44 příspěvků 16.1.13 17:58

Takže kolona je to, co u nás prodloužená? Já o tom takhle nikdy neslyšela..a ano, do tanečních jsem nechodila. ;)

Juliect
301 příspěvků 17.1.13 12:21

Unás je teda první prodloužená, druhá prodloužená a závěrečný věneček. Ano my na věneček musely mít bílé-světlé šaty. Kolona se tomu podle mě někde říká díky tanci kolona k uvedení začátku ne?

zwedavka
1265 příspěvků 18.1.13 08:05

Tanec kolona neznám, my tančili polonézu (teda pokoušeli jsme se o polonézu :-))

Blair
359 příspěvků 12.1.13 13:36

Proč to celá desetiletí nebo dokonce staletí šlo a teď to nejde?

kocurM
595 příspěvků 12.1.13 20:40
Jak to, že to nejde?

V umírněnějším modelu na denní nošení (viz pár jich je v příspěvcích nahoře) vás na ulici nepustí jen vaše vlastní předsudky. Sama leckdy takové nosím - a normálka.

B-Irma
21 příspěvků 20.1.13 16:47

Protože je to prostě retro. Od 50. let - díky Bohu :) - uplynulo mnoho let a doba holt pokročila.
Nevím, osobně nechápu idealizování zrovna tohoto období. I na počátku 21. století se může žena obléknout tak, že vyniklne silueta přesýpacích hodin, může působit upraveně, rafinovaně, svůdně… a přitom může být současná.
Jako inspirace je to fajn, ale mě osobně se ten zcela dotažený pin-up styl nelíbí. Evokuje to ve mě to předměstské „stepfordské“ psycho. A „Pomáháme na žních“ se mi docela líbí :)

Nixe Lulu
344 příspěvků 12.1.13 20:48

@Blair Proč by to nešlo, vždyť vám nikdo nebrání takový styl nosit. Komu se to nelíbí nebo se v tom necítí ve své kůži, vybere si zas něco jiného; že někdo má rád tyhle sukně neznamená, že je musíme nutit všem ženám.

Anulina
3 příspěvky 12.1.13 21:15

Dámy, toužím po svatebních šatech ve stylu 50. let. Nemáte tip, kde bych si něco takového mohla vyzkoušet v Praze? Nemusejí být svatební, jen pro představu, jak by střih vypadal na mé postavě. Ve svatebních salonech toto rozhodně nenajdu :(

EvelineShop
113 příspěvků 13.1.13 10:46
Krásne, ale nie na všetky:-)

Milujem sukne (a nosím ich, vhodne k svojej postave), ale nesúhlasím úplne s tým, že tento štýl svedčí aj plnejšej postave (že stačí zdorazniť pás a je to).

Záleží na type plnejšej postavy.

Postava typu hruška - tým tieto šaty budú krásne sedieť (za predpokladu prijateľných kotníkov a lýtok). Pretože zadok skryjú a vršok ani u tej „tlustej“ nie je tak veliký, aby to vadilo.

Postava typu jablko, tam už je to obtiažnejšie. Vačšinou dle mého tieto šaty takejto postave sedieť nemožu (napriek vačšinou slušným lýtkam a kotníkom). Jasné, „jablku“ je potreba nejakým sposobom zvýrazňovať pás, ale nie za cenu „vyzerám ako matrona s obr poprsím nasunutým priamo na nejakom rádobypásku“ - bez mezery medzi prsiami a pásom (neviem, ako to lepšie opísať).

A preto tieto šaty ja nikdy nosiť nebudem, ač sa mi strašne moc páčia. Ale nosím kľudne šaty po kolená, ovšem v splývavej verzii.

Píšem za nás, nie zrovna hubené, ktoré sa aj tak rady pekne obliekajú a napriek nadváhe sa cítia pekné:-)

Příspěvek upraven 13.01.13 v 10:49

Blair
359 příspěvků 13.1.13 11:41

@kocurM Bylo to myšleno tak, že celá staletí byla ženskost na prvním místě a teď se to poslední dobou začíná rapidně ztrácet.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 20:35

Mě by zajímala definice „ženskosti“, předem děkuju.

kocurM
595 příspěvků 20.1.13 20:33
Ženskost

Já to beru tak, že každý je vyjádřením své vlastní ´ženskosti´ nebo ´mužskosti´. Buď se vám ta realizace líbí nebo ne. Ale aby mi někdo nadiktoval centrální model, díky, neee. Mám na prvních místech poněkud jiné věci. A rozhodně mi nebrání v ženskosti, buď to v sobě máte nebo ne a pak se s tím stejně těžko co dělá. Tím končím s touhle zastaralou patafyzikou.

