Myslím, že líp by to ani napsat nešlo. Pro ty, co nejsou vyučené švadleny, je často úhlavní problém v tom, aby to na sebe před šitím srovnaly správně, což chce kus mudrování, aby se pak nestalo, že by to, co má být v rubu oděvu, nebylo na líci. Protože šije se z rubu (zpravidla) a když se to pak otočí do lícu, to jsou, panečku, překvápka. Přesně můj případ, když jsem jako nešvadlena jen podle dětské Burdy šila na asi 1,5 letou dceru lacláčky z pracího kordu, které nejenže měly sedlo, ale ještě kapsy na bocích dovnitř a hned vedle nich na obou stranách zapínání na knoflíky. Než jsem to vymudrovala, byla jsem opocená až na místech, kde záda přestávají mít slušné jméno, a pak mi začal stávkovat stroj (volné dolní nitě), takže jsem ten asi 12cm dlouhý šev šila asi 8×. Nadávala jsem u toho jako vorař - ještě klika, že dítě v té době už spalo spánkem spravedlivých, jinak bych mu asi byla poněkud rozšířila slovník i obzory. Ale nakonec se všechno povedlo a kaťata vypadala nádherně… Joo, kde že jsou ty časy. Nicméně vím, že právě to správné přichystání si šití, je často největším kamenem úrazu, když už se člověk urve k tomu, aby něco ušil. Díky, Ado!
Šití: začištění podsádkou a šikmým proužkem
25.08.12 | autor Ada

Víkend je tady; pro ty z vás, kteří se budou chtít pustit do kutění, tu mám dva postupy. Jsou určené hlavně pro začátečníky, mírně pokročilí už budou podsádku znát. Je to jeden ze základních prvků, kterým se začišťují výstřihy, průramky, průstřihy, ale i horní okraj kalhot. Výstřih, což je ve své nejjednodušší podobě oválný otvor v oděvu, nelze začistit tak, že jeho okraje jednoduše zahneme do rubu a přišijeme. To jde možná u úpletů, ale u tkaniny šeredně narazíte. Začištění pouhým zahnutím můžete použít jen u zcela rovných okrajů (spodní lem rovné sukně, rukávy, nohavice).
Začištění podsádkou
Na ukázku jsem použila prostý kulatý otvor v látce, ale mohl by mít jakýkoli tvar. Takže na fotce máme vlevo střih na kulatou díru; vpravo je střih na její podsádku. V podsádce je stejný otvor jako ten, který chceme začišťovat, samotná podsádka je pak několik centimetrů široká.
Střih si přeneseme na látku. Nezapomeneme na přídavek (dala jsem standardních 1,5 centimetru).
Podsádka se obvykle dělá ze stejné látky jako oděv, já jsem pro názornost použila jinou barvu. Také je zvykem zpevnit podsádku nažehlením zažehlovací výztuhy (vlizelínu), což rozhodně doporučuji, méně se to tahá při šití a celek je pevnější. Okraj podsádky si začistěte entlem nebo na overlocku.
Podsádku položíme lícem na líc na začišťovaný kus...
...v linii švu pečlivě prošijeme.
Švový přídavek teď můžeme sestřihnout, aby nebyl zbytečně široký, a protože je otvor kulatý, musíme přídavek kolem dokola nastříhat. Jinak by totiž vzdoroval následujícímu kroku.
Podsádku začneme postupně obracet do rubu a zažehlovat.
Po obrácení a zažehlení máme pěkně začištěné kolečko.
Podsádka se pak může buď přichytit z rubu neviditelnými stehy, nebo se otvor proštepuje - viditelně prošije na lícové straně.
Začištění šikmým proužkem
Ne tak perfektní, ale rychlejší je začištění šikmým proužkem. Šikmý proužek je pruh látky, který střihneme diagonálně - v úhlu 45 stupňů na směr látky; dá se také koupit v různých šířkách, barvách i provedeních. Díky šikmému střižení pruží a proto se jím dají lemovat i oblé tvary.
Přídavek na šev v tomto případě stačí menší. Šikmý proužek na jedné straně rozložíme, přiložíme lícem na líc na látku a přišijeme. Začneme šít cca půl centimetru od začátku proužku, koneček necháme volný. Proužek při šití moc nenatahujte, jen tvarujte!
Volný začátek proužku zahneme a konec přišijeme přes něj. Přídavek i v tomto případě musíme nastříhat.
Proužek otočíme do rubu a zažehlíme. Ideální je použít napařovací žehličku, jestliže to materiál dovoluje, a proužek na vnějším okraji případně rukama trochu natáhnout, aby přilehl na látku.
Začištěný otvor můžeme opět z lícové strany proštepovat, nebo proužek nenápadně přichytit z rubu. Přišijeme také volný konec proužku.
Jestli bude přichycení z rubu na líci vidět, záleží na materiálu, niti a pečlivosti. Na řídké bavlně to trochu vidět je:
Na následující fotce je šikmým proužkem začištění spodní okraj kolové sukně z dupionu. Dupion má hrubší strukturu, stehy je za co chytit a na líci je tak šití prakticky neviditelné.
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky