Emilio Pucci: Sportovec, který navrhl slavné kalhoty

09.07.18 | autor Kateřina

Kdo byl Emilio Pucci – autor ikonických kalhot, které měla v 50. letech ve svém šatníku snad každá žena?

Fotografie Toniho Frissela proslavená v Harper’s Bazaar, první Pucciho kolekce a model z pozdějších Pucciho návrhů. Zdroje zleva: www.home.emiliopucci.com, www.designerchildrenswear.com, www.vogue.comFotografie Toniho Frissela proslavená v Harper’s Bazaar, první Pucciho kolekce a model z pozdějších Pucciho návrhů. Zdroje zleva: www.home.emiliopucci.com, www.designerchildrenswear.comwww.vogue.com

Slavným pouze náhodou

V klidné krajině zasněženého Zermattu, ve které se Emilio rozhodl po válce trávit čas jako lyžařský instruktor, nikoho ani nenapadlo pomýšlet na módní výstřelky. Když ale jednoho dne přišel na svah v novém modelu, který byl revoluční nejen zpracováním, ale také pohodlností, získal obdiv. Známí Emilia prosili, aby jim podobný outfit ušil, a činili tak čistě pro vlastní pohodlí. Fotograf amerického vydání Harper’s Bazaar – Toni Frissel však v modelech viděl víc než praktičnost. Právě díky jeho fotografii dámského lyžařského outfitu se vše změnilo a Emilio Pucci mohl začít svou slavnou kariéru.

Šaty z 50. let, kolekce z londýnského týdne módy a návrh plavek z ostrova Capri. Zdroje zleva: www.home.emiliopucci.com, www.fashion.mam-e.itŠaty z 50. let, kolekce z londýnského týdne módy a návrh plavek z ostrova Capri. Zdroje zleva: www.home.emiliopucci.comwww.fashion.mam-e.it

Nová elegance sportu

Pucci se narodil roku 1914 do poměrně bohaté italské rodiny, a tak bylo pravděpodobné, že ať už by si vybral jakoukoli profesi, vždy by se nad vodou nějak udržel. Možná se i proto rozhodl cestovat, naučil se několik jazyků a pak teprve vystudoval a začal se věnovat lyžování.

Jeho život narušila druhá světová válka, ve které sloužil jako letec. Nakonec mu ale také něco dala – ideální podmínky pro začínající podnik. Po nadšení, které následovalo uveřejnění fotografie, vydal Pucci o tři roky později (1950) hotovou kolekci sportovního oblečení. První návrhy přinášely dnes již známou sportovní eleganci, která ale tehdy byla úplnou novinkou. V černo-bílé kombinaci navíc působila luxusně.

Pucciho symboly

Stačí i letmý pohled na Pucciho pozdější kolekce, aby bylo jasné, že u dvou barev návrhář rozhodně nezůstal. Láska k cestování, rušné ulice Itálie a pestré břehy Středozemního moře ho brzy inspirovaly k živějším návrhům. Zvlášť velký vliv na něj měl pobyt na ostrově Capri, na kterém navrhl slavné kalhoty v tříčtvrteční délce, později známé právě jako capri. Staly se symbolem 50. let, podobně jako lehké a zdobené šátky omotané kolem perfektních účesů.

Ivy Nicholson vyfocená v capri kalhotech na ostrově Capri, Pucci a jeho modelky ve slavných šátcích, návrh z konce 50. let, zdroje zleva: www.primadarling.com, www.theredlist.comIvy Nicholson vyfocená v capri kalhotech na ostrově Capri, Pucci a jeho modelky ve slavných šátcích, návrh z konce 50. let, zdroje zleva: www.primadarling.comwww.theredlist.com

Jeho modely milovala i božská Marilyn

Pucciho barevné vzory se největší oblibě těšily v 60. letech. S příchodem hippies, nespoutanosti a odklonu od všeho strohého se není čemu divit. Na tehdejších kolekcích byla patrná inspirace romantickými vzory i historií. Jejich sláva došla i do takového bodu, kdy se Emilio musel na své oblečení začít podepisovat, aby zamezil kopírování. Ve světě módy si tak získal přezdívku „The Prince of Prints“. Jeho tvorbu začaly pravidelně nosit hvězdy, jakými byly Twiggy, Elizabeth Taylorová a Marilyn Monroe. Právě poslední jmenovaná zbožňovala jeho návrhy nejvíc a v jednoduchých zelených šatech od svého oblíbeného návrháře byla také pohřbena.

Během následující let se Pucci projevil nejen jako schopný návrhář, ale také podnikatel. Začal prodávat řady parfémů, spodního prádla i povlečení. Navrhl také uniformy pro Braniff, známou americkou leteckou společnost, což byl v té době další revoluční krok. Některé z jeho návrhů pak na konci 60. let ve zmenšené verzi nosila i panenka Barbie.

Jedny z nejslavnějších Pucciho šatů, slavná modelka Veruschka oblečená do šatů od Pucciho, Marilyn v modelu od svého oblíbeného návrháře, další kousek z dílen Emilia Pucciho. Zdroje zleva: www.pleasurephoto.wordpress.com, www.houseoflenora.com, www.pollytJedny z nejslavnějších Pucciho šatů, slavná modelka Veruschka oblečená do šatů od Pucciho, Marilyn v modelu od svého oblíbeného návrháře, další kousek z dílen Emilia Pucciho. Zdroje zleva: www.pleasurephoto.wordpress.com, www.houseoflenora.comwww.pollyt

Boj o trůn

Po úmrtí Emilia převzala v 90. letech značku na osm let jeho dcera Laudomia Pucci. Později ji prodala větší společnosti – Louis Vuitton Moët Hennessy. V pozici kreativního ředitele se od té doby vystřídalo několik návrhářů, mezi nimi také Christian Lacroix. Slavný módní dům však momentálně navrhuje bez ředitele – už dvě sezóny po sobě. Na to, kdo nastoupí na místo slavného Pucciho – a zda je to vůbec možné – si tak budeme muset ještě počkat.

V poslední podzimní kolekci návrháři zručně spojili Pucciho lásku pro barvy a atmosféru nadcházejícího podzimu. Naopak je jim vytýkaná nepovedená kombinace vzorů, která postrádá původní lehkost.

Dva návrhy od Christiana Lacroixe pro módní dům Pucci a dva modely z poslední podzimní kolekce 2018. Zdroj: www.vogue.comDva návrhy od Christiana Lacroixe pro módní dům Pucci a dva modely z poslední podzimní kolekce 2018. Zdroj: www.vogue.com

Znáte práci Emilia Pucciho? Líbí se vám jeho návrhy, nebo upřednostňujete jiný styl?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
maarcy
92 příspěvků 31.7.18 11:01

Modely Emilia Pucciho jsou krásné, všechny by se daly nosit i dnes. Ovšem ty z roku 2018 od Lacroixe jsou zoufalé a k tomu ty šeredné modelky…

Aija
56 příspěvků 14.8.18 08:53

Podle Pucciho jsem si šila i některé šaty a kalhoty už kdysi ve škole. Z těch novodobých modelů mě nic nezaujalo natolik abych vytáhla šicí stroj.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Jarní barvy v obchodech 2.

Autor: Ada

Z minulé výpravy po obchodech mi ještě zbyla spousta zajímavých... Celý článek

Batohu, bez tebe...

Autor: Ada

...dál to znáte. Protože pod článkem o batozích se zase strhla... Celý článek