Tour de salon - svatební šaty a jiné dorty

26.08.16 | autor Andrea

*

Na jeden den jsme zapomněly, že jsou naše partnerské vztahy v troskách, a šly vybrat tu svou vysněnou bílou róbu. Jako správné ženy jsme hořely nezdolnou touhou vypadat jako princezny, a tak se kraječkama, pentličkama a tylem nesmělo šetřit.

V salonech nás nezajímaly pouze poklady, které ukrývají, ale i ženy, které se rozhodly svůj život obětovat pro šťastné chvilky cizích a starají se o to, aby vám to v den D opravdu slušelo.

Jak se ale tvářit, když vám šaty jako jsou tyhle, pracovnice salonu popíše: ”Je fakt, že jsou opravdu krásné. Takové střídmé, nepřeplácané.” Stane se. Kaskádu volánů, krajku nebo korálkový korzet může přehlédnout kde kdo.

A proto, že jsme neodmlouvaly, dostaly jsme ještě jeden krásný střídmý kousek. Takový romantický, jemný, na jarní svatbu jako dělaný.

Po zašněrování dvou šatů odbornice na svatební šaty usoudila, že se obsloužíme samy a někam se zdejchla. Vybrat šaty bylo obtížně, ale šla jsem na jistotu. Mám doma totiž podobnou noční košilku a ta mi MOC sluší.

Jestli do salonu jdete vybrat svatební šaty a vůbec nemáte představu, co by vám slušelo, nikdy neříkejte, že toužíte po něčem, co není tak okoukané, chcete něco speciálního a už vůbec ne, že si přejete vypadat jako princezna. S tím jsme totiž přišly my.

V salonním překladu to pravděpodobně znamená hooodně volánů, výrazné zdobení a nějaký ten rafinovaný prvek, který všem ostatním nevěstám a svatebčanům vytře zrak.

Třetím salon nás potěšil a zklamal zároveň. Jako správné družičky jsme kolegyni vybraly ty nejhorší šaty, které jsme našly. Na rozdíl od předchozích salonů slečna naše návrhy přísně zavrhla a kolegyni se rozhodla vybírat šaty sama. Jeden škodolibý kousek nám ale přeci jen prošel.

Aneb jak oslovit každou nevěstu - stačí spíchnout šaty se všemi možnými prvky, které by si nevěsta mohla přát. Zdobený korzet, krajka, široká tylová sukně, volány a je hotovo. Mimochodem ten volán nalevo není urvaný, to je takhle schválně.

Zas to ve mně probouzí myšlenku, jestli toho materiálu přeci jen není škoda.

Dál si salony osvojily hlášku z tržnice: “Suší, suší, akorát na vas.” Jen ji trochu vylepšily a říkají: “No do těhle šatů jste přímo narostla”. Což by nevadilo, kdyby to neříkaly u každého druhého modelu.

Padlo tam i něco ve smyslu:
“Když máte sexy nohy, nebojte se je ukázat.”
“Když myslíte, tak teda jo, já si je vyzkouším.”
“No tak ty vám sednou."

To nás samozřejmě přesvědčilo.

A pro družičky šaty máte?


“Nene, ještě ne. Máte něco hezkého?”
“Zkuste tady ty oranžové. To je moc pěkná barvička a hezký střih.”
“No tak tahle barva vám opravdu sedne, ty jsou přímo pro vás. Opravdu vám dělají krásnou postavu.
 

Není mi 15, nelibuji si v mrkvové barvě (to je samozřejmě otázka vkusu), nerada vypadám jako pštros. Mít místo zadku volánovou kouli též nepotřebuji.

Šaty bych si dokázala představit na patnáctileté slečně, která se chystá na svou imatrikulaci. Možná ještě na nějaký ten věneček. Ale ne jako šaty pro družičku.

Bohužel ty krásné mrkvové pro více družiček neměly a ušít další prý nelze. :,( Našly nám ale takové, které se prý k těm oranžovým stylově hodí. Druhá družička se tak musí smířit s chudší verzí. Díky třpytivému dekoltu a pásu naštěstí ne o tolik.

V salonu jsme se dozvěděly, že stejné šaty pro družičky už stejně nejsou IN. Působí to prý uniformně. Nevěsta snad nechce mít na svatbě vojandy?! Takže nám pro družičkový kvartet poskládaly tuto krásnou sadu.

Dýchá z něho vyváženost. Dvoje krátké, dvoje dlouhé, jedny trochu do oranžova a ty druhé do bordó. Šup, šup, než je zamluví někdo jiný!

Estetika v každém rohu

Kouzelně působí i salonní vitrínky. Jen řekněte samy, kde dnes seženete boty za 200,–? Boty do špičky se prý zas vrací do módy, nebo ne?

Plyšoví medvídci zas skvěle doplní svatební výzdobu. Mimo to se skvěle hodí jako svatební dar!

Hlavně aby bylo útulno!

Tour de salon v kostce

Ve skutečnosti ta nabídka v salonech není zas tak zlá. Ne že by se nenašly šaty, které by zasloužily už dávno vyřadit, ale počítaly jsme, že těch pekelných kousků á la sexy nevěst(k)a najdeme víc. Na druhou stranu ani šatů, u kterých by nastal WOW efekt, nebylo moc.

Námi navštívené salony byly nacpané ramínky s bílou, která neurazí ani nenadchne. Už u druhého salonu máte pocit, že koukáte na jedny a ty samé šaty. U třetího vaše nároky značně klesají. Ve čtvrtém už ani nevíte, co všechno jste měla na sobě. V pátém litujete, že jste svatbu vůbec začala plánovat.

Ženy, které v salonu pracují, vám většinou řeknou to, co si nejspíš přejete slyšet. Těžko totiž můžou říct, že v šatech vypadáte jako bečka, když se tváříte spokojeně a pravděpodobně je vybrala culící se družička na gauči. Holt se snaží prodat a i ty bídný kousky musí někomu udat.

Nakonec nás ty naše životní situace a ruce bez prstenu těší. Nastávajícím nevěstám přejeme pevné nervy a hlavně - upřímné družičky.

Autor

Andrea

Andrea miluje módu, fotografování, zdravý životní styl a sport. Ráda hledá inspiraci a zaměřuje se na propojení vkusu a funkčnosti všedního i sportovního oblečení.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 01:19

Konečně mohu říkat, že mám nick v barvě šatů pro družičku.

shoeslover
64 příspěvků 26.8.16 02:22

Tak s těmi šaty pro družičky si snad děláte legraci, to je fakt síla! To, že většina svatebních šatů v salonech jsou přecpané šlehačky není žádná novinka, i to, že Vám prodavačky vždycky lživě lichotí…ale dát dohromady 4 absolutně rozdílné šaty o nemají ani stejnou délku?! Fakt padám :D

shoeslover
64 příspěvků 26.8.16 02:25

PS: ty losové šaty úplně nalevo jsou nějak podezřele hezké a vkusné:D

Helenuše
358 příspěvků 26.8.16 06:24

Nečekala jsem, že mě ve článku o hrůzách svatebních šatů ještě něco překvapí, přece jen je to tu dost ohrané téma. Ale šaty pro sexy nohy mi vyrazily dech tou třpyťavou ozdobou přesně v místech největšího pokladu panny nevěstinky…

Betynka02
384 příspěvků 26.8.16 07:04

@Helenuše
Souhlasím, šaty pro sexy nohy jsou ty pravé. ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 14:05

Ještě mi přijde, že kromě třpitivé ozdoby v místech největšího pokladu panny nevěstinky navozují šaty pocit zmuchlaného prostěradla po noci plné vášně :)

Příspěvek upraven 26.08.16 v 14:26

VandaRybna
3713 příspěvků 29.8.16 16:17

Mně celkově připomínají bidet.

Linie
2020 příspěvků 26.8.16 06:38

Svatební téma je zde vždy úspěšné, tolik příspěvků nemají žádné jiné články. Stačí se podívat, kolik stránek přibylo za poslední dny v diskuzi Svatební nebe-peklo.
Záleží na tom, jaký salon nevěsta navštíví. Jsou salony, které každou sezonu doplńují nové modely, majitelky jezdí vybírat na svatební veletrhy do zahraničí a najdete v nich vkusné šaty.
A pak jsou ostatní salony, kde mají šaty různého původu, kvality a stáří. Těchto salonů je, bohužel, většina. Odhaduji, že víc než tři čtvrtiny.
Svatební šaty je možné také nechat ušít na zakázku, jen je třeba dobře vybrat krejčovou. Jako v každém oboru, i zde existuje specializace a dávat si šít náročné šaty k někomu, kdo šije maximálně sukně a trika, je risk.

Betynka02
384 příspěvků 26.8.16 06:59

Dámy, tak já nevím, kde jste byly na lovu, ale u nás, v Pardubicích mi stačí juknout do výlohy, když jdu kolem nějakého salonu a kochám se. Šaty jsou sice zdobené, ale střídmě, jsou něžné. Nevím ale, jak je to s výběrem ve větších velikostech, ale doufám, že když má majitelka salonu dobrý vkus, tak se u ní na štendru určitě něco vkusného najde.

Příspěvek upraven 26.08.16 v 07:01


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 07:20

Jo, a kolem kterých salonů chodíte? (Až se budu jednou vdávat, tak ať vím, kam mám zajít:o) Já chodím v Pardubicích kolem dvou a ty výlohy jsou dost otřesné…

Betynka02
384 příspěvků 26.8.16 09:11

@Réza4
OK ;-), okénko pro Vás:
včera ve výloze = korzetové, do délky se plynule rozšiřující šaty se záhyby a jemným zdobením tady: http://svatby-amoroso.cz/.
U paní Vavrouškové http://www.pujcovna-satu-pardubice.cz/ zcela jistě najdete alespoň jedny svatební šaty, které se Vám budou zamlouvat! ;-)
A pak se stavte ještě tady: http://www.vseprosvatbu.cz/…ni-saty.html, tam podle mě máte taky dobrou šanci vybrat.
Pak mi dejte vědět. :-)

Siena
75 příspěvků 26.8.16 20:06

Já jsem zběžně prohlédla šaty pro družičky, protože se nás to bude týkat, ale to je docela děs. Proč šijou na malý holky šaty jak na dospělé?
Ramínka, korzety bez ramínek. Byly jsme v půjčovně (je to na Moravě), na dceru tam měli troje a ani jedny tak ošklivé. Všechny byly moc pěkné, dvoje s rukávkem a jedny s dlouhým rukávem, všechny dívčí. To jsem nevěděla, jakou jsem měla kliku :-).

Jordaan
9322 příspěvků 26.8.16 21:37

Zrovna v ty druhy pujcovne mi pripadaji druzickovske saty docela roztomile a vubec ne jako pro dospele.

@Siena

Příspěvek upraven 26.08.16 v 21:38

anonymousse
29 příspěvků 31.8.16 11:01

A co je špatného na ramínkách pro děti?

hejek
360 příspěvků 26.8.16 07:05

Kdysi kdyz jsem si jeste myslela, ze udelam svatbu tradicne, jsem na popud maminky zavitala do nejvyhlasenejsiho salonu v okrese, abych zjistila, co se necha sehnat. Po pani majitelce jsem chtela nekorzetove saty na raminka, vystrih do V a pas v pase. Na prvni pohled jsem mela dojem, ze na stendrech nic takoveho asi nebude. Pani chvili premyslela a pak rezignovane vzdychla: „No, jedny tu mam, no, ale ty ted prisly z cistirny, jsou naskrobene a vonave…“
Vytrestily jsme s mamkou oci, v animovanem filmu by nam vyjely bulvy z dulku s napisem WTF a ja se zmohla pouze na chabe: „Nojo, za to ja asi smrdim, co?“ a fofrem jsem tahla mamku pryc, protoze ta uz sumirovala mene vhodnou odpoved :-D

Aiweli
146 příspěvků 26.8.16 07:40

Me pri shaneni satu nejvic nadchla pani v jednom salonu, ktera mi sdelila, ze kratke saty co chci v moji velikosti nemaji. Pak me zasnerovala do satu s vleckou, do kterych bych dala jeste jedny prsa, jak korzet odstaval a ze pry poradna pushupka to spravi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 07:21

„Šaty bych si dokázala představit na patnáctileté slečně, která se chystá na svou imatrikulaci. Možná ještě na nějaký ten věneček. Ale ne jako šaty pro družičku.“

Já ne, to jsou šaty vhodné pro personál tematického nevěstince, kde si hrají na svatbu a následné znásilnění dámské části svatebčanstva.
Svou dceru bych v tom ven nepustila, tedy pokud by se mne ptala.

Knitty
63 příspěvků 26.8.16 15:31

Tak hele:
Blíží se nám Helouvín, a takové šaty jako když najdeš. Od mrkve přes zdravotní sestru až k hradnímu strašidlu, vše podchyceno.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 08:44

Mne by zajímalo, proč do těch salonů ženy vůbec chodí? Vždyť docela vkusné šaty se dají koupit/ušít za srovnatelnou cenu, bez těchhle šaškáren.
Je to demode a docela i ošklivé, s tím možným bonusem, že submisivní klientka pak na své vlastní svatbě bude vypadat jako běhna.

Linie
2020 příspěvků 26.8.16 09:07

@Brunhilde Autorka článku vybrala nějaký opravdu zaostalý salon, modely jsou min. 10 let staré a navíc velmi pochybné kvality ušití.

shoeslover
64 příspěvků 26.8.16 22:06

Tak zaprvé autorka píše minimálně o třech salonech, které navštívila a zadruhé tohle je bohužel krutá realita většiny salonů…pokud ovšem máte nějaký tip na salon, co není zastaralé peklo, jistě to zde mnoho dam ocení;)

Betynka02
384 příspěvků 26.8.16 09:15

Ještě bych chtěla podotknout, že nevěsty, které vídám, když jdu náhodou kolem, mají ve valné většině vkusné šaty! Tyhle výše vyfocené příšery už měly majitelky dávno vyřadit, zbytečně jim zabírají místo na štendru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 10:11

@Betynka02

Propána, vždyť ty šaty jsou z 99% na jedno brdo! Stačí zavřít oči a zapíchnout prst do katalogu…
A mimochodem - katalogová fotka a skutečnost se může dost lišit. Proč asi nemají nafocené skutečné nevěsty, co myslíte? :-)

Příspěvek upraven 26.08.16 v 10:13

Betynka02
384 příspěvků 29.8.16 06:36

@SagaN

Některé půjčovny mají na svém webu i hodně fotky skutečných nevěst. Třeba BeStar. ;-)

Judy24
1243 příspěvků 26.8.16 11:43

Neplánujete podobný článek s opakem? Jako řekněme „nejlepší výběr ze svatebních salonů“?

Akvero
4 příspěvky 26.8.16 12:00
jako treba tyto? :-)

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 14:12

Jo! Přesně tyhle mě na webu Amoroso také zaujaly (přemýšlela jsem, jestli to nařasené před rozkrokem je smeták nebo nějaká sprosťárna… :) :) Ale dají se tam najít šaty, za které by se nevěsta nemusela stydět.

Příspěvek upraven 26.08.16 v 14:13

Betynka02
384 příspěvků 29.8.16 06:46

@Akvero
Odkaz jsem sem dala proto, že jsem ve výloze viděla šaty, které byly hezké. Jejich webovky nestuduji.
Ale mrkla jsem tam. Vy jste vybrala opravdu asi ty neošklivější.

Naprosto souhlasím s @Judy24, chtěla bych článek i opačně. Podporujeme tady trend výsměchu a pošklebků, díváme se radši na ošklivé věci…
Zapomněla jsem. Jsme na PEKLU.

moi-bebe
223 příspěvků 26.8.16 12:08

Peklo. Když teď na facebooku vidím všechny ty moje vrstevnice, jak krájí dort a sami jsou zaražené v tomhle látkovém dortu… Nesedí jim to přes prsa, lezou jim z toho špeky na zádech (a to jsou většinou normální, poměrně štíhlé holky) a vůbec, vypadají jako dopravní kužel. Vždyť vypadat jako princezna se dá i v jednoduchých nezdobených šatech.
Ty družičkovské jsou taky parádní. :D Doporučuji někdy kouknout na program TLC na pořad Yes to the dress, má verzi s nevěstami i s družičkami. To teprve něco uvidíte!
Jediné, co se mi z článku líbí, je ta kombinace barev u těch družičkovských - kdyby ty šaty ladily aspoň střihem, myslím, že barvy se podařilo vybrat ladící.

viktorias
219 příspěvků 26.8.16 19:57

To je môj guilty pleasure program. veľmi bizardné. ale páči sa mi tá profesionalita asistentiek.

moi-bebe
223 příspěvků 30.8.16 11:09

Ano! My na to vždycky koukáme na chatě s kámoškama (naši mužové jsou nadšení. :D ), je to pro nás už skoro taková hezká úchylná tradice. :)))

teru_grac
1 příspěvek 26.8.16 12:28

Tak to jste ale byly v nějakých salonech „sto let za opicemi“, ne? Tohle je spíš takové retro, co se kdysi nosilo a dneska je to totálně mimo, což je ale normální. Nebo je to možnost pro nevěsty, které nemají moc peněz, tak musí pořídit levnější šaty a řekněme neumí si pomoci jinak, než si zapůjčit nějakou takovou hrůzu. Já se vdávala předloni a nepamatuju se, že by se některá z holek co jsem sledovala vdávala v něčem takovém co tady prezentujete, spíš je to pohled do minulosti :)

MP blanka
2839 příspěvků 26.8.16 14:44

„ Na jeden den jsme zapomněly, že jsou naše partnerské vztahy v troskách, a šly vybrat tu svou vysněnou bílou róbu. Jako správné ženy jsme hořely nezdolnou touhou vypadat jako princezny, a tak se kraječkama, pentličkama a tylem nesmělo šetřit. “
Podľa toho, čo Andrea písala už v úvode myslím, že v tomto prípade išlo zámerne skôr o akúsi rececistickú akciu, prípadne o zopakovanie viac-menej známych pohľadov na takú ukrutne vážnu vec, ako je výber svadobných šiat. Veď kto by si už dnes prial zastarané šľahačkové šaty! A ja mám jednu nedávnu skúsenosť, že je to možné. Prišla ku mne nádej-ná nevesta s obrázkom svojich vysnívaných šiat. Nebola to síce pravá šľahačka, ale korzet do bokov a dlhá, bohatá, kaskádovitá sukňa, vpredu, samozrejme, kratšia! So spomienkou na tunajšie Peklo som nechala dievča vyhovoriť, ale navrhla som jej, že s ňou pôjdem do požičovne, nech si niečo podobné vyskúša aby videla, ako sa v tom bude cítiť. Ja sama som si vopred obišla 4 požičovne v dvoch blízkych mestách, kým som našla niečo podobné a tam sme potom spolu zašli. Na mieste sme sa, pochopiteľne tvárili, že máme skutočný záujem a ja som ju chcela nenápadne nasmerovať do niečoho príčetnejšieho. Dievča si vyskúšalo šaty, a áno, takto nejako si ich predstavuje. Nahovorila som ju k vyskúšaniu 2 iných modelov, jedny splývavé s krátkym rukávkom, jedny síce tiež s korze-tom, ale s jemnejšou sukňou. Obe si vyskúšala, a zostala v názore, že tie prvé budú najlepšie, lebo sú také, originálne. Predavačke sme sa poďakovali s tým, že sa ešte rozmyslíme, a keď svadobná matka zohnala / skutočne krásnu / čipku, šaty som ušila. Som krajčírka, takže šaty skutočne pekne sedia a nevesta je spokojná. Svadba bude o dva týždne, idem sa pozrieť, ako budú šaty vyzerať priamo v akcii. Tu som len chcela povedať, že keď je niekto rozhodnutý, ťažko ho prehovoríte.

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.8.16 14:58

Tohle už mě párkrát napadlo, vzít kamarádku a pro srandu jít do svatebního salonu zkoušet šlehačky… (Podobná scéna je v jednom dílu Sexu ve městě, pamatujete?) Jak bych se v takových šatech asi cítila? Ale nakonec jsem se vždycky bála, že bych tam dostala záchvat smíchu nebo něco :)

shoeslover
64 příspěvků 26.8.16 22:19

Kdybyste měla takové štěstí jako Carrie, tak ještě vyrážku jako bonus :D

Shulamitka
116 příspěvků 29.8.16 12:05

@Ada : Když vy Ado, jste modně profláknutá osoba (i když dámám v půjčovnách asi nejspíš ne). Správný adrenalin by jistě nastal s méně známou „návnadou“. Už to vidím :)

whitehorse
282 příspěvků 1.9.16 11:33

Ado, já se hlásím, můžeme to zkusit spolu :-D
Když sem před několika roky sháněla šaty na svatbu tak sem se divila, do čeho všeho jsou tam schopné mně navlíct a ještě pochválit, jak mi to sluší, když sem vypadala jako tlustá malá bečka (njn, postava výšky 160cm, konfenční velikost 38-40 ve šlehačce). nakonec sem rezignovala a nechala si (byť na Ukrajině) šaty ušít tak, že sem měla skutečně originál a vypadala sem štíhlá a vysoká (v mezích možností těch 160cm).
Někdy to, co je vystaveno ve výloze je ta jedna z mála použitelných věcí, co v salonu mají.

rixt
2 příspěvky 26.8.16 15:23

Výběr svatebních šatů jsem absolvovala někdy v březnu nebo dubnu v Brně a můžu říct, že mi nebyly nabízeny ani jedny zde zmíněné šlehačky a snad jsem je ani nikde neviděla - zde z pekla jsem věděla, že se jim mám vyhnout a ani typově by mi asi nešly.

Eju
16 příspěvků 26.8.16 21:05

@rixt Zajímavé…já to zkoušela předloni, prošla jsem všechno v centru. Vešla jsem vždy s otázkou, mají-li něco bez korzetu, co by mělo ramínka či rukávy, ne úplně zářivě bílé, spíš pohledově bílé. Nikde neměli. Krom Naive. Ale tak to se tak nějak dalo čekat, ovšem ceny mimo dosah. Tak jsem si nechávala šít. To se to za rok tak změnilo?

vrrttt
34 příspěvků 26.8.16 16:20

Na druhou stranu, když si nevěsta obleče takovéto šaty, tak pak už nemusí kupovat svatební dort. Má to 2 v 1.

mari28
12 příspěvků 26.8.16 17:10

Spoustě žen by slušely třeba svatební šaty ve stylu padesátých let. Tak proč proboha se navlékají do těch neforemných šlehačkových hrůz :-D

Příspěvek upraven 26.08.16 v 17:16

Morrighan
1335 příspěvků 26.8.16 18:58

Asi bych tvrdila, že nás zrovna vykradli a všechny hezké šaty ukradli xD

Oli
97 příspěvků 26.8.16 19:14

Když jsem se vdávala, moje kamarádky se moc těšily, jak se mnou budou vybírat šaty. A tak i když už jsem měla šaty doma koupené (jednoduché pouzdrové koktejlky), objednala jsem se do jednoho salonu kousek od své práce. Slečně obsluhující jsem na úvod řekla, že je mi dost přes třicet a že bych chtěla něco, co se bude hodit na malou svatbu v evangelickém kostele. Kdybych řekla, že je mi dvacet a vdávat se budu v kotelně nebo Carnegie Hall, bylo by to totéž. Koukala na mě, proč jí to povídám. Zeptala jse se na něco s dlouhým rukávem. Svatební šaty s dlouhým rukávem se vůbec nedělají. Oukej…od svatby Williama a Kate uplynuly jen dva roky, takže tento trend v Praze ještě nebyl znám. Něco s lodičkovým výstřihem? Nic takového se už vůůůůbec nedělá. Tak mi ukázala, co měli. Korzet a obří sukni, všechny modely se lišily jen zdobením sukně. Chtěla bych něco jednoduchého, povídám. Slečna mě zašněrovala do nejprostšího, brčálově zeleného dortu. Té barvy si nevšímejte, kdyby se vám nelíbila zelená, tak bychom vám je za příplatek udělali v bílé. Zabírala jsem asi čtyři kubické metry, tolik zeleně jsem naposledy viděla v Irsku v dubnu po dešti. Slečna asi zaznamenala moje rozpaky a snažila se mě motivovat, abych si to celé představila v bílé. Nešlo to. Zablekotala jsem, že si to rozmyslím a odešly jsme. Šlo o půjcovnu, půjčovné zeleného dortu bylo něco přes osm tisíc. I když jsem šaty už měla a mohlo mi být jedno, co mi ne/nabízejí, byla to pro mě dost traumatizující zkušenost. Skutečně lituji slečny, které chtějí na svatbu romantické šaty. Víc zkušeností nemám, ale jsem zaujatá navždy a nemyslím, že by článek nějak přeháněl.

blue orange
12 příspěvků 29.8.16 11:32

Já chtěla také jednoduché svatební šaty s dlouhým rukávem. V půjčovně mi bylo řečeno, že nic takového ani prodávat/půjčovat nemohou, protože „to by se ty šaty špatně upravovaly na různé postavy“. Oni prostě potřebují korzet, který stáhnou podle toho, zda jim přijde nevěsta XS nebo XL. Prsa se případně doplní nějakou „šikovnou“ podprsenkou. A to nemluvím o ceně, kterou za tuto univerzální hrůzu chtěli (8-10 tisíc). Já jsem měla nakonec šaty šité na míru přesně podle mých proporcí a stály mě do 5 tisíc. A ještě mi zůstaly na památku.

LucaLuca
51 příspěvků 21.9.16 10:43

Vdávala jsem se v šatech ze salonu s dlouhým rukávem. Musí se ale hooooodně hledat. Prvních 5 salonů mě obcházely mrákoty. Všude mě chtěli zašněrovat do korzetu, ačkoli jsem deklarovala, že vdávat se budu na konci 6. měsíce. Vhodnou půjčovnu jsem nakonec hledala přes diskuse na netu, protože obcházet v těhotenství půjčovny na blind byl docela masochistický kousek.

Článek je trochu šroubovaně napsaný, ale fandím Andree, že jde s kůží na trh a zkouší na sobě.

Linie
2020 příspěvků 26.8.16 19:42

@Oli Skutečně záleží na druhu půjčovny. Ta vaše podle popisu bude jedna z těch, které nabízejí „luxusní šaty na míru“ - v překladu čínský výrobce, nákupní cena kolem 4000. Jakmile někde slyšíte, že vás změří a ušijí na míru, hned se zeptejte, kdy budete chodit na zkoušky a jak probíhají, kolik jich bude. Jestliže řeknou, že šaty ušijí podle měr, tak se raději poohlídněte někde jinde.
Kvalitních salonů v republice moc není, zbytek skutečně nabízí anonymní Čínu.
Ne, že by v Číně neuměli kvalitně šít, ale to, co sem chodí levně do salonů, je opravdu nekvalitní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.16 20:09

K tématu též doporučuji scénu z půjčovny svatebních šatů z filmu Ženy sobě (Bridesmaids), případně film Muriel´s wedding, nudit se nebudete.

Příspěvek upraven 26.08.16 v 20:10

Oli
97 příspěvků 26.8.16 20:23

@Linie
Mně by ani nevadilo, že to šijí v Číne, ať to klidně šijí na Marsu. Mě šokoval ten narostý nedostatek profesionality, který podle mě pramení z neúcty k zákazníkovi.
Je jim fuk, co chcete, je jim fuk, co jim říkáte, nepřijde jim divné u vás dělat debila. Hlavně tady nechte peníze a šup šup ať už jste venku a nenašlapejte nám tu.
Tohle se samozřejmě vyskytuje nejen v obchodech s módou, ale ve službách všude a bez ohledu na cenovou hladinu (bohužel). Chtěla jsem tím jen ilustrovat, že článek nepopisuje nic neobvyklého. Pokud někdo nechce obejít všechny salony v Praze, aby našel perlu na dně bahna, tak se tímto přístupem setká. A pokud někdo chce obejít všechny salony v Praze, tak je magor, který svatebním šatům přikládá větší význam než mají (tj větší než samotnému manželství) a takový přístup si zaslouží.

Jordaan
9322 příspěvků 26.8.16 21:46

Hezky popsano.

Linie
2020 příspěvků 26.8.16 22:15

@shoeslover Proto jsem výše psala, že většina salonů trendy nesleduje.

Linie
2020 příspěvků 26.8.16 22:19

@shoeslover Vloni vznikla Asociace značkových salonů, která má jako jeden z cílů odlišit kvalitní salony.

barvinok
655 příspěvků 28.8.16 16:19

"

Příspěvek upraven 17.10.18 v 14:51

atsirk
4 příspěvky 28.8.16 17:45

Ač se mě svatba netýká (a doufám, že ještě nějakých pár let nebude :-D ), jsem v rámci prokrastinace během učení procházela pár stránek svatebních salónů a musím říct, že docela hrůza. Šaty na jedno brdo, korzety a dlouhé široké sukně naprosto převažovaly. A najít nějaké, které by měly alespoň náznak rukávu? Takřka nadlidský úkol. A to je další věc, dokáže mi někdo vysvětlit, kam se poděly rukávy u šatů obecně? Shodou okolností jsem si letos kupovala dlouhé plesové šaty, kratší koktejlové šaty a pak nějaké na léto a ani u jedněch jsem nebyla schopná najít hezké s rukávem. To si prodejci neuvědomují, že jen málokterá žena má dokonalé ruce? A za větu, vezměte si k tomu bolerko, bych vraždila…

Barusinka
2 příspěvky 28.8.16 18:14

Vdávala jsem se letos v červnu :) Své vysněné šaty jsem měla vybrané už rok dopředu - starorůžové šaty Vanuatu z Hradeckého salonu Bella. Samozřejmě jsem oběšla dalších dohromady 5 salonů v Pardubicích a okolí, abych se přesvědčila, že to jsou opravdu ony. V nejlevnějších salonech na mě natáhli přezdobené šaty z „nové“ kolekce za 10.000,– :-O Na první pohled levný materiál i střih, šaty krátké, samé kamínky, hromady tylu a krajky. V těch dražších salonech už to byly nádherné róby za deset a výš tisíc, které ale odpovídaly jak zpracováním tak materiálem od různých značek - Pronovias, Maggie Sottero atd. Tyhle hrůzy na fotkách jsem nikde neviděla, ale je fakt, že jsem měla trochu vyšší finanční rozpočet a šla jsem na jistotu. Tyto šaty tipuji na jedny z nejlevnějších. A stále se utvrzuji v tom, že vybrat si jinou než bílou barvu šatů byla výhra :)

Shulamitka
116 příspěvků 28.8.16 19:50

Svatba má být nezapomenutelným okamžikem. Pokud si nevěsta vybere nějaký kousek z těchto salónů, jistě na svoji svatbu nezapomene. Kdo by nechtěl vypadat o svůj největší den jako mrkev, šlehačka, strašidlo na plašení špačků, kurtizána…, že? Článek pobavil. Ale chudinky nevěsty. Lituji je, pokud navštíví některý z těchto podniků.

barvinok
655 příspěvků 28.8.16 20:24

"

Příspěvek upraven 17.10.18 v 14:51

Shulamitka
116 příspěvků 29.8.16 11:44

@barvinok Ano, taky předpokládám, že si svéprávná žena tento sortiment vnutit nenechá. Bohužel je hodně těch, které z různých důvodů ano. Je to však jejich volba. Nevěsty lituji už proto, když přijdou do takových „salónů“ s nadějí, a také proto, že se jich musí zmocnit beznaděj, když pár takových míst oběhnou a vidí, že jsou povětšinou na jedno brdo. Tyto „salóny“ jsou bohužel dost často spíše službou medvědí. A to je hodně smutné.

RenataRen
512 příspěvků 28.8.16 21:18

Tak v salonech mají šaty se šlehačkou - jak nečekané! A v módním pekle o tom píšou; jak neotřelé téma. Bod za originalitu. Zajímalo by mě, jak vypadaly ty evidentě ne zas tak strašné šaty, které ve třetím salonu prodavačka navrhovala.

Ascari
315 příspěvků 28.8.16 23:02

Jedna věc se ale musí nechat. Konečně aspoň trošku novinařina, a dokonce investigativní. Fotky z akce a citace dotyčných, které nevěděly, že „mluví s novinářkami“. :D

janamarie
23 příspěvků 29.8.16 08:50

Loni jsem tento problém řešila, ale hned jsem věděla, že si nechám šaty ušít. Šaty vyšly na cca 7500 Kč (látka od Komolky + práce)
V salonech je 95 % šatů korzetových, které sluší málokomu. Člověka to přepůlí a pokud nemá na tricepsu vyrýsovanou podkovu tak přidá pár kilo. Salony je mají kvůli tomu aby byli šaty pro více velikostí - záleží jak korzet utáhnete.
Doporučuju pro inspiraci sledovat videa z Barcelona bridal fashion week.

Yaanes
1 příspěvek 29.8.16 09:43

Imatrikulace v 15ti letech? :)

opal_k
131 příspěvků 7.9.16 16:31

Ano, jistě. Dělá se na mnoha středních školách jako slavnostní uvítání prváků, často v rámci maturitního plesu. V 15, a pokud je to osmiletý gympl, tak v 11. Připadá mi to fajn, ať děcka okusí společenskou událost.

Mhia
13 příspěvků 29.8.16 10:58

Jj to znám - článek je úplně přesně to, co jsem zažila v únoru :-D. A u mě bylo ještě mnohem hůř, byl by to zajímavý článek :-D dozvěděla jsem se při své konfekční velikosti 38 že jsem tlustá. že ty špeky (podle paní tu kůži co mi vylézá z korzetu) schovají jedině rukávky. A že to je dobrý, že mi na to něco ušijou. Když jsem chtěla vidět co, donesla paní takovou krajkovou hrůzu…čekala jsem, že to na mě nějak upraví, zasponkuje, zašpendli at si to můžu představit. A ona jen: vzadu vám to uděláme širší, přes ruce užší a tady dole ubereme 5 cm at to tak neodstává. Až ke konci korzetu to mít nebudete šijeme to jen kousek, tak do půlky… pak že ale ty šaty mám stejně krátké a baba: no to budete mít, jste vysoká. Tak jí říkám, že to ale nechci a ona něco ve stylu, že se s tím mám smířit, že prostě šaty delší nemají a max. mi ušijí tu vrchní „záclonu“ trochu delší :-D. V dalším salonu jsem zkoušela zase krasné šaty - dost dlouhé a nedělaly špeky na zádech, ale něco se mi na nich nezdálo a tak baba mi říká: Dneska je moderní se vdávat 2× - 3× příště si vyberete jiné :-D no a takové samé lepší příhody :-D

AnaKarenina
450 příspěvků 30.8.16 22:29

@Mhia,
to mi připomíná i moji svatbu. Měla jsem jasno v tom, že chci ušít jednoduché šaty po kolena. Jedna moje kamarádka (velmi romanticky založená) se rozhodla vzít mě do salonu, že jako když uvidím jak krásně v těch princeznovských šatech vypadám, takže změním názor. V salonu jsem se také dozvěděla, že jsem tlustá. Mám konfekční vel. 38 jak podle konfekce, tak podle mojí švadleny, vážím 55 kilo, ale nevešla jsem se do šatů vel 36-42. Už to rozmezí velikostí je velmi zarážející. Paní okolo 50ky se na mě kriticky podívala a zamumlala něco o tom, že tu velikost tedy zpochybnovat nebude a že přinese něco většího. No větší to bylo, zdobené to bylo, nikde to nesedělo. Ani další 3 pokusy nebyly jiné a další paní odmítla nosit, protože je vedro a dost se prý zapotila, když mě šněrovala do těch předchozích :-D. Prostě profesionálka každým coulem :-D.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.16 16:40

Tentokrát jsem hledala něco na pobavení (odstrašujících šatů se dá najít hoooooooooodně). Sedět se v tom ovšem nedá… (snad to nejsou prezervativy, to už by mi tak vtipný nepřišlo).

Příspěvek upraven 29.08.16 v 16:45


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.16 22:24

@Yaanes Při nástupu na střední? Proč ne?

AnaKarenina
450 příspěvků 30.8.16 22:20

Až dnes jsem to dočetla a u šatů pro družičky jsem se upřimně zasmála, ty fakt píšou :-D

may.frayn
1047 příspěvků 1.9.16 14:37

Jeee, skoda, ze uz jsem vdana!

Lucelle
332 příspěvků 1.9.16 19:43

Ta hláška “No do těhle šatů jste přímo narostla” je pěkně zákeřná… Týkat se mě, asi bych se těžko bránila té sentimentální představě, kterak se zprvu malé děvčátko mění a roste v dospělou ženu a ejhle - jsou tu vdavky a s nimi osudem předurčené svatební šaty ze salonu Máňa..

vendulina555
7 příspěvků 6.9.16 19:53

Já jsem se vdávala v roce 2011 a šaty jsem si půjčila, na poslední zkoušce asi tři týdny před svatbou jsem se dozvěděla, že už nesmím v žádném případě přibrat, přitom jsem měla váhu stále stejnou, tak to mě taky potěšilo :-)

LucaLuca
51 příspěvků 21.9.16 10:49

To já jsem chodila na zkoušky, těhotenské břicho stále malé, ale 2 dny před svatbou se mi roztáhla žebra. :-) Vyřešilo se to popuštěním ve švech, ale měli se mnou tedy práce. V pondělí jsem jela šaty vrátit, paní na mě hleděla a nevěřícně vydechla: „Tak dnes už byste se nevdala.“ Břicho poskočilo jako blázen.

wiwi
38 příspěvků 7.9.16 08:57

Ja sa teda vydávam za 10 dní a každým dnom mám pocit, že dať si ušiť šaty bol ten najlepší nápad. Obehala som pár požičovní, véééľa krát som sa zdesila a potom som to vzdala. je síce pravda, že v Bratislave som až na takéto hrôzy nenarazila ale jeden pekelný zážitok sme si so segrou užili :). Každopádne moje fialkové polodlhé šaty s čipkou budú presne podľa mojich predstáv.

Putzi
25 příspěvků 20.9.16 10:10

Ty druzickovske jsou teda jeste horsi, nez bych si dokazala predstavit v nejhorsim snu. (A i kdyz damy ve svatebnich salonech tvrdi, ze stejne saty uz druzicky nenosi, presto jsem letos sila cele leto tylovky pro druzicky, a jak rada :) :) )

Příspěvek upraven 20.09.16 v 10:25

Cimrwoman
42 příspěvků 20.9.16 22:28

V nejhorším snu? Realita je často o dost děsivější - třeba na Vinted.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Sexy nevěst(k)a?

Autor: Redakce

Ne každá nevěsta touží po našlehaných svatebních šatech a upnutém... Celý článek

Oblečení pro těhotné - 2. díl

Autor: Channah

Uf, přehlídku hrůz máme za sebou, pojďme se vrhnout na tipy, jak... Celý článek