Průvodce šitím: klasický francouzský kabátek

16.09.15 | autor Jana

Francouzký dámský kabátek je bezesporu jedním z nejikoničtějších a zároveň nejvíce revolučních kusů oděvů vůbec. Kardiganový kabátek se stejnou podšívkou jako byl materiál šatů, se objevil v kolekci Gabrielle „Coco“ Chanel již na začátku dvacátých let minulého století, tehdy byl však kabátek z úpletu.

Coco Chanel

Další díly seriálu o šití si můžete přečíst zde

Později ve dvacátých letech představila Chanel kostým skládající se z halenky, sukně a kabátku, stále ještě z úpletu. Ze svého nejtypičtějšího materiálu, buklé, však spatřil světlo světa až v polovině padesátých let, po znovuotevření salonu Chanel.

Coco ChanelCoco Chanel

Ženským kostýmem za svobodu žen

A čím byl tento kus oděvu, respektive celý kostým tak revoluční? Chanel se vždy snažila dát ženám svobodu. Proto navrhovala oděvy, které byly elegantní, ale maximálně pohodlné. Sako nemá žádnou nebo téměř žádnou výztuhu, střih je volný, pouze decentně kopíruje křivky ženského těla, tříšvové rukávy umožňují maximální pohyb a volně tkané buklé je zpevněno prošitím na hedvábnou podšívku. Dalšími detaily charakteristickými pro tento kabátek jsou 2-4 kapsy (pokud jsou na nich knoflíky, mají vždy funkční knoflíkové dírky), funkční knoflíkové dírky jsou i na rukávech nebo řetízek našitý na lem saka. V tradiční krejčovině bylo a stále je zvykem dávat drobná závažíčka do lemů, aby oděv hezky visel podél těla. Řetízek plní funkci právě tohoto závaží, v případě bohatého zdobení v přední části saka také vyrovnává váhu tohoto zdobení. Rukáv je tradičně sedmiosminový, aby při nošení vynikly náramky.

Celkový dojem ze saka byl komfort, elegance a luxus v jednom.

Sako Chanel sice může vyrobit jen firma Chanel, kdy konfekční verze stojí v řádech tisíců dolarů, a ta haute couture desetitisíců, ale díky následujícím technikám si můžete podobně pohodlné a elegantní sako dopřát i vy za zlomek ceny.

Chanel zavedl „licencovanou“ kopii svých kabátků

I ve své době stály kostýmy Chanel závratné sumy peněz, proto umožňovala firma Chanel vytvářet licencované kopie (poskytován byl nejen střih, ale i veškerý materiál z aktuální kolekce), a ty se prodávaly i za desetinu ceny originálu. Zpracování těchto kopií bylo velmi kvalitní, i když většinou tyto kopie nebyly prošívané a i například práce se vzorem nebyla tak dokonalá jako v ateliéru Chanel. Nejznámnějším salonem produkujícím licencované kopie byl salón Davidow.

Sama Coco Chanel byla z kopií a imitací, které potkávala na ulici, nadšená, brala to jako symbol úspěchu.

Ušít si sako stejnými technikami proto lze spíše než imitování brát jako vzdávání holdu originálu. Ostatně původním dezénem se inspiruje spousta návrhářů a značek.

Oscar de la Renta, Zac Posen, Topshop, MoschinoOscar de la Renta, Zac Posen, Topshop, Moschino

Kabátek sice vypadá hodně jednoduše, ovšem jeho tradiční, couture verze, je plná vychytávek a technik vyžadující šití v ruce, proto práce na jednom saku trvají i 70 hodin. Techniky použité na kabátku bývají mnohými považovány za invenci samotné Coco Chanel, nicméně se používaly ve vysoké a tradiční krejčovině již dávno předtím - Chanel je pouze spojila do jednoho geniálního celku.

Hledání správného postupu, jak kabátek ušít

V šicím světě je tento kus oděvu poměrně populární a postupy od jednotlivých lektorů se mohou lišit- vycházejí ze studia vintage kousků Chanel a jimi používané techniky odrážejí jejich osobní zkušenosti (archiv ani ateliéry Chanel nejsou nikomu „z venku“ přístupné) a preference. Proto někdo výztuhu téměř nepoužívá, někdo doporučuje vyztužit přední díl hedvábnou organzou a někdo doporučuje na podšívku místo saténu či krepdešínu použít dupion, protože lépe drží tvar. Nedivte se tedy, když někde narazíte na jiné informace než v tomto a následujícím článku. Píšu prostě o postupech, které jsem na své sako použila já.

VIDEO: Jak vzniká pravý Chanel?

V následujícím videu publikovaném přímo firmou Chanel se používají spíše konfekční postupy.

Kabátky jsou z buklé, tvídu a hedvábí

Nejznámější je asi verze z buklé či tvídu, používaly se však i jiné materiály. Na podšívku se zásadně používalo hedvábí (satén nebo krepdešín) a kabátek byl doplněn halenkou ze stejného materiálu jako podšívka.

Typickou součástí je i zdobení ve formě lemů na předním okraji, kapsách a rukávech. Kabátek poskytuje nepřeberné množství variant a jeho výhoda je, že se hodí jak na nákup, tak do divadla, záleží na celkovém stylingu. To stejné platí i pro různé věkové kategorie, nikdo neříká, že kabátek nemůže být do pasu nebo třeba žlutý.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk, http://www.thewallinna.comZdroj: http://www.dailymail.co.uk, http://www.thewallinna.com

Buklé je k nalezení ve spoustě obchodech a jeho cena i kvalita se velmi liší. Ovšem vzhledem k množství práce, které do kabátku v případě jeho tradiční verze dáte, bych doporučila na materiálech příliš nešetřit.

ChanelChanel

A kde sehnat to správné buklé?

Tradičním výrobcem buklé, mezi jehož zákazníky patřil i Chanel, je Linton Tweeds. Za menší obnos si můžete vybrat dvacet vzorků, které vám dorazí do týdne. Ceny jsou poměrně vysoké, ale ve srovnání s obchody jako je slavný Mendel &Goldberg, B&J, nebo Komolka je poměr kvalita/cena výborný.

Buklé ve skvělé kvalitě v nižší cenové hladině mají i v Evi-látkách, slušná je i kvalita buklé v Biltexu, ale určitě se najde spousta jiných obchodů s perfektními materiály.

VIDEO inspirace: Jak se tká buklé pro Chanel?

Jako možnou inspiraci přidávám video s tkaním buklé pro HC kolekce Chanelu, v ateliéru Lessage.

zdroj: http://www.telegraph.co.uk

Pro maximálně příjemný pocit doporučuji hedvábnou podšívku – klouzavější tipy krepdešínů, satén, žoržet nebo habutaj. Cenově velmi přijatelným je e-shop ZV Silk, dále Biltex, kde najdete i vzorované materiály, Sartor, či již zmíněné Evi-látky. V případě, že toužíte po specifičtějším odstínu, tak obchod Emma One Sock nabízí 96 odstínů hedvábí v různých kvalitách (vzorky jsou do 5 kusů zdarma).

Pokud jste narazily na buklé, co vám učarovalo a podšívka vychází dráž než samotný materiál či do hedvábí nechcete jít, použijte alespoň viskozovou nebo acetátovou podšívku.

Buklé si kupte o něco více, než jste zvyklí u ostatních látek. Tento materiál se totiž hodně třepí, a proto musíte nechat obří švové přídavky.

Zdobení- výrazné vs. univerzální

Na řadu příchází zdobení a knoflíky a pokud mám být upřímná, pro mě vždy největší problém a zároveň je to věc, která velmi ovlivňuje celkový dojem ze saka- zdobnější bordury jsou krásné, ale zase méně univerzální.

Zdroj: http://www.coutureschmiede.comZdroj: http://www.coutureschmiede.com

Nějaké bordury/knoflíky, dokonce přímo od Chanel mají v Evi látkách, jinak co lze najít po galanteriích. Sama jsem na svoje první sako zkombinovala dvě různé bordury a místo knoflíků použila patentky, na druhé jsem použila obyčejnou šňůru. Původně vybrané zdobné knoflíky byly nakonec „až příliš“.

buklé je z Linton tweeds, šňůra i knoflíky z Evi-látekbuklé je z Linton tweeds, šňůra i knoflíky z Evi-látek

Univerzálními způsoby zdobení jsou vytřepený šikmý proužek, či copánek z vlny/vytřepeného materiálu, podložený stuhou(třeba rypsovou).

