Průvodce šitím: Jak na hedvábné látky I

03.08.15 | autor Jana

Splývavé a jemné látky dělají krásný efekt, dokáží se elegantně vlnit kolem těla, ale šít je, zejména pokud jsou z hedvábí, bývá dost složité, hlavně pro začátečnice a mírně pokročilé. V létě jsou však volnější šaty z příjemného materiálu naprostým požehnáním, ve studenějších měsících pak mohou splývavé a lehké materiály vytvořit zajímavý kontrast s teplejšími částmi šatníku.

*
Zdroj: http://www.style.comZdroj: http://www.style.com

Každý, kdo z podobných materiálů šije, má určitě svoje triky. V následujících řádcích vám představím ty svoje, díky kterým jsem schopná za odpoledne ušít bez větších dramat šaty či halenku z nějaké takové klouzavé potvory.

Stříhání: Jemné látky dobře srovnejte

Celá věc začíná už stříháním, respektive srovnáním látky tak, abyste vůbec byli schopni danou věc nastříhat. Pro mě je nejdůležitější mít pevné okraje v pravém úhlu, podle kterých lze látku srovnat - může to být řezací podložka či okraj stolu. Jiné triky či pomůcky nepoužívám, pak už prostě jen špendlím střih na látku a stříhám. Někdo ale látku radši podkládá/prokládá například krepovým papírem (na lehátka), někdo látku špendlí na prostěradlo, někdo používá velkou podložku a řezací kolečko, ten ideální způsob si opět musíte najít sami:)

Jehly a špendlíky: Čím ostřejší, tím lepší

Při šití jemných látek je důležité mít ostrou jehlu a špendlíky. Jehlu ve stroji (síly 70 s ostrou špičkou) proto před každým takovým projektem dávám novou a špendlíky používám jen takové, co se nezadrhávají. To můžete zkusit buď pomocí staré punčochy, případně do špendlíků více investovat, obecně se koukejte po špendlících označených jako „silk pins“. Vzhledem k dostupnosti používám špendlíky Clover určené na patchwork.

Když je látka nastříhaná, je čas na stabilizaci, zejména průramků a výstřihu. Díky zpevnění už celá věc nebude tak „tančit“ a získá pevnější strukturu. Poté přichází čas na švy!

Francouzský šev

Konfekce řeší švy na průhledných a jemných látkách overlockem, což je určitě dobrý standard, nicméně příjemnější a lépe vypadající variantou je francouzský šev.

Při šití francouzského švu nejdříve sešpendlíme obě látky rubem k rubu.

obr2.JPGobr2.JPG

Poté obě vrstvy sešijeme - neodšíváme celou šíři švového přídavku, ale jen jeho část. Osobně při přídavku 15 mm odšívám asi 8 mm- vzdálenost si na látce nijak neměřím, vede mě okraj patky. Jak vidíte, používám obyčejnou patku, protože tento kokrétní materiál se chová velmi slušně, nicméně u zvlášť klouzavých látek může být užitečné horní podávání nebo pokud ho váš stroj nemá, tak kráčející patka.

Pak přichází ke slovu žehlička. Šev nejdříve přežehlíme naplocho.

Poté přídavky sežehlíme k jedné straně.

Žehlíme tedy na líci látky, což je vždycky tak trochu problém. Ať má žehlička sebelepší reklamu, co se jejího povrchu týče, vždycky je riziko olesknutí nebo jiného poškození materiálu.

Jednou z možností je používat žehlící hadýrek- z bavlněného plátna či hedvábné organzy. Organza má obrovskou výhodu v tom, že je průhledná a i když jde o hedvábí, tak je tepelně velmi odolná.

Další účinná ochrana před olesknutím je pořídit si teflonový kryt na žehlící plochu, u nás dostupné například od Texi nebo Prym. Díky krytí žehlící plochy můžete i zvednout teplotu (lepší dopředu vyzkoušet) a díky tomu vyprodukovat i na normální žehličce dostatek páry, která je ke správnému žehlení opravdu důležitá.

Při vyšší teplotě má žehlička i menší tendenci odkapávat, což některým materiálům nedělá dobře - po zaschnutí kapek mohou zůstat fleky.

Zdroj: http://www.texi.infoZdroj: http://www.texi.info

Po sežehlení přídavků na stranu je sestřihneme na 1-2 milimetry

Pak obě vrstvy oděvu sežehlíme lícem k líci tak, aby šev ležel na hřbetu.

Poté už stačí jen sešít v šíři cca 6 mm (šev by měl být co nejužší, co dokážete technicky zvládnout, ze začátku můžete šít širší a pak postupně zužovat). Mně opět pomáhá patka, ale pokud si nejste jistí, správnou vzdálenost si na látku označte (křídou či sublimační fixou).

Při šití z jemných látek se může stát, že na začátku švu se látka propadne do otvoru v kovové destičce, niť se zašmodrchá a na konci látky vznikne nevzhledná nerozžehlitelná boule. Tomu lze zabránit celkem jednoduše - kouskem hedvábného papíru jako na fotce níže.

Roztřepený okraj je tedy uzavřen ve švu- jedná se o techniku, kdy odšijeme šev a zároveň ho začistíme.

Šev je nakonec potřeba opět sežehlit na plocho a ke straně (na zadní díl).

Zrada tohoto švu spočívá v tom, že jednotlivá roztřepená vlákna látky mohou zasahovat na líc - v případě, kdy neodstřihneme dostatek švového přídavku a/nebo se okraj látky při manipulaci příliš roztřepí.

Pokud vylézají jen jednotlivá vlákénka, zkuste, jestli nejdou vytáhnout. Pokud vytáhnout nepůjdou, opatrně je odstřihněte. V případě, že je na líci patrné roztřepení v delším úseku, tak vlákna co nejvíce odstřihněte a šev rozšiřte - jeden milimetr by měl stačit. Jako nejlepší prevence roztřepení je minimální manipulace s látkou - po sestřihnutí přídavku na švy šev podruhé sešijte co nejdříve.

Varianty francouzského švu

Pokud šijete z jemného materiálu oděv, který je ještě střižený šikmo, je jednou z variant boční švy ušít úzkým cik-cakem, aby byla ve švu nějaká pružnost.

V případě, že chcete šít nařasené šaty a máte šev, kde neočekáváte žádný tah, zato byste uvítali co nejmenší viditelnost švu, tak lze použít následující variantu.

Začátek je stejný-látku sešijte rubem k rubu a přídavky sestřihněte na minimum.

Obě vrstvy sežehlete lícem k líci a prošijte úzkým cik-cakem.

Na líci je pak samotný šev téměř neviditelný.

Z tipů pro šití švů by to bylo vše, příště se budu věnovat začišťování- ať už výstřihů či průramků, tak i lemů a také jak to udělat, když část oděvu potřebuje vyztužit.

Přečtěte si také článek o stabilizaci látek s mnoha užitečnými tipy.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
AndreykaJ
94 příspěvků 3.8.15 16:14

Mravčia práca, náročná na zručnosť a techniku. Mám jedny také šaty a trošinka majú zle štepovaný rukáv, ale už chápem prečo, odpúšťam im to a budem ich nosiť!

Juliect
301 příspěvků 4.8.15 10:40

Mě vždycky překvapí jak věci či postupy a procesy dostávají jiné názvy než jsme se učili ve škole :). Váš francouzský šev byl za mě jednou z variant přeplátovaného švu (starší učitelky říkavaly i lícový nebo naopak rubový), stabilizace byla fixace…jinak naše „fígle“ na stříhání bývaly těžítka, ale ne nějaká parádní jako sněhové koule atp. Těžítka byly kusy starých těžkých ložisek či jiných kovových součástek. Střih se pak snáz obkreslil, neklozal, na látku jsem jej nešpendlili.

Betynka02
384 příspěvků 5.8.15 06:34

@Juliect, to jsme na tom stejně. Holt pokrok nezastavíme. Škoda jen, že si třeba někdy nebude moc rozumět. ;-)

Valounek
46 příspěvků 5.8.15 10:32

A to dokonce občas vidím, že se různé „šicí výrazy“ píšou i v angličtině (s dostupností manuálů a střihů ze zahraničí). Nějak mě to drtí. Francouzský šev jsem se učila taky jako přeplátovaný. Tady ale uznávám, že francouzský zní líp :o)
Takových látek pár mám už několik dlouhých let a toužím je jednou unosit, ale právě pro tu mravenčí práci se mi do nich vůbec nechce. Teď, když mám overlock, je pro mě jedničkou úplet.

dost_bot
2071 příspěvků 4.8.15 19:55

Práci s něčím takovým jsem zkusila 2× v životě…a volám : „Nikdy více!“ :-)

Juliect
301 příspěvků 5.8.15 13:06

@Valounek no mě hlavně fascinuje, že se z toho dělá bůhvíjaký vynález z toho švu a dřív to byl běžný způsob zpracování - v podstatě nutnost, protože dloooouho byly stroje jen s rovným stehem ( a to ze začátku jen řetízkovým, protože neměli spodní cívku), nebyla ani obnitka ani cikcak a ještě pováleční krejčí obnitkovávali všechno ručně…

ATEH
72 příspěvků 5.8.15 13:18

A za mojí babičky (první republika) tomu nikdo neřekl jinak než prádlový. On se vlastně na ničem jiném nepoužíval :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.8.15 21:02

@Juliect já nemyslím, že se ze švu dělá „bůhvíjaký vynález“, ale v dnešní době, kdy jsou běžně dostupné overlocky, možná stojí za to jej připomenout. Profesionální švadleny článek určitě číst nepotřebují, ale mnohým hobby švadlenkám pomoci určitě může.
Jinak mně tento šev učila maminka před 20 lety také už jako „francouzský“ :-). Vyučené v oboru tedy nejsme ani jedna.

Evženie
201 příspěvků 12.8.15 03:27

Zkoušela jsem, a došla jsem k názoru, že prostě nejsem schopna dostatečně precizní práce, aby to k něčemu vypadalo - tedy při strojovém šití. V ruce bych to dokázala, jenže to by mi jedny šaty trvaly půl roku (člověk má i jiné věci na práci než hodiny a hodiny šít). Asi jsem odkázána na nekvalitní konfekci nebo práci druhých.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.15 10:48

Odkaz na dobré video - šití z hedvábných látek: http://youtu.be/uDADCZ20ce4

Alterations
753 příspěvků 21.8.15 21:16
K francouzským švům

Několikrát jsem se setkala s tím, že u francouzských švů postupovali výrobci tak, že první šev, obrácený do lícu obnitkovali - samozřejmě velmi těsně ke strojovému šití. Moc se mi to nezdálo a dlouho mi trvalo, než jsem to sama vyzkoušela, ale nakonec to mohu každému doporučit. Především u tkanin, které se třepí a také u šifonů.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Zase podprsenka...

Autor: Ada

Těch vyčuhujících ramínek a tu a tam kousků je tolik, že už je ani... Celý článek

Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

Autor: Ada

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než... Celý článek