Co se skrývá za oponou street stylu?

01.02.18 | autor Kateřina

Už dávno není výjimkou potkat na ulici hned několik blogerek, které se snaží o co nejlepší fotku na instagram. Ani už nás tolik nepřekvapuje zvuk desítek foťáků během týdnů módy, které se pokoušejí co nejkreativněji zachytit outfity kolemjdoucích. Kde má tolik oblíbený street style svůj počátek a jak vůbec funguje?

Zdroj: http://www.whowhatwear.co.ukZdroj: http://www.whowhatwear.co.uk

Instagrame, kdo je v zemi zdejší ze všech nejkrásnější?

Street style fotografii není úplně snadné vymezit, a tak se najde spousta takových, kteří se k ní rádi bezdůvodně hlásí, jako například řada účtů na instagramu, co se snaží prosadit sebe i různé blogerky. Právě jejich outfity se pak objevují i na stránce Pinterest, kterou úspěšně zahlcují. Na obou sítích jde ale především o to, co má daná osoba na sobě a komu to víc sluší. Na tradici fotografie se pak úplně zapomíná. Fotografové street stylu by měli umět vyfotit nejen daný outfit, ale také okolní atmosféru. Za nejdůležitější se považuje umění zachytit ten správný moment, který však umí rozpoznat pouze ti nejlepší.

Umění z ulice

Ze street stylových fotografů si dnes můžete opravdu vybírat a není snadné je shrnout do pár odstavců. Představím vám proto pouze čtyři z nich. Prvním je Bill Cunningham, kterého mnozí pokládají za otce street stylu. A ne bezdůvodně – jeho fotky vycházejí v The New York Times od roku 1978. I proto se dá očekávat, že se jeho práce bude od zbytku dnešních známých fotografů dost lišit. Nesoustřeďuje se totiž pouze na to, co se teď nejvíce nosí nebo přitahuje spoustu pozornosti. Radši si sám vybírá (i neznámé) osobnosti, jejichž móda se mu obzvláště zamlouvá a něčím ho oslovuje.

Scott Schuman, který na svůj blog The Sartorialist přispívá od roku 2005, také patří mezi první, kdo tento styl focení rozšířili. V roce 2007 mu jako jednomu z prvních publikovali jeho práci v tištěném magazínu (Menstyle). Dnes už se stihl proslavit natolik, že pracuje pro většinu slavných módních časopisů. Zvládl také vydat hned několik knih, ve kterých najdete jeho nejpodařenější výtvory.

Bill Cunningham pro The New York Times, zdroj: https://www.nytimes.com, Scott Schuman a jeho The Sartorialist, zdroj: http://www.thesartorialist.com/Bill Cunningham pro The New York Times, zdroj: https://www.nytimes.com, Scott Schuman a jeho The Sartorialist, zdroj: http://www.thesartorialist.com/

Fotky Phila Oh se vyznačují tím, že se v nich vždy objeví něco navíc – ať už je to hodně lidí, aut, nebo barev. Svůj web si založil o rok později než Schuman a rovněž mu přinesl spoustu úspěchů. Často spolupracuje s Vogue, a to především na fotografiích z týdnů módy. Těmi vybranými z roku 2016 se můžete pokochat například v tomhle článku.

Díky svým fotografiím, ve kterých si rád hraje s barvami nebo je fotí trochu více zblízka, se proslavil Adam Katz Sinding. Na jeho stránce Le21ème najdete fotky z celého světa. Po chvíli prohlížení vám bude jasné, že dokáže zachytit atmosféru měst, a působivě tak vystihne odlišnosti jednotlivých kultur. Za Sindingovu poznávací značku se dá považovat jeho oblíbené tvrzení, že jeho web rozhodně není o street stylu.

Phil Oh pro Vogue, zdroj: https://www.vogue.com, Adam Katz Sinding a jeho Le21ème, zdroj: https://le21eme.com/Phil Oh pro Vogue, zdroj: https://www.vogue.com, Adam Katz Sinding a jeho Le21ème, zdroj: https://le21eme.com/

Všechno má své meze… nebo ne?

Důležité je zmínit i samotné objekty fotografů. Většinou jde o zajímavě oblečené a inspirativní lidi. Objevuje se tu ale otázka, zda se účastníci módních přehlídek chtějí na oslavovanou událost dostat proto, aby se podívali na to, co je jim ukazováno, nebo zda se spíš sami potřebují předvést. Nemusí to znamenat, že touží jenom po slávě a o módu se nezajímají. Vyskytly se tu ale nové faktory, které jejich chování ovlivňují – musí potěšit své fanoušky, dostát své pověsti, propagovat vybrané značky a u toho všeho si ještě vydělat. Jedná se zkrátka o něco, co tu podstatně dlouhou dobu nebylo.

Street style fotografie dokážou být ve většině případech inspirativní, zdroj: http://www.whowhatwear.co.ukStreet style fotografie dokážou být ve většině případech inspirativní, zdroj: http://www.whowhatwear.co.uk

Pochyby začnete mít v tu chvíli, kdy spatříte poněkud šílenější street stylové fotografie. Nezbývá vám než se pouze rezignovaně divit tomu, co jsou lidé schopni obléknout, jen aby upoutali pozornost. Ve spoustě těchto outfitů můžeme vidět i pokusy o umění – podařené i nepodařené. Což nás opět přivádí k otázce, zda se dá móda pokládat za umění, nebo ne . Nevidím nic špatného na tom posouvat hranice, experimentovat a občas trochu zariskovat. K tomu také týdny módy máme. Pro někoho ale stále platí, že módní přehlídky představují klasický svět vyšší módy, který je pro většinu z nás nedosažitelný. A street stylové hemžení kolem pak občas funguje jako jeho karikatura.

O něco méně střídmé outfity, zdroje: https://le21eme.com/, http://www.whowhatwear.co.ukO něco méně střídmé outfity, zdroje: https://le21eme.com/http://www.whowhatwear.co.uk

Ovšem i tenhle fenomén funguje na stejné bázi jako veškeré blogy a sociální sítě. Jde o to dostat se blíž ke spotřebitelům. Ukázat jim, že lidé z fotek jsou více dosažitelní než redaktoři nejslavnějších módních časopisů nebo světoznámé celebrity. A pokud blogerce oblečené do nejnovějších trendů zaručí slávu jedna fotografie, proč by pak takový outfit nemohl pomoci k popularitě i těm méně šťastným, že? Najdou se i tací, kteří trendy slepě následují, hltají nejnovější fotky a nadšeně napodobují.Svět módy jednoduše přestává mít kouzlo nedosažitelnosti, jaké mu bylo vlastní v historii. Uvidíme, zda se společnost rozhodne k němu vrátit, či ne. Jestli znovu překope fungování módního průmyslu a posune nás zase o kus dál. Prozatím však street style zůstává jednou z největších inspirací módní tvorby.

Sledujete rádi street style? Berete týdny módy jako příležitost ukázat i extravagantnější stránku módy, nebo něco takového pokládáte za přehnané?

Autor

Kateřina

Kateřina miluje módu a psaní. Proto se rozhodla, že tyto dvě činnosti zkombinuje. Sleduje novinky ve světě módy. Zbožňuje černou barvu. Za to nejspíš může její závislost na černé kávě.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Jak si sestavit šatník

Autor: Ada

Sestavit si šatník není nic těžkého. Stačí nakoupit správné... Celý článek

Česká Vivienne Westwood: Miluju červenou a extravagantní brýle

Autor: Dominika

Lidé se za ní na ulici otáčejí a není divu – Anna Olšanská působí v... Celý článek