Šití: střih na dámské kalhoty

16.07.15 | autor Ada

* kalhotyv.jpg

Chtěly jste si někdy ušít kalhoty úplně od základů, to znamená včetně konstrukce samotného střihu na míru? Dnes vám ukážu, jak se takový střih dělá.

Jaké míry budete potřebovat?

Obvod pasu: uvažte si stužku tam, kde chcete mít pas kalhot - buď přímo do pasu pro vysoké kalhoty, nebo níž pro snížený pas či bokový střih. Běžná střední výška (mid-rise) je cca v místě pupíku nebo lehce pod.

Obvod boků: měřte v nejširším místě

Obvod stehna: měřte v nejširším místě, což je obvykle hned pod rozkrokem.

Obvod kolena: měřte při ohnutém koleně (vsedě) tak, jak chcete, aby kalhoty padly (je jednodušší vyzkoušet si volnost přímo prakticky posunováním metru, než potom přemýšlet, kolik asi přidat)

Dolní obvod nohavice: nohavice by dole měla být aspoň tak široká, aby se dala přetáhnout přes patu napnuté nohy. Obvod si naměřte na noze, nebo si změřte kalhoty, kde vám šířka vyhovuje.

Hloubka boků: vzdálenost pasu a místa, kde jste měřili obvod boků

Hloubka sedu: posaďte se na pevný povrch (rovná židle bez čalounění) a do pravých úhlů - rovná záda, pravý úhel mezi trupem a stehny a mezi stehny a lýtky. Potom změřte metrem vzdálenost stužky v pase a sedadla židle.

Délka od pasu ke kolenům: měřte vestoje, na boku, na rovné noze

Celková délka: měřte také vestoje a na boku

Asi je jasné, že bude nejlepší, když vás změří někdo jiný, abyste se u toho nekroutili a míry se nezkreslovaly. I obvod stehna se změní, když se předkloníte, abyste se změřili! Všechny míry berte těsně na těle. Před kreslením střihu se ještě přidávají centimetry na volnost, aby vás kalhoty netísnily. Pro běžné, mírně přiléhavé kalhoty platí:

v pase - dávají se 2 cm

přes boky - také 2 cm

přes stehno - 3-4 cm

hloubka sedu - 2 cm

Konstrukce střihu

V příkladu pracuji s následujícími mírami:

obvod pasu 68 cm + 2 = 70; obvod boků 96 cm + 2 = 98 cm; obvod stehna 60 cm; hloubka sedu 26 cm + 2 = 28; hloubka boků 22 cm; délka od pasu ke kolenu 60 cm; délka od pasu ke spodnímu okraji 99 cm; obvod kolena vč. volnosti 46 cm; dolní obvod nohavice 46 cm.

Na střihový papír si narýsujte svislou přímku (K). Kolmo na ni si nakreslete čtyři další přímky:

a - úplně nahoře, reprezentuje pas

b - v hloubce boků (22 cm od pasu)

c - v hloubce sedu (28 cm od pasu)

d - vzdálenost a-d je délka ke kolenům (60 cm)

e - vzdálenost a-e je celková délka kalhot (99 cm)

V dalším kroku budeme zakreslovat šířku boků a rozkroku.

Většina žen má zadní část obvodu boků o něco větší než přední, obvod boků se proto nedělí na dvě poloviny, ale k zadní části se 2 nebo 3 cm přičtou a od přední se zase odečtou. To znamená, že obvod 98 cm si nerozdělíme na 49 + 49, ale 47 + 51 (v nákresu jsem části označila jako ZOB - zadní obvod boků - a POB - přední obvod boků). U postav s výrazně plochým zadkem nebo při šití z hodně pružného materiálu se mohou použít přesné poloviny, u postav s hodně klenutým pozadím se zase rozdíl zvětší. Jestli máte nestandarní zadek, je nejlepší ušít si zkušební kalhoty. Podotýkám, že to, co většina z nás sebedehonestačně označuje za "velkou pr*el", se dělí podle standardních pravidel. Větší odečet platí pro Kim Kardashian a fitnessky, které cvičí sto bulharských dřepů denně.

Nakreslete si kolmice od pasu k linii sedu. Ta přední je od středové čáry vzdálena polovinu upravené přední části obvodu boků (zde 23,5 cm), ta zadní polovinu upravené zadní části boků (zde 25,5 cm). (V jednoduchém případě by to byla jednoduše čtvrtina celkového obvodu.)

Vypočítejte si, kam umístíte bod, do kterého povede křivka sedu. Vzadu je špička střihu dál, protože tady už se vyklenutí zadku oproti předku projevuje o dost výrazněji. U volných kalhot, které by měly vzadu spadat od zadku prakticky kolmo dolů, se přidává polovina poloviny ZOB, což je v našem příkladu téměř 13 cm. U přiléhavých kalhot, které mají zadek víc obtáhnout, se přidává čtvrtina. Já jsem v příkladu přidala 8 cm.

Vepředu se standardně přidává čtvrtina poloviny POB, u přiléhavých kalhot méně, třeba 4 nebo 5 cm. Zde jsem přidala čtvrtinu.

Existují i jiná pravidla, prakticky v každé literatuře najdete jiná čísla, kupříkladu vepředu přidat vždy 7 cm, vzadu 13; maminka mě zase učila, že zadní špička je vždycky o 6 cm delší než přední; nejjistější je opět ušít si zkušební model, na kterém pak uvidíte, jestli vám bude sedět nebo se někde něco bude táhnout.

V dalším kroku si narýsujeme pas.

Na klasických kalhotách se dělá na každém dílu po dvou záševcích, na džínách a dalších volnočasových kalhotách, zvlášť jsou-li z pružné látky, stačí jeden. Doporučuji řídit se rozdílem mezi obvodem pasu kalhot a obvodem boků. Ideální záševek by měl mít asi 1,5-2 cm, u pružné látky o chlup víc; větší záševky už nezvládnete pěkně zakulatit a budou vám na konci dělat vypouklinu.

Kromě záševků se kalhoty také mírně zakulacují na bocích a v zadním středovém švu. Ten přední zůstává rovný, i pokud máte vypouklejší břicho - rovný předek ho aspoň podepře a zpevní. Jedinou výjimkou jsou těhotenské kalhoty.

Jak to bude vypadat v praxi? Střih, který kreslím jako příklad, je na kalhoty do pasu. Obvod pasu je 70 cm, rozděleno na dvě poloviny je to 35 cm, čtvrtina je 17,5 cm. (Pas dělte na rovné poloviny, i když ho máte posazený níž - není potřeba dělit jako boky.) Znamená to, že vepředu potřebuji snížit šířku dílu z 23,5 cm v oblasti boků na 17,5 v oblasti pasu, tj. o 6 cm, vzadu z 25,5 na 17,5, tj. o 8 cm.

Jaké rozložení jsem zvolila vidíte na obrázku. Na boku (kolem svislice K) jsem na každé straně ubrala 3 cm; ve středovém švu na zadku 2,5 cm; na záševky pak zbývalo vzadu 2,5, vepředu 3 cm. Záševky se můžou dát do středu dílu, ale když se podíváte na kalhoty z obchodu, většinou jsou někam posunuté - vepředu blíž ke středu, vzadu blíž k bokům nebo jinak. Při šití vlastních kalhot na míru je nejlepší dát si je tam, kde vám nejlépe sedí. Přední záševek o šířce 3 cm je trochu lenost a je možné, že po ušití by to nevypadalo dobře a raději bych ho rozdělila na dva o šířce 1,5 cm; rozteč mezi dvěma záševky se dělá cca 3 cm.

Výška záševku je vzadu 10 cm, vepředu 8 cm. U kalhot se sníženým pasem se záševky dělají samozřejmě kratší.

Zbývá zakreslit linii sedu. To je ošemetný bod, protože křivky by měly přesně opisovat vaši linii rozkroku, a tu máme každá trochu jinou. Když se budete řídit obecnými pravidly, kalhoty vám nakonec nemusejí sedět. Naštěstí se to dá při zkoušce většinou upravit.

Udělejte si pomocné body ve středu úseček mezi liniemi a a c. Z tohoto bodu vybíhají křivky boků a rozkroku, jak vidíte na obrázku. Na zakreslení křivek rozkroku si vezměte křivítko na krejčovském příložníku a snažte se trefit správný tvar.

Podle jednoho konfekčního pravidla bychom měli použít pomocné linky, které dělí pravý úhel mezi linií sedu a kolmou linií boku, viz další obrázek (červeně); vzadu by čárka měla být dlouhá 5 cm, vepředu 4 cm (u přiléhavých kalhoty obě cca o 1 cm kratší). Jenže co když jste nekonfekční? A zase jsme u toho zkoušení.

Pro rozkrokové křivky, zvlášť pro tu přední, platí, že čím hlubší bude oblouk, tím je křivka delší. Jinými slovy: když zkrátím červenou čárku na předním dílu, křivka (vyznačená zelenou čerchovanou čárou) dostane výraznější oblouk a tím se také prodlouží. Zní to nelogicky: vystřihnu víc látky, ale rozkrok bude delší! Při příliš rovné (krátké) křivce se šev vepředu zařízne a zároveň nejspíš vzniknou i "kočičí fousky", tahové linie mezi předním švem a boky. Tímto problémem už jsem se zabývala v tomto článku. Takže když se vám hotové kalhoty budou zařezávat, je potřeba ubrat v rozkroku.

V pase je ještě potřeba udělat výškový rozdíl mezi přední a zadní částí. Když se podíváte na jakékoli kalhoty - pokud to nebudou zrovna tepláky -, všimnete si, že zadní část je vyšší než přední:

Jestli už kvetete z toho, jak pořád říkám "pravidla jsou různá" a "vyzkoušejte to v praxi", tak budete za chvíli obrostlí krásnými květy, protože... Ten rozdíl se řídí výškou pasu (u bokovek je větší), tvarem zadnice a taky účelem kalhot - jestli chcete nějaké se sníženým pasem, ve kterých si budete často dřepat, tak si je vzadu udělejte hodně vysoké. U kalhot do pasu klidně stačí rozdíl 2 cm (vepředu jeden ubrat, vzadu jeden přidat; tak jsem to narýsovala na příkladu), u bokovek to bude 6 a víc. Od maminky znám zákaznici, která musela mít dokonce 12 cm (s tím údajem už přišla, a přestože se to mamince nezdálo, kalhoty tak ušila, a při zkoušce skutečně padly jako ulité).

V horní části už to bude všechno, jen si ještě zakreslete body P: nacházejí se na linii c, a to přesně ve středu úsečky vymezené svislicí K a bodem Cz, respektive Cp. Je to střed nohavice, kdybyste si chtěli nažehlit puky, tak budou přesně na téhle linii.

Pokračujeme nohavicemi...

Nyní budeme potřebovat obvod spodku nohavice. Zadní díl nohavice se standardně dělá o 3 cm širší než přední, takže obvod je potřeba adekvátně rozdělit: 46 cm na 21,5 a 24,5 cm. Šířky si vyznačte na linii e tak, aby puk zůstal uprostřed nohavice. Pak spojte rovnou čárou bok a nohavici na vnějším švu, tj. okolo svislice K; nahoře čáru malinko zaoblete, aby linie boku zůstala hezky hladká. Vnitřní šev zakreslete tak, aby na linii kolena (d) zůstal puk uprostřed. Od špičky v rozkroku čáru opět mírně zaoblete. Na špičce si přidejte centimetr, čára se vám bude lépe napojovat.

Pokud děláte střih na přiléhavé kalhoty, zkontrolujte si také obvod kolena a lýtka, jestli po narýsování nohavic nevycházejí moc úzké.

Před definitivním vystřižením střihu ještě zkontrolujte jednu věc. Přiložte přední díl (na obrázku zeleně) na zadní tak, aby se část vnitřního švu vedoucí od kolene ke špičce rozkroku na obou dílech překrývala. Protože tady budete šev sešívat, musí být tento úsek (zvýrazněný růžovou čerchovanou čárou) stejně dlouhý. Na našem příkladu ve zmenšeném měřítku všechno sedí, ale na střihu ve skutečné velikosti (a v závislosti na modelu kalhot) se délka může lišit. To je potřeba srovnat a část, která je moc krátká, dokreslit. Mělo by to být pár milimetrů. Jestli je to víc, udělali jste někde chybu.

Tipy pro začátečníky

A to je celé. Pokud se střihy začínáte, tak vás článek nejspíš děsí, ale na to mám jedinou radu - vyzkoušejte si to. Nemá cenu číst a snažit se představit si celý postup v hlavě, je lepší rovnou kreslit a gumovat a zkoušet, dokud se to nepovede. Vytiskněte si jednotlivé obrázky vedle sebe, ať vidíte postup. Podle střihu si ušijte kalhoty z nějaké levné látky (bavlna u Mráze za 89 metr, Bomull z Ikey za 69, staré prostěradlo), vyzkoušejte si je, hledejte chyby, upravujte si je na míru. Dolní část těla je hodně křivkatá a konfekčně v podstatě nepopsatelná (na rozdíl od halenek nebo triček), a zvlášť u přiléhavých kalhot je prakticky nemožné ušít je "na první dobrou" jen tak od oka podle měr, bez zkoušení. Sama jsem ze začátku ušila několikero nepoužitelných kalhot, než se mi začalo dařit.

Není na škodu podívat se na hotové kalhoty, které vám sedí, jak jsou ušité. Obraťte je naruby a podívejte se, jak mají udělaný rozkrok, jak jsou střižené nohavice. Rozeberte kalhoty ze sekáče, položte přední díl na zadní a podívejte se, jak se od sebe liší.

O šití kalhot už na Pekle článek byl, konkrétně zde.

Jestli si chcete vybrat jiný postup konstrukce střihu kalhot, doporučuji třeba tyto knihy. Ve všech jsou kalhoty, a v každé trochu jinak.

Helen Joseph-Armstrong: Patternmaking for Fashion Design

Winifred Aldrich: Metric Pattern Cutting for Women's Wear

Irena Kajzrová: Šijeme doma

Jana Kocurková: Škola střihů - dámské kalhoty

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Betynka02
384 příspěvků 16.7.15 06:37

SUPER, udělala jsi mi radost, Ado! Někde na cestě životem jsem totiž „ztratila“ sešity ze všech třech ročníků konstrukce střihů. A to mě fakt MRZÍ!!
No, aspoň mám technologii, včetně papírových modelů švů, kapes.. Co jsme se s tím natrápily, ale byla to škola!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.15 07:09

@Betynka02 takbto já vyhodila všechno, konskrukci střihů i technologii…leta jsem je měla a pak asi při stěhování do menšího bytu vzaly za své…škoda veliká, je fakt, že si podle střihu z burdy upravím cokoli a na spoustu věcí střih nepotřebuju vůbec, přesto mě to mrzí..a taky sešit z materialů, se vzorky látek…

Betynka02
384 příspěvků 16.7.15 10:54

@vlm
A jo, ještě materiály, v kostičkovaném velkém sešitu se zelenými deskami! Chjo :-( (Mě to vyhodil někdo jiný.. :-( )

Mě taky zatím stačily střihy z časopisů, vím si s tím rady. ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.15 12:09

@Betynka02 jj taky si poradím se vším, ale ty sešity mi chybí…že by z nostalgie?:-):-)vzorek mojí první ručně vyšité dirky se taky nedochoval…naštěstí:-)

volfish
945 příspěvků 16.7.15 15:45

Zkoušela jsem střihy na kalhoty už podle tří různých metodik, ani jeden nedopadl tak, aby nebylo potřeba velkých úprav ještě na látce. No, tak zkusím i tenhle :-)

