Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

17.01.14 | autor Ada

*

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než posledně. Potřebujete pouze jehlu na ruční šití a trochu trpělivosti.

Kalhoty s lampasy či vsadkami na bocích jsou ještě víc trendy než kalhoty dvoubarevné. Skvěle se snášejí se stávajícím obecným trendem linií, geometrických tvarů a kontrastních kombinací různobarevných bloků. V angličtině se jim říká "tuxedo pants", protože smokingové kalhoty mají lampas (ovšem tenký, saténový a zásadně v barvě kalhot). Případně je najdete i pod intuitivnějším termínem "side stripe pants".

Úzké zkrácené: Each X Other, Tibi

Zdroj: netaporter.com

Úzké džíny: Eileen Fisher, širší zkrácené: Emilio Pucci

Zdroj vlevo nordstrom.com, vpravo netaporter.com

Rozšířené: Ann Taylor, Diane von Fürstenberg

Zdroj vlevo http://www.anntaylor.com/, vpravo http://www.saksfifthavenue.com

S barevným lampasem: MSGM, Prabal Gurung

Zdroj: http://www.mytheresa.com

Tón v tónu: Kensie Jeans, s krajkou: Shonda

Zdroj vlevo amazon.com, vpravo neimanmarcus.com

Vzorované: Asos, Club Monaco

Zdroj vlevo http://www.chictopia.com/photo/show/847865-GEOMETRIC-vintage-purse-zara-shoes-vintage-sunglasses-arden-b-blouse-asos-pants, vpravo http://www.clubmonaco.com

Dalo by se pokračovat do nekonečna, kalhoty s pruhem na boku má v nabídce mnoho značek a obchodů. Většinou jsou v kombinaci bílé a černé, případně béžové a černé, tmavě modré a bílé.

U mě ovšem padla volba na vzorované, konkrétně na tyhle. Mám je už hodně, hodně dlouho; už jsem je ale také hodně, hodně dlouho nenosila, hlavně kvůli střihu s rozšířenými nohavicemi, který se dávno znelíbil módě i mně. Jejich vzor je však letos zase aktuální: barokní ornamenty v bronzovo-černém ladění? Klidně by mohly viset v Zaře nebo v Promodu.

Zúžení nohavic u kalhot, které nebudeme párat na jednotlivé díly (viz Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných), je ještě jednodušší. Stačí je obrátit naruby, složit nohavici švem na kraj a narýsovat si, kudy povede nový šev. Jen pozor - pokud jsou kalhoty ušité tak, jak se správně šijí, tj. se zadním dílem o malinko širším než předním, musíte udělat jeden šev, pak nohavici správně složit k tomu druhému a teprve rýsovat. Šířkový rozdíl mezi díly musí zůstat.

Typicky se zužuje od kolene, ale jestli potřebujete zúžit kalhoty i přes koleno jako já, musíte pak nový šev pozvolna napojit na ten starý. Pomůže vám přesná ruka nebo křivítko na krejčovském metru.

(Před rýsováním a šitím si nezapomeňte rozpárat záložku. Pokud nebudete kalhoty i zkracovat, záložku po zúžení zase zašijete tak, jak byla.)

Nohavice prošijte v linii nového švu. Začínejte na starém švu a pečlivě zapošívejte, aby se od místa nového šití kalhoty nepáraly. Pak sestřihněte švové přídavky, začistěte je a znovu kalhoty zašijte.

Jak už jsem psala nahoře, některé kalhoty mají pruh udělaný jako vsadku (zvlášť všitý díl). Je to pracnější, ale dá se to použít jako fígl k rozšíření kalhot, které jsou vám malé. V tom případě musíte úplně odpárat pásek, rozpárat boční švy, všít vsadku a přišít nový pásek (starý by byl moc krátký). Díky trendům to bude vypadat, jako že je to schválně a ne kvůli tloustnutí.

Já jsem si pruh přišila jednoduše navrch hotových kalhot. Koupila jsem širokou černou sametku, protože černý samet mi k baroknímu vzoru nejlépe ladil. Přišití na stroji není v tomto případě možné, celou nohavici bych podélně strojem neprotáhla; šlo by to v průběhu šití kalhot před sešitím vnitřních nohavicových švů, ale abych je kvůli tomu párala - to se mi vážně nechtělo. Proto jsem stuhu přišila v ruce. Kousek po kousku jsem si ji přišpendlila tak, aby její střed ležel na bočním švu, a přišila po obou stranách drobnými stehy. Dole a nahoře jsem stuhu zahnula do rubu.

Pokud je pro vás šití v ruce relax jako pro jiného třeba pletení, budete mít kalhoty hotové hned. Jestli se vám ovšem s jehlou v ruce uvolňuje akorát pot a nadávky, možná bude lepší hodit to na krk někomu zdatnějšímu :)

Konkrétní provedení nechám na vaší fantazii. Můžete použít sametku nebo pruh sametové látky (pozor na směr vlasu, aby šel vždy dolů); saténovou stuhu, nebo ještě lépe saténový šikmý proužek, který pruží a nebude se krabatit, a mimoto je k dostání v mnoha šířkách a barvách; pruh (opět nejlépe šikmý) z jakékoli látky, která se vám líbí; krajku; perličky nebo skleněné korálky.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
eriam
416 příspěvků 17.1.14 19:05

Tak ty jednobarevné mi silně připomínají tepláky. Vzorové jakž takž. Ale není to nic složitého, tak komu se to líbí, proč ne.

jackdaw007
368 příspěvků 17.1.14 19:28

Právě jsem přemýšlela, jak nějak kulantně napsat, že tento trend mě asi míjí.

cryptoprocta
179 příspěvků 18.1.14 17:44

Přesně :-) okamžitě se mi vybavilo - čím víc proužků, tím víc Adidas :-)

Edit: aailyyn mě už předběhla

Příspěvek upraven 18.01.14 v 17:46

AnoNe
884 příspěvků 17.1.14 20:30

Ty vzorované se širokým pruhem vypadají pěkně. Třeba ty černé s krajkou po straně.

toffee13
108 příspěvků 19.1.14 21:05

Mně vlastně tak nějak všechny.

AnoNe
884 příspěvků 17.1.14 20:07

Mě zaujalo to rozšíření malých kalhot. :-D Nějaké malé kalhoty bych doma určitě našla. Jenom šít neumím. :-( I když to nevypadá moc složitě, pro začátečníka by to asi byl dobrý pokusný projekt.

Goku
411 příspěvků 17.1.14 20:22

Ty siroky kalhoty mi pripominaji teplaky, ale jinak zajimavej clanek! Zvlast to rozsireni kalhot, mozna to zkusim.

aailyyn
807 příspěvků 17.1.14 22:21

Baví mě krajka a lampas tón v tónu. Co se toho zbytku týče, tak mi to silně připomíná vietnamskotržnicový trend „čím víc pruhů, tím víc Adidas“…

NatySloup
9 příspěvků 17.1.14 23:11

" Z lampasů je nám zle,…" citace Karla Kryla
(http://www.youtube.com/watch?…)
a já souhlasím.

miramis
1009 příspěvků 17.1.14 23:54

Lampasy jsou prostě ošklivý ať jsou na čemkoliv. Bohužel. Ani to, že se to teď nosí to z toho nebe neudělá.

djuwi
19 příspěvků 18.1.14 09:37

Jedním slovem: Strašný!

sirena007
1143 příspěvků 18.1.14 09:59

Kvůli názornosti bych ráda viděla upravované kalhoty oblečené „před“ a „po“, nebo aspoň vyfocené vcelku

emef
2425 příspěvků 18.1.14 17:03

Já taky. A hlavně by mě zajímalo, co to udělá opticky, protože u těch bílých s černým pruhem mám pocit, že opticky křiví nohy.

Alterations
720 příspěvků 18.1.14 12:52

Kalhoty s barokními ornamenty by za podobný pokus asi stály. Pokud by je někdo měl rád a byly mu malé a ke všemu by se mu dobře hodily… Ale rozhodně bych ty lampasy nedělala černé, ale v některé nenápadné barvě, která se vyskytuje ve vzoru.

Camarilla
85 příspěvků 18.1.14 13:39

Já bych teda takhle pěkný kalhoty černým pruhem neničila :)

alvapboudica
62 příspěvků 18.1.14 13:43

Lampasák - uniformovaný příslušník armády - vyšší šarže. Používalo se hlavně v dobách povinné dvouleté vojenské služby. Možná se užívá ještě teď, nevím. Nižší šarže měli (mají - nevím) tenký pásek.
Shrnuto a podtrženo: lampasáci jsou in.
Ale, kdo to nepřežene a umí kombinovat - proč ne?