Nixe Lulu
344 příspěvků 13.1.13 12:17

@Blair Já jsem to tak pochopila, proto jsem napsala to, co jsem vám k tomu napsala.
Kdo má rád tradičně ženský styl, ať si ho nosí. Ale když o to většina žen nestojí, proč jim to vnucovat.
Dalo by se diskutovat, co vlastně ženskost znamená. Že kdysi bylo vymyšleno, že ženy mají nosit sukně, a dlouhodobě se to tak udrželo, není nic víc než sociální pravidlo. Ale co ženy, které radši nosí něco jiného, jsou snad proto „méně ženské“? Ne, jenom se neztotožnily s určitými v podstatě nahodile vytvořenými pravidly společnosti o tom, jak má vypadat „ženskost“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 12:45

K těmhle šatům nutně potřebujete podpatky. Jinak vypadáte jak zaražená do země. Uvědomte si, že většina žen dnes pracuje v sedě, nejlépe u PC. Co s vámi udělá pracovní den strávený v sedě v těchto šatech snad nemusím nikomu líčit. Po jednom dni se z toho budete několik dní vzpamatovávat. Ale nevylučuju, že jsou takové, co v tomto druhu utrpění nalézají zálibu, někdo zase rád pobíhá v latexu, jeho věc.
Na dlouhé chození to není, na dlouhé sezení taky ne. Je to obleček pro předměstskou hospodyňku, která nemusí nic dělat, protože má na všechno personál nebo spotřebiče. Její výhradní starostí je být dekorativní, což také činí.
Osobě, která vybíhá v pět ráno oraništěm na autobus, aby se přivlekla v 8 večer s narvanými nákupními taškami a maká dvanáctky v call centru, to fakt nedoporučuju. Zhroutila by se z toho.

Linie
2020 příspěvků 13.1.13 12:56

Don Chichot: Podívejte se ještě jednou na první červené puntíkaté šaty. Jsou to jednoduché, vypasované šaty, pokud budou z bavlny, tak jsou na léto ideální. Myslím, že jsou daleko pohodlnější než vypasované džíny, narvané na tělo. Není ani třeba k nim nosit podpatky, stačí balerinky a délku sukně doladit podle délky nohou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 13:55

Nějak tam tu zmínku o džínách ve svém příspěvku nemůžu najít…

Oveeec
2820 příspěvků 13.1.13 13:05

Já nosím do call centra sukně taky a nevidím v tom nejmenší problém. Naopak sedět osm nebo dvanáct hodin na jednom místě v džínách, to je zážitek…

EvelineShop
113 příspěvků 13.1.13 13:14
.

Dodala by som, že som „kancelářská krysa“, ktorá veľa sedí v kanclu, do toho ale musí robiť aj kontroly „v terénu“. Napriek tomu nosím podpatky a šaty, sukne (jasné, aj džíny oblečiem, ale ne s pohorkami:-)

Mám 1 rok a štvrť řidičák, šoférujem denne v extrémnom provoze a naučila som sa už slušne šoférovať aj v najvyšších podpatcích:-))) Sa proste ženskosti nevzdám:-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 13:56

Kde jste z mého příspěvku vyčetla, že pracovnice call centra má nosit džíny a ne sukně?

Pattie
23 příspěvků 13.1.13 16:17

„Co s vámi udělá pracovní den strávený v sedě v těchto šatech snad nemusím nikomu líčit.“ - Já bych to možná vylíčit potřebovala :) Nemyslím to nijak špatně, opravdu úplně nevím, na co narážíte. Já jsem - momentálně teda zrovna bývalá - kancelářská kryska a padesátkové šaty se širokou sukní jsem do práce nosila běžně, ve vzdušných bavlněných šatech se mi totiž pracovalo mnohem lépe, než např. v pouzdrové úzké sukni (vím, že jste ji v příspěvku nezmínila, jde o příklad). Rozhodně si nemyslím, že je na místě srovnávání zrovna s latexem - pokud nemáte v práci vyloženě přetopeno, ale to je pak snad člověku vedro ve všem, v čem běžně chodí do sedavého zaměstnání…
Nebo myslíte vyloženě šaty se spodničkou? To bych souhlasila, třeba taková tylová spodnička je na 8 hodin sezení teda vážně mor (alespoň pro mě) :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 21:03

Jak sedíte celý den v tomto páskem těsně sevřeném oděvu (což musí být, aby to vytvořilo tu žádanou siluetu), k večeru prostě explodujete. Nebo nejíte.
No, možná jsou zde hrdinky, jež mají ten břišní lis celý den zaťatý a k vývalu břišních orgánů nedojde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 21:06

Pokus: obkružte si páskem poránu nalačno pas a pak s tím seďte celý den. Jezte normálně, pásek nepovolujte.