Valounek
46 příspěvků 16.7.15 17:56

Jsem asi konstrukční vemeno, ale podle tohohle mi kalhoty nikdy nesedly. Letos mě potřeba těhotenských kalhot dohnala ke kombinaci střihu z Burdy a kalhot, které mi jako jedny z mála perfektně sedí (rozdíl pas-boky 30 cm - kulatý, vypouklý zadek). Ale sedí to, tak se do klasiky pouštět nebudu :o) Ale je to super, Ado, žes dala návod na kalhoty! Mamka už si poznamenává :o)

ATEH
72 příspěvků 16.7.15 18:12

Určitě vemeno nejste :) Podle mých zkušeností tento typ konstrukce vyšpuleným prdelkám perfektně sedět nemůže.
Navíc by mi docela vadilo, že při použití proužkové látky by se zadní puky nesbíhaly ke středovému švu, pokud bych je zažehlovala, tak jak se má, tedy po osnovní niti.

Renata-střihy
11 příspěvků 19.7.15 19:25

Souhlasím. Téměř stejný střih na přední i zadní díly je dost podezřelý. Včetně minimálního rozdílu vykrojení rozkroku. Já se učila, že zadní je 2× širší a o min. 1 cm hlubší - a tento střih sedí 100% na jakoukoliv postavu, přesně podle mír. Ale jsou různé různé postupy, každému vyhovuje něco jiného. Já jednoznačně preferuji Pecháčka.

Valounek
46 příspěvků 20.7.15 22:04

ATEH: To jste mě uklidnila :) Vždycky jsem myslela, že je to ve mně… Uf. Teď jsem fakt spokojená. Až shodím břicho, jen tam místo úpletu dám širší tunýlek na gumu a nic jiného už nechci nosit. To pohodlí, při svlékání… A ta práce! Žádný zipy, žádný knoflíkový dírky (dodnes si pamatuju, jak jsme je musely za trest doma vyšívat, ble). Žádný pasový límec!

AVALSOLIM
8 příspěvků 1.2.16 12:51
STŘIH NA KALHOTY

Mě se také nezdá tento střih na kalhoty dobrý. Já se učila konstrukci střihu tak, že se narýsuje PD kalhot a z tohoto se pak vypracovává ZD přidáváním v šíři nohavice v linii kolen, délky a boků 2cm na každou stranu - s vyjímkou sedového výkroje, kde se přidává 5cm. Jinak je propracovaná i pasová línie, takže ZD díl vypadá trošku jinak než PD…a můj střih nemá záševky…kalhoty sedí perfektně…vyučuji podle této metody i v kurzech šití…Miloslava

Jordaan
9323 příspěvků 16.7.15 19:19

Uprimne receno, jako zabava na dlouhy vecer dobry, ale upravit strih podle Burdy mi prijde rychlejsi a taky spolehlivejsi.

Bugatti
4086 příspěvků 16.7.15 19:44

@Jordaan Mně přijde nejrychlejší rozpárat jedny dobře padnoucí staré kalhoty, udělat podle nich papírový střih a z toho pak vycházet. Kalhoty z Burdy ani odjinud mi nesedí, musela bych střih hodně upravovat.

marmota-b
532 příspěvků 18.7.15 11:10

Není ani potřeba párat, já to jednou provedla způsobem obšlehnutým a domyšleným podle obrázku na internetu - je to piplavá detailní práce na dlouhé zimní večery, ale za ty perfektně padnoucí kalhoty, když už člověk náhodou jedny doma má, to stojí. Postup je následující: ve všech výrazných bodech a zásadních oblastech střihu prostehovat podél směru vlákna, t. j. v pravých úhlech, nějakou kontrastní nití (ručně, samozřejmě). A potom měřit a měřit a rýsovat a rýsovat. Nejvíc je těch prostehovaných linií potřeba udělat nahoře, v rozkroku a kolem záševků - vždycky lepší přehnat než pak zjistit, že člověk někde ten úhel či křivku hází od oka. Do nohavic stačí míň, hlavně u kolena a chytit úhel a délku švů.
Dodám, že jsem měla štěstí, že ty perfektně padnoucí kalhoty, které jsem měla doma, byly normálně do pasu až i trochu vyšší, a nemají pasovku, ale záševky až nahoru a podsádku - to výrazně usnadňuje další úpravy toho střihu na cokoli potřebuju!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.15 20:29

