Skvosty z couture přehlídek

14.07.16 | autor Ada

Po minulém článku o strašlivé nabídce v řetězcích, která nejdřív podeptala kolegyni Andreu a potom prostřednictvím fotografií i váš zrak a nervy, to nepochybně chce něco hojivého. Naštěstí zrovna byly couture přehlídky!

couturev.jpg

Už máte jasno, za co budete letos na podzim utrácet nadbytečné statisíce? Kdyby náhodou ne, tak tady máte pár námětů. Na začátku července představili návrháři, kteří jsou členy Chambre Syndicale de la Haute Couture, své luxusní kolekce. Není jich moc. Členové musejí splňovat přísné podmínky (mimo jiné sídlit v Paříži a mít určitý počet zaměstnanců), a některé salony proto dostávají jen čestné členství, například Valentino nebo Elie Saab. Stálých členů je cca tucet, hostujících bývá podobný počet. Ve Francii je spojení "haute couture" chráněno zákonem a nemůžete jím pohazovat jen tak. U nás to jde, takže haute couture přehlídku si může udělat, kdo chce. Ale dost řečí, pojďme se podívat na krásnou módu!

Armani Privé

Ne, to není Chanel, to je opravdu Armani! Armaniho haute couture je ovšem dlouhodobě proslulá čistou, ale na první pohled luxusní elegancí, a navzdory tomu, že Giorgio je Ital jako poleno, perfektně zvládá francouzský šik styl.

style.com

Kolekce je prakticky černobílá, ale když se podíváte zblízka, vidíte, že bílou často zastupují světloučké odstíny smetanové, pudrově modré a pudrově růžové. Rovné linie, geometrické vzory včetně variací na kohoutí stopu, sem tam trošku třpytu - a velké mašle na ramenou, na prsou nebo v pase. Ty si zapamatujte, je to nový trend.

Chanel

Chanel se mi sem ani nechtělo dávat, protože mě Lagerfeldovy modely moc nebaví, ale nutno uznat, že střihové nápady a jejich provedení jsou u něj na výši. Tak aspoň ukázka: geometrická ramena, vrstvené rukávy, zajímavé límce, kabát z proplétaných pruhů látky.

style.com

Dior

U dalšího velkého klasika nyní navrhují Lucie Meierová a Serge Ruffieux, žáci Rafa Simonse. Módní svět se shoduje, že couture kolekci zvládli se ctí. Nepouštěli se do žádných velkých experimentů, přidrželi se černobílé kombinace a klasické diorovské siluety (širší zaoblená ramena, útlý pas). Bezpečná hra na jistotu, ale já bych na jejich místě asi udělala totéž. Na drama na molu bude dost času, až se u Diora uklidní drama skutečné.

style.com

Iris van Herpen

Čestným členem haute couture spolku je Iris van Herpenová, holandská návrhářka s velmi netradičními nápady. Její kolekce je inspirována zvukovými vlnami a jejich vizualizací. Znáte Chladniho obrazce? Bývají k vidění třeba v technických muzeích a "parcích". To se vezme tenká kovová deska, posype se jemným pískem, postaví se na stojánek a pustí se do ní zvukové vibrace - stačí na její okraj hrát smyčcem. Písek pak na desce vytváří zvláštní obrazce. Podobné hrátky můžete provádět s vodou nebo různými tekutými hmotami.

style.com

Iris má spoustu zkušeností s 3D tiskem a dalšími vpravdě futuristickými technikami, ale haute couture kolekce je v souladu s pravidly vytvořená ručně. Za nadpozemskými modely hledejte úplně tradiční plisování, splétání nebo starou japonskou techniku šibori, rafinované prošívání určené pro vyvazovanou batiku.

Jean Paul Gaultier

Haute couture lesana, tak by se dala nazvat Gaultierova kolekce. Návrhář použil teplé přírodní barvy - hnědou, rezavou, zelenou, oranžovou - a přírodní potisky, například dřevo.

style.com

Ano, u některých modelů se dostavoval pocit, že by to mohlo být dílo trochu zručnější prodejkyně z temných koutů Fleru. U jiných jsem obdivovala zářivé barvy a extravagantní prvky.

style.com

Elie Saab

Saab zanevřel na prvoplánové princezny, ne ovšem na krásné materiály, barvy a výšivky.

style.com

Přestože v kolekci jsou béžové, světle šedé a pudrově růžové šaty, celkové ladění je spíš tmavší: safírově modrá, vínovo-purpurová, černá.

Zuhair Murad

Vyšívané a krajkové princezny stále dělá kolega Murad, kdyby vám chyběly.

style.com

Valentino

U Valentina sáhli pro inspiraci do renesance. Mezi šedesáti modely jsem nenašla ani jeden, který by neměl nějaký historický prvek: okruží, balonové rukávy, pláštěnka přes ramena, hranatý výstřih, napodobenina vykukující spodní košile nebo hermelínu, síťka...

style.com

Máme sice zrovna výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara, ale mnoho modelů je na můj vkus až příliš divadelních a neumím si je představit ani na červeném koberci na nějaké extravagantní akci. Z této kolekce bych si vybrala spíš jen jednotlivé nápady a prvky.

style.com

Giles

Pro Gilese Deacona to letos byla couture premiéra. Deacon je hravý umělec, jehož ready to wear kolekce jsou plné zvláštních nápadů, barev a potisků. Pro focení haute couture modelů angažoval modelku Annu Clevelandovou, která se k nim svou podivnou (ne)krásou skvěle hodí.

style.com

Deacon pracoval pro značky Bottega Veneta a Gucci, a rok také pracoval jako kreativní ředitel u Ungara. Pod vlastní značkou tvoří už od roku 2003, kdy hned s první kolekcí získal v Británii cenu pro nejlepšího nového designéra.

style.com

Schiaparelli

Před třemi roky vzkříšená značka, která nese jméno své zakladatelky a velké návrhářské hvězdy meziválečného období, za sebou ještě mnoho nových kolekcí nemá. Navázat na odkaz tak jedinečně kreativní osobnosti, jakou byla Elsa Schiaparelli, není jednoduché, ale této kolekci se to podle kritiků povedlo. Je inspirovaná kolekcí Circus z roku 1938, ze které vzešlo mnoho slavných modelů, třeba ikonický růžový kabátek se slony (uložený momentálně ve Victoriině a Albertově muzeu v Londýně). V aktuální kolekci najdete blejzr se schiaparelliovsky stylizovanými cirkusovými motivy i další modely s netradičními výšivkami.

style.com

Nemůže chybět návrhářčina oblíbená šokantní růžová, ale na výběr jsou i mnohem střízlivější, elegantní šaty.

style.com

Na návrháře, kterým jsem se nevěnovala, se můžete tradičně podívat třeba na stránkách Vogue.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek