Průvodce šitím: Jak na hedvábné látky I

03.08.15 | autor Jana

Splývavé a jemné látky dělají krásný efekt, dokáží se elegantně vlnit kolem těla, ale šít je, zejména pokud jsou z hedvábí, bývá dost složité, hlavně pro začátečnice a mírně pokročilé. V létě jsou však volnější šaty z příjemného materiálu naprostým požehnáním, ve studenějších měsících pak mohou splývavé a lehké materiály vytvořit zajímavý kontrast s teplejšími částmi šatníku.

Zdroj: http://www.style.comZdroj: http://www.style.com

Každý, kdo z podobných materiálů šije, má určitě svoje triky. V následujících řádcích vám představím ty svoje, díky kterým jsem schopná za odpoledne ušít bez větších dramat šaty či halenku z nějaké takové klouzavé potvory.

Stříhání: Jemné látky dobře srovnejte

Celá věc začíná už stříháním, respektive srovnáním látky tak, abyste vůbec byli schopni danou věc nastříhat. Pro mě je nejdůležitější mít pevné okraje v pravém úhlu, podle kterých lze látku srovnat - může to být řezací podložka či okraj stolu. Jiné triky či pomůcky nepoužívám, pak už prostě jen špendlím střih na látku a stříhám. Někdo ale látku radši podkládá/prokládá například krepovým papírem (na lehátka), někdo látku špendlí na prostěradlo, někdo používá velkou podložku a řezací kolečko, ten ideální způsob si opět musíte najít sami:)

Jehly a špendlíky: Čím ostřejší, tím lepší

Při šití jemných látek je důležité mít ostrou jehlu a špendlíky. Jehlu ve stroji (síly 70 s ostrou špičkou) proto před každým takovým projektem dávám novou a špendlíky používám jen takové, co se nezadrhávají. To můžete zkusit buď pomocí staré punčochy, případně do špendlíků více investovat, obecně se koukejte po špendlících označených jako „silk pins“. Vzhledem k dostupnosti používám špendlíky Clover určené na patchwork.

Když je látka nastříhaná, je čas na stabilizaci, zejména průramků a výstřihu. Díky zpevnění už celá věc nebude tak „tančit“ a získá pevnější strukturu. Poté přichází čas na švy!

Francouzský šev

Konfekce řeší švy na průhledných a jemných látkách overlockem, což je určitě dobrý standard, nicméně příjemnější a lépe vypadající variantou je francouzský šev.

Při šití francouzského švu nejdříve sešpendlíme obě látky rubem k rubu.

obr2.JPGobr2.JPG

Poté obě vrstvy sešijeme - neodšíváme celou šíři švového přídavku, ale jen jeho část. Osobně při přídavku 15 mm odšívám asi 8 mm- vzdálenost si na látce nijak neměřím, vede mě okraj patky. Jak vidíte, používám obyčejnou patku, protože tento kokrétní materiál se chová velmi slušně, nicméně u zvlášť klouzavých látek může být užitečné horní podávání nebo pokud ho váš stroj nemá, tak kráčející patka.

Pak přichází ke slovu žehlička. Šev nejdříve přežehlíme naplocho.

Poté přídavky sežehlíme k jedné straně.

Žehlíme tedy na líci látky, což je vždycky tak trochu problém. Ať má žehlička sebelepší reklamu, co se jejího povrchu týče, vždycky je riziko olesknutí nebo jiného poškození materiálu.

Jednou z možností je používat žehlící hadýrek- z bavlněného plátna či hedvábné organzy. Organza má obrovskou výhodu v tom, že je průhledná a i když jde o hedvábí, tak je tepelně velmi odolná.

Další účinná ochrana před olesknutím je pořídit si teflonový kryt na žehlící plochu, u nás dostupné například od Texi nebo Prym. Díky krytí žehlící plochy můžete i zvednout teplotu (lepší dopředu vyzkoušet) a díky tomu vyprodukovat i na normální žehličce dostatek páry, která je ke správnému žehlení opravdu důležitá.

Při vyšší teplotě má žehlička i menší tendenci odkapávat, což některým materiálům nedělá dobře - po zaschnutí kapek mohou zůstat fleky.

Zdroj: http://www.texi.infoZdroj: http://www.texi.info

Po sežehlení přídavků na stranu je sestřihneme na 1-2 milimetry

Pak obě vrstvy oděvu sežehlíme lícem k líci tak, aby šev ležel na hřbetu.

Poté už stačí jen sešít v šíři cca 6 mm (šev by měl být co nejužší, co dokážete technicky zvládnout, ze začátku můžete šít širší a pak postupně zužovat). Mně opět pomáhá patka, ale pokud si nejste jistí, správnou vzdálenost si na látku označte (křídou či sublimační fixou).

Při šití z jemných látek se může stát, že na začátku švu se látka propadne do otvoru v kovové destičce, niť se zašmodrchá a na konci látky vznikne nevzhledná nerozžehlitelná boule. Tomu lze zabránit celkem jednoduše - kouskem hedvábného papíru jako na fotce níže.

Roztřepený okraj je tedy uzavřen ve švu- jedná se o techniku, kdy odšijeme šev a zároveň ho začistíme.

Šev je nakonec potřeba opět sežehlit na plocho a ke straně (na zadní díl).

Zrada tohoto švu spočívá v tom, že jednotlivá roztřepená vlákna látky mohou zasahovat na líc - v případě, kdy neodstřihneme dostatek švového přídavku a/nebo se okraj látky při manipulaci příliš roztřepí.

Pokud vylézají jen jednotlivá vlákénka, zkuste, jestli nejdou vytáhnout. Pokud vytáhnout nepůjdou, opatrně je odstřihněte. V případě, že je na líci patrné roztřepení v delším úseku, tak vlákna co nejvíce odstřihněte a šev rozšiřte - jeden milimetr by měl stačit. Jako nejlepší prevence roztřepení je minimální manipulace s látkou - po sestřihnutí přídavku na švy šev podruhé sešijte co nejdříve.

Varianty francouzského švu

Pokud šijete z jemného materiálu oděv, který je ještě střižený šikmo, je jednou z variant boční švy ušít úzkým cik-cakem, aby byla ve švu nějaká pružnost.

V případě, že chcete šít nařasené šaty a máte šev, kde neočekáváte žádný tah, zato byste uvítali co nejmenší viditelnost švu, tak lze použít následující variantu.

Začátek je stejný-látku sešijte rubem k rubu a přídavky sestřihněte na minimum.

Obě vrstvy sežehlete lícem k líci a prošijte úzkým cik-cakem.

Na líci je pak samotný šev téměř neviditelný.

Z tipů pro šití švů by to bylo vše, příště se budu věnovat začišťování- ať už výstřihů či průramků, tak i lemů a také jak to udělat, když část oděvu potřebuje vyztužit.

Přečtěte si také článek o stabilizaci látek s mnoha užitečnými tipy.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Lanvin & H&M

Autor: Ada

Nadnárodní řetězec se spojil s módním domem Lanvin, respektive... Celý článek

Lia

Autor: Ada

V článku o saténu jsem slibovala, že se podrobněji podívám na... Celý článek