Bílé svatební šaty vás nudí? Nebraňte se barvám!

05.06.18 | autor Dominika

Váš drahý se vyslovil, takže plánujete den D? Pak jsou jednou z důležitých položek šaty. Bílá je sice tradiční, ale také nepovinná. Nebojte se barev!

Bílá Sněhurkám nesluší!

Už delší dobu si brousím zuby na napsání článku o barevných svatebních šatech. Ne, že bych se měla vdávat, ale po brouzdání na internetu jsem dospěla k názoru, že mně samotné jednou prosté bílé svatebky slušet zřejmě nebudou.

Kde beru tu jistotu? Od dětství jsem bledá jako ta Sněhurka. Mám hodně světlou pleť a na sluníčku se spíš opékám, než opaluji, takže ze Sněhurky se v průběhu letních měsíců stávám indiánem. Obávám se, že v bílých šatech zaniknu a budu v nich vypadat spíše jako Mrtvá nevěsta od Tima Burtona než epesní Krasomila Dominika. Naštěstí bílá je sice tradiční, ale není povinná.

Už jste četli o svatebních šatech členek britské královské rodiny?

Zdroj: pemberleyrose.tumblr.comZdroj: pemberleyrose.tumblr.com

Tradice bílých svatebních šatů

Na počátku tradice stála ve 40. letech 19. století britská královna Viktorie. Ještě před ní si bílou oblékla Marie Stuartovna nebo francouzská královna Filipa, ač ve Francii v té době platilo, že bílá barva na ošacení značí projev smutku a zarmoucení. Navíc je antropologicky dokázáno, že bílé oděvy nosily ženy velmi vzácně, protože byly nákladné na údržbu a často se musely škrobit a nažehlovat, aby bílá nezešedla a zůstala zářivá.

Po svatbě královny Viktorie vznikl nebývalý boom bílých svatebních šatů, z něhož vznikla tradice, která se udržuje dodnes. I když není to škoda? Následujících 5 barev v kombinaci s bílou vytvoří ty nejhezčí svatební šaty široko daleko.

Více o svatebních šatech královny Viktorie si můžete přečíst v článku 7 slavných žen, které tvořily dějiny módy.

Zdroj: dailymail.co.ukZdroj: dailymail.co.uk

Modrá není jen dobrá

Mým favoritem je bezesporu modrá barva. Zvláště v jemném pastelovém podání od blankytné modři po zpěněný mořský tyrkys. V kombinaci s bílou či našedlou dostávají svatební šaty zcela jiný rozměr. Kdo by totiž nechtěl být ve svůj svatební den za vodní vílu. Fantazii se meze nekladou. Jedno úskalí však vidím… Modré svatební šaty příliš nesednou zrzkám, protože v nich budou až moc kontrastní. Pokud k nim patříte, nesmutněte a čtěte dál!

Zdroj: burnettsboards.com a etsy.comZdroj: burnettsboards.com a etsy.com

Zrozena z pozemské zelené

Je to tak! Zelená sluší všem. Blondýnkám, zrzkám i brunetkám. Pokud se chcete odvázat a být „jinou“ nevěstou, zelená barva je k tomu předurčena! Nejlépe budou nevěstě sedět šaty ze sametu nebo saténu. V druhém zvoleném případě si však dejte pozor, abyste nešla k oltáři zmačkaná jako opětovně narovnaná kulička papíru. Krásná mechová barva se rozhodně hodí k již zmíněné zrzavé kštici a z každé rusovlásky vytvoří éterickou bytost. Blondýny i brunety však nemusí být v takovém případě pozadu. Nejlépe jim padnou bílé šaty se zelenou výšivkou, která celý outfit pozvedne a dodá mu punc neotřelosti.

Zdroj:bloglovin.com a ruffledblog.comZdroj:bloglovin.com a ruffledblog.com

Žluté letní mámení

V případě žlutých svatebních šatů se stávají vítězkami blondýnky. Odstín volte nejlépe v tlumené verzi barvy (spíše inklinující k hořčicové). Asi nejhezčí kombinací je bílý top či halenka a žlutá sukně. Tím se docílí efektního rozložení barevnosti a šaty nebudou působit překombinovaně. Samozřejmě může být róba i jednolitá, avšak dávejte pozor na sladění s partnerem a pamatujte i na celkovou výzdobu svatby. Jinak zapadnete v záplavě barev, což by každou nevěstu velmi zamrzelo.

Zdroj: stylemepretty.com a brides.comZdroj: stylemepretty.com a brides.com

Růžová nepatří jen holčičkám

Nevinná růžová v kombinaci s bílou vás přenese do romantických dob honosných zámků nebo přímo do pohádky o Šípkové Růžence. Barva nejlépe sedne opět blondýnkám, ale také překvapivě i brunetkám s olivovou pletí. V prvním případě kdekoho rozněžníte, třeba i svoji tchyni. V druhém případě vynikne krásný kontrast jemné růžové s tmavší barvou vlasů i pleti, což je geniální tah, jak na sebe připoutat plnou pozornost. Plusem růžové je, že se může nakombinovat s pastelovou zelenou, takže družičky oblékněte do zelenkavých rób, protože budou slušet opravdu každé z nich.

Zdroj: weddingchicks.com a ruffledblog.comZdroj: weddingchicks.com a ruffledblog.com

Barva oblečená do bublinek šampaňského

Jestli jsou na vás výrazné barvy příliš, ale za každou cenu nechcete být bílou nevěstou, zkuste odstín champagne. Barva bublinek oblíbeného alkoholu vás zjemní. Působivě vypadá barva šampaňského v kombinaci s bílou krajkou. Navíc šaty snadno sladíte s oblečením pro ženicha, zvolte však menší doplňky, jako třeba kravatu nebo kapesníček do klopy, jinak hrozí nevkusná katastrofa.

Drůžičky můžete obléknout do stejné champagne barvy či zlatého ošacení, aby ladily s vaší róbou. Vy sama však zůstanete originální díky závoji a třeba také bílým krajkám, se kterými zachováte alespoň částečně tradici bílých svatebních šatů.

Zdroj: weddinginspirasi.com a koees.comZdroj: weddinginspirasi.com a koees.com


Jak vybírat barevné svatební šaty?

Výběr barvy svatebních šatů je zcela na vás a na vašem vkusu i stylu. Dnešní doba velí, že každý musí být svým způsobem originální, avšak občas za jakou cenu, že? Rozhodujte se tedy podle svého vlastního uvážení a pocitu. Ne každému padne to, co vidí na sociálních sítích, proto je důležité vyzkoušet víc variant a posléze se rozhodnout, kterou zvolíte. S sebou na lov si vezměte svoji dobrou kamarádku, která vám poradí s výběrem, protože občas se ve svatebních salónech doporučují strašlivé hrůzy, což vás může přijít velmi draho. Něco o tom ví naše Andrea, která svatební salóny pěkně prozkoušela. Nezbývá než popřát hodně štěstí!

Co říkáte na barevné svatební šaty? Líbí se vám, nebo jste raději pro tradiční bílé?

konec.jpgkonec.jpg

Autor

Dominika

Dominika zbožňuje módu, vyhledává nové módní trendy a je botoholik. Má doma už přes 70 párů bot. Ráda cestuje, vyhledává umění a nejraději nosí minimalistické kousky.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
aelirenn
35 příspěvků 5.6.18 16:17

Tak tohle je slušné peklo. Namátkou:

Zrozena z pozemské zelené - co má sakra být pozemská zelená?
Barva bublinek oblíbeného alkoholu vás zjemní
V prvním případě kdekoho rozněžníte, třeba i svoji tchyni

A dalo by se pokračovat. Rady nechápu vůbec, zdá se mi, že prezentujete nějaký svůj osobní názor, ale ani v tom nemáte jasno. Mohl to být hezký inspirativní článek, ale vyšla z toho bohužel naprostá splácanina.

Elisherbeth
1 příspěvek 5.6.18 17:23
A veru sluší...

… respektíve pristane. Nemám nič proti „farebným“ (nakoniec biela je tiež farba) svadobným šatám. A chápem, že autorka chcela navnadiť na článok o nich. Dovolím si však nesúhlasiť a pripájam vlastnú skúsenosť. Tiež som ten snehulienkový typ, ktorý vyzerá, akoby padol do vápenky. Vydávala som sa pred mesiacom a tiež som pred svadbou riešila, či nebudem v čisto bielej bledá. Šaty som si dávala šiť a ešte predtým som si šla do salónu poskúšať rôzne odtiene bielej. A viete čo? Absolútne najlepšie som vyzerala práve v tej čisto čistej bielej. Popolnočky boli úžasné machovo zelené, čiže prišla aj farba. Takže moja rada pre nevesty-bledulky - vyskúšajte si určite aj bielu. Napokon, všetky dobre vieme, že pravdepodobne si beztak už nikdy čisto biele šaty na seba nedáme;) A nech sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, hlavne si to užívajte a nestresujte sa kvôli „prkotinám“. Držím prsty:)

Oveeec
2873 příspěvků 5.6.18 22:51

„BARVA OBLEČENÁ DO BUBLINEK ŠAMPAŇSKÉHO
Jestli jsou na vás výrazné barvy příliš, ale za každou cenu nechcete být bílou nevěstou…“

Tak nevím, jestli je horší barva oblečená do bublinek, nebo že růžová sluší překvapivě i brunetkám.

Blaninek
32 příspěvků 6.6.18 08:29

Ach ty žluté kombinace jsou moc hezké :-) škoda, že nejsem správný typ na žlutou, já bych se nejspíš mohla vdávat v tmavých šatech :-D no tak můžu aspoň snít ne? :-)

Jeannetuta
7 příspěvků 6.6.18 09:52

Ale jo… barevné svatební šaty nejsou žádnou novinkou. Už cca 13 let zpět jsem jako dítě viděla nevěstu v černém. No proč ne. Ale sakriš já chci u toho článku víc fotek :D

P. S. „Výběr barvy svatebních šatů je zcela na vás a na vašem vkusu i stylu.“ Jsem ráda, že nepotřebuji svolení módní komise. :D

Karin
3948 příspěvků 6.6.18 09:58

Myslím, že od svatby královny Viktorie uteklo ještě hodně vody v řece, než „boom“ bílých svatebních šatů dorazil do zemí českých. Naše nevěsty nosily v 19. století šaty barevné, které pak mnohdy dál nosily k jiným příležitostem, třebas po nějakých úpravách. Nechat si ušít šaty bylo velmi nákladné, a tak se přešívalo, vyměňovaly ozdoby, aby šaty vypadaly pokaždé trochu jinak apod. Společenské šaty se navíc běžně nepraly (prostší a na údržbu jednodušší „prací šaty“ se nosily spíš na doma), takže bílá by byla skutečně nepraktická. Tradice bílých svatebních šatů se u nás rozšířila až v dalším století, a to s automatizací (čili zlevněním) výroby látek, posléze jistě i s rozšířením možností praní a čištění :-) nebo s vzestupem ekonomické úrovně obyvatel…
Moje prabábi má na svatební fotografii z 20. let už šaty bílé, ale předešlé generace našich nevěst se ještě vdávaly např. „v šatech šedých, soukenných, jak se na dcerku z tkalcovské rodiny patřilo“ apod.

Jinak mně osobně se z fotografií u článku líbí třeba ta „vodní víla,“ ale jelikož je mi téměř 40 a nemám tak éterickou postavu, tak by to asi nebylo to pravé :-) Nevím, zda se ještě někdy budu vdávat, ale jestli ano, ráda bych se inspirovala právě starými fotografiemi z rodinného alba.

Příspěvek upraven 06.06.18 v 10:07

Matmys
2595 příspěvků 6.6.18 11:22

@Karin
To červené ramínko, které jsem „dala“ článku, si přičtěte jako svoje zelené ;)
Vám smím dát jen jedno…

Příspěvek upraven 06.06.18 v 11:23

Linie
2020 příspěvků 7.6.18 07:07

Svatební šaty šiji přes tři desítky let a vítám každou nevěstu, která chce něco netradičního a ne to, co mají v každé půjčovně. V nabídce mám i několik barevných a ombré šatů. I když se nevěstám líbí, nakonec si vyberou vždy bílé nebo smetanové.

Alterations
753 příspěvků 7.6.18 07:54

V našem kraji se říkalo, že modrá na svatebních šatech přináší smůlu, nebo dokonce až neštěstí. Takže před ní varuji. I když je to nesmysl, nějaká tetička či babička by mohla tuto pověru rozšířit nedej bože i na svatbě nebo po ní.
Za svou osobu naprosto nechápu proč má nevěsta na sobě odpoledne jediná ze svatebčanů velké večerní šaty. Je to móda a zvyk, ale hodně divný, ne?

Linie
2020 příspěvků 7.6.18 07:58

@Alterations I svatebčané by měli být na svatbě společensky oblečeni a ne hned po obřadu hupnout do tepláků a kraťasů.

Andyhana
34 příspěvků 7.6.18 16:47

S prvním odstavcem si dovolím nesouhlasit - pro Sněhurku tj. dívku s bledou pletí a havraními vlasy jsou bílé šaty ideální. Je to přece zimní typ a tomu bílá skvěle sedí…

DanaP
170 příspěvků 8.6.18 13:49

Zrovnatak může mít červené, fialové, modré, zelené, žluté… Sněhurkám sluší skoro všechny studené odstíny.

zuzulique
318 příspěvků 11.6.18 15:08

Kamarátka sa minulý rok vydávala v červených šatách a veľmi jej to pristalo. Príde mi smiešne dávať si biele šaty po 30tke a ešte trápnejšie takmer v 40tke, predsa len symbol nevinnosti už v dnešnej dobe nemá svoje opodstatnenie, tak prečo trvať na tradíciách…

Eleeshebat
7 příspěvků 11.6.18 16:01

Článek skutečně obsahuje některé velmi zvláštní slovní obraty, jak již bylo zmíněno níže. Plus Sněhurka, která v létě vypadá jako indián=hnědá? To jako že se opaluje dobře? V tom případě proč by nemohla mít bílé šaty? Nebo myslíte rudá jako rudoch?

Každopádně já jsem třeba extrémně bledá blondýnka a nechci vypadat vyblitě, studená bílá mi nesedí vůbec a smetanová/krémová ze mě dělají vyblitou šmouhu, takže vyhlížím nějakou kombinaci bílá/modrá nebo starorůžová.

may.frayn
1047 příspěvků 14.6.18 10:57

No to je zase splácanina. Když už jste si „na napsání článku“ brousila zuby tak dlouho, tak jste si na tom mohla dát víc záležet.

asterah
429 příspěvků 16.6.18 09:18

Líbí se mi barevné svatební šaty - pěkně vypadají i barevné aplikace na bílých šatech. Nedávno jsem ale viděla nevěstu, která byla zabalená do těžko popsatelného odstínu - béžovosmetanová - byla to hezká blondýnka se světlou pletí, ale v téhle barvě vypadala jako líhnoucí se moučný červ.

WeddingCouture
7 příspěvků 15.4.19 11:30

Vraj pôvodna farba svadobných šiat je červená. Preto v Azijských krajinách, kde módny dosah bielych šiat kraľovny bol minimálny je nevesta ešte stále často v červenom …

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Královská svatba: Jaké šaty měly nevěsty před Meghan?

Autor: Janča

Svatba prince Harryho a Meghan Markle je za dveřmi! Podívejte se,... Celý článek

Dress code: Proč ho někteří z nás nedodržují?

Autor: Dominika

Vyrážím do Rudolfina na koncert klasické hudby. Poslední úpravy... Celý článek