Vyměníš aneb Debilní kecy na Vinted

18.10.17 | autor Monika

Vítejte v českém second-hand byznysu, kde se komunikace degraduje na nutné minimum bez háčků a čárek, zato s pravopisnými chybami a ztracenými hodinami při domlouvání předání. Možná je to používáním mobilů, možná mladou generací, která ani nepamatuje koresponďáky... a možná naší jistotou, že je to jenom Vinted a nové tričko si koupíme kdekoliv.

* vlevo: https://www.vinted.cz/damske-obleceni/body/17275675-krasne-body-s-puntikem, vpravo nahoře https://www.vinted.cz/damske-obleceni/halenky-s-dlouhym-rukavem/17325923-hippie-ruda-halenka, vpravo dole https://www.vinted.cz/damske-obleceni/body/16225741-
vlevo: https://www.vinted.cz/damske-obleceni/body/17275675-krasne-body-s-puntikem, vpravo nahoře https://www.vinted.cz/damske-obleceni/halenky-s-dlouhym-rukavem/17325923-hippie-ruda-halenka, vpravo dole https://www.vinted.cz/damske-obleceni/body/16225741-vlevo: https://www.vinted.cz/…y-s-puntikem, vpravo nahoře https://www.vinted.cz/…ruda-halenka, vpravo dole https://www.vinted.cz/…ody/16225741-

Vinted, pod původním názvem VotočVohoz, používám snad od jeho prvních týdnů. Přesně totiž vykryl moji potřebu zbavit se nenošeného oblečení v dobrém stavu + nakupovat věci z druhé ruky, bez nutnosti probírat se hromadou hadrů v klasickém sekáči.

Bylo by však naivní si myslet, že tisíce uživatelek a OHROMNÉ množství oblečení s sebou přinese také vyšší úroveň komunikace. Diskuzní fórum Vinted sice nesleduju, ale jako „textově postižená“ si všímám mizerných popisků a zpráv.

Kurz neefektivní komunikace


Hlubokou studnicí Vinted zkušeností je také moje kamarádka Petra, která obchoduje ještě častěji než já. Petra si mohla hlavu ukroutit, když jí jedna slečna napsala o tašku do kabelky… načež pak z konverzace vyplynulo, že onu kabelku ještě nemá, a tak neví, jestli se jí k tomu bude hodit. Podobných errorů najdete naštěstí jen pár - nejčastěji totiž bojujeme s těmito nešvary:

1) Vyhnívající odpovědi


O tričko vám napíše v pondělí, vy odepíšete ve čtvrtek a odpověď vám s trochou štěstí dorazí v neděli. Co na tom, že máte Vinted aplikaci v mobilu a máte závislost na notifikacích - Vinted vždycky počká.


A odepsat hned? Neblázněte! O maňana rychlosti svědčí další historka Petry, která svou zájemkyni překvapila okamžitou reakcí. Zaskočená slečna se zmohla jen na zprávu: „Tak to na mě byla rychlá odpověď, musím si to ještě rozmyslet.“ Potom se už neozvala. Nejspíš smrt šokem.

2) Předání? Mission Impossible


Já nechci jet do Dejvic, ona nechce jet na Anděl. Deset zpráv s našimi časovými možnostmi, zvednout telefon se nikomu nechce a jste otrávení ještě předtím, než si koupené plavky vezmete na sebe.

Nutno přiznat, že předávání na Vinted vidím jen z pražského rybníčku. My místní vinteďačky jsme totiž leckdy „nesehnatelné“ a odmítáme slevit. Pondělí balet, úterý sushi, prostě klasická nestíhačka, takže vmáčknout tam sraz kvůli kabelce za dvě kila? To se nikomu nechce. Po několika vyteklých nervech si radši připlatím za poštovné.

3) Máš vůbec povolení mě kontaktovat?


Zkušené obchodnice poznáte nejen podle počtu hodnocení, ale také sáhodlouhého popisu na jejich profilu. Jako nakupujícího vás předem varuje, ať se neopovažujete žádat o výměnu a rezervaci vám podrží maximálně 3 dny. Chybí už jen Připravte si kartičku pojišťovny a Neklepejte, sestra vychází!!!

Na druhou stranu se jim vůbec nedivím. Komunikace s desítkami zájemců vám po pár konverzacích musí připadat na hlavu. Jenže i s tímto vyčerpávajícím seznamem vám stejně přijde zpráva „Vyměníš?“

4) Hlavně stručně a až do domu, bitte


Jasně že nečekám žádný liebesbrief, když chci prodat nebo koupit bundu… jen se mi někdy zdá, že obyčejné Ahoj a Děkuju očividně zdržuje.

