Průvodce šitím: Triky se záševky

10.03.16 | autor Jana

Krása a kouzlo krejčoviny spočívá mimo jiné v tom, že z dvourozměrné tkaniny můžete vytvořit druhou kůži pro trojrozměrného člověka. Jednou z možností, jak toho docílit, je použití záševků - malých odšitých trojúhelníčků látky, které umožňují perfektní tvarování.

Ačkoliv různé členící švy mohou být zdobným prvkem, většinou platí, že záševky jsou čistě funkční záležitostí. Tudíž by měly být co nejméně nápadné, aby nerušily celkový dojem z oděvu. Záševky znamenají ovšem práci navíc, takže při šití konfekce nejsou moc populární.

Absence záševků je i jedním z důvodů, proč jsou poslední dobou in pytloidní tvary, které tvarovaným postavám vůbec nesedí.


Abych pravdu přiznala, záševky byly jednou z věcí, které mi v šicích začátcích dělaly tak trochu problém. Někdy se mi podařily ušít perfektně hladce, jindy se tvořila nějaká ta neplecha při jejich vrcholu. Vůbec nejčastěji se mi stávalo, že záševek na jedné polovině oděvu se povedl perfektně, zatímco na druhé vypadal naprosto příšerně.

Přitom k perfektnímu záševku potřebujete jen pár věcí: vyznačit jeho šířku, vrchol, případně pomocné body po cestě, šicí stroj a žehličku. I když záševek nevypadá po odšití úplně dokonale, žehličkou se dá hodně spravit. Ale po pořadě.

U delšího, širšího záševku je dobré mít vyznačených bodů více než jen začátek a vrchol.


Jednoduchý záševek


Obecně když cokoliv šijete, šijte od širokého místa k úzkému. Je to kvůli počtu vláken látky a tím pádem i stabilitě. Začněte tedy na nejširším místě záševku a šijete směrem ke špičce.


V místě vrcholu záševku byste jehlou měli být úplně při okraji, vlákno či dvě od okraje přehybu. Necháte si delší konce nití a ty zauzlujete.


Pokud šijete záševek se dvěma špičkami, vždy začínejte ve středu, odšijte jeden konec, pak opět začněte ve středu a odšijte druhý konec.

Varianty jednoduchého záševku


- opačný směr

Záševky odšívám od špičky. Je to proto, že se mi jehla ve špičce, cca jedno až dvě vlákýnka od přehybu, mnohem lépe strefuje. Zkuste si obě metody cvičně a pak používejte tu, která vám bude více vyhovovat.

- zapošití místo zauzlení

Jednou z variant záševku šitého od okraje, je špičku nezauzlit, ale vrátit se zpětným šitím ze špičky do plochy záševku a tam jej zapošít. Tuto metodu ale nedoporučuji u klouzavých materiálů.


Sežehlení záševku


Jak už jsem se zmiňovala, záševek je potřeba pečlivě odžehlit. Začneme tím, že záševek přežehlíme naplocho tak, jak je odšitý. Žehličkou ale nezajíždějte nad vrcholy záševku, sklad by se vám nemusel zrovna dobře rozžehlovat.


Poté záševek sežehlíte na jednu stranu a to na tu, která chcete, aby více vystupovala - většinou tedy na střed. Někdy bývá problém, zvláště u silnějších materiálů, že se hrana záševku protlačuje na druhou stranu. Tomu můžeme zabránit tím, že pod záševek při žehlení přiložíme kus silnějšího papíru.


Vyzkoušejte i druhou možnost. Látku ze vzdálenosti několika centimetrů propařte, pak záševek přitlačte prsty. Možná to bude ze začátku trochu pálit, ale pak budete mít mnohem větší kontrolu nad materiálem. Nebude vám hrozit tolik vznik varhánků a miniskladů, které byste pak dohladka žehlili jen s velkými obtížemi.


Pokud je riziko hrany velké, můžete část záševku postupně sestříhat. Sestříhání by nikdy nemělo jít až do špičky.


Ze základních technik šití záševků je to všechno, nicméně pro určité případy existují další skvělé techniky.

Záševek jednou nití


Průhledné a poloprůhledné materiály jsou hodně náročné na kvalitu zpracování rubu - jakýkoliv detail či nepřesnost mohou prosvítat. Zauzlovaný vrchol záševku s dvěma ustřiženými ocásky je možná jen drobnost, která ve většině případů není vidět. I tak ale existuje velmi jednoduchá technika, díky které se jich můžeme zbavit. Stačí na šicím stroji dostatečně povytáhnout spodní niť, kterou pak navlečeme i jako niť horní (postup je ale obrácený). Fotka je bez patky, aby bylo něco vidět, ale šijeme samozřejmě s ní.


Začínáme opět šít od vrcholu záševku, stroj pak niť při prvním stehu přesně utáhne v oblasti špičky a díky tomu dostaneme čistě vypadající záševek.

nahr obr 11.jpgnahr obr 11.jpg

Na následujícím obrázku je tentýž záševek po zažehlení z líce.


Vybalancovaný záševek


V základní variantě záševku se prostě onen odšitý trojúhelníček sežehlí ke straně, tím ale na jedné straně bude víc vrstev materiálu, tato strana pak více na oděvu vystupuje. Pokud chcete záševek ještě nenápadnější, použijte další techniku a to vybalancovaný záševek. Se záševkem se současně přišívá pruh látky střižené šikmo, buď z hlavní látky nebo třeba výztuhy a ten se pak sežehlí na druhou stranu - ani jedna strana pak nevystupuje.


Tato technika se používá zejména u silnějších materiálů jako u kabátů a teplých sak nebo když šijete z více vrstev materiálu.

Rozstříhnutí a rozžehlení záševku


Pokud je záševek opravdu široký, je místo balancovaného záševku dobré celý záševek rozstřihnout kousek pod špičku, rozstřiženou část rozžehlit a špičku pak symetricky „připlácnout“ při žehlení tak, aby byl výsledek hladký.


Ušít pěkně vypadající záševek tedy není žádná věda, ale stejně jako u každého šití zde platí, že pečlivé žehlení dělá půl výsledku!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Šaty do Opery 2014

Autor: Ada

A je to tady, to, na co se celý rok těšíte, kvůli čemu jistě již... Celý článek

Oděvní střihy: recenze

Autor: Ada

Kniha Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout anglické... Celý článek