Hakuka
2 příspěvky 18.1.14 14:38

Vidím, že můj „děsivě originální“ názor, že mám před očima tuctové tepláky na tělocvik, jaké jsem nosila na střední, už jaksi není potřeba. Asi nejsem trendy. Když už bych měla kalhoty s tak hezkým vzorem, rozhodně bych je žádným adidasovým proužkem nekazila. Přišlo by mi to jako ubohý pokus o „sportovní prvky.“ Je mi jedno, kdy se to začalo nosit. Teď se to nosí na běhání do parku se psem.

suntala
202 příspěvků 18.1.14 14:51

A proč nakonec našívat jenom jeden pruh? Čím víc pruhů, tím víc Adidas:-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 18.1.14 16:53

Je to trend, takže určitě není potřeba, aby každý honem měl kalhoty s lampasem, ale tepláky? Lampasáci? Nebuďte tak konzervativní.

Pruh, vlastně zvýraznění bočního švu, dělá na noze pěknou linii, která opticky prodlužuje, širší pruh může při pohledu zepředu posloužit i jako zeštíhlovací (viz chytře členěné zeštíhlovací šaty).
Lampasy se také dělají na smokingových a frakových kalhotách - které jsou mnohem starší než adidasky - a řekli byste, že je to ošklivé nebo teplákové? Určitě ne.

Oveeec
2121 příspěvků 18.1.14 18:02

Ono to vypadá divně na těch širokých kalhotách, a hlavně v těch pestrých kombinacích. To jsou fakt tepláky. Na úzkých je to pěkný, ale zas to vypadá, že si je dotyčná musela rozšířit, trend netrend.

kolúch
577 příspěvků 18.1.14 22:22

Tento trend tu už bol, niekedy po revolúcii… Tiež mohli „udávači“ siahnuť po niečom krajšom z histórie, pre mňa je to smokingový prvok a ten nech si ďalej ostane na smokingu.

Asperula odorata
1 příspěvek 18.1.14 18:27

Mě se to líbí, díky Ado za inspiraci.
Ráda bych našla i takový střih, ve kterém nebudu vypadat jak velryba :-).

Matmys
2379 příspěvků 19.1.14 10:26

Tak dneska poprvé mně napadlo, že je dobře, že neumím šít.

Mahtiel
443 příspěvků 19.1.14 10:55

Kalhoty s krajkou, nebo vzorované s černým pruhem se mi líbí, ale tmavé se světlými pruhy mi osobně zavánějí hodně teplákovkou, ať se snažim jak chci, nemůžu si pomoct…

aviv
58 příspěvků 19.1.14 12:04

Mně se tyto kalhoty líbí o mnoho víc než ty dvojbarevné z minulého návodu. Ale rozhodně si kvůli nějakému pruhu žádné nezničím.

lone
15 příspěvků 19.1.14 13:54

Díky za inspiraci a popis. Co se hodnocení (povětšinou odmítavého) týká - záleží na typu a osobnosti nositelky, jejího stylu, citu pro barvy, materiál, doplňky atd. a z tuctového, pro někoho až zavrženíhodného kousku se může stát dokonalý kus. I když souhlasím, většina z těch ilustrativních kousků připomíná styl tepláky, ale např. ty tón v tónu Kensie jeans bych si ráda pořídila.

Knitty
63 příspěvků 19.1.14 14:37

Asi nepůjde jen o kalhoty, ale o celkový outfit. Zaujalo mě, jak kalhoty nakombinovaly tyto dámy - klopy, klopy, klopy…
Což doma nemám, a pro kombinaci pouze s halenkou mám jiné favority.

Což ukázat spolu s kalhotami i adekvátní vršek, boty, sáčko…?

Oveeec
2121 příspěvků 19.1.14 19:29

Krásný. Jenže na tom prostředním a vpravo nejsou žádný pruhy vidět (nebo aspoň já je nevidím). A vlevo už jsou to zas tepláky:)

Knitty
63 příspěvků 21.1.14 13:25

Pravda - asi mě oslnil lesk těch smokingových klop :-)

Valounek
46 příspěvků 19.1.14 21:10
Směr vlasu sametu

Jak je to s tím sametem? Vlas dolů? Když stříhám samet, pohladím ho a nahoru to jde hladce a dolů proti srsti. Takhle to je, ne? Aby se to správně matně sametově lesklo a „házelo“ to barvu.

Go-lightly
3429 příspěvků 20.1.14 08:50

Nechtěla jsem být zbytečně negativistická a plivat tu, že celý ten trend je hrůza, připomínající tepláky, až jsem to nemohla vydržet a rozklikla si diskusi. A co vidí mé bystré oči? Tepláky to připomíná až na výjimky všem. Inu, není hezké vše, co je trend!

Alterations
720 příspěvků 20.1.14 09:21

@Valounek To by mne taky zajímalo. Zdá se mi, že u kvalitních bavlněných sametů má skutečně vlas směřovat nahoru, aby vynikla barva. Ale jednou u umělého jsem to vyzkoušela a bylo to celkem nepříjemné na nošení. Jaksi to drhlo. U hedvábných sametů by asi taky byl problém směřovat vlas nahoru.

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 09:29

No jo no, holt zas jeden trend, který se mi nelíbí. Kalhoty na mě působí teplákovým dojmem, prostě adidasky. A takové pěkné kalhoty to předtím byly…

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 09:35

@Valounek se sametem se většinou pracuje lehce zešikma, aby trochu pružil. Jestli dát směr uhlazený odshora dolů nebo zdola nahoru je asi i jedno, hlavní je mít všechny díly stejným směrem (za dávných dob začátků historických akcí si sametu užili všichni dost. Stříhání je totální peklo)

surabaya
401 příspěvků 20.1.14 10:02

Tak tento trend mě též úplně míjí. Nevidím nic hezkého na kalhotách připomínajících tepláky na jogging (ano, mně taky) či evokující přešití kalhot, protože jejich nositelka přibrala na váze a nemůže sehnat kalhoty nové.

anetalinda
119 příspěvků 20.1.14 15:33

A ty kalhoty tón v tónu od Kensie Jeans vám taky připadají jako tepláky na jogging či přešité kalhoty, protože jejich nositelka přibrala na váze?

veraúp
3 příspěvky 20.1.14 10:59
Česká jistota

Vůbec se nedivím, že v obchodech nic originálního není. Česká dívka „jede“ stále na jistotu. Kalhoty s lampasy se objevily v Burdě už v roce 2011 a moc se mi líbily. Podle návodu jsem si opravila kalhoty z pružného kepru z Tchiba a pro dceru už malé kalhoty z Manga. V džínách si trapně nepřipadáte?

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 11:49

Tyhle na obrázku vypadají docela dobře (světlá barva s jemnou béžovou, normální střih kalhot). Oproti obrázkům článku úplně jiná liga.

Alterations
720 příspěvků 20.1.14 11:52

@MP Vladenka Jak to myslíte, lehce zešikma?

MP Vladenka
1307 příspěvků 20.1.14 11:54

@Alterations jestli jste šila někdy se lnem, tak podobně. Ono v dnešní době se samet využívá málo, bývá jen jako detail oblečení, takže tam je to prakticky jedno. Já jsem pracovala s těžkým dekoračním sametem.

anetalinda
119 příspěvků 20.1.14 13:02

Tak ty od Kensie Jeans-tón v tónu-bych brala OKAMŽITĚ! Ty s krajkou-Shonda- nejsou špatný. Zbytek mě nenadchl, ale ani neurazil.
Ne vždy je to, co „nesnášíte“ (v tomto případě lampasy) apriory špatný. Je třeba si vybírat - a to vždy a ve všem :-)))

ionicera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.14 14:05

Tak já si nejdřív přečetla názory na článek, čekala jsem, že kalhoty budou hrůza, a až potom jsem se mrkla na fotky. A kalhoty se mi líbí všechny, hned bych je brala.Snad budou i v obchodech, neušila jsem nikdy ani jehelníček.

jjj777
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.14 10:06

Aj podľa mňa sú dosť v pohode, vybrala by som si tie neteplákoidné. Vzorované sa mi vyslovene páčia a aj tie svetlé v prípade, že budú úzke a z pevnej látky. Tiež by som ich uvítala v obchodoch.

Příspěvek upraven 26.01.14 v 10:07

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.1.14 17:53

Koukni do Bonprixu, mě napadlo se tam podívat a zůstala jsem koukat, kolik lampasových kalhot tam mají, ve všech možných provedeních.

Bačavelmistarý
115 příspěvků 11.2.14 13:44

Mně se líbí ty co má na sobě zpěvák v tomto videu, budu si je šít http://www.youtube.com/watch?…

ty se širokým lampasem mě moc neberou, ještě když jsou tak upnuté

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek

Jak si sestavit šatník

Autor: Ada

Sestavit si šatník není nic těžkého. Stačí nakoupit správné... Celý článek

Oděvní svépomoc: základní střih č. 1

Autor: Ada

Před nějakou dobou jsem se vás v anketě ptala, jestli byste měli... Celý článek