Svatomartinská husa na pekáč. Nebo do bundy?

11.11.16 | autor Redakce

Kdo se to řítí na bílém oři širými poli? Svatý Martin! Vždyť víme a na 11. listopad se velmi těšíme - řada z nás se chystá světcův comeback oslavit dobrou husí pečínkou a sklenkou červeného. Podstatný je ten pták a byly bychom, my hospodyňky, za husy, kdybychom podlehly dojmu, že je dobrý jenom na talíři. Ono, když už má vlastní krk položit do poctivé polívky, byla by škoda nezužitkovat i zbytek.

Veganky, vegetariánky a fanynky husích křivek, prosím odvraťte zrak od následujících řádků. Koukneme se totiž trochu do historie, kdy si lidé, když se v chovu zadařilo nebo zbyl nějaký ten pětník navíc, rádi kousli do zvířecí svaloviny.

Teplotvornou náplň nejen do kamen


Dřevěnou klidně do plamenů, ale bílou nejlépe do peřin a polštářů. Tím se řídily už naše prapředkyně. Dobrá, Věstonická venuše si v pírkách s největší pravděpodobností nelebedila, ale přehoupneme-li se na časové ose blíže k současnosti, pak se s peřím setkáváme čím dál častěji. Není vlastně divu – vatelín či dokonce antiroztočová dutá vlákna se koupit nedala a „něco“ do těch lůžkovin přijít muselo. Vždyť zimní noci bývaly kruté, a kdo nechtěl cvakat zuby a vystavovat své tělo nebezpečnému prochladnutí, musel se během teplejších ročních období pořádně otáčet. Úloha péče o rodinu padala na hlavu ženy, tradičně, a tak se vedle kouzlení u rozpálené plotny, poklízení, obstarávání dobytka, výchovy dětí, spravování šatstva a praní věnovala i draní.

Po večeři derem peří
hodnou kupu, než jdem spat,
na spodnice, na svrchnice,
polštář hlavě na podklad.
V bázni boží,
v měkkém loži,
kdo si hebce ustele;
jak se zšeří, derme peří,
derme, derme vesele!
(Hyšman Filip: Z dětského ráje, r. 1890)

Nepříjemná, nebo vítaná činnost?


Nacpat si celá pírka do peřiny? Snad ani největší lenoch by to neriskoval – to už raději hrách pod polštářem. Nezbývalo, než z často po celý rok pracně shromažďovaného peří brky odstranit. Jak? No zajisté, už zmiňovaným draním. Pěkně se chopit tvrdé části pírka a otrhat jemné chmýří okolo. Jedno za druhým, klidně i několik hodin v kuse.

Člověku se to nezdá jako namáhavá činnost, avšak v obrovském objemu, jaký napěchované pytle ukrývaly, lze o draní mluvit jako o opravdu pracné aktivitě. Zpravidla docházelo k hromadným „dranicím“, kdy se sešly ženy z obce v jednom stavení a společně se oddávaly peříčkovému dýchánku. Muži se z drtivé většiny neúčastnili, ruku k dílu přikládaly jen děti – nejčastěji však dcery.

Při draní se často klevetilo. Jelikož se vzácně sešla ženská společnost, rozebíraly se delikátní záležitosti a aktuality. Draní peří tak můžeme považovat za jednu z prvních forem ženského shromažďování se, na rozdíl od ženských spolků 19. století neoficiálního. Dá se usuzovat, že se draní jevilo i jako činnost ženami vítaná – zkrátka suplovalo třeba naše zdejší pekelné fórum. A možná se i hodnotily outfity dne!


Tohle názorné video doporučuji zhlédnout – pro představu takové živější debaty nad peřím ideální. A ještě ten skvělý přízvuk! Také byste se, čtenářky, přidaly?

Draní peří ještě neodzvonilo


Draní peří samozřejmě přežívá a chytá nový dech spolu s momentálně velkým zájmem o dřívější kulturu. Vždyť mnoho z nás se začalo zaobírat zdravým životním stylem, vysazuje si zahrádky, nakupuje u farmářů, respektive u drobných statkářů, protože ty farmy… to není takové české, že? A tak není divu, že se zužitkovává i husí peří. Draní tak nemusíme vidět jen při speciální akci ve skanzenu.

K draní se však hlásí i klasická, méně romantická, průmyslová výroba. Ani dnes není problém sehnat v obchodě „husí“ model. A ne, teď nemluvím o peřinách, ale o bundách. Ada nám před lety ukázala, že ani prošívaný kabát či bunda nemusí být nutně peklo. Lze je do celkového outfitu zakomponovat i v celkem slušné podobě. A místo módního pekla si užívat pekla hřejivého. Ano, to husí peří opravdu neskutečně „topí“! Nejeden si připadá jako v tom ďábelském kotlíku!

Pozor na péřové bundy bez peří


Zatoužili jste po takovém modelu? V obchodech při troše snahy na péřovou bundu/kabát narazíte. Jen dávejte pozor a hlídejte cedulku či popis složení u produktu v e-shopu. Nejedna péřová bunda totiž nakonec péřová vůbec není – obsahuje pouze polyester, byť prodejce láká titulkem na něco úplně jiného. Stejně jako u vlněných kabátů je i u péřových bund vyjádřen procentuální podíl peří či chmýří a někde i druh peří dle původního, ptačího nositele. Ano, mimo husí se objevuje i peří kachní. Jenomže my chceme to husí, že? A nejlépe rovnou prachové!

Opravdu lze bundu považovat za péřovou, když obsahuje jen 10 % peří?

Malá inspirace z aktuální nabídky: Zleva – oversized péřový kabát H&M 2990 Kč; béžová bunda s černými, kontrastními prvky Mango 2299 Kč; béžová krátká bunda H&M 999 Kč; pro vyznavačky sportovní módy tyrkysová bunda Nordblanc 2295 Kč; péřový delší kabát bez prošívání Marmot WM’s Chelsea 5299 Kč; husa Made in Czechia a cena k doptání v Husinci u paní Prokopkové.

K závěru článku se nabízí filosofická otázka k žhavé problematice ochrany zvířat, a sice: Jak si stojí peří v porovnání s kožešinou? Mnoho lidí kožešinu i kůži striktně odmítá, o peří se však téměř mlčí. Máme k němu větší pochopení? Větší toleranci? Neuvědomujeme si, že i ono pochází z těla zvířete? Jak tuto problematiku vnímáte vy?

Máte k peří odpor?


Já si péřovou bundu možná jednou dopřeji, to teplo husám závidím. Avšak po pravdě, vlněný kabát mám raději. I když se péřovky snaží, na nadčasovou eleganci kvalitního kabátového kousku prostě nemají. Jak se znám, skončím zase u Honzovy péřové duchny - jen škoda, že nám spadla pec a lehnout si pod peřinu můžu leda tak ke starému radiátoru. V módním flanelovém pyžamu a v pekelném žáru. Snad neshořím.

Co bychom to byli za Módní peklo, kdybychom si trochu nepřitopili pod kotlem i nějakým tím pekelným palivem? Tahle husa maskovaná za leoparda by hořela náramně! Co myslíte? Jen škoda toho husího peří.

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Sho
4 příspěvky 11.11.16 10:50
modravlocka
33 příspěvků 11.11.16 11:24

Ach jo…a přitom z tohoto původně zajímavého tématu mohl vzniknout tak úžasný článek…

jonnyg
9 příspěvků 11.11.16 11:32

Tento článek mně připadá jako moje dřívější referáty z českého jazyka. Copy/Paste z různých stránek, článků a učebnic a na konci vlastní glosa, aby to jó nebyl plagiát, ale moje dílo.

Hlavně, že redakce je z obliga, když má u citací a obrázků uvedené zdroje. Škoda, že už nechodím do školy, abych si při studiu mohla takovými články přivydělávat.

may.frayn
1047 příspěvků 11.11.16 11:54

To je zas vyblitek.

carnifax
61 příspěvků 11.11.16 12:31

Vím přesně, jak šroubovaně by na mou prostou otázku odpověděl. Onehdy jsme o něčem podobném mluvili, to bylo ještě v době, kdy se tolik neschovával, a víš, co mi řek? Schválně jsem si to tady
zapsala (čte):
Ten inkoustový plášť, má milá matko,
ani ta čerň, co obvykle se nosí, úrodně
rozvodněné oči…

To je sloh! My jsme ho neměli dávat studovat. Úrodně rozvodněné oči! Kdo to přeložil, prosím tě?

Nějakej Lukeš. Poslouchej dál:
Tvář příslušně sklíčená. Žádná z těch
forem, projevů, druhů smutku
nemohou mě věrně vystihnout.

Nugat
176 příspěvků 11.11.16 12:43

Jde o to, že sem ještě pár lidí chodí, proto je nutné, je odradit… Jinak si to neumím vysvětlit…

ming_xing
1324 příspěvků 11.11.16 14:01

Mozna by nebylo od veci si napred nekde treba stranou strucne napsat, co byste lidu zdejsimu clankem zamysleli vlastne rici, protoze tento vyplod opet silne postrada pointu. boze, a tech otazek! jak se divate na problematiku roztocu v husim peri? je pravda, ze potrefena husa se ozve? a co na to Jan Tleskac?

Příspěvek upraven 11.11.16 v 14:01

Oveeec
3216 příspěvků 11.11.16 15:55

…že?

Alenakas
7 příspěvků 11.11.16 16:13

A není martinská husa jen novinářská kachna?

MP Helena
85 příspěvků 13.11.16 01:30

Proč chceme husí a ne kachní? A co znamená prachové? A kolik procent peří už má smysl? A kolik ho v té bundě má být? A je péřový prošívaný kabát teplejší/lehčí/hezčí než ten vlněný? A proč se nejedí na Martina lišky? A proč články od redakce ještě pořád čtu?

Giuli
2931 příspěvků 13.11.16 08:20

Neznám odpověď na všechny vaše otázky, ale na tu první áno. :-)
Kachní peří je oproti husímu méně plnivé, mívá větší obsah tuku a proto také bývá více „cítit“. Nejsou výjimkou ani barevná pírka v náplních. Husí peří je vzhledem ke svým vlastnostem pro náplně vhodnější.

MP Helena
85 příspěvků 15.11.16 07:48

Díky za odpověď! (Já některé odpovědi tuším, ale čekala bych je v tom článku ;-)

Jordaan
9608 příspěvků 11.11.16 16:21

@Alenakas

Neni, dokonce me jeji existence privedla a tento rok zase privede, do obtizne situace. Jezdim totiz pravidelne s ditetem okolo dvou statku, ktere chovaji husy. Tech hus je spousta a pobihaji po velke plose pred statky. Vypada to moc hezky a dite se vzdy tesi, ze zase pojedeme okolo. Po sv. Martinu je tam tech hus znatelne mene a po Vanocich zadne. No a vysvetlete to triletemu diteti bez slov „zabit“ a „sezrat“.

-Anna-
187 příspěvků 11.11.16 17:45

Nepřipadá mi rozumné před dítětem tutlat, odkud se bere maso, které má na talíři. Pokud tedy nejste vegetariáni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.16 18:27

Já to svému dítěti slovy zabít a sníst (ne sežrat) vysvětlila, husa jí předtím moc chutnala, tak to vzala v pohodě :-) Aspoň si nebude myslet, že maso roste v mražáku v supermarketu. I králík jí chutnal, a t králíčky miluje :-)

Giuli
2931 příspěvků 12.11.16 20:00

Tie z mojho statku odleteli do teplých krajín na zimu. :-D

Jordaan
9608 příspěvků 12.11.16 22:13

Pisu si :-D

Sonmi
48 příspěvků 13.11.16 10:41

Osobně je mi proti mysli vymýšlet si nějaké pohádky. Proč děcku zbytečně lhát? Dvouletému synovi jsem taky v pohodě vysvětlila, že ti králíčci u dědečka, který si tam duchlá, jsou tam proto, abysme je pak mohli papat s omáčkou. Maso má rád a nemá s tím problém. Malé děti obecně přijmou v podstatě cokoliv a nevěře tomu, že si brzo samy neztotožní to roztomilé pípající kuřátko z obrázkové knížky s tím kuřátkem, co je v neděli na talíři.

VeronikK
1330 příspěvků 14.11.16 21:31

Souhlasím, i když se kvůli tomu čas od času stávaly moje děti na čas vegetariány.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.16 17:29

@Jordaan ony děti tyhle věci většinou chápou docela v pohodě…my jsme před lety když byly děti malé ( 3a5 nebo 4a6,tak nějak )kupovali živá kuřata, která bylo třeba rychle..řekněme zpracovat..,já plánovala jak půjdu s dětmi nějak na vycházku..aby to neviděly…řekli, že nikam nejdou…vůbec žádný problém s tím neměly, já teda docela ano..Ale taky můžete říct, že je zima a odvezli je jinam..

Jordaan
9608 příspěvků 11.11.16 17:35

Tak nejak (jsou doma, protoze jim je zima) to asi dopadne. Je asi pravda, ze s tim mam vetsi problem ja, nez dite, ale tyhle veci mi proste moc nejdou.

Hlavne dite k podobnym vysvetlenim vzdycky tak chapave doda „vielleicht“ (asi, treba) a ja si pak pripadam provinile :-)

Příspěvek upraven 11.11.16 v 17:38

Sonmi
48 příspěvků 13.11.16 10:43

Jo, já jako malá koukala na strejdu, jak vykrvuje a stahuje králíky. Dodnes na to mamka vzpomíná, jak jsem stála na dvoře a komentovala: „A ještě djuhý očičto vydloubneme…“ Děti jsou malí sadisti. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.16 17:38

@Jordaan já vás celkem chápu, taky bych to okecala…:-). ale děti lecos chápou, nejsou tak, hloupé, jak si kolikrát myslíme

Příspěvek upraven 11.11.16 v 17:41

ajatar
696 příspěvků 11.11.16 17:43

Za tymto clankom tusim hojnu konzumaciu svatomartinskeho vinka…

Jordaan
9608 příspěvků 11.11.16 18:11

Ted jsem si precetla konec clanku a veta „tahle husa maskovana za leoparda by horela naramne“ pod obrazkem slecny v leopardi bunde mi pripada dost blba. Zni to, jako by slecna byla husa, protoze ma leopardi bundu a naramne by horela, pokud by ji nekdo zapalil. Upalovat lidi kvuli bundam asi nikdo nechce, ale i tak to zni trochu zvlastne.

Nabule Mooshabrová
42 příspěvků 11.11.16 19:02

Nechtěla byste, Ado, zas jednou něco napsat vy? Já sem fakt chodím roky, nechci prudit, ale tyhle články jsou delší dobu o ničem.

vias
532 příspěvků 11.11.16 19:23

Tohle je snad nejhorší článek, co jsem tady četla (no, ani jsem ho celý nedočetla, nedokázala jsem to). Myslím, že redakce se řídí nějakým pofiderním kalendářem, typickým pro ženské časopisy: blíží se sv. Martin, je potřeba tématický článek. Pak bude Mikuláš - další tématický článek. Pak Vánoce, zase něco spojené s Vánoci a na sílu propojené s módou..

-ifka01-
1 příspěvek 11.11.16 20:09
přízvuk???

Panebože, jaký přízvuk? Že by měla redakce na mysli nářečí?!

Příspěvek upraven 11.11.16 v 20:10

maarcy
92 příspěvků 11.11.16 20:44

Tak jsem se na peklo snad po roce opět vypravila - že se to snad zlepšilo… Je to tragédie na pokračování, hlavně že redakce sleduje dění… Hnus a už jsem si peklo vymazala z oblíbených, fuj!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.16 08:55

Kdo se to řítí na bílém oři širými poli? Svatý Martin! Vždyť víme a na 11. listopad se velmi těšíme - řada z nás se chystá světcův comeback oslavit dobrou husí pečínkou a sklenkou červeného. Podstatný je ten pták a byly bychom, my hospodyňky, za husy, kdybychom podlehly dojmu, že je dobrý jenom na talíři. Ono, když už má vlastní krk položit do poctivé polívky, byla by škoda nezužitkovat i zbytek.

Větná stavba level master!

Gorilka
1476 příspěvků 12.11.16 09:35

Mno jo no. Redakce splichtila další slaboduchý článek, ale vyslat aspoň jednu osobu na módní přehlídku, co se konala ve středu, to ne. Ale což, bulvár to zvládne místo Mafry.

A to tu Ada nedávno fňukala že by to chtěla posunout jiným směrem.

kolúch
577 příspěvků 12.11.16 10:05

Konkretizovala ktorým? Lebo hore to nejde a nejde :D

jiturka
60 příspěvků 12.11.16 09:53

Děcka, mě to docela pobavilo, tak co už :-D

Morrighan
1335 příspěvků 12.11.16 10:48

To asi bude článek pro ty zástupy nových a sofistikovaných čtenářek, které tady očekávají tak horlivě, že ruší červená ramínka, aby ty porcelánové panenky náhodou neuronily slzu xD

linbrno
28 příspěvků 12.11.16 11:47

A já (husa hloupá?) doteď myslela, že se draní peří říkalo dračky, a ne dranice…;)

Jinak když už kritika výrobců bund, tak proč tu není třeba uvedené, které bundy z letošních kolekcí, od kterých výrobců, skutečně obsahují aspoň 40%peří?

Katy
98 příspěvků 12.11.16 14:37

Já tomu článku moc nerozumím. jako začalo to celkem dobře - draní peří, oukej, tak jsem tak nějak čekala, že se dozvíme něco o začátcích oděvů, do kterých se dávalo peří, nějaké ty historické péřové kousky (nejen pro zahřátí, ale i třeba v kabaretu) a pak že se pustí do současných péřových bund, problémů (třeba s etikou, hygiena, alergie…) a skončí to nabídkou obchodů s doporučením kvalitních výrobků…
tak nic, no. jdu si dát to víno.

emef
2425 příspěvků 12.11.16 21:12

@Katy Takový článek bych si ráda přečetla.

Josefínaa
429 příspěvků 12.11.16 17:59

@Amigdala
Větná stavba, pravopis, interpunkce, to jsou pro redakci neznámé pojmy. Co je jazykový korektor snad vědí. Měly by ho využívat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.16 20:20

Článek mě jen utvrdil v tom, že bylo správné požádat o smazání mého účtu (byť k němu ještě nedošlo - netuším proč).

Napadá mě, že má Ada třeba nějaké osobní záležitosti, problémy nebo radosti, ať už je to například těhotenství, příprava svatby, stěhování nebo nemoc v rodině, v životě se toho dokáže zamotat hodně a během krátké doby. Pokud je to opravdu ten důvod, tak si myslím, že nejsem sama, kdo by přivítal jednoduše krátké oznámení v záhlaví stránky ve stylu „Omlouváme se, z osobních důvodů je Módní Peklo prozatím pozastaveno“. Jsme tu vesměs dospělé ženy, a každou z nás už někdy potkala věc, která člověka na čas vyřadila z jiného, než nejnutnějšího provozu.

Tohle je ovšem kočkopes a IMHO za něj může právě Mafra - MP je jenom jedním z mnoha jejích majetků a kola se musí točit, i kdyby hrom bil. Bez ohledu na kvalitu nebo obsah článků. Už to zkrátka není jen blog samotné Ady a případně jejích externistek/kamarádek, je z toho neslaná, nemastná směska pod holdingem obří firmy. Podobný mi připadá třeba web maminka.cz. Nic skutečně odborného se člověk nedozví, na to je cílovka moc široká, a pravý undergroundový bizár jako mimibazar to taky není, protože to patří korporátu. Škoda, velká škoda…

Příspěvek upraven 12.11.16 v 20:34

Atlacoya
2790 příspěvků 14.11.16 08:26

Myslím, že Ada už přispívat nechce. Buď ji to přestalo bavit, protože jí téma přijde vyčerpané, nebo jak zmínila na fóru, odrazují ji uživatelky, kterým není nic dobré. Nemyslím si, že je nutné za autorskou pomlkou nutné vidět hned nějaké osobní problémy.
Málokdo vydrží u jednoho projektu celý život, navíc Ada už jeden web vychovala a opustila. Třeba teď pracuje na něčem úplně jiném, co já vím, blogu o kosmetice.

Příspěvek upraven 14.11.16 v 08:26

Gorilka
1476 příspěvků 12.11.16 21:42

@MP scully Ada má nulový vliv na tenhle web už několik let.

defilenaiguille
2824 příspěvků 12.11.16 22:27

@carnifax
Mně bylo tehdy sedm let a byla jsem v tom Supu nejmladší. SUP, to bylo divadlo, to bylo cvičení, běhali jsme, skákali a při draní peří se toho navyprávělo, až hanba. Cvičební úbory jsme neměli, to on nechtěl, on chtěl, aby to bylo jako ze života. Protože on vždycky nám říkával: „Já chci, aby to bylo jako ze života.“ A my jsme každý den běželi a on stál u topolu a čekal a počítal. A na mě on nedal dopustit, asi proto, že jsem byla nejmenší, a to Růža vždycky říkala: " Tebe on má rád, tobě on počítá pomalejc."

(SUP - sport, umění, peří).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.16 22:33

@Gorilka Tak proč je pořád jakoby její? Spousta lidí prodalo úspěšné weby, namátkou MF Dnes koupila Ednu, to se děje běžně, není na tom nic apriori špatného, tak to holt dneska funguje. Ale být Adou, tak to klidně přiznám - a dál se od projektu distancuji a beru to jako že jsem prodala lukrativní IP adresu a vydělala si na barák a soukromou školu pro děti. Co je na tom? Pár „kamarádek“ bude chvíli pomlouvat, ale pak to stejně vzdají. Ada se na blogu nadřela jak kůň a ta práce si zaslouží ocenění.

Pak ovšem nechápu současnou situaci - Pokud Ada nikomu nic nedluží a Mafra ji nemá nijak v hrsti, tak to může pustit…a začít peklo od začátku, na jiné adrese (nebo se věnovat manželovi, dětem, keramice, jízdě na koni, podle gusta). Protože hádám, že dneska „díky“ Mafře má tahle doména hodnotu přes půl milionu korun. Jenže ona spíš Mafra má Adu v hrsti a proto to vypadá, jak to vypadá.

Příspěvek upraven 12.11.16 v 22:39

Gorilka
1476 příspěvků 13.11.16 08:52

@MP scully >Tak proč je pořád jakoby její?

Můžeš to nazvat podvodem.
Můžeš to nazvat technickým pochybením.
Můžeš to nazvat vypočítavostí Mafry - známé jméno prodává.

carnifax
61 příspěvků 13.11.16 21:19

Podle nic.cz je majitelem mafra (a za čtvrt roku doména expiruje), otázkou spíš je, jaký je smluvní závazek Ady vůči novému majiteli.
Propůjčím si Hurvínkova slova: „tam, kde bylo stavení, je jen kupa kamení“…

andano
867 příspěvků 13.11.16 09:05

Uf, fakt hrozné.
Snad jen pár technických poznámek pro info:

  1. Jsou místa v ČR, kde se nemluví obecnou pražštinou.
  2. Srovnávat peří a kožichy je mimo - srovnávat lze peří spíše s vlnou.


Kožešinová zvířata se totiž většinou chovají jen pro kožich, jejich maso se nejí.
Ovce se stříhají a dostáváte vlnu a stejně tak husy se podškubávají a je z toho peří. Samozřejmě, že když to domácí zvíře nakonec zabíjíte pro jídlo, tak se zužitkuje i zbytek.

Sonmi
48 příspěvků 13.11.16 10:48

Hele to peří se z té husy dostává zaživa? Přiznám se, jsem městské dítě, tohle nevím. Zarazilo mě to přirovnání k ovci. Myslela jsem, že husa se prostě zabije, oškube, peří se zpracuje a maso se sní…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.16 09:38

Dostala jsem do výbavy od babičky vlastnoručně vyrobené prošívané deky z nového peří. Babička mi chtěla dopřát to nejlepší, výsledkem ovšem bylo, že deky byly příliš teplé do bytu s ústředním topením (i když tam bylo v zimě jenom 16 stupňů), nebyly potřebně ohebné (chovaly se jako tunel, takže nešly utěsnit kolem krku ani pod nohama) a páchly. Do bundy bych asi peří nechtěla, bála bych se, že bude mít podobné vlastnosti. Raději duté vlákno nebo něco podobného. Prošívaná bunda může být vycpaná, čím chce, ale když neschová před mrazem zadek v džínách, je dle mého názoru naprosto k ničemu, i kdyby to bylo peří z páva.

andano
867 příspěvků 13.11.16 13:08

@Sonmi
Zaživa se tzv. podškubává, i několikrát ročně. Jedni tvrdí, že to husu bolí, jiní, že ne, nejsem farmář, tak nevím.
Ale jako dítě jsem viděla, jak to babička dělávala - nejhorší bylo husu chytit, pak si babička dala její krk do podpaží a vcelku lehce držela, husa se zklidnila a taky držela.
Prý se musí vědět, kdy podškubávat, musí to být peří, které už nemá zakrvácený konec, tj. je de facto před vypadnutím, což zkušený chovatel pozná.
(A samozřejmě, že se nesmí oškubat dohola a jsou pírka, na která se nesmí šáhnout - je to jen podškub.)

No a když už jsme u toho, zažila jsem jako dítě i klasické draní peří - sedělo se, povídalo, vzpomínalo - ale nikdy se u toho nepanáčkovalo… peří je peří a strašně lítá, takže všechno tam muselo být zpomalené - hovor, historky spíše pochmurné (kdyby se někdo zasmál, vyvolá ztráty - odrané peří je ještě lehčí než pírko s brčkem a lítá, kam chce).
Mám to v paměti zafixované jako maximum pomalosti v přítomnosti více lidí, co jsem kdy zažila - prostě 15 lidí se dostalo při plném vědomí do režimu zpomaleného filmu.

may.frayn
1047 příspěvků 13.11.16 19:34

@Katy Vy se máte, vy aspoň tuhle hrůzu můžete zapít, ale my v jiném stavu tuhle možnost nemáme :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.16 10:42

@andano Toto není obecná pražština, toto je stylistická impotence spojená s omezenou slovní zásobou, tipuji, že „redakce“ nikdy nezakopla o klasickou literaturu, co klasickou, o literaturu. Neměla by si „redakce“ skáknout aspoň na kurz tvůrčího psaní? To se možná narve do daní, ne?

pavka_l
1395 příspěvků 14.11.16 13:46

Tak jsem se po delší době podívala na peklo a je to ještě větší peklo.

pavka_l
1395 příspěvků 14.11.16 13:47

@MP Helena A co na to Jan Tleskač?
Edit: nevložilo se jako reakce na zmíněný příspěvek a už to asi nijak neopravím.

Příspěvek upraven 14.11.16 v 13:48

JUBA
111 příspěvků 14.11.16 15:56
Jaké DRANICE??? DRAČKY

Ach jo, odkdy jdou hromadná draní peří „dranice“? Nespletla si to redakce se slovem „žranice“?
U nás na Sedlčansku to byly DRAČKY, já to tedy znám jen z vyprávění, ale ženské údajně seděly co nejvíc u sebe (ono asi moc místa v „seknici“ nebylo), aby se nemohly moc pohybovat a rozfoukávat peříčka a draly a cpaly nadrané peří do látkových vaků.

A taky si říkám: proč já na to vždycky skočím a tyhle redakční výkřiky čtu? Inu připadám si přitom jako masochista.

wundrle
6 příspěvků 4.12.16 18:24
dračky- nebo dračice?

Tak tyto tety v oblečení od ťamanu už asi dlouho nedraly…peří ke draní musí byt přiklopené hrnkem! Jinak lítá stejně lehce jako sedrané. Navíc se dere jedním rychlým tahem - ale asi nemá cenu zacházet do podrobností, ony to myslely dobře, když se v místním muzeu nechaly natáčet.

Aija
56 příspěvků 15.11.16 09:44

Když pominu článek jako slohové cvičení…mám dotaz. Jak drží to peří v neprošitém tmavě modrém kabátě?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.16 12:01

@Aija řekla bych, že kabát má prošívanou podšívku

Accuracy
123 příspěvků 15.11.16 13:34

@Atlacoya
Jestli to není tajemství, jaký web Ada vychovala? Docela bych si to přečetla, pokud se bude alespoň okrajově dotýkat mých zájmů…

Katy
98 příspěvků 15.11.16 15:29

@Accuracy
nejpíš je myšleno Arome.cz

Itta
10 příspěvků 15.11.16 22:03

Nóóó… Pěkný. Tak jinak. Zeptám se asi takhle:,,Redakce, co tam šňupete?" Vážně by mě to zajímalo, protože tomuhle matroši bych se docela ráda vyhnula. Nebude to podle všeho nic extra, protože moc vysoko se po tom nelítá. Už to do sebe prosím necpěte nebo si našetřete na lepší. Trápíte čtenáře i svoje tělo.

daagmara
42 příspěvků 15.11.16 23:59

Panebože přízvuk, oni nářečí říkají přízvuk… Už to vím, to je nová metoda, jak získat čtenářky. Já sem už chodím čistě z masochismu, který jsem v sobě objevila. Po nocích pracuju a vždycky, když potřebuju udělat mozku pauzu, kliknu sem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.16 00:01

@daagmara Ježíš, já si to snad budu muset nakonec poslechnout. :-)

Terezka.kuc
1 příspěvek 24.11.16 12:54

Proboha proč!!! Vždyť se to nedá číst..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.16 12:57

@Terezka.kuc a vy jste se právě ted zaregistrovala, abyste nám řekla co???


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.16 14:14

A i kdyby, to se nesmí?

nasokes002
14 příspěvků 22.3.17 09:22

No já rozhodně nekupuju nic, co je ze zvířat!! To je odporný. Raději zimní dámskou kabatek z umělotiny!

Příspěvek upraven 26.05.17 v 23:51

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek