Státní vyznamenání letos bez flísky!

31.10.15 | autor Ada

Taky jste napjatě čekali, jestli někdo na letošní předávání státních vyznamenání, které se jako obvykle konalo 28. října, zase přijde ve flísové mikině? Naštěstí nepřišel, ale i tak se na Hradě sešla pestrá směsice oděvů.

Jak uvedl Ladislav Špaček v loňském rozhovoru pro Aktualne.cz, na pozvánkách na ceremoniál a následnou recepci je prý uveden dress code "společenský oděv". Kdybych takovou pozvánku obdržela, asi bych propadla panice, protože "společenský oděv" je široký pojem, může to být cokoli od běžného obleku po frak, pro dámu tedy krátké šaty i dlouhé. Tím, že se ceremoniál koná večer, se to ještě komplikuje. Např. ve Velké Británii se předává přes den a jako odpovídající oblečení je pro muže určen žaket nebo běžný oblek s kravatou, ženy si obvykle berou krátké šaty (a nějaký úchvatný klobouk, jak je v království zvykem). Smoking a frak se nenosí před šestou večerní, ale co tedy s předáváním, které začíná v osm? Babo raď, hradní protokol neporadí. Musíte se sami rozhodnout, jak velká je pro vás sláva, že vám prezident připíchne medaili za zásluhy.

Účastníci letošního ceremoniálu to pořešili každý po svém. Například muzikant František Ringo Čech přišel ve smokingu a smokingové košili, což bych do takového bohéma neřekla.

Foto ČTK

Ve smokingu přišel také bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, akorát košili měl obyčejnou (ke smokingu se nosí košile se skrytým zapínáním nebo ozdobnými knoflíčky a speciálním límečkem.) Václav Neckář měl smoking s vázankou místo motýlku, tj. spíš "creative black tie", což odpovídá jeho uměleckému povolání. Novinář a disident Jan Petránek (druhý zprava) si vzal pod sako pletenou vestu, což ke společenskému dress codu nepatří - správně by měl mít oblekovou vestu, která by ho i ochránila, pokud mu byla ve Vladislavském sále zima.

Foto ČTK

Foto ČTK

Ženy přišly téměř bez výjimky v černém, což žádný předpis neporoučí. Škoda, že se některá neodhodlala a nezpestřila to aspoň tmavě modrou nebo tmavě červenou, když už ne jasnější barvou.

MUDr. Marie Svatošová si vzala hodně výrazný bižuterní náhrdelník, který se ke slavnostnímu oblečení moc nehodí, a jednoduché tmavé úpletové šaty po kolena.

Foto ČTK

Sestra Libuše Šafránkové, která za herečku přebírala vyznamenání, měla také maximálně jednoduché šaty z černého krešovaného sametu. Taková krásná dáma a tak usedle opatrné oblečení, škoda.

Foto ČTK

Další dávka černi bez ohledu na věk... A koulařka Helena Fibingerová má nádherný, zjevně na akci pečlivě načesaný černomahagonový květák :)

Foto ČTK

Miloš Zeman byl také v obyčejném obleku. Teoreticky by se dress code měl řídit podle něj jakožto podle "pořadatele", v tom případě ale ať je to na pozvánkách jasně napsané.

Foto ČTK

Takže: bylo to oděvně chaotické, velmi tmavé a důstojné až k smrti. Snad se časem aspoň dámy z uměleckých oborů trochu odvážou jako Joan Collinsová nebo zpěvačka Katherine Jenkinsová:

Zdroj: http://abcnews.go.com/images/Entertainment/AP_prince_charles_joan_collins_jef_150326.jpg a http://www.bcafilm.co.uk/wp-content/uploads/2014/09/140314_KatherineJenkins.jpg

Chcete se pobavit? Pod článkem o oblečení na ceremoniálu, který vyšel na Ona Dnes, je anketa, ve které čtenáři hlasují, jestli by se měl dress code na předávání státních vyznamenání zpřísnit. Výsledek je těžce ve prospěch zpřísnění. Doufám, že ti, kteří by rádi viděli na Hradě víc smokingů, běhají po ulicích v riflích a flísových mikinách...

Screenshot z http://ona.idnes.cz/zeman-prezidentska-vyznamenani-dress-code-f2j-/modni-trendy.aspx?c=A151029_024505_modni-trendy_brv, 29.10.2015

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek