Jak oděvní systém smrdí i v našich skříních?

30.08.18 | autor Kamila

Kamila Boudová poprvé na Módním Pekle jinak než v rozhovoru. Jako redaktorka, která zná módu skrz naskrz.

Zdroj: Shutterstock, Inc.

Aha. Letos v létě letí kulaté kabelky pletené ze slámy. To se dá analyzovat během jedné jízdy pařížským metrem. A pruhované, bílo modré šaty z pánské košiloviny. Kabelky i šaty se vynořují z davu v různých velikostech a verzích. Na první pohled je jasné, která je z kterého obchodu podle kvality materiálu a zpracování. Odhaduji jejich cenu a původ. To bude asi profesní deformace.

(Ne)líbivé trendy


Musím přiznat, že i mně se moc líbí. Klidně bych nosila pruhované šaty z košiloviny. Vypasovaný živůtek a dlouhá sukně do půlky lýtek s výraznou krémovou květinovou výšivkou. Líbí se mi moc. I ty slaměné kabelky různých velikostí. Líbí se mi všechny. Zapadají totiž úplně přesně do mého osobního stylu. Líbí se mi stejně letos, jako by se mi líbily před pěti lety nebo za dva roky. Když před pěti lety frčely fluorescentní barvy, byl to naprosto opačný příklad. To byl trend, o který bych si kolo neopřela.

Ať už pruhy, nebo fluorescentní kraťasy, většina z nás na to naletí. To, co bychom za normálních okolností ohodnotili jako „suché“, „etno“ nebo dokonce „hnusné“, se nám může velmi snadno zalíbit jen díky tomu, že se nám to opakovaně objeví před očima a my to přijmeme jako nový estetický standard. Něco nového a vzrušujícího. Ale tak rychle, jak se nám to zalíbí, to zase zavrhneme jako hrůzu a děs. Něco, v čem bychom nevylezli, co se nedá vzít na sebe. Protože přišla nová záplava obrázků s novými barvami, vzory a tvary. Něco nového a vzrušujícího snadno vytlačí naše pruhované šaty a kulaté kabelky ze slámy z našich šatníků.

Případně se naše svršky vyřadí ze hry samy. Dneska stačí ty věci párkrát vyprat a lem kolem krku se zvlní, celý tvar nějak divně povolí a top, který v kabince lichotil vaší postavě, z vás najednou udělá neforemnou obludu. Ale nám už to ani nepřijde divný. Nepřijde nám divný, že podšívka v kapsách kalhot a kabátů se po pár týdnech protrhne. Co bychom od toho oblečení čekali? Vždyť to je úplně normální, že si na příští sezónu koupíme dvoje nové kalhoty, dvoje boty, několikero topů, šatů, doplňků, takže nikomu nepřekáží, že se to oblečení rychle rozpadá. Je to normální a vlastně i žádané. Jsou to hadříky, co stojí jen pár korun. Co řešíš, Kamilo?

Zamýšlím se, v posledních pěti letech se nad tím pozastavuji denně, zda v tomto systému náhodou něco nesmrdí. Jsou to hadříky. Mají neuvěřitelnou moc dělat z chudinek princezny. Transformovat náš zevnějšek, a tím i pocity a myšlenky uvnitř nás.

Zdroj: StudioByTheSea / Shutterstock, Inc.Zdroj: StudioByTheSea / Shutterstock, Inc.

Jsou to jen hadříky


Na první pohled je všechno v pořádku. Oděvní průmysl dává práci milionům lidí v rozvojových zemích. Co by tam ti chudáci dělali, pokud bychom přestali nakupovat? Vždyť naše nákupy jsou naprosto žádané a nezbytné! A navíc staré oblečení věnujeme na charitu, a tak pomáhá po celém světě.

Na první pohled není vidět, že cena oblečení ustavičně klesá už od padesátých let. S klesající cenou se zhoršují podmínky, ve kterých je oblečení vyrobeno, a ačkoliv je lepší pracovat v oděvní fabrice než se přebírat smeťákem, není to život, který bychom přáli sobě nebo našim dětem. S cenou klesá i kvalita. S klesající kvalitou klesá i potenciál oděvů někde pomoct. Na druhou stranu se vyrábí oblečení čím dál tím víc. S narůstajícím množstvím nekvalitního oblečení plného nebezpečných chemikálií přibývá alergií, nádorů, hormonálních poruch.

Ačkoliv si dnes většinou módu spojujeme s pojmy trendy, modelky a fashion weeky, za oponou se skrývají pojmy jako nucené práce, přetrvávající chudoba, otřesné pracovní podmínky a novodobé otroctví.

Ten systém ale smrdí i v našich skříních.

Impulsivní nákupy nejsou ideálním způsobem, jak vytvořit šatník, který by nám sloužil a který by nás byl hoden. Ale dobrá zpráva je, že to můžeme změnit.

Autor

Kamila

Žije v Paříži a v módním průmyslu si zkusila mnohé – od návrhářky potisků textilu a asistentky nákupčí pro největší pařížský obchodní dům po novinářku na pařížském Fashion Weeku. Dnes hledá v módě smysl.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
asterah
429 příspěvků 30.8.18 22:57

Jo…zpočátku jsem se trochu vztekla, ale když jsem četla dál…je to souhrn faktů, nad kterými máváme rukou, protože řešíme jiné - pro nás „strašně“ důležité věci. A naprosto zapomínáme na to, že ještě existuje svět mimo nás, který řeší pouhou existenci a nějaká móda je v tomto světě - víte kde...........

misionářka
291 příspěvků 31.8.18 07:26

Ano, paní redaktorka nám zde sáhodlouze vysvětlila to, co většina soudných lidí dávno ví. A co dál? Má nějaké řešení? Objevila výrobce konfekce, který šije dobrou kvalitu za slušnou cenu? Má v plánu reportáž o škole šití pro širokou veřejnost? A rozhodne se konečně, zda bude psát spisovnou nebo hovorovou češtinou?

Paris1789
5862 příspěvků 31.8.18 07:32

Vzpomínám si, jak jsem loni chtěla koupit nějakou tu slaměnou kabelku, protože se mi líbí a sedla mi do stylu; kde nic tu nic. Narazila jsem tehdy na hranice módy, když se něco nosí, tak se to nosí a tím pádem se nenosí nic jiného a v obchodech to nemám hledat.
Nakonec jsem částečně uspěla v butiku u návrhářky, ale spokojená úplně nejsem. Jak si nemůžete vybrat, je to vždycky s nějakým ale.

Paris1789
5862 příspěvků 31.8.18 07:43

Nejvíc oděvů v mé skříni je šito v Česku nebo aspoň v Evropě. Ne, že by to bylo podstatné. Mohlo by jich být méně. Ale kdykoliv se jich zbavuji, příjemci o ně stojí a nosí je. A vsadím se, že klidně vydrží i pouť přes více nositelů.
Netvrdím, že je mé svědomí úplně čisté, ale pracuju na sobě, v HM jsem už nebyla snad půl roku, podobně tak v ostatních lowendových řetězcích. Během posledních slev jsem se držela ve srovnání s minulými lety velmi statečně a odolala.
Jak se teď chystám na dobročinný bazar, s úžasem zjišťuji, že toho mám k prodeji mnohem méně než jiné roky. Jsem na dobré cestě.

VeronikK
1330 příspěvků 31.8.18 10:34

Musím říct, že strašně nerada nosím něco jen proto, že se to nosí. Takže jsem ráda, když je v módě to, co více konvenuje mému osobnímu vkusu. Samozřejmě, že i v letech, kdy móda neodpovídá mým představám, si něco nosit prostě musím. Takže se ale taky stane, že mám prostě jen jedny použitelné kalhoty, a čekám. V obdobích, kdy mi oblečení vyhovuje více, se taky víc odvážu, a nakoupím více. Jistě, že i módním trendům se přizpůsobím, ale spíše v detailech a kombinování mých oblíbených věcí. Kupodivu mi i věci z levných řetězců vydrží léta. Až se někdy divím :-)

Paris1789
5862 příspěvků 31.8.18 11:45

O tom jsem hodně přemýšlela, jak konkrétně na mne trendy působí. Domnívám se totiž, ostatně jako většina fashion victims, že na mne nemají vliv. Třeba teď si myslím, že ty boty s těmi malými jehlovými podpatky nikdy neobuju, protože mi to v osmdesátkách bohatě stačilo a při pohledu na své tehdejší fotky přemáhám urputnou nevolnost. Jenže to jsem si o culottes myslela taky a hádejte, kolik jsem jich měla nakonec ve skříni a dokonce, ó hrůzo, i nosila!

VeronikK
1330 příspěvků 31.8.18 12:58

Já to na sobě pozoruju, že některé trendy se mi třeba nejdřív nezdají, pak si zvyknu a najednou líbí. Některé prostě ne. Vybírám si to, co se mi nějak hodí, co zapadá do mého vkusu. Ovlivnitelná a ovlivněná určitě jsem, ale ne za každou cenu. Taky mi něco prostě nesluší. Můj problém spíš je, že pak někdy sklouznu do takové své nudy.

Alterations
753 příspěvků 31.8.18 15:42

Je otázka, jestli jsme si měli koupit českou Vogue podle minulého článku a tam pátrat, co bychom měli nosit, nebo se prostě rozhlédnout po ulici co nápaditého nosí mladé dívky a něco si raději vybrat z toho.Šaty z košiloviny v Paříži, nebo něco s velkými květy v Praze mi nepřipadá jako úplně špatný nápad. Co jiného se nabízí ? Látky v obchodech za moc nestojí a jsou většinou předražené a tak nějak mimo módu. Možná, že jsou také vyrobeny v nelidských podmínkách. Domácí šití je většinou zoufalost. Čeští výrobci na kvalitní látky stejně nedosáhnou a také zaměstnance „vykořisťují“ , či spíše nemohou žádné sehnat. Zbývá samozřejmě neplýtvat. A ještě si chvíli počkat, až Čína a ostatní země zbohatnou a výroba levných oděvů se jim přestane vyplácet. Pak uvidíme.

Paris1789
5862 příspěvků 31.8.18 16:08

Tak jsem se tady v diskusi nějak rozdováděla a šla jsem se porozhlédnout po nových kolekcích českých značek a jakkoli se mi na webu líbilo skoro všechno, v reálu mi to vůbec neslušelo.
Díky bohu.

asterah
429 příspěvků 5.9.18 21:45

Naštval mě zákazník i manžel a tak jsem si vzpomněla na radu, že si má žena v takovém případě udělat radost a na netu jsem si objednala docela drahý svetr, který se mi dávno líbil (OTTO) mám s nimi dobré zkušenosti hlavně s plavkami - nikdy jsem nic nevracela, všechno sedělo. Co čert nechtěl - svetr došel - barvy dobré, materiál dobrý, ale střih - děs běs. Už jsem to vrátila - taky jsem ušetřila :D

julie74
3830 příspěvků 31.8.18 22:07

@Paris1789 co to znamená po nových kolekcích českých značek? Jakých a kam? Třeba by to slušelo mě?

MP blanka
3135 příspěvků 5.9.18 17:55

S úsmevom si spomínam na profesora kreslenia a strihov na priemyslovke. Bol fajn, a okrem suchej teórie sa s nami aj o všeličom rozprával. Pamätám si,ako nám hovoril do duše :prečo sa obliekate tak nenápadite, všetci rovnako? Keby som vás stretol v meste,nespoznám podľa oblečenia,že ste budúce odborníčky na módu a šitie.Keď je nejaký trend už v uliciach,vy ho máte práve opúšťať,a prísť s niečím novým !No, mal pravdu … , v tých 70-tych rokoch.Keď sa objavilo niečo nové, trvalo dosť dlho,pokiaľ to bolo aj v obchodoch a na uliciach. Teraz mám pocit, že módny diktát diktuje čím ďalej,tým rýchlejšie,a obecná dostupnosť tovaru tiež napomáha väčšej obrátke oblečenia. Ale radu, ako z toho von, nemám .

asterah
429 příspěvků 5.9.18 21:39

Radu bych měla - totální rebelie proti trendům. Ovšem to znamená postavit se proti všem, a to není sranda. Narazíte na hromadu nesmyslných předsudků a jakýchsi módních směrnic, které by prý měly být dodrženy - proč? Proč bychom měly všechny nosit něco, co nám diktují jakési módní trendy - proč?!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Vysoká cena levné módy

Autor: Ada

Právě jsem dočetla velmi zajímavou knížku o tom, jak funguje móda v... Celý článek

Plavky 2018: Tropy a prsa v ananasech

Autor: Janča

Trápení při výběru plavek je zase tady. Podívejte se na trendy –... Celý článek