Pattie
23 příspěvků 13.1.13 22:35

Můžu vás ujistit, že se stravuji normálně a žádné orgány se mi naštěstí ještě nevyvalily (to by mě šéf nepochválil :D). Nosím k šatům buďto takový ten klasický léty minulými inspirovaný „nurse belt“ ( zde ), který je sice pevný, ovšem částečně elastický, čili neškodný, nebo je neelastický pásek našitý přímo na šaty k zavázání, ale ten si přece na sezení nebo oběd nebudete uvazovat na lodní smyčku, leda byste s plnou pusou chtěla okouzlit úzkým pasem…
Nevím, jestli se ženy v 50. letech opravdu nějak extrémně přiškrcovaly, ale tady snad řešíme vintage nebo retrem inspirované šaty, ne living history - no ne? (A kdyby byla řeč o reálném životě v roce 1950, tak sekretářka byla jedna z mála pozic, co ženy mohly zastávat - taky zřejmě přežily :) ) Padesátkovou siluetu lze přece vytvořit i bez hraní si na viktoriánské dámy s extrémně vosím pasem.

Příspěvek upraven 13.01.13 v 22:48


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.1.13 11:39

Já vám nevím. Ono se na tom sedí docela dost dobře… Jako na peřině. Na doma je nosím bez spodničky a jsou strašně moc pohodlné a rozhodně nemám na všechno personál nebo elektrospotřebiče.

Pitseleh
262 příspěvků 13.1.13 17:53

Šaty moc pěkné (koneckonců, jsem „šatová” a „sukňová”, takže to opravdu ocením), ale článek podle mě nic nového nepřinesl.

Bugatti
4086 příspěvků 13.1.13 21:02

@DonChichot Ono se ovšem nejedná o šaty do zaměstnání, už holá ramena a záda je předurčují jako volnočasové. Do zaměstnání se v 50. letech nosily šaty podobné modelům " pomáháme na žních". A v těch se dá dělat cokoliv, pomáhat na žních, tahat tašky s nákupy a konečně i sedět u PC.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.13 21:12

@Bugatti
Myslím, že mezi námi není sporu. Spíš reaguji na ty pohoršené výkřiky v diskusi, že „dnes už se ženy neoblékají jako ženy“. Řekla bych, že se dnes v sebeobraně oblékají tak, jak se oblékají, s ženstvím to tolik nesouvisí.

Princezna Anežka
29 příspěvků 14.1.13 21:05

Úchvatný… já takový šaty moc CHCI!!! :-) Ale fakt moc…

Dalmitka
1803 příspěvků 16.1.13 19:31
Päťdesiate roky v ČSR

„Na závěr pro pobavení: československá pracovní verze siluety let padesátých aneb "Pomáháme na žních!“

  • trochu ex-post, ale nedá mi to - tie ženy na tých fotografiách vyzerajú celkom úpravne a žensky, ale ja by som rada prispela svojou reálnou spomienkou na doby dávno minulé.


Takže - žili sme v tej dobe na jednej typickej východoslovenskej dedine u starých rodičov, ktorí mali veľké gazdovstvo. Poradie priorít života bolo nasledovné - domáci statok, polia, záhrady, dom a na konci človek, resp. v tomto kontexte žena. Čo to v reáli znamenalo? Dokonalá starostlivosť o všetky domáce zvieratá /mali sme aj nádherné kone/, obrobené všetky polia a záhrady, dom s priľahlými staveniami v relatívnom poriadku a žena? Prosím vás - čím bola viac neupravená a spotená, tým viac bola pokladaná za vzornú gazdinú, ktorá predsa nemá čas na seba! A do tejto atmosféry sa dostala k nám do dediny /privydala sa/, žena od maďarských hraníc, s vrodeným maďarským zmyslom pre šmrnc a sexpeal /niečo nevídané!/ a stala sa okamžitým terčom klebiet a ohovárania. Veľmi mi bolo ľúto jej dcéry - bola to moja najlepšia kamarátka - tá si to „zlizla“ v plnej miere - deti vedia byť veľmi kruté a neustále jej nevyberane vyhadzovali na oči, že jej mama si krémuje tvár, používa rúž, dáva si šiť na mieru v salóne v najbližšom mestečku a tak podobne. Moji starí rodičia - ako som už spomenula - mali veľké gazdovstvo a na poľnopráce si najímali ľudí, takže došlo k zberu zemiakov na jeseň - každý, kto prišiel pomáhať, si mohol zobrať určité množstvo úrody. Táto pani prišla tiež /mimochodom bola ináč veľmi pracovitá/ - ale prišla /dodnes si to pamätám/ v bielej vypasovanej blúzke bez rukávov, v 3/4 nohaviciach, s rúžom na perách, navoňavkovaná!, a s rukavicami na ochranu rúk - no to bolo neskôr témou rozhovorov na niekoľko rokov, ako si iste viete predstaviť. A ešte - dodnes ju stretávam /má už skoro 80/, ale ináč ju neuvidíte, ako výrazne nalíčenú, s opätkami, vo svetlom opnutom oblečení a s vysoko vyčesaným účesom. Ale k nej to nejako patrí a aspoň sa celý život cítila ako sexy žena /aspoň si to myslím/.

kocurM
595 příspěvků 4.10.13 11:29
No, hlavně,

Že ji to po té masáži nepřešlo a v trendsetterství u vás pokračovala.

Mika90
69 příspěvků 16.1.13 21:35

Tenhle styl se mi líbí už dlouho a jestli se někdy budu vdávat, chtěla bych si pořídit jejich svatební variantu, protože jsou prostě nádherné:) a i když se vdávat nebudu, pořídím si aspoň nesvatební variantu-nejlépe ovšem jedno-barvenou.

Hanach1
16 příspěvků 17.1.13 19:25

Tak jsem při dnešní (bohužel nepříliš úspěšné) výpravě do oc ve Zličíně zjistila, že šaty v tomto stylu jsou k mání též v Jennyfer (škoda, že jen v tmavomodré barvě) - k nahlédnutí i na webové stránce obchodu

Příspěvek upraven 17.01.13 v 19:25

misial
1396 příspěvků 20.1.13 20:47

@Juliect No, my měli (Ostrava) půlkolonu, závěrečnou kolonu neboli půlku a šlusku a žádný tanec s názvem kolona opravdu neznám.

lenka.hnizdilova
6 příspěvků 21.1.13 11:36

ÚÚÚÚžasný styl oblékání, příští rok mám takové šaty v plánu na plesovou sezonu, prostě nemají chybu :-)

petatka
20 příspěvků 28.1.13 21:07

Tie modré sú súper :) A tie oboje svadobné sú tiež úžasné :)

cmugy
5 příspěvků 1.2.13 15:32

Nečetla jsem všechny příspěvky, ale to nikdo neznáte Lazyeye??? http://lazyeye.cz/ já si přávě šetřím na sukni od nich, možná šáhnu zrvna po šatech, minimálně po spodničce… jsou dokonale :)

houbysoctem
11 příspěvků 5.2.13 13:48

To mě taky dost překvapilo, připadá mi, že se do nich poslední dobou obléká každej.

houbysoctem
11 příspěvků 5.2.13 13:43
z UK

V obchodě, kde jsem koupila tyto, měli šité i v růžové s lebkami. Podobně jako dirndl dělají pěknou postavu.

Filip Bergl
6 příspěvků 10.9.13 15:17

To je prostě pecka. Ty ženský se ale uměly oblékat. A návrháři navrhovat! Jednoduché, stylové. Zatímco z toho, co na nás v dnešních dnech kouká z výloh, často bolí oči!

crofftlady
1 příspěvek 5.1.14 21:59

Milé dámy,
potřebovala bych zapůjčit šaty právě ve stylu 50. let. Nenašla by se mezi Vámi nějaká dobrá duše s konfekční velikostí 38-40? Případně nějaká jiná velikost, která by se dala přizpůsobit?

Mockrát děkuji a přeji všem krásný a hlavně stylový Nový rok :)

Jan Bačák
3 příspěvky 30.12.15 14:16
Móda 50. léta

Zabývám se historií pánské i dámské módy a 50 i 60. léta mám osobně v módě rád. Ovšem módu amerických „paniček v domácnosti“ ve stylu Betty z Mad Men moc nemusím, já osobně myslím, že evropská móda 50 a 60. let byla daleko elegantnější a hezčí než ta americká. Některé američanky totiž v této době dokázali splácat doslova páté přes deváté a často působily jako „přeslazený přezdobený šlehačkový dort“. Například když se podíváme do západoněmeckého časopisu Burda nebo českého Žena a móda z 50 a začátku 60. let je tam také mnoho šatů s kolovou či nabranou sukní, ovšem v elegantnějším a nositelnějším pojetí než některé v USA.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Oblečení pro těhotné - 2. díl

Autor: Channah

Uf, přehlídku hrůz máme za sebou, pojďme se vrhnout na tipy, jak... Celý článek

Výstava Retro: rozhovor s autorkou

Autor: Ada

V dnešním článku vám přináším rozhovor s PhDr. Miroslavou... Celý článek