Kabátek je výjímečný mimo jiné i tím, že u něj není respektován standarndní postup, kdy se ušije svrchní oděv, poté podšívka, nakonec se vše spojí a poté dodělají detaily, svrchní látka je s podšívkou spojena hned na začátku a zdobení nebo knoflíkové dírky se šijí postupně. Z toho důvodu doporučuji mít vše, ještě než začnete šít.

Vhodné střihy

Jak už jsem psala, střih na kabátek není složitý, v podstatě se jedná o základní střih na sako s tříšvovým rukávem. Třetí šev prochází středem rukávu a navazuje na ramenní šev. Těchto střihů není tolik, ale přece jen se nějaké najdou.

http://voguepatterns.mccall.com/http://voguepatterns.mccall.com/

Vogue 8804 je střih použitý na můj kabátek. Původní střih je hodně volný, což mi nevadilo- kabátek jsem hodně zkrátila (sahá těsně pod pas) a prohloubila výstřih.

http://voguepatterns.mccall.com/v8991-products-48389.php?page_id=262http://voguepatterns.mccall.com/…ts-48389.php?…

Ačkoliv se všude píše, že je rukáv dvoušvový a vyplývá to i ze schematického nákresu, je ve skutečnosti tříšvový. Nákres totiž zobrazuje (rozkliknutí odkazu fotky), jak je řešená podšívka rukávů. Střih by měl být užší než první jmenovaný.

Další seznam vhodných střihů, ale s dvoušvovými rukávy naleznete zde .

http://www.paunnet.com/http://www.paunnet.com/

Model č. 7 La mia Boutique 12/2013 Pro ty, co odebírají tento časopis nebo by náhodou číslo měly- časopis obsahuje střih na delší kabátek v chanelovském stylu s tříšvovým rukávem.

Zkušební model si ušijte z levnější látky

I vzhledem k trochu netradičnímu postupu konstrukce jsou velké úpravy prakticky vyloučeny, proto je více než vhodné udělat zkušební model z levné látky, na kterém si ujasníte nejen celkové padnutí oděvu, ale i délku, včetně délky rukávu. Úpravy můžete později ještě dodělat, ale půjde o změny spíše menšího rázu.

V příštím článku se můžete těšit na jednotlivé rady a techniky, které jsou při šití tohoto saka používány.

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.9.15 07:42
Inspirace

Moc pěkné takhle po ránu. Mám v PC uložených několik obrázků jako inspiraci právě s kabátky Chanel, ke všemu možnému, i k jednobarevným džínům. Doma žádný nemám, snad někdy bude :-) ale když jsem byla teeneger na střední, tak mi máma nechala podobný ušít, červený se zlatými knoflíky, neskutečně pohodlný, vydržela jsem v tom sedět v lavici i 7-8 hodin. Je to už přes 15 let, kabátek je pořád ve skříni v perfektním stavu, jenom já jsem vyrostla a v rodině to už nikdo jiný nenosí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.9.15 08:12

Výborný článek, již se těším na ten další.

Oldyn
6401 příspěvků 16.9.15 09:29

Proč má tkadlena na videu tak úzce založenou osnovu? Chápu, že útkové nitě jsou efektní a člunkem by se to dělalo špatně, ale ze šíře 40 cm nevystřihne ani límec. Na buklé nemám štěstí měla jsem asi tři kabáty a u všech se mi vždy někde vytáhla nit.

ATEH
72 příspěvků 16.9.15 10:24

Ze šíře 40 cm se toho dá nastříhat až až :) Ruční navlékání osnovy je ta nejpracnější část tkaní.

Amberka
23 příspěvků 16.9.15 15:04

Moc hezký článek! Kabátek si sice šít nebudu a na sáčka mě moc neužije, ale ráda jsem si o nich přečetla pár zajímavostí.

PS: Někoho mi ten střih připomíná - přesně, co by nosila Emily Gilmore :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.9.15 16:01

Zajímavý článek a hodnotné odkazy, díky.

dost_bot
2071 příspěvků 16.9.15 21:56

To je čtení! Krása.

manessa
24 příspěvků 16.9.15 22:49
Skvělý článek

Dlouho jsem zde na pekle a ani jinde na tématicky podobných stránkách nenašla nic tak fascinujícího, jako je toto video o tkaní. Musela jsem si to pustit víckrát.
Jasný důkaz, že na oblečení hodně záleží, jeho zhotovení na úrovni je velmi náročné a bohužel stále velmi velmi nedoceněné.
Takže děkuji autorce a vysoce hodnotím její odbornost a znalost, kterou prokázala i u předešlých příspěvků.
Těším se na příští článek.

Betynka02
384 příspěvků 17.9.15 08:01

Chtěla jsem sem dát aspoň tři tleskající smajlíky, ale nepovedlo se. :-)

Jani, moc děkuji za hezky napsaný poučný článek! Dozvěděla jsem se hodně nového a opět si připomněla, že krejčovina mě prostě láká a baví.
Jen si tak říkám, jestli ještě někdy někdo dokáže vymyslet něco tak jednoduchého a přitom tak praktického a variabilního, jako je právě kabátek od paní Chanel.

Příspěvek upraven 17.09.15 v 08:16

Monys01
330 příspěvků 17.9.15 16:50

@Veronika Barchen Zkuste ho nabídnout v místním bazaru :-)

Nyxx
512 příspěvků 17.9.15 18:47

Prosím prosím, blbuvzdorný článek s návodem.

volfish
945 příspěvků 18.9.15 08:48

Tak celkem legendou je americká lektorka Susan Khalje, má dokonce ještě volné místo na kurzu, co začíná zítra! ;-) http://susankhalje.com/…ench-jacket/

Nebo online kurz http://www.craftsy.com/…d-jacket/461?…

Či knížka http://www.bookdepository.com/…781600859557

Admin Módnípeklo.cz
1172 příspěvků 17.9.15 19:27

@Betynka02 pokud chcete tleskajícího smajlíka, jednoho máme v zásobě. Tento článek se opravdu povedl :potlesk:


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.9.15 19:38

Ano ano, prosím více takovýchto článků.

Betynka02
384 příspěvků 18.9.15 13:01

@Admin Módnípeklo.cz
Děkuji za poskytnutí.

http://s.modnipeklo.cz/…con_clap.gif

Příspěvek upraven 18.09.15 v 13:01

Betynka02
384 příspěvků 18.9.15 13:02

""http://s.modnipeklo.cz/images/emoticons/icon_clap.gif:http://s.modnipeklo.cz/…con_clap.gif
http://s.modnipeklo.cz/images/emoticons/icon_clap.gif:http://s.modnipeklo.cz/…con_clap.gif
http://s.modnipeklo.cz/images/emoticons/icon_clap.gif:http://s.modnipeklo.cz/…con_clap.gif

(Technika mě dnes přeprala. :-()

Příspěvek upraven 18.09.15 v 13:03

vendousek
11 příspěvků 21.9.15 07:51

Zajímavý článek. Ale vzhledem k mým schopnostem… neporadili byste mi, prosím, kde klasický francouzský kabátek koupit?

volfish
945 příspěvků 12.10.15 18:43

Pokud nemáte neomezený rozpočet, že byste se vydala do Paříže k Chanelu, zkuste třeba http://www.bravissimo.com/…ix/pc146blx/?…

Robena
1257 příspěvků 24.9.15 10:26

Nesiju (neumim to) a ani takove francouzske kabatky nenosim, presto jsem si clanek se zajmem precetla.
Zajimave a zasvecene, dekuji autorce.

sahier
18 příspěvků 11.11.15 23:19

Pozor -tento kus odevu sedí len utlym ženám - teda bezprsatým od košíku C vrele neodporúčam…

ATEH
72 příspěvků 16.11.15 07:45

Z vlastní zkušenosti mohu vyvrátit. Mám košíčky DD a sedí mi perfektně a nesmírně ráda jej nosím. :-)

RiseTextile
1 příspěvek 25.7.18 12:20
Guidelines

Nice. Will sew coat next time. I liked to read your article. You can also use digital printed cotton fabric for making outfits. You can try atleast once.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kabáty: barvy, kombinace, inspirace

Autor: Ada

Minulý článek, v němž figuroval kabát ve velbloudí béžové, měl... Celý článek

Couture podzim/zima 2013/14

Autor: Ada

Po tolika pekelných článcích by to chtělo nějaké hezčí pokoukání.... Celý článek