Průvodce šitím: Triky se záševky

10.03.16 | autor Jana

Krása a kouzlo krejčoviny spočívá mimo jiné v tom, že z dvourozměrné tkaniny můžete vytvořit druhou kůži pro trojrozměrného člověka. Jednou z možností, jak toho docílit, je použití záševků - malých odšitých trojúhelníčků látky, které umožňují perfektní tvarování.

*

Ačkoliv různé členící švy mohou být zdobným prvkem, většinou platí, že záševky jsou čistě funkční záležitostí. Tudíž by měly být co nejméně nápadné, aby nerušily celkový dojem z oděvu. Záševky znamenají ovšem práci navíc, takže při šití konfekce nejsou moc populární.

Absence záševků je i jedním z důvodů, proč jsou poslední dobou in pytloidní tvary, které tvarovaným postavám vůbec nesedí.


Abych pravdu přiznala, záševky byly jednou z věcí, které mi v šicích začátcích dělaly tak trochu problém. Někdy se mi podařily ušít perfektně hladce, jindy se tvořila nějaká ta neplecha při jejich vrcholu. Vůbec nejčastěji se mi stávalo, že záševek na jedné polovině oděvu se povedl perfektně, zatímco na druhé vypadal naprosto příšerně.

Přitom k perfektnímu záševku potřebujete jen pár věcí: vyznačit jeho šířku, vrchol, případně pomocné body po cestě, šicí stroj a žehličku. I když záševek nevypadá po odšití úplně dokonale, žehličkou se dá hodně spravit. Ale po pořadě.

U delšího, širšího záševku je dobré mít vyznačených bodů více než jen začátek a vrchol.


Jednoduchý záševek


Obecně když cokoliv šijete, šijte od širokého místa k úzkému. Je to kvůli počtu vláken látky a tím pádem i stabilitě. Začněte tedy na nejširším místě záševku a šijete směrem ke špičce.


V místě vrcholu záševku byste jehlou měli být úplně při okraji, vlákno či dvě od okraje přehybu. Necháte si delší konce nití a ty zauzlujete.


Pokud šijete záševek se dvěma špičkami, vždy začínejte ve středu, odšijte jeden konec, pak opět začněte ve středu a odšijte druhý konec.

Varianty jednoduchého záševku


- opačný směr

Záševky odšívám od špičky. Je to proto, že se mi jehla ve špičce, cca jedno až dvě vlákýnka od přehybu, mnohem lépe strefuje. Zkuste si obě metody cvičně a pak používejte tu, která vám bude více vyhovovat.

- zapošití místo zauzlení

Jednou z variant záševku šitého od okraje, je špičku nezauzlit, ale vrátit se zpětným šitím ze špičky do plochy záševku a tam jej zapošít. Tuto metodu ale nedoporučuji u klouzavých materiálů.


Sežehlení záševku


Jak už jsem se zmiňovala, záševek je potřeba pečlivě odžehlit. Začneme tím, že záševek přežehlíme naplocho tak, jak je odšitý. Žehličkou ale nezajíždějte nad vrcholy záševku, sklad by se vám nemusel zrovna dobře rozžehlovat.


Poté záševek sežehlíte na jednu stranu a to na tu, která chcete, aby více vystupovala - většinou tedy na střed. Někdy bývá problém, zvláště u silnějších materiálů, že se hrana záševku protlačuje na druhou stranu. Tomu můžeme zabránit tím, že pod záševek při žehlení přiložíme kus silnějšího papíru.


Vyzkoušejte i druhou možnost. Látku ze vzdálenosti několika centimetrů propařte, pak záševek přitlačte prsty. Možná to bude ze začátku trochu pálit, ale pak budete mít mnohem větší kontrolu nad materiálem. Nebude vám hrozit tolik vznik varhánků a miniskladů, které byste pak dohladka žehlili jen s velkými obtížemi.


Pokud je riziko hrany velké, můžete část záševku postupně sestříhat. Sestříhání by nikdy nemělo jít až do špičky.


Ze základních technik šití záševků je to všechno, nicméně pro určité případy existují další skvělé techniky.

Záševek jednou nití


Průhledné a poloprůhledné materiály jsou hodně náročné na kvalitu zpracování rubu - jakýkoliv detail či nepřesnost mohou prosvítat. Zauzlovaný vrchol záševku s dvěma ustřiženými ocásky je možná jen drobnost, která ve většině případů není vidět. I tak ale existuje velmi jednoduchá technika, díky které se jich můžeme zbavit. Stačí na šicím stroji dostatečně povytáhnout spodní niť, kterou pak navlečeme i jako niť horní (postup je ale obrácený). Fotka je bez patky, aby bylo něco vidět, ale šijeme samozřejmě s ní.


Začínáme opět šít od vrcholu záševku, stroj pak niť při prvním stehu přesně utáhne v oblasti špičky a díky tomu dostaneme čistě vypadající záševek.

nahr obr 11.jpgnahr obr 11.jpg

Na následujícím obrázku je tentýž záševek po zažehlení z líce.


Vybalancovaný záševek


V základní variantě záševku se prostě onen odšitý trojúhelníček sežehlí ke straně, tím ale na jedné straně bude víc vrstev materiálu, tato strana pak více na oděvu vystupuje. Pokud chcete záševek ještě nenápadnější, použijte další techniku a to vybalancovaný záševek. Se záševkem se současně přišívá pruh látky střižené šikmo, buď z hlavní látky nebo třeba výztuhy a ten se pak sežehlí na druhou stranu - ani jedna strana pak nevystupuje.


Tato technika se používá zejména u silnějších materiálů jako u kabátů a teplých sak nebo když šijete z více vrstev materiálu.

Rozstříhnutí a rozžehlení záševku


Pokud je záševek opravdu široký, je místo balancovaného záševku dobré celý záševek rozstřihnout kousek pod špičku, rozstřiženou část rozžehlit a špičku pak symetricky „připlácnout“ při žehlení tak, aby byl výsledek hladký.


Ušít pěkně vypadající záševek tedy není žádná věda, ale stejně jako u každého šití zde platí, že pečlivé žehlení dělá půl výsledku!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
maarcy
92 příspěvků 10.3.16 14:11

Ušít pěkně vypadající záševek tedy není žádná věda, ale stejně jako u každého šití zde platí, že pečlivé žehlení dělá půl výsledku!…Šiju skoro čtyřicet let, ale záševky mi obvykle dají zabrat i po tolika letech praxe…

pabylka
1092 příspěvků 10.3.16 14:12

Pekný článok.

Renee
188 příspěvků 10.3.16 15:38

Díky, to s tím šitím jednou nití je prima fígl!!!
Pro mě byl zásadní objev krejčovské podušky. Záševek sežehlím naplocho skoro až ke špičce, pak sežehlím ke straně - taky skoro až ke špičce, pak žehlím přes špičku z líce na té kulaté podušce. Krása veliká.

kalmar
197 příspěvků 10.3.16 16:09

Ty první šaty, ty jsou tak nádherné! Už aby tu bylo jaro! Díky za článek, jste profesionálka ;-)

Alterations
753 příspěvků 10.3.16 16:21

Na jedné dražší konfekci jsem viděla, že když chtěli sežehlený záševek vyštepovat, nejdřív ho podlepili obdélníčkem, který celý záševek z obou stran přesahoval a stejnoměrně vyztužoval. Výsledek byl velmi pěkný.

Nyxx
512 příspěvků 10.3.16 18:13

Skvělý článek. Pro mě je asi nejpřínosnější trik s odšitím záševku jednou nití a sežehlením, aby se látka neprožehlila. Mistrem v použití záševků a členicích švů je dle mého Zac Posen.

z maloměsta
49 příspěvků 10.3.16 20:55

Já chci mít čas na šití…a taky ty šaty z první fotky:)

kobylkalucni
420 příspěvků 10.3.16 22:07

A já kromě času na šití chci mít ještě know how a zručnost… Končím u zkrácení kalhot, ale nad krásně ušitými věcmi z kvalitních látek slintám…

ZahradaZelená
6 příspěvků 10.3.16 22:15

Po letech čtení MP jsem se registrovala až dnes, po tom, co jsem si vzpomněla na článek Tvar z roku 2012. Pamatuju si hlášku: „Záševky sestro“, kterou mi dnešní článek asociuje. Pamatujete si ještě doby plné korektního i nekorektního humoru? Pamatuju ještě staré peklo, plné pekelných článků o tom, co je v ulicích a všeobecně v Česku z hlediska vkusu, špatně. Články psané s nahledem, ohromně vtipně a sarkasticky. Diskuze pod články byla leckdy ještě vtipnější. Útržky z nich si pamatuji dodnes a vždy mě pobaví. Poslední rok sem chodím hodně ze zvyku, hodně brouzdám v historii a opravdu se mi po Adině humoru stýská. Asi mi namítnete, že Peklo se někam posunulo, stejně jako čtenáři, ale já jako čtenář od začátku MP postrádám to, pro co a jak, bylo Peklo vybudováno. Nezpochybňuji články o Haute Couture, návody na šití, či rozbory stylů. Postrádám pranýř nevkusu s humorem. Postrádám, jak to pod články čtenářky rozjížděly. Popravdě, za čtyři roky si po článcích na téma „Jak by se měly oblékat maminy“, nebo „Jak nevypadat na sjezdovce, jako sud“ ani nevzdechnu. Jen se mi tak zastesklo po srandě, která tu bývala.

Nyxx
512 příspěvků 11.3.16 00:06

@ZahradaZelená Taky měl hned ta hláška napadla. A taky se mi trochu stýská po starém Pekle, kam se člověk šel pobavit. Vzdělávacích článků si cením, ale u těch od redakce mám pocit, že se sem vkrádá něco, proti čemu Peklo kdysi bojovalo.

ZahradaZelená
6 příspěvků 11.3.16 08:23

@Nyxx Vzdělávací články jsou skvělé. Sice jako „Nešičce“ mi záševky nic neřeknou, ale ráda se přiučím. Jde o to, že se MP teď pohybuje mezi vzdělávacím blogem a touhou redakce napodobit Adin jízlivý humor. Když se podívám do historie, tak poslední pekelný článek je z 13.9. 2015. Vynechávám Keramiku na ramenou, neb nebyla pekelná, Páteční momentky z toho samého důvodu a taky články redakce, které jsou prostě z 98% mimo. Snad nejsem jediná, která by zase ocenila článek, pod kterým by stálo: „Smíchem jsem probudila manžela“.

Čertice1
149 příspěvků 11.3.16 14:31

Moc se mi vaše články líbí, oceňuju hlavně kvalitu, jazyk a styl.
A že je vidět, že své práci rozumíte.
Já sama nešiju, i když v dětství jsem ušila nějaké polštářky, povlaky, jednou matce halenku, samozřejmě bez záševků :) a asi dva batůžky.
Ale jednou bych se to moc chtěla naučit. Takže pak se k vašemu článku vrátím!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.3.16 21:45

Ještě bych dodala malý trik vhodný především pro silnější látky. Záševek nekončím v jeho vrcholu, ale protahuji jej cca o 0,5-1 cm dál, ovšem ten přidaný kus navíc se šije tak, aby byly zachyceny jen okrajové nitky. Na lícové straně pak ten záševek končí ve svém vrcholu, v rubu je o ten malý kousek delší. Díky tomuto kroku nehrozí žádné nevzhledné boule u vrcholů záševků a přechod mezi koncem záševku a pokračující látkou je pak dokonale hladký. Tuto techniku lze provádět i u tenších látek, ale tam už to chce víc zkušeností a zručnosti.
Edit: překlepy

Příspěvek upraven 11.03.16 v 22:07

marmota-b
532 příspěvků 14.4.16 15:02

Dělám to taky podobně, ale dost to chce vychytat, aby nebyl na každé straně jinak dlouhý a nezasahoval, kam nemá. :-)

Erendis.E
5 příspěvků 12.3.16 17:23

Budu muset vyzkoušet tu variantu šití od špičky. Při šití od nejširšího míst mi totiž dělá největší problém se na konci strefit, aby záševek skončil, kde má.

Betynka02
384 příspěvků 14.3.16 14:45

Jani, super článek, děkuji!
Trik s jednou nití neznám. Musím ho někdy vyzkoušet. Ještě to chce kvalitní žehličku. = Přidávám tip na téma - kvalitní krejčovské pomůcky. ;-)

hus
2 příspěvky 20.3.16 10:18

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám organzu s krajkovou výšivkou a sirka látky je delkou šatu (krajkový okraj látky tvoří zároveň lem látky a výstřih. Stalo se to, že kvůli prsnim zasevkum je přední dil o 2.5 cm kratší než zadní a po sezani v pase lem šatu dolní lem šatu nenavazuje. Přemýšlela jsem, že bych do zadního dílů mohla v pase umístit zasevek. Je to moc velka prasarna?

Alterations
753 příspěvků 20.3.16 11:05

@hus Já Vašemu popisu tak úplně nerozumím, ale nic není zakázané. V krajce i vyšívání se ztratí nebo se dají zakamuflovat neuvěřitelné věci. Namísto záševku můžete prostě udělat šev, anebo látky přeplátovat… Uvažujte o různých možnostech a s někým se případně včas poraďte.

marmota-b
532 příspěvků 14.4.16 15:04

A ještě dodám radu pro začátečnice: záševek neodstřihujte bez předchozího vyzkoušení, že všechno sedí, jak má! Tu chybu jsem v začátcích párkrát udělala a pak nebylo z čeho opravovat. :P

Alterations
753 příspěvků 15.4.16 11:33

Tahle rada už tu určitě zazněla : nešít záševky jako podle pravítka. Lepší je jakési „S“ podle tvaru postavy - samozřejmě nepatrně!

marmota-b
532 příspěvků 15.4.16 14:49

Myslím, že takhle polopatě řečená ve skutečnosti ne, a máte naprostou pravdu, přinejmenších u přiléhavých střihů, když je šijete na konkrétní postavu, je to opravdu mnohem lepší - já si tak ty záševky většinou sešpendlím/sestehuju na zkušebním střihu, když ho dělám, a pak narýsuju rovnou i na střih.

Alterations
753 příspěvků 16.4.16 16:59

Další rada - živůtek si můžete zkusit naruby a někdo, nebo nakonec i vy sama si můžete tak přesně poznačit, o co Vám jde. Myslete také na to, že s různými podprsenkami /nebo i jinak zapnutými/ může všechno vypadat jinak.

marmota-b
532 příspěvků 17.4.16 13:30

Akorát zvlášť u silnějších látek je pak potřeba počítat s tím, že záševky a švy na rubové straně trochu přidají na objemu, takže když se to zkouší naruby, musí tam na to být trošku víc vůle. ;-)

Příspěvek upraven 17.04.16 v 13:30

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Milý Ježíšku, tohle prostě chci

Vánoční šílení kolem dárků a komerce vás nechá letos v klidu? To... Celý článek

Páteční momentky 6

Autor: Ada

Asi teď máte jiné starosti, než číst Módní peklo (pečete mazanec a... Celý článek