Průvodce šitím: Tipy pro šití jemných hedvábných látek II.

24.08.15 | autor Jana

Šití z jemných látek, které jsou splývavé a tudíž hodně kloužou, je jedna z technicky nejnáročnějších oblastí. Je u nich velmi jednoduché udělat nepřesnost, přičemž tyto nepřesnosti pak velmi bijí do očí. Ale ani šití takových materiálů se není třeba bát- druhý výrobek je lepší než první a třetí zase lepší než druhý.

V dnešním článku budu psát o svých tipech, jak zvládnout začišťování lemů a výstřihů a také jak to udělat, když je potřeba část oděvu vyztužit.

Začišťování výstřihu a průramků

Při začišťování průhledných a poloprůhledných materiálů není úplně vhodné použít klasickou podsádkou, která by mohla prosvítat. V těchto případech radši volím začištění šikmým proužkem (po předchozí stabilizaci prošitím okraje). Šikmý proužek si ovšem nekupuji hotový, ale stříhám ze zbytků látky. Hotové proužky jsou totiž pro jemné látky příliš hrubé a navíc nejsou ze zrovna kvalitních materiálů. Z látek jako je šifon nebo satén, je dělat klasický dvojitě složený šikmý proužek tak trochu peklo, takže používám jiný způsob, který je ale vhodný pouze pro tenké materiály, vzhledem k více vrstvám látky.

Pro olemování používám proužek široký 5 cm, pokud jsou přídavky na švy obvyklých 1,5 centimetru.

Proužek je nejdříve potřeba přežehlit podélně na polovinu.

Poté přišpendlit nezačištěné okraje k okraji výstřihu či průramku a přišít v šíři 15 mm, těsně vedle zpevňujícího prošití (aby po přehnutí šikmého proužku nebylo vidět).

Přídavky na švy se poté sestřihnou na minimum.

A sežehlím - nejdříve ke straně.

A poté do rubu.

Proužek pak můžete přišít buď v ruce nebo na stroji.

V případě, kdy chcete šikmý proužek na lemech přiznat, je situace lehce složitější. Je totiž potřeba vytvořit onen klasický dvojitě složený proužek. Vytvoříte ho pomocí zakladače, ty jsou u nás dostupné od různých výrobců (Prym, Clover, Sew mate…) v různých šířích, pro tyto účely se hodí šíře 12-18 mm.

Potud v tom není žádný problém, problém je v tanečním naladění podobných materiálů. U prvního pokusu udělat z hedvábného mušelínu šikmý proužek pravidelné šíře, který by opravdu šel použít na líc, jsem se dost zapotila. A neuspěla jsem. Ale nakonec jsem našla způsob, jak to udělat beze stresu. A to dočasným ztužením látky.

Sice existuje speciální sprej, jehož výhoda je fakt, že nemusíte dlouho čekat na uschnutí, nicméně jeho dostupnost není nejlepší (ze zámoří ho nepošlou a v evropských obchodech jsem jej nenašla). Dalšími možnostmi jsou obyčejný škrob či želatina. Kus látky namočíte do roztoku (trocha experimentování s koncentrací určitě nezaškodí), necháte uschnout a pak už jen šijete. Látka se pak chová opravdu poněkud prkenně, takže šít z toho plošně si nedokážu příliš představit, nicméně na podobné detaily je možnost ztužení látky skvělé. Proužek pak vytvoříte snadno (zde ukázka na obyčejném bavlněném šikmém proužku).

Ještě než proužek našijete, není na škodu ho sežehlit napůl a žehličkou trochu předtvarovat do oblouku- jeho okraje pak nebudou odstávat.

Proužek nejdřív strojem přišijte na líci látky, sestřihněte přebytečné přídavky a z rubu ho přichyťte buď v ruce pro čistější vzhled, případně v ruce.

Lemy

Nejhezčí lem je na splývavých jemných látkách ten nejtenší - ten, co jde tak špatně ušít. Nejjednodušší je ušít takový lem pomocí speciální patky na stroji, ale tohle se mi nikdy nepovedlo. Vrcholem byl skoro celý lem perfektně začištěný, ale potřeba je perfektně začistit celý lem a ne skoro celý. Další inspirace přišla po tomto videu.

Nicméně až s výsledkem další techniky jsem byla spokojená.
Nejdříve látku prošijeme v okraji. Radím prošívat dále od okraje, aby prošití bylo co nejvíc plynulé - zhruba v šíři 1 cm od okraje a pomocí žehličky okraj přehnete podél prošití - to by nemělo být vidět na líci, ani na hraně látky.

Dále lem znovu prošijete těsně vedle původního prošití.

Potom odstřihnete přídavek co nejblíže onomu prošití. Je potřeba dát si pozor na to, abyste nenastřihli líc a napoškodili niť. Oboje se stát může velmi snadno a ani jedno není zase taková tragédie, nicméně je potřeba to opravit - prostřihlou látku jemnými stehy zabezpečit proti třepení a párající se niť začistit.

Abyste nějaké takové nehodě předešli, radím mít materiál neustále napnutý a skvělé jsou i nůžky z obrázku níže. Velká plocha jednoho z ostří právě zabraňuje nastřihnutí materiálu, který jsme nastříhnout nechtěli, lze je sehnat například zde.

Po odstřihnutí přídavku to vypadá nějak takto.

Pak už opět stačí vzít žehličku a ještě jednou lem přehnout.

Lem pak začištěte v ruce či ve stroji. Dávám přednost ručnímu šití, nicméně i strojové je v tomto případě velmi nenápadné.

Materiál na obrázku výše je trochu vyšší gramáže, takže stehy nejsou na líci prakticky vidět, na tenších materiálech jsou patrné drobné tečky po prošití.

Výztuha

Krom rozevlátých šatů má něco do sebe i třeba taková košile z krepdešínu či šifonu. Problém ale nastává u výztuhy - nažehlovací hodně mění vzhled materiálu, může prosvítat a ovlivňovat barvy, proto radím použít tkané všívací výztuhy. Pro větší vyztužení u průhledných materiálů hedvábnou organzu, pro měkčí vzhled můžete použít samotnou látku v další vrstvě. U neprůhledných materiálů pak můžete použít například batist, vždy se ale ujistěte, že tužící materiál neovlivňuje barevnost vrchního materiálu.

Tip navíc

U klouzavých materiálů je větší riziko posunutí výstřihu a tím i odhalení ramínek podprsenky. Skvělou prevencí je drobný detail a to tunýlek z kousku šikmo střižené látky opatřené patentkou. Tenhle proužek většinou přišívám až na zcela dokončeném oděvu, protože na něj jednak věčně zapomínám a jednak si chci ověřit přesné umístění. Každopádně tady by určitě šel vnitřní konec ukrýt pod šikmý proužek, který začišťuje výstřih :)

Pokud je ale materiál průhledný, mohl by tento proužek prosvítat, proto je lepší variantou proužek z tělového či broskvového materiálu(jako habutaj nebo krepdešín) a zapínání na patentku umístit do oblasti lemování výstřihu, kde je přece jen víc vrstev látky.

Všechny výše uvedené tipy se hodí nejen na jemné hedvábné látky, ale vlastně na všechny, co kloužou, jsou jemné nebo prosvítají. Doufám, že se vám některý z tipů bude hodit při některém z dalších projektů!

Autor

Jana

Milovnice jehel, nití a špendlíků, vyznavačka klasické krejčoviny, která je ochotná zaplatit víc za látku než za nové šaty. Její blog najdete na http://sewingboudoir.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
4girls
280 příspěvků 24.8.15 10:54

Z hedvábných látek šiju moc ráda. Tip na začištění spodního lemu určitě vyzkouším :-D

DRW
2040 příspěvků 25.8.15 07:45

Ja to napiu jeste jinak, leta jsem pracovala pro firmu, ktera dodavala software pro textilni tovarny, odbornici na vyrobu textilniho materialu, absolventi TUL, se kterymi jsem se setkavala docela casto, pouzivali zcela bezne slovo „latka“ ve vyznamu odevni textilie, slovo textilie pouzivali jen ve smyslu prumyslovych textilii pro stavebnictvi etc.
Byt zabejcena a vyhozena od zkousky, zapoctu ci jen testu, ze nespravne pouziju terminus technicus je smula, ke zkousce je treba pouzivat terminologii skolou vyzadovanou. Rozhodne slovo latka ma mnohem vic vyznamu, nez ze se pouziva vy vyznamu chemickem, ale tradicne se pouziva pro odevni, dekoracni textili, pro ucivo ve skole etc. Nekolik desetileti pracuji v oboru, ktery se nejrychleji rozviji, co do technologii, pouziti etc. Mnohdy pouziju terminus technicus z obdobi mych zacatku, ale nikdo me nenapomina, ze to nerikam, jak je zvykem ve skriptech v soucasnosti, asi oni kantori na IT oborech jsou osvicenejsi a tolik sve studenty neprudi.

melo to byt pod jiny prispevek, omluva

Příspěvek upraven 25.08.15 v 09:13

octavia19
10 příspěvků 24.8.15 12:19
látky a textilní materiál

Ahoj všechny milovnice šití.

dlouho sleduji tyto stránky, ale dnes mě to již nedalo, abych se neozvala.
Pro všechny co píšete jinak velmi pěkné články o odívání, šití a módě – ve všech užíváte výraz látka.

Látka? – co tím myslíte? – chemické látky?
Výraz látka je určen, pro základní materiál, určitou konkrétní hmotu ve fyzice či chemii.

Prosím Vás, pokud mluvíte o materiálu, který slouží k výrobě jakéhokoliv textilního výrobku mluvte o něm jako o textilním materiálu, textilii, metrové textilii, tkanině, pletenině, atd.

Předem děkuji a moc se těším na další články.

kaspin
1 příspěvek 24.8.15 13:05

@octavia19

Slovník spisovného jazyka českého:

látka, -y ž. (2. mn. -tek)
1. výrobek vzniklý tkaním n. pletením: l. vlněná, bavlněná; kalhotová l.; ručně tkaná l.; obvazová l.; jednobarevná, proužková, pestrá l.
2. hmota, matérie, materiál: látky stavební, výrobní; hořlavá l.; pohonné látky; izolační látky; škodlivé, živné látky; chem. nositel chemických vlastností těles: látky organické, anorganické; fyziol. výměna látek v těle; med. očkovací, antiseptické látky; voj. bojové chemické látky; látky otravné, dýmotvorné
3. materiál literárního díla, vypravování ap.: l. k debatě, k přemýšlení, k románu pramen, námět; přednášková l. obsah, předmět; učební l. učivo; zopakovat si probranou látku; zvládnout látku pro dějiny umění
4. filos. (ve filosofii aristotelské a středověké) to, co je obsahem formy
5. nář. nádoba na mléko, krajáč; → expr. zdrob. k 1 látečka, látička, -y ž.

Ještě něco?

Betynka02
384 příspěvků 3.9.15 14:46

@octavia19
Protože profesoři za nesprávné použití výrazu prudili, tak budete taky prudit?

Napadlo by snad někoho, že v obchodě např. „Módní látky“, „Dům látek“ a podobné jiné, neprodávají chemické látky, ale látky, ze kterých se šijí oděvy?

JANA: Článek byl pro mě přínosný! :-) Děkuji.

Bernette
461 příspěvků 24.8.15 12:31

@octavia19 HAHAHA, tak toto je příspěvek roku.

Jordaan
9607 příspěvků 24.8.15 14:03

@Bernette

No ale zase ten vyraz prodavacky, az ji reknete, ze hledate „nejaky pekne splyvavy textilni material na letni saty“, ten by mohl stat za to :-D.

octavia19
10 příspěvků 24.8.15 14:19

Co nám o látce říká Wikipedie? https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1tka
Zkuste si před odborníkem na textilní materiály vyrukovat se slovem látka a uvidíte reakci….

Co se týká prodavaček metrového textilu o tom škoda mluvit, protože když po někom chcete bavlněný batist a vyrukuje na vás se 100% polyesterem o 10* větší g/m v keprové vazbě, tak asi škoda mluvit…. Čí případ známe zkratky jemnosti DEN…

Renee
188 příspěvků 26.8.15 12:48

Každý odborník na textilní materiály asi nebude natolik zaslepen svým oborem, aby netušil, že látka je normální, všeobecně používaný a jazykovými slovníky reflektovaný výraz pro textilii.

Taky nechodím od člověka k člověku a neprudím termíny ze své odbornosti. Nemám to zapotřebí, ono to na aureole odborníka spíš ubírá, než že by to přidávalo.

