3 knihy, které vyprávějí stylové životní příběhy

22.03.18 | autor Janča

Nahlédnout do šatníku módní revolucionářky, pokochat se obrázky inspirovanými životem Coco Chanel a dostat se na fashion week se světoznámou blogerkou – to všechno a mnohem víc vám umožní následující tři knížky.

Móda a knihy jdou skvěle dohromady.Móda a knihy jdou skvěle dohromady.

Poznejte, jak funguje fast fashion


Kniha: Falešná Pařížanka
Autor: Kamila Boudová
Přibližná cena: 200 Kč

Kamila Boudová je často označovaná za módní revolucionářku, protože kope za udržitelný životní styl a poukazuje na ekologii i lidská práva ohrožující procesy v módním průmyslu. Média o ní píšou, jako o té, co si 5 let nekoupila nic na sebe, což je pro mnohé ženy naprosto nereálné. V knize Falešná Pařížanka však vysvětluje, že opak je pravdou, a mnohé čtenáře jistě donutí chytit se za vlastní nos a popřemýšlet, jestli třeba ty nedávno vyhozené boty nebylo možné zachránit opravou.

Kniha jistě nesedne každému v tom smyslu, že by najednou všichni chtěli mít jen pár kousků oblečení. Nicméně co jistě zaujme, je její příběh. Pracovní zkušenosti sbírala v Londýně, v Paříži (v samotné Galerii Lafayette), ale třeba také v Šanghaji. Příběh, který by mohla podat jako pohádkový, však popisuje věcně se všemi pocity a netají se ani tím, že si několikrát sáhla na dno. Stejně tak poukazuje na pozlátko módního průmyslu, vlastní procitnutí a rozčarování z procesu výroby oděvů.

Kamila totiž v módní branži nakoukla pod pokličku, pod níž se dostane jen málokdo. Čtenářům knihy a posluchačům svých přednášek tak podává ucelený a skutečný obraz toho, jak funguje tzv. rychlá móda. Díky ní se můžeme dozvědět podstatné informace o původu oděvů, které na nás čekají na ramínkách v nákupních centrech. A že to není zrovna ideální původ…

Chcete se o Kamile Boudové dozvědět víc? Tak si přečtěte rozhovor, ve kterém prozradila, zda si opravdu 5 let nekoupila žádné oblečení.

Jaké to je být falešnou Pařížankou v Paříži?Jaké to je být falešnou Pařížankou v Paříži?

Skromná na text, bohatá na ilustrace


Kniha: Coco Chanel
Autor: Megan Hess
Přibližná cena: 350 Kč

Kniha Coco Chanel sice není velkým literárním počinem, ale zato je to designová libůstka, která potěší nejednoho fashion nadšence. Obsahuje jen krátké texty o životě a tvorbě legendární módní návrhářky. Tuhle stručnost však vynahrazují ilustrace vytvořené v barvách, které byly pro Coco Chanel typické – tedy v černé a bílé s jemnými červenými a béžovými detaily.

Prohlížení knihy je úžasnou relaxací. Když ji držíte v rukách, máte chuť se navonět několika kapkami parfému Chanel No 5, nalíčit rty rudou chanelkou a ideálně se ještě obléknout do klasického kostýmku. Užijete si ji ale i jen tak, třeba s dobrým vínem, čajem nebo kávou… Anebo knížku darujte, každý, kdo miluje módu, z ní bude mít radost.

Autorka knihy – Megan Hess – je módní ilustrátorkou, která spolupracuje s řadou slavných značek, jako je například Jimmy Choo, Prada, Dior a Fendi. Její práce zdobí módní domy a dokonce také dno luxusního bazénu v Dubaji.

Kniha Coco Chanel se bude ve vaší knihovně vyjímat.Kniha Coco Chanel se bude ve vaší knihovně vyjímat.
Pravda, že?Pravda, že?
Megan Hess má jedinečné ilustrace.Megan Hess má jedinečné ilustrace.

Život s láskou a stylem


Kniha: Love x Style x Life (Láska x Styl x Život)
Autor: Garance Doré
Přibližná cena: 400 Kč

Love x Style x Life s příjemně minimalistickou obálkou je dílem blogerky, fotografky a ilustrátorky Garance Doré, která se už řadu let pohybuje ve světě módy. Nejen o ní je ale tahle kniha, najdete tady také mnohé o životním stylu a líčení. Nutno ovšem podotknout, že reklama z toho svítí jako červené neony v amsterodamských uličkách. Já vím, od literatury tohoto typu to tak nějak očekáváme, přesto ale u desáté zmínky o Zaře dostanete tik v oku. U těch ostatních rovnou v obou, protože víte, že si nic od jmenované značky stejně nemůžete dovolit… anebo v našich luzích a hájích není vůbec dostupná.

Love x Style x Life nedoporučuju číst bezprostředně po Falešné Pařížance, protože ta ve vás snadno uhnízdí odmítání konzumu z čínských a bangladéšských továren (jak dlouho postoj vydrží už je věc jiná…) a šoupnout si pak knížku, kde je opěvovaná Zara… no… chápete.

Abych ale nebyla jenom rýpavá. Příběh Garance Doré je poutavý a v mnohém inspirativní. Nejsem fanynka motivačních knížek, které vykřikují: „tahle kniha vám změní život“ nebo „čtěte a najdete pro sebe ten správný styl“, to se ale v tomhle případě ani neslibuje, byť o knihu o stylu jde. Autorka zkrátka vypráví o svém životě, kdy se z mladé dívky, co nedokončila vysokou školu, aby mohla jít za svým snem, stala uznávanou osobností. Dále také porovnává rozdíl mezi životem v Paříži a v New Yorku a popisuje své zkušenosti – ty dobré i ty špatné; hovoří obecně o stylu a dává tipy, co obvykle pokaždé funguje (například rudá rtěnka… Souhlas!).

V současnosti Doré tvoří ilustrace například pro Vogue, píše, podniká, fotí a je módní inspirací pro své followery na sociálních sítích.

Četly jste některou z těchto knih? Nebo se teprve chystáte?

Autor

Janča

Miluje doby dávno minulé, proto má šatník plný retro a vintage kousků. Nad módou se snaží přemýšlet udržitelně a nakupuje hlavně v second handech nebo u českých tvůrců.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Berg jede do světa

Autor: Ada

Protože mi nedáte pokoj, dokud o tom nenapíšu, tak tady to je.... Celý článek

Aby z nás měla radost Coco Chanel: Rozhovor ze sekáče

Autor: Monika

SecondParis se na první pohled (i čuch) vymyká všem představám, jak... Celý článek