@Bugatti to taky není špatné řešení..já takhle bývalému manželovi,,zničila,,košili…už ji nenosil a já mu podle ní ušila několik nových…tu podle něj zničenou mi pár let vyčítal :-D

liii
6 příspěvků 17.7.15 09:34

Ada, vďaka za postup, idem si hneď spraviť strih.

khaki182
2 příspěvky 17.7.15 22:41

Liší se od uvedeného nějak výrazně střih na pallazzo kalhoty? Kolik si mám ke svým mírám asi tak přidat? Jsem naprostý začátečník. Děkuji.

marmota-b
532 příspěvků 18.7.15 11:15

Já to nikdy nešila, ale palazzo bude totéž v bleděmodrém plus mnohem větší šířka nohavic. V profilu mám fotku kalhot, jejichž tvar vznikl tím, že jsou nohavice od rozkroku střižené kolmo dolů bez jakéhokoli zužování. Čili palazzo budou nejspíš vyžadovat od rozkroku rovnou rozšiřovat. Ale jelikož se podle toho, co jsem tak viděla, taky většinou šijou z mnohem splývavějších materiálů, které jsou někdy pěkný prevít na šití, asi bych doporučovala jimi hned nezačínat.

Příspěvek upraven 18.07.15 v 11:16

nya
8 příspěvků 18.7.15 09:34

Skvelý článok! Z tohto postupu si jedného dňa ušijem tak skvelé nohavice, aké mi sedeli, než som schudla. Už sa na to teším.

Robena
1257 příspěvků 20.7.15 00:46

Ehm, asi zitra nakracim do kramu…Jedine kalhoty, co jsem kdy usila, byly tehotenske kalhoty podle strihu z casopisu Mlady svet. V podstate se sesily dva kusy prelozene latky - sev byl na vnitrni strane stehen, na brise a na zadnici. Nad brichem se uvazala snurka, jako kdyz se zavazuje celofanovy pytlik s bonbony.
Koupila jsem meloun a chtela jsem ho odnest na hlave. Samozrejme jakmile jsem zvedla ruce, snurka vyjela nahoru a kalhoty mi spadly ke kotnikum.

Panna
19 příspěvků 20.7.15 12:33

Chtěla bych hlavně ocenit práci autorky!
Univerzální střih na kalhoty prostě neexistuje. Pokud čtete pozorně a vnímáte co je v úvodu článku psáno a jaké míry jsou na ilustraci konstrukce střihu použity, pak některé komentáře ztrácejí smysl.
Kdo konečně pochopil, že originalitu je možné získat vykročením ze stáda ten návodné články vítá. Ostatně o to se MP po celou dobu své existence jistě snaží.
To ale neznamená, že ten kdo si v davu „lebedí“, není originální.
Ráda čtu MP a vím, že nás je už poměrně hodně. Když vycházíme ven a při výběru oblečení nám přijde MP na mysl, pak je vše, jak má být.
Ado, jen tak dál a díky!!!

Aija
56 příspěvků 20.7.15 17:19

Přiznám se, že konstrukce střihů mi vždycky lezla dost na nervy! Raději jsem rozpárala jedny padnoucí a dosluhující kalhoty rozpárala a používala jako střih. Během hodiny jsem měla pak nové:-) Šaty, to byla jiná, to jsem si pohrávala se střihy a přišlo mi to normální:-)

Valounek
46 příspěvků 20.7.15 22:00

To je právě to, čekám, až se mi ty jediné, co mi dobře padnou, rozpadnou. Ale zatím jsou jen trochu vyšisované, bylo by mi jich líto.

Jordaan
9323 příspěvků 20.7.15 23:34

Panna

Fakt pri vyberu obleceni myslite na modni peklo? Tim se akorat zarazujete do nejakeho dalsiho stada :-)

Panna
19 příspěvků 21.7.15 13:24
Jordaan

Sancta simlpicitas! Jistě, že při výběru oblečení myslím na výběr oblečení, ale…když si nejsem jistá, docela ráda využiji osvěty MP.
A s tím stádem jste to také asi nepochopila, nevadí, příště musím vzít v potaz možný vzorek komentujících.

Jordaan
9323 příspěvků 21.7.15 14:30

Panna

Jo jasne :-D

Příspěvek upraven 21.07.15 v 14:31

DanielaS
5244 příspěvků 23.7.15 19:12

Taky jsem pro zajimavost jednou konstruovala kalhoty od nuly, ale nedopadlo to. On tam jeste hraje roli sklon zadniho dilu, a fakt je nakonec nejsnazsi vychazet z nejakych sedicich kalhot (nebo ne docela sedicich, ale kde uz vite, ze tadyhle o dva centimetry vic a tadyhle o pet min a bude to dokonale).

corrigan
2631 příspěvků 28.7.15 14:15

Asi jsem divně zkonstruovaná, ale nikdy mi žádnej střih kalhot nesedí včetně střihu udělanýho švadlenou přímo pro mě. :-D
Takže nepřijde v úvahu nic jinýho než najít levný kalhoty, který mi sednou (téměř mission impossible) a rozpárat je. A v žádným případě nic neupravovat - pro každej střih kalhot párám jedny kalhoty :-D

MP blanka
2839 příspěvků 5.8.15 00:25

Podľa mojich dlhoročných skúsenností si trúfam tvrdiť, že najťažšie zo všetkého je ušiť dobre padnúce nohavice. A to šijem všetko, vrátanie kabátov a sák, aj pánskych. Nie je to len otázka strihu. Strih je základ, ale dôsledná práca pri skúškach je dôležitejšia. Kedysi som si robila strih pre konkrétnu zákazníčku, ale už dávno som prešla na spôsob, že upravím základný, bez hanby priznám, že Burdový, strih. Pri strihaní počítam s tým, že možno budem potrebovať upravovať, a preto v niektorých partiách nechávam väčšie prídavky na švy. Nohavice, to nie je len šírka a dĺžka, ako keď si robíte obrus. Ludské telo je väčšinou nepravidelné a nesúmerné, a keď to má aj dobre vyzerať, a byť aj pohodlné…Tiež som skúsila použiť rozpárané džíny ako strih. Neviem, kde je pes zakopaný, podľa všetkých pravidiel by to sedieť nemalo, lebo keď položíte diely nohavíc, na základný strih, je to celkom niečo iné - ale džíny / väčšinou / sedia. Keď som tento tak zásadne odlišný strih použila, po následnom doskúšovaní / zmeny som si zaznamenávala takmer s vedeckou precíznosťou / som nakoniec došla k môjmu osvedčenému strihu. Bez úprav nohavice proste nesedeli. S príchodom elastických materiálov a s obľubou nohavíc pevne obopínajúcich telo sa niečo vyriešilo samo : keď sú nohavice napnuté na nohách vo všetkých smeroch, správajú sa ako pančuchy - prispôsobia sa. Osobne ale takéto nohavice nevidím rada, možno s výnimkou u mladých dievčat. Moje zákazničky sú ale väčšinou trošku, alebo aj poriadne starše, a uprednostňujú skôr klasické nohavice, samozrejme v modernej podobe - užšieho strihu. A také je naozaj kumšt ušiť.

Deana15
1 příspěvek 17.6.17 23:05
Pánske kalhoty

Zdravím, zaujíma ma či môžem podľa tohoto návodu urobiť aj pánske nohavice.
Prípadne prosím aký je tam rozdiel. Ďakujem????

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Láska na první steh: recenze

Autor: Ada

Než budeme mít hotové odpovědi na podprsenkové dotazy, pojďte se se... Celý článek

Rozhovor: Mandlové kupovali šaty bohatí muži

Autor: Martina

Jak se měnily trendy od dob první republiky až po současnost očima... Celý článek