Z Vinted archivních zásob vytahuju povedené zprávy, které opravdu přišly (přidávám pro jistotu překlad, který čtu mezi řádky):

  • „Dobrý den. Bydlím za Hájemi a pracuju mezi Budějovickou a Pankrácem.“ 
= „Buď tak laskavá a dovez mi ten kus hadru domů nebo ideálně do práce, protože se fakt nepotáhnu až na Palačák.“

  • „Vyměníš?“ 
= „Nechceš zbytek mýho šamponu nebo mikinu velikosti 44 na donošení? To nevadí, že normálně nosíš 38. Oversized, ne?“
  • „ahoj svetr beru diky h“ = „Jsem mistryně slovního minimalismu a hlavně tvůj zákazník, tak se snaž, páč mi nestojíš ani za diakritiku, ani za interpunkci.“

A pak je tu samozřejmě ještě jedna větička, která si zaslouží vlastní odstavec…

“Foto na postavě by nebylo?”


Kriticky přiznávám, že místo pekáče buchet připomíná moje břicho rozkydlý štrúdl - čili mě mučí pohled na přehled plochých břich na Vinted.

Řada prodávajících je na tom očividně stejně. Logicky se nebudete soukat do džínů, které vám jsou malé a vždycky byly - natož se v nich ještě fotit!

Jenže vás čekají dva možné scénáře. Buď bude kousek v nabídce viset do skonání Vinted, nebo vám dorazí zpráva “A foto na postavě by nebylo?”. A tak s vidinou tučného zisku cpete svůj tlustý zadek do riflí a posíláte do světa tolik chtěný obrázek.


Na druhou stranu tu máme řadu neskromných a vyrýsovaných těl, která se rozhodně schovávat nehodlají. Znáte to… někdy se do selfíčkování pustíte s takovou chutí, že máte najednou nafocený celý book a pochopitelně se nezapomenete pochválit v popisku svůdným hashtagem #sexy.

https://www.vinted.cz/damske-obleceni/body/17275675-krasne-body-s-puntikemhttps://www.vinted.cz/…y-s-puntikem

Přiznejte si, že vás u podobné fotky chytí lehký voyerismus a kliknete bez ohledu na to, jestli bodýčko chcete nebo ne. Na takové mezikozí se podíváte, i když nejste na holky. A pak při kliku na “Mám zájem” sníte o svém rajcovním já… co na tom, že máte kouzelná prsa, která v lehu na zádech zmizí.

Kam že můžu poslat nominaci na sexistické prasátečko roku?

Popisky, velká on-line lekce copywritingu


Vinted mi často připomíná, jak nás slohovky, seminárky a bakalářky naučily naplnit potřebný počet znaků bez ohledu na obsah. Jen tak se dá vysvětlit, že v popiscích najdete hromadu slovních plev jako „sexy“ a „slušivé“, zatímco chybí základní informace jako míry, materiál, vady, obnošenost nebo možnosti nošení.

Zevrubný popis vám sice zabere víc času, ale díky tomu vám lidi nepíšou dotazy, kolik že měří vystavovaný kabát.

1) JAK NEPSAT INZERÁT - Hippie rudá halenka


Vyšívaný zlatý vzor
teplé barvy
Hippie
Nádherně sytá rudá barva
originální kousek
skvělý lehký materiál
slušivá
vyjímečně nošena

https://www.vinted.cz/damske-obleceni/halenky-s-dlouhym-rukavem/17325923-hippie-ruda-halenkahttps://www.vinted.cz/…ruda-halenka

Této slečně děkuji za duplicitní informace, které jsem navzdory svým 5 dioptriím dokázala rozpoznat z fotky. Holt tady se mohu spokojit s informací, že materiál je lehký a slečna měla halenku párkrát na sobě. Já v tom mezi řádky čtu „Nosila jsem tuhle halenku furt, ale protože ten matroš dost větrá, tak jsem ji prala skandálně málo, jo a se žehlením jsem se neotravovala.“

Popisku dodává punc originality pravopisná chybička, bez které by bývalý VotočVohoz nebyl to pravé ořechové. O termínech jako „nové bez vysačky“ teď raději „pomlčým“.


2) 

JAK NAPSAT INZERÁT - Elastická sukně ke kolenům


Příjemný materiál (bavlna s trochou elastanu), obepíná postavu. Je do pasu, dá se stáhnout i na boky. :-)
Foceno na vel 40. Měřím 174 cm.
Pas: 2×39 cm (nenatažená; natáhne se až na 2×48 cm)
Délka: 51 cm
Poštovné 50 Kč
Osobní předání: Praha, Strossmayerovo nám., všední dny

https://www.vinted.cz/damske-obleceni/sukne-s-vysokym-pasem/16389313-elasticka-sukne-ke-kolenumhttps://www.vinted.cz/…e-ke-kolenum

Rozdíl na první pohled! Rovnou máte představu o materiálu nebo že vám bude sukně sahat po kolena, když měříte o pár centimetrů méně než prodávající. K tomu prodávající přidává praktické info o poštovném nebo možnosti předání.

Tuhle slečnu sice neznám osobně, ale zaregistrovala jsem ji ve světě copywritingu - a jak je vidět, zkušeně své řemeslo promítá do popisků zboží. Pravidla pro popisky zboží v e-shopech mají své výhody: potenciální zákazníci vám nepíšou s každou blbostí, ale rovnou objednávají.

Ekonomické uvažování nad každým hadrem


Jedna věc mě na Vinted obzvlášť fascinuje - že tu narazíte na lidi, kteří vystavují třeba 300 položek najednou a už nasbírali třeba 1000 hodnocení. Mám jedinou otázku - PROBOHA KOLIK ČASU TRÁVÍ NA VINTED??? Buď jejich strýček rozhodně není Skrblík,
 nebo jste narazili na fast-fashionholičku numero uno.

Na druhém konci spektra naopak najdete množství oblečení za pár korun, které by zasloužilo spíše do popelnice na textil. Nějak mi ta čísla nevycházejí. Pokud dostávám na brigádě 80 Kč na hodinu a stejnou dobu mi trvá focení/popisek/poslání zboží v hodnotě 30 Kč, měla bych obnošené věci radši vyhodit a jít makat.

Vůbec v tržní hodnotě vězí obří rozpor mezi oběma stranami. Nakupující by nejradši něco značkového, ještě s cedulkou a ideálně za 50 Kč i s poštou. Prodávající by nejradši prodali obnošený svetr za 200 Kč a abyste si pro něj přijeli.

Módu rychle nabýt a rychle pozbýt


Proč vaše zprávy hnijou v inboxu prodávajícího? Proč na domluvené setkání přijdete sami a druhá strana se sotva obtěžuje dorazit nebo dát vědět? Protože zcela upřímně - vůbec o nic nejde! Nám je jedno, jestli zrovna tento „boj“ o staronovou halenku vyjde. Kousek č. 357 do naší skříně prostě nepotřebujeme, je jen naším rozmarem. Vinted tak ztělesňuje naši touhu po spotřebě. Chceme se stále bavit novým a novým oblečením. Fascinuje nás pocit, že si vzápětí můžeme dopřát další šaty, když za 2 měsíce za ně dostaneme další cash.

Na Vinted prokrastinujeme módou a falešně si myslíme, že šetříme lesy a čínské švadleny. Rychloslova jen provázejí rychlomódu. Divoká fast fashion, kolem se (vo)toč, kolem se (vo)toč…

Autorka odpovídá na vinted zprávy s několikadenním zpožděním, smlouvá o poštovné a je líná vyplňovat popisek zboží.

A co vy? Jak se vám komunikuje z Vinted?

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Bossygirl
619 příspěvků 18.10.17 07:16

Milá slečno Moniko, doporučuji absolvovat pár lekcí stylistiky, doučit se pravidla o používání interpunkce, naučit se tvořit odstavce v češtině a požádat zkušeného kolegu o pomoc s formátováním textu. Jeden malý příklad: „další historka Petry“ není česká vazba. Správně: Petřina historka. Než začnete příště tepat, zameťte si nejprve před vlastním prahem, jinak se jen zesměšňujete.

Příspěvek upraven 18.10.17 v 07:17

Paris1789
5353 příspěvků 18.10.17 08:20

Gramaticko stylistická úderka stále na stráži

DanaP
170 příspěvků 20.10.17 10:34

A jak vidíte, stále je potřeba. Je to marný, je to marný, je to marný.

JMaravelo
549 příspěvků 18.10.17 08:37

Wow, tak to sem si fakt nechtel precist O___O Když jste to pouštěla ven, fakt jste měla za to, že to stojí za to? :D

VadnáRyba
154 příspěvků 18.10.17 12:20

Dokonalý rým.

VadnáRyba
154 příspěvků 18.10.17 09:01

Chtěla jsem si na Vintedu koupit kabát bratru za 800. Po pár dobrých zkušenostech s velmi hbitými a komunikativními slečnami jsem narazila na lady Nefotimneměřimneměnimbernebovypadni. Neschopná odpovědět, ani na tak základní dotaz, kolik kabát měří přes prsa. Tak jsem si řekla, ať si ho nabouchá kamsi. Nechápu, že někdo v současné době takovéhle ochechule ještě trpí.

Bossygirl
619 příspěvků 18.10.17 10:02

@Paris1789 Máte pravdu. Já už jsem na podobné reakce víceméně rezignovala, tentokrát mi to ale nedalo. Cítím se totiž v postavení zákazníka, kterému je předkládáno velmi nekvalitní zboží. Jako kdyby moji klienti ovládali moji profesí lépe než já a museli tolerovat moje chyby.

Karin
3948 příspěvků 18.10.17 10:24

Sem se dávno nechodí za dobrým počtením… Nebýt obsahu, který vytvářejí samy uživatelky (zejména diskusí), Peklo by dávno zhynulo na úbytě, protože samo neposkytuje prakticky nic, kvůli čemu by stálo za to sem chodit.

Paris1789
5353 příspěvků 18.10.17 10:32

Ale my nejsme v pozici zákazníka. Kdybych za to měla platit, rozhodně by to muselo vypadat jinak. A to za webový obsah už leckde platím.

Paris1789
5353 příspěvků 18.10.17 10:34

Enyvej, na Vinted nemám morál. Zmáhá mne i donáška věcí do SH, kde se ty mé věci prodají okamžitě. Potřebuju k tomu nějakou přidanou hodnotu, jsem ochotná své věci rozdat, ale chci k tomu něco navíc, dejme tomu pěkný pokec, seznámení s lidmi, něco nového se dozvědět. Tady se dozvím akorát, že lidi jsou chamtiví a nevychovaní. Děkuju pěkně, to už tak nějak tuším.

Alterations
753 příspěvků 18.10.17 10:46

Mně to všechno přišlo docela k smíchu, tohle prostředí neznám, tak mne to pobavilo.

linda21
102 příspěvků 19.10.17 22:56

…co je to SH?

Paris1789
5353 příspěvků 20.10.17 06:37

SecondHand

linda21
102 příspěvků 23.10.17 20:56

Díky, nějak jsem ještě nedorostla do věku zkratek :)

Bossygirl
619 příspěvků 18.10.17 11:21

@Paris1789 Asi máte pravdu, nejsme tedy zákazníci. Tak tedy apeluji na profesní a stavovskou čest?

VadnáRyba
154 příspěvků 18.10.17 12:17

„Přiznejte si, že vás u podobné fotky chytí lehký voyerismus a kliknete bez ohledu na to, jestli bodýčko chcete nebo ne. Na takové mezikozí se podíváte, i když nejste na holky. A pak při kliku na “Mám zájem” sníte o svém rajcovním já… co na tom, že máte kouzelná prsa, která v lehu na zádech zmizí.“

Náhodou tady jsem se zasmála.

Oveeec
2820 příspěvků 18.10.17 22:56

Já taky, to se povedlo :D

Christen SEN
140 příspěvků 19.10.17 00:17

Vinted nie je Sotheby's. Ani v tretej cenovej neservírujú na striebre.

Na margo vašej úvahy „Ekonomické uvažování nad každým hadrem“ ste si neuvedomila, že vinted je pre niekoho business. Dievčatá objednávajú veci zo zahraničia, a na stránke ich predávajú so slušným ziskom. Alebo niektoré nezbednice, objednajú šuntové náhrdelníky z aliexpresu, a ponúkajú ich ako značkové náhrdelníky s 300% maržou.

Příspěvek upraven 19.10.17 v 00:17

lucindaSK
977 příspěvků 20.10.17 10:41

Aj na toto majú diskusné vlákno - Stop překupnicím :)

Priznám sa, že na vinted prokrastinujem a žasnem nad problémami a uvažovaním tých dievčat :)
A občas niečo predávam, ale zásadne nové alebo 1× oblečené, všetko pod cenu, nech sa toho zbavím. Pobavila ma slečna z Brna, ktorá ma v každej vete oslovovala krstným menom v zdrobnenej forme, čo neznášam, a vraj pracuje v Bohunicích, že by si džínsy zbehla vyskúšať a podľa výsledku kúpila. Akože JA jej ich priveziem TAM, z opačného konca města.
Na to som už nemala energiu ani odpísať.

Příspěvek upraven 20.10.17 v 10:41

Karin
3948 příspěvků 20.10.17 15:15

Marže z logiky věci nemůže překročit 100 %.

MP blanka
2842 příspěvků 19.10.17 12:00

Ja som si článok prečítala celkom rada a miestami som ocenila vtipný koment. To, že podobný spôsob predaja aj nákupu ma úplne míňa, mi pri tom neprekážalo. Keď porovnáte kvalitu - obsah aj štýl - väčšiny článkov z posledných čias, pokladám tento za dobrý pokus. A že tie rady nepotrebujete, že to poznáte? Ale prichádzajú aj nové dievčatá, a tak si myslím, že niekomu to dokonca môže byť aj k úžitku.

MarryJu
570 příspěvků 19.10.17 21:53

Po precteni clanku jsem hned na Vinted koukla. I spatna reklama je reklama

ajatar
696 příspěvků 20.10.17 20:27

Clanok je celkom vystizny. Ja som sa tam kedysi este v dobach, ked sa to volalo VotocVohoz, par veci zbavila, aj som nieco kupila. Ale coskoro ma zacalo otravovat to okolo - nekonecne „Vymenis?“ od bab, ktore mali v ponuke akurat 100× vyprane tricka z NewYorkeru, behanie na postu s kazdou vecou za pade… no povedzme ze po odchode zo studentskych lavic a s nejakym slusnym pravidelnym prijmom uz to clovek skratka nema potrebu podstupovat.

made1
5 příspěvků 20.10.17 23:05

Já na Vintedu nechápu dvě věci. První jsou neudané velikosti s dovětkem „neměřím“ a druhá jsou barvy. Zkuste hledat např. „žlutý kabát“. Pochopím mnohobarevná monstra, ale svítivě růžovou opravdu nedávám. U kabátů jsou bundy a dokonce jsem narazila i na sukni. Jestli tam existuje nějaký admin, za tohle bych ty inzeráty normálně mazala. A na závěr jedna zkušenost. Naprosto nový a nenošený kousek měl v kapse jízdenku z busu. Nemám slov.

Lizbeth
1424 příspěvků 21.10.17 10:38

Článek se mi líbil..nechodím na Vinted ani nestuduji ultragramatiku..prostě jsem se pobavila. Díky

Evženie
201 příspěvků 21.10.17 20:43
No vida

Tenhle článek se mi docela líbil, bez ohledu na drobné stylistické nedostatky. Nebyl nóbl, jak se tak dnes autorky snaží, zato jsem v něm zahlédla ozvěnu starého Pekla, které tepalo nešvary ve světě lidské obalové techniky. Trochu vybrousit a máme tu naději. Děkuji.

linbrno
28 příspěvků 24.10.17 20:10

Na VV jsem už tři roky a na spoustu věcí už jsem si zvykla. Ráda jsem tam lovila pěkné věci za zlomkovou cenu, a s tím, že je to web plný mladých slečen, které mluví zkratkovitě (teda píšou) jsem se smířila. Popravdě, lepší jak super sluníčkový emimino a podobné, kde mě jedna prodávající onehdá ohodnotila samýma smajlíkama…ufff.
Výměny celkem v pohodě, u nás se vždycky domluvíme někde v centru a jinak posílám. Tolik času, jako v Praze, to nežere.
Aktuálně mě na vinted štve to, že je tam plno věcí z aliexpressu a ebaye, nebo z velkoskladů (prostě klasický komerční prodej), je to sice v pravidlech zakázané, ale admini an to kašlou. O věcech značkových, ale dost pochybných ani nemluvím.
Prostě se z fajn online sekáče stal ráj pro prodej čínských šmejdů a věcí z outletů s vysokohorskou přirážkou:(.
Jinak článek je fajn:).

Příspěvek upraven 24.10.17 v 20:12


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.17 11:45

Ja jsem si clanek precetla rada, protoze zrovna vcera jsem byla na poste pro zasilku z Vintedu, kterou jsem se odvazila objednat a jsem docela nastvana. S prodejem jsem nastesti jeste problem jeste nemela, ale take tam toho prodavam malo. Zatimco ze 4 nakupu, nebyl poctivy ani jeden. Prvni sukne - slecna spatne namerila, druha - udano bez vad, ale sukne mela rozbity zip. Treti mela byt od jiste znacky, byla tam nafocena i cedulka, ale dorazula uplne jina sukne no name znacky… Od te do doby jsem tam nic nekupovala az do minuleho tydne, protoze jsem si myslela, ze kravata bude bezproblemova. Omyl. Udano „bez vad, 1 nosena“ a presto je kravata na jednom miste zatrzena… Takze me clanek prisel vhod k memu supeni :D

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Made in Italy

Autor: Ada

Když jsem předevčírem řekla pekelné A, řeknu i nepekelné B. Dnes... Celý článek

Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek