Kam se poděli hipsteři?

16.10.18 | autor Matouš

Dřív si lidi nadávali do emařů, pak přišli na přetřes hipsteři. Kde je jim konec? A jakou nálepku máme teď?

Jsou hipsteři minulostí? Zdroj: Eugene Partyzan / Shutterstock, Inc.Jsou hipsteři minulostí? Zdroj: Eugene Partyzan / Shutterstock, Inc.

Už dlouho mi nikdo neřekl, že jsem hipster. Vlastně mi to trochu chybí. Od roku 2011, kdy k nám tohle slovo, z nějž se časem stala nadávka, dorazilo, jsem hipsterem byl. Stačilo si vzít něco ze sekáče a mít v mobilu Instagram. Vždycky se našel někdo, kdo obrátil oči v sloup a pronesl: „Ty seš takovej hipster.“

Jenže pak na scénu přišli influenceři a vzali hipsterům Instagram, nákupy v sekáčích taky už neznamenaly nutnost nebo zvídavost, ale staly se bojem za záchranu planety. Věci, kterým se lidé smáli, vstoupily do středního proudu. Hipsteři zmizeli. Otázkou je, jestli kdy vůbec existovali.

Je potřeba se někomu smát


Proč si myslím, že neexistovali? Vždyť jich byla plná pražská náplavka a díky nim začal prodávat avokáda i Kaufland. Nicméně řekl někdy někdo o sobě, že je hipster? Maximálně přijal nálepku, kterou mu dali jiní, aby měl pokoj. Přesně tak jsem to udělal já a pochybuji, že i dívka s transparentními brýlemi by hrdě nesla prapor hipsterství ve válce proti mainstreamu.

Každá éra potřebuje nějakou skupinu, které se bude vysmívat. Potíž je v tom, že členy těch skupin budou pořád ti samí lidé. Lidé, kteří zkrátka nevypadají jako Mařka z Jednoty nebo Pepík z ČKD. Vyčnívat z davu byl vždycky problém a může se jednat o máničky za socialismu, stejně jako o hipstery v dobách kapitalismu.

O lehkosti vyčnívání


Obvinění z hipsterství na mojí hlavě přistálo jen chvíli po tom, co skončil hon na emaře. Nejdřív jsem nechápal, proč už nejsem emo kid, ale hipster. Vypadal jsem víceméně stejně a nosil jsem stejné oblečení. Najednou ale má přiřknutá emo minulost zůstala jen na pár příšerných teenage fotkách z MySpace (ehm, a z Libimseti.cz).

Rok 2005. Moje emo období v rytmu Óčka.Rok 2005. Moje emo období v rytmu Óčka.

Ačkoli vím, odkud pramení moje obliba hororů a depresivních dramat, nemůžu říct, že bych se s emo subkulturou ztotožnil. Zkrátka se kolem roku 2005 odněkud vynořila a krásně kontrastovala s uhlazeností nultých let a růžovoučkou Paris Hiltonovou.

Žiletku jsem si k zápěstí nepustil, ale patku jsem si narůst nechal. Potřeboval jsem reagovat na maloměstskou šeď kolem sebe a emaři se zrovna objevili v odpoledním vysílání Óčka.

Vyčnívat tak šlo prakticky bez jakékoli snahy. Stačilo si vzít pruhovanou mikinu, která ztratila svou nevinnost a stala se uniformou „těch kašparů“. O pár let později jsem si v té stejné mikině vyslechl, že jsem hipster.

Hipster rovná se emař


Emošatník jsem kromě konverzek už vyházel a z té pruhované mikiny se nejspíš stal hadr na podlahu. Teď mi ve skříni visí zbytky toho, co před pár lety bylo hipsterství. Dodnes mám několik košil, které jsou starší než já, a nedám na ně dopustit. Nepouští barvu, neztrácejí tvar, materiál neřídne. Vlastním jednu ručně dělanou brašnu z arabského krámku v Granadě a můžu být hrdý, že jsem si před pár lety pořídil brýle od Nastassie Aleinikavy, když ještě nebyla Grand Designérkou roku.

Příspěvek sdílený matoushart (@matoushart), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2015-01-01T1:02:39+00:00“>Říj 3, 2018 v 14:03 PST</time>

Řekni, kde ty hipsteři jsou


Tohle všechno mi vynášelo nařčení z hipsterství, ale najednou je ticho. Hipsteři vyčpěli stejně jako emaři. Už před pár lety se světová média ptala, co hipsterství nahradí. Nabídla několik možných scénářů s různými jmény. Nejreálnější se jevil normcore, jednak se o něm mluvilo a jednak nezněl tak hloupě jako ostatní. Teď po něm ale zůstalo jen málo. Rozhodně nikdo nezvedne obočí a neřekne: „Bože, ty seš tak normcore!“

Na další hipstery zatím čekáme. Nejspíš to budou ale ti samí lidé. Lidé, kteří chtějí věci trošku jinak, ať už se jedná o depresivní děti, co přes patku nevidí do stran, nebo vousaté dvacátníky. Teď ale pro ně musíme najít jméno a následně z něj udělat pejorativní pojem. Tak čekám, co budu, když už nejsem hipster, ani emař.

Příspěvek sdílený nor_m_core (@nor_m_core), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-09-30T18:02:39+00:00“>Říj 3, 2018 v 11:03 PST</time>

Když jste tak moc normální, že máte vlastní kroj a nálepku basic bitch »

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Lizbeth
1424 příspěvků 17.10.18 09:03

Příjemné počtení. Díky

Nixe Lulu
344 příspěvků 17.10.18 16:02

Mně se to vždycky zdálo jako takový nedefinovaný a nedefinovatelný pojem; jiné subkultury mají nějaké svoje typické záležitosti jako svoji hudbu (často právě ona bývá tím jádrem, ne móda, a myslím, že to je tak dobře) a pak třeba taky ten módní styl, u hipsterů se mi zdá, že se tohle moc nedá definovat, anebo že by to bylo tím, že si vzali od různých jiných subkultur tu něco, tam něco? Já už jsem hodně let značně mimo tyhle nové proudy a mimo mainstream taktéž, můj vkus je charakterizovaný hlavně goth rockem, darkwave + souvisejícími podžánry, křesťanským metalem a metalcore a také mám ráda anime a jejich soundtracky. :) A od toho se tedy odvíjí i můj vkus co do oblečení, i když to zdaleka není nic extrémního (přece jen už dávno nejsem student).

Příspěvek upraven 19.10.18 v 11:53

Oveeec
3430 příspěvků 17.10.18 20:21

Jediný problém je, že hipsterů vyčnívajících z davu je tak strašně moc, že jsou zase jenom davem. Jinak je to zajímavá úvaha.

skylor
166 příspěvků 17.10.18 21:00

Mám pocit, že hispstery nahradili mileniálové.

Jordaan
9705 příspěvků 18.10.18 12:43

Co do pojmu, mate asi pravdu. Oznaceni milenial ted vyskakuje na kazdem rohu. Ale jak se daji poznat vizualne? Teda krome veku. Hipsteri jsou/byli rozpoznatelni podle vzhledu, rekla bych, ze vek v tom nehral az takovou roli, i kdyz jich vetsina byla spis pod tricet, tak se nijak vyjimecne daly videt i starsi rocniky.

Příspěvek upraven 18.10.18 v 12:43

Paris1789
5862 příspěvků 18.10.18 16:23

Dle zasvěcených nejlepší obraz mileniála nám podává seriál Girls. Kdo jste ho viděly/i, tak víte, že oblečení je až to poslední, co ty lidi zajímá. Vlastně je vzhled nezajímá jaksi vůbec.
Já jsem z toho pochopila, že chtějí hlavně přežít.
Vlastně je velmi zajímavé pustit si nejdříve Sex and the City a potom Girls. Kdybyste měli tak jeden volný týden samože.

sirena007
1281 příspěvků 18.10.18 15:21

@Jordaan Mileniálové jsou takové Husákovy děti dnešní doby…

MP Vera
265 příspěvků 19.10.18 08:06

@Paris1789 Tak to bych neřekla, mám za to ze tři že čtyř Girls vzhled docela řešily, i když to bylo ve stylu pečlivě promysleneho „vstala a sla“. Ale jako úvod do života milenialu ten seriál určitě poslouží, mne teda bavil dost.

Paris1789
5862 příspěvků 19.10.18 11:51

Samozřejmě ty postavy musely své oblečení řešit, už kvůli scénáři. Jen je neřešily jaksi verbálně a už vůbec ne jako součást děje, srovnejte s Carrie, která jako vrchol product placementu zavedla svého milého do obchoďáku Prada.
Podstatou mého příspěvku bylo tvrzení, že téma oblečení-vzhled-styl není tématem seriálu, narozdíl od Sex and the City.
Všimla jste si taky, že v Girls nikdo zřejmě nemá své auto a nejvíc se tam chodí pěšky?
Jinak na HBO teď dávají seriál Camping, který napsala Lena Dunham, doporučuji. Můj muž tomu ale vůbec nerozumí a okamžitě začal nenávidět hlavní postavu, takže s dalšími díly asi budu muset počkat, až někam odjede :-(

Hermida
14 příspěvků 21.10.18 18:26

Dnes se za hipstera vydává kdekdo, kdo se jen trochu odlišuje navenek. Resp., kdo tak působí na okolí. Často totiž pouze převládá vnější forma nad obsahem.

g.kala
437 příspěvků 5.11.18 11:46

Sorry, ale mně fakt vadí klišé Mařka z Jednoty nebo Pepík z ČKD a poněkud mi zavání pocitem nadřazenosti.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Manuál: Jak vybrat kulicha s nápisem

Autor: Adéla

Protože nápis na kulichu je daleko důležitější, než jestli vám jde... Celý článek

Víte, proč Bůh vynalezl Nike?

Autor: Ada

Fotka dvou slečen pochází z jednoho městečka o cca 12 000... Celý článek