Betynka02
384 příspěvků 3.9.15 14:49

@octavia19
„Vysvětlím vám rozdíl mezi knedlíky a noky.“ :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Jordaan
9607 příspěvků 24.8.15 14:52

@octavia19

prectete si tu wikipedii poradne a dozvite se, ze slovo „latka“ ma vice vyznamu. Imho, odbornik na textilni materialy vetsinou nebyva svadlena, ale nekdo, kdo se zabyva treba vyzkumem a vyvojem.

https://cs.m.wikipedia.org/…/L%C3%A1tka_(rozcestn%C3%ADk)

Příspěvek upraven 24.08.15 v 14:52

octavia19
10 příspěvků 24.8.15 14:59

Já Wikipedii nepotřebuji, ale pro info co nám ještě říká o textilii?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Textilie

A jen tak mimochodem - odborník na textilie by měla být i švadlena - přeci musí znát složení materiálu a co který typ textilie se hodí na který druh oděvu….

A další věc – jsem vyučená dámská krejčová, mám vystudovanou průmyslovou školu textilní (výroba plošných textilií) a také jsem absolvovala studium na Technické univerzitě Liberec ( textilní marketing) a dále studuji nanovlákna… takže vím o čem mluvím.

ATEH
72 příspěvků 24.8.15 15:09

Zde se nepohybujeme v odborných kruzích, tak nač to slovíčkaření :) Česky zde snad všichni rozumíme a termín „látka“ je obecně zažitý. Dokonce jej používala i moje babička, prvorepubliková krejčová s tovaryšskou zkouškou na výbornou a pokračovací „návrhářskou a frančtinou“.

Siali
1 příspěvek 24.8.15 15:39

No, máme-li se tu ohánět vzděláním, tak mě jako organického chemika (brzy s doktorátem v oboru) slovo látka používané ve spojení s jakýmkoli textilním materiálem nikterak nepohoršuje. Chemici mnohdy potřebují konkrétní vyjadřování, ale tedy o tomhle slovíčkaření jsem v našich kruzích nikdy neslyšela (ani po mnoha sklenicích vína :) ). A to platí nejen pro organiky, ale i pro anorganiky, analytiky a biochemiky. Slovo látka ve spojení se svým šicím strojem případně jehlou a nití používám naprosto běžně a ani můj muž, taktéž chemik, když jsem ho poslala do galanterie pro oranžovou látku, nepřinesl místo látky nic „chemického“ :) Mám takový pocit, že se na TUL (a to není má alma mater) musím nenápadně zeptat, co to tam na těch nanovláknech učí :)

Příspěvek upraven 24.08.15 v 15:40

DRW
2040 příspěvků 24.8.15 17:10

Ja bych si tipovala, ze slecna ci pani neni ani jedno ani druhe, jen dostala pres prsty, tak se ted ohani nekolika skolami a tituly.
Souhlas s ostatnimi, latka jako oznaceni pro textilni material je spravny, nejen z hlediska ceskeho jazyka ci vykladoveho slovniku ceskeho jazyka, ale i bezne uzivany terminus technicus. Docela se usmivam nad tim, ze moje babicka se vyucila krejcovou ve znamem salone a jeji mistrova ji rikala neco ve smyslu nastrihejtu tu kosili z tohoto textilniho materialu.

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 06:46

Tipujete špatně.

Motyka
329 příspěvků 24.8.15 23:26

Takže jako vysokoškolák víte, že ohánět se Wikinou coby zdrojem informací je dost neodborné?

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 06:37

Wikinu jsem užila právě pro to, že je to pro laiky. Skripta tu citovat opravdu nemíním.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 31.8.15 13:53

Wiki není „pro laiky“, ale hlavně „od laiků“. Proto není důvěrnýhodným zdrojem a každý rozumný člověk se vám za argumentaci podloženou článkem na wiki vysměje.

NočníMotýl
245 příspěvků 25.8.15 10:03

Znáte ten vtip?
Novinář, fyzik a matematik jedou po Americe vlakem, a koukají se z okýnka. Za oknem jsou pastviny a na nich se pasou krávy. Jedou už půl hodiny a stále vidí jen samé černé krávy.
Novinář prohlásí: „To je k nevíře, v Americe jsou všechny krávy černé!“
Fyzik na to: „To je sice zajímavé, ale není to tak úplně pravda - to byste musel říci, že všechny krávy v Americe, které jsme dosud viděli, jsou černé.“
Ovšem matematik ho opraví: „Pane kolego, to ale stále ještě není přesné. Musíte říci: ‚Všechny krávy v Americe, které jsme dosud viděli, jsou černé alespoň z jedné strany.‘“
Takže jakožto studentka daného oboru jsem určitě pro, aby se na Modním pekle zavedlo řádné vyjadřování. Dosavadní „Ten outfit se mi líbí“ je dosti nepřesné, správně by bylo „Ten oufit se mi líbí alespoň z té strany, kterou vidím“. Děkuji za inspiraci na to z Vaší strany!
(Bazinga!)

mrkev_v_zime
23 příspěvků 26.8.15 08:49

Teda to je ale parádní diskuzní nanovlákno!

Jordaan
9607 příspěvků 24.8.15 15:06

@octavia19

Asi vite, o cem mluvite a zaroven tim potvrzujete, ze nekomu ta vysoka skola proste moc nepomuze.

Moir
2635 příspěvků 24.8.15 16:54

@Siali co kdyby vám přinesl dichroman draselný ;)

Chany
932 příspěvků 24.8.15 18:02

Tak už se nehádejte, budeme teda říkat MATROŠ a basta! :-D ;)

Nyxx
512 příspěvků 24.8.15 18:54

@Chany Matroš ve mně vyvolává nemístné asociace… :-)
http://www.1000vecicomeserou.cz/…lbej-matros/

@octavia19 Myslím, že angličtina Vás musela naprosto zdekompenzovat.

Alterations
753 příspěvků 24.8.15 19:16
Zpátky k vlastnímu šití.

Mám zkušenosti se začisťováním délky u šifonových a podobných jemných sukní. Co nejpřesnější délku si poznačím a ustřihnu asi o půl centimetru delší. Zahnu do rubu úplně minimální nejmenší možné množství látky, asi 3 milimetry nebo i méně a kolem dokola prošívám a přitom natahuji - udržuji napnuté. Je to trochu strašidelné, člověk se děsí nerovností, které musí překonávat, ale nesmí na ně vůbec myslet. Když dojedu do konce, zahnu znova nejmenší množství látky a prošívám pokud možno v předchozím šití. Teprve když projedu další okruh okraj z rubu vyžehlím. Pokud je šifon „zkrabacený“ spodní okraj trochu navlčím a pomuchlám. Výsledná obruby je většinou asi dva milimetry široká a velmi pevná.

dost_bot
2071 příspěvků 24.8.15 21:15

@Alterations Asi vám rozumím, ale…moc bych k tomu chtěla vidět video!

Linie
2020 příspěvků 24.8.15 22:12

@octavia19 Ke zhotovení oděvu z metrové textilie je třeba si opatřit zdrhovadlo a pruženku.
Moje krejčové za výraz zip a guma dostávaly v učňáku pětku, každá se učila jinde. Látka směly říkat.

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 06:34

Za užití termínu,,látka,, místo textilie vyhazovali někteří profesoři na TUL od zkoušek

Alterations
753 příspěvků 25.8.15 09:18

Nás také ve škole pořád „buzerovali“ se správným názvoslovím, zatímco nás měli naučit lépe šít a přemýšlet o tom, co a proč děláme a případně i o tom, jak bychom se s tím mohli v budoucnu uživit.

z maloměsta
49 příspěvků 28.8.15 20:07

Jo, my jsme u zkoušek taky nesměli říkat „vrtat“, „plomba“ a „mléčný chrup“. Ale kdybych lidem říkala, že jim budu preparovat na výplň, budu vypadat jako magor…pokud nejde o odborný text, zas bych to slovíčkaření tak neprožívala, jsou na světě horší problémy;)

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 06:44

Původní záměr mého příspěvku byl jen to, že materiál, kterému je věnována spousta energie a času každého z nás, byl nazýván svým pravým názvem.
Myslím si že si to zaslouží.

ATEH
72 příspěvků 25.8.15 09:45

Článek psala „hobby švadlenka“ pro „hobby švadlenky“. Je dost možné, že kdybyste se vy vyjadřovala k její skutečné profesi, zadupala by vás do země pro neodbornost. Ale ona by to neudělala, není malicherná.
Je škoda, že vysokoškolské vzdělání není také zárukou vyššího stupně sociální inteligence, nadhledu a smyslu pro nadsázku. :)

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 10:03

Mě se články líbí a nikdy jsem proti navrhovaným způsobů šití a prezentací návodů,,jak to udělat,, aby to bylo OK neměla. Jen jsem vyslovila názor na to, že by bylo vhodnější mluvit o zpracovávaném materiálu jako o např. tkanině, pletenině…
Spousta knih které jsou tu doporučovány užívají mnou uvedený termín. Co je zažitého je další věc.

Rozhodně to němělo posloužit k vyvolání slovní přestřelky a urážení jeden druhého.

ATEH
72 příspěvků 25.8.15 10:19

Jen se toho názoru držíte jak ho*no košile (omlouvám se za vulgaritu, ale rčení mi připadá zcela výstižné) a přesně tomuto se říká malichernost :)

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 10:24

Jen si stojím za názorem, který jsem napsala.
ale tady bohužel platí,, Kam vítr tam plášť,, a když má někdo jiný názor tak se táhne do,,války,, proti němu.

ATEH
72 příspěvků 25.8.15 10:39

Módní peklo je především pro zábavu a vy se za svůj názor perete jak Johanka z Arku. Trocha flexibility by neuškodila a rozhodně bych se nebála nařčení z názorové nekonzistence, ničí habilitační práci neoponujete :)

octavia19
10 příspěvků 25.8.15 10:55

Co je špatného na tom mít svůj názor?

ATEH
72 příspěvků 25.8.15 11:19

Na tom není nic špatného. Jen je možná dobré uvědomit si, kde jej zarytě uplatňuji, jaký to má smysl, komu to prospěje… Nehledě na to, že vy zde neprezentujete svůj názor ale memorované učivo. Názor je myšlenkový, emoční a empirický soubor. Co si asi počnete, až někdo přepíše učebnice a termín „látka“ bude i na TULu přípustný? Změníte NÁZOR nebo jen TERMINOLOGII? (Řečnické otázky pro adresátku nikoliv námět na další konverzvaci)

Nyxx
512 příspěvků 25.8.15 12:36

@octavia19 Já už fakt nevím. @kaspin sem dala definici ze slovíku spisovného jazyka českého připravéného Ústavem jazyka českého AV ČR. Která definice může být správnější? Ta z Wikipedie? Myslím, že pokud byste se před vyučujícími z VŠ začala ohánět Wikipedií, vynesli by Vás v zubech. Látka je slovo mnohoznačné a může označovat i textilii.

Jinak doufám, že Jana bude pokračovat v článcích tohoto typu i nadále a nenechá se znechutit. Komentářů k nim sice moc není, tady jsme to zaplevelili celkem zbytečnou diskuzí, ale články mají vysokou informační hodnotu a považuji je za to nejlepší, co mně osobně Peklo přineslo.

defilenaiguille
2824 příspěvků 25.8.15 09:18

Děkuji autorce ze hezký článek a doufám, že budete v zde na MP pokračovat.

@octavia19
Jen jestli vy nebudete Brouk Pytlík nebo novodobý Igor Hnízdo, co za války stihl vše.
Evidentně vám nadmíra vzdělání brání v zapojení se do normálního života. Žádný z absolventů textilky v Liberci, které znám, v běžném životě nelpí na používání odborných výrazů. Jestli ve vás zůstalo trauma z vyhození od zkoušky kvůli použití slova látka, tak si to napište do deníčku a dejte s tím tady pokoj.

Alterations
753 příspěvků 25.8.15 09:25

@dost_bot Už se blížím okamžiku, kdy se naučím dávat sem fotky! Koupila jsem si dotykový telefon HTC a s pomocí vnuků to snad zvládnu. Ještě totiž umím vyšší stupeň tohoto lemování, které se nazývá „moskevský rolovací“, a jehož výsledky jsou skutečně dechberoucí, ale to si bez obrázků netroufám vůbec popisovat.

v2e2rka
477 příspěvků 25.8.15 14:51

@octavia19 vystudovala jsem analýzu potravin a dokonce se tím už deset let živím a ujišťuji Vás, že na šití si kupuju látku, v praxi jsem se ještě nesetkala s tím, že by některá z mých kolegyní chemiček nevěděla, o čem mluvím. A taky má čeština hezký vynález, co se jmenuje přídavná jména, takže látka může být pro lepší rozlišení oděvní, bytová, chemická…

Motyka
329 příspěvků 25.8.15 15:23

@octavia19 Citace ze skript je taky na pováženou.

dost_bot
2071 příspěvků 25.8.15 23:09

@Alterations Dechberoucí začištění - to zní slibně! Prosím, uveřejněte ho, až to bude možné, do vlákna Burdy. Děkuji, budu se opravdu těšit

Příspěvek upraven 25.08.15 v 23:10

Alterations
753 příspěvků 26.8.15 19:13

@dost_bot Jak to myslíte „do vlákna Burdy“?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.10.15 17:09

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.8.15 09:30

@Alterations Předpokládám, že se tím myslí diskuze s názvem Burda - domácí šití. http://www.modnipeklo.cz/…aci-siti-10/

Alterations
753 příspěvků 27.8.15 14:53

@dost_bot Já bych udělala ty vzorníčky a napsala popis, ale co kdyby mi to někdo z Prahy pomohl sem přemístit? Bydlím v centru a nevím jestli ti mí vnuci najdou na mne čas.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.8.15 14:52

Nahrávání fotek na MP není vůbec složité. Když píšete příspěvek, tak hned nad textovým okénkem máte ikonku „přidat fotky“. Na tu kliknete a vy si z vašich vyfocených souborů (automaticky by se vám měly ukázat) fotek vyberete a kliknutím označíte ty, které chcete na MP nahrát. Až se ty fotky nahrajou, kliknete na „Přidat příspěvek“ a je hotovo.
PS: Ten dechberoucí způsob lemování mě moc zajímá, už se těším na Váš návod.

Příspěvek upraven 30.08.15 v 14:53

Alterations
753 příspěvků 13.10.15 16:37
Moskevský rolovací okraj

Zatím neumím udělat fotky větší. tato technika pochází z ruského baletního průmyslu.

1/první operace vlevo nahoře - prosté prošití látky v místě kde chceme mít výsledný okraj.

2/přesně v prošití přehnout a znovu proštepovat v maximální /!/ blízkosti k původnímu prošití. Opatrně odstřihnout látku podle obrázku vlevo dole v maximální blízkosti k dvojitému prošití.

3/Šev znovu přehnout a potřetí okraj prošívat v maximální blízkosti k původním dvěma prošitím - až tak, že všechna tři šití se ideálně skoro úplně překrývají, nebo téměř překrývají a není skoro rozdíl mezi lícem a rubem. Samozřejmě na lícu je vidět jen jedno šití a na rubu změť tří. Nepříliš dobře to ukazuje horní a dolní obrázek vpravo.

Tento okraj je velmi pevný, netřepí se, dá se dělat na různých volánech a pod. Praxí je možno dosáhnout skutečného mistrovství.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.10.15 17:05

Vy jste zlatá! Děkuji.

Alterations
753 příspěvků 13.10.15 17:08
Zjednodušený rolovací okraj

Tento okraj používám opravdu hodně na šatech z šifonu, hedvábí a nejrůznějších jiných jemných látek. Hlavně na délce sukní. K přesně poznačené délce sukně přidám většinou 1cm a přesně ustřihnu.
1/ podle první fotky co nejmenší množství látky /2-3 mm/ zahnu do rubu a z rubu prošívám v samém krajíčku. Není to vždycky snadné látka se může třepit, nebo je všelijak klikatá, ale nutné si toho nevšímat a před vstupem pod patku ji držet maximálně napnutou.
2/ bez nějakého žehlení či střihání znovu samý krajíček látky přehnu do rubu a ještě jednou prošívám v samém krajíčku. Ideálně ve stopě předchozího šití.
3/Teprve nyní z rubu žehlím napařovací žehličkou. Ačkoliv ani přitom nevypadá okraj úplně rovně - odpovídá přesně původnímu označení délky šatů a po vyvěšení nebo troše "pomuchlání vlhkýma rukama " v případě některých druhů šifonů je výsledek velmi dobrý a pevný. Mnohem pevnější než například overlokový okraj


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.10.15 17:13

Výborné tipy, určitě vyzkouším.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek III

Autor: Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch kusů oděvu, u nichž... Celý článek

Krajka

Autor: Ada

Líbí se vám krajky? Ne, špatná otázka: znáte někoho, komu by se... Celý článek