Z hedvábných látek šiju moc ráda. Tip na začištění spodního lemu
určitě vyzkouším
Průvodce šitím: Tipy pro šití jemných hedvábných látek II.
24.08.15 | autor Jana
Šití z jemných látek, které jsou splývavé a tudíž hodně kloužou, je jedna z technicky nejnáročnějších oblastí. Je u nich velmi jednoduché udělat nepřesnost, přičemž tyto nepřesnosti pak velmi bijí do očí. Ale ani šití takových materiálů se není třeba bát- druhý výrobek je lepší než první a třetí zase lepší než druhý.


V dnešním článku budu psát o svých tipech, jak zvládnout začišťování lemů a výstřihů a také jak to udělat, když je potřeba část oděvu vyztužit.
Začišťování výstřihu a průramků
Při začišťování průhledných a poloprůhledných materiálů není úplně vhodné použít klasickou podsádkou, která by mohla prosvítat. V těchto případech radši volím začištění šikmým proužkem (po předchozí stabilizaci prošitím okraje). Šikmý proužek si ovšem nekupuji hotový, ale stříhám ze zbytků látky. Hotové proužky jsou totiž pro jemné látky příliš hrubé a navíc nejsou ze zrovna kvalitních materiálů. Z látek jako je šifon nebo satén, je dělat klasický dvojitě složený šikmý proužek tak trochu peklo, takže používám jiný způsob, který je ale vhodný pouze pro tenké materiály, vzhledem k více vrstvám látky.
Pro olemování používám proužek široký 5 cm, pokud jsou přídavky na švy obvyklých 1,5 centimetru.

Proužek je nejdříve potřeba přežehlit podélně na polovinu.

Poté přišpendlit nezačištěné okraje k okraji výstřihu či průramku a přišít v šíři 15 mm, těsně vedle zpevňujícího prošití (aby po přehnutí šikmého proužku nebylo vidět).

Přídavky na švy se poté sestřihnou na minimum.

A sežehlím - nejdříve ke straně.

A poté do rubu.

Proužek pak můžete přišít buď v ruce nebo na stroji.
V případě, kdy chcete šikmý proužek na lemech přiznat, je situace lehce složitější. Je totiž potřeba vytvořit onen klasický dvojitě složený proužek. Vytvoříte ho pomocí zakladače, ty jsou u nás dostupné od různých výrobců (Prym, Clover, Sew mate…) v různých šířích, pro tyto účely se hodí šíře 12-18 mm.
Potud v tom není žádný problém, problém je v tanečním naladění podobných materiálů. U prvního pokusu udělat z hedvábného mušelínu šikmý proužek pravidelné šíře, který by opravdu šel použít na líc, jsem se dost zapotila. A neuspěla jsem. Ale nakonec jsem našla způsob, jak to udělat beze stresu. A to dočasným ztužením látky.
Sice existuje speciální sprej, jehož výhoda je fakt, že nemusíte dlouho čekat na uschnutí, nicméně jeho dostupnost není nejlepší (ze zámoří ho nepošlou a v evropských obchodech jsem jej nenašla). Dalšími možnostmi jsou obyčejný škrob či želatina. Kus látky namočíte do roztoku (trocha experimentování s koncentrací určitě nezaškodí), necháte uschnout a pak už jen šijete. Látka se pak chová opravdu poněkud prkenně, takže šít z toho plošně si nedokážu příliš představit, nicméně na podobné detaily je možnost ztužení látky skvělé. Proužek pak vytvoříte snadno (zde ukázka na obyčejném bavlněném šikmém proužku).

Ještě než proužek našijete, není na škodu ho sežehlit napůl a žehličkou trochu předtvarovat do oblouku- jeho okraje pak nebudou odstávat.
Proužek nejdřív strojem přišijte na líci látky, sestřihněte přebytečné přídavky a z rubu ho přichyťte buď v ruce pro čistější vzhled, případně v ruce.

Lemy
Nejhezčí lem je na splývavých jemných látkách ten nejtenší - ten, co jde tak špatně ušít. Nejjednodušší je ušít takový lem pomocí speciální patky na stroji, ale tohle se mi nikdy nepovedlo. Vrcholem byl skoro celý lem perfektně začištěný, ale potřeba je perfektně začistit celý lem a ne skoro celý. Další inspirace přišla po tomto videu.
Nicméně až s výsledkem další techniky jsem byla spokojená.
Nejdříve látku prošijeme v okraji. Radím prošívat dále od okraje, aby
prošití bylo co nejvíc plynulé - zhruba v šíři 1 cm od okraje a pomocí
žehličky okraj přehnete podél prošití - to by nemělo být vidět na
líci, ani na hraně látky.

Dále lem znovu prošijete těsně vedle původního prošití.

Potom odstřihnete přídavek co nejblíže onomu prošití. Je potřeba dát si pozor na to, abyste nenastřihli líc a napoškodili niť. Oboje se stát může velmi snadno a ani jedno není zase taková tragédie, nicméně je potřeba to opravit - prostřihlou látku jemnými stehy zabezpečit proti třepení a párající se niť začistit.
Abyste nějaké takové nehodě předešli, radím mít materiál neustále napnutý a skvělé jsou i nůžky z obrázku níže. Velká plocha jednoho z ostří právě zabraňuje nastřihnutí materiálu, který jsme nastříhnout nechtěli, lze je sehnat například zde.

Po odstřihnutí přídavku to vypadá nějak takto.

Pak už opět stačí vzít žehličku a ještě jednou lem přehnout.

Lem pak začištěte v ruce či ve stroji. Dávám přednost ručnímu šití, nicméně i strojové je v tomto případě velmi nenápadné.

Materiál na obrázku výše je trochu vyšší gramáže, takže stehy nejsou na líci prakticky vidět, na tenších materiálech jsou patrné drobné tečky po prošití.

Výztuha
Krom rozevlátých šatů má něco do sebe i třeba taková košile z krepdešínu či šifonu. Problém ale nastává u výztuhy - nažehlovací hodně mění vzhled materiálu, může prosvítat a ovlivňovat barvy, proto radím použít tkané všívací výztuhy. Pro větší vyztužení u průhledných materiálů hedvábnou organzu, pro měkčí vzhled můžete použít samotnou látku v další vrstvě. U neprůhledných materiálů pak můžete použít například batist, vždy se ale ujistěte, že tužící materiál neovlivňuje barevnost vrchního materiálu.
Tip navíc
U klouzavých materiálů je větší riziko posunutí výstřihu a tím
i odhalení ramínek podprsenky. Skvělou prevencí je drobný detail a to
tunýlek z kousku šikmo střižené látky opatřené patentkou. Tenhle
proužek většinou přišívám až na zcela dokončeném oděvu, protože na
něj jednak věčně zapomínám a jednak si chci ověřit přesné umístění.
Každopádně tady by určitě šel vnitřní konec ukrýt pod šikmý proužek,
který začišťuje výstřih

Pokud je ale materiál průhledný, mohl by tento proužek prosvítat, proto je lepší variantou proužek z tělového či broskvového materiálu(jako habutaj nebo krepdešín) a zapínání na patentku umístit do oblasti lemování výstřihu, kde je přece jen víc vrstev látky.
Všechny výše uvedené tipy se hodí nejen na jemné hedvábné látky, ale vlastně na všechny, co kloužou, jsou jemné nebo prosvítají. Doufám, že se vám některý z tipů bude hodit při některém z dalších projektů!
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky