Nákup na Wish: Jak jsem fatálně pohořela

03.07.18 | autor Monika

Preferuju minimalismus, nakupuju z druhé ruky, souzním s články o udržitelné módě… tak proč nakonec neodolám laciným hadrům z Wish?

Znáte aplikaci Wish? Slibuje levné kousky – od plavek přes šaty po kosmetiku a domácí potřeby. Ceny až neskutečně směšné… Tahle podezřelá appka na mě dlouho cílila na Facebooku. Celé týdny jsem zůstávala imunní vůči všem šatům a tričkům za stovku… až jsem si ji nakonec bláhově nainstalovala. V práci se nikdo neměl k napsání popisného článku, jak nakupovat na Wish, a tak jsem se „obětovala“ a objednala si pár kousků. Mými úlovky se staly plavky, krajkově vypadající spodní prádlo a šedé maxi šaty. Celková cena včetně dopravy cca 500 Kč.

Každé zboží má svou vlastní tabulku velikostí, přesto jsem radši zvolila vždy o velikost větší. Přece nejsem žádné béčko a nenechám se napálit na asijské pidivelikosti, že ano?

O měsíc později začaly chodit balíčky do schránky… a já zpytovala své eko svědomí.

Tyto kousky mě nalákaly ke koupi. S výsledkem se ztrapňuji níže v textu.Tyto kousky mě nalákaly ke koupi. S výsledkem se ztrapňuji níže v textu.

Plavky: Sprostý vršek


Jako první dorazily plavky. Vzorek odpovídal fotce a i barvy se mi naživo moc líbily, spodek mi dokonce vcelku seděl. Zato podprsenka plavek dopadla o dost hůř. Košíčky odstávají ze strany, zatímco prsa v dekoltu nedrží… ideální pro poprsí ukazující do protějších světových stran. Vršek má kupodivu nastavování ramínek, jenže na úkor šňůrky mezi lopatkami, tím pádem neustále leze nahoru – a já si opět připadám jako v deseti letech, kdy jsem si vyvzdorovala dvoudílné plavky.

Po chvíli zkoumání mi došlo, že se švadlena opravdu vtipně sekla. Zatímco původní vzor kosočtverců vede horizontálně, na jednom prsu směřuje na vertikálu. Na české poměry vcelku odvážné, co myslíte?

Obrázek, který mě nalákal versus realita. I když to nevypadá kvůli mému foto neumu, barva odpovídá.Obrázek, který mě nalákal versus realita. I když to nevypadá kvůli mému foto neumu, barva odpovídá.

Spodní prádlo: Sen čínských mužů


Krajkové spodní prádlo dopadlo 50:50, ale tentokrát ve prospěch podprsenky. Na moje béčka sedla velmi dobře, nikde nic neodstává a i podle reakce doma (ehm, ehm) vypadá pěkně. Poprsí ve své přiměřené velikosti/malosti drželo obstojně. Dolní díl by však posloužil panenkám Barbie k vyvěšení na stožár svého domečku. Látky na zakrytí ohanbí má sice habaděj, jenže přes téměř nepružící pásky nemám šanci se do nich nasoukat. Do údajné velikosti M bych se vešla leda v těch zmíněných deseti letech (kdy bych v takovém prádle neměla co pohledávat!).

Ten nepoměr vršku a spodku byl až děsivý… a říkám si, že se ve fantazii čínských „návrhářů“ musí odrážet léta sledování animovaného porna, nikoliv obraz skutečných ženských velikostí.

A samozřejmě kvalitním materiálům zdar! Po vyprání nošeného vršku na 30 °C se nedá ignorovat ta vytahaná látka… Když to sečtu, mám vcelku jasný argument, proč investovat do dražšího lokálního spodního prádla.

Vršek se po vyprání zkroutil. Spodek jsem ani nezkoušela, nebylo jak...Vršek se po vyprání zkroutil. Spodek jsem ani nezkoušela, nebylo jak…

Šaty: Odstín, který neexistuje


Poslední Wish pokus dorazil vzápětí. Bohužel (nebo naštěstí) si neumím představit odstín pleti, které by slušela světlá hnědošedobéžová. Na omak bylo jasné, že matroš sotva přežije praní na třicet bez žmolků a posunutých švů. Velikostí M jsem se pochopitelně přecenila, v takovém střihu bych potřebovala XL. Šaty dopadly tak tragicky, že jsem je ani nefotila a ještě ten den skončily v kontejneru na textil… odkud ho nejspíš taky vyřadí a spálí.

Eko-kocovina jako výsledek


Rozporuplná objednávka pochopitelně dostihla mé svědomí. Kvůli těmhle třem zázrakům vypravili tři letadla? Kvůli tomu někde sedí čínská švadlena v továrně a dře za pár šupů 15 hodin denně? Můj nákup byl jedním z těch, které podporují obrovskou a nekončící spotřebu VŠEHO!

Zařekla jsem se, že příští oblečení už kupuju pouze od české švadleny – což jsem po několika týdnech opravdu udělala, a to když jsem sháněla oblečení na jógu a tancování. Zaujalo mě krásné tričko se tříčtvrtečními netopýřími rukávy za přijatelných 850 Kč (značku nepovím, protože byste mě nařkli z reklamy – kdo googlí, najde).

Těšila jsem se, jak zazářím v malinové barvě a díky univerzálnosti trička budu elegantní v tanečním sále i v open-officu… načež jsem si ho při druhém nošení pokecala olivovým olejem. Filuta, nepustil ani po drhnutí jarem či mýdlem s jelenem.

Když mi došlo, kolik korun jsem tím pádem investovala za trochu lepší domácí triko, bylo to k vzteku. Seznam použitých vulgarismů byl ten den velmi pestrý… Když se dostavila fáze proc-jsem-si-ja-blba-kupovala-tak-drahy-triko, podívala jsem se na cenu podobného kousku na Wish. To byla přesně ta chvíle, kdy jsem se zase uklidnila. Protože nechci, aby moje blbost ovlivnila další moje chování.

Nebudu machrovat – chvíli jsem váhala, že bych to triko koupila z „ryze akademicko-pracovních důvodů“, tedy abych měla pro tento článek srovnání. Nicméně se domnívám, že bojkot další objednávky a odinstalování Wishe mi vřele odsouhlasíte.

Podobné halenky seženete za pár dolarů, respektive něco málo přes stovku...Podobné halenky seženete za pár dolarů, respektive něco málo přes stovku…

Big city life


Se skleslou hlavou však přiznávám, že se pořád učím nakupovat. a nejspíš to potrvá do té doby, než se odnaučím být prase a začnu lépe pečovat o svoje věci. Nákup na Wish a pocintané triko mi zas jednou připomněly, v jakém luxusu žijeme a jak šílená naše spotřeba je. Máme možnost si vybrat, jestli chceme šaty od české švadleny z kvalitního materiálu, nebo rychlokvašku z čínských hal.

Těžko je mi hlavně z toho, že na první pohled nemám šanci poznat skutečnou cenu oblečení (pokud firma nemá nějaký certifikát, že je fair trade, bio, eko atd…) Sice intuitivně chápu, že tričko za stovku prostě nedává ekonomicky smysl, jenže podobný kousek dražší o pár stovek má zřejmě stejnou výrobní hodnotu jako právě onen šunt na Wishi. A nevinná cedulka 100% bavlna může skrývat dost ošklivé postupy a pohnuté lidské příběhy.

Zvládne tohle rozlišovat běžný spotřebitel jako já? A ještě hůř – zvládne podle toho volit své nákupy s rozvahou a selským rozumem? To je podle mě to pravé módní peklo.

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Karin
3950 příspěvků 3.7.18 15:28

Nakupovala jste ve vetešnictví, tak jste dostala veteš. Oslepila vaše eko fair trade sustainable svědomí minimalistická cenovka? ;-)
Kdybyste chtěla být fakt „čistá,“ musela byste nakupovat výhradně u prodejců, kteří vám budou schopni doložit původ svého zboží (eventuelně nakupovat přímo u výrobců anebo v sekáči, kde ten „hřích“ nese ten, kdo si to koupil jako první), a především byste se o to u každého nákupu musela svědomitě zajímat. A věřit, že vám nelžou, nebo si jejich informace ještě ověřovat z jiných zdrojů. A být připravená platit mnohem vyšší cenu. (A naučit se prát mastné fleky.) Opravdu to chcete?

(Nákup na Wish a pocintané triko mi zas jednou připomněli… - není-li součástí několikanásobného podmětu podstatné jméno rodu mužského životného, píšeme v přísudku -y.
A ve spojení módní peklo není důvod psát velká písmena. Nejste vy náhodou pachatelkou Královny Matky? )

Příspěvek upraven 03.07.18 v 15:30

MonikaMP
73 příspěvků 3.7.18 19:40

Právě že bych ráda zůstala spotřebitelem, kterému zůstává mentální kapacita i na jiné aspekty světa. Zatím jsem nenašla lepší řešení než minimalizovat nákupy, tedy rozlišovat lépe potřebuju-chci (i když zrovna u spodního prádla je to spíš vždycky chci, hh)… no a pak nebýt to prase. :P Díky za postřeh s ypsilon a velkými písmeny, opraveno. :)

Příspěvek upraven 03.07.18 v 19:45

Karin
3950 příspěvků 3.7.18 20:08

Mně šly mastné skvrny odstranit tím jarem. Kápnout na skvrnu a nechat působit. A při nejbližší příležitosti hodit do pračky a standardně vyprat. Naposledy jsem takhle odstranila i zapranou mastnou skvrnu.

Moir
2687 příspěvků 4.7.18 10:48

Občas to chce vícekrát opakovat, kalhoty s mastnými fleky od ekobiosluníčkového repelentu . citronelového oleje šly dolů až asi po 4. vyprání s jarem

Hayele
69 příspěvků 4.7.18 15:27

Musi se ale zacinat z vnejsich okraju skvrny a jit doprostred, jinak to muze zanechat fleky.

VeronikK
1330 příspěvků 12.7.18 15:20

Já myslím, že u zrovna spodního prádla je spíš potřebuju než chci, ne? Jako v létě by to ještě naostro šlo, ale v zimě si to moc neumím představit…

Temperance
3553 příspěvků 4.7.18 16:54

Když už jste opravila překlepy v článku, mohla byste si upravit i podpis (Moje články na Módním Peklem)?

MonikaMP
73 příspěvků 8.7.18 20:47

@Temperance To bych mohla. :) Díky za postřeh, opraveno.

Lizbeth
1424 příspěvků 3.7.18 17:05

Díky za článek..ve videích na YT se to jen hemží nákupy z čínských eshopů, kde se ještě nikdy neobjevilo nic kvalitního, hezkého a vkusného. Přesto spoustu diváků achá a jásá. Bohužel.

MonikaMP
73 příspěvků 4.7.18 00:20

Díky za reakci, souhlasím. Ale youtuberky musí plnit kanál a utrácet… ;) Říkám si, že si asi udělám YU odpoledne a prozkoumám, jestli jsou nějaké, co jdou víc do hloubky nákupů a textilního průmyslu.

Janiac
789 příspěvků 4.7.18 13:36

@MonikaMP Vybírala jsem podle toho, že jsem ty šaty viděla na známé a fotka se shodovala s fotkou v odkazu na ten její e-shop. Tak usuzuju, že to bude stejný vzor. Jinak bižu, co jsem objednávala, je všechna v názvu uvedena jako „sterling silver“ a značena puncem 925. Nečerná to, ale je fakt, že to provedení (vsazení kamenů a jejich kvalita) je takové „od sekery“ a ten kov je takový křehký (jeden náramek se mi lehce zkřivil a vzápětí praskl), ale je to přece jenom prstýnek nebo náušnice za 30-40 Kč. Když kouknu na bižu v řetězcích nebo v drogerce (Rossmann, dm), dala bych do 150 Kč výš za tu samou kvalitu. Takže to beru tak, že od toho nečekám zázraky. A mám co na střídačku.

Janiac
789 příspěvků 3.7.18 21:09

Přiznávám- vinna v plném rozsahu. Nakoupila jsem si na Wish bižuterii, kterou nosím už přes rok celkem intenzivně, srágory na nehty (šablonky, razítka, kleštičky apod.) a dokonce jedny šaty, které jsem objevila shodně i na e-shopu „jakože z Anglie,“ kde si je koupila jedna známá za čtyřnásobek ceny. Takže i na wishi se dá vybrat, jen to chce mít trochu oko.

