Šití: střih na dámské kalhoty

16.07.15 | autor Ada

kalhotyv.jpg

Chtěly jste si někdy ušít kalhoty úplně od základů, to znamená včetně konstrukce samotného střihu na míru? Dnes vám ukážu, jak se takový střih dělá.

Jaké míry budete potřebovat?

Obvod pasu: uvažte si stužku tam, kde chcete mít pas kalhot - buď přímo do pasu pro vysoké kalhoty, nebo níž pro snížený pas či bokový střih. Běžná střední výška (mid-rise) je cca v místě pupíku nebo lehce pod.

Obvod boků: měřte v nejširším místě

Obvod stehna: měřte v nejširším místě, což je obvykle hned pod rozkrokem.

Obvod kolena: měřte při ohnutém koleně (vsedě) tak, jak chcete, aby kalhoty padly (je jednodušší vyzkoušet si volnost přímo prakticky posunováním metru, než potom přemýšlet, kolik asi přidat)

Dolní obvod nohavice: nohavice by dole měla být aspoň tak široká, aby se dala přetáhnout přes patu napnuté nohy. Obvod si naměřte na noze, nebo si změřte kalhoty, kde vám šířka vyhovuje.

Hloubka boků: vzdálenost pasu a místa, kde jste měřili obvod boků

Hloubka sedu: posaďte se na pevný povrch (rovná židle bez čalounění) a do pravých úhlů - rovná záda, pravý úhel mezi trupem a stehny a mezi stehny a lýtky. Potom změřte metrem vzdálenost stužky v pase a sedadla židle.

Délka od pasu ke kolenům: měřte vestoje, na boku, na rovné noze

Celková délka: měřte také vestoje a na boku

Asi je jasné, že bude nejlepší, když vás změří někdo jiný, abyste se u toho nekroutili a míry se nezkreslovaly. I obvod stehna se změní, když se předkloníte, abyste se změřili! Všechny míry berte těsně na těle. Před kreslením střihu se ještě přidávají centimetry na volnost, aby vás kalhoty netísnily. Pro běžné, mírně přiléhavé kalhoty platí:

v pase - dávají se 2 cm

přes boky - také 2 cm

přes stehno - 3-4 cm

hloubka sedu - 2 cm

Konstrukce střihu

V příkladu pracuji s následujícími mírami:

obvod pasu 68 cm + 2 = 70; obvod boků 96 cm + 2 = 98 cm; obvod stehna 60 cm; hloubka sedu 26 cm + 2 = 28; hloubka boků 22 cm; délka od pasu ke kolenu 60 cm; délka od pasu ke spodnímu okraji 99 cm; obvod kolena vč. volnosti 46 cm; dolní obvod nohavice 46 cm.

Na střihový papír si narýsujte svislou přímku (K). Kolmo na ni si nakreslete čtyři další přímky:

a - úplně nahoře, reprezentuje pas

b - v hloubce boků (22 cm od pasu)

c - v hloubce sedu (28 cm od pasu)

d - vzdálenost a-d je délka ke kolenům (60 cm)

e - vzdálenost a-e je celková délka kalhot (99 cm)

V dalším kroku budeme zakreslovat šířku boků a rozkroku.

Většina žen má zadní část obvodu boků o něco větší než přední, obvod boků se proto nedělí na dvě poloviny, ale k zadní části se 2 nebo 3 cm přičtou a od přední se zase odečtou. To znamená, že obvod 98 cm si nerozdělíme na 49 + 49, ale 47 + 51 (v nákresu jsem části označila jako ZOB - zadní obvod boků - a POB - přední obvod boků). U postav s výrazně plochým zadkem nebo při šití z hodně pružného materiálu se mohou použít přesné poloviny, u postav s hodně klenutým pozadím se zase rozdíl zvětší. Jestli máte nestandarní zadek, je nejlepší ušít si zkušební kalhoty. Podotýkám, že to, co většina z nás sebedehonestačně označuje za "velkou pr*el", se dělí podle standardních pravidel. Větší odečet platí pro Kim Kardashian a fitnessky, které cvičí sto bulharských dřepů denně.

Nakreslete si kolmice od pasu k linii sedu. Ta přední je od středové čáry vzdálena polovinu upravené přední části obvodu boků (zde 23,5 cm), ta zadní polovinu upravené zadní části boků (zde 25,5 cm). (V jednoduchém případě by to byla jednoduše čtvrtina celkového obvodu.)

Vypočítejte si, kam umístíte bod, do kterého povede křivka sedu. Vzadu je špička střihu dál, protože tady už se vyklenutí zadku oproti předku projevuje o dost výrazněji. U volných kalhot, které by měly vzadu spadat od zadku prakticky kolmo dolů, se přidává polovina poloviny ZOB, což je v našem příkladu téměř 13 cm. U přiléhavých kalhot, které mají zadek víc obtáhnout, se přidává čtvrtina. Já jsem v příkladu přidala 8 cm.

Vepředu se standardně přidává čtvrtina poloviny POB, u přiléhavých kalhot méně, třeba 4 nebo 5 cm. Zde jsem přidala čtvrtinu.

Existují i jiná pravidla, prakticky v každé literatuře najdete jiná čísla, kupříkladu vepředu přidat vždy 7 cm, vzadu 13; maminka mě zase učila, že zadní špička je vždycky o 6 cm delší než přední; nejjistější je opět ušít si zkušební model, na kterém pak uvidíte, jestli vám bude sedět nebo se někde něco bude táhnout.

V dalším kroku si narýsujeme pas.

Na klasických kalhotách se dělá na každém dílu po dvou záševcích, na džínách a dalších volnočasových kalhotách, zvlášť jsou-li z pružné látky, stačí jeden. Doporučuji řídit se rozdílem mezi obvodem pasu kalhot a obvodem boků. Ideální záševek by měl mít asi 1,5-2 cm, u pružné látky o chlup víc; větší záševky už nezvládnete pěkně zakulatit a budou vám na konci dělat vypouklinu.

Kromě záševků se kalhoty také mírně zakulacují na bocích a v zadním středovém švu. Ten přední zůstává rovný, i pokud máte vypouklejší břicho - rovný předek ho aspoň podepře a zpevní. Jedinou výjimkou jsou těhotenské kalhoty.

Jak to bude vypadat v praxi? Střih, který kreslím jako příklad, je na kalhoty do pasu. Obvod pasu je 70 cm, rozděleno na dvě poloviny je to 35 cm, čtvrtina je 17,5 cm. (Pas dělte na rovné poloviny, i když ho máte posazený níž - není potřeba dělit jako boky.) Znamená to, že vepředu potřebuji snížit šířku dílu z 23,5 cm v oblasti boků na 17,5 v oblasti pasu, tj. o 6 cm, vzadu z 25,5 na 17,5, tj. o 8 cm.

Jaké rozložení jsem zvolila vidíte na obrázku. Na boku (kolem svislice K) jsem na každé straně ubrala 3 cm; ve středovém švu na zadku 2,5 cm; na záševky pak zbývalo vzadu 2,5, vepředu 3 cm. Záševky se můžou dát do středu dílu, ale když se podíváte na kalhoty z obchodu, většinou jsou někam posunuté - vepředu blíž ke středu, vzadu blíž k bokům nebo jinak. Při šití vlastních kalhot na míru je nejlepší dát si je tam, kde vám nejlépe sedí. Přední záševek o šířce 3 cm je trochu lenost a je možné, že po ušití by to nevypadalo dobře a raději bych ho rozdělila na dva o šířce 1,5 cm; rozteč mezi dvěma záševky se dělá cca 3 cm.

Výška záševku je vzadu 10 cm, vepředu 8 cm. U kalhot se sníženým pasem se záševky dělají samozřejmě kratší.

Zbývá zakreslit linii sedu. To je ošemetný bod, protože křivky by měly přesně opisovat vaši linii rozkroku, a tu máme každá trochu jinou. Když se budete řídit obecnými pravidly, kalhoty vám nakonec nemusejí sedět. Naštěstí se to dá při zkoušce většinou upravit.

Udělejte si pomocné body ve středu úseček mezi liniemi a a c. Z tohoto bodu vybíhají křivky boků a rozkroku, jak vidíte na obrázku. Na zakreslení křivek rozkroku si vezměte křivítko na krejčovském příložníku a snažte se trefit správný tvar.

Podle jednoho konfekčního pravidla bychom měli použít pomocné linky, které dělí pravý úhel mezi linií sedu a kolmou linií boku, viz další obrázek (červeně); vzadu by čárka měla být dlouhá 5 cm, vepředu 4 cm (u přiléhavých kalhoty obě cca o 1 cm kratší). Jenže co když jste nekonfekční? A zase jsme u toho zkoušení.

Pro rozkrokové křivky, zvlášť pro tu přední, platí, že čím hlubší bude oblouk, tím je křivka delší. Jinými slovy: když zkrátím červenou čárku na předním dílu, křivka (vyznačená zelenou čerchovanou čárou) dostane výraznější oblouk a tím se také prodlouží. Zní to nelogicky: vystřihnu víc látky, ale rozkrok bude delší! Při příliš rovné (krátké) křivce se šev vepředu zařízne a zároveň nejspíš vzniknou i "kočičí fousky", tahové linie mezi předním švem a boky. Tímto problémem už jsem se zabývala v tomto článku. Takže když se vám hotové kalhoty budou zařezávat, je potřeba ubrat v rozkroku.

V pase je ještě potřeba udělat výškový rozdíl mezi přední a zadní částí. Když se podíváte na jakékoli kalhoty - pokud to nebudou zrovna tepláky -, všimnete si, že zadní část je vyšší než přední:

Jestli už kvetete z toho, jak pořád říkám "pravidla jsou různá" a "vyzkoušejte to v praxi", tak budete za chvíli obrostlí krásnými květy, protože... Ten rozdíl se řídí výškou pasu (u bokovek je větší), tvarem zadnice a taky účelem kalhot - jestli chcete nějaké se sníženým pasem, ve kterých si budete často dřepat, tak si je vzadu udělejte hodně vysoké. U kalhot do pasu klidně stačí rozdíl 2 cm (vepředu jeden ubrat, vzadu jeden přidat; tak jsem to narýsovala na příkladu), u bokovek to bude 6 a víc. Od maminky znám zákaznici, která musela mít dokonce 12 cm (s tím údajem už přišla, a přestože se to mamince nezdálo, kalhoty tak ušila, a při zkoušce skutečně padly jako ulité).

V horní části už to bude všechno, jen si ještě zakreslete body P: nacházejí se na linii c, a to přesně ve středu úsečky vymezené svislicí K a bodem Cz, respektive Cp. Je to střed nohavice, kdybyste si chtěli nažehlit puky, tak budou přesně na téhle linii.

Pokračujeme nohavicemi...

Nyní budeme potřebovat obvod spodku nohavice. Zadní díl nohavice se standardně dělá o 3 cm širší než přední, takže obvod je potřeba adekvátně rozdělit: 46 cm na 21,5 a 24,5 cm. Šířky si vyznačte na linii e tak, aby puk zůstal uprostřed nohavice. Pak spojte rovnou čárou bok a nohavici na vnějším švu, tj. okolo svislice K; nahoře čáru malinko zaoblete, aby linie boku zůstala hezky hladká. Vnitřní šev zakreslete tak, aby na linii kolena (d) zůstal puk uprostřed. Od špičky v rozkroku čáru opět mírně zaoblete. Na špičce si přidejte centimetr, čára se vám bude lépe napojovat.

Pokud děláte střih na přiléhavé kalhoty, zkontrolujte si také obvod kolena a lýtka, jestli po narýsování nohavic nevycházejí moc úzké.

Před definitivním vystřižením střihu ještě zkontrolujte jednu věc. Přiložte přední díl (na obrázku zeleně) na zadní tak, aby se část vnitřního švu vedoucí od kolene ke špičce rozkroku na obou dílech překrývala. Protože tady budete šev sešívat, musí být tento úsek (zvýrazněný růžovou čerchovanou čárou) stejně dlouhý. Na našem příkladu ve zmenšeném měřítku všechno sedí, ale na střihu ve skutečné velikosti (a v závislosti na modelu kalhot) se délka může lišit. To je potřeba srovnat a část, která je moc krátká, dokreslit. Mělo by to být pár milimetrů. Jestli je to víc, udělali jste někde chybu.

Tipy pro začátečníky

A to je celé. Pokud se střihy začínáte, tak vás článek nejspíš děsí, ale na to mám jedinou radu - vyzkoušejte si to. Nemá cenu číst a snažit se představit si celý postup v hlavě, je lepší rovnou kreslit a gumovat a zkoušet, dokud se to nepovede. Vytiskněte si jednotlivé obrázky vedle sebe, ať vidíte postup. Podle střihu si ušijte kalhoty z nějaké levné látky (bavlna u Mráze za 89 metr, Bomull z Ikey za 69, staré prostěradlo), vyzkoušejte si je, hledejte chyby, upravujte si je na míru. Dolní část těla je hodně křivkatá a konfekčně v podstatě nepopsatelná (na rozdíl od halenek nebo triček), a zvlášť u přiléhavých kalhot je prakticky nemožné ušít je "na první dobrou" jen tak od oka podle měr, bez zkoušení. Sama jsem ze začátku ušila několikero nepoužitelných kalhot, než se mi začalo dařit.

Není na škodu podívat se na hotové kalhoty, které vám sedí, jak jsou ušité. Obraťte je naruby a podívejte se, jak mají udělaný rozkrok, jak jsou střižené nohavice. Rozeberte kalhoty ze sekáče, položte přední díl na zadní a podívejte se, jak se od sebe liší.

O šití kalhot už na Pekle článek byl, konkrétně zde.

Jestli si chcete vybrat jiný postup konstrukce střihu kalhot, doporučuji třeba tyto knihy. Ve všech jsou kalhoty, a v každé trochu jinak.

Helen Joseph-Armstrong: Patternmaking for Fashion Design

Winifred Aldrich: Metric Pattern Cutting for Women's Wear

Irena Kajzrová: Šijeme doma

Jana Kocurková: Škola střihů - dámské kalhoty

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím: Triky se záševky

Autor: Jana

Krása a kouzlo krejčoviny spočívá mimo jiné v tom, že z... Celý článek

Nové vzory, staré barvy

Autor: Ada

V obchodech je teď mrtvé období mezi zimními slevami a jarními... Celý článek