Špatná velikost podprsenky škodí postavě i zdraví

30.04.19 | autor Janča

Běžný jev z českých ulic: zaříznuté podprsenky, ramena odřená od ramínek, prsa vypadávající s malých košíčků a jiné hrůzy.

Nákup podprsenky nemusí být nutné zlo


Nevím, jak vy, ale já nákupy spodního prádla prostě nesnáším. Vždycky to má stejný průběh. Do kabinky nanosím krásné vyztužené podprsenky a modlím se, aby mi alespoň jedna z nich sedla. Po pěti minutách přichází první vlna zoufalosti, po deseti se mi chce brečet. Na druhý den si stěžuju v práci kolegyni a mám, co dělat, abych nevybouchla vzteky ve chvíli, kdy se svou hrudí velikosti 80E, prohlásí „Hele, co je malý, to je hezký!“

Každá se potýkáme s něčím. Jedna s malými, druhá zase s velkými ňadry… a málokdy jsme spokojené s tím, co nám příroda nadělila. Některé si nechají „přenadělit“ plastickým chirurgem, ostatním nezbývá nic jiného, než si vypomoci dobrým prádlem. Se správnou velikostí podprsenky získá vaše postava okamžité body navíc. Prsa se zvednou, tím se uvolní oblast pasu a vy opticky zeštíhlíte.

Špatný výběr se může projevit nejen na vzhledu, ale také na zdraví. Zvláště u žen s velkým poprsím hrozí bolesti krční páteře, ramenou i celých zad. Špatná šířka kostic zase nemusí dělat dobře prsní žláze nebo podpažním uzlinám. Nehledě na to, že chybně zvolená podprsenka lehce způsobí pravé módní peklo… Tady se slečna sekla ve všem: velikosti, typu i barvě.

Na co si dát pozor při nákupu?


S jednou velikostí podprsenky na celý život nevystačíte. Ženské tělo se mění a málokterá z nás si uchovává stejnou váhu po mnoho let. Stačí jen 3kilogramový výkyv ručičky na váze a vaše velikost už může být úplně jiná. Proto je dobré se čas od času znovu přeměřit. Se správnými mírami a znalostí, čeho si při vybírání podprsenky všímat, najdete tu pravou.

1. Obvod


Pokud si myslíte, že ramínka nesou váhu vašich ňader, pak jste na omylu. Tenhle úkol má z 80 % obvod. Tedy měl by mít, jenže k tomu musíte vybrat jeho správnou velikost. Zadní díl podprsenky musí přiléhat, ale zároveň vám nesmí bránit v dýchání. Obvod má být v pravém úhlu k pažím a zapínání podprsenky ve stejné výšce jako střed mezi košíčky.

Zadní část by neměla jít od těla odtáhnout na víc než 3 prsty. Pokud zvednete ruce nahoru a podprsenka nezůstane na místě, je vám obvod příliš velký.

Tip: Zkoušenou podprsenku zapínejte na první háčky (nejvolnější variantu). Časem totiž může obvod povolit a je potřeba mít možnost ho zmenšit.

Zadní část obvodu podprsenky musí perfektně sedět. Zdroj: Astratex.cz.Zadní část obvodu podprsenky musí perfektně sedět. Zdroj: Astratex.cz.

2. Košíčky


U košíčků existují dvě varianty problému: buď jsou velké, nebo malé. Velké košíčky poznáte tak, že okraje podprsenky odstávají od ňader, z malých zase poprsí „přeteče“. Pozor si dejte i na dolní část košíčků. Prs by ji měl úplně vyplňovat. Samozřejmě nic není pevně dáno, a tak je možné, že i přes správně zvolenou velikost vám podprsenka nesedne. V takovém případě je důležité vyzkoušet jiný střih, který se lépe hodí k vaší postavě.

Špatná velikost košíčků škodí zdraví i kazí postavu. Zdroj: Astratex.cz.Špatná velikost košíčků škodí zdraví i kazí postavu. Zdroj: Astratex.cz.

3. Kostice


Kostice jsou podporou pro poprsí, i u nich je tedy důležité si všímat, zda těsně obepínají prsy. Přední část podprsenky rozhodně nesmí odstávat, ale sedět na těle. Kostice by měla vždy směřovat doprostřed podpaží.

Jak se vyhnout kabince?


V první řadě existují tabulky velikostí, které vám napoví, ve druhé speciální poradna, jakou má Astratex. Jako jedna z mála zohledňuje nejen míry, ale i věk, typ postavy nebo tvar prsou. Správnou velikost víte okamžitě. Navíc vám napoví i vhodný střih. Pokud se stane, že prádlo přesto nesedne, můžete ho poslat zpět a eshop vám vrátí peníze. Takže žádné zkoušení v kabince, ale pěkně v soukromí domova.

Zdá se, že dopracovat se ke správně padnoucí podprsence je tak trochu věda. Ve skutečnosti je k ní ale cesta snadná. Jak říká Markéta Lojdová z e-shopu Astratex.cz: „To nejdůležitější, co pro sebe a správnou podprsenku můžete udělat, je důkladně a přesně se změřit. V tom je celé tajemství úspěchu. Podívejte se na naše krátké video. Zjistíte, že na tom opravdu nic není a zvládne to každá z nás.“

A co vy a vybírání podprsenek? Je to pro vás boj, nebo vám nevadí?

Článek vznikl ve spolupráci s Astratex.cz.

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Podprsenkové dotazy s odpověďmi

Autor: Ada

Cca před měsícem jsem uveřejnila článek, ve kterém jsem vás... Celý článek

Dámské body: Sexy top, nebo nepřítel?

Autor: Adéla

Je sexy, rafinované, praktické a podle všech dokonce i velmi... Celý článek