MonikaMP
73 příspěvků 4.7.18 00:18

Věřím, že na menší věci typu bižuterie vlastně může být fajn (čistě uživatelsky), možná že člověk jen má nižší očekávání než u oblečení. Ale asi i mezi hadry se dá narazit na dobrý kousek - ten můj objednaný spodek plavek vyšel fajn. :) Podle čeho jste vybírala? Jestli se to dá opravdu vyčíst, co bude fajn a co ne…

asterah
429 příspěvků 8.7.18 22:27

Spodek plavek vám vyšel fajn - no jo, ale kde vezmete ten fajn vršek k tomu :D
Já mám problémy s vrškem - potřebuju o dost větší než spodek - to mě zachránilo před asijskými shopy - holt nemají tyto velikosti, nemají…

MonikaMP
73 příspěvků 9.7.18 11:09

Nutno říct, že po celou dobu dovolené si vršku nikdo nevšiml - dokud jsem na něj neupozornila. :D

asterah
429 příspěvků 9.7.18 12:09

Výborně :D to jenom potvrzuje, že je v podstatě zbytečné vyhazovat peníze za značkové věci, protože většina lidí si toho rozdílu ani nevšimne…

Janiac
789 příspěvků 9.7.18 14:36

Jenže v dnešní době už to opravdu není téměř rozdíl, bohužel. Kolikrát se mi stalo, že jsem koupila něco dražšího a zpuckatělo to stejně jako levná varianta. A na to, abych si koupila tričko za litr a šaty za pět, na to fakt nemám peníze. To bych budovala šatník tak 10 let a nikdy by nebyl hotov, protože bych ty věci v mezidobí dotahala „cugrunt“ anebo by to zatím vyšlo z módy.

asterah
429 příspěvků 9.7.18 20:29

@Janiac
No právě - kvalita šla do háje, jen to stojí hříšné peníze.

Janiac
789 příspěvků 10.7.18 09:33

Jenže to je právě důvod, proč lidi (včetně mě) nakupují takovým obskurním způsobem, jako je Wish. Nechci za stejnou věc dávat v obchodě pětkrát tolik. A když kouknu na nějakou jakože udržitelnou módu (myslím např. NILA, Dyzajnoff nebo zde vzpomínané halenky přešité z košil po tatínkovi), je to zpravidla nevzhledný pytel, který křičí na všechny strany „jsem fair trade bio eko lesana,“ ale s módou nebo klasickým odíváním to nemá nic společného a člověk v tom vypadá jako blbec, pokud mu není -náct a nemá čtyřicet kilo i s postelí.

asterah
429 příspěvků 10.7.18 10:38

Já se v módě moc nevyznám - u mně platí - nositelné, nenositelné. Před pár lety jsem potřebovala šaty na oslavu - prolézala jsem obchody a propadala depresi. Vrcholem všeho byla jakási značková červená šatová zástěra s bílým límečkem za neuvěřitelných cca 8000Kč…podobné nosily kdysi prodavačky, dokonce i materiál byl podobný (spíš horší), jen ta cena byla někde jinde. Nakonec jsem zaťala zuby a týden jsem skoro nejedla, abych se vešla do starých šatů :D
Z přešívání starých hadrů mě už dávno vyléčila babka - dost jsem si s tím „užila“. Tzv. Lesany apod. typy by potřebovaly především psychiatra.

Paris1789
5800 příspěvků 3.7.18 22:25

Mně ten Wish vyskakuje na fb v jednom kuse, už z té prezentace jsem si jistá, že si tam nikdy nic nekoupím. Už od pohledu jsou to hadry a uvedená cena toto tušení jen potvrzuje

madlusa
97 příspěvků 4.7.18 01:04

@MonikaMP Zamaštěné tričko půjde třeba ještě zachránit, mně se - když nepomohl jar - osvědčilo žlučové mýdlo(běžně k dostání třeba v DM) a úplně v nejhorším případě namočit flek, opatrně natřít Solvinou,nebo něčím podobným na ruce od šmíru, nechat působit, klidně přes noc, opláchnout, vymáchat a nomálně vyprat v pračce. To opatrné natření je důležité, protože v Solvině je něco, co má tu špínu i odrhnout a může to odřít látku a barvu. Taky je dobré to nejdřív zkusit někde na okraji, může se stát, že to nevydrží barva. Ale vyčistí to všechno, včetně sazí, šmíru apod.

Janiac
789 příspěvků 4.7.18 13:34

špatně zařazeno

Příspěvek upraven 04.07.18 v 13:36

Paris1789
5800 příspěvků 5.7.18 13:41

Blokla jsem si na fb reklamu Wish

g.kala
437 příspěvků 8.7.18 08:28

Ještě by se dal na skvrnu zkusit např. enzymový čistič Beckmann - mají v Rossmannovi

ajatar
696 příspěvků 8.7.18 12:45

Voči týmto ázijským shitoshopom si udržujem imunitu hlavne vďaka ich dlhej dodacej dobe… nehovoriac o nemožnosti vrátenia tovaru, takže ak na jeden relatívne kvalitný nositeľný kus pripadnú 4 nenositeľné/nesediace už to taký kauf neni…

asterah
429 příspěvků 8.7.18 22:23

Já jsem se jednou nechala zlákat tzv. zimními legínami - zateplenými - mám pár dlouhých svetrů…no, to, co mi přišlo a co jsem si preventivně objednala ve velikosti XL, jelikož na zimu jsem chtěla něco volnějšího - jako na panenku. Věnovala jsem je dceři své kamarádky, která má 11 let - byly jí tak akorát…:D

MonikaMP
73 příspěvků 16.7.18 16:48

Jojo, Wish dováží do Evropy spoustu dětského oblečení. :D

asterah
429 příspěvků 16.7.18 20:42

Hi, hi, no já normálně nosím velikost legín M - tak nevím. Ale Asiatky jsou takové pomenší a „šťóplé“ tak jsem se sichrovala - marně :D
Ještě že jsem si neobjednala tu tuniku, co mi padla do oka - to bych možná oblékla leda tak na svůj smeták (mám poněkud vyvinutější poprsí - bohužel nevlastní vinou…) :D

Příspěvek upraven 16.07.18 v 20:44

Maiandra
222 příspěvků 11.7.18 21:45

Vykašlete se na jelena a kupte si staré dobré žlučové mýdlo, mají ho snad v každé drogerii, cenově vyjde lépe než vanishe apod. a opravdu funguje. :))

Blasterka
4 příspěvky 18.7.18 16:13

Čtu tu útočné komentáře jako třeba od paní Karin - viz „nakupovala jste ve vetešnictví, tak jste dostala veteš“, ale já bych si dovolila oponovat. Spíš bych napsala - měla jste smůlu. Podle mě je jedno, jestli si koupíte čínský šunt v čajnašopu nebo jestli si koupíte čínský šunt v českém butiku - zpravidla ze stejného zdroje, jen s vysokohorskou přirážkou českého podnikatele. Spíš člověk musí počítat s tím, že když něco koupí v českém e-shopu, může to vrátit, ale v čínském ne. K tomu je tak potřeba přístupovat a buď to vyjde nebo ne. A koneckonců, za pětikilo to stálo za to zkusit.

Příspěvek upraven 18.07.18 v 16:15

MonikaMP
73 příspěvků 19.7.18 16:39

Díky za názor a příspěvek, souhlasím - při koupi podobného šuntu doma mě může akorát hřát to, že živnostníkovy/podnikatelovy děti mají co jíst. :)

Aija
56 příspěvků 14.8.18 09:05

Nechápu co člověka, který tím vlastně pohrdá a hlásá, že nakupuje jen kvalitní oblečení a věci, nutí objednávat z takových pofiderních eshopů.

MonikaMP
73 příspěvků 14.8.18 18:31

Díky, že jste se pustila do komentování mých článků… ;) Víte, sama jsem na sebe naštvaná, že se nechám zlákat takovými nákupy… na druhou stranu si říkám, že se v tom vícero lidí pozná a aspoň zamyslí nad vlastními nákupy. Jo, jdu s kůží na trh a přiznávám všechny svoje chyby. To pohrdání a hlásání, jak píšete, je spíš moje vlastní rýpání sama do sebe. :) Zkusím příště psát tak, aby to bylo víc znát, co říkáte?

Příspěvek upraven 14.08.18 v 18:34

Markulík
2 příspěvky 26.8.18 10:27

Opravdu děkuji za podnětný článek, který zachycuje obraz dnešní doby. Sama jsem zastánkyně „slow-fashion“ stylu, takže Vám vlastně děkuji za utvrzení v tomto názoru. Zároveň jsem i krejčová a už mnohokrát jsem lidem ve svém okolí vysvětlovala, jak to vlastně chodí v tomto průmyslu a jak správně vybírat oblečení, aby nenakoupili v podstatě odpad.

P.S.: Na mastné a jiné organické skvrny nejlépe působí „žlučové mýdlo“, které koupíte v každé drogerii. A věřte mi, skutečně funguje - měla jsem za partnera kuchaře a vždycky šly všechny skvrny z rondonu po celodenní šichtě dolů bez problémů.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Hlavní města módy: barvami nasycené Miláno

Autor: Kateřina

Do detailů dotažená elegance, nedbale uvázané lehké šátky a... Celý článek

Jak na super vizáž: Rozhovor o barevné typologii

Autor: Monika

Beáta Oravcová určuje celkem 18 barevných typů, o nichž píše... Celý článek