Správná délka rukávů u saka a kabátu - dvě cesty agenta Smithe

12.12.12 | autor Channah

Za inspiraci k tomuto příspěvku vděčím diskusi pod svým článkem předchozím - přispěla do ní paní, která pracuje v prodejně pánských oděvů a nezdála se jí mnou prezentovaná správná délka rukávů (pod ohybem zápěstí). V Čechách přeci každý ví, že rukáv saka nebo kabátu má končit u horního kloubu palce, případně u malíkové hrany - jinak by při pokrčení ruky mohl rukáv vyjet nahoru, což by bylo společenské faux pas. Další čtenář v diskusi pod článkem vtipně podotkl, že při točení Matrixu měl herec Hugo Weaving (představitel agenta Smithe) v záloze dvě délky rukávů - jednu pro klidové momenty a druhou, delší, pro chvíle, kdy bojoval s Neem. Život ale není Matrix, musíme se proto rozhodnout, jakým směrem se vydáme:

1) Česká cesta - Agent Smith bojující

Český elegán je sužován strašlivou představou - co když natáhne ruku, aby pomohl dámě podržet dveře nebo jí podal spadlý kapesníček a rukáv saka nebo kabátu mu nemístně vyjede? Nejlepším lékem je prevence: pořídí si rukáv dostatečně dlouhý, k hornímu kloubu palce nebo malíkové hraně. Protože mu do rukávu nenafičí, ani když ohne ruku, může si ho také dopřát mnohem širší. Sice bude ve stoje vypadat trochu jako krtek, kterému z černého kožíšku čouhají drápky, ale co na tom, nemusí se bát toho děsivého ohybu lokte.

Zdroj: http://www.pietro-filipi.com

 

Zdroj: http://www.cmoda.cz

 

Zdroj: http://obchod.rozalia.cz

 

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz

 

Zdroj: http://www.denik.cz

 

2) "Západní" cesta - Agent Smith mírový

Britský či francouzský gentleman se rozhodl, že je menší tragédií, když mu při předpažení rukáv vyjede a odhalí část mužného předloktí (a nejlépe ještě s elegantními hodinkami). Volí tedy délku těsně pod ohyb zápěstí (s lehce vykukující manžetou košile - tak, aby byl vidět manžetový knoflíček), v případě rukávu kabátu jen těsně k překrytí spodní vrstvy. Zimní kabát doplní vyššími rukavicemi a vybere si rukáv užší, který lépe vypadá i izoluje. Trpělivě poté snáší posměch svého českého kolegy, že má sako či kabát po menším bratrovi.

Zdroj: http://uk.burberry.com

 

Zdroj: http://www.filmjackets.com

 

Zdroj: http://www.theskinnystiletto.com

 

Zdroj: http://sartoriallywasted.blogspot.com

 

Zdroj: http://images.askmen.com

 

Pánové, volba je na vás - za mé estetické cítění vás ale vyzývám: "Make love, not war!" Bojujících agentů už máme v České republice dost :).

 

 

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
dominic
85 příspěvků 12.12.12 00:25

Amen.

malakaja
349 příspěvků 12.12.12 00:29

Líbí. Pánove je opravdu čas na siluetu.(a holiče a kadeřníka a tělocvičnu-starejte a nepřežirejte, nebo budte vtipni. p
Posledni dobou nějaká unavená u těch ušmudlaných Šmudlů.

Atlacoya
2790 příspěvků 14.12.12 20:23

přesunuto do správného vlákna

Příspěvek upraven 14.12.12 v 20:37


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 00:47

Naprosto chybně podaný a zavádějící článek! Zaprvé srovnávat délku rukávů kabátu a délku rukávů saka je nesmysl, za druhé se informace v článku zakládají na domněnkách, nikoliv na nějakých zkušenostech.

Je třeba rozlišovat sako na formální nošení uvnitř budovy a >outerwear< (oblečení na venkovní nošení) mezi které patří bundy, kabáty, ale také např. blazery, sportovní saka, lovecká saka nebo saka jezdecká!

U obleku či oblekového saka nosíme délku rukávů po zápěstí, vždy tak, aby byl vidět lem košile, případně manžetové knoflíčky při pokrčení ruky, třeba v případě podání.

U outerwear je zvykem mít rukávy delší, k hranici „thumb knuckle“ (první kloub palce) a rozhodně se nejedná o nějaký český zvyk ;-) V případě kabátu který jde ještě přes sako je to dokonce naprosto jasné a bez diskuze. Zde to má za účel zakrýt rukávy saka, je nevhodné, aby ty vykukovaly z overcoatu. U ostatních bund, kabátů a sportovních sak přibývají další důvody (týká se i overcoatu) a to např. nošení rukavic, kdy má rukáv za účel skrýt konec rukavice. Navíc je zde důvod ryze praktický, nefouká vám do rukávu, protože rukáv končí s nejširší částí ruky nikoliv s nejtenčí!

Sportovní saka, blazery, lovecká a jezdecká saka, ale s nima i moderní peacoats např. a některé další pasové společenštější bundy mohou mít dnes délku rukávů relativně proměnnou od „zápěstí“ až po thumb-knuckle. To je víceméně dnes už na osobní preferenci. Pokud se nosí dané věci do města a je to mladistvá móda, je možné mít kratší rukáv, pokud je to móda k příležitosti, čili jdete třeba na lov, je lepší volit klasický, delší rukáv.

Co se výběru fotek týče, k tomu se nemá smysl ani vyjadřovat, ale řeknu jedno k celému: Nemám rád články, co čtenáři podsouvají vlastní názor!

Příspěvek upraven 12.12.12 v 11:51

Sibyla
2646 příspěvků 12.12.12 07:48

Nu, vzhledem k tomu, že dámské kabáty se nosí v délce k zápěstí, nikdy k thumb knuckle, nechápu, proč by pánové měli být zachumlanější. icméně, nechám se poučit: asi se půjdu podívat na Sartorialist nebo na Muže v Česku. Zajímavé téma.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 08:08

No zrovna „muzi v cesku“ neni nejverohodnejsi server, ale kdyz si zacnete googlit „coat sleeve length“ tak se treba svoji odpoved dozvite a overite si, ze co rikam neni uplny nesmysl:)

Jeste pridam jeden z toho Sartorialisty: http://www.thesartorialist.com/…rk-florence/ kde nabada k toleranci ke kratsim rukavum. Souhlasim, veci nosime tak, aby dobre vypadaly, ale ne z toho delat nejaky pravidla:„takle huste se to nosi na zapade a takle trapne to nosime my“. Doporucuju procist i diskuzi pod clankem:)

PS: mimochodem já volím zlatou střední cestu :D

Vendelýn
264 příspěvků 12.12.12 13:07

Myslím, že to moc dramatizujete. Až bude délka rukávů rukávů pánských sak jediný problém českých mužů. Moje srdce zaplesá. Osobně preferuji delší variantu rukávů právě k prvnímu kloubu palce. U kratší varianty mi vadí většinou holá ručka bimbající se na tenkém zápěstí a když se k tomu ještě přidají obrovské platové hodinky za 199 Kč je dílo dokonáno.
U sak souhlasím s variantou pod zápěstí a koukajícím lemem košile (i zde jsem ale viděl spoustu pekelníků, kteří si pod sako vezmou košili s krátkým rukávem)

if5
517 příspěvků 12.12.12 11:16

Nemám ráda diskutující, kteří musí dokazovat svou světovost tím, že kloubu palce říkají nějak podivně cizozemsky.

Atlacoya
2790 příspěvků 14.12.12 20:38

To ještě chápu, přeci jen člověk hledá i na zahraničních webech a tam je lépe držet se ustáleného názvosloví, než vlastního neobratného překladu. Navíc je to v uvozovkách a i s českým ekvivalentem. Víc mi vadí slovo overcoat, co takhle místo něho napsat svrchník?
Jinak je příspěvek pana Maravela pěkný, objektivní a přínosný.

Příspěvek upraven 14.12.12 v 20:38

Oveeec
3215 příspěvků 12.12.12 11:09

Proč musíte říkat thumb knuckle?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 11:49

@if5 @Oveeec Nesnažím se tím dokazovat světovost, ale je to prostě kratší, než rozepisovat „první kloub u palce“ pokaždé když to potřebuji v textu zmínit. Mimo jiné to beru jako už skoro odborný výraz se kterým se běžně setkávám a je specifický právě pro délku rukávů. Moje chyba, že jsem do závorky toto nerozepsal u první použití. Myslel jsem že ano, ale bohužel jsem opomněl, za to se omlouvám (a napravuji). Pokud vám to vadí, už s tím asi nic nenadělám, ale snad si z toho mého „referátu“ odnesete i něco užitečnějšího, než že se tu někdo snaží jen bejt světový :-)

Příspěvek upraven 12.12.12 v 11:50

Oveeec
3215 příspěvků 13.12.12 17:13

Ona jsou česká slova vůbec většinou delší než anglická…s tím by se mělo něco udělat, kdo to má furt vypisovat nebo nedejbože si na tom lámat jazyk…

Channah
14 příspěvků 12.12.12 11:15

Díky za reakci a věcné argumenty - nicméně do značné míry mluvíme o tom samém, jen jinými slovy. Na délce rukávu saka se myslím shodneme a u kabátu píšu " v případě rukávu kabátu jen těsně k překrytí spodní vrstvy" - tj. tak, aby sako a košile nevykukovala. Problém u nás je často ten, že si muž koupí už sako s příliš dlouhým rukávem a pokud má být rukáv kabátu ještě delší, dostává se do absurdní délky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 12:44

@Channah Ono je to dost spekulativní i u těch sak, protože i sako může mít teoreticky delší rukáv. Jen to není moderní, je to zastaralé. Je to asi jako si zapínat poslední knoflíček u saka, takové starosvětské. Není to ovšem nějaké extra velké faux-pas, ač to někteří tak berou. Problém nastává, a to je dobře vidět i na vámi přiložených fotkách a i to zmiňujete, pokud to sako nesedí jak má a rukávy jsou příliš široké. To pak vypadá prostě zle, že vám je to opravdu velké a ztrácíte se v tom.

A to samé v tomhle případě platí i u kabátů.
Myslím, že ten look je dobře porovnatelný tady, ač jsou obě bundy (burberry prorsum) s kratší verzí rukávů:
http://2.bp.blogspot.com/…ll2010-4.jpg

Na mě alespoň ta vlevo působí tak hole, nepatřičně, což je právě zvýrazněno ještě tím, že do rukávu vidíme jak je široký. U toho druhého, když trochu rozmlžíme zrak aby se kabát spojil se svetrem, je to hezky uzavřené. Kdyby tam po ten první kloub palce (:D) ten svetr nebyl, působí to podobně hole.

Stejně tak když se podíváme na tuhle quilted jacket (prošívaná bunda?), ty rukávy hezky padnou a i když zrovna tady by mi vůbec kratší varianta nevadila, nemyslím si, že můžem říct křivého slova proti téhle verzi. I když na mě nepůsobí tak sportovně a městsky, jak by zřejmě s kratším rukávem působila (což není špatné, jen posunuto stylově víc k přírodě):
http://cdnc.lystit.com/…ge_flex.jpeg

Nakonec je taky třeba zvážit kde se s kabátem pohybujeme. V Itálii to bude trochu jiné než v Norsku :D Pro české podnebí bych právě byl o to shovívavější a o to opatrnější s aplikováním jížnějších zvyků (např. mimo jiné boat shoes v plážové úpravě s ohrnutými nohavicemi pro běhání po Praze :D ale o tom zas jindy…)

Nejsem proti nošení kratších rukávů kabátů, líbí se mi třeba právě tady ten detail toho opakování svetru z vnitřku kabátu opět v „páskách“ koukajících z rukávů, ale je třeba brát v potaz obě varianty a rozhodovat se tak, aby to bylo ku prospěchu. Nedá se obecně říct: "kratší rukávy víc letí a jsou víc chic, bohužel.

Channah
14 příspěvků 12.12.12 13:02

Díky, pěkné příklady :) Je vidět, že Vás pánská móda zajímá a baví. Věřte mi, že budu velice šťastná, až se čeští muži dostanou na úroveň, kdy budou zvažovat vykukující svetr v barvě rukávu (což je opravdu pěkný moment), jen mám pocit, že je to bohužel ke vztahu k článku už „vyšší dívčí“ (tedy „pánská“, pardon). V článku mi nešlo o to, co je víc „chic“, je to spíš mé povzdechnutí nad tím, že u nás pánové obecně nosí příliš dlouhé a široké rukávy u saka a jako důsledek toho i u kabátu a celek pak působí neforemně. (Mimochodem k té „kratší“ verzi Burberry bych si dovedla představit vyšší kožené rukavice, které by právě díky kratší délce rukávů krásně vynikly ;) ).

ERtech
15 příspěvků 12.12.12 14:03

Pokud si muž vezme vyšší rukavice, tak už ale nemůže mít hodinky nebo ano? Můžete uvést příklad, jaké rukavice jsou vhodné?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 15:11

@ERtech může, ale záleží co má za hodinky :D Ty moje nemůže, ale takové Skagen hodinky klidně.
http://www.gadgets-reviews.com/…sh-watch.jpg

A nebo to řešit s filipem:
http://www.blogcdn.com/…ng-glove.jpg :D

ERtech
15 příspěvků 12.12.12 15:31

Díky, ty rukavice jsou elegantní, poohlédnu se po podobných i po subtilnějších hodinkách, které k tomu budou dobře ladit… ;-)

kurzatko
230 příspěvků 13.12.12 14:53

Ono dost těch českých pánů na fotkách je neforemných samo o sobě, bohužel…:-(

todysek
6 příspěvků 14.12.12 08:49

To tady ještě chybělo! Když nemáte rád články, co podsouvají lidem vlastní názor, tak proč píšete komentáře, co dělají přesně to? O absenci respektu k práci, kterou odvedl někdo jiný (a za tímhle článkem kus práce rozhodně je) ani nemluvím.

llolla
2102 příspěvků 12.12.12 06:36

„život není matrix“, tohle si dám na tričko =)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 07:59

„Volí tedy délku těsně pod ohyb zápěstí (s lehce vykukující manžetou košile - tak, aby byl vidět manžetový knoflíček), v případě rukávu kabátu jen těsně k překrytí spodní vrstvy.“
Z toho jasně vyplývá, že kabát pod ohyb zápěstí je nesmysl, protože by nezakryl manžetu košile. A proto se nosí kabáty po kloub palce.

sinfjotli
7 příspěvků 12.12.12 08:05

Tento clanek i clanek predchozi naprosto opomiji fakt, ze delku rukavu lze v rozumne mire upravit (zkratit, prodlouzit), obzvlaste pokud neni rukav zakonceny nejakym detailem (prezkou apod.).

Je skoda zavrhnout kabat ktery jinak vsude sedi a libi se vam, jenom proto ze jsou rukavy prilis dlouhe.

Anutella
24 příspěvků 14.12.12 18:22

U kabátu jistě, u saka - ne.

Mylady2
12413 příspěvků 12.12.12 09:08

@Maravelo tak nám tu hlavně nepodsouvej názor svůj!!!

Článek FAJN;-) též se u mužů kloním spíše k variantě číslo 2.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 09:33

Dobré jitro! :D Není nad to začít den s jedovatým příspěvkem :D Hezké dopoledne a dávej venku pozor, je tam sakra zima :D

Ofinovitá Áňa
171 příspěvků 12.12.12 17:02

…jelikož módní peklo, diskuze a podobný věci se obecně naprosto vyhýbaj osobním názorům : )

Mylady2
12413 příspěvků 12.12.12 09:10

@sinfjotli tak s tím se snad počítá;-) myslím, že konfekce přímo volá po tom aby byla upravena.
Jak kabát v Pradě tak ZARA.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 09:27

Tééda, chlapi v obleku ( zvláště z druhé poloviny článku)… mňam :-), kromě těch našich politických činitelů, to jsou snad karikatury, nebo si je módní peklo objednalo jako odstrašující příklad.

Mylady2
12413 příspěvků 12.12.12 09:38

@bertulka to by mě taky zajímalo kam vráži ti pakoši to ošatné co mají k dispozici.

@Maravelo vrať se ke svému elaborátu a ihned pochopíš odkud má jedovatost byla převzata. To je co? Aneb co nechcem aby nám činili druzí nečiňme mi jim.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 09:48

@Mylady2 do vil, na bankovní konta, do milenek???

Matmys
2595 příspěvků 12.12.12 11:24

Do krabice na víno? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 09:45

@Mylady2 Myslím, že nikomu nic nepodsouvám, píšu důvody, proč dané věci jsou tak jak jsou a přidávám i zdroje, které dávají možnost odlišného pohledu na věc. Jedovatě zde také k nikomu nemluvím. Ovšem jestli ty to tak cítíš, asi s tim nic nenadělam, ten problém je pak ale asi už u tebe, ne u mě :D

z_dediny
1133 příspěvků 12.12.12 10:13

Je dost manipulativní, ne-li přímo podpásové, porovnávat délku rukávů u konfekce a u oděvů šitých na míru nositeli. Považuji za neschopnost výrobce katalogu, když má model nesprávnou délku rukávu, aspoň na focení mohli ten jeden výrobek upravit. Přesto se mi nelíbí, že to autorka porovnávala. Chápu ale, že tohle je módní peklo a je primárně určeno k tomu, aby ukazovalo negativa, nejlépe na těch, kteří jsou společensky níže.
Já sama mám raději delší rukávy, aby mi do nich nefoukalo, když čekám na MHD. Kdyby to nebylo ošklivé, zakrývaly by mi rukávy i konečky prstů:-)). Kdybych se přepravovala autem, asi bych zase měla jiný pohled na věc. U saka mi připadá správné, že je vidět 2 cm manžety košile. U kabátu se mi to nelíbí. Rukáv kabátu má zakrývat vše, co je pod ním.

if5
517 příspěvků 12.12.12 11:19

Vždyť i u konfekce se dá délka rukávu upravit - ve větších městech je těchto služeb spousta, stačí hledat, někdy poradí rovnou v obchodě. A na venkově se třeba najde nějaká tetka, která umí solidně šít a ráda si přivydělá?

LudmilaCecílie
138 příspěvků 12.12.12 15:30

Ježkovi voči, kde jste přišla na to, že MP je k tomu, aby se tu ukazovaly negativní věci na níže postavených vrstvách???

Juliect
301 příspěvků 12.12.12 10:27

Ve škole nás učili měřit délku rukávu u saka s pokrčenou rukou k zápěstnímu kloubu plus technický přídavek 1 cm.
A s tou délkou je to v Čhechách hodně o tom, že čeští muži jsou milovníci košil s krátkým rukávem a holá vykukující ruka ze saka je fakt divná. U kabátu jde opravdu o to, že je to vhodný svrchní oděv přes oblek a většina můžů si ho tak i kupuje, a rukávy od saka z něj prostě koukat nemůžou. Mladík v plášti ve variantě 2(ten bez hlavy) pod ním sice nějaké sako má, ale moc pohodlí by asi neměl až by si kabát zapnul

xromance
76 příspěvků 12.12.12 10:32

Chmmmhhhmmmm mně ten článek příjde jako poněkud zoufalá snaha udržet život na MP… jako že aby se něco napsalo, když už se tady má něco semtam napsat… anebo druhej dojem, který z něj mám, že by tento článek byl použitelný do padesáti jinejch internetovejch magazínů jako je krasna cézet, proženy, žena IN a kdeco co má rubriku „móda, trendy, životní styl“

Matmys
2595 příspěvků 12.12.12 11:26

No vida - a zabralo to.
Něco se sem napsalo a něco další komentují…

Slávica
12 příspěvků 12.12.12 10:35

Odpadnem:-) Ako krasne sa da napisat o dlzke rukavov

Příspěvek upraven 12.12.12 v 10:35

NISHTA
49 příspěvků 12.12.12 11:10

Pěkný článek. Kloním se ke kratší variantě. U oblekového saka vždy, u kabátu a casual saka může být IMHO rukáv o něco delší. Nedávno si nechával manžel zkrátit rukávy o pár centimetrů hned u několika sak (košile ušitá na míru nemilosrdně odhalila, že jsou moc dlouhé) a byl docela boj přesvědčit krejčovou, aby to udělala. Koukala na nás jak na šílence. V Česku je prostě ta delší délka zažitá. Podle mě to vypadá blbě, tak nějak zanedbaně, viz Nečas, Donutil. Mluvili jsme o tom tenkrát s p. Lohniským a nabídl manželovi, že může obleky k úpravě přinést k němu, pokud nechce podstupovat unavujíci diskuse s krejčími. Ten samý problém je totiž i s délkou kalhot.

Crystal21
9 příspěvků 12.12.12 11:13

Autorka píše opäť hlúposti… v živote som nevidela, aby kabát odhaľoval celú ruku… v živote… je to trápne, je to faux pas a muž v takom kabáte vyzerá ako výrastok, ktorý si kupuje o číslo menšie kabáty… odhalená ruka vyzerá dobre na módnej fotke, ale nie v realite… a rozhodne to platí aj u francúzov

Crystal21
9 příspěvků 12.12.12 11:15

Aby som to radšej upresnila - oblekové sako je iný prípad, hoci sa žiadna tragédia nestane, ak aj to má dlhší rukáv, podľa správnosti má byť rukáv dlhý tak, aby odhaľoval cca 1cm z košele, ale rozhodne sa do toho nemajú miešat casual saká alebo nebodaj kabáty, autorka by mala radšej prestať písať, všetky jej články na MP sú zatiaľ totálne mimo

ChaniKuro
1 příspěvek 12.12.12 11:58

Když jsou tak mimo, tak proč je vlastně čtete a na tenhle server chodíte? Někdo Vás nutí?

clandestin
19 příspěvků 12.12.12 12:15

Nerozumím tomu, nemám žádné teoretické znalosti, ale víc se mi líbí ta kratší varianta

Lanevra
371 příspěvků 12.12.12 13:07

Já mám raději kratší rukávy saka, víc se mi to líbí. Kabát ať si má rukávy klidně dlouhé.
K tomu zkrácení rukávu… Otecko si koupil konfekční sako na jinak prostorově řešenou postavu a nechal si u něj zkrátit rukávy (sahali mu až do půlky prstů. Ono totiž jak známo, když je někdo v pase širší, tak má přeci logicky ruce jako orangutan a měří 190 cm, že ano? - to je ironie, jen kdyby to někdo nepochopil). První co mě napadlo při následném pohledu na něj bylo: Harry Potter po padesáti letech profesionálního a intenzivního sání od Weasleyovických pijavic. Rozumněno: malá postava, domácím jídlem vykrmené bříško, věčně přerostlé a nezvladatelné kudrnaté vlasy šedé barvy a zelené oči za kulatými brýlemi. Nebylo to tedy nic moc a vypadalo to nepřirozeně.
Tím chci říct že u českých mužů může být trend nošení dlouhých rukávů u saka taky způsobený tím, že na jejich postavu se prostě nevyrábí žádné cenově dostupné sako s kratším rukávem a že po zkrácení rukávů to vypadá divně. Myslím si to taky proto, že mám často dojem při pohledu na muže širší postavy, že jejich sako je kříženec mezi sakem a kabátem. Tedy že je určeno na vyšší postavu.

ERtech
15 příspěvků 12.12.12 13:07

Pořídil jsem si dvouřadový kabát do pasu a rukávy mám jen po zápěstí. Upřímně řečeno ho nenosím, pokud bych měl jet MHD a chytit se madel nad hlavou, protože se obávám pohledů ostatních cestujících :) Podle mě by se měly rozlišovat delší kabáty pod oblek (rukávy po kloub palce) a sportovnější kabáty na volný čas (svetr a neformální kalhoty), kde se dá akceptovat rukáv po zápěstí…

ERtech
15 příspěvků 12.12.12 13:37

Přidávám amatérskou fotku… :)

Vendelýn
264 příspěvků 12.12.12 16:27

Je kde jste ho koupil. Něco takového sháním :)

ERtech
15 příspěvků 13.12.12 18:11

V Peek & Cloppenburg, Brno, Vaňkovka. Mám ho už třetí sezonu, ale říkám si, že takový kabát hned z módy nevyjde :) Okoukal jsem to v Holandsku, tento střih tam tehdy hodně frčel… :)

Vendelýn
264 příspěvků 17.12.12 10:30

Díky, je fakt super. Do Brna kvůli němu sice asi nepojedu, ale snad mě to konečně dokope sednout za stroj a nějaký si ušít (látku mám ve skříni už druhým rokem) :)

Cleira
113 příspěvků 12.12.12 16:39

Jste ženatý? :D :D :D

ERtech
15 příspěvků 13.12.12 18:11

Šťastně zadaný :-D

Cleira
113 příspěvků 19.12.12 19:48

No ještě aby ne :-)

Alatriz
57 příspěvků 12.12.12 16:39

Přesně takový chci, ale dámské je nikde nemají :-) Já myslím, že se vůbec bát nemusíte. Já, když vidím v MHD někoho v takovémto (nebo podobném) kabátu, tak mám hned hezký den, protože si říkám, zase jeden, co se nestydí chodit pěkně oblečen a nenatáhl si lyžařskou bundu jen proto, že je kosa. A řekla bych si to, i kdyby Vám ten rukáv vyjel až nad loket :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 20:55

No, ja bych se na vas urcite taky divala, ale se zalibenim, klidne to noste a hlavu vzhuru.

ERtech
15 příspěvků 19.12.12 10:51

Díky moc všem za hezké komentáře i pozitivní hodnocení. Myslím si, že tento server je velkým přínosem. Smyslem módy je působit přirozeně a příjemně, dobře sladit co nosíme a ne natáhnout si na sebe i pytel od brambor, pokud někdo řekne, že je to in. Češi se hodně ohání tím, jak se lidé oblékají na západě. Docela mě mrzí, že jsem si nenafotil, jak se lidé oblékají v Anglii, občas z toho zůstává rozum stát :-)

Osmikraska
670 příspěvků 12.12.12 13:19

Rozhodně je to velice vtipně a svěže napsané:-)
Ale vysvětlující komentáře @Maravelo jsou taky dobré:-)

KaCZFi
128 příspěvků 12.12.12 13:20

U muzu mam radeji kratsi delku rukavu…Prijde mi to tak nejak vic sexy nebo co… Delky sak a kabatu, kde muzum sotva vylezaji prsty na rukou, jak je opravdu v Cechach zvykem, mi pripadaji dost osklive a asexualni. Na delsi debatu je to, ze si cesti muzi dost casto neumeji vybrat oblek a kabat v patricne velikosti a tedy delce. Tak nejak to na nich visi a planda, snad je to nejaky syndrom z dob minulych, ze oblek a kabat je draha vec, tedy to mam na deset a vice let a radeji to koupim vetsi - co kdyz priberu nebo vyrostu, ze??

sinfjotli
7 příspěvků 12.12.12 13:52

K tomu pribrani vahy se mi libi tenhle citat z blogu Drake's London: „Jediny dietni plan jaky kdy budete potrebovat: Kupujte si kvalitni obleceni ktere Vam padne“ :)

http://drakes-london.tumblr.com/…per-best-and


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 15:06

@sinfjotli skvělý odkaz, stálo by za to sem dát překlad i pro lidi co nerozumí tolik anglicky. Škoda že to je jen co se týká sak, ale určitě by se našlo něco podobného k outerwear („oblečení na ven“)

kPax
11 příspěvků 12.12.12 15:11

Myslim, ze pokial ide o dlzku rukavov, menej je niekedy viac, ale niekedy je menej proste menej.

Rukav saka - urcite kratsi, ale len za predpokladu, ze je kombinovany s koselou s rukavmi na manzetove gombiky. Preco inak by sa tato vychytavka pouzivala, keby mala ostat skryta, nie? Pri gombikovej manzete ten efekt az taky nie je, tak si myslim, ze pri takejto kombinacii dlhsi rukav toho az tak nepokazi.
Ono tieto detaily by nemali byt riesene bez toho, aby sa bral ohlad na to, ako ladia so zvyskom. Perfektne strihnuty rukav na neforemnom obleku ma asi taky efekt ako elektrony na opryskanom Favorite.

Co sa tyka dlzky rukavu na kabate, tak tam by som urcite najprv trikrat meral a raz strihal. Ako tu uz bolo povedane, co vyzera dobre na statickej poze na fotke v katalogu, nemusi byt az taka vyhra v realnom zivote, kde obcas treba roztvorit dazdnik alebo sa chytit madla v MHD, pricom spolucestujuci zrovna nemusia mat prehlad otom, co ma dotycny vytetovane na predlakti :)

KaCZFi
128 příspěvků 12.12.12 16:51

Tak predpokladala jsem, ze je zbytecne jeste zduraznovat, ze kratsi rukav (tedy spise zadny rukav…) se asi nesnese se 7 let starou kosili s Tesca s odrbanymi manzetami a stejne tak starym kozenym reminkem od jeste starsich hodinek, apod…;-)

Volkswagen
2 příspěvky 12.12.12 13:44

Dlouhé rukávy jsou hlavně hrozně nepraktické, muchlá se to, žmoulá se to, strašně se to špiní. Když jsem si naposledy kupoval kabát, musel jsem paní u Steilmanna vyloženě přemlouvat, ať mi dá ještě o číslo menší (nakonec jsme zakotvili až o dvě čísla níže od „ten vám padne jako ulitej“). Věčnou mantrou bylo: ale dyž uděláte takle (gesto někde mezi árijským pozdravem a závěrem gymnastické sestavy) tak vám ten rukáv vyjede! Nezmohl jsem se na nic jiného, než že to dělat nehodlám. :)

Andriz
18 příspěvků 12.12.12 14:39

K délkám rukávů - Tady je to krásně a obsáhle vysvětleno (AJ): http://www.gentlemansgazette.com/…rts-jackets/

malakaja
349 příspěvků 12.12.12 22:30

To je chlapský přístup podle mého gusta. vzácné. Taky mi švadlena říká:„Ale v tom nebudete moct dýchat“. A já jí odpovídám" Já ale nepotřebuju dýchat, já potřebuju být bezchybná:)(pravda že ve satebních šatech mi večer už bylo na omdlení, a to byly lněné jednoduché, žádné šlehačkozní pseudorokoko…

Volkswagen
2 příspěvky 13.12.12 12:01

Taky to jsou léta dřiny a odříkání :-) taky jsem se několikrát nechal krutě napálit a pak doma žasl. Co jsem si to koupil za hrůzu. Člověk prostě musí být nekompromisní a nenechat si do toho mluvit :-)

gonga
23 příspěvků 12.12.12 14:35
Až se bude psát rok...

A já budu mít jediný módní problém s délkou rukávu saka či kabátu, bude ze mě šťastný člověk. Prozatím jsem překontroloval svůj vlněný duffle coat barvy velbloudí srsti a ouha, rukáv je ke kloubu na palci. Ale jen k prvnímu, sláva, alespoň že tak. Ale jsem čistý, ostříhaný, voním a barevně také ladím.

LudmilaCecílie
138 příspěvků 12.12.12 15:21

Skvělý článek! Líbí se mi ta lehká ironie, aneb jak usadit hnidopichy…

Grass
2 příspěvky 12.12.12 16:07

Velice dobře a fundovaně nám (čti mému drahému a mně) s výběrem obleku i kabátu poradil jeden moc milý prodavač ve Van Graafu. Pokud sháníte cokoli pánského s nádechem společenskosti, doporučuji střed Václavského náměstí v Praze.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.12 16:32

Ach jo, ten obrázek s politiky, to je vážně děs. Ale k té naší politice mi to sedí. Je to smutné - chlapi, co ani neumějí nosit oblek. Co si o nás v Brusele pomyslí?

Vendelýn
264 příspěvků 12.12.12 16:37

Co by… Že si neumíme zvolit kvalitní politiky, ale to sem asi moc nepatří :)

BP0991
213 příspěvků 12.12.12 21:01

Já bych to shrnula… Ani ne krátký ani ne dlouhý.. Nedovedu si představit že muž v tomto počasí jako panuje teď (-9), by měl rukáv kratší aby z něho lezla košile apod., venkovní kabát prostě do chladného počasí by měl mít ty rukávy u kloubů. Něco jiného je oblek ve vnitř budovy. Když jsou ty rukávy moc krátké, tak mi to připadá docela nepěkné…

trinita
323 příspěvků 13.12.12 00:52

Ja osobne mám rada rukávy dlhšie, na zimných veciach kľudne až také dlhé, že mi trčia len končeky prstov, proste mám rada teplo… a tým pádom mi nevadia ani dlhšie rukávy u mužov

dominic
85 příspěvků 13.12.12 00:57

Samozrejme neexistuji zavazna pravidla, jako pro nic v odivani. Ale pokud jde o dobre minene rady:

  1. Podivejme se na anatomii ruky. Moje neni snad nijak anomalni, a od prvniho kloubu palce k prvnim kloubum prstu mam dal, nez od kloubu zapesti k nemu. Takze pokud rukav kabatu saha k nemu, je to idealni. D. Craig to ma zhruba taky tak, pan Donutil take (kdyby ovsem slo o kabat a ne sako). Mimochodem se mi zda, ze Pietro Filippi model ma nejake divne proporce ruky (nebo ujety photoshop).
  1. Delka je jedna vec, ale jak jsem psal uz minimalne jednou u jineho clanku o kabatech, zalezi i na jinych atributech. Konkretne na sirce/vysce pruramku, stihlosti rukavu predevsim v casti od lokte k dlani, a celkovem strihu. Ten Burberry kus by vypadal skvele i o centimetr delsi. Craigovy rukavy nadherne splyvaji. Donutilovy docela taky. Problem u predevsim toho prvniho kabatu a prvniho obleku je celkova mizerna konstrukce a strih rukavu, zdaleka ne jenom delka. Ja se dokonce domnivam, ze sirka je vic dulezita nez delka, diky/kvuli celkovemu efektu na siluetu.
  1. Uz to tu v diskusi padlo - upravy, upravy, upravy. Zkraceni rukavu je nejjednodussi krejcovsky zakrok, vetsina (lepsich) konfekcnich obleku a samostatnych sak s nim i pocita. Zuzeni je taky snadna zalezitost, a opet, ty kusy obleceni jsou na to pripravene. Vetsina konfekcnich kusu potrebuje rukavy zkratit, pokud nemate jo stesti. Prakticky kazdy je potrebuje zuzit. To je podstata konfekce, musi nejak sedet co nejvetsimu mnozstvi lidi, ale pocita se s tim, ze se doupravi na miru. Kabaty se daji upravovat taky, opet, jak uz zaznelo, pozor na ruzne prezky a podobne zalezitosti (i kdyz dobry krejci si i s tim poradi). Co upravit moc nejde, jsou ramena a spatny celkovy strih, ci strih samostatne casti (tedy rukavu). Takze kabaty/saka kupujeme zasadne podle toho, jak sedi v ramenou.
  1. A jeste jednou, protoze toho neni nikdy dost: Pruramky a sirka. V kabatu/bunde/saku s dobre strizenymi, stihlymi rukavy a uzkymi, vysoko strizenymi pruramky NENI PROBLEM drzet ruce na volantu, tancit, drzet se mastne tyce ci zdravit cisare, aniz by rukav sjizdel nekam k lokti.
  1. Pod kabat i sako se kratky rukav nehodi. Hole predlokti vykukujici zpod rukavu je divne, obcas i ponekud ohavne. Pro milovniky „pohodli“ podotykam, ze dotykat se pazi lehke bavlny je prijemnejsi, nez otirat ji neustale o umelou podsivku rukavu saka/kabatu. Ani podsivka z hedvabi v tomhle neni moc terno.


Diskutabilni vyjimka je polotricko nebo dokonce tricko pod lezernim, nejlepe rozepnutym a nepodsitym sakem.

  1. Pravidlo o rukavu kabatu/bundy prekryvajicim vse pod nim podle me neni pevna maxima. Par couhajicich milimetru (asi vylucne) svetru vypada moc dobre, je to podobny vizualni efekt jako manzeta kosile couhajici z rukavu saka. Za predpokladu, ze rukav kabatu/bundy je dostatecne uzky a kratky a rukav svetru nesaha po konecky prstu a neni, lidove receno, vydojeny.
  1. Na zaver, panske zapesti neni mozna nejkrasnejsi cast tela, ale pokud jde o odivani, je to jedno z mala mist, kde se muzou dit vizualni hody. Zvlast v zime. Potkavani manzety, jednoho ci dvou (i vic!) rukavu, lemu rukavice, hodinek ci naramku, a proc ne i maleho kousku hole kuze je mnohdy fantasticke. Je to vsechno o detailech, a snad nikde jinde na tele neni mozne dosahnout takovych kombinaci, takze si jich uzivejme do sytosti!
Osmikraska
670 příspěvků 13.12.12 15:04

@dominic
Bod 7 je super:-) Takové hezké nadšení pro pánskou módu:-)
Vítejte, dlouho jsem Vás neviděla!

dominic
85 příspěvků 14.12.12 00:13

Diky! Nejak mi posledni dobou nezbyva na diskuse o jednom z mych nejvetsich konicku moc casu (vinou konicku ostatnich), ale jakmile se najde prihodny clanek, nenecham si ujit prilezitost prispet svou troskou do mlyna :)

Vendelýn
264 příspěvků 13.12.12 15:56

Amen

jitka96
16 příspěvků 13.12.12 16:48

Mě se víc líbí ta „západní cesta“, čili kratší rukáv :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.12 17:56

@Oveeec zbytečná poznámka :-)

couturier
20 příspěvků 13.12.12 18:48

Přísahal bych, že jsem tady včera večer dával komentář, který říkal zhruba toto: „Až sem bude Zara vozit to, co nabízí běžně v Anglii (viz pánské kabáty na jejich webu: http://www.zara.com/…277002/Coats#…), bude to dobré. Jedna z možných cest je prostě zdejší sortiment nekupovat.“ Opravdu divné, že se komentář ztratil.

ERtech
15 příspěvků 19.12.12 10:55

Nejlevnější zpáteční letenka do Anglie se dá pořídit kolem 1500 Kč. Když se podíváte na ceny kabátů v ČR a v Anglii, docela se vyplatí letět jen tak na otočku a nakoupit si oblečení tam nebo si nakoupit přes britský ebay.
Zajímalo by mě, jak vlastně vznikl standard, že to, co se neprodá v zahraničí nebo zboží béčkové kvality se vozí do ČR a prodává za dvojnásobek ceny. :(

ERtech
15 příspěvků 19.12.12 11:07

Ale oni v ČR prodávají to co v Anglii, ale srovnejte si ceny. Zrovna jeden kabát z Vašeho odkazu mě vážně zaujal. V Anglii je o 20 procent levnější a s bezplatným poštovným.

ERtech
15 příspěvků 19.12.12 11:12

Třešnička na dortu, porovnejte sami (přibližný přepočet) ČR: 5.699 Kč
Anglie: 4.770 Kč Španělsko: 3.475 Kč

To už by skoro vydalo na samostatný článek…

Lennita
145 příspěvků 14.12.12 11:18

Fajn clanok, poucny pre panov a naozaj vtipne napisany :) Dakujem pobavilo.

Anutella
24 příspěvků 14.12.12 18:19

Pokud jde o článek, nemohu posoudit jeho fundovanost, nejsem odbornice - nicméně, obleky z fotografií „mírových Smithů“ jsou šité na míru, o tom jsem přesvědčena!!! (Dtto burberry, kde je pan model zezadu patřičně zaklipsován, aby vypadal dokonale). Připadá mi tedy nespravedlivé, porovnávat k těmto milionářským snímkům naše obyčejné české muže, kteří jsou nuceni nosit oblek, a to pokud možno déle než jednu sezónu. Ano, přesně takového mám doma. Vysoký, s dlouhýma rukama, jsme rádi když potkáme oblek v jeho velikosti. Délka rukávu? Nevtipkujte! Jsem ráda, když mu to je! Na to, abych mu dala šít oblek u stejného krejčího, jako zde vyložení „Smithové“, nemáme, a mít nebudeme. Je to snad zlo? (Podotýkám, že můj muž nosí i dražší obleky a vlastní jich v současnosti cca osm. Po každém z nich jsme docela pracně pátrali, až můj nemetrosexuální muž řval, že v do dalšího obchodu už nepůjde.)

dominic
85 příspěvků 14.12.12 22:41

V jake cenove hladine se pohybuji muzovy ‚drazsi‘ obleky? Ten pojem je velmi relativni, ale budu operovat s tim, co bych pri me nevalne znalosti ceskeho trhu povazoval za ‚drazsi‘, tedy zhruba od deviti tisic ceskych korun nahoru.
Oblek z jakekoli dilny na Savile Row vyjde vyrazne draz, o tom zadna. Existuji vsak i levnejsi moznosti velmi dobre kvality - online MTM sluzby (tailor4less, indochino…) ci lokalni krejci. V ceskych okresnich a krajskych mestech se daji dohledat profesionalove, kteri si za dvoudilny oblek reknou kolem dvanacti tisic korun, plus material, kde se bavime o realnem rozpeti 600 - 1700 Kc/bezny metr. Ano, je to drazsi zalezitost nez konfekce, ale nikterak vyrazne a rozdil je obrovsky. Navic, jestlize muz nosi oblek denne, jak si odvozuji z vaseho prispevku, mela by cena dalsich zakazek mirne klesnout („vernostni“ sleva a skutecnost, ze krejci muze pracovat podle uz hotoveho strihu). Plus existuje moznost nechat si rovnou sit dvoje kalhoty, protoze ty statisticky vydrzi kratsi dobu, nez sako.

Pracoval-li jsem se spatnou cenovou hladinou, omlouvam se, ale i tak vam doporucim navstevu prumerne svadleny, ktera zakladni zkraceni/zuzeni zvladne vetsinou velmi dobre a za par stovek. Nutne je potom akorat kupovat sako sedici dobre v ramenou a aspon nejak slusne v pase (zuzit se da, ale ne o deset centimetru, a cas od casu se to nemusi povest idealne), a rukavy/nohavice radeji delsi nez kratsi. Oblek je o strihu a o tom, jak padne. Dobre padnouci kus za dva tisice plus petistovku za upravy na miru bude vzdycky vypadat lip, nez nepadnouci za desetitisice.

Snad jsem poradil uspokojive, at se dari!

dominic
85 příspěvků 14.12.12 22:45

Mimochodem, Vevoda z Cambridge ma na tehle fotce nejspis konfekcni kus. Oblek na miru by se mu takhle nahromadit na hrbu nemel :)

Anutella
24 příspěvků 16.12.12 00:46

Děkuji za tipy,
problém je v tom, že podobného zaručeného krejčího prostě neznáme, a jak znám manžela, v životě bych ho nedonutila podstoupit proceduru s braním měr, zkouškami atd :-) Ale rozhodně o tom popřemýšlím, protože pravidelná honba za obleky taky není jeho hobby. On je ten typ, co spí v tričku ze střední školy, a já mu na něm tajně zašívám zub času. Nicméně, k oblekům je doživotně odsouzen :-)
Prozatím to ladíme spíš kravatami a košilemi, ty mu můžu koupit i bez jeho asistence.
Jestliže jste fundovaným rádcem - lze vůbec nechat upravit délku rukávu u saka?

dominic
85 příspěvků 16.12.12 01:15

V lehce (i vice) poznamenanych trickach ze stredni spim taky, proti tomu vubec zadna :D

S krejcimi je to obtizne, clovek se musi dlouze pidit, nez na dobreho/dobrou narazi. Ptejte se v cistirnach odevu, vetsinou nekoho dobreho znaji. Kdyz se postesti, je to skvele a vsadim se, ze se to manzelovi zalibi - temer kazdy chlap nakonec sezna, ze v dobre padnoucim obleku vypada vyborne a ze se mu to vlastne moc libi. Jestli neni velmi atypicke postavy, bude to otazka jednoho mereni a dvou tri zkousek, to prezije :) Latku mu vyberete, s krejcim prodiskutujete detaily bez manzelovy pritomnosti a pujde to.

Do jake miry jsem fundovany necht posoudi jini, ale podle mych znalosti a zkusenosti rukavy saka zkracovat jdou krasne, je to prakticky jenom otazka procesu ustrihnout-zacistit. Obcas je potreba presit knofliky na rukavu, ale to je taky minimalni problem (zvladnu to i ja na kolene s jehlou a kusem nite). Dela to snad kazda svadlena, kazdy/kazda krejci, mnohdy i zminene cistirny (ktere pripadne poradi, na koho se obratit). V CR to vyjde na tri ctyri sta, pokud si dobre pamatuju, v UK platim 15 liber. Pri trochu radikalnejsim zkracovani se upravci obcas lehce cukaji, ale nechaji se premluvit :)
Pokud sako neni slim-fit, je dobre zauvazovat i nad zuzenim rukavu alespon od lokte k dlani, predevsim pokud zkracujete na delku, o niz tu diskutujeme. „Kratky“ uzky rukav vypada jak z modniho zurnalu, „kratky“ siroky rukav evokuje sako po mladsim bratrovi. Ale o tom pisu v tehle diskusi porad. Je to uprava trochu narocnejsi a ne kazdy upravci si na ni troufa, mene kvalitni saka ji udajne casto nepreziji moc dobre. Stoji ovsem zato. Cenove v CR nevim, v UK za dvacet, pokud soucasne zkracuji a zuzuji, je to levnejsi.

Mnoho zdaru!

Anutella
24 příspěvků 17.12.12 00:43

Děkuji za tipy, to zní použitelně. Kalhoty už jsem upravovala, tak je asi čas abych se naučila vyšší level :-)

B-Irma
21 příspěvků 15.12.12 14:37

To máte pravdu. Navíc taky nelze srovnávat filmové fotky/promofotky s plus mínus klasickými momentkami (Donutil a politikové versus Daniel Craig a hrdina z HIMYM)to je prostě nebe a dudy. A centimetr látky na zápěstí v tom nějak nehraje roli :)

valery
1587 příspěvků 15.12.12 05:28

@Maravelo
Musim se přiznat, že tyhle módni diktáty, tak trochu ve stylu starého dobrého Gutha Jarkovského, tedy striktní souhrn pravidel, co se musí, smí a zásadně nesmí, nechcete-li se společensky totálně znemožnit, moc nemusím. Že kdysi kdosi v „módní prehistorii“ vymyslel poučku o předepsané délce rukávů snad jěště neznamená, že se jí musíme řídit navěky, že není přípustná i jiná alternativa. Můj muž si bohužel pokaždé nechá v obchodu vnutit sako s předepsanou délkou rukávů („ale važený pane, takhle je to správně, takhle se to nosí..“)a vždycky v tom vypadá, že ho podědil po starším vyšším bratrovi. Takže já jsem, alespoň v jeho případě, pro kratší rukávy u saka, z pod kterých vykukují manžety pěkné košile s manžetovými knofĺičky, které tak dostanou šanci se předvést světu.

Příspěvek upraven 15.12.12 v 06:22


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.12 07:35

Jsem prcek takze bohuzel mam vetsinou rukavydelsi nez maji byt, ale u vsech veci, ktere mam site na miru at uz je to sako od obleku nebo kozena bunda mam ty rukavy o neco kratsi a je to uleva nevypadat jako „krtek co mu z kozisku koukaji drapky“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.12 09:27

Tak ty „predpisy“ nejsou jen tak z buhdarma, ale maji svoje koreny v prakticnosti. Co se delky rukavu saka tyka, tak to co jste popsala preci ve svem prispevku zminuji:D

Spot.Light
118 příspěvků 18.12.12 01:56

Ono se to dá dělat všelijak:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.12 20:32

Tak snad tady nezačnem vytahovat módní přehlídky. Ty se snaží většinou šokovat nějakým nevšedním prvkem :D viz obuv posledních let na přehlídkách Prada, Versace, zde Burberry Prorsum
http://nocigarmagazine.com/…yprosurm.jpg

Spot.Light
118 příspěvků 19.12.12 22:45

No a proč ne? Zrovna to, co jsem vytáhl, se dá, resp. dalo potkat i na ulici, i když ne v ČR.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.12 20:45

@ERtech Zara určitě :D Ta si tu v Čechách hraje na cosi exklusivního, skoro až luxusního. Když přijdete do těch obchodů, dokonce i personal se na vás tváří jak na „městského šupáka“, přitom je to obchod na úrovni HMka :D Mam rád věci co prodávaj, kolikrát je tam zde jinak nedostatkový zboží ze světových trendů, ale na druhou stranu tohle jejich vočůrávání zákazníků neni něco co by mi imponovalo. Ostatně podobně je na tom i Marks 'n Spencer nebo Topshop aka Topmen i když u nich to neni tak výrazné. Když přijdu do Zary a kolikrát tam vidim „bundu z utěrky na nádobí“ za 3000, cítim se trapně i za ně.

Pak je ovšem druhá stránka věci, proč tomu tak je. Holt když se tu neustále jedou výprodeje ze 70 a 80 let-NONSTOP, ještě řeknu že minulého století, ať je znát jaká hrůza to je, a lidé stále chodí a kupují ty, s prominutím, sračky! které by ani tenkrát za bolševika nebrali, není divu, že Zara se tu cítí jako „vládkyně všech moří“ :D Nejlepší možnost teda je, ozkoušet si to v české Zaře a objednat na internetu. Spoustu věcí už v čechách ani nekupuju, když ASOS apod. rozesílá zadarmo. Prostě to nemá význam. A navíc mě to motivuje k tomu makat na sobě abych měl konfekční velikost :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.12 20:41

@Spot.Light A to je právě ten problém. Každá společnost má určitou rychlost vývoje a o módě to platí dvojnásob. Čechy navíc jsou velmi konzervativní, takže i když se mi to první líbí, neznam tu nikoho, kdo by tu tenhle styl nějak výrazněji prosazoval ani nikoho, kdo by ho byl schopný akceptovat krom silných kosmopolitů co ví o co jde. Samozřejmě to nevylučuje to nosit a ani jsem nechtěl svým příspěvkem naznačovat že bych to zakazoval. Skoro až naopak, ale když, tak jde o osobitý styl a těžko se to dá brát jako pravidlo. Spíš ale jsem se chtěl vyjádřit k tomu druhému, protože to považuju za slepou cestu. Nosit o 2 čísla menší sako nepovažuju za módu, maximálně za výstřelek.

Spot.Light
118 příspěvků 21.12.12 18:53

V podstatě souhlasím. To první se mi líbí hodně a je to podle mě bez problémů nositelné. Bez těch manžet ani nijak výstřední. To druhé jsem dával spíš jako příklad opačného extrému a přiznám se, že jsem chtěl vyprovokovat nějakou reakci. Sám bych si to na sebe nevzal - je to už troch ichtyloidní:)

Obecně si ale myslím, že není špatné jít v Čechách proti českému proudu, pokud člověk ví, co dělá, proč to dělá a že to dělá dobře.

BLACKMYSTIC
2 příspěvky 16.5.13 21:18

V kabatu delsi rukav je ok…ale u saka rozhodne kratsi variantu…U sak ta delsi varianta vypada jako kdyz si,,Pepik vypujcil tatuv oblek`` :-)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Kabáty: barvy, kombinace, inspirace

Autor: Ada

Minulý článek, v němž figuroval kabát ve velbloudí béžové, měl... Celý článek

Co bych si ráda koupila a nemám kde

Autor: Ada

Před Vánoci je zoufalství ještě horší: člověk by si rád dopřál... Celý článek