Udělej si: kalhoty se sametovými lampasy

17.01.14 | autor Ada

Další návod pro chtivé módního oděvu, tentokrát méně náročný než posledně. Potřebujete pouze jehlu na ruční šití a trochu trpělivosti.

Kalhoty s lampasy či vsadkami na bocích jsou ještě víc trendy než kalhoty dvoubarevné. Skvěle se snášejí se stávajícím obecným trendem linií, geometrických tvarů a kontrastních kombinací různobarevných bloků. V angličtině se jim říká "tuxedo pants", protože smokingové kalhoty mají lampas (ovšem tenký, saténový a zásadně v barvě kalhot). Případně je najdete i pod intuitivnějším termínem "side stripe pants".

Úzké zkrácené: Each X Other, Tibi

Zdroj: netaporter.com

Úzké džíny: Eileen Fisher, širší zkrácené: Emilio Pucci

Zdroj vlevo nordstrom.com, vpravo netaporter.com

Rozšířené: Ann Taylor, Diane von Fürstenberg

Zdroj vlevo http://www.anntaylor.com/, vpravo http://www.saksfifthavenue.com

S barevným lampasem: MSGM, Prabal Gurung

Zdroj: http://www.mytheresa.com

Tón v tónu: Kensie Jeans, s krajkou: Shonda

Zdroj vlevo amazon.com, vpravo neimanmarcus.com

Vzorované: Asos, Club Monaco

Zdroj vlevo http://www.chictopia.com/photo/show/847865-GEOMETRIC-vintage-purse-zara-shoes-vintage-sunglasses-arden-b-blouse-asos-pants, vpravo http://www.clubmonaco.com

Dalo by se pokračovat do nekonečna, kalhoty s pruhem na boku má v nabídce mnoho značek a obchodů. Většinou jsou v kombinaci bílé a černé, případně béžové a černé, tmavě modré a bílé.

U mě ovšem padla volba na vzorované, konkrétně na tyhle. Mám je už hodně, hodně dlouho; už jsem je ale také hodně, hodně dlouho nenosila, hlavně kvůli střihu s rozšířenými nohavicemi, který se dávno znelíbil módě i mně. Jejich vzor je však letos zase aktuální: barokní ornamenty v bronzovo-černém ladění? Klidně by mohly viset v Zaře nebo v Promodu.

Zúžení nohavic u kalhot, které nebudeme párat na jednotlivé díly (viz Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných), je ještě jednodušší. Stačí je obrátit naruby, složit nohavici švem na kraj a narýsovat si, kudy povede nový šev. Jen pozor - pokud jsou kalhoty ušité tak, jak se správně šijí, tj. se zadním dílem o malinko širším než předním, musíte udělat jeden šev, pak nohavici správně složit k tomu druhému a teprve rýsovat. Šířkový rozdíl mezi díly musí zůstat.

Typicky se zužuje od kolene, ale jestli potřebujete zúžit kalhoty i přes koleno jako já, musíte pak nový šev pozvolna napojit na ten starý. Pomůže vám přesná ruka nebo křivítko na krejčovském metru.

(Před rýsováním a šitím si nezapomeňte rozpárat záložku. Pokud nebudete kalhoty i zkracovat, záložku po zúžení zase zašijete tak, jak byla.)

Nohavice prošijte v linii nového švu. Začínejte na starém švu a pečlivě zapošívejte, aby se od místa nového šití kalhoty nepáraly. Pak sestřihněte švové přídavky, začistěte je a znovu kalhoty zašijte.

Jak už jsem psala nahoře, některé kalhoty mají pruh udělaný jako vsadku (zvlášť všitý díl). Je to pracnější, ale dá se to použít jako fígl k rozšíření kalhot, které jsou vám malé. V tom případě musíte úplně odpárat pásek, rozpárat boční švy, všít vsadku a přišít nový pásek (starý by byl moc krátký). Díky trendům to bude vypadat, jako že je to schválně a ne kvůli tloustnutí.

Já jsem si pruh přišila jednoduše navrch hotových kalhot. Koupila jsem širokou černou sametku, protože černý samet mi k baroknímu vzoru nejlépe ladil. Přišití na stroji není v tomto případě možné, celou nohavici bych podélně strojem neprotáhla; šlo by to v průběhu šití kalhot před sešitím vnitřních nohavicových švů, ale abych je kvůli tomu párala - to se mi vážně nechtělo. Proto jsem stuhu přišila v ruce. Kousek po kousku jsem si ji přišpendlila tak, aby její střed ležel na bočním švu, a přišila po obou stranách drobnými stehy. Dole a nahoře jsem stuhu zahnula do rubu.

Pokud je pro vás šití v ruce relax jako pro jiného třeba pletení, budete mít kalhoty hotové hned. Jestli se vám ovšem s jehlou v ruce uvolňuje akorát pot a nadávky, možná bude lepší hodit to na krk někomu zdatnějšímu :)

Konkrétní provedení nechám na vaší fantazii. Můžete použít sametku nebo pruh sametové látky (pozor na směr vlasu, aby šel vždy dolů); saténovou stuhu, nebo ještě lépe saténový šikmý proužek, který pruží a nebude se krabatit, a mimoto je k dostání v mnoha šířkách a barvách; pruh (opět nejlépe šikmý) z jakékoli látky, která se vám líbí; krajku; perličky nebo skleněné korálky.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Tipy pro malé ženy: Véčkové výstřihy a kalhoty do pasu

Autor: Zuzana

Jak jsem už prozradila v předchozích článcích, jsem prcek. A ještě... Celý článek

"Kožené" šmejdy (a něco pro kutily)

Autor: Ada

Když si kupujete kožený opasek, máte jistotu, že je skutečně... Celý článek