Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

17.01.14 | autor Ada

*

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než posledně. Potřebujete pouze jehlu na ruční šití a trochu trpělivosti.

Kalhoty s lampasy či vsadkami na bocích jsou ještě víc trendy než kalhoty dvoubarevné. Skvěle se snášejí se stávajícím obecným trendem linií, geometrických tvarů a kontrastních kombinací různobarevných bloků. V angličtině se jim říká "tuxedo pants", protože smokingové kalhoty mají lampas (ovšem tenký, saténový a zásadně v barvě kalhot). Případně je najdete i pod intuitivnějším termínem "side stripe pants".

Úzké zkrácené: Each X Other, Tibi

Zdroj: netaporter.com

Úzké džíny: Eileen Fisher, širší zkrácené: Emilio Pucci

Zdroj vlevo nordstrom.com, vpravo netaporter.com

Rozšířené: Ann Taylor, Diane von Fürstenberg

Zdroj vlevo http://www.anntaylor.com/, vpravo http://www.saksfifthavenue.com

S barevným lampasem: MSGM, Prabal Gurung

Zdroj: http://www.mytheresa.com

Tón v tónu: Kensie Jeans, s krajkou: Shonda

Zdroj vlevo amazon.com, vpravo neimanmarcus.com

Vzorované: Asos, Club Monaco

Zdroj vlevo http://www.chictopia.com/photo/show/847865-GEOMETRIC-vintage-purse-zara-shoes-vintage-sunglasses-arden-b-blouse-asos-pants, vpravo http://www.clubmonaco.com

Dalo by se pokračovat do nekonečna, kalhoty s pruhem na boku má v nabídce mnoho značek a obchodů. Většinou jsou v kombinaci bílé a černé, případně béžové a černé, tmavě modré a bílé.

U mě ovšem padla volba na vzorované, konkrétně na tyhle. Mám je už hodně, hodně dlouho; už jsem je ale také hodně, hodně dlouho nenosila, hlavně kvůli střihu s rozšířenými nohavicemi, který se dávno znelíbil módě i mně. Jejich vzor je však letos zase aktuální: barokní ornamenty v bronzovo-černém ladění? Klidně by mohly viset v Zaře nebo v Promodu.

Zúžení nohavic u kalhot, které nebudeme párat na jednotlivé díly (viz Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných), je ještě jednodušší. Stačí je obrátit naruby, složit nohavici švem na kraj a narýsovat si, kudy povede nový šev. Jen pozor - pokud jsou kalhoty ušité tak, jak se správně šijí, tj. se zadním dílem o malinko širším než předním, musíte udělat jeden šev, pak nohavici správně složit k tomu druhému a teprve rýsovat. Šířkový rozdíl mezi díly musí zůstat.

Typicky se zužuje od kolene, ale jestli potřebujete zúžit kalhoty i přes koleno jako já, musíte pak nový šev pozvolna napojit na ten starý. Pomůže vám přesná ruka nebo křivítko na krejčovském metru.

(Před rýsováním a šitím si nezapomeňte rozpárat záložku. Pokud nebudete kalhoty i zkracovat, záložku po zúžení zase zašijete tak, jak byla.)

Nohavice prošijte v linii nového švu. Začínejte na starém švu a pečlivě zapošívejte, aby se od místa nového šití kalhoty nepáraly. Pak sestřihněte švové přídavky, začistěte je a znovu kalhoty zašijte.

Jak už jsem psala nahoře, některé kalhoty mají pruh udělaný jako vsadku (zvlášť všitý díl). Je to pracnější, ale dá se to použít jako fígl k rozšíření kalhot, které jsou vám malé. V tom případě musíte úplně odpárat pásek, rozpárat boční švy, všít vsadku a přišít nový pásek (starý by byl moc krátký). Díky trendům to bude vypadat, jako že je to schválně a ne kvůli tloustnutí.

Já jsem si pruh přišila jednoduše navrch hotových kalhot. Koupila jsem širokou černou sametku, protože černý samet mi k baroknímu vzoru nejlépe ladil. Přišití na stroji není v tomto případě možné, celou nohavici bych podélně strojem neprotáhla; šlo by to v průběhu šití kalhot před sešitím vnitřních nohavicových švů, ale abych je kvůli tomu párala - to se mi vážně nechtělo. Proto jsem stuhu přišila v ruce. Kousek po kousku jsem si ji přišpendlila tak, aby její střed ležel na bočním švu, a přišila po obou stranách drobnými stehy. Dole a nahoře jsem stuhu zahnula do rubu.

Pokud je pro vás šití v ruce relax jako pro jiného třeba pletení, budete mít kalhoty hotové hned. Jestli se vám ovšem s jehlou v ruce uvolňuje akorát pot a nadávky, možná bude lepší hodit to na krk někomu zdatnějšímu :)

Konkrétní provedení nechám na vaší fantazii. Můžete použít sametku nebo pruh sametové látky (pozor na směr vlasu, aby šel vždy dolů); saténovou stuhu, nebo ještě lépe saténový šikmý proužek, který pruží a nebude se krabatit, a mimoto je k dostání v mnoha šířkách a barvách; pruh (opět nejlépe šikmý) z jakékoli látky, která se vám líbí; krajku; perličky nebo skleněné korálky.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
eriam
438 příspěvků 17.1.14 19:05

Tak ty jednobarevné mi silně připomínají tepláky. Vzorové jakž takž. Ale není to nic složitého, tak komu se to líbí, proč ne.

jackdaw007
368 příspěvků 17.1.14 19:28

Právě jsem přemýšlela, jak nějak kulantně napsat, že tento trend mě asi míjí.

cryptoprocta
179 příspěvků 18.1.14 17:44

Přesně :-) okamžitě se mi vybavilo - čím víc proužků, tím víc Adidas :-)

Edit: aailyyn mě už předběhla

Příspěvek upraven 18.01.14 v 17:46

AnoNe
884 příspěvků 17.1.14 20:30

Ty vzorované se širokým pruhem vypadají pěkně. Třeba ty černé s krajkou po straně.

toffee13
108 příspěvků 19.1.14 21:05

Mně vlastně tak nějak všechny.

AnoNe
884 příspěvků 17.1.14 20:07

Mě zaujalo to rozšíření malých kalhot. :-D Nějaké malé kalhoty bych doma určitě našla. Jenom šít neumím. :-( I když to nevypadá moc složitě, pro začátečníka by to asi byl dobrý pokusný projekt.

Goku
411 příspěvků 17.1.14 20:22

Ty siroky kalhoty mi pripominaji teplaky, ale jinak zajimavej clanek! Zvlast to rozsireni kalhot, mozna to zkusim.

aailyyn
809 příspěvků 17.1.14 22:21

Baví mě krajka a lampas tón v tónu. Co se toho zbytku týče, tak mi to silně připomíná vietnamskotržnicový trend „čím víc pruhů, tím víc Adidas“…

NatySloup
9 příspěvků 17.1.14 23:11

" Z lampasů je nám zle,…" citace Karla Kryla
(http://www.youtube.com/watch?…)
a já souhlasím.

miramis
1009 příspěvků 17.1.14 23:54

Lampasy jsou prostě ošklivý ať jsou na čemkoliv. Bohužel. Ani to, že se to teď nosí to z toho nebe neudělá.

djuwi
19 příspěvků 18.1.14 09:37

Jedním slovem: Strašný!

sirena007
1209 příspěvků 18.1.14 09:59

Kvůli názornosti bych ráda viděla upravované kalhoty oblečené „před“ a „po“, nebo aspoň vyfocené vcelku

emef
2425 příspěvků 18.1.14 17:03

Já taky. A hlavně by mě zajímalo, co to udělá opticky, protože u těch bílých s černým pruhem mám pocit, že opticky křiví nohy.

Alterations
753 příspěvků 18.1.14 12:52

Kalhoty s barokními ornamenty by za podobný pokus asi stály. Pokud by je někdo měl rád a byly mu malé a ke všemu by se mu dobře hodily… Ale rozhodně bych ty lampasy nedělala černé, ale v některé nenápadné barvě, která se vyskytuje ve vzoru.

Camarilla
85 příspěvků 18.1.14 13:39

Já bych teda takhle pěkný kalhoty černým pruhem neničila :)

alvapboudica
62 příspěvků 18.1.14 13:43

Lampasák - uniformovaný příslušník armády - vyšší šarže. Používalo se hlavně v dobách povinné dvouleté vojenské služby. Možná se užívá ještě teď, nevím. Nižší šarže měli (mají - nevím) tenký pásek.
Shrnuto a podtrženo: lampasáci jsou in.
Ale, kdo to nepřežene a umí kombinovat - proč ne?

Hakuka
2 příspěvky 18.1.14 14:38

Vidím, že můj „děsivě originální“ názor, že mám před očima tuctové tepláky na tělocvik, jaké jsem nosila na střední, už jaksi není potřeba. Asi nejsem trendy. Když už bych měla kalhoty s tak hezkým vzorem, rozhodně bych je žádným adidasovým proužkem nekazila. Přišlo by mi to jako ubohý pokus o „sportovní prvky.“ Je mi jedno, kdy se to začalo nosit. Teď se to nosí na běhání do parku se psem.

suntala
202 příspěvků 18.1.14 14:51

A proč nakonec našívat jenom jeden pruh? Čím víc pruhů, tím víc Adidas:-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 18.1.14 16:53

Je to trend, takže určitě není potřeba, aby každý honem měl kalhoty s lampasem, ale tepláky? Lampasáci? Nebuďte tak konzervativní.

Pruh, vlastně zvýraznění bočního švu, dělá na noze pěknou linii, která opticky prodlužuje, širší pruh může při pohledu zepředu posloužit i jako zeštíhlovací (viz chytře členěné zeštíhlovací šaty).
Lampasy se také dělají na smokingových a frakových kalhotách - které jsou mnohem starší než adidasky - a řekli byste, že je to ošklivé nebo teplákové? Určitě ne.

Oveeec
2864 příspěvků 18.1.14 18:02

Ono to vypadá divně na těch širokých kalhotách, a hlavně v těch pestrých kombinacích. To jsou fakt tepláky. Na úzkých je to pěkný, ale zas to vypadá, že si je dotyčná musela rozšířit, trend netrend.

kolúch
577 příspěvků 18.1.14 22:22

Tento trend tu už bol, niekedy po revolúcii… Tiež mohli „udávači“ siahnuť po niečom krajšom z histórie, pre mňa je to smokingový prvok a ten nech si ďalej ostane na smokingu.

Asperula odorata
1 příspěvek 18.1.14 18:27

Mě se to líbí, díky Ado za inspiraci.
Ráda bych našla i takový střih, ve kterém nebudu vypadat jak velryba :-).

Matmys
2595 příspěvků 19.1.14 10:26

Tak dneska poprvé mně napadlo, že je dobře, že neumím šít.

Mahtiel
443 příspěvků 19.1.14 10:55

Kalhoty s krajkou, nebo vzorované s černým pruhem se mi líbí, ale tmavé se světlými pruhy mi osobně zavánějí hodně teplákovkou, ať se snažim jak chci, nemůžu si pomoct…

aviv
58 příspěvků 19.1.14 12:04

Mně se tyto kalhoty líbí o mnoho víc než ty dvojbarevné z minulého návodu. Ale rozhodně si kvůli nějakému pruhu žádné nezničím.

lone
15 příspěvků 19.1.14 13:54

Díky za inspiraci a popis. Co se hodnocení (povětšinou odmítavého) týká - záleží na typu a osobnosti nositelky, jejího stylu, citu pro barvy, materiál, doplňky atd. a z tuctového, pro někoho až zavrženíhodného kousku se může stát dokonalý kus. I když souhlasím, většina z těch ilustrativních kousků připomíná styl tepláky, ale např. ty tón v tónu Kensie jeans bych si ráda pořídila.

Knitty
63 příspěvků 19.1.14 14:37

Asi nepůjde jen o kalhoty, ale o celkový outfit. Zaujalo mě, jak kalhoty nakombinovaly tyto dámy - klopy, klopy, klopy…
Což doma nemám, a pro kombinaci pouze s halenkou mám jiné favority.

Což ukázat spolu s kalhotami i adekvátní vršek, boty, sáčko…?

Oveeec
2864 příspěvků 19.1.14 19:29

Krásný. Jenže na tom prostředním a vpravo nejsou žádný pruhy vidět (nebo aspoň já je nevidím). A vlevo už jsou to zas tepláky:)

Knitty
63 příspěvků 21.1.14 13:25

Pravda - asi mě oslnil lesk těch smokingových klop :-)

Valounek
46 příspěvků 19.1.14 21:10
Směr vlasu sametu

Jak je to s tím sametem? Vlas dolů? Když stříhám samet, pohladím ho a nahoru to jde hladce a dolů proti srsti. Takhle to je, ne? Aby se to správně matně sametově lesklo a „házelo“ to barvu.

Go-lightly
3429 příspěvků 20.1.14 08:50

Nechtěla jsem být zbytečně negativistická a plivat tu, že celý ten trend je hrůza, připomínající tepláky, až jsem to nemohla vydržet a rozklikla si diskusi. A co vidí mé bystré oči? Tepláky to připomíná až na výjimky všem. Inu, není hezké vše, co je trend!

Alterations
753 příspěvků 20.1.14 09:21

@Valounek To by mne taky zajímalo. Zdá se mi, že u kvalitních bavlněných sametů má skutečně vlas směřovat nahoru, aby vynikla barva. Ale jednou u umělého jsem to vyzkoušela a bylo to celkem nepříjemné na nošení. Jaksi to drhlo. U hedvábných sametů by asi taky byl problém směřovat vlas nahoru.

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 09:29

No jo no, holt zas jeden trend, který se mi nelíbí. Kalhoty na mě působí teplákovým dojmem, prostě adidasky. A takové pěkné kalhoty to předtím byly…

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 09:35

@Valounek se sametem se většinou pracuje lehce zešikma, aby trochu pružil. Jestli dát směr uhlazený odshora dolů nebo zdola nahoru je asi i jedno, hlavní je mít všechny díly stejným směrem (za dávných dob začátků historických akcí si sametu užili všichni dost. Stříhání je totální peklo)

surabaya
401 příspěvků 20.1.14 10:02

Tak tento trend mě též úplně míjí. Nevidím nic hezkého na kalhotách připomínajících tepláky na jogging (ano, mně taky) či evokující přešití kalhot, protože jejich nositelka přibrala na váze a nemůže sehnat kalhoty nové.

anetalinda
119 příspěvků 20.1.14 15:33

A ty kalhoty tón v tónu od Kensie Jeans vám taky připadají jako tepláky na jogging či přešité kalhoty, protože jejich nositelka přibrala na váze?

veraúp
3 příspěvky 20.1.14 10:59
Česká jistota

Vůbec se nedivím, že v obchodech nic originálního není. Česká dívka „jede“ stále na jistotu. Kalhoty s lampasy se objevily v Burdě už v roce 2011 a moc se mi líbily. Podle návodu jsem si opravila kalhoty z pružného kepru z Tchiba a pro dceru už malé kalhoty z Manga. V džínách si trapně nepřipadáte?

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 11:49

Tyhle na obrázku vypadají docela dobře (světlá barva s jemnou béžovou, normální střih kalhot). Oproti obrázkům článku úplně jiná liga.

Alterations
753 příspěvků 20.1.14 11:52

@MP Vladenka Jak to myslíte, lehce zešikma?

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 11:54

@Alterations jestli jste šila někdy se lnem, tak podobně. Ono v dnešní době se samet využívá málo, bývá jen jako detail oblečení, takže tam je to prakticky jedno. Já jsem pracovala s těžkým dekoračním sametem.

anetalinda
119 příspěvků 20.1.14 13:02

Tak ty od Kensie Jeans-tón v tónu-bych brala OKAMŽITĚ! Ty s krajkou-Shonda- nejsou špatný. Zbytek mě nenadchl, ale ani neurazil.
Ne vždy je to, co „nesnášíte“ (v tomto případě lampasy) apriory špatný. Je třeba si vybírat - a to vždy a ve všem :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.14 14:05

Tak já si nejdřív přečetla názory na článek, čekala jsem, že kalhoty budou hrůza, a až potom jsem se mrkla na fotky. A kalhoty se mi líbí všechny, hned bych je brala.Snad budou i v obchodech, neušila jsem nikdy ani jehelníček.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.14 10:06

Aj podľa mňa sú dosť v pohode, vybrala by som si tie neteplákoidné. Vzorované sa mi vyslovene páčia a aj tie svetlé v prípade, že budú úzke a z pevnej látky. Tiež by som ich uvítala v obchodoch.

Příspěvek upraven 26.01.14 v 10:07

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.14 17:53

Koukni do Bonprixu, mě napadlo se tam podívat a zůstala jsem koukat, kolik lampasových kalhot tam mají, ve všech možných provedeních.

Bačavelmistarý
115 příspěvků 11.2.14 13:44

Mně se líbí ty co má na sobě zpěvák v tomto videu, budu si je šít http://www.youtube.com/watch?…

ty se širokým lampasem mě moc neberou, ještě když jsou tak upnuté

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných

Autor: Ada

Dostali jste od Jéžiška šicí stroj? Máte doma kalhoty, které vás... Celý článek

Oděvní střihy: recenze

Autor: Ada

Kniha Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout anglické... Celý článek