Modely Emilia Pucciho jsou krásné, všechny by se daly nosit i dnes. Ovšem ty z roku 2018 od Lacroixe jsou zoufalé a k tomu ty šeredné modelky…
Emilio Pucci: Sportovec, který navrhl slavné kalhoty
09.07.18 | autor Kateřina
Kdo byl Emilio Pucci – autor ikonických kalhot, které měla v 50. letech ve svém šatníku snad každá žena?

Slavným pouze náhodou
V klidné krajině zasněženého Zermattu, ve které se Emilio rozhodl po válce trávit čas jako lyžařský instruktor, nikoho ani nenapadlo pomýšlet na módní výstřelky. Když ale jednoho dne přišel na svah v novém modelu, který byl revoluční nejen zpracováním, ale také pohodlností, získal obdiv. Známí Emilia prosili, aby jim podobný outfit ušil, a činili tak čistě pro vlastní pohodlí. Fotograf amerického vydání Harper’s Bazaar – Toni Frissel však v modelech viděl víc než praktičnost. Právě díky jeho fotografii dámského lyžařského outfitu se vše změnilo a Emilio Pucci mohl začít svou slavnou kariéru.

Nová elegance sportu
Pucci se narodil roku 1914 do poměrně bohaté italské rodiny, a tak bylo pravděpodobné, že ať už by si vybral jakoukoli profesi, vždy by se nad vodou nějak udržel. Možná se i proto rozhodl cestovat, naučil se několik jazyků a pak teprve vystudoval a začal se věnovat lyžování.
Jeho život narušila druhá světová válka, ve které sloužil jako letec. Nakonec mu ale také něco dala – ideální podmínky pro začínající podnik. Po nadšení, které následovalo uveřejnění fotografie, vydal Pucci o tři roky později (1950) hotovou kolekci sportovního oblečení. První návrhy přinášely dnes již známou sportovní eleganci, která ale tehdy byla úplnou novinkou. V černo-bílé kombinaci navíc působila luxusně.
Pucciho symboly
Stačí i letmý pohled na Pucciho pozdější kolekce, aby bylo jasné, že u dvou barev návrhář rozhodně nezůstal. Láska k cestování, rušné ulice Itálie a pestré břehy Středozemního moře ho brzy inspirovaly k živějším návrhům. Zvlášť velký vliv na něj měl pobyt na ostrově Capri, na kterém navrhl slavné kalhoty v tříčtvrteční délce, později známé právě jako capri. Staly se symbolem 50. let, podobně jako lehké a zdobené šátky omotané kolem perfektních účesů.

Jeho modely milovala i božská Marilyn
Pucciho barevné vzory se největší oblibě těšily v 60. letech. S příchodem hippies, nespoutanosti a odklonu od všeho strohého se není čemu divit. Na tehdejších kolekcích byla patrná inspirace romantickými vzory i historií. Jejich sláva došla i do takového bodu, kdy se Emilio musel na své oblečení začít podepisovat, aby zamezil kopírování. Ve světě módy si tak získal přezdívku „The Prince of Prints“. Jeho tvorbu začaly pravidelně nosit hvězdy, jakými byly Twiggy, Elizabeth Taylorová a Marilyn Monroe. Právě poslední jmenovaná zbožňovala jeho návrhy nejvíc a v jednoduchých zelených šatech od svého oblíbeného návrháře byla také pohřbena.
Během následující let se Pucci projevil nejen jako schopný návrhář, ale také podnikatel. Začal prodávat řady parfémů, spodního prádla i povlečení. Navrhl také uniformy pro Braniff, známou americkou leteckou společnost, což byl v té době další revoluční krok. Některé z jeho návrhů pak na konci 60. let ve zmenšené verzi nosila i panenka Barbie.

Boj o trůn
Po úmrtí Emilia převzala v 90. letech značku na osm let jeho dcera Laudomia Pucci. Později ji prodala větší společnosti – Louis Vuitton Moët Hennessy. V pozici kreativního ředitele se od té doby vystřídalo několik návrhářů, mezi nimi také Christian Lacroix. Slavný módní dům však momentálně navrhuje bez ředitele – už dvě sezóny po sobě. Na to, kdo nastoupí na místo slavného Pucciho – a zda je to vůbec možné – si tak budeme muset ještě počkat.
V poslední podzimní kolekci návrháři zručně spojili Pucciho lásku pro barvy a atmosféru nadcházejícího podzimu. Naopak je jim vytýkaná nepovedená kombinace vzorů, která postrádá původní lehkost.

Znáte práci Emilia Pucciho? Líbí se vám jeho návrhy, nebo upřednostňujete jiný styl?
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky